lib Ijsbaan Ijsbaan AGENDA. Ochtendbeurs Amsterdam •WOENSDAG 24 JANUARI 1940 HAARLEM'S D 'A G TS TJ A D' 2 Jhr. nvr. dr. E. A. van Beresteyn gehuldigd. Museumpenning in goud toegekend. Dinsdagmiddag heeft de secretaris-generaal van het departement van onderwijs, kunsten er. wetenschappen, vergezeld van den chef der af- deeling kunsten en wetenschappen, zich naai de woning van jhr. mr. dr. E. A. van Bere- steyn begeven voor een eenvoudige plechtig heid. Prof. van Poelje bracht in herinnering het vele, dat jhr. van Beresteyn ten behoeve van rijksverzamelingen op het gebied van kunst en wetenschap heeft verricht. Het belangrijkste was wel de schenking van al zijn materiaal voor de portretkunst en topografie van Nederland, be staande uit vele duizenden foto's en fiches, alsmede kostbare boeken ten behoeve van het rijksbureau voor kunsthistorische en ikonografi- sche documentatie te 's Gravenhage. Onlangs nog schonk hij zijn zeer uitgebreide bibliotheek op staatsrechtelijk gebied, welke o.m. zeer volledige reeksen kostbare publicaties bevat, aan de staat ten behoeve van het alge meen rijksarchief, nadat te voren de Konink lijke bibliotheek een keuze daaruit had mogen deen. H.M. de Koningin heeft Jhr. van Beresteyn als blijk van haar waardeering voor deze verdiensten den museumpenning in goud toegekend. De heer van Poelje reikte dit eereblijk uit met de woor den, dat hij het een voorrecht achtte dezen ver dienstelijken landgenoot den penning op de berst te spelden, nu minister Bolkestein door on gesteldheid verhinderd was dit persoonlijk te doen. Kapitein ontslagen wegens lidmaat schap van den Nationalen Jeugdstorm. Op schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Van der Goes van Naters be treffende het houden van een vergadering der N.S.B. in een gebouw, waarin een militaire com mandopost gevestigd was, en het waarnemen van een functie in den „Nationalen Jeugdstorm" door een reservekapitein, heeft de minister van de fensie geantwoord, dat het onderzoek geleid heeft tot de volgende conclusie. a. Op 29 November 1939 is in een hotel te Zeist door de leden van de groep Zeist en Drie bergen van de N. S. B. een besloten vergadering gehouden. b. Voor het houden van de onder a, bedoelde besloten vergadering was geen vergunning vereischt, noch van de burgerlijke, noch van de militaire autoriteiten. c. De zaal, waarin de vergadering werd gehou den de benedenachterzaal ligt geheel afge scheiden van de localiteiten op de eerste ver dieping waarin de commandopost van den kantonnementscommandant is gevestigd; zaal en commandopost kunnen niet door denzelfden in gang worden bereikt. Bovendien worden op de eerste verdieping de kamers, waarin de bureaux van de commandoposten gevestigd zijn, door mi litair personeel bewaakt. d. Er zijn geen militairen in de vergadering aanwezig geweest. Evemin hebben zich, gedu rende de vergadering, militairen opgehouden in de straat, waar het hotel is gelegen. e. De betrokken reserve-kapitein heeft met de vergadering geen enkele bemoeienis gehad. Deze conclusie geeft den minister geen aan leiding tot het treffen van maatregelen. Afgescheiden van het vorenstaande is meer- bedoelde reserve-kapitenn bij Kon. Besluit van 17 Januari eervol ontslag uit den militairen dienst verleend op grond van het feit, dat hij nadat de minister van defensie hem er op had gewezen, dat aansluiting bij of eenigerlei steun- verleening aan den Nationalen Jeugdstorm op grond van het bepaalde in de ministerieele be schikking van 10 Maart 1933, in