Haarlem's Dagblad Sxwfet-bammen op Jmsche ziekenhuizen Jioade JCcuis. Geen verlof Een Duistere Toestand. Weer-evoluties Britsche vloot lijdt nieuw verlies. In schuilkelder van hospitaal 19 dooden, in vreemden krijgsdienst te treden. aaac het Jinsche Strenge nachtvorst Hef Belangrijkste 57e Jaargang No. 17361 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantooi Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 24 Januari 1910 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, pei 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Zoowel de militaire als de politieke en diplo matieke toestand in Europa zijn nu zoo ondui delijk geworden, dat men zich geenerlei beeld meer kan vormen van hetgeen ons allen in den loop van dit jaar te wachten staat. De aandacht daarvoor is eenigszins verflauwd gedurende de strenge vorstperiode, die zich in zooveel landen heeft doen gelden en die niet alleen krijgsope raties bemoeilijkte of volkomen belette, maar ook een soort algemeene afleiding gaf. Het was alsof de wereld even respijt kreeg. Nu de winter schijnt te wijken dat is ook een onzekere zaak begint men zich meteen weer af te vragen welk uitzicht de toestand nu biedt. Het is in de laatste weken volstrekt niet op gehelderd. Wij hebben pas een beschouwing van onzen militairen medewerker geplaatst, waarin deze feitelijk tot de slotsom komt dat eenige uitbreiding van de fronten zoowel voor de eene als voor de andere zijde groote moeilijkheden zou opleveren, groote risico's bovendien, en zeer weinig kans op eenig beslissend gevolg. Het is duidelijk dat de strijdende partijen in West- Europa daarbij genoodzaakt zijn vooral met de wenschen en inzichten van Italië en met die van de Vereenigde Staten rekening te houden. Een „wereldoorlog", zooals in 1914-1918 is er gelukkig nog steeds niet. Als vijf mogendheden in oorlog zijn en dan nog in twee verschillende oorlogen, en vele tientallen andere niet alleen erbuiten staan maar bovendien niet den geringsten lust toonen erin betrokken te worden en integendeel alle vrede wenschen, dan is het zoo helder als glas dat de grootmachten onder de strijdenden hiermee bij al hun overwegingen rekening heb ben te houden. Trouwens ook met het feit, dat hun eigen bevolkingen evenmin oorlogs-geest- drift toonen. Zoo komt men tot de gedachte dat het voor jaar wel eens heelemaal geen groot offensief in het Westen zou kunnen brengen en evenmin een uitbreiding van den oorlog tot fronten in an dere windstreken. Dat is een bemoedigende ge dachte, want er volgt meteen een tweede op: als men in dezen toestand blijft verkeeren, moet men meer en meer voor een vrede door overleg gaan voelen. De hoop daarop is evenwel niet be vorderd door de merkwaardige redevoering van den Britschen minister van Marine, Winston Churchill. Hij heeft nogal wat bijval bij het pu bliek en een deel van de pers in zijn land ge oogst met zijn gedachte, dat de kleine neutralen zich maar bij Engeland en Frankrijk moesten voegen om Duitschland te bestrijden. Een woord voerder der regeering heeft de beteekenis van zijn rede zeer beperkt door haar als een persoon lijke uiting te kenmerken Maar de bijval van sommige bladen geeft te denken. Zijn er meer Engelsche ministers die zoo weinig waardeering en begrip hebben voor het neutraliteits-stand- punt der kleine volken in het Westen, Noorden en Zuidoosten van Europa? Dan zullen zij toch uit de reacties in de neutrale landen op Chur chill's betoog gemerkt hebben, dat het hun met die neutraliteit naar alle zijden diepe ernst is en dat er geen kans bestaat dat zij hun stand punt prijsgeven. Intusschen heeft de rede van Churchill den toestand weer ondoorzichtiger gemaakt. Men kan er een zekere propaganda in zien van een eigen standpunt dat hij op deze wijze aan zijn ambtgenooten zou willen opdringen. Men zou ook kunnen veronderstellen dat hij de bedoe ling heeft gehad het volk een sooi't injectie van oorlogsovertuiging toe te dienen, door een con trast te scheppen met de volken die niet vech ten en