De Haarlemsche financiën. Haarlem nog f 80.679.42 van de noodlijdendheid af. WOE NSDAG 24 JANUARI 1940 HA'A RE EM'S DX'GBEXD" B. en W. zien geen mogelijkheid de subsidie voor Haarlem's Bloei te verhoogen. Maatregelen om de minst- draagkrachtige gezinnen tegemoet te komen In de Memorie van Antwoord op het afdeelings- verslag over de begrooting voor 1940 schrijven B. en W. van Haarlem, dat het college wel verheugd is over het feit dat de begrooting voor 1940 begon nen kon worden met een kleiner nadeelig saldo dan de begrootingen voor 1939 en 1938 maar dat komt omdat over 1938 meer door het rjjk is bijgepast dan over 1937 en 1936. B. en W. kunnen volstrekt niet inzien dat het on juist zou zijn, om, wanneer blijkt dat ondanks alle tot het bereiken van het tegendeel strekkende po gingen. het geraamde tekort over 1940 wederom f 120.600.grooter is dan het geraamd tekort over 1939, eenige onvei-mijdelijke nieuwe, respectieve lijk hoogere uitgaven aan te wijzen, die op zichzelf reeds een verklaring voor dit grooter tekort geven. Haarlem heeft steeds tijdig gestreefd naar uiter ste zuinigheid. Dat de raad en het college van B. en W. er niet in geslaagd zijn een financieel evenwicht te berei ken is niet onverklaarbaar. „Ook wij kunnen zoo merken B. en W. op somwijlen niet den indruk van ons afzetten, dat dit besef bij hooger autoriteit minder levendig is dan bij ons, al mag hierbij niet worden vergeten, dat bedoelde hoogere instanties hunnerzijds voor de uitermate zware taak zijn gesteld, hetgeen wij ook zien als de lijn door de bezuinigingsinstanties gevolgd, om de financieele belangen van het geheel te verzoenen met die van de plaatselijke gemeene- besten; dat hierbij, althans naar ons inzicht, wel eens fouten worden gemaakt, is begrijpelijk, al blijft het te betreuren Onder die maatregelen. Welke wij minder juist achten, rangschikken wij ook de verlaging der subsidie voor Haarlem's Bloei. Zagen wij een redelijke mogelijkheid tot het sla gen van pogingen om die subsidie te verhoogen, gaarne zouden wij dergelijke pogingen steunen; de mogelijkheid zien wij echter niet. B. en W. geven er de voorkeur aan af te wachten Of de veranderde samenstelling der Rijksregeering Wijziging zal brengen in het optreden der commis sie van overleg, dan hieromtrent een verwachting Uit te spreken, die slechts op vage vermoedens in stede van op concrete feiten zou kunnen zijn ge baseerd. Het bedrag, waarmede Haarlem van de nood lijdendheid verwijderd is, beloopt blijkens de ontwerp-begrooting f 80.679.42. In de nota van wijzigingen zal dit bedrag nog eenigszins wor den gereduceerd. Met verschillende raadsleden vragen ook B. en [W. zich af, welke grondslagen voor een nieuwe regeling betreffende de financieele verhouding tus- Bchen Rijk en gemeenten zullen worden aangeno men. Algemeen wordt hieromtrent nog volslagen in het duister getast. B. en W. sluiten zich geheel aan bij die raadsleden die de hoop hebben uitge sproken, dat bij de nieuwe regeling de financieele moeilijkheden van het Rijk niet zullen praevalee- ren boven die der gemeenten. Uitgaven voor Armenzorg. Het verschijnsel, dat Haarlem op armlastigen van andere gemeenten een zekere aantrekkings kracht uitoefent, heeft de volle aandacht van B. en JV. Of het zooals in de afdeelingen is geopperd oirbaar zou zijn te achten, respectievelijk of het in overeenstemming zou wezen met geest en strek king der Armenwet, om behoeftigen gedurende de eerste drie jaren hunner vestiging hier ter stede slechts in natura te steunen, achten B. en W. aan gereeden twijfel onderhevig. Bestrijding der werkloosheid. Wat te Haarlem gedaan wordt. Wat betreft de werken, die in 1940 tegen nor maal loon zullen worden uitgevoerd geven B. en W. van Haarlem in de memorie van antwoord de volgende opsomming: 1. Verbouw schoolgebouw Nassaulaan; 2. Bouw Beatrixschool 2de gedeelte; 3. Bouw Fuhrhopschool; 4. Bouw brug over de Jan Gijzenvaart; 5. Wijziging Dreef; 6. Verbetering basaltkade Spaarndamsche- weg. 7. Afronding brug Amsterdamsche Poort; 8. Bouw brugwachtershuisje Melkibrug; 9. Vernieuwing landhoofd Lisserbrug; 10. Inrichten tot openbaren weg van door particu lieren over te dragen gronden en ten behoeve van het Grondbedrijf. 