strijd is met de plichten van den militairen ambtenaar en der halve voor hem is verboden niet binnen rede lijken tijd voor het lidmaatschap van den Na tionalen Jeugdstorm heeft bedankt. OPMERKINGEN VAN LEZERS. Te weinig medewerking van de burgerij. Eén onzer lezers merkt op dat de burgerij le Haarlem zelf te weinig doet ter bestrijding van gladheid en sneeuwongemakken. Vele bewoners van huizen verzuimen om zand of asch te strooien. Menigeen bezit blijkbaar geen ve ger of iets dergelijks om de sneeuw en de modder voor de deur te verwijderen. Men is gemakzuchtig en veronderstelt dat de gemeente overal alles tege lijk kan doen. Deze lezer meent dat met meer medewerking van de burgerij de sneeuw en mod der vlugger verdwenen zouden zijn. JAVA—NEW YORK LIJN. Poelau Roebiah 22 van Newport News naar New York. Tawali 23 van Batavia te New York. Kota Baroe Java n. New York 22 van Belawan. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo Batavia n. Genua 22 van Port Said Garoet (thuisreis) 22 van Padang. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Soemba (thuisreis) 22 van Macassar. Heden: WOENSDAG 24 JANUARI Gemeentelijke Concertzaal: Concert „Die Spaerne- sanghers". Frans Hals Theater: „De Kat en de Kanarie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Goodbye Mr. Chips 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Jesse James „De wreker 2 en 8.15 uur. t" Rembrandt Theater: Gloria Jean in „Pip met va- cantie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Mo viae Theater: Charlie Chaplin in „De Winkel chef", 2.30 en verder van 7.15 uur af. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. DONDERDAG 25 JANUARI Gem. Concertgebouw: Galaconcert Mozartavond. 8.15 uur. Wilhelminastraat 22: Psycho-Synthese, 8.15 uur. Wilhelminastraat 21: Lezing A. J. Korff, 8.30 uur. Begijnhofkapel: Spreker J. Kits. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen: 's middags en 's avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. Echtpaar bewusteloos in bed gevonden. Door rioolgas bedwelmd. Dinsdag is het echtpaar J. F. de VriesGijzen wonende in de Middenstraat te Weesp, in bewus- teloozen toestand in bed aangetroffen. De buren werden opmerkzaam gemaakt door het luid schreien van het ruim 2-jarig jongetje, dat ge- ruimen tijd voortduurde. Toen eenige omwonen den naar binnen gingen, zagen ze dat de man en de vrouw op het bed lagen. Alle pogingen, om hen wakker te maken verondersteld werd dat zij In diepen slaap lagen mislukten. On middellijk werden doktoren gewaarschuwd en dr S. Wartena en dr. R. Wartena kwamen spoedig te plaatse. Het zuurstofapparaat van het Roode Kruk werd gerequireerd en ook op tal van andere wijzen poogden de beide medici, het bewustzijn van het echtpaar op te wekken. Ongeveer een uur zijn zij onafgebroken hiermee doende ge weest, zonder eenig resultaat te bereiken. Wel werd geconstateerd, dat het leven nog niet geheel geweken was, waarom tenslotte besloten werd de patiënten per Roode Kruisauto te doen over brengen naar het Burger Ziekenhuis te Am sterdam, waar zij bij kennis zijn gekomen. Hun toestand was zoodanig, dat zij konden worden gehoord. Het parket uit Amsterdam, vergbzeld van den politie-deskundige, den heer C. J. van Ledden Hulsebosch, heeft een onderzoek naar de oor zaak van dit gebeuren ingesteld. Het rook in de woning naar gas, dat hoogst waarschijnlijk uit een riool Is ontsnapt. Dit riool, waarin onder gewone omstandigheden vol doende buitenlucht kan doordringen, was in deze dagen van