Opwiminq) Weill Zoon Seizoen- Hoe de distributie van benzine geregeld zal worden. Haarlemmerhout een sprookjeswereld. AGENDA. van Confectie „2Je Spaame&tad" De ondergang der dri Engelsche duikboofen. CREMER. Vrijdag, de Dertiende. DONDERDAG 18 JANUARI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD Maar er dient aan de eischen der werkelijkheid te worden voldaan De winter toont zich dit jaar aan ons in velerlei variatie. Thans heeft hij ons in een wit kleed gestoken. Reeds gisteravond begon het te sneeuwen, en Koning Winter heeft des nachts, toen de menschen sliepen, niet stil gezeten. Hij zorg de voor een verrassing. Toen de gordijnen vanmorgen in de huizen opengingen zal menigeen een uitroep van bewon dering niet hebben kunnen onderdrukken. De natuur was in een wit sprookjesland her schapen. De Haarlemmerhout bood een prachtigen aan blik. Tot de kleinste takjes toe waren de boomen door Koning Winter voorzien van het witte or naat. De wegen om Haarlem en de straten in de stad. die nu eenmaal tezeer voldoen moeten aan de eischen van de werkelijkheid om gesteld te zijn op sprookjesallures, werden moeilijk begaanbaar De sneeuw was dik en droog. Toch weken velen niet» van hun gewoonte om met de fiets naar het werk te gaan af. De dreven van Haarlem waren allerminst uitgestorven, zoo als dat tijdens de eerste dagen van de vorige winterperiode, toen de straten zoo glad waren, wel het geval was. En toch was en is het ook thans een heele toer om vooruit te komen. Wellicht voel den velen zich getrokken door de schoonheid der natuur en de pittoreske kleedij van de stad. Maar dan moesten ze alras ervaren dat ze meer aan dacht aan hun stuur dan aan de omgeving kon den besteden, wilden ze althans veilig op de plaats van hun bestemming komen. De fietspaden werden buiten functie gesteld. Wie zich daarop waagde moest onherroepelijk opgeven. Maar op wegen en straten fungeerden auto's en trams min of meer als sneeuwruimers, en daarvan maakten de wielrijders dankbaar gebruik. In de stadstraten werden natuurlijk spoedig sneeuwruimers te werk gesteld, die met hun schoppen zooveel mogelijk het sprookjesgewaad verwijderden. Koning Winter weet de menschen wel aan hun verstand te brengen dat hij het heelemaal niet waardeert dat zijn schoonheid verwijderd wordt, en dat de menschen in de stad de proza boven de poëzie stellen. Geen sneeuw? Dan maart modder! Zoo redeneert hij, en de stadsmensdhen zitten weldra opgescheept met een bruine modderige massa op de straten. „Iedereen moet zijn eigen stoepje vegen" dat is een bekende Hollandsche spreekwijze. En ook op een dag als deze neemt de Haarlemmer zich dit gezegde ter harte. Velen zorgden er dan ook voor dat het trottoir voor hun huis begaanbaar was. Maar dat was een heele toer, want de sneeuw bleef steeds maar dalen. De tram kampt met moeilijkheden. De trams in Haarlem, ook op de lijnen naar Amsterdam en Zandvoort, ondervinden stagnatie. Vele passagiers zullen dat hedenmorgen hebben bemerkt. Doch zij zullen tevens begrepen hebben dat de trams met groote moeilijkheden te kampen hadden en dat met man en macht werd gearbeid om deze te overwinnen. Een groot ongerief is het dat in de stad de wissels steeds dicht sneeuwen en schoon moeten worden gemaakt alvorens trams passeeren kun nen. En nauwelijks waren ze schoon of de vlok ken vulden ze weer. En het kwam ook voor dat de Gemeente-Reihigingsdiënst de wissels weer dicht gooide met de sneeuwruimers, geheel per ongeluk overigens; want" alles werkt zooveel mogelijk samen om zoo goed mogelijke resultaten te bereiken, maar bij de sneeuwopruiming moet veelal grootscheeps te werk worden gegaan om op te schieten, en daardoor kan men niet altoos op de „kleintjes", in casu de wissels, letten. Een andere oorzaak van de vertragingen, die op de lijn naar Zandvoort