Spoxt in 't 3(pxt Dr. J. B. MEENK Zoo n zenuwsterkend, lekker bord H-O of Quaker is voor uw gezin het beste begin van den dag MOZART-AVOND. VRIJDAG 26 JANUARI "1SER5 HAXREEM'S DA'GBE'AD Voetbalspelers als filmartistenEen voetbalfilm van practische waarde George Allison is veelzijdig De beste waterpoicspelers van EuropaVier Nederlanders mede aan de spits Recordverbeteringen In Amerika Boksen als sportbeoefening voor ons leger. Kan een filmartist voetbal spelen? Dit is een vraag, die, als men de zoet-glimlachende ge zichten van Clark Gable en Tyrone Power ziet, waarschijnlijk door iedereen ontkennend zal worden beantwoord. Immers men kan zich moei lijk voorstellen dat bovengenoemde filmhelden de kans zouden willen en durven loopen, dat hun keurig gepommadeerde scheiding in een doelworsteling averij zou krijgen of dat him met zorg gecultiveerd snorretje door de modder van het strafschopgebied grondig zou worden besmeurd. Daarom een andere vraag: kan een voetbal - artist filmspelen? Ditmaal luidt het antwoord bevestigend, want gedurende den zomer van het vorige jaar heeft het eerste elftal van de Engel- sche club Arsenal vrijwel niets anders gedaan. In den beginne viel het niet mee, want de jongens vonden het maar half leuk, dat hun ge zicht in de groenachtige schmink werd gezet en dat zij elke opname tien tot vijftien maal in de hitte van de schijnwerpers moesten herhalen. Zij staken het niet onder stoelen of banken, dat 'zij prefereerden, desnoods drie Kerstwedstrijden achter elkaar te moeten spelen dan tot in den treure elke beweging en elk „plaatje" te moeten overdoen. Maar tenslotte went alles en op den duur wisten Hapgood, Marks, Drake, Kirchen, Bremner, Jones en anderen niet beter, of het hoorde zoo. Het betrof hier de opnamen voor een detective film naar het door John Gribbe geschreven ver haal „The Arsenal Stadium Mystery" en vanzelf sprekend speelde zich een groot gedeelte op Highbury af. Natuurlijk waren de voetballers het best op dreef in die scènes, die direct met hun vak te maken hadden. Er werden eenige korte wedstrijden georganiseerd en de deelnemers span den zich in om technisch en tactisch een mees terstukje te leveren. Dat was ook wel noodig. want in tegenstelling met de „gewone" wedstrijd opnamen, waar alles van de zijlijn of van de tribune af wordt gefotografeerd, had men nu over de breedte van liet veld hoog boven de oppervlakte een soort brug-stellage gebouwd, vanwaar vele camera-men de evoluties van de spelers op het celluloid vastlegden. En zoo ver kreeg men voor de eerste maal een werkelijk zuivere, volkomen duidelijke en daardoor uiterst leerzame film van echt wedstrijdvoetbal. Men zal begrijpen, dat deze detective-film nog wat anders te zien geeft en bij dat andere speelt manager George Allison een hoofdrol. Allison moge dan al niet bepaald het figuur van een filmheld hebben, hij is een veelzijdige man, die ongetwijfeld de reclame- en propaganda-moge- lijkheden van de film voor zijn club begrijpt. Gezien zijn veelzijdigheid is het daarom niet zoo verwonderlijk, dat hij zijn rol voortreffelijk vertolkte en in geen enkel opzicht voor een be- roepsartist onderdeed. Integendeel, hij leverde 't bewijs, dat bepaalde rollen het natuurlijkst ge speeld kunnen worden door intelligente perso nen, wier menschen- en zakenkennis hen in staat stellen, zich in de evereischte