£aalrfe> BeciMeti BURGERLIJKE STAND Van Delden's nieuwe Revue VRIJDAG 26 JANUARI 1940 HXXRÏIEM'S DXGBUAD ir Ernstige explosie in eellulosefabriek STOCKHOLM 26 Januari. Hedenmorgen heeft een ernstige ontploffing plaats gehad in een eellu losefabriek te Jemtalen bij Drammen. Hierbij wer den twee personen gedood en vijftig gewond. (United Press). In vlaag van krankzinnigheid vrouw te lijf gegaan. GRONINGEN 26 Januari. Gisteravond om half tien werden de bewoners aan den Helperoostsingel te Groningen opgeschrikt door het roepen van „moord", welk geroep bij onderzoek afkomstig bleek te zijn uit een perceel, bewoond door den heer en mevrouw S. G. ZwartBruins. Op de angstkreten ging een buurman op onder- Zoek uit, waarbij hij de hulp inriep van een agent van politie. Door de achterdeur, die geforceerd werd, kwamen zij de woning van de familie Zwart binnen. In de achterkamer zagen zij de ongeveer vijftig jarige mevrouw Zwart, op den grond liggen, ferwijl in de voorkamer een man stond, die als een krank zinnige te keer ging. De recherche, die onmiddellijk gewaarschuwd werd, stelde een onderzoek in. Hierbij kwam aan het licht, dat mevrouw Zwart alleen thuis was. Een zekere H. L., die ongeveer veertig jaar is en onge huwd en in een van de woningen van den heer Zwart woont, waar hij vijftien weken huurschuld heeft, is, op tot nu toe onbekende wijze binnen gekomen. Aangenomen moet worden, dat de man plotseling vlagen van krankzinnigheid heeft gekregen en toen, nadat hij in de woning van de familie Zwart was gekomen en den heer Zwart niet thuis had ge troffen, met wien hij waarschijnlijk over de huur schuld wilde spreken, mevrouw Zwart onmiddellijk te lijf is gegaan. De dader legde een volledige bekentenis af. De toestand van het slachtoffer was hedenmorgen nog steeds zeer ernstig. Japansche represaille SJANGHAI, 26 Januari (Reuter) Als ver goeding voor het incident met de „Asama Maroe" zijn matrozen van een Japansche kanonneerboot aan boord gegaan van het Britsche stoomschip Wingsang, toen dit schip zich Woensdag ter reede van Foetsjau bevond. Later gingen zij weer kalm van boord zonder ©en onderzoek te hebben ingesteld. &uto op het IJselmeer door het ijs gezakt. ELBURG 26 Januari. Aangemoedigd door het autoverkeer over het IJselmeer hebben de heeren Matthijsen uit Vaassen (Gld.) en Klappe uit Zwolle met drie Elburgsche visschers vanmorgen, van El- burg uit met een vrachtauto een tocht ondernomen naar het wrak van de „Friesland" teneinde te Onderzoeken in hoeverre het mogelijk is nog iets yan de lading te bergen. Op den terugweg kwam de auto voor de beruchte geul te staan. Het lukte niet het voertuig daarover heen te loodsen. De wagen zonk in de diepte weg, waarbij de chauffeur zich. ternauwernood kon red den. Hij kwam er met een nat pak en den schrik af. De overige inzittenden waren veiligheidshalve tevoren uitgestapt. Met zijn vijven hebben zij den ■terugtocht naar Elburg te voet moeten voortzetten. De auto zit nog in het ijs. COMITé O. EN O. Tooncelvoorstelling „Ludamus". Hiertoe uitgenoodigd door het Comité van O. en O. te Haarlem, zal de R.-K. Tooneelvereeniging „Ludamus" op Vrijdag 2 Februari in den Stads schouwburg een voorstelling geven van „De wre kende God" van Edt Veterman. Haarlemsche Begrooting. De vergaderingen van den Raad. De burgemeester van Haarlem heeft den raad bijeengeroepen ter behandeling van de gemeente- begrooting op de volgende dagen: Woendag .31 Januari 's middags en 's avonds. Donderdag 1 Februari 's middags, Vrijdag 2 Februari 's middags en 's avonds. En ..zoo noodig" nog Woensdag 7 Februari 's middags en 's avonds. Donderdag 8 Februari 's middags en Vrijdag 9 Februari 's middags en 's avonds. Behalve de begrooting vermeldt de agenda: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Terugneming uit het woningbedrijf en slooping van de perceelen Nieuwelandje nos. 3 en 3A. 3. Balans, enz. over 1938 van de: a. Coöp. Woningvereenïging „Eigen Woning" G.A.; b. Stichting „Centraal Woningbeheer". 