zelfs uitgroeide tot een tijdsbestek van meer dan een half uur, werd ge vormd door de noodige grootere krachtsinspan ning. De trams reden „zwaar", en daardoor moest de electrische centrale aanzienlijk meer kracht ontwikkelen. Teneinde te voorkomen dat door overbelasting de z.g.n. maximum-automaten doorslaan en misère ontstaat, heeft men hier en daar trams, bijv. de Amsterdamsche wagens voor de Lange brug, laten stilstaan en geleidelijk op gang gebracht. Doordat de eene tram op de andere moest wachten vonden deze plaatselijke vertragingen overal haar weerslag. Van hedenmorgen vroeg af hebben de twee >ekelwagens onafgebroken tusschen Aerdenhout en de Amsterdamsche Poort heen en weer gereden om de rails, sneeuwvrij te maken. Busnet wordt versterkt. De grootste vijand van de autobussen is: ijzel. De sneeuw kunnen deze wagens beter aan, en daarom is er op de buslijnen weinig vertraging ontstaan. Zoodra de Gemeente-Reiniging in de belangrijkste straten de sneeuw grootendeels had opgeruimd functionneerde het busnet van de Brockway practisch normaal. Hedenmorgen vroeg hadden eenige chauffeurs van lijn 1 van de Brockway-Maatschappij ver traging. De normale gang werd echter spoedig hersteld. Ook de bussen van de N. Z. H. T. M. zijn de trams onder de huidige omstandigheden de baas. Ze rijden natuurlijk langzamer, maar de vertra gingen komen toch niet boven de 5 a 10 minu ten uit. Hedenmiddag worden, om het grootere aantal passagiers te verwerken, eenige extra bussen in den dienst ingelascht, lijn A wordt opgevoerd tot 7y210 minuten dienst. De sneeuwopruiming in Haarlem. Woensdagavond 11 uur begon de Reiniging te Haarlem de sneeuw te bestrijden. Allereerst wer den 10 strooimachines uitgestuurd om de wegen te nckelen. Om 1 uur 's nachts was de sneeuw laag evenwel zoo dik geworden, dat pekelen van de wegen niet meer voldoende was. Daarom wer den om 2 uur 12 sneeuwploegen uitgestuurd ten einde op de voornaamste wegen en in de hoofd- Heden: uONDERDAG 18 JANUARI Begijnhofkapel: Tijdredc door J. A. Bvuin, 8 uur. Remonstrantenhuis: Psycho-Synthese. Lezing dooi den heer B. v. d. Meer, over Socrates-Plato. 8.15 u. Luxor Theater: Huckleberry Finn. 2.30, 7 en 9 Rembrandt Theater: Vier moedige meisjes. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De moordkamer. 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: Bel Ami. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. VRIJDAG 19 JANUARI Gebouw Ned. Protestantenbond, Berkenstraat: Psychometrische seance „Harmonia". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen: 's middags en 's avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 7—9 uur. Onze stad in een sneeuwkleed gestoken. straten de sneeuw aan den kant te schuiven. Om half zeven was dit werk afgeloopen en kwa men de bemanningen van de sneeuwploegen weer binnen. Zij zouden, na den vermoeienden en kou den arbeid, eerst een uurtje rust nemen, om daarna weer voort te gaan met te trachten Haar lem sneeuwvrij te maken. Tegen half acht wer den ook 250 losse menschen aangenomen voor het sneeuwruimen. Bovendien werden 10 paarden en wagens, alsook 80 handwagens gehuurd. Maar veel succes had het niet, omdat het in den loop van den morgen weer opnieuw begon te sneeu wen. Sneeuwruimen kan immers alleen goed ge schieden als het niet meer sneeuwt. Daarom hoopte de Reiniging dat het nu spoedig zal op houden, want eerst dan kan het werk met man en macht goed aangepakt worden. Te Haarlem viel 2.500.000 M3. sneeuw. De sneeuwbuien volgden elkaar op. Eerst Woensdagavond, toen Woensdagnacht en nu is het vanmorgen opnieuw begonnen. Tot vanmor gen 11 uur was er hier ongeveer 10 c.M. sneeuw gevallen. En toen dwarrelden de vlokken nog lustig Een sneeuwlaag van 10 c.M. over Haarlem, dat een uitgestrektheid heeft van ongeveer 2500 H.A., beteekent