toestanden en scènes te verplaatsen en in te leven. En zoo werd Allison inderdaad de „ster" van deze film. Een Hongaarsch sportblad vermeldde een door ttr. Donath, secretaris van de F.I.N.A., samen gestelde lijst van de naar zijn meening vijf beste Europeesche waterpoicspelers op iedere plaats van het zevental. Het is zeer zeker aanmoedigend voor het spel in ons land, niet het minst voor den ijverigen trainer Kuiper, dat op deze eere lijst ook de namen van vier Nederlanders voor komen. Van dit viertal zijn Den Hamer en Van Aelst het hoogst geklasseerd, beiden worden als derde gegadigde voor respectievelijk de spil- en de linksvóór-plaats beschouwd. Middenvoor Maier wordt als vierde genoteerd, terwijl ten slotte Stam als vijfde keus voor de rechtsachter- positie in aanmerking wordt gebracht. Onzerzijds zij hierbij opgemerkt, dat Van Aelst in zijn club. zoowel als in het nationale team meestal als aanvalsleider fungeert, daar entegen speelt Maier vrijwel altijd op de buiten plaats. Hebt U griep en Bent U koortsig? Neemt een Koortspoeder van Prijs per poeder 7V* cent, étui's van 6 p. 42Vt ets. Alleen echt met de Driehoek E. M. B. (Adv. ingez. Med.) Het sterkste zevental, dat volgens dr. Donath kan worden samengesteld, bestaat uit de vol gende spelers: doel: Mezzai (Hongarije); links achter: Gunst (Duitschlandrechtsachter: Pa- dou (Frankrijk); mid achter of spil: Isselee (Bel gië), rechtsvoor: Nemeth (Hongarije), midden voor: Brandi (Hongarije) en linksvoor Osira (Italië). Voor laatstgenoemde plaats wordt als tweede de Duitscher Schneider genoemd, die naar veler meening tot de allerbesten wordt gerekend. Het wekt dan ook eenige verwondering dat hij niet boven Osira werd uitverkoren. Volgens het officiëel orgaan van de Ameri- kaansche Athletlek Associatie heeft de horden- looper Tolmich in 1939 de meeste records op zijn naam gebracht, te weten zes. Op athletiekgebied werden in het afgeloopen jaar 41 records ge vestigd. bij het zwemmen niet minder dan 69, doch in de overige takken van sport werden slechts vijf topprestaties verbeterd. Men koestert plannen om de bokssport bij het leger populair te maken en inderdaad is er voor onderricht in de .kunst van zelfverdediging" veel te zeggen Er dient echter wel ernstig aan dacht aan te worden besteed, dat men de mili tairen dringend wijst op de noodzakelijkheid om het boksen uitsluitend als lichamelijke oefening en als middel tot afweer te beschouwen. Terwijl dat in Engeland bij de beoefening van het boksen als vanzelfsprekend geldt, is men in ons land, waar deze tak van sport slechts in be perkten kring ingang heeft gevonden en de be ginselen niet steeds op de juiste wijze worden onderwezen, geneigd om het boksen en zelfs de bokstraining op te vatten als een gelegenheid om den tegenstander zoo hard mogelijk te tref fen en hem zoo spoedig mogelijk uit te slaan. Die opvatting is niet slechts volkomen foutief, doch bovendien uitermate gevaarlijk. Zelfbe heer sching onder alle omstandigheden, tech niek, waaronder dan worde begrepen: dekking, ontwijken, voetenwerk, lichaamshouding en af- weernianoeuvres zijn gedurende de eerste twee of drie maanden de eenige factoren, waaraan aandacht dient te worden geschonken. In Engeland, Amerika en ook in Frankrijk be schikt men over de noodige instructeurs met voldoende theoretische en practische kennis, veelal