Het dooit! H A C O - trekking VALDA PASTILLES HERNIEUWDE SNEEUWVAL Ochtendbeurs Amsterdam AGENDA. Bemanning van Arendskerk in Parijs WEER THUIS Bijna f 4.8 millioen steun aan den tuinbouw (UN/TIN LITTEKEN Mevrouw Warren's Bedrijf. DINSDAG 23 JANUARI Ï94Ö HAARDE M'S D A G B E A D' 1 DE TRAM IN HAARLEM EN OMCEVINC KAMPT MET MOEILIJKHEDEN Het dooit! Voor de jeugd zal dit niet zoo prettig zijn, want het beteekent 't voorloopige einde van een pe riode van ijs- en sneeuwpret, zooals wij die niet zoo vaak in ons land beleven. Doch iets zekers valt er omtrent de voornemens van Koning Win ter niet te zeggen, en misschien gaat het wel weer vriezen; wij zijn wat dat betreft reeds aan ver rassingen gewend. Hoe dat ook zij, vele ouderen zullen de dooi met vreugde begroeten en hopen dat de vorst, althans den eersten tijd, niet weer zal keeren, want zij hebben reeds eenigen tijd verlangd naar het einde van de koude en het ongemak, dat ze in vele opzichten meebracht. De gemeentereiniging is in Haarlem vandaag alleen met haar eigen personeel in de weer om de sneeuw op te ruimen. Hedenmorgen viel er weer volop sneeuw. Toen de sneeuwruimers zich om 6 uur aan do posthuizen meldden duurde de hernieuwde sneeuwval nog onverminderd voort; er werden derhalve geen werklieden aangenomen om sneeuw te ruimen teneinde geen vergeefschen arbeid te doen verrichten!. De hoofd- en asfaltwegen zijn gepekeld, de overige wegen worden door den motorsneeuw ploeg onder handen genomen. Ook gisteravond laat werden we met nieuwe sneeuw bedacht Trampersoneel ziek. „Waarom rijdt; de N.Z.H.T.M. met enkele wa gens?" zal menig passagier zich vanmorgen heb ben afgevraagd. Het antwoord daarop is: „Het rangeeremplace ment van de tram is door de vorst en de sneeuw in zoodanig slechte conditie geraakt dat het ran geeren, hetgeen bij twee wagens noodig is om den motorwagen weer vóór te krijgen, onvermij delijk vertraging oplevert. Men voorkomt deze groote vertraging door met enkele wagens te rijden, die aan het eindpunt niet behoeven te rangeeren, en dadelijk na aankomst weer vertrekken kunnen, Dat zegt echter nog niet dat er heelemaal geen vertraging ontstaat. Helaas niet! Vooral op de spitsuren moeten velen, die aan de haltes wachten, met leede oogen toezien dat trams tjokvol passeeren zonder dat ze er nog bij kunnen. Wij hoorden op de lijn van Heemstede naar Haarlem van menschen; die wel 5 trams voorbij hadden moeten laten gaan alvorens zs zelf mee konden! Het is duidelijk dat het tram bedrijf niet op zulke toestanden als thans hcer- schen, berekend is. De vraag overtreft verre het aanbod! Men heeft bij de N. Z. H. T. M. nog met een anderen tegenslag te kampen. Ongeveer 30 conducteurs en wagenbestuurders liggen ziek te bed. (In totaal zijn er 250 conducteurs, bestuur ders en buschauffeurs op het heele net). Met het hulppersoneel, dat ten dienste staat, vult men dit Wielrijder door autobus aangereden. Maandagmiddag vijf uur fietste de 54-jarige Van der V. over den Rijksstraatweg te Haarlem in de richting van de Jan Gijzenvaart. In dezelfde richting reed een autobus, waarvan de bestuurder verklaarde, dat hij langs een file van rechts rij dende fietsers reed. Eén hunner, genoemde Van der V., stak ter hoogte van perceel 285 zijn linker arm uit en zwenkte meteen links den rijweg over, toen de autobus hem reeds kort genaderd was. Door te remmen, en scherp naar links uit te wijken, trachtte hij een aanrijding te voorkomen. Toen hij een klap hoorde, bracht hij