Sitijd Ut het lüe&tett- STALIN's POLITIEK Ex Sovjet-diplomaat ovei OF STRIJD IN DE NEVENOPERATIE-TOONEELEN? Alexander Barmine antwoordt op de vraag: „Waarom al die executies DIN SPAT» 23 JANUARI 1940 HA A RU EM'S DA GEE AD Een beschouwing van het voor en tegen van het standpunt der strijdenden Het défilé van de troepen van de Positie IJmuiden voor Prins Bernhard. Onze militaire medewerker schrijft: Meer dan vier en een halve maand reeds ligt Europa gevangen in den greep van een nieuwen oorlog: vier en een halve maand vraagt iedereen zich dagelijks met zorg in het hart af wat van dit alles het einde zal zijn: vier en een halve maand, zonder dat een redelijke schikking tusschen dc groote mogendheden binnen de sfeer van de mo gelijkheden schijnt te zijn geraakt, zonder dat er een enkele aanduiding is, dat op militair gebied binnen korten tijd een beslissing kan worden ver wacht. Voor wat den landoorlog betreft spreken de sobere door de generale staven uitgegeven com muniqués een taal voor zich zelf. Ja, wel trach ten eiken nacht in de smalle terreinstrook, welke de fronten scheidt, de patrouilles temidden van sneeuw en ijs elkaar te benaderen, teneinde el kaar wederkeerig verliezen toe te brengen, doch wat beteekenen deze kleine acties tegenover het groote geheel? Niemand gelooft in werkelijkheid, dat deze patrouille-oorlog de inleiding vormt van een op korten termijn te verwachten grootscheep- schen aanval: niemand gelooft in de mogelijkheid dat van aanvallen op de starre fronten in het Saargebied of in de Paltz binnen korten tijd groo te beslissingen zijn te verwachten. Kan deze toestand blijven voortduren? Nog slechts enkele weken scheiden ons van het oogen- blik dat de lente gaat komen: de lente met lange re dagen en betere voorwaarden voor groote ope raties. Zal dan het beeld van twee onbewegelijke miilioenenlegers tegenover elkaar bestendigd blij ven? Het is omtrent dit punt, dat zich een zekere on rust bij de openbare meening in de oorlogvoeren de landen heeft meester gemaakt. Voor Duitschland is de toestand in dit opzicht iets gunstiger dan voor de geallieerden. Het poli tieke doel, dat Duitschland zich gesteld had, n.l. de verbetering aan de grenzen in het Oosten, is Vervuld. Voor Duitschland geldt dus slechts zorg te dra gen dat het de veroverde winst kan behouden. Voortdurend wordt van Duitsche zijde betoogd, dat het tegenover het Westen geen agressieve be doelingen heeft. In dezen gedachtengang past logisch een defensieve houding aldaar. Offensief optreden kan slechts in aanmerking komen, wan neer de toestand door andere omstandigheden zoo précair wordt geacht, dat het beslist noodza kelijk is op korten termijn den vrede af te dwingen. De geallieerden daarentegen wenschen het in hun oog plaats gehad hebbende onrecht te her stellen en wel bij voorkeur zoo snél mogelijk. Zulks zal alleen kunnen geschieden door Duitschland aan te grijpen. Wil men hierbij niet alleen vertrouwen op den langen en twijfelachti- gen weg der blokkade dan zullen de Duitsche machtsmiddelen geslagen moeten worden. Het is in deze landen en in het bijzonder in Engeland, de openbare meening, welke over het verloop der krijgsverrichtingen teleurgesteld is. Dat overigens ook bij de generale staven van de beide partijen voortdurend wordt overwogen, op welke wijze het beloop van den oorlog kan worden bekort, spreekt vanzelf. Voor beiden geldt, dat een optreden in liet Wes ten in front op schier onoverkomelijke moeilijk heden stuit: voor beiden is aan een optreden op de vleugels België of Zwitserland door de daaraan verbonden consequenties schier evenmin j te denken. i Gegeven deze feiten gaat de aandacht vanzelf uit naar ne'ven-operatietooneelen. Natuurlijk, zui- ver strategisch geredeneerd is dit niet juist. De strategie toch leert om de krachten op het hoofd- operatietooneel bijeen te houden, zulks teneinde aldaar de beslissing te verkrijgen. De strategie leert voorts zoo min mogelijk krachten over