Js kraakt stoomboot It Ijsvermaak in Haarlem en Omstreken. Friesland" op het IJselmeer gezonken. Ruwe handen ONDER DAG 18 JANUARI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD De .Friesland"., die bij den tocht op het IJselmeer verloren ging, temidden der kruiende ijsmassa's HEN der drie stoombooten, welke Maandag uit Amsterdam zijn vertrok- ken om te trachten Kampen te bereiken heeft den strijd tegen het lüselmeer moeten opgeven. Het schip is gekraakt en gezonken. De beide andere schepen zijn beschadigd. De opvarenden der schepen loopen geen gevaar. De laatste berichten, welke zijn ontvangen, maakten melding van het feit, dat men hoopte, dat de beide ijsbrekers „Daniël Goedkoop" en Wilhel- mina Goedkoop" de schepen Woensdagavond nog zouden bereiken, doch ten gevolge van den hevigen sneeuwval, is nadien nog geen nadere mededeeling ontvangen of de beide ijsbrekers de booten inderdaad hebben bereikt en of deze in staat zijn naar Amsterdam terug te keeren. Een redacteur van het A.N.P. heeft aan boord n het vracht- en passagiersschip ..Holland" !lk schip niet de „Friesland" en de ..IJsel" landagochtend vroeg uit Amsterdam was ver- deken om te trachten het ijs op het IJselmeer breken en Kampen te bereiken, den tocht op meer meegemaakt. Ha een moeilijke wandeling van vijf uren over hier en daar kruiende ijs is de redac- ir er Woensdag in geslaagd Elburg te be ken en verslag te doen van den strijd dien de e schepen gedurende de laatste dagen op het elmeer tegen het ijs hebben gevoerd. ,Het kruiende ijs, opgezwiept door den 'ellen wind uit het Noord-Oosten, welke Dinsdag over het IJselmeer blies, aldus meldt de A.N.P.redacteur heeft een einde fcemaakt aan de poging de geregelde ver- Binding tusschen Amsterdam en Kampen te herstellen. Dinsdagochtend te half twaalf raakten de schepen in het ijs bekneld, nadat zij ge durende de uren daarvoor slechts uiterst langzaam vooruit hadden kunnen komen. Met geweldige kracht kwam het ijs opzet ten en in zeer korten tijd was het pleit be slist. De drie schepen hadden toen zooveel schade opgcloopcn dat de heer Koppe, zoon van den reeder, die zich aan boord van een der schepen bevond, het niet raadzaam achtte, den tocht nog verder voort te zet- len". De A.N.P.-redacteur meldt verder, dat Dïns- eohtend tegen half twaalf de „IJsel" en de lolland" vooraan voeren. De „Friesland" welke eds Maandag tengevolge van het stooten [en het ijs lichte schade had opgeloopen, volgde ongeveer vijftig meter in de vaargeul, die de ide andere schepen in het ijsmaakten. Toen men Urk naderde, is het ijs losge raakt en gaan kruien.. Met geweldige kracht wam een groot ijsvlak aandrijven en slootte tegen de schepen. De drie vaar- uigen raakten in het ijs bekneld, waarbij ie flanken werden ingedrukt. De „IJsel" en ie „Holland" stootten lek. De spanten kraakten op angstige wijze en een groote loeveelheid nagels vloog naar alle kanten Dir de platen. Het was op de schepen een ïngstig oogenblik. doch het bleek spoedig, lat de schade niet zóó groot was, dat direct [evaar voor zinken bestond. Met de ma- hinepompen konden de vaartuigen drijvende (lijven. Gelukkig kwam spoedig het ijs tot ust. Ie ..Friesland" was echter zóó ernstig bescha- i, dat het water het schip met geweld binnen- lomde. De ontstellende kracht van het kruiende had de flanken van het schip samengedrukt, wel geen zij- of dekspant was meer heel. De ken stonden bol. de tweede klassekajuit in het rschip was één groote ravage van stukken twerk. De brug was gebroken en het schip was rgeknakt. waardoor de mast was gespleten Ie „Friesland" werd door het ijs gewoon om- getild en volkomen ingedrukt. In de ma- lekamer sprong een stoomleiding en het ge le den machinist, den heer De Jong, slechts t moeite op het allerlaatste oogenblik uit de chinekamer te vluchten. De ketel liep on- Idellijk