zijn wagen tot stil stand. Hij zag toen den wielrijder op den weg lig gen: deze was vermoedelijk over de sneeuw ge slipt. Ook kan het zijn, dat hij met zijn arm de autobus geraakt heeft. Het bleek, dat hij een zware hersenschudding, een wond boven het rechteroog en schaafwonden aan het gelaat had gekregen. Leden van den Ongevallendienst verleenden hem de eerste hulp, waarna bij per ziekenauto naar het ziekenhuis St. Johannes de Deo werd vervoerd, Waar hij ter verpleging is opgenomen. De rem men van de autobus bleken uitstekend in orde te zijn. De politie stelt een nader onderzoek in. Aan voorbijgangers, die deze botsing gezien hebben, wordt verzocht, zich voor het verstrekken van in lichtingen aan het bureau Smedestraat te willen aanmelden. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.3011.25 uur. Kon. Olie 251—252. AKU 35 1/4—3/4. U.S. Steel 417/8—42. Republic Steel 1515 1/16. Anaconda 20 5/83/4. North Am. Aviation 17 3/4. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Ned. Natuurhistorische Vereenigirig houdt Vrij dagavond 26 Januari haar jaarvergadering ln Café-Restaurant Brinkmann aan de Groote Markt te Haarlem. Na afloop houdt Dr. W. K. Hirsehfeld uit Soesterberg een lezing over het onderwerp: „Grepen uit de erfelijkheidsleer". Heden: DINSDAG 23 JANUARI Gemeentelijke Concertzaal: de H. O. V. met „Sam son et Dalila", 8.15 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Pianorecital Mo nique Haass voor de vereeniglng „Voor de Kunst", 8.15 uur. v„ Frans Hals Theater: „De Kat en de Kanarie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Goodbye Mr. Chips", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Jesse James „De wreker", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: Gloria Jean ui „Pip met va- cantie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: Charlie Chaplin in „De Winkel dief", 2.30 en verder van 7.15 uur af. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. WOENSDAG 24 JANUARI Gemeentelijke Concertzaal: Concert „Die Spaern- sanghers". Bioscoopvoorstellingen: 's middags en 's avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 39 uur. tekort weliswaar aan, doch niettemin zal het zijn invloed op de tramdiensten wel doen gelden. De dool beteekent nog geenszins het einde van de vervoermoeilijkheden op het tramnet, Want als er veel water „los komt" ontstaat het gevaar dat motoren defect raken. Doch laten we niet vooruit loopen, en er maar het beste van hopen. SCHAATSENRIJDEN. WEDSTRIJDEN VOOR MILITAIREN TE SPAARNDAM. Oin ceil plaquette van Haarlem's Dagblad. Op de banen van de ijsclub „Nova Zembla" te Spaarndam werd Maandagmiddag voor militairen een hardrijderij gehouden. Er werd in patrouilles gereden. De Directie van Haarlem's Dagblad had voor dezen wedstrijd een plaquette als 1ste prijs be schikbaar gesteld. De belangstelling, vooral van de zijde der militairen was zeer groot. Jammer genoeg bleek het ijs niet in een al te besten toestand te zijn, maar de deelnemers heb ben het elkaar niet gemakkelijk gemaakt. Er werd fel, maar zeer sportlef gestreden. De eerste prijs werd gewonnen door de pa trouille, bestaande uit A. Doornbos, J. Takels en S. Kleefman; de tweede prijs door de patrouille: Rusman, Broeksma en Plagge; 3e prijs patrouille: sergeant Pienter, korporaal Sluis en A. van Dijk. Na afloop reikte kapitein E. M. Huizinga na mens O. en O. de prijzen uit; hij dankte de Direc tie van Haarlem's Dagblad voor het beschikbaar stellen van de plaquette