ne- venoperatietooneelen te versnipperen. Doch als het terrein op het hoofd-operatietooneel nu het verkrijgen van een beslissing schier onmogelijk maakt is het dan niet logisch naar andere zwak ke plekken in de vijandelijke vesting te gaan zoe ken? Grau ist alle Theorie: de oorlog blijft een aaneenschakeling van bijzondere gevallen. Als nevenoperatietooneelen, welke voor de ge allieerden in aanmerking komen moeten be schouwd worden de Balkan, Finland en Syrië. De Balkan echter levert voor hen bijzondere moeilijkheden op. Meermalen toch reeds verklaar de Italië, dat alle aangelegenheden, den Balkan betreffende, in eerste instantie voor Italië van belang geacht moesten worden. Italië nu blijft een teer punt in den gedachtengang van de geallieer de staatslieden. Niet licht zal men er van deze zijde toe overgaan handelingen te verrichten, wel ke voor Italië onaangenaam zouden zijn, en er toe zouden kunnen leiden, dat dit land beslis singen ging nemen, welke wellicht in ongunsti- gen zin de verhouding tot de Westersche demo cratieën zouden kunnen beïnvloeden. Eveneens doen zich moeilijkheden voor ten aan zien van een eventueele hulpverleening aan Fin land. Hoe zou deze trouwens kunnen geschieden? De Baltische zee is een te gevaarlijke weg, terwijl de weg door de IJszee naar Petsamo evenmin in aanmerking komt. Blijven dus alleen de door Zweden en Noorwegen voerende wegen over. Be halve de vele aan deze wegen verbonden moei lijkheden doet zich het bezwaar voor, dat van de ze wegen alleen gebruik gemaakt zal kunnen wor den met toestemming van de betrokken staten. Voorlooplg nu lijkt het er niet veel op, dat deze van zins zijn om hun neutraliteit prijs te geven en tengevoige daarvan in conflict te komen met Rusland. Tenslotte Syrië. Hier is onder leiding van den ouden-jongen generaal Weygand een leger van enkele honderdduizenden soldaten gevormd. Ook voor deze krijgsmacht zijn de mogelijkheden ech ter beperkt, Een weg voert naar de Dardanellen; een andere naar het gebied van den Kaukasus. Beide wegen hebben echter het nadeel dat zij slechts gebruikt kunnen worden met toestemming van Turkije. Dit land nu is wel georiënteerd naar het Westen, doch is geenszins van plan om zich in een conflict met Rusland t,e laten meesleepen. Bovendien leidt de opmarschweg naar den Kau kasus door zeer onherbergzaam terrein, zoodat groote operaties hier wel op bijzondere moeilijk heden zullen stuiten. En het einddoel: een even- tueele vermeestering van het oliegebied in den Kaukasus zal inderdaad zeer onaangenaam zijn voor Duitschland en in het bijzonder voor Rus land. Maar zal van het bereiken van dit doel zoo veel resultaat mogen worden verwacht, dat het de eindbeslissing zal beïnvloeden? Zal het den inzet van enkele honderdduizenden menschen waard zijn? Mag bovendien verwacht worden, dat de geallieerden er zich toe zullen laten verleiden, door het ontketenen van één van deze neven acties in conflict met Rusland te komen; iets dat tot dusverre steeds angstvallig werd verme den? Voor Duitschland worden als neven-operatie- tooneelen genoemd Scandinavië en Z.O.-Europa. Wij gelooven echter niet, dat één van deze opera- Uerichtingen voorshands werkelijk voor een Puitsch optreden in aanmerking komt. Zoolang puitschland toch uit deze beide richtingen grond stoffen kan betrekken, zou het voor dit land slechts nadeelig zijn, het conflict erheen te ver plaatsen. Mocht echter op eenigerlei wijze stagna tie in dezen aanvoer komen, dan lijkt een Duitsch optreden in één van deze richtingen minder on waarschijnlijk. De betrokken landen, en in het bijzonder Roe menië, zullen met het voorbeeld van Polen voor oogeil en met de zekerheid dat de geallieerde hulp zoo deze al voor hen zou komen, toch zeker te laat zal zijn in dit opzicht vermoedelijk wel een voorzichtige politiek voeren. Resumeerende zouden wij dus kunnen zeggen dat: a. een optreden in front tegen Maginotlinie of Westwall voor beide partijen weinig