vorst en sneeuw volkomen af gesloten, zoodat de ontwikkelde gassen een uit weg zochten door een opening in een oud ge deelte van het riool. Deze gassen zijn toen in de woning terecht gekomen. Reeds eenige dagen hadden de bewoners een zonderlinge lucht in hun huis opgemerkt. Zij waren echter niet naai bouw- en woningtoezicht gegaan. In het riool bevonden zich waarschijnlijk ook resten van waschbenzlne, afkomstig van een naburig' garage. KANTONGERECHT Keesje de Ruyter biljartte te Aalsmeer. Overtreding van de Arbeidswet? Voor de Aalsmeersche biljartliefhebbers was 22 December een groote dag. Op dien datum gaf het biljart-wopder Keesje de Ruiter namelijk 's avonds een séance in een café. Natuurlijk was de belang stelling zeer groot en de faam van Keesje werd eens te meer bevestigd. Alleen de arbeidsinspectie was niet zoo erg met 'deze heuglijke gebeurtenis ingenomen en zij maakte proces-verbaal op tegen den café-houder omdat er des avonds na 8 uur in het café werd gearbeid door iemand die iemand was Keesje -die nog niet den bij de wet vastge- stelden leeftijd had bereikt. Een inspecteur van de arbeidsinspectie verklaarde voor den Haarlemschen Kantonrechter dat er volgens zijn meening wel de gelijk een overtreding van de Arbeidswet was be gaan. De Kantonrechter merkte op. dat men toch van biljartsport spreekt. Het gaat er nu maar om of men in dit geval van arbeid mag spreken. De Ambtenaar vond. van wel. Ook de biljart- sport kent professionals; menschen, die van biljar ten hun beroep maken en daarvan leven. Keesje de Ruyter, zoo ging de Ambtenaar verder, is in de rechtszaal een bekende verschijning geworden. De bezigheden, die dit kleine jongetje in rookerige ge legenheden moet verrichten is een vorm van kin derexploitatie, die stuitend is. Waar het geld dat hij verdient, blijft, weet niemand. Zijn vader geeft hierover geen inlichting en zegt alleen, dat hij voor zijn zoon een goed vader is. Nadat de Rechtbank in Den Bosch den vader en den impresario tot f 10 boete heeft veroordeeld worden deze biljartvoorstellingen in het arrondis sement Den Bosch niet meer gehouden. Thans pro beert men het in de andere deelen van oris land. De Kantonrechter van Alphen heeft indertijd een vrijsprekend vonnis gegeven. De Ambtenaar meende echter, dat het biljarten van Keesje de Ruyter wel degelijk arbeid is. Er wordt een contract tusschen den caféhouder en den vader of impresario van Keesje afgesloten en de caféhouder heeft recht op schadevergoeding als Keesje niet zou komen. De Kantonrechter te Al phen heeft in zijn vonnis bepaald, dat het biljart spel niet zou vallen onder de werkzaamheden, die worden verricht in een koffiehuis. Het biljarten als biljart-séance zoo meende de Ambtenaar is echter wel arbeid in een café. Hij eischte daarom een geldboete van f 20. De inspecteur van de arbeidsinspectie vertelde nog, dat er reeds eenigen tijd voor de biljart-séance werd gehouden aanplakbiljetten in het dorp had den gehangen. De Kantonrechter besloot over veer tien dagen schriftelijk vonnis te wijzen. SCHAATSENRIJDEN. DE ELFSTEDENTOCHT. Het Centraal Bestuur van de Friesche Elfsteden- Vereeniging heeft de gevraagde rapporten van de burgemeesters der betrokken gemeenten ontvangen: het betreurt 't zeer, dat de daaruit getrokken con clusie nog niet kan leiden tot het vastellen van een datum voor den grooten tocht. Hoewel de gemeentebesturen hun volledige me dewerking toezegden en gesteund door de verleen de extra toelage bereid zijn, de banen in orde te brengen, is op het