CHIUMATIEK VRIJDAG 26 JANUARI 1940 H A AR E EM'S DAGBLAD 2 Mr. A. M. Joekes voor rlcn Vrijz. Drill. Bond. Voor de afdeelingen Haarlem, Bloemendaal en Heemstede van den Vrijzinnig-Democratischen Bond sprak Donderdagavond in hotel Lion d'Or te Haarlem, mr. A. M. Joekes, voorzitter van de Vrijz.-Dem. Tweede-Kamer-fractie, over: „Vraag stukken van dezen tijd". „Wie over dit onderwerp spreekt", aldus ving mr. Joekes zijn rede aan, „denkt in de eerste plaats aan de positie van ons land te midden van de oor logvoerenden.'' De Nederlandsche regeering daar bij met groote eenstemmigheid gesteund door de volksvertegenwoordiging, proclameerde onze neu traliteit met overtuiging en beslistheid." Uitvoerig ging spreker de gebeurtenissen voor het uitbreken van den huidigen oorlog na, waarbij de groote mogendheden handelden zonder overleg met den Volkenbond of met de neutralen. Hij crï- tiseert dan ook de rede van den Engelschen mi nister van marine Winston Churchill en verwijst naar de overtuigende en krachtige rede van onzen minister van Builenlaiidsche Zaken. De omstandigheden waaronder wij thans leven en die ons zijn opgelegd, eischen de uiterste krachtsinspanning van het geheele Nederlandsche volk, niet alleen van de weermacht, maar ook van hen, die in het gewone maatschappelijke leven hun taak te vervullen hebben. Mr. Joekes besprak ver volgens de zich voordoende problemen, zoowel die, welke direct met de mobilisatie samenhangen, als de algenjeehe sociale en economische vraagstuk ken. Hij wees op de verschuivingen in de bedrij vigheid hier te lande na het uitbreken van den oorlog. Onze export liep belangrijk terug. Eener- zijds ontstond nieuwe werkgelegenheid, anderzijds verminderde deze. Al is het totaal aantal werkloo- zen kleiner dan voorheen, nog steeds is het zoo be langrijk, dat de Regeering terecht met kracht vooi't gaat met de bestrijding van dit euvel. Scholing en herscholing van werkloozen worden voortgezet, cultuur-technische en andere werken uitgevoerd. Het kernprobleem van dezen tijd is het vraag stuk der financiering. Vooropgesteld, dat de hooge defensie-uitgaven noodzakelijk zijn, mag niettemin geëischt worden, dat ook in onderdeelen gestreefd wordt naar een dalmatig en sober beheer. Van be- teekenis is de instelling van een leeningsfonds, waar door een deel der lasten over een langere periode kan worden verdeeld. Ook bij den gewonen dienst hebben wij reeds met groote tekorten rekening te houden. De lasten, welke gezamenlijk moeten wor den gedragen, moeten zoo rechtvaardig mogelijk worden verdeeld. Offervaardigheid en bereidwil ligheid moeten door allen worden betoond. Het vraagstuk der stijging van kosten van le vensonderhoud en in verband daarmede, de vraag of loonen en salarissenverhooging moeten onder gaan, worden uitvoerig besproken. In het algemeen belang, vooral ook in dat van de minder draag- krachtigen, blijft groote voorzichtigheid hierbij ge boden. Hooger loonen hebben nieuwe prijsstijgin gen tengevolge. Een steeds voortgaande stijging legt de zwaarste lasten op de kleine inkomens, vooral op die inkomens, welke door hun aard niet evenredig stijgen. De Regeering doet alles om on redelijke prijsverhoogingen onmogelijk te maken. Voor het behoud van onze geestelijke vrijheid en van onze democratische rechten .moeten wij bereid zijn offers te brengen. Spreker zette vervolgens uiteen, hoe ten aanzien van een tweetal problemen, welke voor de Vrijzin nig-Democraten zeer belangrijk zijn, toch geen motie door de Kamermeerderheid werd aangeno men, welke gang van zaken spreker juist noemt. Het betreft de uitbreiding van de ouderdomsver zorging en de verbetering van de leerllngenschaal, met het daarmee samenhangende vraagstuk der kweekelingen met acte. Omtrent de wenschelijk- heid