XaaisU Nieuwe Uitgaven. HAARLEMMERMEER De stagnatie in de competitie. VELSEN IJMUIDEN HEEMSTEDE BLOEMENDAAL W 0 g N S DAG 24 JANUARI 1940 HAAREEM'S DAG BE AD 8 De luchtverbindingen in de Molukkcn. MAKASSAR, 24 Januari (Aneta-A. N. P.) Nadat de piloot van de K. N. I. L. M., de heer De Graaf, de plannen voor een lijn van Makassar naar Ambon en van Makassar naar Ternate en Menado had bestudeerd, vertrok hij naar Java, nadat hij verschillende gegevens had verzameld, speciaal betreffende het gebruik van amphibie- of landtoestellen. Met dit vraagstuk hangt waar schijnlijk ook de vraag samen of Ambon dan wel Makassar zal worden aangewezen als uitgangs punt. Sinds het vertrek van den heer De Graaf is echter in Makassar niets meer vernomen. Aneta teekent bij het bovenstaande telegram nog het volgende aan: Ambon wordt het centrale punt voor de Groote Oost. Over de opening van de nieuwe luchtlijn is nog niets vastgesteld. Dit is o.a. afhankelijk van de aflevering der bestelde amphibie-toestellen, waaromtrent evenmin mo menteel iets kan worden gezegd. Sovjet-spion gevat. STOCKHOLM, 24 Januari. De „Dagens Nyheter" meldt uit Helsinki dat de Finnen enkele dagen geleden ten noorden van het Ladogamèer een Sovjetspion hebben gevangen genomen. De man was ais Finsch soldaat gekleed en droeg zevenhonderdduizend Finsche marken bij zich. Men gelooft dat dit, geld deel heeft uitgemaakt van de dertig milliocn Finsche marken die, naar beweerd word.t de Russische legatie uit Helsinki heeft meegenomen. Het geld zou bestemd zijn voor het omkoopen van bepaalde personen. Reeds eerder hebben de Finnen bij Suomussalmi een betaalmeester van de Russen gevangen geno men, die Finsche marken bij zich had. (United Press) Het Noorsche scliip „Mirana" vergaan. BERGEN 24 Januari. De scheepvaart maat schappij G. M. Johanssen heeft vandaag vernomen dat het aan haar toebehoorende s.s. „Mirana" (2100 ton) Zondag na een explosie op de Noordzee is gezonken. Van de bemanning werden drie leden gered, die inmiddels in Kirkwall zijn aangekomen. Twee werden dood op een vlot aangetroffen, om trent het lot der overige twaalf is niets bekend. (United Press). „LUCHTALARM GEëINDIGD". 's GRAVENHAGE 24 Januari. De inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen lucht aanvallen heeft bepaald dat in de gemeenten be- hoorende tot de eerste en tweede gevarenklasse en daaronder valt Haarlem niet meer kerkklok ken zullen luiden ten teeken dat het luchtalarm is geëindigd, zooals tot nu toe bij oefeningen het geval was, maar dat „luchtalarm geëindigd" voortaan zal worden aangekondigd door een langgerekten sirene- toon. STOOMSCHIP „OOSTPLEIN" IN AANVARING. ROTTERDAM 24 Janauri. Het 5059 ton groote stoomschip „Oostplein" van de N.V. Scheepvaart Maatschappij MUlingen te Rotterdam is gisteravond op een mijl ten zuiden van Dover in aanvaring ge weest met een schip, waarvan naam en land nog niet bekend zijn. De „Oostplein", die op weg was van New Orleans naar Rotterdam, geladen met mais, kon op eigen kracht naar Dover opstoomen. Hier zal de schade onderzocht worden. Verwachtingen van prof. van Hamel Prof. dr. J. A. van Hamel, oud Volkenbonds commissaris in Dantzig, heeft gisteravond te Bern een rede gehouden over het bestaansrecht der kleine landen. Prof. Van Hamel verklaarde daarin dat de huidige tijden niet gunstig zijn voor de kleine landen. De huidige Tevensomstan digheden mogen echter het vertrouwen der klei ne volken in hun bestaansrechten niet schokken. Spreker gaf uiting aan de meening dat men aan het einde van den huldigen oorlog de vor ming moet verwachten van een Europeesch overwicht, zooals dat bestaan heeft in de zeven tiende en de achttiende eeuw. In dat statuut zullen