opgedaan in een langdurige ringloopbaan, hetzij als amateur of als professional. In ons land is uiteraard het aantal werkelijk deskundige instructeurs beperkt, want boksen kan slechts doelmatig en volgens de regelen der kunst worden onderwezen door hen, die ten nauwste bij dezen tak van sport zijn betrokken. (Insl.) bleef v. d. Berg (B. C. H.) ver voor, terwijl Scholten 39 caramboles nam op Okker. Donderdag 18 Januari had de returnmatch plaats. Nu nam v. d. Berg (B. C. H.) revanche; hij klopte Bonnet. Okker moest in Scholten (Ins.) echter an dermaal zijn meerdere erkennen, zoodat de match JavaunLam, die door B. C. H. gewonnen is ge geven, de beslissing had kunnen brengen. Klasse F. Afd. 1. Insulinde I haalde uit haar thuiswedstrijd tegen Insulinde (A'dam) 100 pet. van haar aantal caram boles. Jager had weinig ontzag voor den competitie leider Bosse, en won gedecideerd. Brouwer snoepte Banning (Ins. A'dam) 2 puntjes af en Oor bracht de totale winst op 51. Klasse F. Afd. 3. De spanning is in deze afdeeling weer toegeno men, doordat D. E. S. het derde van De Algemeene in eigen huis klopte. Vlug, Steenkist en Vaars toon den zich sterker dan de drie gebroeders Hartman, die maar 88 van de 116 punten maakten. D. E. S. liet zich echter een fraaie kans ont nemen door de ploeg van De Roemer III. Ondanks „terreinvoordeel" moesten de Haarlemmers de overwinning aan de sterkspelende Amsterdammers laten. Steenkist moest 21 en Vaars 2 punten afstaan. ATHLETIEK STEUN VAN ATHLETEN VOOR FINLAND. Uit Norrkoeping in Zweden, waar het bureau van de International Amateur Athletic Federa tion (I.A.A.F.) is gevestigd, komt het bericht dat het dagelij ksch bestuur een oproep zal richten tot alle athleten van neutrale landen om Finland in zijn strijd t,e steunen. Finland, het land, waar dit jaar de Olympische Spelen zouden plaats hebben, het land van de athletiek bij uit nemendheid, vecht (aldus heet het in den op roep), tegen een numerieke overmacht. Men mag aannemen dat iedereen het Finsche volk wil steunen. Het bestuur van de Kon. Ned. Athletiek Unie, dat dezen oproep nog niet ontvangen had, zai binnenkeert zijn standpunt bepalen. Niettemin was de heer Strengholt, voorzitter der K.N.A.U. bereid zijn persoonlijke meening weer te geven. Hij deelt mede, dat deze kwestie onlangs ter sprake is gekomen bij het bezoek van den heer Ekelund, secretaris der i.A.A-F. aan Nederland Het bestuur zal dezer dagen bijeenkomen om deze aangelegenheid te bespreken. „Persoonlijk sta ik er sympathiek tegenover en mocht het bestuur er ook zoo over denken, dan zal de steun toch bescheiden moeten zijn in verband met de niet al te ruime financiën der Unie" WATERPOLO DE WINTERCOMPETITIE. In de eerste afdeeling van de Wintercompetitie hebben de Velsenaren de eerste plaats veroverd door een 43 overwinning op Haarlem 1. De Haar lemmers kwamen uit zonder Gieling; dit beteeken- de een aanmerkelijke verzwakking. Swier, de Vel- sensche middenvoor, was goed op dreef; hij joeg twee uitstekende doorslagballen langs doelman Hölsken. De stand in de eerste afdeeling is thans: gesp. gew. gel. verl. pnt, v.