van deze voorzieningen bestaat geen verschil van meening tusschen Regeering en Volksverte- genwoördisin™ Wanneer nu de Regeering meent, op dit oogenblik nog geen voorstellen te mogen doen, omdat onze financieele positie, behalve zeer ernstig nog niet overzichtelijk is, terwijl zij zich heeft voorgenomen zoo spoedig mogelijk de moge lijkheid van verbetering onder oogen te zien, dan mag de Kamer geen beslissing forceeren. Doet zij dit toch, dan toont zij gebrek aan vertrouwen in een Regeering, die dit vertrouwen ten volle ver dient en in dezen tijd meer dan ooit behoeft. Niet temin acht mr. Joekes het probleem der leerlin- genschaal zoo dringend, dat in elk geval een par- tieele verbetering urgent is. De Kamer heeft dit ook duidelijk uitgesproken De Vrijzinnig-Democraten willen steeds de vraagstukken gezamenlijk bezien, zij willen daar bij voortdurend contact houden met hun vertegen woordigers in de vertegenwoordigende lichamen in het besef, dat deze de belangen tegen elkaar moe ten afwegen bij het nemen van hun beslissingen. Voorop moeten daarbij de belangen van het ge heele volk staan. De talrijke aanwezigen betuigden hun instem ming met de beschouwingen van Mr. Joekes. Nadat deze nog enkele vragen had beantwoord sloot de voorzitter, de heer A. Jongbloed de bijeenkomst met een woord van warmen dank aan den spre ker voor zijn heldere uiteenzettingen. Iedereen lielpe mee de straten sneeuwvrij te maken. Gemeentelijke Reinigingsdienst voor onoverkomelijke moeilijkheden. De zware sneeuwval gepaard met afwisselende vorst en dooi geeft aan de bevolking veel onge rief en plaatst den Haarlemschen gemeentelijken reinigingsdienst voor onoverkomelijke moeilijkhe den. De uitgebreide maatregelen door dien dienst genomen worden telkens weer door nieuwen sneeuwval of opvriezend weer in de war gestuurd en het thans behaalde resultaat, waarbij nog slechts de hoofdstraten in de binnenstad sneeuw vrij zijn gemaakt, hebben aan de gemeente reeds een bedrag van 15.000— gekast. Het geheel sneeuwvrij maken van de stad, aangenomen zelfs dat geen nieuwe sneeuwval weer optreedt, gaat de financieele draagkracht van de gemeente ten eenenmale te boven. Krachtige medewerking van de zijde der burgerij is hierbij dan ook onmisbaar en daarbij geldt als eerste eisch dat oordeelkundig te werk wordt gegaan. Vóór alles is noodig dat bij invallenden dooi de straatgoten en de ingangen van de straatkolken sneeuwvrij zijn, opdat het smeltwater ongehinderd kan wegvloeien. Het schoonmaken van de trottoirs is natuurlijk ook dringend noodig mits daarbij niet de sneeuw in de goot wordt geveegd, want dan maakt men den toestand van den rijweg erger in plaats varf beter. Bij het reinigen van de trottotirs vege men dus de sneeuw aan hoopen op den rand van het trot toir, maar niet in de goot en vooral niet op de straatkolken. Art. 179 van de algemeene politie verordening legt een ieder de verplichting op, op aanzegging van den Commissaris van politie de sneeuw over een breedte van 4 meter voor zijn perceel weg te ruimen. Men wachte bij invallen den dooi deze aanzegging niet af maar beginne terstond met inachtneming van bovenstaande wenken. In de nauwe straten van de binnenstad met zeer smalle trottoirs levert het natuurlijk moeilijkheden op waar men de sneeuw moet la ten. baar zal de Reiniging in de eerste plaats be hulpzaam zijn met het weghalen, maar als de sneeuw er reeds aan hoopen staat gaat dit veel vlugger en daarom heeft deze dienst de opdracht het eerst op te treden waar de bewoners zelf dit voorbereidende werk hebben uitgevoerd. Elkaar helpen geeft meer dan mopperen of de Reiniging opbellen die heusch niet attent gemaakt behoeft te worden op den heerschenden toestand. Dat yeet men daar beter dan wie