de kleine staten hun plaats vinden In het tweede deel van zijn rede maakte prof. van Hamel een toespeling op den heldhaftigen strijd van Finland, dat vecht voor zijn onafhan kelijkheid en ook voor de onafhankelijkheid en de handhaving der keline landen. Het voor naamste is dat de kleine landen niet het ver trouwen verliezen in hun bestaansrecht en dat zij bereid zijn zeer belangrijke offers te brengen voor de handhaving van hun onafhankelijkheid. WERKING IN DEN RIJN. LOBITH 24 Januari. Er is vanochtend weer werking gekomen in den Rijn bij Lobith. BURGERLIJKE STAND Het gevaar van ontploffingen. Men beplakke de vensterruiten. De Ned. Ver. voor Luchtbescherming deelt ons mede Naar aanleiding van het bericht dat bij de ontploffing van een mijn te Huisduinen vele rui ten zijn gesprongen, doch anderzijds aeer vele met papier-strooken beplakte ruiten niet beschadigd werden, mag de aandacht op het navolgende worden gevestigd. Het springen van vensterruiten is het gevolg van den luchtdruk die door een ontploffing wordt te weeg gebracht en die bij zware ontploffingen vele kilometers in den omtrek nog schade kan aanrichten. Door den luchtdruk worden vensterruiten naar bin nen gedrukt en daarbij versplinterd: voor de be woners bestaat dan gevaar dat zij door de rond vliegende scherven gewond worden. Als een nuttig middel om deze gevaren te ver minderen, kan worden aangeraden om de ven sterruiten aan de binnenzijde kruiselings met reepen stevig papier, of beter nog met linnen band, te beplakken. Indien men deze stroaken zoodanig aanbrengt dat de ramen het aanzien van oud-Hollandsche ruitjes verkrijgen, zal men waarlijk niet bevreesd behoeven te zijn, dat het huis er angst-aanjagend uit zal gaan zien! Groote ramen (bijv. winkelruiten), kan men bovendien doeltreffend steunen en versterken door op halve hoogte aan weerszijden dwars balkjes aan te brengen, die men met een vee- rende tusschenlaag (vilt, houtwatten, e.d.) tegen de ruiten zelf doet rusten. Ieder, die in ernstige mate rekening moet hou den met de mogelijkheid van ontploffingen in den omtrek van zijn huis, zal goed doen deze uiterst eenvoudige en weinig kostbare voorzor gen te nemen. Bovendien zal men goed doen door in de slaapkamers de bedden zoo ver mogelijk van de buitenramen te plaatsen, en zich tegen het splintergevaar te beschermen door de gordijnen goed sluitend voor de ramen te trekken of waar geen gordijnen zijn, er tafelkleeden of kleeding- stukken voor te hangen. LEZING OVER ANTI-VIVISECTIE. Op Donderdagavond 1 Februari zal de heer J. Tros, lid der Anii-vivisectie-Stïchting in restaurant Brinkmann, Groote Markt een voordracht houden voor leden en belangstellenden over: „Anti-vivi sectie als levenshouding". Muzikale medewerking verleenen mej. L. Tros, de heer G. Michels, zang en piano en mevrouw E. TrosCrama, declamatie- Toegang vrjj. H. O. V.-CONCERT MET CARL FLESCH. Wij vernemen dat de meester-violist, professor Carl Flesch, een concert met de H. O. V. zal uit voeren, waarvan de baten geheel aan de orkest leden zullen komen. In antwoord op het desbetreffende verzoek van het bestuur, antwoordde prof. Carl Flesch gaarne hier aan te willen voldoen. HAARLEM 24 Januari. Ondertrouwd: 24 Januari: J. C. A. van Dalen en T. Troost. H. J. Rootlieb en H. Schaap. P. A. J. Veerman en F H. Beunder. J. P. Bierman en D. Kloek. J. G. van Koten en A.A. van Velsen. J. Joosse en W. de Wit. A. Akersloot en H. D. de Boer. W. H. van Someren Gréve en S. A. de Josseling de Jong. Gehuwd: 24 Januari: J. Baltus en L. Buser. H. G. Töns en E. W. Kramer. L. F. J. Pommée en H. C. van Vliet. M.M. Wahlen en J. Martens. Th. Veeinngs en G. M. van Bohemen. H. M. J. Dazert en G. Hinze. B. H. L. E. Walker