en de schenkers van de overige prijzen. Hij prees de sportiviteit, die de wedstrijden gekenmerkt hadden. Hervatting der Duitsch-Roemeensche oliebesprekingen. Dultsch onderhandelaar te Boekarest aangekomen. BOEKAREST, 22 Januari (Reuter). Men verwacht dat binnenkort nieuwe onder handelingen zullen aanvangen over den Roemeenschen petroleum-uitvoer naar Duitschland. Neubacher, de voorzitter van het Weensche bureau voor riibbreiding van den Duitschen han del met Zuid-oost Europa, is hier aangekomen en zijn bezoek wordt in verband gebracht met den recenten terugkeer van Clodius. Angelescoe, de minister van Economische Za ken, heeft tijdens het weekeinde besprekingen gevoerd met de leidende figuren der'voornaam ste oliemaatschappijen en over de bepalingen van het kortgeleden gepubliceerde decreet, waarbij staatstoezicht op den verkoop van pe troleum wordt ingesteld. Hij gaf hun de verzeke- ding dat de regeering niet zenuwachtig handelt, Ofschoon het decreet in buitenlandsche be richten wordt voorgesteld als een overwinning, die Duitschland op de door de geallieerden ge controleerde oliemaatschappijen heeft behaald, is de semi-officieele verklaring dat de regeering hoofdzakelijk wenscht de olievoorziening van eigen leger en luchtmacht te verzekeren. Van de „Rawalpindi" 27 opvarenden krijgsgevangen gemaakt. Opgepikt door de „Deutschland". De Britsche admiraliteit heeft gisteravond de namen gepubliceerd van twee officieren en 25 manschappen van den koop vaar dij kruiser „Rawal pindi", die zich als krijgsgevangenen in Duitsch land bevinden. Zij zijn opgepikt door het vest zakslagschip „Deutschland" nadat dit de „Ra walpindi" tot zinken had gebracht tijdens den slag buiten IJsland in November j.l. BRAND OP ITALIAANSCH OORLOGSSCHIP. GENUA, 22 Januari. Op het Italiaansche slagschip „Littorio" (35.000 ton) is hedenmorgen brand uitgebroken. Het vuur was van geringe beteekenïs. Het schip bevond zich op de Ansaldo- scheepswerven, waar het dokte. Het vuur werd veroorzaakt door vonken, die op een op welke vet was, vielen, terwijl men bezig was ijzeren platen te lasschen. Er werd geen schade van beteekenis veroor zaakt, noch zijn er slachtoffers te betreuren. (United Press.) Amerikaansche Senaat eert Borah. Roosevelt woonde de plechtigheid in het Senaatsgebouw bij. WASHINGTON, 22 Jan. Voor de laatste maal is Borah in den Senaat teruggekeerd toen de een voudige grijze doodskist daar werd binnen ge dragen en. op het podium van de vergaderzaal van den Senaat werd geplaatst, waar Borah 33 jaar lang den Amerikaanschen staat heeft ge diend. De Senaatspredikant, Barney Phillips, leidde den korten episcopalen dienst ett leden van het kerk koor zongen daarna twee gezangen. De president, de leden van het kabinet, de Senaat, van 't hoo- ge gerechtshof, leden van de justitie, afgevaar digden en diplomaten woonden deze plechtigheid bij. Mevrouw Borah had den wensch te kennen gegeven om daarbij niet tegenwoordig te zijn en wachtte terwijl in een kamer gelegen in de na bijheid van de bureaux van Garner. Een groot aantal kransen en bloemtakken be dekte de baar. Een eenvoudige krans van roode anjers van President en mevrouw Roosevelt was aan het voeteneinde geplaatst. Aan iedere zijde van de baar stonden groote kransen, één van lelietjes van dalen en witte anjers een laatste hulde van den Senaat en een andere van lelietjes en witte rozen en viooltjes gezonden door Amerikanen van Duitsche afkomst uit Chicago. Twee politieagenten van het kapitool vormden de eerewacht. Het stoffelijk overschot is later naar Idaho overgebracht. (United Press).