4. Verlenging van den termijn van ontrui ming van een aantal onbewoonbaar verklaarde woningen. 5. Wijziging van de pachtsom van den Stads schouwburg. 6. Vaststelling van het gemiddeld bedrag per leerling, bedoeld in art. 10Ibis, le lid der L.O.- wet 1920, hetwelk voor belooning aan vakonder wijzers is uitgegeven. 7. Uibkeering ingevolge art. 104 der Lager- onderwijs 1920 aan andere gemeenten. 8. Toekenning van vergoeding over 1937 be doeld in de L.O.-wet 1920: a. ingevolge art. 101, 9e lid (vakonderwijzers); b. ingevolge art. 101, le lid (kosten, van instandhouding). 10. Beschikbaarstelling van gelden voor her stelling van den toren en van het kerkgebouw in de voormalige gemeente Spaarndam. 12. Benoeming van: a. twee tijdelijke leer krachten aan de Middelb. School voor Meisjes met 5-j. cursus; b. een onderwijzer aan de Wou- wermanschool. HAARLEM, 26 Januari. Bevallen 22 Januari: P. van WijkKlooster, d.; 24 Janiuari: A. M. van der Meij de Bie—Herm- sen, z.; 25 Januari: C. Th. van Schootenvan Berkel, z. Overleden 24 Januari: J. C. Ossewaardevan Pijpen, 77 j., van 't Hoffstraat: H. Son, 65 j., Ver- spronckweg; J. A. Bonarius, 43 j., Engelszstraat; M. Kooi, 55 j., Zocherstraat; 25 Januari: H. Her tog, 71 j., Aagje Dekenstraat; A. A Lamp Brinkmann. 65 j.. Barteljorisstr.; H. G. de Brou wer, 71 i„ Koningstraat: A. van Dijk, 64 j., Maer- ten van Heemskerkstraat; L. de Prie, 74 j.. Oran jestraat. Getrouwd 26 Januari: P. M. M. Asselberghs en W. Magré. Voor den Politierechter. De verduisteringsoefening in Haarlem m er meer. VOOBBEURSOVER ZICHT. De handel op de wisselmarkt was hedenmorgen wederom van bescheiden proporties. Het Brit sche pond vertoonde na de rijzing der laatste dagen* aanvankelijk eenige weifeling. Terwijl aanvankelijk werd gehandeld tegen 7.49y27.50, herwon het Britsche devies echter reeds spoedig de kracht, die het dezer dagen ten toon had gespreid en werd een opwaartsche richting gevolgd, zoodat later In den ochtend in hoofdzaak werd gehandeld in de omgeving van 7.51, waarmede het niveau van gisteren werd bereikt. Fransche francs gedroegen zich geheel in overeenstemming met het pond sterling en liepen na iets zwakker opening geleidelijk aan naar- boven, waarbij zij stegen van circa 4.25 tot om streeks 4.25 3/4. De Amerikaansche dollars waren weinig veranderd en zoo goed als onbewogen, en golden in hoofdzaak 1.88 5'16. Belga's die deze week een uitgesproken neiging tot oploopen aan den dag legden, waren ook heden weer goed ge disponeerd. Terwijl bij den inzet een prijs van 31.82y2 werd geadviseerd, werd in het verdere verloop gehandeld tegen prijzen van 31.84— 31.88. Zwitsersche francs waren 42.2142.24, Duit- sohe marken 75.5075.60. De Scandinavische deviezen werden als volgt vernomen: Oslo 42.75. Kopenhagen 36.35, Stockholm 44.87y2. Op de termijnmarkt was het disagio voor Brit sche ponden iets grooter en dit bedroeg circa 2 1/8 cents voor 1 maand en 6 5/8 voor 3 maan den. Ook het disagio voor Belga's was opgeloopen en beliep circa J2y2 cents voor 1 maand en 37'/2 cents voor 3 maanden. Het agio voor dollars was daarentegen iets gekrompen en gold circa 18 cents voor 1 maand en 7 16 voor 3 maanden. De handel op de niet-officieele ochtendbeurs was zeer stil. De koersen waren vergeleken met de vorige slotnoteeringen niet veel veranderd, waarbij in hoofdzaak moest worden afgegaan op adviesprijzen. De Amerikaansche fondsen waren weinig veranderd. Gestrand schip lek gestooten. TERSCHELLING. 