dat er in deze gemeente 2.500.000 M3. sneeuw gevallen is. Het vriest 3 gr. Celsius. Omstreeks het middaguur vroor het in Haarlem en omgeving ongeveer 3 gr. Celsius. In den afge loopen nacht is het kwik nog tot 6 strepen onder nul gedaald. In BLOEMENDAAL rijden drie sneeuwploegen de wegen af, maar ook daar is het resultaat ma gertjes. Er zijn 75 a 100 gemeentewerklieden en werkloozen aan den slag om nochtans te doen wat in hun vermogen ligt. Uit ZANDVOORT wordt ons gemeld dat de sneeuwstorm de wegen daar practisch onbegaan baar heeft gemaakt. Vindingrijke melkboeren hadden sleden gerequireerd en poogden op die wijze hun klanten tijdig te helpen. In deze bad plaats werd gisteravond, in weerwil van den sneeuwval, op de ijsbanen druk gereden. De omgeving van den vijver in Plan Noord, waar de donkergroene dennen met sneeuw waren bedekt, leverde een prachtig wintergezicht op. Het verkeer had gisteren reeds te lijden door den sneeuwval. Uiterste voorzichtigheid was geboden, daar de wegen onder de sneeuw spiegelglad wa ren. Door den hevigen sneeuwval gedurende den nacht was het verkeer hedenmorgen totaal ont wricht. Een ieder die per auto, fiets of kar ver voerd moest worden kwam te laat. SNEEUWPRET. Het mag waar zijn, dat de sneeuw op de ver keerswegen veel ongerief veroorzaakt, de jeugd, die gaarne per slee de hellende wegen bij het „Kopje" te Bioemendaal afsuist, heeft den bui tengewoon grooten sneeuwval van den afgeloopen nacht met groote vreugde begroet. Hedenmorgen hébben reeds vele jongelui de slee te voorschijn gehaald en zijn naar dit gebenedijd plekje gegaan. VERMOEDELIJK DEZE WEEK GEEN ELFSTEDENTOCHT. Wel individueele tochten. Uit Leeuwarden: Nu er Dinsdag wederom een strenge vorstperiode is ingetreden, waren velen van meening, dat de elfstedentocht toch nog mis schien deze week zou kunnen plaats hebben. De voorzitter van het centraal bestuur der Frie- sche Elfstedenvereeniging, Mr. M. E. Hepkema, deelde ons evenwel mede, dat de dooi van enkele dagen geleden het ijs op verschillende trajecten van de vastgestelde route onbetrouwbaar heeft ge maakt, zoodat de kans, om den tocht op Vrijdag of Zaterdag te houden, buitengewoon gering moet worden geacht. Zoodra het mogelijk is, zal de elfstedentocht worden verreden. De inschrijvingen, welke tot nu toe bij het bestuur zijn binnengekomen, blijven ge handhaafd. Tot zoover de mededeeling van Woensdagavond. Hedenmorgen werd het volgende uit Leeuwar den gemeld: Het bestuur van de Friesche Elfstedenvereeni ging heeft de mogelijkheid overwogen, of de Frie sche Elf steden individueel of groepsgewijs op een dag kunnen bezocht worden; de algemeene ijstoe stand kan nog niet voldoen aan de zeer zware eischen, welke een tocht van 3500 deelnemers daaraan moet stellen. Het centraal bestuur wil op deze wijze tegemoet komen aan de wenschen van talrijke schaatsenrij ders in den lande, die er naar uitzien, den ver maarden stedentocht te volbrengen en dan niet meer aangewezen zijn op den „massalen tocht". Het gezamenlijk rijden heeft natuurlijk zijn groote bekoring; men leeft dan mee in de elfsteden- sfeer en vormt een kleinen schakel in de massieve keten van deelnemers. Maar er zullen er ook niet weinigen zijn, die dezen zwaren tocht liever onder elkaar of in een kleine groep willen trachten te Nogmaals sterk verlaagde prijzen BARTELJORISSTRAAT 26—28 (Adv. Mgez. Med.) Verwachting, geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor Zuid-Holtod, Zeeland en westelijk Noord-Brabant: Betrokken tot zwaarbewolkt en aanvanke lijk nog sneeuw, om het vriespunt tot lichte vorst, meest zwakke veranderlijke wind. Voor het overige gedeelte van het land: Strenge tot matige vorst, betrokken töt halfbewolkt, plaatselijk nog eenige sneeuw, zwakke tot matige zuidelijke tot zuidooste lijke wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren- F 30 Laagste hedennacht F 27 Hoogste heden F 30 De voornaamste wijzigingen, die zich sinds gisteren Ln de drukverdeeling voordeden, worden gevormd door een stijging van den luchtdruk in het oosten van ons waarnemingsgebied Zoo is sinds gisteren de barometer over de randstaten 10 mbar gestegen en over Duitschland moet zich een afzonderlijke hooge drukkern van 1020 mbar hebben gevormd. Ook over den Balkan en Scandi navië houdt het rijzen van de barometer aan. Het blijft in het oosten nog buitengewoon koud, zoo werd aan de Finsche Golf vanmorgen nog een temperatuur van -36 graden waargenomen. Ook het oosten van ons land bevindt zich nog in de koude continentale luchtstrooming. In het zuidwesten van Nederland was de tem peratuur hedenmorgen echter even boven nul. ter wijl de wind daar noordwestelijk was. Langs deze scherpe scheiding viel vannacht vrij veel sneeuw, vooral in het midden en noorden van ons land. Over de Noorsche Zee en de Noordzee ligt nog een vlak lage drukgebied, dat vermoedelijk zuid- westwaarts zal trekken. De arctische hoogedruk over Groenland, nam iets in beteekenis af, doch een afzonderlijke hooge drukkern nabij Noord-Spanje nam toe. Op den Oceaan is mag steeds weinig diepressie- activiteit. Over Italië bevindt zich een depressie- kern. die plaatselijk zwaren regen en krachtigen wind veroorzaakt. BAROMETERSTAND Stand van gisteren 762 m.M Stand van hedenmorgen 10 uur 760 m.M. Neiging: Achteimitl. Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien. KI. Houtstraat 13. Tel. 14112 BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS Politie: 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Brandweer- 15333 volbrengen, dan im gezelschap van honderdtallen deelgenooten, zoo meent het bestuur. Het heeft besloten, zijn organisatie uit te bouwen en voortaan de gelegenheid open te stellen, om den traditioneelen tocht af te leggen, hetzij dan indi vidueel, hetzij in groepsverband op alle dagen, dat dit geacht, wordt mogelijk te zijn. Dit besluit is genomen uit overweging, dat bij het stijgen van het aantal deelnemers de mogelijk heid daalt, dat de tocht kan gehouden worden. Niet in de eerste plaats is hierbij gedacht aan de problemen, welke de administratie van duizendtal len deelnemers in verloop van enkele dagen mede brengt, omdat het centraal bestuur van alle zijden steun geniet, zoowel van eigen stadgenooten als van de leden der controleposten in de andere ste den. Het bestuur heeft dus de mogelijkheid overwo gen, dat wellicht nog in dezen winter en anders in komende winters, de Friesche elf steden wel op één dag per schaats zijn te bezoeken, indien indi vidueel of in groepsverband wordt gereden. Het bestuur zal deze nieuwe plannen thans met spoed nader uitwerken en stelt voor zich in den vervolge, behalve door eigen inspecties, dagelijks door zijn plaatselijke controleurs te doen voorlich ten. De deelnemers aain deze individueele en collec tieve tochten zullen dan onder auspiciën en con trole van de Elfstedenvereeniging den tocht moe ten volbrengen; zij zullen bij het volbrengen daar van ook het zoozeer begeerde zilveren Elfsteden- kruisje in ontvangst kunnen nemen als bewijs van een herinnering aan hun sportprestatie. 