-t. V. Z. V. 1 4 3 0 1 6 18—13 Haarlem 1 5 3 0 2 6 1713 H. V. G. B. 1 5 2 1 2 5 21—12 Nereus 1 3 1 0 2 2 516 H. P. C. 2 3 0 1 2 1 6—12 H. V. G. B. 2 won met 4—2 van V. Z. V. 2, dat met slechts zes spelers opkwam. Door deze over winning zijn de Haarlem-reserves nog beter aan den kop gekomen. Zij zullen het echter Zondag avond tegen D. W. R. 2 niet gemakkelijk krijgen, vooral omdat D. W. R. dien avond waarschijnlijk de beschikking zal hebben over enkele góede krachten Haarlem 2 3 3 0 0 6 154 H. V. G. B. 2 6 3 0 3 6 17—19 D. W. R. 2 3 2 0 1 4 7—7 V. Z. V. 2 3 1 0 2 2 6—9 H. P. C. 3 3 0 0 3 0 7—13 Zondagavond worden vijf wedstrijden in het Sportfondsenbad te Haarlem gespeeld. H. P. C. 1 krijgt Zian uit Den Haag op bezoek. De Heemste denaren zullen alle krachten moeten inspannen om aan den Haagschen aanval weerstand te kunnen bieden. Het programma is als volgt: Haarlem 4 Haarlem 5; H. P. C. 3H. V. G. B. 2; D. W. R. 2 H. P. C. dames; H. P. C. 1Zian 1 en Haarlem 2 D W. R. 2. In den loop van de week worden in Stoops Bad twee wedstrijden gespeeld. Dinsdagavond krijgt H. V. G. B. 3 de ploeg van H P. C. tegenover zich en Woensdagavond komen de twee dameszevental len van Haarlem tegen elkaar in het veld. BILJARTEN COMPETITIE NED. BILJARTBOND. Klasse D. Afd. 1. B. C. H. leverde een fraaie prestatie door na spannenden strijd het drietal van Vondel (Amster dam) te kloppen. Nadat Houtkooper met gering verschil van Schulein (Vondel) verloren had, won De Jager (B. C. H.) 2 puntjes terug op Reiss. De Zwart stelde de zege van de Haarlemmers veilig door v. d. Kley op 25 van de 100 te laten staan. B. C. H. verloor dus slechts 17 punten legen de gasten 27. Klasse D. Afd. 2. D. E. S. kampioen! Het drietal v. d. Hoek, Slot en Strijbos had het voordeel, de concurrenten B. V. Amsterdam in eigen huis te ontvangen. Geen dei- spelers liet zich een carambole ontfutselen; de mannen uit de hoofdstad bleven ruim 20 pet bene den hun maximum. De uitwedstrijd tegen Plan Zuid in Amsterdam legde wel geen gewicht meer in de schaal, doch de kampioensploeg wilde het seizoen zonder nederlaag besluiten; v. d. Hoek speelde onbeslist met Frugte (PI. Zuid) en Slot veroverde 18 caramboles op Veltman. Dresden (PI. Zuid) maakte de 100 slechts 12 beurten en liet Strijbos daardoor op 32 staan. Zoo werd D. E. S. toch nog geklopt! Klasse D. Afd. 3. Insulinde had tegen de Java-reserves een lastigen uitwedstrijd. Invaller v. d. Linden, kon tegen Bud ding (Java) zijn totaal van 225 lang niet halen en moest ruim 90 punten afstaan. Hoewel de beide andere Insulinde-menschen tezamen slechts 10 caramboles te kort kwamen, verloor Insulinde kansloos. Klasse D. Afd. 3. Ook Christoffels slaagde er niet in, het hooge totaal van Nuyhuis ook maar te- benaderen. On danks klinkende overwinningen van Hasselmeyer en N. N., leed Insulinde andermaal een nederlaag. Kets (A'dam) profiteerde van deze leemte in het competitie-reglement en behaalde een nuttige, doch onverdiende zege. Klasse E. Afd. 1. De ploeg van B. C. H. trof De Roemer in onge naakbare conditie, v. d. Berg, die ver beneden zijn kunnen bleef, bracht het maar tot 63 van 130' Okker (B. C. H.) verspeelde ook al 4 puntjes; ook Javaun werd ditmaal geklopt. De thuisclub won dan ook onbedreigd. Jammer, dat Javaun tegen Insulinde verstek moest laten gaan. De club van Christoffels zag kans om beide partijen te winnen en daardoor beslag te leggen op den eeretitel in deze afdeeling. Bonnet Finland's lot. „Finlands lot" is de titel van een lezenswaar dig werkje, dat de secretaris van de Nederlandsch- Finsche Vereeniging, mr. J. J. R. Schmal heeft ge