moment wegens de wisselende weersomstandigheden nog niet te zeggen, wanneer de tocht gereden kan worden. Ook de Harlinger Trekvaart bij Leeuwarden is niet vertrouwd. SCHOOLWEDSTRIJDEN BIJ „DE VOLHARDING" TE HEEMSTEDE. Dinsdagmiddag hadden op de Ijsbaan van „De Volharding" te Heemstede schoohvedstrijden plaats, waaraan door leerlingen van alle lagere scholen werd deelgenomen, van elke school waren 6 van dc beste rijdsters en rijders door de hoof den gekozen om te trachten, den fraaien wissel- prijs, een zilveren lauwerkrans, te bemachtigen In totaal verschenen 90 kinderen aan den start De onderwijzers belastten zich met de leiding. De wisselbeker werd voor dit eerste jaar ge wonnen door de Jacobaschoöl. De uitslag om de persoonlijke prijzen was als volgt: Jongens: 1. Gr. zilv. medaille, Bonny v. Balen, St. Jozefschool, 2. Kleine zilveren medaille, Joop Rusman, St. Aloysiusschool. Meisjes: 1. Gr. zilveren medaille, Elly van der Weyden, CrayenesterschooL 2A. Kleine zilveren medaille, Stien Dekker, Dreefschool, 2 B. Anneke Both, Voorwegschool. Burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn reikte de prijzen uit.. Hij dankte het bestuur van „De Volharding" voor het organiseeren van deze wed strijden; de hoofden van scholen voor hun mede werking en den inspecteur van het Lager Onder wijs, den heer H. v. d. Weyer, voor zijn belang stelling. De wisselprijs is een geschenk van den heer J. Kooijman. De heer G. Rooijakkers had een kist appelen beschikbaar gesteld voor de kinderen, die geen prijs gewonnen hadden. „BREDERODE" IS SNEEUWVRIJ EN HEEFT SCHITTEREND IJS. TOEGANGSPRIJS 20 ct. Vanuit de stad bereikbaar met de „Storm' vogels"-bus. Vertrekt ieder half uur vanaf het Kennemerplein achter het Station, en stopt vóór de baan. RIJWIELSTALLING GRATIS. (Adv. ingez. Med.) Verwachting, geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Des nachts strenge tot matige, overdag matige tot lichte vorst. Nevelig tot helder of lichtbewolkt, in den ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige zuidelijke tot zuid oostelijke wind. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren E 35 Laagste hedennacht E 30 Hoogste heden F 35 De depressie, die gisteren over Denemarken was gelegen, trok naar de Noordzee, daarbij sterk op vullend. Over onze omgeving, België en waar schijnlijk ook over Noord-Oosit Frankrijk en Duitschland, ontwikkelde zich een gebied van hoogen luchtdruk. Een nieuwe storing nadert de kust van Portugal en Noord-Spanje. Zij veroorzaakt daar sterke ba- rometendalingen en zware regens. Onder invloed van de thans heerschende druk- verdeeling is de wind in onze omgeving van west naai- zuid gedraaid en daalden de temperaturen over vrijwel ons geheele land weer tot -5 a -10 graden tengevolge van eenigen aanvoer van koude lucht uit Frankrijk en nachtelijke uitstraling. Het maximum over Scandinavië en Finland is verder in beteekenis afgenomen en vooral in het ;uiden aangetast door een minimum dat van Hon garije naar de randstaten is getrokken. Ook het arctische maximum in Groenland nam sterk af. In de Middellandsche Zee heeft zich een de pressie ontwikkeld van 990 rrubar, die op vele plaatsen zeer zware storm veroorzaakt. Stations aan de kust van Libye meldden gisteren zware zandstormen. Vanochtend waaide te Triest een volle orkaan uit het oosten en ook in de Po-vlakte en aan de Golf van Genua komen orkaanachtige winden voor. In Midden-Italië zijn zware regens gevallen. Ook daar heerschen stormachtige winden. Over den Balkan stijgt de luchtdruk langzaam. BAROMETERSTAND Stand van gisteren 760 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur 766 mM. Neiging: Vooruit. Ongave van CAREL v. HUIZEN, Opticien. KI. Houtstraat 13. Tel. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS Politie: 11850 Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht: 14141. Brandweer: 15333. „EINDENHOUT" HEEFT WEER PRACHT-OS. SNEEUWVRIJ. TOEGANGSPRIJS 25 ct. Vanuit de stad bereikbaar met bus A. Uitstappen bij de kwakel en Ein denhoutstraat uitloopen, Nog geen 5 minuten gaans. RIJWIELSTALLING GRATIS. (Adv. Ingez. Med.) Schade door vorst in het Westland. Vooral de spruitkool ernstig getroffen. DE LIER, 24 Januari. Bij den dooi is in het Westland gebleken dat de strenge vorst der laat ste weken zeer groote schade heeft aangericht aan de tuinbouwgewassen. Vooral de te veld staande spruitkool blijkt voor een groot gedeelte vernietigd te zijn. Deze groote schade is dus een herhaling van de vorstschade van December 1938, toen vrijwel alle tuinbouwproducten vernietigd werden. Verscheidene kweekers hadden Dinsdag de spruitkool met stronk en al in de veestallen ge haald om deze vlugger tot ontdooiing te krijgen. Hierbij bleek het grootste deel te gelijken op „groene zeep", zooals een spruitenteler mede deelde. Bij een verderen dooi zal blijken dat een groot deel verrot zal zijn. De tuinbouwers, vooral de spruitentelers, wor den financieel zwaar getroffen. Men verwacht ook dat de glasandijvie veel ge leden zal hebben van de vorst. Over het behoud van bloemkool- en slaplanten zijn de verwach tingen ook niet hoog gespannen. KRUIDENIERS. De afd. Haarlem van den Ned. R.K. Kruideniers- bond houdt een vergadering op Donderdag 25 dezer des avonds 8y% uur in Hotel Brinkmann te Haar lem ter bespreking van diverse toestanden in het bedrijf. BLOEMENDAAL TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afdeeling Bloememdaal en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde hield Dinsdagavond een ledenvergadering in Hotel Rusthoek onder leiding van mr. J. D. van der Plaats. De secretaris mr. N. Reeling Brouwer, bracht het jaarverslag uit. Hieruit memoreeren wij het volgende Het jaar 1939 werd begonnen met 143 leden, waarvan er 11 aan de afdeeling ontvielen; 17 nieuwe leden traden toe, zoodat er mi 149 leden zijn. Het overlijden werd gememoreerd van den heer P. L. van Bueren, oud-secretaris en lid van verdienste der afdeeling. Bij de afdeeling Floralia werd het overlijden herdacht van den heer W. F. G. Dankbaar. In totaal werden 1717 plantjes uitgereikt. De voorzitter sprak hartelijke woorden tot het aftredend bestuurslid den heer Boeschoten. In plaats van den heer P. Kool Jczn. werd tot penningmeester benoemd mr. E. J. W. Top te Aerdenhout. Hierop volgde een wedstrijd in het herkennen van boomtakken (24 stuks). De uitslag was: le prijs Van Leeuwen 20 p.; 2e prijs De Kruyf 17 p. Na de uitreiking van de prijsjes voor het pirn- tenstelsej hield de heer C. J. Boeschoten een bespreking over de schade, toegebracht aan de planten na de vorstperiode 1938-1939. Hij wees met nadruk op de groote beteekenis van het goed dekken van- planten, om schade te voor komen. Sneeuwopruiming krachtig Ier hand genomen. In Haarlem bijna 500 man aan 't werk. Gisteren werden door den Haarlemschen Reini gingsdienst geen mannen voor sneeuwopruimen aangenomen, want ten tijde van het aanmeldings- uur sneeuwde het volop en zag het er derhalve naar uit dat vergeefsch werk zou worden verricht. Alleen met het vaste