aanlokkelijk en dus niet waarschijnlijk is; 'o. aan een offensief op de vleugels door Bel gië of door Zwitserland voor beide partijen zoodanige consequenties verbonden zijn, dat daaraan voor de geallieerden niet en voor Duitschland slechts onder zeer bijzondere om standigheden kan worden gedacht; c. een optreden van Duitschland in N.W. of in Z.O. Europa niet waarschijnlijk is, zoolang dit land uit de betrokken streken grondstoffen kan verkrijgen; d. een offensief van de geallieerden in Finland of op den Balkan moeilijk kan worden verwacht, terwijl een optreden van Syrië uit, hoewel minder onwaarschijnlijk, vermoedelijk slechts bescheiden resultaten zal kunnen opleveren. Ik mag dit overzicht niet besluiten zonder stil te staan bij de heldhaftige verdediging van Fin land. Een vorige maal reeds mocht ik vaststellen, dat de Russische aanval tegen Finland te onderschei den was in 3 gedeelten, n.l.; 1. een hoofdaanval tusschen het Ladogameer en de Finsche Golf; 2. een aanval N. van het Ladogameer; 3. een nevenaanval ter vermeestering van de haven van Petsamo. Beschouwen wij thans hoe het verloop van de krijgsverrichtingen op elk van deze terreinen ge durende de laatste weken is geweest. Op het hoofdoperatie-tooneel en op het gedeel te N. van het Ladogameer hebben de Russen hun opmarsch in algemeenen zin tot ongeveer 18 De cember kunnen voortzetten. Sedert dien maken de Russische communiqués geen melding meer van terreinwinsten, doch bepalen zij zich ertoe te vermelden dat verkennende acties plaats vinden, dan wel dat het weer geen operaties op groote schaal toeliet. De Finnen daarentegen melden in hetzelfde tijdvak herhaaldelijk Russische aanval len, welke overigens alle in het bijzonder met een noemenswaardig verlies aan vechtwagens werden afgeslagen. Men zal echter goed doen, aan deze gevechten geen al te groote waarde te hechten. De grootte van de opgegeven verliezen, het gemaakte aantal gevangenen, de inzet van materieel, alles wijst er op, dat nog geen groot- scheepsche aanval op de Finsche verdedigings posities plaats vond, doch dat hier inderdaad slechts sprake is van inleidende gevechten. Heb- de Russen den weerstand van de Finnen onder schat, of stellen het terrein en het klimaat zoo danige moeilijkheden, dat de mogelijkheid tot het inzetten van een aanval zich nog niet voordeed? Beide gevallen zouden er niet toe strekken, het gezag van den Russischen generalen staf te ver- hoogen. In Midden-Finland behielden de krijgshande lingen het karakter van operaties op kleine schaal. De Finnen hadden daar niet alleen het succes de Russen- tegen te houden, doch konden zelfs tot bescheiden tegenaanvallen overgaan en op enkele plaatsen de Russische grens overschrij den. Ook de operaties in het Noordelijkste gedeelte, waar de Russen op 18 December reeds op 85 km. Z. van Petsamo stonden, kwamen niet alleen tot stilstand, doch werden door een terugtocht ge volgd. De Russische luchtmacht trachtte op dagen, dat do weersomstandigheden zulks toelieten, haar overmacht tot gelding te brengen door het inzet ten van verkenningen en het bombardeeren van Finsche steden en dorpen. Resumeerende zien wij aldus een stand houden van de Finnen op alle frontenin twee maanden tijd wisten de Russen, ondanks hun overmacht, nog slechts bescheiden terreinwinst te maken. Niettemin blijft de toestand van Finland pré cair. Ik geloof dat slechts een wonder of de ge allieerde divisies het land op den duur voor den ondergang zal kunnen behoeden. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 Februari 1940, benoemd tot burgemeester der gemeente Bolsward S. W. de Jong. Bij Koninklijk besluit is aan A. J. Jenniskens op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart 1940, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Vierlingsbeek, onder dankbetuiging vcor de langdurige diensten, als zoodanig be wezen. Geestelijke weerstand in dezen tijd. Geslaagde propagandavergadcring te Utrecht. Onder groote belangstelling uit alle kringen der bevolking werd Maandagmiddag in het Jaar beursgebouw te Utrecht een bijeenkomst ge houden. georganiseerd door verschillende fede raties, wier sociaal maatschappelijk arbeidsveld groote groepen van ons volk omvat. Doel van deze bijeenkomst was contact te zoe ken met de verschillende sociaal-maatschappe lijke instellingen en vereenigingen om daardoor te komen tot een verhooging van den geestelijken weerstand in dezen tijd. In zijn openingswoord wees de leider van deze bijeenkomst, mr. H. de Bie, voorziter van den Ned. Bond tot Kinderbescherming, op de be doeling van deze bijeenkomst. Spr. memoreerde de 'groote moeilijkheden in dezen tijd, tenge volge van de mobilisatie. Iedereen aldus spr. is verplicht krachtig mede te werken om de vele moeilijkheden het hoofd te bieden. Daarvoor zal men moeten meeleven met de moeilijkheden van onze gemobiliseerden. Dit zal ieder moeten doen op zijn eigen wijze, op zijn eigen terrein, bezield met dezelfde geest drift en dezelfde goede bedoelingen. Achtereenvolgens spraken hierna dr. J. Lam- merts van Bueren over „Geestelijke weerstand in dezen tijd", mr. L. Einthoven over „De betee- kenis van geestelijke volkskracht voor hen, die onder de wapenen zijn", Pater Henri de Greeve over „Het gezin in dezen tijd"; mevr. Ch. L. Po lakRosenberg over „De houding van vrouwen en meisjes"; dr J. v. d. Spek over „Zenuwenoor log" en de heer K. Vorrink over „De roeping der ,vrije jeugdvorming". Aan het slot van deze bijeenkomst wees mr. De Bie op de practisehe waarde van deze bijeen komst. Spreker spoorde allen aanwezigen aan in zijn eigen omgeving uit te zien naar de mo gelijkheden welke bestaan om mede- te werken aan het voor oogen gestelde doel. Zijn er perspec tieven in dat opzicht, dan zal men zich in verbin ding moeten stellen met de plaatselijke overheid om ten slotte in contact met den vrijwilligen bur gerdienst door de regeering, speciaal tot dat doel in het leven geroepen, tot praktische resultaten te komen. Aldus luidde het advies van het werkcomité. El ke organisatie of instelling op sociaal maat schappelijk gebied zal zich dus in eigen boezem moeten beraden over een mogelijkheid om te komen tot het bereiken van het voor oogen ge stelde doel. Overtreding van het uniform verbod. Op 14 Augustus van het vorig jaar werd te Am- stenrade (L.) in tegenwoordigheid van den al gemeenen leider der N. S. B. een landdag gehou den, waarbij een aantal leden eenzelfde kleedij droeg, bestaande uit wit hemd, zwarte stropdas, zwarten gordel, zwarte rijbroek en zwarte rij laarzen. Bij die gelegenheid had de rijksveldwachter uit Stein procesverbaal opgemaakt wegens overtre ding van het uniformverbod. Hoewel de ambtenaar van het O.M. bij het kan tongerecht te Sittard een geldboete van 25 had geëischt, tegen drie N. S. B,-leden, sprak de kan tonrechter de verdachten vrij, omdat z.i. hier geen sprake was van kleedingstukken, welke uit drukking gaven van een bepaald staatkundig streven van den drager. Van dit vrijsprekend vonnis kwam het O. M. In appèl en Maandag diende de zaak voor de Maastrichtsche rechtbank. Mr. van Vessem uit Utrecht trad als verdediger in deze zaak op. De feiten, in de dagvaarding vermeld, werden door de verdachten waarvan er slechts één was verschenen toegegeven. Het O. M„ waargenomen door mr. Fablus, was van oordeel dat hier wel degelijk van een uniform sprake was, al was de kleedij dan ook niet com pleet en al werden er in plaats van zwarte witte hemden gedragen. "Spreker vroeg het vonnis van den kantonrech ter te bevestigen. Mr. van Vessem vroeg vrijspraak van de ver dachten. OPLICHTING BIJ AFSLUITEN VAN ADVERTENTIECONTRACTEN. Thans twaalf verdachten. De Centrale recherche, die langen tijd bezig is geweest met het onderzoek in de zaken van een uitgeversmaatschappij te Amsterdam, welke een periodiek uitgeeft en voorts de advertentie acquisitie van een ander orgaan verzorgt, heeft thans reeds twaalf verdachten in deze zaak aan gehouden. De laatst aangehouden verd. is S. L. C., de eenige commissaris in de N.V. welke deze uit geversmaatschappij beheert. De andere ver dachten zijn allen advertentiereizigers, die voor deze zaak hebben gewerkt. Men sloot contrac ten af op bedriegelijke voorstellingen iagen ovoMipiUg vet da Bloedzuiverende OnrtosBWH»"*1 Vort DrJBMEENK 4O ei fo.doosje van 40p. 