* Verwachting, geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het binnenland: Des nachts lichte tot matige 'vorst, over dag lichte vorst tot om het vriespunt. Hel der tot half bewolkt, geen sneeuw van be teekenis. Matige tot zwakke naar zuid of zuidoost krimpende wind. Voor de kuststrook: Lichte vorst tot om het vriespunt, wisse lend bewolkt, plaatselijk enkele sneeuw buien: Matige tot zwakke naar zuidwesten of zuiden krimpende wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden F 22 F 28 F 32 De depressie over de Oostzee is vender naai' het westen doorgedrongen, en vult nu op, De kern van 1004 mbar ligt thans in Zuid-Denemarken. De vlakke rug van hoogen luchtdruk, die zich giste ren over ons land bevond, heeft zich zuid-weste lijke richting verplaatst en nam daarbij sterk in beteekenis toe. Tengevolge hiervan da-aaide de wind in ons land naar het westen en er vielen plaatselijk weer aanzienlijke hoeveelheden sneeuw Over het geheele land en vooral aan de kust is de vorst verminderd. In den ochtend steeg in den Helder en Vlissingen de temperatuur boven het vriespunt. Het arctische maximum over Groenland is weer toegenomen, dat over Scandinavië nam iets in be teekenis af. Nabij IJsland is een depressie verschenen, welke de luchtdruk daar flink deed dalen. Zij dringt nog maar zeer langzaam verder naar het oosten door. De schaarsche weerberichten van den Oceaan ma ken het zeer moeilijk de plaats te bepalen van de storlngsfronten, die van zoo groot belang zijn voor het verdere weersverloop in onze omgeving. Het gebied van hoogen luchtdruk over de Azo- ren van 1025 mbar heeft zich in de richting van Portugal verplaatst. Het minimum in de Middellandsche zee li;gt aan de noord-kust van Libye, zijn storingsfront, dat zich over den Balkan beweegt, brengt in Zuid- Slavië en Hongarije zeer zware sneeuwval en plaatselijk ook regen. BAROMETERSTAND Stand van gisteren 762 m.M. Stand: van hedenmorgen 10 uur 760 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van CAREL v. HUIZEN. Opticien. KI. Houtstraat 13. Tel. 14112 BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS Politie: 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Brandweer: 15333. 5e KLASSE 100.000 - f 50.000 - 30.000 ƒ25.000, ƒ15.000, 10.000, ƒ5.000 enz. Voor zoover de voorraad strekt, nog enkele briefjes verkrijgbaar, VAN HALEM'S Hoefijzerkantoor, SCHOTERWEG 3, t.o. Frans Hals Theater. (Adv. Ingez. Med.) Britsche toelichting op Churchill's rede. „Praatje bij den haard" en geen officieele mededeeling over de regeeringspolitiek. Reuter meldt: In antwoord op tal van vragen van neutrale waarnemers over de beteekenis van de opmerkin gen van Churchill met betrekking tot de neutralen, wordt in gezaghebbende kringen te Londen ver klaard, dat er aan herinnerd dient te worden, dat de redevoering een was van een reeks, waarin de mi nisters hun persoonlijke commentaren geven op den loop van den oorlog. Het was m feite 'n „praatje bij den haard", een toespraak voor de microfoon en niet een verklaring, welke beschouwd moet worden als een mededeeling over de regeeringspolitiek, welke in liet Lagerhuis zou moeten worden ge daan. Om deze reden moeten de neutralen de redevoe ring in het juiste licht zien. Niettemin werd Reuter er van in kennis gesteld dat voor zoover gerefereerd wordt aan neutralen de opmerkingen van den minister van marine