11. Het onderhoud van gemeentegehouwen. Voor 1940 is voor werkverschaffing in de ge meente een post opgenomen van f 200.000. Hierop zullen te zijner tijd voor zoover de werken tot uitvoering komen, verantwoord worden de loo- nen en sociale lasten van de navolgende wer ken: Wijziging poldertochten Romolenpolder. sportterrein Schalkwijkenveg, sporthaven, ge deelte industriehaven, wijziging Delft en wij ziging Houtvaart. B. en W. geven een overzicht van de in 1939 uitgekeerde loonen bij de onder het beheer van het bedrijf voor Openbare Werken uitgevoerde Objecten: a. Gewone werken f 293.000, b. Werkfondswerken f 105.000, c. Werkverschaffingswerken f 44.000, Haarlem en de randgemeenten. Annexatie of gemeenschappelijke regelingen? „In hoeverre in abstracto gemeenschappelijke regelingen de voorkeur verdienen boven an nexatie, is zoo schrijven B. en W. van Haarlem in de memorie van antwoord op het afdeelings- verslag over de begrooting een vraag stuk van zoodanig ingewikkelden aard. dat het te ver zou voeren hierop ten dezen dieper in te gaan; of in concreto het een boven het ander de voorkeur verdient, wordt mede be paald door de bereidheid, welke er bij de be trokken partijen bestaat, om met inachtneming over en weder van elkanders redelijke belangen tot gemeenschappelijke regelingen te geraken. Het toekennen van gelijke stemmen bij het streekplan ware wellicht beter geweest voor een goede verstandhouding, het ware echter niet re- 4ehjk en billijk geweest. Gegevens omtrent het gemiddeld bedrag voor armenzorg per gesteund gezin in verschillende ge meenten, zooals deze door het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn gepubliceerd, hebben B. en W. voor de raadsleden ter inzage gelegd. „Men wachte zich echter voor het trekken van opper vlakkige conclusies, daar het gemiddeld steunbe drag door velerlei oorzaken geen juisten maatstaf vormt voor het peil der armenverzorging" zoo merken B. en W. op. B. en W. kunnen de meening, dat de spaarrege- ling-Romme terecht zooveel critiek heeft uitgelokt en blijkens de deelneming allerminst populair zou zijn, niet onderschrijven. Geen tariefsverlaging voor de bedrijven. De financieele positie van de gemeente maakt het volstrekt onmogelijk thans tot tariefsverlaging op eenigszins groote schaal over te gaan. De wijzi gingen in de afgeloopen jaren in de gas- en eleetri- citeitstarieven aangebracht, alsmede de geleidelijke afschaffing van de zakelijke belasting op het be drijf, hadden- geenszins ten doel het imeer draag krachtige deel der bevolking tegemoet te komen; zij hadden veeleer de strekking om door vermeer dering van omzet, respectievelijk door het bevor deren der industrie, eenerzijds meer inkomsten te verkrijgen, anderzijds de werkgelegenheid te be vorderen, hetgeen zeer zeker ook in het belang der minder draagkrachtigen is. B. en W. zijn gaane bereid te overwegen of en zoo ja welke maatregelen genomen kunnen worden om in het bijzonder de minst draag krachtigen tegemoet te komen. Of verlaging van huishuren, belastingen, schoolgelden, ta rieven voor gas, electriciteit en water onder dc huidige omstandigheden als een te verantwoor den middel is te beschouwen, achten B. en W. voorshands aan twijfel onderhevig. Het College van B. en W. van Haarlem. Critiek op de samenstelling in de afdeelingen geuit. Blijkens het afdeelingsverslag van den Haarlem- schen gemeenteraad waarin -de begrooting voor 1940 besproken is waren verschillende leden „van oordeel, dat het college van B. en W. in zijn hui dige samenstelling niet beantwoordt aan den uit slag der dezen zomer gehouden gemeenteraadsver kiezingen, en dat de aangebrachte verandering in de samenstelling door niets wordt gerechtvaardigd. Eenerzijds werd gewezen