personeel bestaande uit 120 man toog men aan het werk. Hedenmorgen evenwel heeft men de sneeuwopruj ming krachtig ter hand genomen. Om half acht werden 360 werklieden aangenomen, het geen veel meer is dan op vorige dagen, toen dit aantal 250 bedroeg. Gevoegd bij het 120-tal werklieden, dat in vasten dienst thans aan de sneeuwopruiming deel neemt kan gezegd worden dat in totaal bijna 500 man be zig zijn om Haarlem van sneeuw te ontdoen. Tien paarden en wagens en 150 handkarren zijn gehuurd. In de binnenstad en op de hoofdwegen naar bui ten zal de sneeuw worden opgeruimd en zullen de straatkolken voor den afvoer van het water bij dooi worden vrij gemaakt. LEONARD A. SPRINGER 85 JAAR. Heden viert de nestor van onze Nederlandsche tuinarchitecten de heer Leonard A. Springer zijn 85sten verjaardag in zijn woning in de Alexander- straat te Haarlem. Er is veel belangstelling, doch uiteraard draagt de feestviering een huiselijk ka rakter. KINDJE VERBRAND. FERWERD, 24 Januari. De echtgenoote van J. Zandstra in Hallum, zou gisteravond een brief posten. Haar man is in militairen dienst. De vrouw wikkelde haar éénjarig kindje in een op de kachel verwarmd laken en legde het in een bedstede. Zij dekte het kind met een wollen deken toe. Toen de vrouw terugkwam, stond de kamer vol rook. De beddeplanken en de deken waren ge schroeid, terwijl het kind brandwonden had aan hoofd en handjes. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Het ongeluk is vermoedelijk gebeurd, doordat het laken te heet was, waardoor het beddegoed schroeide. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 256—257>/2 AKU 36. Ned. Scheepvaart Unie 104105J4 Koninkl. Ned. Stoomboot Mij 104—105Vz. Holland—Amerika Lijn 9354—94. Beth. Steel 53 9,16—3/4 U.S. Steel 42 7/8—43 Republic Steel 15#—-15 7/16 Anaconda 20 7/815/16 North Am. Aviation 18# WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7.47 3/4. Berlijn 75.50. Parijs 4.23 3/4. Brussel 31.67. Zwitserland 42.21. New York 1.88# 12.— uur. Londen 7,48 3/8 Berlijn 75.50. Parijs 4.24 Brussel 31.69. Zwitserland 42.22. Kopenhagen 36.37'/j Stockholm 44.90 Oslo 42.80 New York 1.88 5/16 Italië: Vrije lire 9.60 Reislire 8.60 Dankpapier 6.25 Amcrikaansche Atlantische eskader bezoekt de West-Indische eilanden. WASHINGTON, 24 Januari. In goed inge lichte kringen hecht men buitengewone betee kenis aan de onthulling van Roosevelt, dat min stens het halve aantal schepen van het Atlanti sche eskader tijdens de huidige manoeuvres de Nederlandsch West-Indische eilanden zal be zoeken, terwijl de andere helft de havens van Ve nezuela zal aandoen. Roosevelt deed deze aan kondiging zonder er eenige uitlegging of com mentaar op te geven, doch in genoemde kringen vertrouwde men dat aan het bezoek breede in ternationale uitleggingen verbonden zouden zijn. Ten eerste zou men er aan herinneren dat de Vereenigde Staten deze eilanden in nood zouden willen verdedigen. Er zij aan herinnerd dat Roo sevelt kort na het uitbreken van den oorlog aan geduid heeft dat de Vereenigde Staten geen enkele overdracht van Amerikaansch gebied, toebehoorend aan een Europeesche mogend heid, aan een andere Europeesche mogendheid zouden steunen. Ten tweede: het Atlantische eskader, be staande uit tweeëntwintig schepen, werd de laat ste jaren georganiseerd en de plaatsen, welke het bezoekt en waar het geoefend wordt, hebben speciale beteekenis voor alle strategen, daar zij aanduiden dat de Vereenigde Staten voorbereid zijn op eiken eventueelen aanval op ret Panama kanaal