ook. BESTUURSVERGADERING HAARLEM'S BLOEI. De Camera-feesten in den a.szomer. De Frans Halsen weer te bezichtigen. Donderdagmiddag hield het bestuur van de Stichting „Haarlem's Bloei" in de oude raadszaal ten Stadhuize te Haarlem een vergadering, die ge presideerd werd door den heer W. J ,B, van Liemt. Deze herdacht o.a. het overlijden van den heer W. A. J. van de Kamp, die een verdienstelijk bestuurs lid geweest is. De heeren A. Rauwerda, A. W. Schaefer en B. W. Lasschuit werden als bestuurslid herkozen. In de plaats van Jhr. Dr. J. C. Mollerus en P. J. M. van Tetering die bedankt hadden, werden geko zen de heeren J. Voet en H. Th. Fibbe. De heer Van Liemt sprak zijn vertrouwen uit, dat in den loop van dit jaar nog de uitgestelde „Camera Obscura"-herdenking zal kunnen plaats hebben. Voor wat de tentoonstelling betreft staal dit reeds zoo goed als vast. Ook de plaatsing van een gedenkteeken in den gevel van het geboortehuis van Hildebrand zal doorgang kunnen vinden. Het staat nog te bezien of ook de tooneeluitvoe- ring zoo midden in den zomer tot stand zal kunnen komen, maar hierover worden besprekingen ge voerd. Wat den optocht betreft: de costumes zijn gereed en de voorbereidingen heeft men getroffen; alleen zal men, gedwongen door de mobilisatie, nog moeten zorgen voor de vervanging van een aantal mannelijke krachten, maar als men daarin slaagt, dan is er niets meer, dat het houden van den op tocht in den weg staat. De voorzitter gaf vervolgens een overzicht van de besprekingen, die waren gevoerd om te komen tot de Gewestelijke Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer in Zuid-Kennemerland en de bespre kingen, die met Ged. Staten van Noord-Holland waren gevoerd om de subsidie, die voorheen aan het A. N. V. V. werd toegekend, voortaan aan de vier gewestelijke vereenigingen uit Noord-Holland boven het IJ, het Gooi, Zuid-Kennemerland en Am sterdam te geven ter verdeeling onder de deelne mende vereenigingen en mét de bedoeling daar mede werkzaam te zijn in het belang van het Vreemdelingenverkeer binnen hun gebied en wel op zoodanige wijze, dat het verantwoord is ten over staan van de Provincie. Men had vertrouwen, dar deze zaak tot een goed einde zal kunnen worden gebracht en dat de subsidie misschien f20.000 za'i kunnen bedragen. De plannen voor den a.s. zomer. De directeur der Stichting, de heer Th. van Gink, gaf een uiteenzetting van de plannen voor den lco menden zomer. Ten eerste wil men de Nederlanders opwekken het eigen land eens beter te leeren ken nen. Haarlem is in dat verband sterk op zijn om geving aangewezen. In het vacantieplan is opgeno men een regeling met de N. Z. H. T. M„ die er toe zou medewerken het reizen goedkooper en aantrek kelijker te maken. Met de spoorwegen zijn de be sprekingen over een verlaagd tarief alsnog afge sprongen, maar men heeft goede hoop, dat er nog iets van terecht komt. Met Horecaf heeft men nog geen overeenkomst kunnen treffen, o.m. voor een reductie op het nachtverblijf in de hotels. Horecaf kon dit nog niet doen, omdat men in verband met de stijgende prijzen nog niet precies weet wat men kan doen. In Februari wordt echter een nieuwe be spreking gevoerd. Uitgegeven wordt vermoedelijk een vacantieplan-boekje met reductiebons. Aangekondigd werd de Verschijning van een nieuwen gids voor Zuid-Kennemerland, ge ïllustreerd door een bekend teekenaar. Deze gids zal leiding geven voor wandelingen, fietstochten en autotochten. Een groot nadeel voor de organisatie van het vreemdelingenverkeer is gelegen in de omstandig heid. dat de Haarlemsehe musea leeg. zijn. Om bier- in zooveel mogelijk te voorzien heeft men in over leg met het gemeentebestuur besloten enkele tentoonstellingen in het Frans Halsmuseum te organiseeren. Zoo wordt een