op het meer dan droeve feit, dat bij de jongste wethoudersverkiezing op zettelijk: en moedwillig een belangrijke groep der bevolking, nl. de protestantsch-christelijke, niet alleen is uitgesloten, maar is uitgeworpen. Deze houding is h.i. te meer te betreuren, nu dit ge schiedde onder aanvoering van de roomseh-katho- lieke fractie en haar toenmaligen voorzitter, die zelf zoo herhaalde malen er op heeft gewezen, dat de vroegere'samenstelling van het college juist was, ^aangezien de verschillende stroomingen van den Rïiad daérin vertegenwoordigd waren/Te meer ■ook, nu dit is geschied zonder overleg met de par tijen, waarmee die fractie tevoren veel jaren sa menwerkte bij de behartiging der belangen van Haarlem. De oorzaak voor deze veranderde hou ding moet naar het schijnt gezocht worden in de omstandigheid, dat zoowel de roomsch-katholieken als de sociaal-democraten voor de vrijzinnig-de mocraten en de liberalen voldoende vertegenwoor diging in het college zagen door den persoon van den Burgemeester. Hoe is daarmede eohter die houding te verklaren, nu toch het vrijzinnig ele ment, door de verkiezing van nog een sociaal-de- mocratischen wethouder, in het college niet is ver zwakt, doch de protestantsch-christelyke partijen wel zijn uitgebannen en haar vertegenwoordiger is vervangen door een tweeden roomsch-katholieken wethouder? De r-k. fractie heeft met verlooche ning van vroegere uitspraken en een traditie van lange jaren de samenwerking in de rechtsche raads fractie verbroken en daarvoor de samenwerking gekozen met een fractie, die zij tevoren steeds prin cipieel als tegenstandster heeft beschouwd. Men heeft hierbij ook niet in het oog gehouden, dat de Burgemeester, welke zijn persoonlijke politieke be ginselen ook zijn, krachtens zijn positie boven de partijen staat. De protestantsch-christelijke groepen zijn h.i. op onbehoorlijke wijze buiten het Dage- lijksch Bestuur der gemeente geplaatst. Gezien het feit, dat bij de verkiezingen de sociaal-democraten èn in zetelaantal (1) èn procentsgewijze (3.1 pet.) terugliepen, mocht een versterking van het sociaal democratisch element in het college allerminst van de roomsch-katholieken worden verwacht. Dat het doel (het verwerven van een tweeden wethouders zetel voor de roomsch-katholieken) hierbij de mid delen (het samengaan met de sociaal-democraten) moest heiligen, is volgens sommigen duidelijk. Aan een jarenlang gekoesterd verlangen van de sociaal democratische raadsfractie is thans door de roomsch-katholieke fractie voldaan". Ook werd gewezen op den vooruitgang van het aantal zetels der Vrijzinnig-Democraten van 2 op 5. De huidige samenstelling van het college van B. en W. is met dezen verkiezingsuitslag volkomen in strijd. Besproken werden ook de verklaringen in de Sep- tember-vergadering van den raad opgelegd. Opgemerkt werd. dat onder de soc.-democraten zich zeer wel protestantsch-christelijken kunnen bevinden. Het college van B. en W. gaat op deze beschou wingen in de Memorie van Antwoord niet in. Het Haarlemsche Gemeente- personeel. Op verhooging van salaris aangedrongen. In de afdeelingen informeerde een raadslid van Haarlem welke maatregelen B. en W. denken te treffen ten aanzien van het personeel in dienst der gemeente in verband met de steeds hoogere kosten van levensonderhoud. Deze kosten nemen met den dag toe. B. en W. antwoorden: Aan het vraagstuk betreffende de salarieering Ln verband met de buitengewone omstandigheden besteedt ons college volle aandacht; het spreekt vanzelf, dat aan hen, die naar de laagste toongroe pen worden bezoldigd, bijzondere aandacht wordt besteed. In een kort geleden gehouden vergadering van het Centraal Orgaan, waarin ook onze gemeente vertegenwoordigd is, heeft dit onderwerp een punt van gedachtenwisseling uitgemaakt. In verband met het stadium, waarin deze besprekingen ver- keeren, hebben wij ons standpunt ter zake nog - kunnen bepalen. Een levensmicldelenraad te Haarlem B. en W. vinden