door het zuiden van de Caraïbische zee. Ten derde: Nederlandsch West-Indië heeft groote commercieele en industrïeele beteekenis, daar op Gura§ao en Aruba, groote raffinaderijen gevestigd zijn' waar olie van Venezuela geraf fineerd wordt. (United Press.) Uitspraken van het Prijshof te Hamburg. HAMBURG, 23 Januari (D.N.B.) Het prijS' gerechtshof te Hamburg heeft heden zijn twee de openbare zitting gehouden onder groote belangstelling der persvertegenwoordigers uit bijna alle neutrale landen in een buiten Europa Vandaag werd behandeld het opbrengen van het Noorsche ss. „Korsnes". In de uitspraak werd bepaald dat het schip vrij gegeven wordt. De sehadevergoedingseisch der reederij werd afge wezen. De uit balen droge chemische cellulose bestaande lading werd in beslag genomen en de schade- vergoedingseischen der ladingeigenaars werden principieel gerechtvaardigd verklaard, de eischen zelf echter werden afgewezen. De kosten, ont staan door het in bewaring houden van schip en lading worden ton laste van het schip ver klaard. Vervolgens werd het geval van het Zweedsche S.S. „Jupiter" behandeld. Het schip en de lading werden verbeurd verklaard. De eischen tot vrij lating en schadeloosstelling werden afgewezen Ten aanzien van het Finsche s.s. „Vernath", dat met een lading chemische sulphaat cellulose naar Engeland onderweg was toen het werd opge bracht, werd ais vonnis gewezen, dat de lading, volstrekte contrabande vormde. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1890. 24 Januari: Binnenkort zal de tentoonstelling plaats hebben van het wenk der werkende leden van de vereeniging „Kunst zij ons doel" alhier. Aan deze kunstbeschouwing is een verloting verbonden van werkstukken, die door die leden daarvoor- beschikbaar zijn De Haarlemsche Bedrijven. Gunstige resultaten in 1939. De omzet van het electriciteitsbedrijf is in 1939, vergeleken bij 1938, toegenomen met 7 pet. die van het gasbedrijf met 4 pet. De vermakelijkheidsbelasting; Op een vraag in de afdeeiingen gedaan antwoor- den B. en W. van Haarlem dat zij binnenkort aan den raad een voorstel zullen doen om een uitbrei. ding te geven aan het aantal vrijstellingen van ver- makelijkheidsbelasting ten aanzien van cafés en koffiehuizen voor muziekuitvoeringen. Weer Volksvoorstellingen in den Stadsschouwburg te Haarlem? Plan wordt overwogen. Een lid van den Haarlemschen raad vroeg in de afdeeiingen weer volksvoorstellingen in den Stads schouwburg te geven. In vroegere jaren hadden die veel succes. B. en W. antwoorden: De Commissie van Toezicht op de exploitatie van den Stadsschouwburg heeft deze aangelegen heid reeds met den pachter besproken. Er zullen ernstige pogingen worden aangewend om nu en dan weder volksvoorstellingen te doen geven. Het verkeer te Haarlem. Plannen voor 1940. In de afdeeiingen van den Haarlemschen raad waar de begrooting besproken is werden tientallen wenschen geuit wat het verkeer betreft. Aan het antwoord van B. en W. ontleenen wij: Verbetering van de verlichting van het kruis punt ZijlstraatKinderhuisvest wordt bestudeerd. Het verkeersprobleem bij de Amsterdamsche Poort is in studie bij Openbare Werken. In de Tempeliersstraat wordt de verlichting ver- beterd. Voor de verbetering op het Soendaplein is een nieuw plan in voorbereiding. Hierover worden door de gemeente onderhandelingen gevoerd met den Rijkswaterstaat. Hoewel B. en W. van meening zijn, dat de ver betering van de brug over de Leidschevaart bij den Stadsschouwburg ter zijner tijd overwogen zal moeten worden, achten