26 Januari. Nader wordt gemeld, dat het gestrande Letiandsche stoomschip met is de „Everosa", maar de „Everoja", eveneens afkomstig uit Riga. Het schip blijkt te zijn lek gestooten en de po sitie is gevaarlijk. De sleepbooten zijn er in geslaagd vast te maken en zullen vanavond bij hoog water trachten het schip van de zandplaat af te sleepen. De redding boot zal in de nabijheid blijven om zoo noodig de bemanning over te neinen. De „Everoja" heeft een laadvermogen van 7300 ton. De winkelier, die in uw blad van 23 Januari jj. een ingezonden stuk publiceerde, veronder stelt, dat een vervroegde sluiting alleen de groote zaken ten goede komt Dit is echter niet juist, ook vele kleine winkeliers zouden deze 7-uur- sluiting weten te waardeeren evenals men nu de wettelijke Zondagsluiting en de 8 uur-slui ting niet gaarne meer zou willen missen. De praktijk heeft uitgewezen dat het publiek zich zeer gemakkelijk aanpast, zoodat dit zich ook een 7 uursluiting zal aanpassen ter wijl de ondervinding leert, dat een vroege slui ting absoluut geen schade oplevert voor den winkelier. Vóór de invoering der wettelijke sluiting dacht ik er precies over als mijn geachte coliega-te- genstander, maar nu ik de zegeningen van een vrijen-Zondag en de vrije avonden in de week heb leeren kennen ben ik van verwoed tegenstander groot voorstander geworden en velen met mij, De opmerking van winkelier over de „service" in de Haarlemsche zaken acht ik ongemotiveerd, persoonlijk is mij gebleken dat de service in za ken buiten Haarlem niet beter of slechter is dan hier. Dit heeft bovendien met de vroege slui ting niets uitstaande, er zijn zaken die om 6 uur sluiten en toch een uitstekende service ge ven. Tenslotte zegt hij: de eigenaar van een bedrijf moet baas zijn, m.a.w. zoo laat kunnen sluiten als hij zelf wil. Ik hoop echter dat alle kleine winkeliers en het winkelpersoneel voor deze vrijheid, die mij goed bekend is, ik ben reeds 30 jaar winke lier, gespaard mogen blijven. Deze vrijheid noodzaakte hem vroeger voor de invoering der wettelijke sluiting zijn zaak tot 's avonds 10 a 11 uur open te houden, ook al zag men na 8 uur geen klant meer. men keek naar zijn collega aan den overkant of het licht nog brandde en bleef deze geopend, al werd het 12 uur dan kon men als concurrent ook niet sluiten. Wie zou deze toestand, dit z.g. „baas zijn in eigen huis" terug wenschen? Ik denk zelfs mijn collega winkelier niet. Dankend voor de plaatsing, JOH. v. Z. Militairen in bioscopen. Tot mijn spijt moet ik constateeren, dat in onze stad de sympathie voor de militairen be gint te tanen. Misschien gebeurt dat ook in meer plaatsen van ons land. Niettegenstaande er allen van doordrongen zijn. dat de militairen in de eerste plaats alles, zelfs hun gezinsleven, op offeren voor de bescherming van onze neutra liteit. Bij een bezoek 3.1. Zaterdagavond aan het Luxor Theater, moest ik helaas het volgende er varen. Daar in dit theater momenteel de voortreffe lijke film „Goodbye Mr. Chips" draait, was ook de toeloop uiteraard buitengewoon groot. Ik ben een zakenman en kan mij ook heel goed be grijpen, dat de directie hier een extra'tje aan wil verdienen, maar dat dit ten koste van de militairen gaat, lijkt mij toch niet juist. Toen het bleek bij de vroege voorstelling dat het storm liep kwam heel gauw de boodschap aan de cassa. dat er gec goedkoope „militaire" plaatsen meer verkrijgbaar waren: wel konden onze soldaten plaatsnemen voor den vollen prijs. Nu is mijn meening dat als men verklaart en dit is geloof ik nogal uitdrukkelijk gedaan