instelling niet noodig. Ten aanzien van de levensmiddelenvoorziening werd door enkele leden van den Haarlemschen raad bij de behandeling der begrooting in de afdee lingen de klacht geuit, dat bij deze aangelegenheid te weinig rekening wordt gehouden met de wen- schen en belangen van de daarbij betrokkenen Het gemeentbestuur moet zich behoorlijk laten voorlichten, zoowel door de producenten als door de handelaren en de consumenten. De sinds enkele jaien bestaande levensmiddelencommissie wordt slechts 2 of 3 maal in een jaar bijeen geroepen. De hier aan het woord zijnde raadsleden beplei ten daarom de instelling van een z.g. Levensmidde- lenraad, waarin zitting moeten hebben vertegen woordigers van de drie genoemde categorieën van belanghebbenden. Deze Raad zou zich bezig houden met: a. het uitbrengen van advies omtrent maatrege len tot verbetering van de organisatie der distri butie; b. het uitbrengen van advies in gevallen,, waarin de prijsbeweging aanleiding geeft tot ongerustheid: c. voorlichting voor zooveel noodig van de con sumenten ten aanzien van prijs en kwaliteit; d. het onderzoeken van klachten en misstanden op dit terrein; en e. het maken van propaganda voor goede- en doelmatige voeding, enz. In enkele gemeenten heeft men reeds een derge- lijken levensmiddelenraad ingesteld en over de werking daarvan is men zeer tevreden. In welk stadium verkeert het door B. en W. bij do behandeling der vorige begrooting toegezegde onderzoek naar de wenschelijkheid van het in het leven roepen van contact-commissies uit georgani seerde maatschappelijke groepen, ten einde zoo doende bij de uitoefening der plaatselijke over- heids-taak beter rekening te kunnen houden met de belangen dezer groepen? In hun antwoord schrijven B. en W. „De klacht, dat inzake de levensmiddelenvoorzie- ning te weinig rekening wordt gehouden met de wenschen en belangen van de daarbij betrokkenen, kan ons college niet treffen. Door de instelling van de betreffende contact-commissie is een weg ge opend voor de vertegenwoordigende instanties, om hun belangen te behartigen. Bij deze commissie heb ben de leden volle gelegenheid om de onder b, c, d en e genoemde zaken aan d,e orde te stellen. Een enkele maal is dit reeds geschied. Het weinig ver gaderen dezer commissie is te verklaren door de sterke centralisatie der levensmiddelenvoorziening van regeeringswege. Voor het onder a genoemde heeft bovendien de Burgemeester een commissie, samengesteld uit de vertegenwoordiger van de hierbij betrokken instan ties, onder voorzitterschap van een der Wethouders, in het leven geroepen, teneinde den leider van den Distributiedienst van advies te dienen. Waar de geheele distributie tot in onderdeelen door het Departement van Economische Zaken wordt geregeld en de Regeering een centralen le- vensnjiddelen-distributieraad heeft ingesteld, ten einde de wenschen en belangen van consument, distribuant en producent door bij uitstek deskundi gen te doen behandelen, bestaat er naar de meening van ons college geen aanleiding om, naast de beide hiervoor genoemde plaatselijke commissiën, nog een nieuwe plaatselijke instantie in het leven te roepen." De Luchtbescherming te Haarlem. B. en W. achten aanschaffing van eigen afweergeschut niet gewenscht. In de Memorie van Antwoord schrijven B. en W. van Haarlem o.a.: Vorig jaar zijn door het Rijk, ten behoeve van de luchtbescherming, acht baby-motorspuiten aan deze gemeente verstrekt. Volgens het ingenomen luchtbeschermingsstand punt is in elk blok een eenvoudig wagentje met brandweermateriaal (standpijp, slangen en ge reedschap) zeker gewenscht. De burgerij moet dit materieel echter zelf bekostigen, daar de blokvo- ming tot de zelfbescherming behoort. B. en W. achten het niet gewenscht over te gaan tot de aanschaffing van eigen afweergeschut. De actieve luchtbescherming behoort tot de taak van Defensite. Tijdens kantooruren bieden de openbare gebou wen voldoende schuilgelegenheid voor de zich op straat