'uiga&n da stodtgong en vo*fruMc/wirc hot 4*c/iacun, (Adv. tngez Med.) Meer Marxistische lectuur ver nietigd dan in Duitschland (Van een bijzonderen medewerker) KORT voor den oorlog verscheen in Parijs een merkwaardig werk, dat in leidende kringen zeer koel werd ontvangen/Wij be doelen het boek van den Russischen vluchteling Alexander Barmine, getiteld: „Twin tig jaren in dienst van de U. S. S. R.". De hooge rang, dien Barmine in het Russische ambtenarencorps heeft bekleed, was op zichzelf al een reden om dit boek met meer dan gewone aandacht te bezien. Na in Moskou te zijn opge klommen werd hij consul in Perzië en daarop ge zantschapssecretaris in Athene. Toen de gezant overleed werd hij hoofd van de legatie aldaar met den titel van tijdelijk zaakgelastigde. Maar reeds naderde het onweer; zijn lauwe houding en te critische geest hadden de aandacht van Moskou getrokken. Barmine begon voor zijn leven te vreezen: had hij onder zijn collega's al niet veel gevallen van plotselinge verdwijning ge zien? Toen hij eens op een geheel onverwacht oogenblik ter kanselarij kwam, vond hij een on dergeschikte bezig het slot van zijn schrijftafel te forceeren. Een te hartelijke en te dringende uitnoodiging van den gezagvoerder van een Rus sisch handelsschip om den maaltijd aan boord te komen gebruiken, opende hem geheel de oogen. Hij is gevlucht en wel naar het land, waar reeds zoo vele duizenden van zijn volksgenooten wonen, zij mogen dan wit-Russen of uitgewekenen om- andere redenen zijn: Frankrijk. Het was toen zomer 1937. Twee jaren later ver scheen zijn boek. Men kan zich voorstellen dat deze publicatie de hooge Fransche instanties verre van aangenaam was: er bestond immers nog groote vriendschap voor Rusland. Zoowel radio als pers wezen vrijwel dagelijks op „de sterke militaire macht van Rus land te land, ter zee en in de lucht". Had op dat oogenblik van verschijnen reeds censuur bestaan, het boek zou zich zeker gekendmerkt hebben door een onnoemelijk aantal witte plekken. Het werk werd natuurlijk doodgezwegen. Dit kon echter niet verhinderen dat in een paar we ken tijds al 2000 exemplaren hun weg vonden. uitstekend georganiseerde afdeeling van d Gepoe Men moet een Russisch ambassadeur dus ge looven als hij met de hand cip zijn hart vei klaart „niets, maar ook werkelijk niets te wetei van een of andere pijnlijke en tegen rechte gevoel indruischende gebeurtenis". Behalve veel tragisch komt ook humor om dei hoek kijken. Als bijv. de bevelen uit Moskou oi bepaalde Marxistische boeken uit de bibliothekei der communistische cellen in het land van ves tiging te doen schrappen, omdat zij niet mee „orthodox" waren, steeds talrijker worden, rneri Barmine droog op: „Wij verbranden waarllj meer boeken dan de nazi's en zeer zeker mee Marxistische schrijvers dan zij". Het boek bevat talrijke foto's, de onderschrlf (Adv. Ingez. Med.) Winter in de .Visschershaven te IJmuiden. Doch sedert dat alles, welk een omwenteling op het Europeesche schaakbord! Na een gloeiende vriendschap, die met uitzondering van de Brest- Litovsk periode en de Russische opmarsch in Po len in 1920, drie en veertig jaren heeft geduurd, kunnen verscheidene Parijsche persorganen thans reeds openlijk schrijven dat het verdere verblijf van den Russischen ambassadeur in Frankrijk door hen ongewenscht wordt geacht. Bezien wij dan het profetische boek van Bar mine eens nader. Men zal in dit werk vergeefs zoeken naar de gewone sensatiedetails van de gruweldaden van de Tsjeka. De schrijver, zoon van een onderwijzer en een veldwachtersdochter, vertelt sober van zijn