1; fé-A'-1 "V, rt: Ongeveer 700 autoriteiten en particulieren verschenen Woensdagavond op de receptie van den Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, Mr. Dr. A. Baron Röell, in het Paviljoen aan de Dreef in Haarlem. Onder hen bevonden zich ook de oud-ministers Mr. M. Slingenbcrg (links) cn Prof. Dr. V. H. Rutgers. „De Auto", het ©fficieele orgaan der K. N. A. C. bevat deze week een volledige uiteenzetting van den opzet der tdistributieregelimg van benzine. „Reeds herhaaldelijk", aldus het blad. „hebben wij aangedrongen op de bekendmaking van de wijze waarop de distributie van benzine bij even- tueele invoering zal worden geregeld. Ofschoon men van Regeeringszijide de meening schijnt toe gedaan, dat het tijd genoeg is als de belangheb benden zulks vernemen bij de invoering van de distributie en deze daarover dus steeds nog in liet onzekere verkeeren, achten wij voorlichting thans meer dan ooit geboden. Bij voorbaat diene men echter in het oog te houden, dat omtrent den datum-, waarop deze re geling in werking zal treden niets vaststaat, om dat zulks afhankelijk blijft van onze benzinepo sitie. Voorloopig schijnt er geen reden tot onge rustheid. te bestaan. Het 'principe der distributie Het zal een led-er duidelijk zijn, dat bij het vast stellen dei- grondslagen voor een billijke distri butie, een andere maatstaf moet worden aange legd. dan bij de distributie van levensmiddelen als b.v. boonen en erwten of suiker of iets dergelijks. Het is misschien noodig dit te verduidelijken. Iemand die uit hoofde van zijn werkkring dage lijks groote afstanden moet afleggen zou al zeer onbillijk worden behandeld, wanneer hij evenveel of even weinig liters benzine kreeg toegewezen als 'een ander, die zijn auto slechts weinig voor zake lijke doeleinden gebruikt of deze louter voor zijn genoegen heeft. Een billijke distributie zal dus om te beginnen ter dege rekening moeten houden met aard en omvang van het gebruik dat de auto mobilist van zijn wagen maakt. Verder zal ook de beteekenis van den werkkring of het bedrijf van den houder van de automobiel voor ons econo misch leven daarbij een rol hebben te vervullen. Daarnaast kan niet uit het oog worden verlo ren. dat rekening dient te worden gehouden met het benzineverbruik van de verschillende soorten van automobielen. Het komt er dus op neer, dat billijkheidshalve de benzinedistributie zal zijn gebaseerd op het aantal kilometers dat men, in liters benzine uit- ledriukt, den automobilist zal toewijzen. Hoe zal worden gedistribueerd. Bij de toewijzing wordt gebruik gemaakt van de opgave, waartoe iedere automobilist door mid del van het bekende rose biljet was verplicht. Op dat biljet moest men opgeven hoeveel K.M. men gemiddeld per maand rijdt, hoeveel het gemiddel de benzine- en olieverbruik bedraagt, en tenslotte tot welke categorie van gebruikers men behoort. Voor de laatste opgave was bij het biljet een aan wijzing gevoegd, vermeldende de verschillende soorten van categorieën en de onderverdeeling daai'van. Aan -die hand van deze door den automobilist zelf gedane opgaven, zal worden vastgesteld voor hoeveel kilometers hem benzine zal worden toe gewezen. Uiteraard is daarvoor een grondslag vastgelegd overeenkomende met 850 K.M. per d-oor den Minister vast te stellen tijdvak voor wat de personenauto's betreft en 400 K.M. v-oor de motor rijwielen, terwijl voor de bedrijfsauto's geen vaste grondslag bestaat. Wanneer tot distributie zal moeten worden overgegaan, zal het van den be schikbar,en voorraad afhangen welk percentage van dien grondslag voor een bepaald tijdvak kan worden aangeschaft. Uiteraard zijn door het bu reau dat de distributie regelt verbruiksnormen vastgesteld voor de verschillende merken en typen automobielen. Het zal een leder duidelijk zijn, dat het per centage tevens afhankelijk zal zijn van de catego rie waartoe men behoort, en dat de eene categorie dus beter bedeeld zal worden dan de andere. Zoo op het oog ziet deze regeling er vrij inge wikkeld en verre van eenvoudig uit. Daten wij hopen, dat het allemaal echter nog wel zal mee- loopen. Het eenige wat thans niet valt te zeggen is, waarop men zal kunnen rekenen. Maar iedere automobilist kan in elk geval voor zichzelf, aan de hand van zijn eigen opgave nagaan, tot welke categorie hij behoort en met hoeveel kilometers men voor hem op het distributiekantoor