bevindende bevolking bij luchtaanvallen. Op andere uren zullen de particuliere woningen deze beschutting moeten bieden. Dank zij den desbetreffenden Gedragsregel van den Burgemeester en het ijverig huis-aan-huisbe- zoek van leden van de verschillende wijk-comités zijn vele ingezetenen overgegaan tot het nemen van de noodige verduisteringsmaatregelen. Met deze bezpeken wordt nog steeds doorgegaan. In de afdeelingen werd opgemerkt dat de burge meester zou hebben toegezegd, dat er te Haarlem één centrale collecte zal worden gehouden voor de luchtbescherming. Een lid deelde mede dat in wij ken waar het gegoede deel der burgerij woont reeds een flink bedrag werd ingezameld; in de wijken waar het minder gegoede deel der bevolking woont moet men echter nog beginnen. In een bepaalde wijk werd pl.m. f 3.000 gecollecteerd. Het comité wil dit bedrag niet afslaan onder het motief, dat dit voor die bepaalde wijk is bestemd. Dit lid vroeg voorts of er voor het houden van die collecte wel vergunning is verleend. B. en W. antwoorden daarop: Alle aandacht is thans geconcentreerd op één centrale collecte. Het bewuste comité wil het ge- inde bedrag niet afstaan omdat aan de schenkers destijds was gezegd, dat het geld uitsluitend voor die speciale wijk gebruikt zou worden. Destijds was ook geen sprake van een „centrale" geldinza meling. De eerste opzet was nl. om in iedere wijk afzonderlijk geld in te zamelen ten behoeve van de daar gelegen blokken. Voor deze inzameling was geen vergunning noodig. Aan de bedrijven met meer dan 10 man perso neel is geruimen tijd geleden een brochure „Richt lijnen voor het nemen van zelfbeschermingsmaat regelen tegen luchtaanvallen in bedrijven" uitge reikt. Verschillende bedrijven hebben reeds een luchtbeschermingsplan gemaakt. Ook zijn verschil lende oefeningen gehouden, o.a. bij de Centrale Werkplaats zoo deelen B. en W. mede en de N.V. Joh. Bnschedé Zn. Zoodra daartoe gelegen heid bestaat, zal zoo deelen B. en W. mede controle op de andere bedrijven en winkels worden uitgeoefend. Het Hildebrand-monument. Kan nu binnen afzienbaren tijd verwacht worden. Een der Haarlemsche raadsleden merkte in de afdeelingsvergadering op, dat hij gaarne zou zien, dat aan Prof. Bronner werd medegedeeld, dat het Hildebrand-monument, wegens de zoo langdurige geschiedenis van deze zaak, niet meer behoeft te worden geleverd. B. en W. antwoorden daarop: „Naar ons bij een persoonlijk bezoek aan prof. Bronner bleek, was het Hildebrandmonument reeds eenigen tijd geleden zóóver gevorderd, dat thans de oplevering binnen afzienbaren tijd verwacht mag worden. Overigens zou dit monument een ge schenk worden aan de gemeente, en zal derhalve het Comité zelf moeten beslissen of het de levering thans nog wil acoepteeren", Haarlem en de industrieën. De verplaatsing van de fabriek der firma Beynes. Op verzoek van het college van B. en W, stel len zooals wjj indertijd reeds medegedeld heb ben de directeur van den Economisch-Tech- nologischen Dienst voor Noord-Holland en de directeur van den Dienst der Werkloosheidsbe strijding een onderzoek in naar de economische en financieele beteekenis voor Haarlem van de groote bedrijven in de metaalindustrie. Dit on derzoek is nog niet beëindigd. Do medewerking der bedrijven is met groote welwillendheid ver leend. Echter zijn de gegevens, welke daar ver kregen zijn. vermeerderd met die, welke de ad ministratie der gemeente, met name het bevol kingsregister. de administratie der steunverle ning en der armenzorg bieden, niet de eenige ele menten, waarop het uit te brengen rapport zich zal moeten gronden. Ook uit andere bronnen moet worden geput. In het bijzonder stuit het verkrijgen der gegevens, welke ten opzichte van de belasting moeten worden verkregen en ver werkt, op moeilijkheden en vordert dit langeren tijd dan werd verwacht. Vandaar, dat afgezien van eenige bijkomstige omstandigheden, die echter ook stagneerend werken, o.a. tot twee maal toe het vertrek van een medewerker, het uitbrengen van een rapport is vertraagd. Ver wacht mag nu echter worden, dat dit rapport binnen niet te langen tijd zal worden uitge bracht. 482ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, ide lijst Trekking van Woensdag 24 Januari 1940 Hooge Prijzen 400.— 3720 9024 9146 14379 21019 200.— 1520 100.— 2303 2494 3934 5183 8006 9711 11052 12872 14762 15368 16828 17231 17569 18489 19372 Prijzen van f 70.— 1002 1071 1134 1142 1153 1305 1414 1430 1486 1668 1734 2036 2179 2263 2365 2492 2566 2579 2699 2923 2979 3040 3092 3139 3199 3281 3315 3397 3402 3413 3414 3461 3490 3627 3654 3667 4016 4028 4059 4252 4312 4402 4522 4538 4728 4879 5091 5382 5426 5487 5498 5627 5673 5705 5737 5932 5990 6030 6050 6222 6257 6286 6321 6388 6395 6421 6428 6429 6501 6733 6838 6873 7075 7110 7166 7293 7320 7327 7591 8012 8145 8383 8392 8422 8473 8528 8531 8561 8582 9117 9226 9244 9346 9421 9440 9463 9467 9565 9721 9757 9811 9861 9996 10116 10158 10270 10309 10315 10455 10523 10717 10861 10936 10968 10975 11032 11165 11270 11288 11446 11486 11532 11578 11601 11684 11738 11749 12078 12112 12123 12349 12430 12675 12754 12793 12844 13056 13146 13215 13385 13466 13501 13711 13752 13819 13927 13987 14323 14506 14508 14669 14708 14754 14791 14844 14862 14907 14927 15055 15355 15544 15587 15603 15634 15661 15664 15756 15831 15847 15922 16078 16412 16438 16557 16785 16892 16909 17073 17291 17379 17391 17450 17476 17636 17755 17850 17916 18042 18142 18335 18451 18468 18475 18477 18533 18603 18613 18652 18672 18764 18941 19187 19333 19433 19442 19471 19547 19681 19726 19752 19799 19846 19889 19891 19944 20285 20308 20469 20515 20574 20632 20672 20775 20864 20908 20927 20972 21076 21230 21267 21479 21560 21609 21629 21674 21703 21806 21885 21922 Nieten 1010 1029 1058 1066 1076 1106 1201 1275 1282 1452 1463 1466 147p 1526 1560 1563 1627 1682 1683 1686 1691 17Ö5 1775 1780 1814 '1825 1853 1867 1877 1895 1958 1987 1993 "'2043 2097 2150 2154 2156 2198 2209 2295 2401 2407 2416 2476 2549 2554 2561 2571 2574 2687 2691 2700 2762 2765 2896 2936 2977 3124 3155 3198 3231 3235 3241 3258 3321 3331 3345 3347 3348 3379 3458 3476 3536 3636 3645 3691 3708 3764 3798 3822 3857 3865 3916 3917 3988 3989 3993 4035 4037 4085 4116 4136 4146 4179 •4191 4194 4198 4201 4211 4221 4239 4268 4283 4300 4353 4384 4458 4477 4510 4642 4673 4709 4733 4785 4799 4801 4807 4816 4828 4904 4917 4980 4984 4988 4990 5085 5135 5143 5327 5329 5358 5365 5399 5407 5433 5476 5521 5551 5582 5611 5729 5732 5743 5791 5814 5835 5843 5883 5884 5980 5976 6018 6021 6097 6099 6170 6211 6250 6261 6289 6320 6334 6335 6340 6369 6448 6533 6571 6576 6578 6664 6673 6757 6764 6772 6822 6824 6830 6860 6984 7018 7071 7096 7106 7122 7124 7125 7164 7190 7223 7228 7238 7240 7253 7273 7300 7308 7318 7324 7351 7360 7404 7406 7456 7469 7492 7522 7544 7560 7601 7605 7612 7642 7664 7677 7719 7720 7723 7727 7734 7805 7824 7876 7898 7919 7927 7940 7943 7988 8020 8032 8060 8061 8065 8078 8093 8096 8120 8126 8152 8157 8174 8221 8234 8245 8264 8282 8302 8387 8517 8536 8568 8637 8644 8661 8663 8745 8833 8949 9011 9028 9052 9057 9113 9157 9168 9170 9234 9263 9291 9341 9349 9412 9420 9487 9489 9492 9557 9564 9866 9576 9616 9666 9801 9802 9821 9854 9905 9920 9939 9959 10001 10023 10077 10085 10152 10155 10271 10272 10273 10286 10297 10363 10383 10605 10393 10397 10399 10438 10555 10558 10577 10634 10667 10706 10727 10755 10789 10838 10874 10910 10945 10993 11046 11118 11134 11166 11191 11223 11236 11247 11249 11293 11308 11311 11313 11335 11377 11397 11409 11431 11435 11441 11454 11473 11507 11584 11607 11643 11690 11691 11717 11733 11781 11831 11859 11876 11885 18899 11937 11945 12013 12024 12027 12060 12134 12156 12164 12202 12239 12289 12299 12410 12442 12444 12484 12498 12576 12593 ■12619 12738 12742 12845 12852 12864 12871 12881 12917 12921 12954 12978 12981 13048 13090 13112 11320 13134 13150 13163 13164 13173 13174 13217 13219 13247 13305 13358 13368 13380 13430 13457 