foto-tentoonstelling gehouden en ook een grafische tentoonstelling. Met Joh. Enschedé en Zonen, Grafische Inrich ting N.V. worden in dit verband besprekingen ge houden door een commissie, waarin de wethouders W. J. B. van Liemt en M. A. Reinalda zitting hebben. In dezen zomer zullen in Haarlem weer vele con gressen gehouden worden. Ook worden besprekin gen gevoerd over het uitwisselen van toeristen me' België. De meeste Halsen zullen tijdelijk weer in het Frans Halsmuseum opgehangen worden om de aan trekkelijkheid van het bezoek te verhoogen. Ook de loterij komt weer. Huldeblijk voor deu lieer J. H. Sauveur. Vijftig jaar bestuurslid van de „Alliance Francaise". Woensdagmiddag, werd te zijnen huize den heer J. H. Sauveur, voorzitter van de Alliance Frangaise te Haarlem, door de leden van het be stuur een zilveren plaquette aangeboden, ter her innering aan het feit, dat hij vijftig jaar lang bestuurslid van de Alliance was. De voorzijde van de plaquette geeft een afbeel ding van de „Victoire" van Rude, zooals die voorkomt op de Are de Triomphe te Parijs, ver vaardigd door den médailleur Dubois; de ach terzijde draagt de jaartallen 1889 en 1939, be nevens een opdracht van het bestuur. SIMULTAANSéANCE VOOR MILITAIREN. Hedenavond half acht zal de heer J, Groente man, een bekend damspeler te Amsterdam, in de Lunchroom Munniks aan de Groote Markt te Haarlem voor O. en O. een simultaan-séance geven. Er zullen ongeveer dertig militairen aan deelnemen. nET SNEEUWRUIMEN. Hedenmorgen te 4 uur zijn de zandstrooima- chines uitgerukt om de hoofdwegen te bewerken. Toen de dooi daarna weder intrad zijn 10 paar den en wagens en de beschikbare auto's en een gedeelte van het personeel van Openbare Wer ken en de Reiniging aan het verdere ruimings- werk geplaatst. In de buitenwijken zijn doordien de sneeuw laag nu los weekt 10 motorwagens met ploegen aan het werk om de wegen zooveel mogelijk be gaanbaar te maken en te houden. KUNST NA ARBEID. De tooneelvereeniging Kunst na Arbeid", ver leden jaar te Haarlem uit overheidspersoneel op gericht, geeft Zaterdag 27 Januari een tooneeiavond met bal in Hotel ,De Leeuwerik". Opgevoerd wordt het tooneelspel „De schaduw van het verleden" in drie bedrijven, door Jaap van der Poll. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Des nachts strenge tot matige vorst. Overdag lichte vorst tot om het vriespunt. Nevelig tot helder of half bewolkt, tijdelijk betrokken. Overwegend droog. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke tot oostelijke richtingen. THERMOMETERSTAND Hóógste gisteren F 34 Laagste hedennacht F 32 Hoogste heden F 36 Het gebied vain hoogen luchtdruk over Duitsch- land is afgenomendaarentegen neemt 't maxi mum over Midden-Scandiniavië verder in betee- kenis toe. De depressie voor de westkust van Dene marken verplaatste zich nog iets in zuidelijke richting, daar verder opvullend In Jutland giaf zij nog aanleiding tot sneeuw. Haai' storingsfront was hedenmorgen over het midden en noordoosten van ons land gelegen en veroorzaakte plaatselijk lichte regen of motregen. Na de frontp&èsage klaarde het in de noordelijke provincies op, waarbij de temperatuur in de na nacht door uitstraling aldaar weer tot -5 graden C. daalde. Op den Oceaan is de depressie-activi teit toegenomen. Over IJsland zijn de barometers sterk gedaald en ook het'arctische maximum over Groenland wordit aangetast. Bij de Azoren is de luchtdruk eveneens belangrijk lager geworden. Op het weer ten onzent hebben de Oceaandepressies echter nog geen directen invloed. Op het Iberische schiereiland ligt een gebied van hoogen luchtdruk, waarin de barometers nog stijgen. Het minimum in de Middellarudlsche Zee nabij Sicilië is thans weinig actief meer. Heldere nachten met uitstraling doen de temperatuur in de Po-vlakte en den Balkan nog onder het nul punt blijven. In Hongarije vriest het nog over groote gebieden matig tot streng. BAROMETERSTAND Stand van gisteren 766 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur 765 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave vail CAREL v. HUIZEN, Opticien. KI. Houtstraat 13. Tel. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht 14141. Brandweer 15333. STADS-EVANGELISATIE. De leiding der Stads Evangelisatie te Haarlem heeft bet voornemen, evenals verleden jaar drie Conferentiedogen hier ter stede te houden en wel op 9, 10 en 11 April a.s. Diverse sprekers hebben zich reeds bereid verklaard, tijdens deze conferer' tie het woord te voeren. Motor- en Regenkleeding voor Dames en Heeren GRATIS ONDERHOUD 100 SERVICE GROOTSTE SORTEERING. Het Amerikaansche Huis BARTELJORISSTRAAT 20 JACK MORRIS - Teief. 1345» (Adv. Ingez. Med.) Warme instemming in België met de rede van minister van Kleffens BRUSSEL, 26 Januari. De rede van minister Van Kleffens werd in België met de grootste voldoening ontvangen. De algemeene indruk is dat de rede geheel de Belgische opinie weergeeft. Men verklaarde hier dat de woorden „beide landen zullen mogelijk eens voor dezelfde gevaren komen te staan, hoe wel voorafgaand militair overleg niet mogelijk is", precies in overeenstemming is met de Belgische politiek van onafhankelijkheid en neutraliteit. De rede heeft verder de aandacht getrokken ten eerste door het „het is meer dan ooit>de wensch van beide regeeringen het onderling handelsver keer zoo hoog mogelijk op te voeren" gezichts punt, dat het onderwerp was van de onlangs ge houden besprekingen tusschen de ministeries van economische zaken van beide landen. Ten tweede is men in scheepvaartkringen bijzonder voldaan over dë verklaring van den minister dat Nederland de Belgische havens geen belemme ringen in den weg wil leggen zinspeling op den doorgang m de Wielingen en den Schelde- mond. Men vreesde n.l. in Antwerpsche scheep- vaartkringeiv in November j.l. dat daar mijnen gelegd zouden worden. Dit toont Nederland's wensch elke wrijving tusschen beide landen te vermijden, welke landen thans dichter bij elkaar staan dan óóit tevoren. Decnsch commentaar. KOPENHAGEN, 26 Jan. In officieele kringen wordt de rede van Minister v;an Kleffens welwil lend beschouwd. Men verklaart dat de minister in den geest van de Oslostaten en den Volkenbond heeft gesproken. Zijn verklaring „Thans is moge lijk de tijd daar om de normale betrekkingen in Europa weer te herstellen" wordt vergeleken met de verklaring welke de vroegere Noorsche minis ter-president Mowinckel gisteren aflegde „moge lijk is de vrede niet ver af" alsmede het contact, dat Mussolini en de Pa.us onlangs hadden, bene vens de strooming om den Balkan te stabiliseeren en het contact tusschen Nederland en België. De pers bracht een uitgebreid verslag van de rede van minister van Kleffens," doch leverde geen commen taar. Het bovengemelde geeft echter de algemeene gevoelens in Scandinavië weer. Ook Italiaansche instemming. ROME. I-Ioewel de Italiaansche pers de rede van minister Van Kleffens gisteravond nog niet kon brengen werd in goed ingelich te kringen ver klaard dat het krachtige Nederlandsche standpunt met betrekking tot zijn neutraliteit en verdedi ging van zijn onafhankelijkheid hier met alge meene goedkeuring ontvangen werd. De referentie aan den Britschen druk op de neutrale mogendheden werd ook in gezaghebbende Italiaansche kringen verwelkomd, waar men hevig gebelgd is over de speech van Churchill. Het Ita- liaansch semi-offieieele standpunt zooals dit ook in de bladen geuit is, is dat er nooit het plan van een Duïtschen aanval op Nederland en België heeft bestaan en dat de Britsche