en E. Berg. W. I. H. Brinkmannen A. G. J. A. Ha zenberg. J. Lageweg en J. Th. Asselr. C .W. T. Heemskerk en E. J. C. Rippe. T. H. Vermeu len en A. A. Werk A. J. J. Reekman en M. van Ommeren. F. M. Hekelaar en A. H. van Doorn. W. Vermeer en M. M. Bol -J. H. Gommers en D. Schrama. H. J. L. Manders en J. Jansen. J. Hovenier en A. van der Ploeg. F. H. Cramer en J. M. J. C. van Boeckel. A. Fabel en G. de Wolff. H. Ploeger en A. Huizing. Bevallen: 19 Januari: W Martens-Oosterhout, 2 d. 21 Januari P. W. van Eerden-Houtkamp, z. 22 Januari: M. J. van Straten-Arnoldus, d. J. Groeneveld-Halderman. d. C. Fens-Bruinen- berg, d. 23 Januari: A. Eelman-Eenkhoorn, z. M. Hessels-de Groot, z. J. van Schooten-Buts, d. 24 Januari: J. S. van den Berg-de Schipper, zoon. Overleden: 22 Januari: H. P. Jacobszoon-Götte, 41 j., Delftlaan. 23 Januari: L. Bakker-Konter, 80 j., Zocherstraat. G, W. A. Obst, 74 j., Ruicha- verstraat. J. Vis, 86 j.. Koninginneweg. 22 Januari: P. Smit, 75 j„ Wagemakerslaan. 23 Januari: M. Kehler, 89 j„ Ripperdapark. T. P. Tasseron, 41 j., Pijnboomstraat. J. H. Kottman, 67 j„ Oudeweg. 24 Januari: B. Bos-Nieland, 74 j., Delftlaan. Luchtbescherming. Men schrijft ons: Bezield door de sterkende gedachte „Een dracht maakt macht", zijn de vrijwilligers van de afdeeling Haarlem der Ned. Ver. voor Lucht bescherming thans in enkele wijken van Haar lem begonnen met de inzameling van gelden voor de blokbrandweer. Men weet wat een blokbrandweer is? Een krachtig middel tot gezinsbescherming in tijd van nood. In elk van de 130 blokken, waarin de stad is verdeeld, kan men zco'n eigen brandweer dringend noodig hebben om den eersten stoot op te vangen; om snel te kunnen ingrijpen en paniek te voorkomen. Het is dus van groot belang, dat een ieder naar vermogen helpt het beoogde doel te bereiken, onder het motto: „snelle hulp is dubbele hulp". De aangekondigde huis-aan-huis-collecte door de ïenschen, die daartoe door de wijk- en blok hoofden zijn gemachtigd, is ingezet. Het aantal inteekeningen op deze lijsten groeit met den dag. De huisbezoekers vertrouwen, dat men zal in zien hoe noodig een snel ingrijpen van de brandweer kan zijn en dat het zoowel een eigen, als een algemeen belang is, deze collecte metterdaad te steunen. Hoe minder tijd er besteed behoeft te worden om iemand te overtuigen van de noodzakelijk heid, krachtige medewerking te verleenen, des te sneller kan het omvangrijke werk dat geheel vrijwillig geschiedt! tot een goed einde wor den gebracht. Op ons allen gezamenlijk dus ook op u komt het aan. Kaotsjeng door de Chineezen heroverd. SJANGHAI, 24 Jan. (Havas) De Chineesche troepen hebben Kaotsjeng heroverd. Zij ge bruikten daarbij dezelfde tactiek als bij de over winning van Tsjangsja in October 1939, toen zij de Japanners zonder tegenstand lieten op trekken. De Chineezen deden tegenaanvallen op de flanken van de Japansche troepen, toen de verbinding tusschen de voor- en achterhoede verzwakt was. De verliezen der Japanners worden geraamd op meer dan 4000 dooden en 7000 gewonden. De Chineezen maakten zes zware en twintig lichte kanonnen buit. Uit Sjanghai wordt voorts gemeld dat de uit voerende Yoean het Chineesch-Russische han delsverdrag heeft geratificeerd, dat. in Juni 1939 te Moskou is gesloten. VOORBEURSOVERZICHT. De neiging, die de buitenlandsche deviezen de laatste dagen ten opzichte van den Nederlandschen gulden aan den dag leggen, om naar boven te loo- pen, kon ook hedenmorgen worden opgemerkt. Direct aanwijsbare oorzaken zijn hiervoor niet ge makkelijk te vinden. De speculate is vrijwel uitge schakeld en de wisselhandel moest voornamelijk op rekening worden geschreven van commercieele transacties. De lichtelijk