13516 13566 13586 13606 13632 13648 13724 13725 13786 13821 13850 13888 13894 13946 13982 14037 14126 14134 14193 14196 14220 14222 14282 14354 14368 14404 14413 14431 14516 14526 14628 14696 14700 14705 14714 14718 14732 14796 14807 14817 14971 14982 14988 15054 15060 15107 15117 15118 15177 15203 15235 15261 15282 15322 15359 15404 15445 15489 15499 15516 15550 15604 15657 15675 15702 15724 15748 15882 15900 15940 16002 16019 16082 16094 16107 16140 16141 16269 16330 16331 16332 16439 16458 16473 16433 16551 16558 16582 16589 16595 16602 16604 16614 16628 16642 16644 16646 16648 1 16660 16670 16683 16684 16685 16806 16826 16841 16872 16984 17020 17083 17089 17162 17178 17184 17202 17238 17241 17289 17323 17356 17374 17386 17392 17402 17460 17573 17582 17606 17614 17647 17703 17709 17715 17721 17735 17766 17788 17801 17840 17872 17919 17923 17930 17938 17971 18028 18101 18102 18125 18146 18178 18190 18192 18215 18243 18247 18254 18257 18258 18298 18385 18391 18460 18501 18589 18616 18662 18667 18684 18701 18730 18742 18751 18758 18779 18799 18847 18851 18857 18901 18914 18926 18992 19006 19039 19046 19060 19120 19126 19135 19157 19181 19185 19188 19241 19275 19293 19495 19515 19563 19622 19634 19678 19695 19816 19845 19860 19875 19916 20006 20Q07 20013 20050 20062 20109 20114 20149 20155 20159 20194 20211 20219 20239 20248 20261 20289 20327 20328 20375 20414 20473 20483 20484 20489 20600 20603 20611 20620 20629 20696 20712 20716 20719 2088S 20729 20763 20782 20799 20817 20845 20852 0934 20956 21064 21091 21100 21161 21191 21200 21265 21297 21366 21419 21480 21497 21600 21622 11628 21670 21705 21737 21741 21776 21802 21814 21899 21909 21919 Verbetering: 5e Klasse 6e Lijst 14184 ontbreekt t 1000.— 5836 Hoewel B. en W. met belangstelling het re sultaat van het onderzoek tegemoet zien, rijst de vraag, of dit van zoodanige beteekenis zal blijken te zijn, dat daaruit maatregelen zouden kunnen voortvloeien, die de beslissing van de fir ma Be ij nes zouden kunnen beïnvloeden zoo schrijven B. en W. in de memorie van antwoord. Op een vraag wat het college van B. en W. ge daan heeft om te trachten de fabriek der firma Beynes te Haarlem te behouden wordt geantwoord: „Nadat ons gebleken was, dat de voornaamste motieven voor het verlaten van de tegenwoordige plaats der fabriek waren de mogelijkheid te schep pen tot uitbreiding en tegelijk ie komen tot cen tralisatie van bedoeld bedrijf, hebben wij omge zien naar een terrein, hetwelk, wat grootte en lig ging betreft, aan de gestelde eischen zou kunnen voldoen. Nadat wij. naar onze meening, een ge schikt terrein hadden gevonden, had een conferen tie plaats tusschen den Burgemeester, den Wethou der van Openbare Werken en den directeur van de firma Beynes anderzijds. Hierbij werden aan laatst genoemde de verschillende voordeelen van het uit gekozen terrein duidelijk gemaakt en o.m. werd alle medewerking onzerzijds toegezegd om de ter reinen zoo voordeelig mogelijk in handen te krijgen (zoo noodig door onteigening), terwijl voorts in. uitzicht werd gesteld, dat de ophooging van be doelde terreinen in werkverschaffing, „dus zoo eco nomisch mogelijk", zou kunnen geschieden. In ver band met den bijzonderen aard van het bedrijf en de dienovereenkomstig te stellen eischen, voerde de firma Beynes aan. dat de grondslag van het voorgestelde terrein een vrij kostbare fundeering noocig zou maken Het bedrijf van Openbare Wer ken heeft naar aanleiding van een en ander een be grooting opgesteld en de cijfers hiervan aan de fir ma medegedeeld. Bedoelde gegevens zjjn mede ter kennis gebracht van den Economisch-Technologi- schen Dienst van de provincie Noordholland. De firma Beynes heeft gemeend van onze aan bieding geen gebruik te moeten maken". De een krijgt er een vleug van beet in auto of trein, den ander wordt deze gniepige kwaal als het ware thuis gebracht, omdat zijn woning, hoewel sonis op zichzelf niet vochtig, op- een van nature drassigen bodem staat; ook