dat militairen beneden den rang van officier reductie op hun plaatsbewijzen krijgen, dit ook gehandhaafd moet worden. Mij is toch niet bekend, dat de Directies van de Haarlemsche Bioscopen alleen maar een zeker aantal plaatsen voor dit doel beschikbaar stel den. Meermalen heb ik tenminste vast kunnen stellen dat de zaal overwegend met soldaten ge vuld was, te begrijpen, daar het voor hen een avond is van verpoozing voor weinig geld. Met dank voor plaatsing, EEN REGELMATIG BEZOEKER. De directie van het Luxor Theater deelt ons naai' aanleiding van dit stuk mede dat haar bioscoop regelmatig voor de helft van de ran gen, die voor een reductie voor militairen in aan merking komen, door militairen gevuld is. Ook Zaterdags is dat bet geval. Meer militairen kan men tegen gereduceerden prijs niet toelaten,, aangezien de voorstelling anders niet loonend wordt. SANTPOORT INSTITUUT VOOK ARBEIDERS ONTWIKKELING. Nu „De Toorts" niet beschikbaar is heeft mer. zijn toevlucht moeten nemen tot hotel „Vreeburg" te Bloemendaai. In „Vreeburg" zal op 14 Februari a.s. spreken Dr. B. Sajet uit Amsterdam over „Sociale hygiëne" en op 28 Februari Theo Thyssen uit Amsterdam over „Gezinsopvoeding". HAARLEMMERMEER CONCERT. Het mannenzangkoor „Harpe Davids", uit Amsterdam, dat onder leiding staat van den dirigent Sam Englander. zal op Zaterdag 17 Februari in het Concertgebouw een concert geven. BURGERLIJKE STAND van 1925 Januari 1940. Geboren: Elisabeth d. van J Smit en J. E. Har- tog. Petronella Maria, d. van H. L. Tebbens en P. A. M. Bisschop. Hendrica Jacoba, d. van J. A. Kuipers en M. van der Peijl. Agnes Gertru des, d. van P. van Schie en E. van den Boom. Gerardus, z. van C. P, J. van Nieuwburg en Th. van Schagen. levenl. zoon van G. J. L Brink en S. Loosbroek. Ondertrouwd: Geeno. Getrouwd: Peter Johannes Janssen, 25 jaar en Antje Gerarda Huiberls, 24 jaar. Barend Adriaan Bax, 28 jaar en Trientje Hazenberg, 21 jaar. Johannes Jacobus Turk, 29 jaar en Cornelia Jonk man, 23 jaar. Overleden: Anna Busé. 81 jaar, wed. van C. v. d. Linde. Johannes Hilbertus van der Hoeven, geh. met A. Alberts, 70 jaar. Jacobus Veerman, 66 jaar, geh. met M. Eveleens. Johannes Nico- laas Versleijen, 87 jaar, wedn. van M. .T. Versleijen Jan Spaargaren, 60 jaar, geh. met M. Spaarga ren. Hendrikus Wilhelmus de Wolff, 46 jaar, geh. met E. W. A. Preij. BIETENPRIJS VASTGESTELD MAAR TE LAAG. De Vereeniging van Bietenverbouwers in Noord- Holland hield Donderdag onder voorzitterschap van den heer A. Buurman uit Heemstede een ver gadering in hotel De Beurs te Hoofddorp. De heer Buurman deelde in zijn openingswoord mede dat deze bijeenkomst was belegd naar aan leiding van het bericht dat de regeering den bie- tenprijs heeft vastgesteld op een bedrag van 12.50. De boeren hadden zeker gerekend op een bedrag van 13.75 a 14.—. Door verschillende sprekers werd dit punt be handeld, allen waren het er echter over eens. dat het vastgestelde bedrag te laag is. De boeren zijn thans verplicht hun arbeiders hoogere loonen uit te betalen. Des te meer is deze richtprijs een tegenvaller, daar de alge- meene onkosten toch stijgen, terwijl de betaling der bieten een klein jaar op zich laat wachten. De heer K. Kamper uit Haarlemmermeer, die een onderhoud had met den regeerlngscommis- saris, den heer Louwes, besprak de vermeerdering van den bietenbouw die de regeering wil bevor deren met 25 procent. Spr. betwijfelde of dit mogelijk zou zijn vooral in verband met dezen prijs. De heer L. meende dat dit wel doorgang zou vinden. Tenslotte werd op voorstel van den heer Ba- rendregt een motie aangenomen, waarin ver klaard wordt, dat de bietenprijs van 12.50 voor de bietenbouwers onaanvaardbaar is. De Bond van Suikerbietenfabrikanten zal wor den uitgenoodigd deze motie over te nemen. Dr. I. H. J. VOS VOOR DEN B. V. L. Donderdagavond hield de afdeeling Haarlem mermeer van den Bijzonder Vrijwilligen Land storm in hotel Krielen te Hoofddorp een propa- gandavergadering in tegenwoordigheid van eenige militaire en burgerlijke autoriteiten. De voorzitter Mr. A. Slob heette in zijn ope ningswoord allen welkom en om dadelijk in het B V. L.