gedrukte tendens van den Nederlandschen gulden heeft dan ook hoegenaamd niets verontrustends. De herwaardeering van den goudvoorraad van de Nederlandsche Bank bleef op de wisselmarkt zondér invloed, aangezien dit een zuiver interne kwestie is tusschen de Neder landsche Bank en den Staat der Nederlanden. Het Britsche pond, dat hedenmorgen bij de opening werd vernomen tegen 7.47'/s7.48, liep heel geleidelijk aan iets naar boven en werd latei- verhandeld tegen circa 7.48 1/87.48 5/8. Fransche francs gingen natuurlijk met het pond sterling mee omhoog, en waren 4.23V24.24V«. De Amerikaansche dollars werden afgedaan ir de naaste omgeving van 1.88 5/16, en het peil, waarop het Nederlandsche egalisatiefonds tijden achtereen dollars heeft afgegeven, is dus weer bijna bereikt. Belga's waren 31.6731.71, Zwitsersche francs 42.2042.24, Duitsche marken 75.7575.55. De prijs van registermarken kwam iets lager te liggen en was omstreeks 14 7/8, daarentegen kon den Duitsch bankpapier en Duitsch zilvergeld ver geleken, met gisteren beter prijzen bedingen. Het bankpapier bedong omstreeks 19 en het zilvergeld circa 20 1/4. In navolging van den Amerikaanschen dollar wa ren ook de Scandinavische deviezen opgeloopen. De prijzen welke hedenmorgen werden vernomen wa ren voor Oslo 42.80, Kopenhagen 36.37Vè, Stock holm 44.90. De effectenhandel op de niet-officieele ochtend- markt was van kalmen aard. De stemming was aan den vasten kant. De inheemsche fondsen werden meerendeels hooger geadviseerd. Ook de Ameri kaansche shares waren goed van toon en meeren- deels wat beter. Britsche ontevredenheid over Roemenië. (Men zie ook pag. 5). LONDEN 24 Januari. De Britsche regeering heeft haar scherpe ontevredenheid ten opzichte van Roemenië kenbaar gemaakt, tengevolge van de moeilijkheden, die men ontmoet bij het verkrijgen van uitvoervergunningen voor Roemeensche olie naar Engeland. Deze ontevredenheidsbetuiging is vergezeld ge gaan van de duidelijke wenk dat toestemming voor uitvoer van Britsche goederen naar Roemen:ë men neemt aan dat vliegtuigen en ander be wapeningsmateriaal hierbij is inbegrepen zal af hangen van de oplossing van het olievraagstuk,. Men wijt het onthouden van olie aan Engeland aan Duitsdien invloed op Boekarest en aan het feit dat dc Duitsche autoriteiten volhouden dat olieleve ringen aan Engeland de Roemeensche neutraliteit verdacht maken. (United Press). Emile van Bosch overleden. AMSTERDAM 24 Januari. In den afgeloopen nacht is op 51-jarigen leeftijd plotseling overleden de bekende operettezanger Emile van Bosch. Van Bosch was van geboorte een Belg, doch toen hii in zijn jeugd naar ons land kwam en zijn car rière als operettezanger was begonnen, werd hij een echt-Amsterdamsche figuur, zonder wien men zich de groote voorstellingen in Flora en in het Apollo-theater niet kon denken. Gedurende de laatste maanden was hij werkzaam bij het troepje van Henco, dat voorstellingen geeft voor gemobiliseerden in het kader van O. en O. SCHAATSENRIJDEN BANEN TE HAARLEM OPEN. In Haarlem is ook vandaag weer gelegenheid om schaatsen te rijden, namelijk op de banen van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken aan de Kleverlaan; op die van St. Moritz aan de Amsterdamsche Vaart en in de tennisparken Einden-hout aan den Wagenweg en Brederode te Santpoort. OVER DEN OORLOG IN POLEN. Dezer dagen is bij den uitgever W. J. Ort te 's-Gravenhage een boekje verschenen over den Veldtocht hi Polen: getiteld „De waarheid mar cheert", geschreven door W Picht. Het boekje vermeldt in volgorde de officieele Duitsche legen-berichten, welke gedurende de eerste weken van September worden bekend ge maakt en stelt daartegenover de berichten, welke in deze periode