schreven en waarvan de opbrengst een mooi gebaar van de uitgeefster, de N.V. Bigot en Van Rossum te Amsterdam geheel ten bate van het Finsche Roode Kruis komt. Over Finlands lot in onze dagen is ieder maar al te wel ingelicht. Het hier genoemde boekje ver schaft daarentegen een belangwekkend inzicht in de moeilijkheden, die het land de laatste 130 jaar te verduren heeft gehad. De strijd om zijn onaf hankelijkheid heeft Finland tallooze en groote of fers gekost. Zoo het heden daarvan getuigt, het verleden levert er niet minder voorbeelden van j. De schrijver heeft zijn stof verdeeld in een overzicht van de geschiedenis van Finland in de vorige eeuw en een terugblik, die reikt tot het be gin van den wereldoorlog. Hij herinnert er in het eerste gedeelte aan, hoe Finland in 1809 ophield, deel van Zweden te zijn en allengs door Rusland werd geabsorbeerd, een annexatie, die zich intus- schen eerst ten volle deed gevoelen na 1899, het jaar van het keizerlijk Russisch „Februari-mani- fest" waarby het land tot dusver grootvorsten- dom onder regeering van den Czaar aller Russen aan de Finsche wetgevende macht werd ont trokken. Een vergeefsche poging, (waaraan de naam van den Nederlandschen hoogleeraar Prof. van den Vlugt verbonden blijft) door een „Cul tuuradres" aan den Czaar, om het recht der Fin nen op hun zelfstandigheid te handhaven, biedt weinig uitzicht op het behoud der cultuur- en geestesgoederen van het Finsche volk. Doch reeds in het midden der negentiende eeuw zijn uit dat volk mannen opgestaan, die krachtige pogingen in "net werk stellen, het volksbewustzijn te verleven digen. De geleerde Julius Krohn beweegt zijn vriendenkring, voortaan weer de taal van het volk. het Finsch, als omgangstaal te voeren in plaats yan het Zweedsch, Johann Wilhelm Snellman draagt daar mede het zijne toe bij, geholpen door figuren als Runeberg en Lönnrot. Snellman is bovendien de man met den profetischen blik,' die op het axioma: Finland vermag niets met geweld; de macht der beschaving is zijn eenige redding" een program van actie opbouwt, waaraan hij zijn verder leven wijdt en waarmede hij de latente krachten, die in het Finsche volk sluimeren, op wekt. Want met de o'ntwakende belangstelling voor de eigen taal verlevendigt zich het besef, dat Fin land tot een eigen bestaan, tot onafhankelijkheid geroepen is. De wereldoorlog zal deze onafhanke lijkheid brengen. Welke gebeurtenissen daartoe leiden vindt men opgesomd in het tweede gedeelte van het hier besproken boekje, waarin de vrijheidskrijg der Finnen tijdens de jaren 1916—1918 in den breede wordt besproken en de figuur van Mannerheim wordt belicht. 16 Mei 1918 is de jubeldag van het bevrijde Finland. Het leger trok feestelijk Helsinki binnen. Het waren geen keurig gekleede parade troepen, maar meerendeels eenvoudige boeren, die zelf hun wapenrusting hadden aangeschaft en hun wapenen op den vijand hadden veroverd, mannen, die daden hadden verricht, die den schoonsten droom verwezenlijkten, welke ooit voor een volle in vervulling kan gaan. Aan het betoog omtrent Finlands lot is een sym bolisch schetsje: De os en het mierennest toege voegd, een vertelling van den Fin Juhani Aho en het Finsche volkslied besluit het geheel. Zooals hierboven reeds werd opgemerkt is de opbrengst van den verkoop van dit lezenswaardig boekje geheel voor het Finsche Roode Kruis