groot gezag hebben. Churchill heeft uiteengezet zoo vervolgt Reu ter wat thans voor allen duidelijk is: dat de ge heele neutrale wereld begunstigd zou worden door een overwinning der geallieerden. De neutralen heb ben in de afgeloopen jaren groote bedragen moeten uitgeven om zichzelf te beschermen tegen bedreigin gen van Duitsche agressie. De geallieerden vechten tot het einde van die agressie en indien zij zouden gewonnen hebben, zouden de neutralen profiteeren van een vrede, gewonnen ten koste van geallieerd bloed en geld, in dezelfde mate als de geallieerden zeiven Commentaar in de neutrale landen. KOPENHAGEN. „Of de oproep van Chur chill een particulier karakter droeg, dan wel de gevoelens van het Britsche oorlogskabinet weer gaf, hij zal op krachtig verfcet stuiten in de groep van neutrale staten, waartoe Denemar ken behoort", aldus schrijft Ekstrabladet. Het blad voegt er aan toe dat de neutrallteltsverkla- ring, die j..l Donderdag in het parlement is af gelegd, een antwoord vormt, dat gegeven zal worden op alle oproepen of wenken uit elk dei- oorlogvoerende kampen betreffende de Deensche neutraliteit zoolang de oorlog duurt". STOCKHOLM. Het beroep, dat Churchill in zijn radiorede op de neutralen heeft gedaan, heeft op Zweden geen indruk gemaakt. Het is niet waarschijnlijk dat zulk een beroep weer klank zou vinden bij de Zweden, die de neu- taliteit beschouwen als het kardinale punt van hun politiek, welke verdedigd moet worden ge lijk hun onafhankelijkheid en souverelnitelt. Uit Bern meldt Reuter dat de „Neue Zeitung" ten aanzien der rede schrijft, dat „indien het de bedoeling van Churchill was de neutralen aan te sporen, dan antwoorden wij dat dit niet noodig is. De neutralen hebben steeds zonder angst den dreigementen het hoofd geboden. Wat Zwitser land betreft, dit land is niet betrokken in de actie van de andere neutralen bij het vervullen van de verplichtingen overeenkomstig het Hand vest van den Volkenbond. Sedert de volledige neutraliteit van Zwitserland is erkend door den Volkenbondsraad, rusten op dit land geen ver plichtingen meer". WEER EEN SCHOOL VRIJGEKOMEN. HEEMSTEDE Dinsdag Maandag is de R. K. Jongensschool aan de Molenwerfslaan weer in gebruik genomen, PARIJS, 22 Januari (per telefoon). De bemanning van het stoomschip „Arendskerk", dat verleden week in de Golf van Biscaje door een Duitsche duikboot getorpedeerd is, vertoefde van daag op doorreis naar Holland in Parijs. Wij heb ben daar een kort onderhoud gehad met den kapi tein, den heer Wijker, die ons nog enkele bijzon derheden mededeelde over den ondergang van zijn schip. „Wij hadden aanvankelijk niet het idee, dat wij beschoten werden", zoo zei de kapitein „en meen den, dat er op eenigen afstand van ons een gevecht gaande was tusschen enkele kleinere oorlogssche pen. Er hing dien dag een lichte nevel zoodat wij pas, toen de duikboot op een mijl afstand was die onderscheidden. U weet hoe het gegaan is. Volgens den duikboot-kapitein, een nog jonge, zeer hoffe lijke man, was de lading wij hadden in Antwer pen 4063 ton stukgoederen geladen voor Durban en Kaapstad contrabande. Of dit zoo is, moet onze regeering maar uitmaken. In ieder geval: de „Arendskerk" moest getorpedeerd worden. Wij kregen een half uur tijd om in de booten te gaan. Eerst werden twee sloepen gestreken, elk voor 30 personen. Ik zelf ging met mijn eersten officier en nog enkele andere leden van de bemanning op het laatste moment in een derde boot. Toen wij op eeni