leeg. zoodat ook het vuur gedoofd tst worden. het schip dan ook Woensdagmorgen nog niet. onder was gegaan was vermoedelijk te danken i het feit. dat het wrak tusschen het ijs ge ld zat. De opvarenden hadden het vaartuie Ijds verlaten en hadden zich, na hun bagage Roover deze bovendeks was, van boord te heb- gehaald, over het ijs naar de .IJssel" en de lland" begeven, aan boord van welke schepen foorloopig werden opgenomen, e wind wakkerde Dinsdagmiddag nog meer en liep. ruimende, om van het Noorden naar Oosten. Het ijs kruide echter niet meer, en wei de positie van de „Holland" en de „IJssel" Hlijk was. bestond er geen direct levensgevaar de opvarenden. tze beide schepen hebben echter ook nog zulke ff schade opgeloopen dat zij voorloopig de f Koppe Jr. meende de eerste zes of acht taden niet meer zullen kunnen varen. Van beide schepen zijn de flanken ingedrukt en 'circa tien spanten gebroken. Bjj de „IJssel" is de reservepompinstallatie, welke in de machineka mer stond opgesteld, door het indrukken van den scheepswand naar binnen geschoven en totaal gebroken. Het schip maakte aan beide boorden water, doch de lekken konden in den loop van Dinsdag grootendeels worden hersteld en met be hulp van de machinepomp was het daarna ruim schoots mogelijk het nog binnenstroomen.de water weg te pompen. Aan boord van de „Holland" is in de machine kamer schade ontstaan aan beide boorden. De Bakboordstortkoker is ontzet. Het roer is ernstig beschadigd en de askoker gebroken, waardoor een flink lek is ontstaan. Ook in het ruim is aan de stuurboordzijde een lek gekomen. De bakboordhut in de eerste klassesalon is geheel vernield. Door gebroken spiegels levert deze salon een troosteloos aanzien, doch bij nadere beschouwing valt de schade hier nogal mede. Beide schepen hebben echter hun kracht verlo ren door de schade aan de constructie. De scheeps wanden zijn hierdoor niet meer in staat weer stand te bieden tegen grooten druk. Dinsdagmiddag om twaalf uur bemerkten de opvarenden van de schepen het K. L. M.-vliegtuig PH-ACT, dat, bestuurd door Parmentier, naar Urk vloog en ook de schepen had opgemerkt. Het vliegtuig cirkelde eenige malen boven de schepen en verdween daarna spoedig uit het gezicht. Aan boord van de „Holland" en de „IJssel" vroeg men zich af of Parmentier zou hebben be grepen. in welke positie de schepen zich bevonden. Men had geen verbinding met den wal, doch die ANP-berichten, die 's avonds te acht uur per radio werden uitgezonden, gaven het aintwoord. Hieruit kon men opmaken, dat men in Amsterdam wist. dat het convooi m het ijs vastzat. Hoewel men ruime leeftocht had meegenomen, was de voorraad voedsel aan boord niet zeer groot. Reeds Dinsdag leefde men in zekeren zin reeds op rantsoen. Angstige nacht. De nacht van Dinsdag op Woensdag werd in angstige spanning aan boord doorgebracht. Men vreesde, dat het ijs opnieuw zou gaan kruien, waardoor ook de „Holland" en de „IJssel" weieens in zinkenden toestand zouden kunnen geraken. Gezien de felle koude en den hevigen wind zou er dan ernstig levensgevaar voor de in totaal 36 per sonen, die zich aan boord van de beide schepen bevonden, kunnen ontstaan. De wind nam echter af en toen het Woensdagmorgen dag werd. was de wind geheel gaan liggen. Van de vlet van de „IJssel" werd met behulp van enkele balken en een gedemonteerde koker van het gebroken roer van de ..Holland'" een ijsvlet ;emaakt. Om half tien Woensdagmorgen vertrokken vier leden van de bemanning, onder leiding van den kapitein van de „Friesland", den heer Bolhuis, en de genoodigden%die zich aan boord van de „Hol land" bevonden, twee gasten van den heer Koppe Jr., drie fotografen en de ANP-redacteur met de ijsvlet over het ijs in de richting Elburg teneinde te trachten verbinding met den wal te krijgen, en een nieuwen voorraad levensmiddelen naar