be stemd. Moge deze overweging mede het debiet ten goede komen! ARROND. RECHTBANK. Beleefligund artikel voor de Tweede Kamer? Drie maanden tegen den schrijver gecischt. In een weekblad „De Nederlandsche Nationaal Socialist" van 24 Juni had een koopman uit Kampen een artikel geschreven, dat tot titel had „Van de honderd botterikken". De Officier achtte de inhoud daarvan beleedigend voor de Tweede Kamer en daarom moest de schrijver zich Donderdagmiddag voor de Haarlemsche Recht bank verantwoorden. Het bleek, dat het blad bij een Haarlemschen drukker werd gedrukt. Nadat eenige der gewraakte passages waren voorge lezen stelde de Officier vast. dat de verdachte het feit heeft bekend. Hij achtte het geschrevene zeker beleedigend voor de Tweede Kamer en haar leden en eischte een gevangenisstraf van drie maanden. De verdachte hield een uitvoerig verweer waarin hij naar voren bracht, dat hij in het artikel met geen woord over de Tweede Kamer had gerept. Men moet dus onderscheid maken, zoo betoogde hij, tussc'hen het instituut Tweede Kamer en de leden van de Tweede Ka mer. Indien de leden beleedigd waren hadden zij echter zelf een aanklacht moeten indienen. Verdachte was echter van meening, dat hij geen enkele beleedigende uitdrukking had ge bruikt. Hij vroeg daarom vrijspraak, Vervolgens stond de leider van de N.S.N.A.P. uit Heemstede terecht, die de bewuste nummers had laten ver zenden. Het blad had een oplaag van 2300 exem plaren. De Officier wees er in zijn requisitoir nog eens op. dat de uitdrukkingen, die in het bewuste artikel werden gebezigd, beleedigend zijn voor het openbare lichaam de Tweede Kamer. Uit het stuk blijkt duidelijk dat men het over een be paalde zitting van de Kamer heeft Critiek is in ons land gelukkig wel geoorloofd, maar dat moet dan niet in beleedigenden vorm gebeuren. Spr. requireerde tegen dezen verdachte een maand gevangenisstraf. De verdachte meende, dat zoolang nog niet was uitgemaakt dat de Rechtbank het artikel inderdaad beleedigend achtte, hij niet zou kun nen worden veroordeeld voor de verspreiding. Uitspraak 8 Februari. Want H-O en Quaker zijn rijk aan Vitamine Bx, het edele element van gezonde voeding. Dagelijks moet het lichaam Vitamine B, krijgen, want het kan er geen voorraad van maken. H-O en Quaker zijn bovendien rijk aan eiwit voor stevige spieren en weefsels; rijk aan belangrijke minerale stoffen, ijzer en phosphorus, voor krachtig bloed; krachtvoedsel, dat niet dik, maar sterk en on vermoeibaar maakt. Bij het ontbijt, of als nagerecht, altijd smaakt H-O of Quakereven heerlijk. Dit tien keer geroosterd haver mout wordt, volgens een speciaal procédé, gemaakt van de beste zongerijpte haver ter wereld. Dat is de reden, dat alleen bij H-O en Quaker de volle voedings waar in een waarde cn de heerlijke smaak voor U behouden paar minuten blijven. Niet elk pak havermout is eehter H-O of Quakers Sta er dus op, dat men U het origi- jieele pak geeft.Dan alleen kunt U er zeker van zijn,deonveranderde, gewaarborgde kwaliteit te ont vangen. 