-leven te worden ingeleid, werd een film vertoond van den Landdag te aZndvoort, in den afgeloopen zomer gehouden. Hierna sprak Dr. I. H. J. Vos uit Amsterdam over het bestaansrecht van den B. V. L_ in dezen tijd. verdedigde dit krachtig en haalde Finland als voorbeeld aan tot welke groote daden een weerkrachtig volk in staat is. Burgemeester A. Slob dankte den spreker voor de vlotte rede. Na de pauze werden nog enkele films vertoond. Ernstig ongeval. Auto door leuning van viaduct geschoten. Donderdagavond te omstreeks 6.30 uur reed een luxe auto bestuurd door W. F. K., wonende te Amsterdam over den Rijksweg no. 4 te Haar lemmermeer in de richting van Amsterdam. Op den oprit van het viaduct over den Bennebroe- kerweg moest hij een auto beladen met hooi passeeren en week naar links uit. De linkerwie- len kwamen daarbij in de sneeuw, die door de vorst bevroren was. waardoor de auto begon te slippen. De bestuurder verloor de macht over he4 stuur en de auto die inmiddels boven op het via duct was gekomen, schoot plotseling van linlp naar rechts en kwam met de voorzijde in bot sing met het hekwerk van het viaduct. Ongeveer drie meter van het hekwerk werd uit het beton gerukt en de auto schoof halverwege over den rand van het viaduct en bleef toen hangen. De chauffeur, die -vreesde dat de auto naar beneden zou storten, sprong uit de auto en wist zich op deze wijze van een vermoedelijk wissen dood te redden. Hij kwam er zoodoende nog goed af. De auto is eigendom van den heer A. C., even eens wonende te Amsterdam. Een inmiddels ontboden kraanwagen van de A. R. M. te Amsterdam heeft den wagen gelicht en vervolgens naar Amsterdam gesleept. De wagen was zeer zwaar beschadigd. De bestuur der moet met een matige snelheid hebben gere den. daar anders zeer zeker de auto van het via duct op den benedenweg gestort zou zijn, het geen voor den bestuurder indien hij zich niet in wettigheid had kunnen brengen vreeselijke gevolgen zou hebben kunnen gehad. De gemeente-politie van Haarlemmermeer was spoedig ter plaatse om het verkeer te rege len. VELSEN Ernstige vechtpartij. Fabrieksarbeider kreeg messteek in den rug. Gisteravond heeft op den Schulpweg een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschcn den fabrieksar beider Z. uit Velsen Noord en S. uit Heemskerk. Eerstgenoemde werd door den Heemskerker met een broodmes in den rug 'gestoken. Na voorloopig ter plaatse verbonden le zijn is Z. per ziekenauto naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk vervoerd. S.. die door Z. moet zijn aangevallen liep twee messteken op. en zou daarna zijn tegenstander in den rug hebben gestoken. De andere vechtersbaas werd gearresteerd. Niet eervol-ontslag van den gemeente-ontvanger. B. en W. stellen den Raad voor. aan den ge meente-ontvanger den heer J. J. Wringer, met ingang van 5 Februari as. niet-eervol ontslag te verleenen. OVERVEEN ERNSTIG ONGEVAL. Hedenmorgen kwam de 14-jarige scholier Ten H., wonende te Aerdenhout omstreeks kwart over acht op de Elswoutslaan met zijn fiets te slippen. Juist op dat oogenblik naderde een be- stel-auto van de P.T.T., bestuurd door den heer A. R„ die den Jeugdigen fietser aanreed. Het slachtoffer werd vrij ernstig gewond. Hij