de schepen te kunnen brengen. Na een zware en vermoeiende tocht van ruim vier uur over het krakende, doch overigens zeer dikke ijs, bereikte de vlet Woensdagmiddag te half twee Elburg. Tijdens den tocht over het ijs bemerkte het ge zelschap. dat verscheidene malen vliegtuigen bo ven de achtergebleven schepen cirkelden. Met ko len was op het ijs geschreven- „Hulp IJsbeer. Da niël, schepen lek." Hiermede was bedoeld te zeggen, dat getracht moest worden de ijsbrekers „IJsbeer" en „Daniël Goedkoop" uit Amsterdam naar het convooi te zenden. De schepen lagen toen ongeveer 15 K.M. ten noorden van Elburg en 12 K M. ten zuidwesten van Kampen. Zooals men weet. is echter niet de „IJsbeer". maar de „Wilhelmina Goedkoop" ter assistentie uitgevaren. Op hun tocht naar Elburg meenden de negen mannen met behulp van een verrekijker reeds rook te bespeuren en de .Daniël Goedkoop" te herkennen, zij het dan. dat de ijsbreker zeker noe oo een afstand van 25 K.M was. Heymans bracht boodschap van den burgemeester van Urk. De burgemeester van Urk heeft Woensdag om streeks drie uur den sportvlieger Heymans tele fonisch verzocht een brief op een der vastgeraak te schepen te werpen, waarin de vraag werd ge steld of er nog een ijsvlet noodig was. De heer Heymans cirkelde op geringe hoogte boven de schepen en wierp vervolgens de brief met ballast omlaag. Nadat de leden der bemanning den in houd hadden gelezen, schreven zij met kolen op het ijs het woord „neen". De heer Heymans be gaf zich daarop naar den burgemeester van Urk, wien hij de boodschap overbracht. Deze evenwel wilde ter geruststelling een uitvoeriger boodschap hebben, waarop Heymans andermaal opsteeg en een tweede brief op een der schepen wierp, waar in om een uitvoeriger antwoord werd verzocht. Wederom met behulp van kolen verschenen op het ijs de woorden „indien noodig lichtseinen". Onmiddellijk keerde de heer Heymans naar Urk terug om het antwoord bij den burgemeester te laten afgeven. De sportvlieger vertelde nog, dat hij gezien had, dat de achtersteven van een der schepen geleide lijk zonk, terwijl een tweede schip water maakte. Aan het derde vaartuig kon hij niets bijzonders bemerken. Reis verliep aanvankelijk vlot Aanvankelijk was de reis, welke Maandagoch tend om zes uur was aangevangen, voorspoedig. Slechts bij Durgerdam en bij Pampus hadden de schepen werkelijken tegenstand te overwinnen. Er werd gevaren in kiellinie. Voorop de „Fries land", welke uitgerust was met een ijsploeg. daar achter de „Holland" en vervolgens de „IJssel". Op de achterstevens der schepen was een stalen constructie aangebracht, waarin de voorsteven van het volgende schip paste. Hierdoor was het mogelijk het machinevermogen der drie schepen te combineeren, zoodat het totaal bereikt kon worden van 750 P.K.. immers elk schip had een vermogen van 250 P.K. Bij Pampus kwam de eer ste tegenslag. De „Friesland" raakte bakneld, waardoor één van de spanten aan bakboord ont zet werd. Hierdoor was het niet meer mogelijk, dat dit schip voorop voer. Zijn plaats werd inge nomen door de „IJssel", waarvan de voorsteven op ijsbreken gebouwd is. Opgestuwd door de „Holland" wist de „IJssel" een gemiddelde snel heid van vier K.M. per uur te bereiken. Achteraan voer de „Friesland". Tot ten Zuiden van Urk ging alles uitstekend. Slechts zelden behoefden de schepen te stoppen om ruimte te maken en met een aanloop een ijsbarriere te overwinnen. Ten Zuiden van Urk echter had de Oostenwind groote ijswallen gevormd. De tegenstand was daar zeer sterk en het bleek weldra, dat het niet mogelijk was, vóór 't vallen van den avond Kampen te bereiken, in tegendeel, men was om half elf des avonds niet veel verder opgeschoten, zoodat be sloten werd. den nacht tusschen het ijs door te brengen. Bij het aanbreken van den dag. Dins dagmorgen, begon de tocht opnieuw. Het