vermoe delijk rekening heeft gehouden. Speciale regelingen. Terwijl men voor wat de motorrijtuigen be treft thans gereed is, blijven er daarnaast nog speciale maatregelen ter verdere uitwerking over. Bedrijven, welke benzine voor drijfkracht of anderszins gebruiken, hebben onlangs reeds ge legenheid gekregen om opgave te doen van hun verbruik, opdat daarmede bij de toewijzing reke ning kan worden gehouden. Daarbij behoeven zich uiteraard geen moeilijkheden voor te doen zoolang het bedrijven betreft welke regelmatig benzine gebruiken. Iets anders is echter, dat men ook rekening moet houden met zoogenaam de seizoensbedrijven, zooals bijv. in den land bouw, waarbij alleen in bepaalde weken of maan den van het jaar, de landbouwwerktuigen in gebruik zijn. Bij de invoering van de distributie regeling zal men dus bij de verdeeling van den beschikbaren voorraad, in bepaalde tijden ook rekening met deze gevallen moeten houden. En dan is er tenslotte nog het vreemdelingen verkeer. Daarvoor zal men nog een aparte rege ling moeten maken, of en zoo ja in welken geest men daarvoor een oplossing heeft gevonden is ons niet bekend. Het zal den automobilist natuurlijk interes seeren om te weten op welke wijze men de ad ministratieve zijde van dit distributievraag- stuk heeft opgelost. Iedere automobilist, die in het bezit is van een motorrijtuigenbelastingkaart het bewijs dus dat hij zijn automobiel gebruikt en daarvoor cok motorrijtuigenbelasting betaalt zal op vertoon van deze kaart binnenkort een zoogenaamd identiteitsbewijs kunnen verkrijgen. De kosten daarvan bedragen f 0.75 per stuk. Het is de be doeling dat de uit den verkoop dezer bewijzen verkregen baten zullen worden gebruikt om de uit de distributieregeling voortvloeiende kosten te bestrijden. Dat wil dus zeggen dat de consu ment, namelijk de automobilist zelf, de onkosten betaalt van deze distributie. Op de identiteitsbewijzen zal worden aange geven in welke categorie men is ondergebracht en volgens welken grondslag men zijn aantal kilonieters uitgedrukt in liters benzine krijgt toegewezen. Zoodra dan voor een bepaalde periode het percentage benzine zal zijn bekend gemaakt, dat men voor zijn categorie gerekend naar de basis-hoeveelheid kan koopen, zal men Haarl. Scheidsrechtersvereeniging. Lezing-Van Asperen uitgesteld. De lezing, die de heer C. A. van Asperen heden avond voor de Haarlemsche Scheidsrechtersvereeni ging in café Rest. „De Pont" te Velsen zou houden, is tot nader order uitgesteld. aan het postkantoor, waarbij men staat inj schreven, zegels moeten aanschaffen, we! recht geven op de daarop aangegeven hoeve heid liters benzine. Deze zegels zullen slee! worden verstrekt op vertoon van de geldige nu torrij tuigenbelastingkaart. Ziet daar in groote lijnen hoe, wanneer de noo zaak daartoe zal blijken, de benzine zal word gedistirbueerd. Echte (Belg. Anthracietr dus niet z.g. Belg. kwaliteit, per H.L 2.60 f 2.40 f 2.25 f l.SO BRANDSTOFFENHANDEL FR. VARKENMARKT 6-10 TEL 14164-139) (Adv. ingez. Med.) Afm. 22/35 30/50 15/22 8/15 De Britsche Admiraliteit heeft thans de lijsten van de vermiste opvarenden van i verloren gegane duikbooten „Seahorse' „Undine" en „Starfish" gepubliceerd. Hierop komen 14 officieren cn 94 min deren voor. Aan het communiqué wordt nog toegevoegd d de Duitsche radio heeft medegedeeld dat ei gedeelte der bemanningen van de „Undine" t de „Starfish" gered is, doch dat de namen n; niet bekend zijn. HET TOONEEl Onze Koninklijke Letterlievende Vereenigli Cremer heeft dit seizoen bij de keuze van ha stukken misschien nog meer het oog gericht de militairen dan op haar leden. Vandaar is 't verklaren, dat na ,,'t Wespennest" zoo spoedig ei tweede klucht „Vrijdag, de Dertiende" is g volgd. Wij hebben over „Vrijdag, de Dertiende" een! maanden geleden na de