tochtige deu ren en ramen kunnen U parten spelen en oor zaak zijn van al Uw lijden aan Rheumatische pijnen. Maar de eigenlijke oorzaak, die zich doet gelden als de eerste kiemen gelegd zijn, is onzuiver bloed: schadelijke zuren die zich vastzetten en ophoopen in spieren, spierweefsels en gewrichten. Toen de wetenschap zóó ver gevorderd was, dat die oorzaak vaststond, was het haar taak, uit te zien naar middelen, die Uw kwaal in haar oorzaak aantasten. En zoo ont stond de wondere samenstelling van Kruschen Salts. Dit unieke middel, dat sinds vele jaren in alle hoeken van de wereld met zooveel succes wordt toegepast bij de bestrijding van Rheu matische pijnen, dankt zijn weldadige werking uitsluitend aan de aansporende werking, die de 6 minerale zouten waaruit Kruschen Salts is samengesteld, uitoefenen op lever, nieren en in gewanden. Zoodra deze organen door den ac- tiveerenden invloed van Kruschen weer op krachten komen en haar taak verrichten als vroeger, krijgen de schadelijke zuren geen kans meer.— Ze worden radicaal verwijderd uit het bloed gefilterd en afgevoerd langs na tuurlijken weg. Scherpe zuren die zich al hebben vastgezet, worden weer in den bloedsom loop opgenomen en verlaten op dezelfde wijze het lichaam. Met het wegnemen van de oorzaak, verlost Kruschen U allengs van Uw pijnen, die met het doorwerken van Uw kuur spoedig tot het verleden gaan behooren. Wacht toch niet langer! Koop vandaag nog Kruschen Salts eri begin morgen bij het opstaan met de beroemde dagelijksche dosis zoovéél als er op een cent gaat. Het zal U zoo goed doen! Kru schen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Enge land) Opgericht 1756. (Adv. ingez. Med.) De Haarlemsche verkeers middelen. Naar verbetering van de auobusverbindingen wordt gestreefd. Op vragen in de afdeelingen van den raad ge steld antwoorden B. en W. van Haarlem o.a.: Het aantal busverbindingen van het centrum der stad met de buitenwijken kan niet willekeurig wor den uitgebreid, daar alleen bij een geregelde en voldoende behoefte aan vervoer er van een exploi- tademogelijkheid sprake kan zijn. Het in exploita tie nemen van een enkele niet rendabele lijn kan. de exploitatie van het busbedrijf zóó ongunstig be ïnvloeden, dat het geheele bedrijf er door zou lij den. Met omzichtigheid dient derhalve naar uit breiding te worden gestreefd. Het is echter niet uitgesloten, dat binnen afzienbaren tijd de lijnen der Brockway-Bus Maatschappij tot vier worden uitgebreid. Een wijziging der lijn Ramplaan—Stad is in onderzoek. Tevens worden besprekingen ge voerd over het invoegen van diensten op de spits uren. De doortrekking der Brockwaybuslijn naar het kwartier onmiddellijk ten westen van de spoor baar. bij de Pijlslaan is zoolang de spoorbaan niet is opgehoogd niet mogelijk, omdat de veelvuldige af sluiting der spoorbaan een geregelden dienst onmo gelijk maakt. Daar de gemeente geen zeggenschap heeft over de buslijnen der N.Z.H.T.M. is het aan B. en W. niet mogelijk de samenwerking in het busverkeer tot stand te brengen. Dubbele halteplaatsen zijn, :n verband met ce beschikbare ruimte, niet altijd te voorkomen. Bovendien zijn dergelijke halte plaatsen niet altijd onverdeeld ongunstig. Met het aanbrengen van een waehtgelegcnheid op de Groote Markt zal spoedig worden begonnen. De eischen waaraan autobussen moeten voldoen zijn geregeld in de Wet Autovervoer personen en in het Uitvoeringsbesluit Autovervoer Personen 1939. Het onderzoek der bussen is niet aan de ge meente overgelaten. R.-K. LYCEUM „SANCTA MARIA»». Eenige leden van den Haarlemschen raad vroe gen of B. en W. het toekennen van een subsidie aan het R.-K. Lyceum voor meisjes „Sancta Maria" in overweging willen nemen. B. en W. antwoorden dat de gemeente niet tot subsidieering verplicht is. De gemeente zou onver plicht een taak van het rijk gaan overnemen. Als de inrichting subsidie noodig heeft moet zij zich tot het rijk wenden,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9