werd door een militairen dokter behandeld en met de ziekenauto naar de Maria Stichting te Haarlem overgebracht. HEEMSTEDE COLLECTE ALGEMEEN STEUNCOMITé 1939. Wij hei-inneren eraan dat op Zaterdag 27 Januari de door het Heemsteedsche comité van het „Algemeen Steuncomité 1939" georgani seerde collecte zal worden gehouden. In het comité nemen zitting Jhr. J. P. W. van Doorn, voorzitter, B. J. V. van Hees, vice- voorzitter, G. Gcuman, secretaris. G. A. Breyer, penningmeester e.a. Het gironummer van den penningmeester is 86487. EXPLOITATIE BADHUIS. Blijkens de door het bestuur van het Bad huis bij het gemeentebestuiu' ingediende be grooting voor 1940 wordt een ontvangst aan bad- gelden verwacht van f 4000'tegen een raming van f 3.600 voor 1939. De uitgaven worden begroot op f 8.090. De gemeente zal f 750 bijdragen als vergoeding voor het kosteloos gebruik maken van het badhuis door minvermogenden. Tenslotte zal een exploi tatie-tekort blijven van f 3.230. dat gedekt moet worden door een gemeentelijk subsidie. Voor 1939 werd dit exploitatie-tekort geraamd op f 3.665. GEMEENTERAAD. Over de behandeling der begrooting. De gebruikelijke vergadering van den ge meenteraad aan het einde van de maand zal ditmaal niet worden belegd. De eerstvolgende vergadering zal worden gehouden op Donderdag 8 Februari des namiddags drie uur. De begrooting voor 1940 zal in deze verga dering nog niet aan de orde worden gesteld. Zij zal worden behandeld in een afzonderlijk voor dat doel belegde vergadering in den loop van Februari. HET LEVEN TE WATER EN DE HERVORMDE SCHIPPFRSRAAD. Onder veel belangstelling werd Donderdagavond in het gebouw Irene op Meer en Bosch de belang wekkende film „Het. leven te water en de Her vormde schippersraad" vertoond. Ds. F. D. Emous, hulpprediker bij den Ned. Herv. Schippersraad gaf een kort overzicht van de film en zette tevens uiteen wat het doel van den avond was, nl. het opwekken van de belangstelling der burgerij voor den arbeid van den raad. Deze be oogt de kerkelijke en maatschappelijke verheffing der schippers en hun gezinnen, onder de voor deze zoo moeilijke omstandigheden. Ten einde het werk van den Raad meer bekend heid te verschaffen, werd den heer W. Beets Jr. verzocht, een film samen te stellen, die thans ver toond werd. In een bonte afwisseling van tafereelen uit ons waterrijk land toont de film het leven der schip pers. Eerst komen kijkjes uit den ouden tijd, toen het zeilschip nog onze wateren doorkliefde, maar waarbij de schipper niet zoover van huis ging, of hij kon nog een plaats innemen in het kerkelijk leven. Dan komt de motor, die het schip verder van huis brengt, hetgeen aanleiding wordt tot het op treden van den schippersraad, die den schipper en zijn gezin in vele plaatsen een kerkelijk tehuis gaf. Wij maken een kerkdienst mee in de Eilanderkerk te Amsterdam, het centrum van den landelijken arbeid van den Hervormden Schippersraad. wij vergaderen met den schippersjeugdkring „Imma- nuël" en zien hoe de Raad zijn actie uitstrekt tot plaatsen als Rotterdam. Arnhem, Groningen, Zaan dam. Delfzijl, ja tot Ruhrort. Naast de zorg van het sehippersleven strekt de Raad zijn arbeid vooral uit tot de zorg voor het onderwijs voor het schipperskind. Drijvende en vaste internaten, zjjn er vele, zoo- als op het doek bleek. Niettemin behoorden er nog heel wat bij te komen, waartoe een suppletiefonds is opgericht tot den steun waarvan de film prach tig opwekt Ds. Emous sprak een dankwoord. Hedenmorgen behandelde de politierechter te Haarlem een aantal zaken tegen inwoners van de Haarlemmermeer, die tijdens de verduiste ringsoefeningen op 16 en 17 November niet aan de voorschriften