over hetzelfde onderwerp in het kamp van Duitschland's tegenstanders zijn ge publiceerd. De schrijver wijst op de groote verschillen en concludeert „dat een deel der oorlogscorrespon denten hun fantasie den vrijen loop hebben ge laten, ja, zich zelfs niet hebben ontzien om de meest fantastische onwaarheden te verkondigen. Op 6 October deelde Duitschland mede dat de Duitsche verliezen in Polen op dat oogenblik be droegen: gesneuveld 10572, gewond 30.322 en vermist 3.409. De Engelsche radio deelde daar entegen mede dat de Duitschers van de eerste twee weken van September in Polen 150.000 doo den en gewonden verloren hadden. In de serlie „Muziek" zijn bij de uitgeverij J. Philip Kruseman te Den Haag verschenen „Muziek in woorden", gedachten van groote geesten over het wezen en het wonder der mu ziek, door Dirk Coster, „Brieven van Ludwig van Beethoven" een bloemlezing vertaald en samen gesteld door Wouter Hutschenruyter, „Frédéric Chopin, zijn leven en werken", door Wouter Hutschenruyter, en „Jazzmuziek" een inleiding tot de volksmuziek der Noord-Amerikaansche negers, door Will G. Gilbert en rar. C. Ponstoeh- knie. Bij A. J. G. -Strengholt's Uitgeversmaatschappij N.V. te Amsterdam is verschenen het eerste num- men van „De Hondenwereld", een orgaan voor hondenvrienden, onder hoofdredactie van den heer P. M. C. Toepoel te Laren, die de hondenwereld kent als geen ander. Ter inleiding schrijft hij een uitvoerig hoofdartikel. Verder bevat dit eerste nummer, dat geïllustreerd is, nog talrijke artikelen. NIEUWE KALENDERS. We ontvingen nog een paar kalenders voor 1940, p.a. van de' Drukkerij Senefelder te Amster dam, die verlucht is met zes prachtige proeven van steendruk. Door een vernuftige vinding is het mogelijk, desgewenscht een plaat, die voor den bezitter van veel interesse is, een langeren of korteren tijd voor te laten hangen; het is niet noodig, elke plaat bij het einde van een maand te verwijderen. Het is een practische en prachtige kalender. De Friesche Coöperatieve Zuivel Exportver- eeniging „Frico" te Leeuwarden zendt een duide- lijken maandkalender, die bovendien fraai ge ïllustreerd is EEN AUTO VEEGDE DE IJSBAAN De Hoofddorpsche baanvegers, die langen tijd de baan voor het schaatsenrijdend publiek op de Hoofdvaart schoongehouden hebben, werden dit ten slotte moe, omdat eiken morgen weer de baan met een dikke laag sneeuw bedeekt was. De gebroeders Schouten te Hoofddorp meenden toch, dat schaatsenrijders, nu het ijs er is, moesten profiteeren en de baan moest worden schoonge maakt. Ze maakten een model sneeuwploeg op zij aan hun auto en reden daarmee het ijs in de Hoofd vaart op. Dit niet alledaagsche gezicht trok natuur lijk veel belangstelling. Nadat S. eenige malen de Hoofdvaart van het dorp tot den Geniedijk op en neer gereden was, glom het ijs als een spiegel en weldra waren de schaatsenrijders weer op het ijs. Na afloop werd de auto met vereende krachten weer tegen den wal opgetrokken en hadden de Ge broeders S. een driewerf hoera in ontvangst te nemen. VOETBAL. Vergelijking met den strengen winter van 1928/'29 Op Zondag 3 December jl. is voor de competitie van den K.N.V.B. voor het laatst een volledig pro gramma afgewerkt. Alleen op Zondag 17 December kon in Utrecht nog de eerste klas ontmoeting D.O.S.Ajax gespeeld worden, maar daarna was het absoluut uit: de weersomstandigheden verhin derden eiken Zondag het populaire spel op de groe ne velden. Door dit langdurige oponthoud beginnen sommi ge enthousiasten al te vreezen, dat de competitie dit seizoen niet zal kunnen worden afgewerkt, maar wij deelen dit pessimisme in geen geval. We hebben wel meer seizoenen gekend, dat zelfs nog heel ver in Juli gespeeld werd. Als