ijs bood nu zeer sterken tegenstand en slechts voetje voor voetje kwamen de schepen vooruit, tot om half twaalf het noodlottig ongeval gebeurde. Gemid deld was het IJselmeer bedekt met een ijslaag van 35 tot 40 c.M. dikte. Vrachtauto door de Diemer Trek vaart gezakt. Benauwde oogenblikken voor Haarlemschen chauffeur. Dat het ijs niet overal sterk genoeg is, een vrachtauto te dragen, is gisteravond op de Die mer Trekvaart gebleken. De chauffeur van de firma J. Kreyger te Haarlem, kwam met zijn fruitauto van Kesteren en had juist den Hart- veldscheweg te Diemen, welke zeer glad "was, zonder ongelukken gepasseerd. Op de Hartveld - schebrug gekomen, moest de wagen de Weesper- zijde op rijden. Daar was, door den sterken wind, de sneeuw geheel van het plaveisel ge waaid, zoodat de keien spiegelglad waren. Dit werd den bestuurder te machtig en hij was niet meer in staat, meester over het stuur te blijven. De auto begon te zwaaien, schoot toen eensklaps naar den waterkant en welke pogingen de chauffeur ook in het werk stelde, het gelukte hem niet zijn wagen tot staan te brengen. Het volgend oogenblik kwam de geladen vrachtauto op het ijs van de vaart terecht, dat hiertegen niet bestand bleek. Met groote moeite en dank zij de onmiddellijk toegeschoten hulp van omstanders, slaagden de beide izittenden er in zich te redden. Zij waren betrekkelijk spoedig op het droge en hoewel zij uiterlijk geen letsel hadden opgeloopen, klaagde de chauffeur over pijnen in den rug en zijn met gezel over een pijnlijken schouder. Eerstgenoem de stelde zich telefonisch in verbinding met zijn patroon, die zorg zou dragen, dat een kraan wagen ter plaatse zou komen, om het gevaarte weer op het droge te brengen. De Kinderpostzegels. Resultaat van den verkoop te Haarlem. Het comité voor den verkoop van kinderpostzegels te Haarlem is thans in staat een overzicht te geven van den verkoop in de afgeloopen periode. In het rayon van het postkantoor Haarlem (Haar lem, Bloemendaal, Heemstede, Santpoort, Zand- voort) werden verkocht: 49.185 weldadigheidszegels van 11/23 cent.; 20.677 van 2'5 cent; 52 5'9 van 3—6 cent; 75.756 van 5—8 cent en 21.452 I2l/i 16 cent, tot een totaal bedrag van f 15 3,34, met een overwaarde van f 5853,77. Het vorig jaar waren deze bedragen resp. f 16.665,36 en f 5786,70. Het financieel resultaat is dus iets gunstiger ge weest, niettegenstaande den geringeren verkoop. Verder werden kaarten verkocht, waarvoor f 1041.54 aan het hoofdcomité kon worden afge dragen. De verkoop van briefkaarten is bij dien van ver leden jaar ten achter gebleven. Toen was het na melijk f 1200,30. Abnormale koude. In Moskou 44, in Noorwegen 48 graden onder nul Sedert 100 jaar is te Moskou de temperatuur niet zoo laag geweest als de laatste dagen, zoo meldt het D. N. B. Dinsdag daalde de tempera tuur tot 44 graden onder nul, hetgeen voor Euro- peesch Rusland een zeldzaam kouderecord be- teekent. De abnormale koude heeft het stadsbestuur van Moskou voor een moeilijke taak geplaatst. Bij zondere maatregelen zijn noodig voor de levens middelenvoorziening De autoriteiten hebben volgens United Press last gegeven dat de scholen gesloten moeten worden voor een onbepaalden tijd. Bovendien mogen kin deren niet naar de bioscopen, of parken gaan met het oog op de buitengewone koude. Ondertusschen hebben de autoriteiten speciale maatregelen getroffen en de vrachtauto's en paar den gerequireerd teneinde voldoende brood, kolen en hout naar de hoofdstad te transporteeren. In Telnesset aan de Zweedsch-Noorsche grens daalde de thermometer Dinsdag tot ver onder het punt, waarop het kwik vast wordt. Met behulp van een spiritusthermometer werd een vorst van 48 graden gemeten, hetgeen waarschijnlijk wel het Europeesche record van dit jaar zal vormen. In New-York is veel sneeuw gevallen en is het eveneens zeer