Haarlemmermeer be hoort tot de eerste gevarenklasse! voldeden. De officier maakte bij den aanvang de opmer king dat de verduistering in Haarlemmermeer in het algemeen prima is geweest. De officier zelf heeft tijdens de luchtbeschermingsoefeningen de gemeente in alle richtingen doorkruist en het is hem niet gelukt om uit één der huizen licht- uitstraling op te merken. Er was opdracht gegeven zonder pardon over treders te verbaliseeren. Het totale aantal van 8 processen-verbaal (waarvan 7 op 16 November en slechts één op 17 November) beteekent der halve dat er in feite op twee avonden slechts 8 overtreders zijn geweest. De officier vond dat Haarlemmermeer het goed gedaan heeft. De eerste verdachte, die voorkwam was een dame, die in haar woning licht ontstoken had omdat ze in de duisternis een „halve doodval" had gemaakt, zooals ze zei. Ze moest melk halen en dat liep onfortuinlijk af. De rechter vond dat van te voren regelingen moeten worden getroffen bij luchtbescher- mingsmaatregelen, opdat men geen „halve dood vallen" behoeft te maken. Ze werd beboet met f 10. Uit*Zwanenburg kwam een dame in het ver dachtenbankje, die vond dat de contróleerende hulppolitie niet beleefd genoeg haar op haar overtreding attent had gemaakt. Toen er gebeld werd stak ze het licht in de portiek op. De politie riep: „Licht uit! licht uit!" Daaraan voldeed ze niet, omdat ze eerst wel eens wou zien wie of haar zoo onbeleefd toeriep. Officier: Maar mevrouw, wanneer iemand in het water ligt en dreigt te verdrinken wordt toch ook zonder omslag „Help! Help!" geroepen. In dit geval dient men zonder plichtplegingen „Lucht uit!" te roepen en dan moet. u daar on middellijk aan voldoen. De eisch luidde f 15, subs. 9 dagen hechtenis. Verd.: „Daar neem ik geen genoegen mee". „Rechter: „Weet u wel dat de maximumstraf voor deze overtreding 2 jaar gevangenisstraf of f 1000 bedraagt?" De dame werd beboet met f 10 subs. 6 dagen. Een bewoner vair den Aalsmeerderweg had ei- niet. voor gezorgd dat een raam op de eerste étage lichtdicht was. Hem werd daarop attent gemaakt en het licht ging uit. Tot drie maal toe gingen de controleurs langs dit huis en steeds bleek het licht op een andere plaats aan te zijn. „Ik had het gevoel dat ik voor de gek werd ge houden" zei één der controleurs ter terechtzit ting. De verdachte zelf achtte het onmogelijk dat er licht had gebrand'. „Ik had de stop voor de bovenverdieping in mijn zak gestopt" zei hij, „opdat mijn kinderen het licht niet op zouden kunnen steken." De officier eischte f 40, suibs. 20 dagen. De rechter beboette den overtreder met f 20 subs. 12 dagen,. Een inwoner van Nieuw-Vennep bleek niet op de hoogte van de.1 uchtbeschemmgsoef e ning Hij -°'ing, toen hij op de lichtuitstraling at tent werd gemaakt, maar dadelijk naar bed. dan was het tenminste goed duister. Doch nog een poos nadat hij dit aan de con troleurs had medegedeeld bleef het licht bian- den. t f 10 werd in dit geval de boete. Met het dubbele van dit bedrag werd een inwo ner van Badhoevedrop beboet die weigerde na op de lichtdoorstraling van één der vensters opmerkzaam te zijn gemaakt deze tekortko ming te verhelpen. MOTORWIELRIJDEN. SPORTPROGRAMMA VOOR 1940. De Kon. Ned. Motorwielrijders Vereeniging heeft voor 1940 een sportprogramma ontworpen. Behalve de provinciale terreinkampioenschappen heeft de K.N.M.V. een serie burger- en militaire terrein-wedstrijden ontworpen, culmineeend in het miltaire terreinkampioenschap en het terreinkam pioenschap van Nederland. Te dezer zake is een nauw contact gehouden met O. en O. De reseve-kapitein K. J. J. Lotsy heeft den sportpreside'nt der K.N.M.V., den heer G. van Twist, bereids volle medewerking toegezegd. In dien de internationale situatie dit toelaat zal een volledige K.N.M.V.