politiek de neutrale sta ten in een gedurigen alarmtoestand te houden ver antwoordelijk is voor de spanning van den laatsten tijd. De Nederlandsche verklaring dat men gereed zou blijven zich tegen een aanval van welke zijde dan ook te verdedigen werd hier dan ook goedge keurd -(United Press). Zee-oorlog eisclit nieuwe slacht offers onder de neutralen. O.a. twee schepen getorpedeerd. De recderij van het Zweedscbe stoomschip .Pafcria" (1188 ton) heeft bericht ontvangen dat dit schip,; dat van Rotterdam op weg was naar Gothenlbuxg Zaterdag j.l. op de Noordzee op een mijn is geloopen en gezonken. Een Finseh schip is gisterochtend in een Zweedsche haven aangekomen met aan board 4 geredde opvarenden van de „Patria". De bemanning van de „Patria" bestond uit 21 koppen. Elf overlevenden van het Zweedsche s.s. „Go- thia" zijn op een eiland voor de westkust van Schotland aan land gezet. Vier man waren ern stig gewond. Allen waren volkomen uitgeput. De overlevenden verklaren dat drie leden der bemanning door een ontploffing gedood zijn en dat een boot, waarin tien schipbreukelingen kadiden plaats genomen, vermist wordt De Tel. verneemt uit Londen dat het 4354 ton metende Letlandsche schip „Eve rene" en het 1380 ton metende Noorsche vrachtschip „Gudveig" Donderdagavond op dezelfde plaats getorpedeerd zijn. Beide schepen zonken onmiddellijk. Enkele andere schepen, die in de nabijheid van deze vaartuigen waren, spoedden zich om hulp te verleenen en een heldhaftig reddingswerk begon. Een deel der bemanningen had nog tijd gevonden stukken wrakhout te grijpen of zich op een vlot te begeven. Bij de ter assistentie gekomen schepen bevond zich o.m. het Letlandsche schip „Everhope" Reeds een kwartier, nadat de ontploffingen de schepen veiwoest hadden, waren dertig man nen van de „Everene" geborgen. Naar een hunner heeft men tevergeefs gezocht. Anders was het gesteld met de ..Gudveig' Dit schip was eerder gezonken. De schepen, die aan de „Everene" reddinggeboden hadden, waren te laat om nog iets van de „Gudveig" of haar bemanning te ontdekken. Het is evenwel heel goed mogelijk, dat haar van andere zijde hulp geboden is, hoewel daarvan gisteravond niets bekend was. Mogelijk ook hebben deze zeelieden zich nog in hun eigen sloepen kunnen begeven. In allerijl hebben zich gisteravond Britsche torpedojagers en jachtvliegtuigen naar de op gegeven positie begeven. Deze luidde 5 mijlen van Longs tone. Een achtervolging is ingezet en enkele dieptebommen zijn uitgeworpen. De „Everene", die vroeger „Luisiana' heette, is te Greenock gebouwd en behoorde toe aan Grauds Shipping Co. te Riga. De „Gudveig" is in 1919 te Odense gebouwd en was eigendom van Gudvin te Oslo. Een telegram uit Madrid meldt dat het Deen- sche s.s. „Kina" te Las Palmas is aangekomen met acht overlevenden van op mijnen geloopen en getorpedeerde schepen. Hieronder bevindt zich ook de kapitein van het Noorsche s.s. „Enid", dat op 18 Januari In de Noordzee is ge torpedeerd. Het s.s. „Lesrix", dat op de Theems is aan gekomen, heeft de lijken van vier mannen aan land gebracht, die op een vlot drijvende in de Noordzee waren aangetroffen De mannen zijn waarschijnlijk van ontbering om het leven ge komen. Het blijken leden der bemanning van het ver miste Belgische s.s. „Meuse" te zijn. Een der lijken heeft men. geïdentificeerd als dat van den 52-jarigen kapitein van de „Meuse", Van Dyck. Twee reddingbooten van het Estlandsche stoomschip „Nautic", dat Zaterdag op de Noord zee is gezonken, zijn op de Noorsche kust aan gekomen. De booten hadden bijna zes dagen op zee rondgezwalkt. Aan boord van een der booten bevonden zien elf mannen en een vrouw, aan boord van de andere boot tien mannen en een vrouw. Alle wedstrijden afgelast. Alle voor Zaterdag en Zondag