daarbij te voorspellen dat zij zich toch niet zouden kunnen redden. Maar het blijft bij veronderstellingen. Men weet het niet zeke1- en men is teleurgesteld en bezorgd over deze rede van een Engelschen minister. Evenals men in dertijd teleurgesteld werd door Churchill's agres sieve betoog waarin hij de Duitschers als „Hunnen" betitelde, in den stijl van den volken- haat van 1914-1918 juist op het oogenblik toen Koningin Wilhelmina en Koning Leopold III hun aanbod van goede diensten deden. Vandaag is er een nieuwe merkwaardigheid. Dat is het debat in het Zuid-Afrikaansche parle ment, waarin de oud-premier generaal Hertzog heeft voorgesteld den staat van oorlog met Duitschland te beëindigen. Men zal zich herin neren dat het Zuid-Afrikaansche parlement slechts met een zeer kleine meerderheid tot den oorlog besloot. Hertzog lichtte nu zijn voorstel toe met te zeggen „dat de geheele oorlogvoeren de wereld zich in een staat van krankzinnigheid bevindt, omdat niemand den oorlog gewild heeft en nergens eenige geestdrift te bespeuren is. Zuid-Afrika in het bijzonder heeft geen reden om met Duitschland oorlog te voeren, omdat het nergens door Duitschland bedreigd wordt. En het is onjuist Hitier, voor wien ik overigens geen sympathie voel, te beschuldigen van het streven naar de wereldheerschappij". De premier, generaal Smuts ook een van de belangrijke mannen van den vorigen oorlog antwoordde dat het een schandaal was dat een oud-premier van de Unie een dergelijke rede hield. Hij betoogde dat Hitler met zijn verove ringen van Oostenrijk. Tsjecho-Slowakije en Polen juist begonnen was toen alle verkeerde bepalingen van Versailles behalve de regeling van de kwestie-Dantzig. die hij langs vreed- zamen weg had kunnen verkrijgen al door de feiten waren achterhaald. Hij beschouwde Hitier als een grooter gevaar dan Versailles ooit ge weest was en voorzag dat hij bij een overwinning niet alleen de voormalige Duitsche kolonie Zuid- West-Afrika zou opeischen maar daarna ook Tanganjika en tenslotte wellicht het heele ge bied der Unie. Er is nog niet over de motie-Hertzog gestemd. Het debat werd verdaagd. Maar het is teekenend voor de tegenstellingen in Zuid-Afrika en men De weersvoorspellers slagen Nooit zonder ongemak. Maar 't is in deze dagen Een extra moeilijk vak. Je kunt op niets meer bouwen, Ten aanzien van het weer, Het nobelste vertrouwen Beschaamt het keer op keer. Het dooit als het moest vriezen, Als 't dooien moest, komt vorst, Je zou den moed verliezen Die lang voorspellen dorst. Het wemelt van depressies, Bij IJsland in de buurt. Door hooge druk „impressies" Weer in de war gestuurd. De thermometers dansen Vlug op en neer als kwik Soms wisselen de kansen Haast bij het oogenblik Nu is het weer aan 't dooien, De sneeuw smelt naar haar graf, Het sprookjesachtig mooie, Is er nu wel weer af. Nu zieltoogt weer het schoone In een kilnatte plek En dwingt ons om te wonen In Haarlem-aan-de-lek. P. GASUS. kan zich voorstellen dat veel menschen daar zul len zeggen: Waarom geen vrede door overleg? Met waarborgen van weerszijden, gesteund door machtige neutralen? Zouiden wij daar niet mede naar kunnen streven? Ik veronderstel dit omdat het zoo logisch is. Zoo simpel logisch, En weer vraag ik mij af of door de verwarring en duisternis van dezen oorlog-zonder-volks geestdrift niet duidelijk de lijn der tegenstelling loopt tusschen de menschen van den ouden tijd die alleen kunnen gelooven in oude methoden en mogelijkheden en de „nieuwe menschen" die het oorlogsmiddel als verouderd en onbruikbaar (be halve als slecht) beschouwen. Ik vraag mij af of de aanhangers van beide opvattingen nevens een massa, welker overtuiging niet duidelijk is maar welker oorlogs-afkeer wel niet in alle oorlogvoerende landen voorkomen. En of wij het vreemde schouwspel van dezen oorlog niet groo- tendeels moeten verklaren uit de barensweeën van een nieuwen tijd. Die gedachte geeft moed. Al 'is de toestand duister en al voelt men dat een nieuw vredes initiatief dringender wordt. Want