koud. Vijfduizend kolenhandelaren zijn in staking gegaan; de levering van kolen is in eenige deelen der stad stopgezet, zoodat mil- lioenen menschen tijdens een zeer hevige koude zonder verwarming zitten. Laschapparaat uit elkaar gesprongen. Woensdagavond omstreeks zeven uur is in de smederij van den heer Brouwer te Doetinchem een lasch-apparaat uit elkaar gesprongen, waardoor de 60-jarige vader van den heer Brouwer door vele brokken werd getroffen en op slag werd gedood. Drie knechts, die in de smederij aanwezig waren op het oogenblik der ontploffing, bleven ongedeerd. Jongeman bekent lieele reeks inbraken. Goede vangst der Eindhovensche politie. Te Leiden heeft de politie, op verzoek van den Emdhovenschen commissaris.den 22-jarigen kantoor bediende G. B. aangehouden, hij werd verdacht van diefstal van een fiets te Eindhoven en is daarom naar laatstgenoemde plaats op transport gesteld. Uit het onderzoek bleek evenwel, dat hij in de maand October 1939 met houtsneden langs de deur gevent had en dat een dergelijke venter te Princenhage gezocht werd, als verdacht van een drietal inbraken. Toen de jongeman aan een streng verhoor onder worpen werd, bekende hij niet alleen den diefstal van de Eindhovensche fiets, doch ook de drie inbraken te Princenhage, waaraan hij, volledigheidshalve, toe voegde, dat hij voorts de laatste maanden had inge broken te Amsterdam, Duivendrecht, Diemen, den Haag, de Bilt, Maastricht en Heerlen. Hij is nu ter beschikking van de Amsterdamsche politie gesteld. Valsch geld in omloop. Nagemaakte halve guldens in Emmen ontvangen. Te Emmen zijn in de laatste dagen in verschil lende deelen der gemeente valsche halve guldens in beslag genomen. De munten zijn uitstekend nagemaakt, zij zijn echter lichter dan de echte munten. De onechte munten dragen het jaarcij fer 1922 en zijn hierdoor te herkennen, dat de ge kartelde rand voor een deel geplet is. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat de valsche munten in de omgeving van Emmen worden vervaardigd. De Kinderbijslagwet. Voorbereiding der uitvoeringsmaatregelen. De minister van Sociale Zaken heeft ingesteld een commissie met opdracht van voorlichting te dienen omtrent de algemeene maatregelen van bestuuren verdere regelingen, welke ter voor bereiding van het in werking treden van de kinderbijslagwet en tot haar uitvoering noodig zijn. In deze commissie zijn vertegenwoordigd de betrokken afdeelingen van het departement van Sociale Zaken, alsmede de rijksverzekeringsbank de vereeniging van raden van arbeid en de federatie van bedrijfsvereenigingen. Ruwe huid, Schrale lippen lUROL. verzacht en geneest Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (Adv. ingez Med.J Te Haarlem. Woensdag hebben de liefhebbers van schaat senrijden volop kunnen genieten, want er was slechts een matige vorst en de wind was niet vinnig. Tot 's avonds laat toe is gereden op de banen van de IJsclub voor Haarlem en Omstre ken aan de Kleverlaan, op de IJsbaan van St. Moritz aan de Amsterdamsche Vaart en op de banen van Eindenhout aan den Wagenweg, van Brederode en Duinwyck te Santpoort. Maar nu is er nog een vermaak bij gekomen, namelijk de sneeuw, die echter door de schaat senrijders niet met blijdschap begroet zal zijn. Met man en macht is men vanmorgen op de oanen van de IJsclub aan de Kleverlaan aan het werk gegaan óm de dikke sneeuwvacht weg te vegen. Daar zou de heele morgen wel mee ge moeid zijn, maar als er vandaag niet al te veel sneeuw meer bij komt, kan er vanmiddag en vanavond wel weer gereden worden. Ditzelfde geldt ook voor de zooeven genoemde tennisparken en St. Moritz Te Haarlemmermer De ijsbanen in deze omgeving zijn Woensdag weer voor het publiek opengesteld. Er werd een gretig gebruik van gemaakt. De meesten wacht ten echter nog even op iets zachter weer en beter Us. De