vastgestelde wedstrijden van den Kon. Ned. Voetbalbond Kon. Ned. en Haarlemsehe Korfbalbond, Kon Ned. Hockeybond en Dames-Hockeybond. zijn weer afgelast Japansche scheepvaartmaatschappij wil geen Duitschers meer vervoeren. Gevolg- van het Engelsche optreden ter zee. SAN PEDRO (Californië) 26 Januari (Reuter) De Japansche scheepvaartmaatschappij Osa ka Chosen Kaisja heeft medegedeeld dat zij voor den duur van den oorlog zal weigeren Duitsche passagiers via het Verre Oosten naar Duitschland te vervoeren. Verklaard wordt dat deze maatregel het gevolg is van de aanhouding door de Engelschen van sche pen, welke Duitschers aan boord hadden. De maatschappij heeft ook verdere boekingen geweigerd voor het schip „Buenos Aires Maroe" dat vandaag naai- Yokohama vertrekt. Er bevinden zich reeds dertig Duitsche passa giers aan boord van dit vaartuig. Duitsch schip door eigen bemanning tot zinken gebracht. Fransche aanval op vijandelijken onderzeeër. PARIJS, 25 Januari (Havas). Het Fransche legerbericht van hedenavond luidt: „Over het algemeen een kalme dag. Eenige ac tie van de artillerie. Het 1600 ton metende Duit sche vrachtschip „Albert Janus" is door een van onze schepen aangehouden en door de eigen be manning tot zinken gebracht. Eén van onze pa trouilleschepen heeft met succes een vijandelij ken onderzeeër aangevallen". Engelsoh verkenningsvliegtuig neergeschoten. Duitsch Icgcrbericlit. PARIJS, 26 Januari (Havas) Het legerbericht van den ochtend van den 26en Januari luidt: „Niets te melden". BERLIJN, 26 Jan. (D.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het westen geen gebeurtenissen van belang. Het luchtwapen maakte verkenningsvluchten aan verschillende deelen van het front. Een Britsch verkenningstoestel van het type Bristol- Blenheim werd bij de poging om van Frankrijk uit het Roergebied binnen te vliegen in de om geving van Duisburg neergeschoten". In verband met het bovenstaande vermelden wij een Reuterbericht van den volgenden inhoud „Het Engelsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat een Britsch vliegtuig, dat in Frank rijk was opgestegen voor een verkenningsvlucht boven Noordwest Duitschland, niet is terugge keerd". De Biït waarschuwt tegen gladde Niet zonder reden, noemt men Rheumatiek een rampspoed, waaronder in ons land ontelbare mannen en vrouwen gebukt gaan. Onbeschrij felijk zijn de pijnen, ondragelijk de lasten, die rheumatiek al aan de menschhei-d gebracht heeft Want nog afgezien van de pijnen zelf, gaan er zoovelen ten onder aan de gevolgen, worden heele families het slachtoffer, omdat de onmacht tot het verrichten van het dagelijksch werk, het vaders onmogelijk maakt hun dagtaak te ver richten; worden moeders aan hun stoel of bed gekluisterd, omdat aangetaste ledematen, krach teloos en als het ware verlamd, ieder werk weige ren. Koud, guur weer, regen en wind, vochtige woningen en allerlei oorzaken meer, kunnen lei den tot aanvallen van rheumatische pijnen. Maar de grond-oorzaak is altijd onzuiver bloed, Schadelijke zuren die 'niet behoorlijk door het lichaam worden afgevoerd, die zich ophoo- pen en vastzetten in spieren, spierweefsels en gewrichten, die zijn de eigenlijke oorzaak van Üw snerpende Rheumatische pijnen. Daarom moet ge Kruschen Salts nemen. Dit heil zame middel, dat reeds zoo onnoemelijk vele lij ders aan Rheumatiek van hun pijnen verlost heeft, zal ook Uw bloed Zuiveren en zoodoende de oorzaak wegnemen van Uw lasten en pijn. Kruschen Salts is samengesteld uit 6 minerale zouten, welker aansporende werking op Uw lever, nieren en ingewanden, deze organen tot groo-ter actie brengt; die ze weer doet functionneeren precies zooals vroeger; die ze eigenlijk weer jong maakt en opgewassen tegen hun taak: Uw bloed te zuiveren, het vrij te houden van pijnverwek- kende zuren en deze af te voeren langs natuur lijken weg. Wees veustandig breek Uzelf uit de ban van pijnen en ongemak, wordt weer de oudeNeem Kruschen Salts. lederen mor gen bij het opstaan de beroemde kleine hoe veelheid Kruschen, zooveel als er op een cent gaat. in Uiw eerste kopje thee. 