als de strijd toch in volle kracht losbrandde zou het (voor- loopig) te laat zijn. Dus blijft van groot belang wat de Paus, de Italiaansche regeering en presi dent Roosevelt diplomatiek aan het voorbereiden zijn. R. P. TorpedojagerExmouth in den grond geboord. Reuter meldt uit Londen dat de Britsche torpe dojager „Exmouth" tot zinken is gebracht. Men vreest dat alle opvarenden om het leven gekomen zijn. Er waren 175 man aan boord. De „Exmouth" was een flottieljeleider van 1475 ton, die in Portsmouth was gebouwd. Het schip had 330.000 pond sterling gekost en was in 1935 in dienst genomen. Het was bewapend met vijf 4.5 duims kanonnen en zes kleinere stukken geschut, benevens acht 21 duims torpedolanceerbuizen. De „Exmouth" is de vijfde Britsche torpedojager, die sedert het begin van den oorlog verloren is gegaan Het is echter de eerste, die met man en muis is gezonken. In een officieel communiqué deelt de Britsche admiraliteit mede: „De secretaris der Admiraliteit betreurt te moe ten mededeelen, dat Zr. M's torpedojager „Exmouth", gezagvoerder R. S. Benson, tot zinken is gebracht door een mijn ol torpedo. Men vreest, dat er geen overlevenden zijn De naaste bloedver wanten zijn op de hoogte gebracht." Bouwer van de Siegfriedlinie in Rusland. Ir. Todt op weg naar Moskou. CERNAUTI, 24 Januari (Havas). In genieur Todt, de bouwer van de Siegfried linie is te Lwow aangekomen en heden ochtend, vergezeld van een aantal Duitschi deskundigen en ingenieurs naar Moskou vertrokken. H. M. dc Koningin en Prinses Juliana vertoefden Dinsdag eenigen tijd op de Gouwzee. De Prinses maakte bij deze gelegenheid in gezelschap van eenige hofdames een tochtje op de schaats. Tlieuuye Jlussischc aanvalien afqcstaqen. Het Fransche legerbericht. „Vijandelijk element teruggedrongen". PARIJS. 24 Januari (Havas) Het leger bericht van den ochtend van den 24 Januari vermeldt: ..Een onzer posten aan den Lanter heeft een vijandelijk element, waarmede hij in contact was geraakt, teruggedrongen. Dinsdagavond viel niets te melden. Het Duitsche legerbericht. BERLIJN, 24 Januari (D.NB.) Het opperbevel van de weermacht maakt be vend: In de Noordzee werd de Britsche torpedo jager „Exmouth" vernield. Overigens geen bijzondere gebeurtenissen". HELSINKI, 24 Januari. (Havas) De Russische vliegtuigen, die Finschc steden hebben gebom bardeerd, hebben te Hyaynsalmi een ziekenhuis getroffen: twee dokters en negen broeders zijn gedood. Te Nurmis is een vliegtuigbom van 100 kg. terecht gekomen in den schuilkelder van het garnizoenshospitaal. Negentien personen wer den gedood, o.a. een dirigecrend arts en ver scheiden zieken. Tal van zieken werden zeer ernstig gewond. Er zijn in het geheel wel 400 bommen boven tien plaatsen uitgegooid. Een tiental gebouwen werd verwoest. Negen Russi sche vliegtuigen zijn neergehaald. Het offensief der Russen ten noorden en ten noordoosten van het Ladogameer is mis lukt na een Finschen tegenaanval, ondanks den steun, die de Russische luchtmacht en ar tillerie aan de troepen heeft verleend. In de beide laatste dagen hebben de Rus sen in dezen sector by Killaanjoki 1000 man verloren en evenveel in de buurt van Aitta- joki tusschen Summa en Merkajarvi aan het front in Kaïrelië. Een Russisch bataljon ging er tot den aanval over in de hoop de Finnen te verrassen, doch kon slechts tot op een paai- honderd meter van de Finsche linies na deren, waar het vernietigd werd. De Finsche troepen hebben een groot aantal stukken ge schut van de luchtafweer buit gemaakt. Men verwacht in den sector van het Ladoga meer een belangrijke ontwikkeling in de operaties Aan het front van Salla is geen wijziging in den toestand gekomen. De Russen blijven er in versterkte stellingen gekantonneerd. Het Finsche legerbericht van Dinsdag luidt vol gens Havas: Te land: Op de landengte van Karelië op som mige punten artilleriebedrijvigheid. Tusschen Summa en Nuolaajarvi hebben de Finsche troepen een Russische verkenningsafdeeling teruggedre ven. De Finsche troepen hebben Maandag vier