gen afstand van ons mooie schip ronddobberden voer de duikboot tusschen de sloepen en het schip door en lanceerde een torpedo. De Arendskerk werd in het achterschip getroffen. Een geweldige ex plosie weerklonk. De lading vloog in 't rond en de masten en laadboomen werden tientallen meters de lucht ingeslingerd. Het dek rolde op als een wollen deken die men van een bed wegslaat. Toen werd het stil. Wij in de booten spraken geen woord en waren allen onder den indruk van het gebeurde. Intus- schen scheurde het achterschip van het voorste ge deelte. Langzaam zonk het naar de diepte. Het merkwaardige echter was, dat het voorschip intact was gebleven en niet kon zinken. De kapitein van de duikboot besloot daarom met granaatschoten het voorschip te doen zinken. Verschillende voltreffers werden afgevuurd en eindelijk begon ook het nog drijvende gedeelte van de „Arendskerk" slagzij te maken. Nog steeds brandden alle lampen. Dat was nog het geval toen de golven zich boven het stukgeschoten vaartuig sloten. Vrij spoedig werden wij door een Italiaansch schip, de „Fedora", opgepikt, dat ons later op de Poelau Bras overzette. In Lissabon werden wij door den Nederland- schen consul ontvangen, die alles voor ons regelde. Vandaar zijn wij per trein naar Parijs vertrokken en zullen morgen naar Nederland terugkeeren. „Het is net alsof je op het kerkhof bent, wan neer je zoo je mooie schip in de golven ziet ver dwijnen, zoo besloot kapitein Wijker. „Ik vaar nu al dertig jaar en dan wordt je schip je huis en je leven". „Ik heb op mijn knieën voor den duikbootkapi tein gelegen", voegde de eerste officier, de heer Oosterhuis, hier aan toe, „maar ik héb hem niet kunnen bepraten". 's-GRAVENHAGE, 23 Januari. Kapi tein Wijker en zijn lotgenooten van de „Arendskerk" zijn vandaag uit Brussel, waar zij overnacht hebben, in ons land terugge keerd. Vanochtend vroeg kwam het gezelscha.p in Roozendaal aan. Hier voegde de heer Trapman de directie van de Vereenig.de Nederlanidsche Scheepvaart mij. vertegenwoordigende, zich' bij hen. De mees ten hunner stapten in Rotterdam uit den trein. Ongeveer twintig man en kapitein Wijker hooren daar thuis. De hoofdmachindst Zeeman reisde d-oor naar Amsterdam en in Den Haag verlieten de heeren Oosterhuis, eerste stuurman, Roodenrijs, tweede stuurman en Vonk, de kok van de „Arendskerk" den trein. De laat ste woont in den Haag, de beide anderen stapten over in den trein naar Haarlem, waar zij wonen. De beide stuurlieden waren wel wat verbaasd over de belangstelling, die men in ons land voor hun avonturen had getoond. Vooral in Parijs waren zij het voorwerp geworden van journalis tieke belangstelling. „Zij hebben ons nog ge fotografeerd bij het graf van den Onbekenden Soldaat", zeiden zij. „En vannacht om drie uur in Brussel kwam er nog een fotograaf ons op zoeken", vertelden zij nog. Wij hebben het den heeren daarom maar niet moeilijk gemaakt en met een „wel thuds" afscheid van hen genomen. De minister van economische zaken heeft besloten uit het landbouw-crisisfonds aan hen, die als telei van gewassen van den tuinbouw zijn aangesloten bii de stichting Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale, gevestigd te 's Gravenhage, en op den dag der uitkeering geacht kunnen worden hun bedrijf alsnog uit te oefenen, steun te verleenen tot ten hoogste f 4.790.000. GRIEKSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. United Press verneemt uit Lissabon dat een Duitsche onderzeeër het Grieksche