vereeniging IJsclub „Haarlemmermeer" 'i'ganiseert ijs en weder dienende op de ijsbaan te Hoofddorp de volgende wedstrijden: Donderdag 18 Januari hardrijden voor paren; Vrijdag 19 Januari schoonrijden voor paren voor leden der vereeniging; Zaterdag 20 Januari groote Hardrijderij voor mannen. Te Hillegom. Wederom is het feest van schaatsenrijden be gonnen. Zoowel op de ijsbaan als op de slooten te Hillegom werd Woensdag gereden. Des avonds maakte echter de gestadig vallende sneeuw een verblijf op de baan niet aangenaam, zocdat het aantal rijdsters en rijders lang zoo groot niet was als gewoonlijk. Te Spaarndam. Ook de Spaamdammers konden Woensdag weer genieten van de ijspret. 's Middags werd op de baan weer druk geschaatst. Enkelen waagden zich zelfs op het ijs van het Spaame. We herinneren er echter nog eens aan, dat dit ijs zeer onbetrouwbaar is. want Dinsdag en Woensdag heeft de machine den heelen dag bijna gedraaid, zcodat veel water onder het ijs is weggetrokken. Men rijde dus alleen op de Ur baan, daar het overige ijs zeer gevaarlijk is. Te Heemstede. De banen van de IJsclub „De Volharding" te Heemstede kunnen wegens den hevigen sneeuwval op het oogenblik niet bereden worden. Het bestuur wacht het einde van de sneeuwbui af, alvorens met het opruimen te laten beginnen. Geen Ned. militair vliegtuig boven Duitsch gebied. Het staat onomstootelijk vast. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlijn:' Tegenover andersluidende berichten wordt de kor telings vastgestelde schending van Duitsch sou- verein gebied door een Nederlandsch vliegtuig be vestigd. Het Nederlandsche vliegtuig is op 13 Ja nuari door de luchtwacht bij Nordhorn onbetwist baar als zoodanig herkend. Het vliegtuig droeg een zwart omranden driehoek in Oranjekleuren onder het draagvlak als kenmerk der nationali teit. Het toestel koerste over de fabriek Niehues en Duetting in Nordhorn, vloog daar lager dan te voren en keerde vervolgens weer terug. De schen ding van Duitsch souverein gebied staat onbe twistbaar vast. Zooals reeds op 14 dezer door den Regee- ringspersdienst is medegedeeld, is uit het ter zake ingestelde onderzoek onomstootelijk ko men vast te staan, dat geen Nederlandsch mi litair vliegtuig de Duitsche grens heeft over vlogen. Staat van beleg afgekondigd voor eenig zeegebied. Woensdag is verschenen Staatsblad no. 180. be vattende het Koninklijk Besluit van 17 Januari 1940, tot verklaring in staat van beleg van enkele gedeelten van het grondgebied des rijks. Blijkens dit besluit worden met ingang van heden in staat van beleg verklaard de hierna bedoelde gedeelten van het grondgebied des rijks voor zoo verre die gedeelten niet reeds bij K. B. van 1 No vember 1939 (Staatsblad no. 189) in staat van beleg waren verklaard, te weten: le. Het territoriaal zeegebied, liggende voor de gemeente Callantsoog. dit gebied naar het Noor den, resp, het Zuiden begrensd, door loodlijnen, ge trokken zeewaarts vanuit het meest noordelijke, resp. het meest zuidelijke punt van de laagwater- lijn van die gemeente. 2e. Het watergebied gelegen binnen een gebied, begrensd door de territoriale grens, de rechte lijn getrokken tuschen de punten 52 gr. 03' 49" N.B. 04 gr. 05' 52" O.L. en 52 gr. 01' 41" N.B. en 04 gr. 09' 01" O. L. de Noordzee kust van de provincie Zuid-Holand, het gedeelte van den Nieuwen Waterweg binnenwaarts be grensd door den meridiaan van 04 gr. 12' 55" O. L. de westkust van het eiland Rozenburg, verder de lijn van kp 123 (Rozenburg) getrokken naar kp 6 (Voorne) tot een punt op die lijn op 51 gr. 55' 52" N.B. en 04 gr. 04' 27" O.L. en vanaf dit punt een lijn loodrecht op voornoem de lijn tot de territoriale grens. In verband met dit Kon. Besluit, vernemen wij te bevoegder plaatse, dat aan deze uitbreiding geen enkele beteekenis moet worden toegekend. Het be treft hier slechts