politieke ervaringen. Hij somt dikwijls vrij droog op, zooals een Engelsche rechter zou doen aan het slot van een groot proces, maar zijn boek is er te aangrijpender door. Hij laat door schemeren dat zijn communistische en mis schien zelfs zijn socialistische denkbeelden een flinken schok hebben gekregen, maar wat hij geheel openlijk ten toon spreidt, dat is een groote en door de omstandigheden melancho lieke liefde voor zijn vaderland. De verklaring „dit of dat kan ik niet zeggen, het zou mijn geboorteland schade doen", komt herhaaldelijk voor en dit doet sympathiek aan. Het boek wijdt natuurlijk veel aandacht aan Stalin. Reeds in den aanvang wordt gerept van „een weinig bekend lid van het Centrale Comité. Stalin geheeten, die zeggingschap over een ca valeriedivisie had en oorzaak werd van twee gevoelige nederlagen tijdens den veldtocht tegen Polen in 1920". Barmine geeft ock voorbeelden om het „Aziatlsch-rancuneuze" karakter van den despoot aan te toonen. Generaal Dimitri Schmidt, die hem in 1927 in zijn ijdelheid had gekwetst en ook de Don Juan-diplomaat Leon Karakhane, die hem in amoureus vaarwater had dwars gezeten, zij hebben lang genoeg geleefd con te merken dat Stalin niets en nooit vergaf Over de twee gebeurtenissen, die Europa in rep en roer brachten, het verdwijnen van generaal Koetjepof uit Parijs en de moord op Ignace Reiss in de omstreken van Lausanne, spreekt Barmine natuurlijk ook. Hij zegt dat Reiss zijn doodvonnis teekende toen hij zijn bekende bittere verklaringen in een Nederlandsch persorgaan had gepubliceerd. Wat Koetjepof be treft verklaart hij ten stelligste dat de offi- cleele Russische diplomaten in Parijs (waartoe Barmine op dat oogenblik behoorde) niets ervan hebben geweten, maarnaast den ambassa deur en zijn personeel, bestond in ParJjs een ten zijn meestal vrij luguber: geëxecuteerd, ver dwenen, vermoord. Men is bepaald verrast een levenden bekende als Litvinof of Molotof aai te treffen. Er is ook een afdruk van de bekende verza melfoto van een dertiental Russische generaal en politici. De Sovjetpropaganda had dit doen ment gemonteerd lang voordat er sprake wa van de geruchtmakende processen wegens hoog1 verraad. Weer valt in deze wrange afbeelding de fijn! kop op van den generaal Alskinis, chef van df luchtvloot, „aan wien Rusland de buitengewoni kracht van dit wapen dankt, indien tenminst* niet zijn executie en de executie van zijn medewerkers en ingenieurs, den uitvinder Ton- polef aan het hoofd, onherstelbare schade heb ben veroorzaakt". De aanklacht tegen maarschalk Toechatsjefsk berustte op niets, zegt Barmine. Het is te onzin nig om een seconde te gelooven dat bij de streng! controle, die bestaat op alle gangen van wlen ook. de maarschalk ook maar één enkele p had kunnen doen om met Duitschland te hen len. In het licht van wat er sedert Augustus is be kend geworden oyer de Duitsch-Russische be trekkingen, wint de meening van Barmine „dal de aanklacht op niets berustte" nog meer kracht, zij het dan op een wijze die de schrijve! niet vermoed heeft! Maar waarom gelastte Stalin al die execu ties? Het boek antwoordt hierop en stelt Sta lin's uiteindelijk doel in het licht: niemand meer tegenover zich te hebben, die hem het verlaten van het socialistische en commu nistische ideaal van 1918 verwijten kan. „En grootendeels is dat doel thans be reikt" Ofschoon het minder bekendheid geniet plaat* sen wij dit boek zeker naast het te New-York niet lang geleden verschenen standaardwerk van Boris Souvarin over Stalin. SPOORWEGARBEIDER DOOR SNELTREIN GEGREPEN EN OP SLAG GEDOOD. Maandag is de ruim 40-jarige spoorwegarbel' der T. Poelen op de lijn NijmegenGroesbeeX tusschen St. Anna en Brakkenstein onder de ge* meente Nijmegen, door een sneltrein gegrepen en op slag gedood. De man was bezig met het schoonmaken van wissels, die onder de sneeuw lagen. Het slachtoffer was gehuwd, doch hai geen kinderen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10