vrachtschip „Ekatontarcho Drakoulis", groot 1100 ton, ge torpedeerd heeft. Van de bemanning van 28 kop pen werden er 6 gedood. Het Italiaansche wacht schip „Nino Padre" redde 12 man. De Portugeesche torpedojager „Vouga" en een ander schip van die Portugeesche marine zoeken thans naar een reddingsboot met 10 personen, die nog wordt vermist. Reuter verneemt uit Oslo dat negen leden der bemanning van het Deensche ss. „Tekla". dat Zondag ln de Noordzee is gezonken, te Bergen aan land gebracht zijn. zij vertelden dat hun schip getorpedeerd was door een Duitsche duikboot, die daarop draadloos om hulp voor de bemanning had verzocht Negen opvarenden van de „Tekla" wor den nog vermist. Een door een Noorsch stoomschip gered lid der bemanning' van het Zweedsche kolenschip Foxen heeft thans gemeld dat het schip voor de Noorsche kust na een hevige ontploffing binnen enkele minuten is gezonken, Blijkbaar zijn 18 leden der bemanning omgekomen. De Britsche admiraliteit heeft een communiqué uitgegeven waarin wordt medegedeeld: De secretaris der admiraliteit betreurt het te moeten mededeelen dat Zr. M.'s trawler „Val ei ara" tijdelijk gezagvoerder Potterton, over tijd is en dat aangenomen moet worden dat hij ge zonken is. De „Valdora" was bemand met negen zeelieden Blijkens een Reuterbericht uit Londen zijn do lijken van twee Noorsche zeelieden in een Schot sche haven binnengebracht door een patrouille vaartuig der marine. De mannen waren op een stuk wrakhout aangetroffen in de Noordzee. Zij waren aan de ontberingen bezweken. L Men gelooft, dat het leden der bemanning van het Noorsche stoomschip „Maurita" zijn. De hardnekkigste HOEST bedaort oogenblikkelijk bij gebruik van hel sterk ontiseptische geneesmiddel legen Verkoudheid, Keelpijn en Griep. Maar vraag naar de ECHTE VALDA (Adv. Ingez. Med.) Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1890. 23 Januari: Door ingezetenen van Nieuwe Niedorp wordt een adres aan de adm. van de H. IJ. Spoorweg-Mij. gezonden, waarin ernstige bezwaren worden ontwikkeld tegen de eventueele inwilliging van het verzoek om de treinen 9.15 van Helder en 1.26 van Am sterdam ln sneltreinen te veranderen, die alleen aan de stations Schagen en Alkmaar zouden stoppen. HET TOONEEL. Het Nederlandsch Tooneel. Het was in 1908 dus nu 32 jaar geleden dat het „Hebbel-Theater" uit Berlijn voor het eerst te Amsterdam Mevrouw Warren's Bedrijf speelde met de beroemde Duitsche actrice Rosa Bertens in de rol van Kitty Warren. Vijf maan den later volgde de eerste voorstelling bij het gezelschap van Willem Royaards met Philomene van KerckhovenJoncker als mevrouw 'Warren, Royaards zeil' ln de rol van Sir George Crofts en Ko Arnoldi als een zeer goede Frank. Na dien tijd hebben wij al heel wat Kitty's en Crofts' en Frank's gezien. Caroline van Domme len, Sophie de Vries, Julia Cuypers, Rika Hopper volgden elkaar op in de rol van de dame met het abjecte bedrijf ook Tilla Durieux speelde Kitty Warren op een tournée in ons land Louis Bouwmeester, Van Ollefen, Schwab, Rienk Brouwer, Gimberg zag ik achtereenvolgens als Sir George Crofts en de vele Frank's ben ik ver geten. Van alle Kitty's blijft mevrouw Van Kerckhoven—Joncker met haar Vlaamsche uit bundigheid en temperament in mijn herinne ring altijdnog als de. beste, en ook niemand heeft Royaards in de rol van Sir George Crofts kunnen' overtreffen. Gistéreri zagen wij Mevrouw Warren's Bedrijf na jaren weer eens op de planken terug en nu gespeeld door Het Nederlandsch