een toevoeging van eenige kleine aangrenzende strooken watergebied, waardoor een meer juiste begrenzing van het betreffende gebied wordt verkregen. De distributie van peulvruchten en boonen. Zooals reeds werd gemeld, wordt met ingang van 19 Januari a.s. alle soorten droge peulvruchten, tenzij vaststaat, dat deze niet voor menschelijke consumptie bestemd zijn en met uitzondering van groene erwten, spliterwten en linzen, in distributie gebracht. De vroegere speciale regeling, welke beoogde de verstrekking van peulvruchten aan zieken en instel lingen mogelijk te maken, komt hiermede te ver vallen. Naar wij voorts vernemen kunnen met ingang van 19 Januari a.s. de plaatselijke distributiediensten, op vertoon van door de controleerende medische instantie afgegeven formulieren, aan hen voor wie zulks op medische gronden noodzakelijk is, extra consumentenbonnen verstrekken. Instellingen zullen vóór 20 Januari toewijzingen voor droge peulvruchten rechtstreeks van het cen traal distributiekantoor ontvangen. Motorslrandreddingsboot „Prins Bomhard" in dienst gesteld. Geschenk van de Nederlandsche schooljeugd. De nieuwe motorstrandreddingsboot „Prins Bern. hard", die zooals bekend door de Nederlamd- sche schooljeugd aan de Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingsmaatschappij is geschonken, is Woensdagmiddag in tegenwoordigheid van Prins Bernhard officieel in dienst gesteld. Voor deze plechtigheid waren circa 60 leerlingen en oud-leerlingen van het Amsterdamsch Lyceum naar Scheveningen gekomen. Dat juist deze jongens en meisjes uitverkoren waren het prachtige geschenk namens de Neder landsche schooljeugd aan de Noord- en Zuid-Hol- landsche Reddingsmaatschappij over te dragen dankten zij aan het feit. dat het indertijd hun school is geweest, die het initiatief heeft genomen voor deze mooie daad. De schare jongelui verzamelde zich in een der lokalen van het havenkantoor aan den Visschers- havenweg. De directeur van het Amsterdamsche lyceum, dr. C. P. Gunning, gaf in een hartelijke toespraak een overzicht van de wijze, waarop het mogelijk is geworden dit geschenk van de Nederlandsche schooljeugd thans te kunnen aanbieden. Spr. gaf uiting aan de blijdschap van zijn leerlingen, die nu in de gelegenheid zijn het resultaat van hun arbeid te zien. een blijdschap, die door de aanwezigheid van Prins Bernhard nog grooter is dan zij reeds was. In het vervolg van zijn toespraak gewaagde dr. Gunning van de beteekenis, die aan dit ge schenk moet worden toegekend, en die hierop neer komt: klaar staan, waar het geldt den medemensch te helpen. Deze beteekenis heeft het werk van de Noord- en Zuid-Hollandsche ReddingsmaatschappU m van de wakkere mannen harer booten. De voorzitter van den schoolraad van het Am sterdamsche lyceum Tony Dulling, droeg de mo- torstrandreddingsboot vervolgens met enkele wel gekozen woorden aan de Noord, en Zuid-Holland sche Reddingsmaatschappij over. Namens deze maatschappij sprak hierna de heer Tegelberg enkele hartelijke woorden van dank. Spr. vertelde de leerlingen iets van de or ganisatie en de werkwijze der maatschappij en bracht hulde aan de bemanningen der reddings booten. wier bekwame leden, moed en zelfvertrou wen hij zijn jeugdige toehoorders ten voorbeeld stelde. Op zijp beurt droeg spr. de nieuwe boot over aan den voorzitter van de plaatselijke commissie der maatschappij, den heer Leeuwe en aan schip per Jol, onder wiens commando de bemanning zal staan. Men ging vervolgens naar buiten, waar de nieu we boot aan de kade lag gemeerd. Door het weg nemen van een doek, die den naam van de boot bedekte, stelde Prins Bernhard onder groot ge juich der scholieren de nieuwe aanwinst in dienst. De Prins heeft hierna met de naar hem ge noemde boot een tochtje door d* haven* ge maakt.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5