tanks vernield. Ten noordoosten van het Ladogameer hebben de Finnen met succes alle aanvallen van den vijand afgeslagen en hem zware verliezen toege bracht. Zij ontnamen den Russen enkele steun punten en vernielden verscheidene tanks. De roode troepen hebben in de gevechten om Kal- laanjoki in twee dagen tij ós meer dan duizend man verloren. Te Aittoojoki en in de richting van Ilomantsi krachtige activiteit der artillerie. Te Aittoojoki viel de vijand op verscheidene punten aan, doch zijn aanvallen werden afgeslagen. Niets nieuws in de overige sectoren. Ter zee: aan de kusten van de landengte van Karelië, evenals aan de kust van het Ladogameer en van de Finsche Golf activiteit van patrouille* op het ijs. De kustartillerie bombardeerde met >:ucces doelen op het land, In de lucht Maandag zijn Ivalo en Lapland en Op een schriftelijke vraag van het lid ter Tweede Kamer den heer van der Goe: van Naters, betreffende het vcrleenen van verlof aan Nederlandsche vrijwilligers, zich n Finschen krijgsdienst te begeven heef' -ninister de Geer geantwoord, dat de re geering het in de bestaande tijdsomstan digheden ongewenscht acht te bevorderen dat aan Nederlanders verlof wordt verleend in vreemden krijgsdienst te treden. Sortavala ten noorden van het Ladogameer door de Russische luchtmacht gebombardeerd. Eenige andere plaatsen werden eveneens aangevallen Volgens tot dusver ontvangen inlichtingen wer den twee burgers ernstig gewond. In de operatie zone, voornamelijk op de landengte van Karelië. activiteit van vijandelijke jachtvliegtuigen. Ton noorden van het Ladogameer activiteit van Sov jet-Russische bombardementsvliegtuigen. De Finsche luchtstrijdkrachten hebben verken- nings- en bewakingsvluchten uitgevoerd en foto's genomen, die van nut waren bij het richten van ons geschutvuur. Volgens hier ontvangen inlich tingen werden zes Russische vliegtuigen neerge haald. Het waarschijnlijk verlies wordt gemeld van drie andere Russische toestellen, zonder dat dit tot dusver kon worden bevestigd." Na de publicatie van het legerbericht werd ver nomen, dat Dinsdag tegen 14.25 uur te Helsinki luchtalarm is gemaakt, dat om 15 uur eindigde. Er is geen enkel vliegtuig gezien of gehoord. De wolken hingen laag en het sneeuwde een weinig Het communiqué van het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad luidt: „Op 23 Januari hadden er verkenningen plaats in de richting van Oekhta en Repola. Ook in de rich ting Petrozavodsk was er activiteit van eenige detachementen infanterie. In de landengte van Karelië trad de artillerie op en hadden verken ningen plaats. De Sovjet-luchtmacht leverde gevechten en hield verkenningsvluchten". Een Fin haalt zes vliegtuigen neer. De Finsche vlieger Jorma Sarvanto heeft, vol gens Havas in vier minuten tijd zes Russische vliegtuigen vernietigd. Hij was op het vliegveld toen een luchtaanval gemeld werd. Hij stapte in zijn toestel en viel een formatie van zeven vijandelijke vliegtuigen aan. Allereerst viel hij het op den linkervleugel vliegende Russische toestel aan. dat hij neerschoot, vervolgens haalde hij een toestel van den rechtervleugel neer en zco vervolgens, tot zes van de zeven vliegtuigen buiten gevecht waren gesteld. Sarvanto bleef zeven minuten in de lucht. De eigenlijke strijd duurde slechts 4V2 minuut. Pamfletten te Leningrad verspreid. Het Finsche blad „Usi Suomi" verneemt uit Tallin, dat in den nacht van 21 Januari, de herdenking van den verjaardag van Lenin, te Leningrad pamfletten zijn verspreid, waarin stond, dat een einde moest komen aan den oorlog. De pamfletten sloten met woorden: „Leve het pacifisme van Lenin" De Gpoe heeft een onderzoek ingesteld en tal rijke verdachten gearresteerd. Verder wordt uit Tallin gemeld, dat lederen dag treinen met landbouwproducten uit Estland Letland en Litauen naar Leningrad vertrekken Dit was reeds het geval voor het uitbreken van de vijandelijkheden in Finland, doch nadien is deze uitvoer nog toegenomen. Eerst waren dez< landbouwproducten bestemd voor de bevolking