't Lekkere H-O of Quaker bespaart U tijd en geld en uw geheele gezin smult er van. Denk -er aan: Koop vandaag nog een pak bij nw kruidenier. GRATIS beschikbaar zoolang de voorraad strekt Het Meesterboek der Tooverkunst" voor 2 Quaker of H-O mannetjes. Knip se uit de Quaker, H-O of Kivix pakken en zend se ge frankeerd, met ut© adres, aan Quaker afd. 33Postbus 905, Rotterdam. NEERLANDS POPULAIRE, Z U I N I G E ONTBIJT (Adv. Ingez. Mcd.f MUZIEK Om te beginnen willen we vermelden, dat de Mozart-avond van 25 Jan. op hoog artistiek peil stond. Dit was met zekerheid te verwachten voor zoover de solistische medewerking der pianiste Lili Krauss, en met groote waarschijnlijkheid voor zoover de orkestleiding van Bertus van Lier be treft. Maar omtrent het ad hoe samengestelde or kest was tevoren niets bekend gemaakt. Het aan den ingang der zaal verkrijgbare programma ver strekte de eerste gegevens daarover en de klin kende namen, als b.v. die van den concertmeester Joachim Röntgen, de cellisten Piet Lentz en Roelof Krol en den hoboïst Haakon Stotijn, die in de volledige lijst der orkestleden voorkwamen, ga ven aanwijzingen, die ook omtrent het gehalte van het orkest gunstige verwachtingen wekten. De combinatie van een aantal goede instrumen talisten geeft echter nog niet van zelf een goed orkest: hiervoor is de instrueerende en con- strueerende werkzaamheid van een bekwamen leider noodig. Wat Bertus van Lier in eenige repetities met zijn instrumentalisten had weten te bereiken, bleek reeds bij de eerste maten van de Ouverture „Der Schauspieldirector": het was een orkest, dat daar speelde, en een goed ook* een orkest, dat bij een ensemble als het Residentie-orkest alleen numeriek achterstaat; dat naast een voortreffe lijk kiankevenwicht even voortreffelijke indivi- dueele prestaties openbaarde en welks samenspel weinig of niets te wenschen overliet. De Ouverture „Der Schauspieldirector" bevat tal van geestige thematische combinaties en werkt toch als geheel weinig meesleepend of overtuigend. Vermoedelijk komt dit, doordat in dit stuk meer een streven naar groteske parodie dan een innerlijke drang tot uiting komt. Het in grooten symphonischen stijl geschreven werk past eo ipso al weinig bij het onbeteekenende zangspel, waarvoor Mozart het als inleiding schreef. Reeds het eerste thema vertoont een pa rodistische tegenstelling, en al de later volgende contrapuntische verwikkelingen kan men moeilijk ernstig nemen, wat dan ook wel niet de bedoeling van den componist geweest zal zijn. De vlotte en heldere vertolking verschafte echter den aan- dachtigen hoorder een niet te versmaden geeste lijk genot. Zelfstandig functionneerde het orkest ook in de 6 Deutsche Tanze, K.V. 509, voor Praag geschre ven gelegenheidscomposities, die gelegenheid bo den om de vele geestige instrumentale klankwer kingen waaraan zelfs een flanto piccolo een werkzaam aandeel had te bewonderen. Overigens werkte het orkest als partner, in het Concert in c kl. t„ K.V. 491 zelfs als een minstens gelijkwaardige, van het soloklavier. Over dit vol maaktste aller klavierconcerten heb ik reeds meermalen geschreven. Beethoven moet er van gezegd hebben: „So etwas Schönes, werd ieh nie machen können" En inderdaad is het zelfs hem niet gelukt een klavierconcert te scheppen, waar in het probleem van het concerteeren op zóó ideale wijze opgelost is. De beide andere Concer ten, die Lili Krauss met het orkest voordroeg, be vatten elk voor zich tal van geestige momenten en in de langzame hoofddeelen diepgevoelde, meerendeels droefgeestige muziek, zonder dat ze als geheel de hoogte van het c min.