nu a.s. Zondag of anders een week later de strijd weer hervat kan worden, komt er nog heel wat terecht. Alleen van de bekerwedstrijden zal nu misschien niets kunnen komen, die zullen thans echter niet al te zeer gemist worden. We staan er nu eigenlijk precies eender voor, als in het vermaarde seizoen 1928/'29, toen er óók zulk een geweldige stagnatie door de vorst ontstaan is. Op Maandag 30 December 1928 waren er al tee kenen, die er op wezen, dat er oponthoud zou ko men, want toen was het aantal eerste klas-wed strijden slechts heel klein, namelijk in Afdeeling I alleen AjaxA.D.O. en SpartaH.F.C. (22) en in Afdeeling II V.S.V.E.D.O. (21), 't Gooi Feijenoord en H.V.V.H.B.S. Het programma voor de tweede klasse B kon toen nog geheel worden afgewerkt; dat waren de wedstrijden: Haarlem B.F.C. (64), SpartaanZandvoort (23), Baarn Bloem endaal (13), H.V.C.V.V.A. en D.E.C. Velox. De competitie was toen al een flink eind opge schoten, vooral wat de tweede klasse betreft. H.V.C. bijvoorbeeld had zelfs al 16 wedstrijden ge speeld, Zandvoort 15, Bloemendaal 14 en Haarlem 13. De eerste-klassers hadden er van 10 tot 13 achter den rug. Weinig kon men toen vermoeden, dat er zulle een belangrijke stagnatie zou komen. De misère begon al op Zondag 6 Januari; wegens onbespeel bare terreinen kon in het Westen heelemaal niet gespeeld worden. Alleen in het Noorden won derlijk genoeg ging toch één eerste klas wed strijd door, namelijk VelocitasLeeuwarden. Daarna kwam de algeheele stilstand. In ons nummer van Maandag 18 Februari stel den we de bezorgde vraag, of het resteerenide ge deelte van het programma nog wel afgewerkt zou kunnen worden. Daartoe wendden we ons tot den competitieleider in Den Haag, die echter verze kerde, dat de competitie weer hervat zou worden, zoodra de weers- en terreinomstandigheden dit zouden toelaten. Alleen was besloten, de wedstrij den, die nog voor den Nederlandschen Voetbal beker restten, naar het einde van het seizoen te verschuiven. Eindelijk, na negen weken oponthoud de maanden Januari en Februari waren- dus geheel zonder voetbal voorbij gegaan konden weer eenige wedstrijden worden gespeeld. Dat was op Zondag 3 Maart. Van een volledig programma kon op dezen Zondag echter nog geen sprake zijn. Maar aan de Spanjaardslaan waren we er getuigen van, dat H.F.C. aan Ajax een21 nederlaag toe bracht. Onze lezers zullen misschien nog wel eens gaarne de namen willen weten van de spelers, die 'm dat geleverd hebben. Hier hebt u ze: Van der Meulen, Wamsteker, Van Baasbank, Reuvekamp Gille, Van der Lee, Lamp, Van Wijk, De Ruyter, Van Renesse, Miezérus, Van den Berg. Verder werd in Afdeeling I nog gespeeld de wedstrijd V.U.C.Hilversum en voor de tweede klasse B alleen D.E.C.Baarn. En in Afdeeling II kon alleen de ontmoeting Blauw WitH.B.S. door gang vinden. Eerst op Zondag 10 Maart werkte de competitie weer op volle toeren. Het ging verder van een leien dakje ook al werd van de beide Pinksterdagen gebruik gemaakt. De gewone competitie en ook die van de kampioens-, promotie- en degradatiewedstrijden konden geheel afgewerkt worden. (Haarlem promoveerde naar de eerste klas). De laatste promotiewedstrijd werd op 2 Juni gespeeld: dat was HaarlemZeeburgia, en heel ver in de zomermaand, op Zondag 23 Juni, was het tournooi om het kampioenschap van Ne derland geëindigd; de laatste wedstrijden waren: SpartaGo ahead en P.S.V.