-kampioensrit gehouden wor den, waarin burgers en militairen zich met elkan der zullen kunnen meten. Hoewel het onwaarschijnlijk is dat de interna tionale T.T.-races te Assen zullen kunnen plaats hebben, staan nationale wegraces in Assen, Zand- voort en op het circuit van Limburg op het pro gramma. (UN/T IN IITIIKIN^j O. en O. Amusante klanken. Het comité van O. en O. moet met de ontspan ningsavonden voor de militairen zooveel mogelijk voor afwisseling zorgen. Daarom was het na de verschillende tooneelavonden o.a. van de Leid- sche studenten nu weer eens de beurt aan de revue en dat dit goed gezien was, bewees gisteren wel dé stampvolle zaal van het gebouw St. Bavo, waar nu werkelijk „geen kip meer in kon". Het was ook een bewijs, dat de vorige revue van Mar- tien van Delden bij de „jongens" in den smaak was gevallen. En deze nieuwe revue, die Van Delden „Amu sante Klanken" heeft genoemd deed het niet min der. De directie „Zuurpruim en Co." die aan het hoofd staat van een „wilde bussen-zaak", maar niets meer te doen heeft, sinds de bussen „op stal" staan, besluit een andere richting uit te gaan en als toevallig een heel revuegezelschap in de ga rage komt om een touring-car te huren, zien de heeren onmiddellijk een nieuwe „branche" en Mar- tien van Delden heeft tegelijk den aanloop voor zijn nieuwe revue. Het is altijd aardig om te zien, wat de heer Van Delden met weinige en eenvoudige middelen in elkaar weet te zetten. Dat Johnny Pirns weer tot zijn medewerkers behoort, beteekent zeker winst. Johnny is wel niet meer de lilliputter-korrüek, maar hij zal nog altijd wel de jongste onder de chansonniers en conferenciers zijn. Hij zingt' zijn liedjes met een opmerkelijke vrijmoedigheid, is geheel thuis op het tooneel. heeft een goede zangstem en weet- zijn liedjes aardig en scherp gearticuleerd over het voet licht te brengen. En ook „Witzen" vertelt hij zonder nadrukkelijkheid en toch zoo, dat de pointe niet verloren gaat. Een groot deel van het succes was dan ook gisteren voor Johnny Pirns. Leo van Norden en Henk Smal zijn vervangen door Jan yan Tongeren en Lou Marti, twee komieken, die nog niet zoo op eikaar zijn in gesteld als van Norden en Smal, maar in een eenvoudige revue toch wel op hun plaats zijn. Van Tongeren wint het voorloopig van Marti, zooals duidelijk blijkt, als zij samen op de plan ken- staan. Vooral zijn „Jan Kordaat", de matroos, had in deze zaal vol militairen een „reuzen-succes". Wij kregen natuurlijk ook onze juffrouw Snip en juffrouw Snap ai heetten zij hier juffrouw Pukkel en juffrouw Sukkel. Over het algemeen was het programma na de pauze beter vlotter en van grooter- eenheid ook door de medewerking van de „the Mari- nucci's" als show-band dan daarvoor. Zoo vond ik de sketch „Een vermakelijke vergissing niet erg gelukt. Hierin ligt niet de kracht van dit revue-ensemble. Maar de footlight-girls voerden, zoowel voor als na de pauze aardige dansen uit en James Black zorgde met of zonder dame voor de —blijkbaar on misbare tapdansen en een der meisjes den naaim kon ik niet verstaan droeg lang niet onverdienstelijk een tragische „levensschets' voor. Het was dus een avond vol afwisseling, die bij de militairen zooals wel duidelijk bleek uit het warme applaus en de ovatie aan het slot zeer in den smaak is gevallen. J. B. SOHÜIL. Voor den innoua dezer rubriek stelt de Reaactn zich niet verantwoordelijk Van ingezonden stukken, ge-plaatst oj niet ge plaatst, wordt de kopij den inzender niet terua gec-"~n. Nogmaals vervroegde winkelsluiting

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7