-werk berei ken. In K.V. 271 begint het „concerteeren" al In het hoofdthema. Vergeleken met de in denzelf den tijd (1777) geschreven Vioolconcerten, treft .de uitgebreidheid der muzikale vormen. Het Con cert K.V. 456 wordt vrij zelden gespeeld en daar om konden we voor de kennismaking dankbaar zijn. Lily Krauss speelde in de concerten in es en bes Mozart-cadensen maar in het c-mineur-concert een beknopte en stijlvolle cadens van Marius Flothuis. Intusschen valt het niet te loochenen, dat drie Klavierconcerten van Mozart op één avond wat veel is, want ondanks alle verschillen hebben ze toch ook heel veel punten van overeenkomst. Het kan zijn, dat dit de trekkracht van den, nu eens als „Feestconcert", dan weer als „Gala concert" aangekondigden Mozart-avond heeft verminderd. Het bezoek was tenminste ontstel lend weinig talrijk. Waar waren al degenen die Lili Krauss destijds op een Bachconcert toege juicht hebben? Ook nu heeft ze uiterst fijn, zoo wel in muzikaal als in pianistisch opzicht, ge speeld en Van Lier maakte de Concerten tot ware symphonieën. Nog iets: mij werd verteld, dat de toch al hooge entreeprijs met „auteursrechten" verhoogd werd. Indien dit zoo is: voor wien waren die auteurs rechten dan bestemd? Mozart is toch al meer dan 30 jaar dood! K. DE JONG KLEINE LOODS AAN HET SPAARNE UITGEBRAND Gistermiddag is aan het Spaarne naast de N.V. de Houtwerf, dus tegenover Figee. een kleine loods van een kolenhandelaar uitgebrand. In de loods was men bezig met het vervaardigen van vuurmakers. De daarbij benoodigde hoeveelheid hars vatte vlam, zoodat ei- brand ontstond. De brand weer was spoedig ter plaatse en bluschte het vuur, dat zich hoofdzakelijk had moeten vergenoegen met een hoeveelheid jutezakken prooi te maken, aange zien de loods niet veel anders borg en geconstrueerd was van steen en plaatijzer: gevaar voor de groote houtopslagplaats van de N.V. De Houtwerf, waaraan het thans vernielde loodsje grensde, heeft dus eigen lijk niet bestaan. Het interieur van de loods brandde geheel uit. STUDIEVEREENIGING MAATSCHAPPELIJKE WERKERS. De Haarlemsche studievereeniging van Maat schappelijke werkers houdt Maandagavond in hotel Lion d'Or haar algemeene ledenvergade ring. Voor de bestuursverkiezing stelt het aftre dend lid, de heer Morseld zich herkiesbaar. In de vacature door het bedanken van den heer Mr. p. van Driel, wegens zijn militairen dienst, stelt het bestuur candldaat den heer Mr. J. A. Spijksma, terwijl eveneens moet worden voor zien in de vacature mej. Nieuwjaar. Nadat de agenda Is afgehandeld zal een film over Zuid-Afrika worden vertoond, waarbij de heer H. Bloem bureauleider van de Zuid- Afrikaansche vereeniging te Amsterdam een toelichting zal geven. De heer Kuyper, lid der vereeniging zal het humoristische gedeelte van den avond verzor gen. terwijl voorts eenige Zuld-Afrikaansche liederen ten gehoore zullen worden gebracht. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING Zondagmorgen 28 Januari as. organiseert het Instituut voor Arbeidersontwikkeling een excursie naar de tentoonstelling „Oude Kunst" In het Frans Halsmuseum. Er wordt voor deskun dige leiding gezorgd. Verzamelen voor het mu seum Groot Heiligland. Dinsdagavond 30 Januari spreekt de heer Th. Thijssen voor het instituut over het onderwerp ..Gezinsopvoeding". Deze lezing wordt gehouden in café-rest, Brinkmaan, Groote Markt -r

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11