—Velocitas. De Philips Sport Vereeniging werd kampioen. De bekercompetitie werd stopgezet. En daar zal het ook dus nu wel op uitdraaien. Promotie- en degradatiewedstrijden komen nu niet aan de orde, zooals men weet. Er komt mis schien wel een kampioenscompetitie, maar daar zijn slechts weinig clubs bij betrokken. Verder ko men er nog eenige internationale ontmoetingen. Als er nu niet veel oponthoud bij komt uitstel van wedstrijden in Afdeeling I wordt trouwens dit seizoen niet meer verleend dan komen we een heel eind in de goede richting, al zullen vooral de tweede-klassers in Groep C geducht poot-aan moeten spelen. Er zijn er bij, die nog slechts zes wedstrijden van de 22 hebben gespeeld. Maar ook die kunnen, wanneer alles gunstig verloopt, eindi Juni of begin Juli gereed komen. Het resteerende programma. Hieronder volgt het programma, dat de eerste en tweede-klassers van Haarlem en omstreken nog moeten afwerken: Haarlem thuis: tegen Stormvogels, Ajax, 't Gooi, D.O.S. en K.F.C.; uit: tegen V.S.V., Blauw Wit, D.W.S. en A.D.O. Stormvogels thuis: tegen V.S.V., D.W.S., A.D.O. en 't Gooi: uit: tegen Haarlem, Ajax, Blauw Wit, D.O.S. en K.F.C. V.S.V. thuis: tegen Haarlem, Ajax, A. D. O., 't Gooi en K.F.C.uit: tegen Stormvogels, Blauw Wit, D.W.S. en D.O.S H.F.C. thuis: tegen R.C.H., Bloemendaal, Ken- nemers, Kinheim, Beverwijk, A.F.C., D.W.V, en Zeeburgia; uit: tegen R.C.H., Bloemendaal, Kin heim, D.W.V., Zeeburgia en Z.V.V. E.D.O. thuis: tegen Bloemendaal, Kennemers, Kinheim, Beverwijk, A.F.C., D.W.V., Z.V.V. en Q.S.C.: uit: tegen Bloemendaal, Beverwijk, A.F.C., D.W.V., Zeeburgia, Z.V.V. en Q.S.C. R.C.H. thuis: tegen H.F.C., Bloemendaal, Ken- nemers, Beverwijk, D.W.V., Zeeburgia, Z.V.V. en Q.S.C.uit: tegen H.F.C., Kennemers, Kinheim, Beverwijk, A.F.C., D.W.V., Z.V.V. en Q.S.C. Bloemendaal thuis: tegen H.F.C., E.D.O., Ken nemers, Kinheim, Zeeburgia, Z.V.V. en Q.S.C.; uit: tegen H.F.C., E.D.O., R.C.H., Kennemers, Bever wijk en Zeeburgia. Kennemers thuis: tegen R.C.H., Bloemendaal, Beverwijk, A.F.C., D.W.V., Zeeburgia, Z.V.V., en Q.S.C.; uit: tegen H.F.C., E.D.O., R.C.H., Bloemen daal, Kinheim, D.W.V. en Q.S.C. 1 Kinheim thuis: tegen H.F.C., R.C.H., Kennemers, A.F.C., D.W.V., Zeeburgia en Q.S.C.; uit: tegen H.F.C., E.D.O., Bloemendaal, Beverwijk, A.F.C., D.W.V., Z.V.V. en Q.S.C. Beverwijk thuis: tegen E.D.O., R.C.H., Bloemen daal, Kinheim, A.F.C., D.W.V., Zeeburgia en Z.V.V.; uit: tegen H.F.C., E.D.O., R.C.H., Kenne mers, Zeeburgia, Z.V.V. en Q.S.C. 1 WIELRIJDEN FEESTAVOND „DE JONGE KAMPIOEN". De Haarlemsche Rennersclub „De Jonge Kam pioen" hield een feestavond voor leden en dona teurs. Een eigen tooneelgezelschap voerde eenige stukjes op, waarmee het veel applaus oogstte. Voor een tombola waren vele prijzen geschonken. Deze club stelde ook belangeloos haar home trainers beschikbaar voor een feestavond van O. en O. te Overveen voor de militairen. AANRIJDING Op den Schipholdijk te Haarlemmermeer heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een truck met oplegger en een vrachtauto. De vrachtautobestuur der A. F. B. uit Amsterdam wilde zijn auto op een inrit naar een boerderij draaien. Toen hij den inrit was opgereden en daarna achteruit reed, passeerde juist een truck met oplegger, bestuurd door M. E. N. uit Haarlemmermeer, met het gevolg, dat de ach terzijde van de vrachtauto tegen de rechterzijde van den oplegger botste. De materieele schade was vrij groot, doch per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. IN DRIEHUIS WERD EEN DRIELING GEBOREN. Het echtpaar M. G. T. van Buchem-Tacke wo nende P. C. Hooftlaan alhier werd verrast met een drieling, nl. twee zoons en een dochter. De kinderen zijn ter verzorging in het Antonius- ziekenhuis opgenomen. De moeder wordt thuis verpleegd. Het drietal maakt het goed. GEMEENTELIJKE VISSCHERIJSCHOOL. Geslaagd voor het diploma „Motordrijver ter Koopvaardij": C. Emmelot. Geslaagd voor het diploma „Scheepswerktuig- kundige ter Koopvaardij (voorloopig diploma): K Bosscher. Geslaagd