van Leningrad doch thans gaan zij naar hei Roode Leger in Finland De Scandinavische vrijwilligers. United Press meldt dat generaal Ernst Linde: thans als commandant van hef Scandinavisch! vrïjwiligers corps is aangewezen Hij is Dinsdag- te Rovaniemi gearriveerd De Zweedsche er Noorsche vrijwilligers zijn hoofdzakelijk naar het noordfront gezonden. Waarnemers zijn over het algemeen de meening toegedaan dat de verdubbelde luchtactiviteit, die gedurende de laatste week valt op te merken eenigszins verband houdt met het verschijnen van de Zweedsche vrijwillige vliegers aan het noordelijke front Een van de doeleinden var de vele raids is zeker om de luchtbases te u-ef fen. waar de Zweden gestationneerd zijn Volgens Zweedsche berichten zouden de Zweedsche vrijwilligers nog steeds met succes een luchtoorlog voeren tegen verscheiden Russische centra in het Petsamo-district. Het woord is aan De Zakenwereld: Onmogelijkstaat in het woorden boek.Dit is geen reden orn het eruit te halen. Laat het er rustig in. Wetsontwerp in voorbereiding. Op schriftelijke vragen van het lid der Eerste Kamer, de heer Van Emb- den betreffende het verleenen van steun aan Finland, heeft minister De Geer geantwoord, dat een wets ontwerp, waarbij wordt voorgesteld een bedrag van 100.000.— uit 's lands kas door bemiddeling van het Neder landsche Roode Kruis ter beschikking te stellen van het Finsche Roode Kruis in voorbereiding is. Onbekend vaartuig zinkende? BOSTON, 24 Januari (Havas/A.N.P.) De dienst van de kustwacht deelt mede dat een zekere kapitein Brown uit Vineyardhaven be weert op de korte golf om 19 uur 02 pl. t. een door een onbekend gebleven vaartuig uitgezonden draadlooze mededeeling te hebben opgevangen, waarin werd gemeld dat het schip tusschen de eilanden Nantucket en Marthasvineyard in zin kenden toestand verkeerde. Twee vaartuigen van dc kustwacht zijn uit gezonden om te zoeken naar het schip, dat 146 man aan boord zou hebben. en overdag matig vriesweer bü heldere luchl beteekent een mooie winterdag. Als de Zuid-Oostelijke wind dien Dc Bilt verwacht nu maar niet al te koud blaast! HEDEN: 10 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING pag. Dc omzetten der Haarlemsche gemeentebedrij ven zijn in 1939 belangrijk gestegen. 2 Haarlem en de randgemeenten. Annexatie of ge meenschappelijke regelingen? Wat te Haarlem gedaan wordt ter bestrijding van de werkloosheid. Haarlem is al heeft het met financiccle moei lijkheden te kampen niet noodlijdend in den zin der wet. B. en W. achten instelling van een levensmid- delenraad niet noodig. In de al'dcelingen van den raad werd critiek geuit op dc samenstelling van het college van B. en W. Maatregelen voor de luchtbescherming te Haar lem. Hel Hildcbrand-monument kan nu binnen af- zienbaren tijd verwacht worden. Verhooging van het salaris van het gemeente- personeel noodzakelijk? De plannen tot woningbouw voor 1940. 9 Een bijdrage der regeering voor de spoorweg- werken te Haarlem? 9 BINNENLAND De regcering wil een wetsontwerp indienen om aan het Roode Kruis een ton ten bate van Fin land uit te kecren. 1 De regeering wil den goudvoorraad hcrwaar- deeren. 3 Onze verdedigingswerken zijn in enkele maan den sterk verbeterd. 3 BUITENLAND De Russen bombardeerden Finsche ziekenhuizen 1 Weer is een Engelsche torpedojager verloren ge gaan. J Het blijkt dat dc ramp van dc „Orazio" toch slachtoffers heeft geëischt. 5 Gevreesd wordt dal zich opnieuw anti-Britsche he toogingen in Japan zullen voordoen. 5 anada zendt geen graan meer naar Rusland. 5 Aan dc Engelsche kust zijn wederom drie sche pen vergaan. 5 SPORT. Dc stagnatie In de voetbalcompetitie. g ARTIKELEN, enz. R. F.: Een duistere toestand. j J. II. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten 3 G. J. Kalt: Monique Haass. 4 K. de Jong: Haari. Orkest Vcreeniging. 4 X II. de Bois: Oude kunst in het Frans Hals mu seum. g De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op g LAATSTE BFPTCHTEN

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1