zij deze thans niet urgent. Het bouwen van een brug over het N. B. Spaarne, even ten Noorden van de spoorbrug, hangt nauw samen met den aanleg van de industriehaven in den Waarderpolder, alsmede met de verplaatsing van het -goederenstation. Nu met den aanleg -van ge noemde haven binnenkort een begin zal worden ge maakt, treedt de urgentie van het bouwen van bovengenoemde brug op den voorgrond. Het aantal ongevallen, B. en W. deelen tenslotte mede dat er in 1939 7 verkeersongevallen met doodelijken afloop in de gemeente zijn voorgekomen en 261 met niet-doode- lijken afloop. DE VOLKSMUZIEKSCHOOL. Men schrijft ons: 1 Februari a.s. zal op de Volksmuziekschool voor Haarlem en Omstreken weer een nieuwe cursus aanvangen. Reeds hebben zich vele leerlingen aangemeld, doch er kunnen nog meer geplaatst worden. Zooals bekend is het doel van de Volksmuziek school muizekonderwijs te geven aan kinderen van onbemiddelde ouders. De lessen worden gegeven na schooltijd, dagrbij zal zooveel mogelijk rekening gehouden worden met de wisselende schooltijden, die op verschillende scholen ingesteld zijn in ver band met de inbeslagneming dezer scholen. Dit behoeft dus voor de ouders geen bezwaar te zijn hun kinderen op de Volksmuziekschool te laten inschrijven. Inlichtingen en aangiften kunnen nog geschieden bij: Mevr. Berkelbach v. d. SprenkelVan 't Hof, Jacob van Lenneplaan 10, Haarlem, tel. 17106 mevr. C. KatBeylevelt, Zomerlaan 17, Heemstede, tel. 28624. 4§3s> MA1KT VEEMARKT ROTTERDAM. ROTTERDAM 23 Januari 1940. Totaal aanvoer 3627 stuks. Paarden 111. Veulens 3. Magere runderen 650. Vette runderen 940. Vette kalveren 20. Graskalveren 39. Nuchtere kalveren 1091. Schapen en lammeren 788. Varkens 6. Bokken en geiten 29. Prijzen per K.G. Vette koeien le kw. 84, 2e kW. 70, 3e kw. 4858. Vette ossen le kw. 80, 2e kw. 70, 3e kw. 4858. Stieren le kw. 74, 2e kw. 66, 3e kw. 56. Vette kalveren le kw. 145, 2e kw. 125, 3e kw. 95105. Schapen le kw. 47, 2e kw. 42, 3e kw. 37. Lammeren le kw. 50, 2e kw. 45, 3e kw. 40. Gras kalveren 2e kw. 65, 3e kw. 55. Slachtpaarden le kw. 60, 2e kw. 50, 3e kw. 40. Prijzen per stuk. Schapen le kw. 28, 2e kw. 20, 3e kw. 15. Lammeren le kw. 19, 2e kw. 15, 3e kw. 10. Nuchtere slachtkalveren le kw. 13, 2e kw. 11, 3e kw. 8. Slachtpaarden le kw. 260, 2e kw. 180, 3e kw. 120. Werkpaarden le kw. 360, 2e lew. 240. 3e kw. 140. Hitten le kw. 250, 2e kw. 200, 3e kw. 120. Kalfkoeien le lew. 285, 2e kw. 195, 3e kw. 140. Melk koeien le lew. 280, 2e kw 195, 3e kw. 140. Vare koeien le kw. 190, 2e kw. 135, 3e kw. 105. Vaarzen le kw. 145, 2e kw. 125, 3e kw. 95. Pinken le kw. 105, 2e kw. 85, 3e kw. 65, Graskalveren le kw. 2e kw. 40. 3e kw. 30. Bokken en geiten le lew. 11, 2e kw. 7, 3e kw. 4. Vette koeien en ossen, aanvoer iets kleiner, han- der vfot. Stieren, aanvoer kleiner, handel traag, prijzen onv. Vette kalveren, aanvoer gering, handel vlug, prijzen stabiel. Schapen en lammeren, aanvoer grooter, handel lui, prijzen onv. Nuchtere slacht en fokkalveren, aanvoer korter, handel vlug, prijzen iets hooger. Paarden, aanvoer kleiner, handel traag, prijzen stijver. Kalf- en meikoeien, aanvoer als vor. week, handel stil, prijzen constant. Varekoeien, aanvoer matig, handel kalm, prijzen prijshoudend. Vaarzen en pinken, aanvoer als vor. week, handel tamelijk, prijzen als vor. week. Graskalveren, aan voer kleiner, handel tamelijk, prijzen stijver. Bok ken en geiten, aanvoer kort, handel vlot, prijzen onveranderd.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2