opvoering door de R. Tooneelvereeniging Thalia reeds geschreven 'niogeh dus nu kort zijn', Het'is eén spel,' dat alles personen, handeling en Witzen hen' nert aan de Duitsche kluchten van 50 jaar g leden en Schöntan en Kadelburg hadden er evi goed de schrijvers van kunnen zijn als Henk Ba ker en Van der Heiden. Het ding zit handig elkaar en heeft geen andere bedoeling dan h publiek een vroolijken avond te bezorgen. Fijn de humor nu niet bepaald, maar al hebben i alle personen uit deze klucht ook reeds in vro gere stukken over het tooneel zien wandelen, blijken nog altijd geschikt de menschen tranen doen lachen. De opvoering kunnen wij ons van dilettanti nauwelijks beter denken dan van Cremer ond de beproefde leiding van Henk Bakker. Bakk is voor zijn eigen werk wel de aangewezen reg seur. Hij weet gang aan zoo'n voorstelling te ven, voor al te groote chargeering te waken uit den dialoog de volle 100 procent te halen, dit genre was het dan ook een model-opvoering. Bakker zelf speelde Christoffel Verbaat, dt rentenierende apotheker, die door zijn patrieerden Indischen vriend in zulke moeilijl perikelen komt, en die rol is een kolfje naar hand. In dit soort rollen is Bakker op zijn 1 hij kan zijn komische gaven geheel er in uitvli ren en maakt er toch een levend mensch va Men heeft heel den avond plezier om tal va geestige details in zijn spel, waarmee hij zoo rol opbouwt en voltooit en' wanneer hij dan ee tegenspeler heeft als de heer Crombouw, die de gerepatrieerden Indischen vriend met zoo'n ver: en het tooneelvullende opgewektheid denkt men in het geheel niet meer aan ami teurstooneel. Dit gaat van beide spelers v( boven dilettantisme uit Dit kunnen wij ook zeggen van Eki Bouwt die de manzieke Jansje Bevers kostelijk typeerc zóó dat zij zelfs volkomen verdiend middi in een scène een „open doekje" te incasseert kreeg. Wat mij altijd weer treft in het spel va mej. Bouwer is haar groote artistieke ernst, <X in een kluchtrol zooals zij gisteren speelde, moest daarvoor een offer brengen aan de natuurlijke vrouwelijke ijdelheid en ik brei gaarne hulde aan den heer Coini, die haar voortreffelijk tot een remedie tegen de lief* had gemetamorphoseerd. Ernst was er ook bij alle andere spelers. H( voortreffelijk bijvoorbeeld speelde mevrouw Brt mer Cornelia, de vrouw die regeert, zonder één moment zelfs een caricatuur van te make Haar woorden waren scherp als dolkstootei maar haar spel bleef aldoor natuurlijk Anne! de Wilde was een allerliefst, jong meisje, vli en levendig in haar spel, en Wim Oostwa speelde zeer goed den serieusen en f linken Hai Terbrink, die het zoo zwaar van Molly te pakke had. De heer en mevrouw Tuninga verschenen Madame Leotine en Achmed Ritzibi, zij een allei charmantste verschijning in haar nauwsluiten zwart kleed en met haar flatteuse blonde prul hij quasi Oostersch met zijn tulband en zwart baard, beiden voortreffelijk in hun rollen. A Koorenblik maakt altijd werk van haar rollen zij was ook nu weer zeer goed als de venijnil mevrouw De Haan. De heer Boon deed alle moeite om een barsche Jordaner te schijnen, maar zijn hart is er te en zijn stem niet daverend genoeg voor, wat nil belette, dat hij veel pleizier van zijn rol had. Wi' Notterman en Tonny Oosterheert speelden aard en natuurlijk den ook al verliefden schildersknec! en het dienstmeisje en zoo werd het dus een heel zonder zwakke plekken, wat wij maar zeldl van een dilettanten-opvoering kunnen zeggen. De volle zaal voor een gedeelte gevuld ml „mannen van den motordienst" heeft zich ui: stekend met deze onschuldige klucht vermaak Er is daverend gelachen -en even daverend applaudisseerd. Wij wenschen Cremer veel suctt op haar „militaire" tournees met deze klucht, nu wel spoedig zullen volgen. J. B. SCHUIL.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2