't Is zoo weinig en doet U zoo wonderlijk véél goed. Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E, Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland), Opgericht 1756 (Adv. ingez. Med.) PE cost gaat altijd voor de baet uit. Ook bij Groentjes in Haarlem's Dagblad. Maar htm „coct" is zeer klein, hun „baet" zeer groot, vandaar hun succes. Rapport over de „Orazio" aan Mussolini voorgelegd. Deel der passagiers verliet het schip tegen het advies van den gezagvoerder in. (Men zie ook pag. 5) ROME, 26 Jan. (Stefani). De Minister vaö Verkeer heeft aan Mussolini het rapport voorge legd over den brand op het Italiaansche motor schip „Orazio". Hierin wordt het verloop van de ramp beschreven en wordt o.m. gezegd dat de pogingen het vuur te blusschen ij del bleken we gens den zwaren wind welke den brand aanwak kerde. Ondanks de zeer woelige zee meldden ver scheidene Italiaansche schepen, in antwoord op de noodseinen, dat zij te hulp kwamen. De kapitein gaf bevel dat elkeen de aankomst dezer schepen zou afwachten en wegens de hooge zee raadde hij elkeen af zich in de reddingsbooten te begeven. Een aantal personen, die van de hoofdgroep der opvarenden verwijderd stond en geen instructies kon vragen, daalde in drie red dingssloepen af. Hiervan is slechts een sloep later teruggevonden. De opvarenden hiervan zijn aan boord genomen van het Fransche marinevaar tuig „Ville d'Ajaccio". De beide andere sloepen met de opvarenden moeten als verloren be schouwd worden. Het eerste schip dat opdaagde was de Italiaansche mailboot „Bianca-Mano". Alle aan boord gebleven personen werden gered. De kapitein verliet het laatst het brandende vaartuig. Het aantal vermisten bedraagt 110, n.l. zestig leden der bemanning en vijftig passagiers. Het grootste deel der vermisten moet als'verloren be schouwd worden, omdat zij tegen de orders van den kapitein in, het schip verlaten' hebben, toen er nog verbinding mogelijk was tusschen de twee groepen, die zich op den voor- en achtersteven bevonden. Mussolini heeft den minister opgedra gen den kapitein, de officieren, de bemanning en de geredden geluk te wenschen. Amerikanen kregen den raad Zweden te verlaten. 'M STOCKHOLM, 26 Januari. Aan alle Ame rikanen werd gisteren geadviseerd Zweden zoo spoedig mogelijk te verlaten, indien zij daar geen „speciale redenen hadden, welke hen daar hielden". Het aantal Amerikanen, welke zich in Zweden bevindt bedraagt tusschen de zeshon derd en zevenhonderd. Het advies van'de con sulaten was bescheiden van toon en verklaarde alleen dat het noodzakelijk was gevaarlijke zones te verlaten. Vernomen wordt dat het advies geeni betrekking had op de geruchten als zouden bij Stettin Duitsche troepenconcentraties zijn op gemerkt. Het is slechts met het oog op 'den algemeenen toestand in Europa gegeven. (United Press.) Dc zomertijd in Engeland. Begin op 25 Februari vastgesteld. Sir John Anderson heeft Donderdag In het Lagerhuis medegedeeld dat de aanvang van den Zomertijd is vastgesteld op 25 Februari a.s., des nachts om twee uur. WEEK-ABONNEMENTEN i,v-, .Ae^Pn' dienen uiterlijk Woensdagsavonds VnlemSe" Meteor0l0gIsch Instltuut te De betaald te zijn. daa, de bezorgers oB Tengevolge van de lichte motregen, welke voor- I Donderdag moeten afrekenen, al in het midden van het land wordt verwacht, zullen de wegen hier en daar opnieuw zeer gl^d 1 DE ADMINISTRATIE* worden. -

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2