voor de proef „Kaartpassen": J. de Groot, C. v. d. Leek, W. Glas, F. Bal, T. Groen, J Vink, J. Gravemaker, A. de Goede, R. C. Zegel, H Vuil, P. Visser, J. Schaap, H. Plug, J. Glas, R. Groen, J. Blok, T. Broek, J. Prins, J. van Belzen, A de Groot, A. Krab, J. Zwart, T. Glas, H. Ouwehand L. Plug, Ph. Zwaan, A. Bron, D. Koper, R Zwem mer, K. Blok, M. de Boer, A. v. Pel, G. Plug, A. Blok, D. Peeters, E. Güdmündsson, C. Zwart. A. de Winter, P. Zwart en J. Plokker. WEER NAAR ZEE. Na gisterenmorgen vergaderd te hebben, zijn de bemanningen van enkele trawlers weer besloten te varen. Als gevolg daarvan zijn Dinsdagmiddag weer naar zee vertrokken de trawlers Norma Maria IJm 6, Cornelis IJM 15, Haarlem IJM 9, Prinses Beatrix IJM 17 en Uiver IJM 384. De trawler Caroline IJM 26 zou heden vertrek ken. Naar wij vernemen hebben de opvarenden ge monsterd op de oude voorwaarden plus 10 pet. toe slag op het procentengeld. Marktberichten en besommingen. Tarbot 130114 ct. per kg. Schar f 148.50 per 50 kg. Poontjes f 104.20 idem. Groote schelvisch f 2724 idem. Middel schelvisch f 25—f 22 Kleinmiddel schelvisch f 2114.50 idem. Kleine schelvisch f 15—9.60 idem. Groote gul f 15.50—8.50 Idem Wijting f 8—4.60 idem. Makreel f 9 idem. Kabeljauw f 6828 per 125 kg. Vleet f 21 per stuk. Leng f 1.350.60 per stuk. Koolvisch f 0.90—0.15 per stuk. Rog f 118 per koop. Treilers: I. S. Groen IJM. 130, 380 manden Bergen IJM. 16, 550 mandetn Kotters: IJM 27 f 1570. f 2810 f 4880 HULP IN DE GEZINNEN VAN GEMOBILI SEERDEN TE HEEMSTEDE Men schrijft ons: Het Comité door „Kerk en Vrede" opgericht tot het verleenen van hulp in de gezinnen van gemobili seerden, heeft in December een aantal Sint-Nicolaas- en Kerstpakketten kunnen uitreiken, dank zij da ingekomen giften. Er werd geregeld doorgegaan met het verleenen van huishoudelijke hulp, stop- en naaiwerk, oppas- sen en verzorgen van kinderen. Jammer genoeg kon echter niet voor elk afzonder lijk geval een passende oplossing worden gevonden* Daarom doen wij nogmaals een beroep op allen, maar speciaal de dames-lezeressen in Heemstede, die een deel van hun tijd willen beschikbaar stellen, liefst met vermelding van voorkeursdagen en -tij den en het' soort werk, dat zij bereid zijn te doen. Hoe grooter reserve wij hebben, hoe gemakkelijker! en doeltreffender wordt het werk. Daarbij nog een dringende oproep om financieels hulp. De kas is leeg en er zijn zoo veel gevallen, waarbij in een dringende behoefte moet worden voorzien. Aanbiedingen en aanvragen voor hulp, als mede financieele bijdragen worden gaarne inge wacht bij den secretaris-penningmeester van het Comité: H. J. Blokker, Bronsteeweg 26, postreke ning 227889, bij Mevr. J. Z, Visser-Brutel de la Ri viere, P. Aertszlaan 9, tel. 13686 of bij Mevr. M. van Luin-Riemersma, Bronsteeweg 76, postrekening .94688, tel. 15538. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. W. v. Keeken en H. Timmersj H. M. J. Juffermans en A. G. Bierman; C. Th. Juf fermans en C. Schoemaker; H. L, Meijer en E. v. d. Bos. Getrouwd: J. M. IJland en M. J. Bruinsma; E. J. A. Dusterbeck en H. J. v. Oosten. Bevallen: P. G. WestenbergBoot, d.; G. M. P, JuffermansSmit z. Overleden: H. M. Schroder, 69 j., wed. G. Moeke, AVOND VOOR O. EN O. Dinsdag is met groot succes voor genoodigden en militairen in de Geref. Kerk te Bloemendaal de mooie film van het natuurreservaat in Zuid-Afrika: het Krugerpark vertoond. BESTUURSWISSELING „WITTE KRUIS". Wegens aftreden van den voorzitter van de afd. Bloemendaal van „Het Witte Kruis" dr. J. Th. Bornwater is tot voorzitter benoemd dr. H. Lem- stra van Beusekom en tot vice-voorzitter dr. H. D, G. A. Immink..

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10