Tooneel als abonnementsvoorstelling. Verreweg het beste deel van de opvoering kregen wij aan het slot, de scène tusschen Kitty en Vivie, waarin Mien Duymaer van Twist alle reserves kon weggooien en als Kitty Warren geheel de vulgaire vrouw mocht zijn. En in dat tooneel gaf Myra Ward als Vivie ook voortreffelijk tegenspel. Mevrouw Duymaer van Twist maakte van Kitty Warren niet zooals Tilly Durieux indertijd deed een soort vampier; zij bleef de or dinaire vrouw, die, als zij sentimenteel werd of los kwam, wel heel duidelijk haar „komaf" liet spreken. In uiterlijke verschijning en in haar omgang met de mannen kwam het oude „be roep' nog duidelijk naai- voren, Toch meen ik, dat deze rol nog meer kan worden uitgespeeld. Het verhaal in II heb ik wel eens levendiger en kleurrijker gehoord. Het bleef alles wat egaal. Maar over het geheel is Kitty Warren toch een zeer goede rol van Mien Duymaer. (yivje, i-"5. Altijd een der moeilijkste rollen *u dit stuk. Myra Ward is wel de sympathiekste Vivie, die ik tot nu toe gezien heb, maar daar mee wil ik niet zeggen dat zij geheel de Vivie was, die Shaw heeft bedoeld. Wij merkten niet veel van de kracht van dit jonge meisje, dat Praed en Crofts zoo forsch de hand geeft, dat het hem de oogen doet opensperren en dat de heeren de stoelen in de armen gooit met den uitroep „Daar dan Myra Ward was een wel resolute, maar toch heel lieve Vivie, geen dochter, die haar moeder ruw bij de polsen grijpt en haar toe snauwt: „Ik kan geen gegrien verdragen. Kom, 'n beetje flink nu!" Myra Ward speelde Vivie te veel naar zich zelf toe. Wel had zij het flinke en zelfbewuste van het moderne meisje, maar zij ontnam Vivie te veel de harde kanten. Zoo sympathiek als deze Vivie is de dochter van Kitty WarVen toch niet En in de groote momenten zooals in het „Nu ben ik het, die niet slapen kan!'', na het gesprek met haar moeder in II en haa.v zich plaatsen voor Croft aan het slot van III schoot zij te kort. Doordat Myra Ward Vivie meer hart gaf dan Shaw en minder het scherp intellect, maakte zij het stuk ook minder wreed. Als geheel was het toch een Vivie, die wij met genoegen hebben ge zien. Louis de Bree was niet „the perfect gentleman" ln schijn, zooals Royaards indertijd. Het ploer tige zat heel dik op zijn gezicht en deze „roué" was wel, zooals ik van een meisje hoorde, een „engerd". Maar de Bree spéélde hem voortreffe lijk en volkomen uit en zijn scène met Vivie werd, dank zij hem, één der hoogtepunten van den avond. Guus Oster toonde als Frank opnieuw, dat hij voor jonge rollen zeer veel meebrengt. Zijn spel was los, natuurlijk, nooit nadrukkelijk en al door van een prettige charme. En' uitstekend was ook Theo Frenkel als de sympathieke zachte Praed. Je vraagt je bij Praed herhaaldelijk af, hoe deze fijne en kunstzinnige man zoo bevriend is ge raakt met de grove Kitty Warren. Ludzer Eringa is geabonneerd op de rol van dominee. Hij typeerde Samuel Gardner, die aller minst een voorbeeld van een predikant ls, lang niet slecht en zorgde er voor niet te veel een caricatuur van deze geestelijke te maken. Welk een. geboren tooneelschrijver Shaw in zijn eerste periode was, blijkt nog altijd uit Me vrouw Warren's Bedrijf, dat nog niets verouderd is en voortreffelijk tooneel en prachtige speel- rollen geeft. De voorstelling had bij het abon- nementspubliek een zeer groot succes', een succes, waarin alle spelers mochten deelen. J. B. SCHUIL.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2