Laatste, "B BURGERLIJKE STAND ZXTERD AG 27 JANUARI 1940 HAAREEM'S DAGBEAD 10 TOT DE NOORSCHE VROUWEN. OSLO, 26 Januari (Reuter). In een heden avond gehouden radiorede heeft kroonprinses Martha verklaard dat de Noorsche vrouwen ge reed moeten zijn in tijd van oorlog haar plicht te doen. Zij deed een dringend beroep op alle vrouwen om toe te treden tot de Noorsche vrijwillige hulporganisatie. niet verbroken." Italiaansch blad laakt de politiek van Engeland en Frankrijk. ROME. 27 Januari (Stefani). De ..Relazioni ïnternazionali" schrijft, dat Londen en Parijs, hoewel zij het communisme buiten de wet ge- plaast hebben, de bruggen met Moskou niet hebben verbroken, dit toont aldus het orgaan aan, dat de democratieën ondanks alles nog de hoop koesteren zich eens te kunnen verzoenen met den verloren Russischen zoon, indien hij zich zou laten overtuigen, opnieuw ae eer genie ten beschouwd te worden als een redder der Europeesche beschaving. Anti-hamstercanipagne in Italië. Hamsteraars zijn „slechte fascisten". ROME, 26 Januari. De Italiaansche bla den zijn vandaag een campagne begonnen tegen het hamsteren. Sinds de instelling namelijk van de rantsoeneering zijn de Italianen begonnen alle mogelijke levensmiddelen in groote hoe veelheden in de slaan. De autoriteiten vreezen daarom dat dit onverwachte hamsteren de zorg vuldige berekeningen voor de aanwezige levens middelen in het komende jaar zal omverwerpen. Reeds zijn zeep en thee vrijwel niet meer te krijgen, terwijl cacao schaarsch wordt. In de Italiaansche cacao Is immers reeds suiker ver werkt. zoodat dit product gebruikt kan worden als surrogaat voor de gerantsoeneerde suiker. Sedert het begin van den oorlog is er een te kort aan eieren in Italië. Voor den oorlog was men namelijk voor een groot gedeelte aangewe zen op eierenimport uit de Bafkanlanden, die nu echter voornamelijk naar Duitschland exportee ren. Olie. boter, rijst en meel kan nog gekocht worden, doch de winkeliers weigeren groote hoe veelheden te leveren uit vrees dat voor deze pro ducten een distributie zal worden ingesteld. De nieuwe perscampagne is begonnen om de bevolking te kalmeeren en aan te toonen dat er genoeg voor allen is. indien ieder zich onthoud van hamsteren. Hamsteraars zullen voortaan worden beschouwd als „slechte fascisten". Gayda schrijft in het „Giornale d'Italia": Hamsteren is nutteloos en anti-nationaal. Het evenwicht van de markt wordt erdoor verstoord en het kwaad dat men poogt te bestrijden wordt vergroot. Het treft in het bijzonder de armen en het vernietigd den rijkdom". De „Lavora Fascista" waarschuwt het publiek dat in de toekomst de straf vanzelf op het ham steren zal volgen. (United Press.) Opvarenden van de „Columbus" te Genua ontscheept. GENUA. 26 Januari (Reuter). Het Italiaan sche mailschip „Rex" heeft 57 leden der beman ning van het Duitsche s.s. „Columbus, dat de opvarenden tot zinken hebben gebracht, ont scheept. Men neemt aan dat zij door de Britsche imarinevaartuigen zijn doorgelaten, omdat zij het zij onder, hetzij boven den militairen leeftijd waren. SELECTIE BIJ DE TEELT VAN BLOEMBOLLEN. Dinsdagavond 30 Januari houdt ir. K. Volkersz. Rijkstuinbouwconsulent, voor de afdeelingen 6choten-Velsen. Haarlem, Overveen, Bloemen- daal en Heemstede van de Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur in hotel „De Weyman" te Sant poort een lezing over: „Selectie bij de teelt van bloembollen" N. V. V.-RESOLUTIE TEGEN FASCISTEN EN COMMUNISTEN De vergadering van de hoofdbesturen van de bij het N. V. V. aangesloten organisaties vergaderden Vrijdag te Utrecht en op deze vergadering werd een resolutie aangenomen „inzake het verbod van het lidmaatschap van moderne vakorganisaties voor' le den en aanhangers van extremistische partijen". De vergadering is van oordeel, dat de resolutie van 3 November in dien zin moet worden uitgebreid, dat ook personen, van wie krachtens hun optreden moet worden aangenomen, dat zij zich geestelijk verbonden voelen met een fascistische of communis tische partij of een harer neven-organisaties, geen lid kunnen zijn van een bij het N. V. V. aangesloten organisatie. De vergadering dringt er bij de aangesloten or ganisaties op aan, aan deze resolutie uitvoering te geven. Op den dag der nationale „Erhebung" 30 Januari, zal dit jaar in Duitschland het anders ge bruikelijke algemeene uitsteken van de vlag ach terwege blijven. De bevoegde instanties hebben een desbetreffende bekendmaking gepubliceerd. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Bilderdyk 25 van Rott. te New-York. JAVA—NEW-YORK LIJN. Kota Baroe Java n. New-York 25 van Padang. Salabangka. 26 v. New-York te Batavia. STOOMVAART MIJ-NEDERLAND. Tjikandi uitreis) 26 te Batavia. ROTTERDAMSC HE LLOYD. Marken (uitreis) p. 26 Perim. Dempo 26 van Batavia te Genua. HAARLEM, 27 Januari. Bevallen: 25 Jan.: A. M. FransenStoel, z., 26 Jan.: C. C. SchouwVriesekoop, z., M. A. Goedhart de Geus. z., 27 Jan.: J. de Kwant—Buys, z„ M. J. BosmaStiegelis, z. Overleden: 25 Jan.: A. M. Dolkemade—van het Nederend. 80 j„ Z.B. Spaarne, 26 Jan.: C. van Kessel 84 j.. Jansstraat. K. Vosse van Velzen, 62 j„ Jelger- smastraat. J. P. Cramer, 84 j., Brouwersstraat, G. BussemakerJonker, Oranjekade, A. M. Keukelaar *~Koole, 74 j„ Spaanschevaartstraat, H. M. Klijsen, 74 j.. Spaarne, J. Klaver, 79 j., Reguliersstraat. Noodweer in het regentschap Tjilatjap. Typhoon vernielt honderd desa-woningen. SIDAREDJA, 27 Januari (Aneta-A.N.P.) Gistermiddag om omstreks vier uur is het district Sidaredja, regentschap Tjilatjap, geteisterd door een typhoon, die trok in de richting West-Zuid- Oost. De typhoon ging gepaard met zware regens en bliksem en duurde drie kwartier. De hevige regens hielden twee uur aan. Na den typhoon werd duisternis waargenomen. De wedana van Sidaredja verleende onmiddel lijk hulp, terwijl het overige personeel van bin- nenlandsch bestuur uit de omstreken eveneens direct te hulp kwam. Ongeveer 100 desa-woningen zijn ingestort en veel boomen zijn omgewaaid, voornamelijk in de desa Sidamoelja. Een vrouw is bedolven, terwijl enkele andere personen lichtgewond zijn. De schade kan voorloopig niet worden ge schat. Ongever 200 personen zijn dakloos geworden. Opruimingswerkzaamheden zijn thans gaan de. OVERLEVENDEN VAN DE .SLIEDRECHT' NOG NIET HUISWAARTS. AMSTERDAM, 27 Januari. De directie van de N.V. Phs. van Ommeren's Scheepvaartbedrijf te Rotterdam bericht dat zij uit Londen de mede- deeling heeft ontvangen, dat het vertrek van de vijf overlevenden van de „Sliedrecht" uit Londen naar Nederland is uitgesteld wegens nog te ver vullen formaliteiten Getorpedeerd Franseh schip was „Tourny". Van de 35 opvarenden acht omgekomen. (Zie ook pagina 5) MADRID, 27 Januari (D.N.B.) Het circa 4000 ton groote Fransche vrachtschip „Tourny", dat op weg was van Senegal naar Bordeaux, is volgens verklaringen van te Vigo aangekomen schipbreu kelingen voor de Galicische kust door een Duit sche duikboot tot zinken gebracht. Acht van de 35 opvarenden zijn om het leven gekomen. Het schip voer in convooi. Meer wetgevende arbeid gevraagd. Eerste Kamer over de Justitiebegrooting. In het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de justitiebegrooting 1940 lezen wij. dat van verschillende zijden 's ministers plannen ten aanzien van den wetgevenden arbeid, hoewel men beperking ten deze als een verdienste wilde aanmerken, toch al te bescheiden werden ge acht. Naast het kinderrecht en de echtscheiding werd op een aantal onderwerpen de aandacht gevestigd, waaromtrent eveneens de bevordering eener voorziening werd noodig geoordeeld. Het voornemen van den minister betreffende het kinderrechtontwerp hadden verscheidene leden met genoegen begroet Minder ingenomen waren zij echter met de in uitzicht gestelde be handeling van het aanhangige eehtscheidings- ontwerp. Zij meenden, dat de minister in de tegenwoordige omstandigheden en bij de huidige politieke situatie beter zou doen deze wetsvoor- dracht, waaromtrent tusschen onderscheidene be volkingsgroepen diepgaande verschillen van in zicht bestaan, te laten rusten. Verscheidene leden drongen aan op herziening van het huwelijksgoederenrecht. Handhaving van het gezag, Vele leden betuigden hun instemming met 's ministers streven, naast het in acht nemen van soberheid op wetgevend gebied, groote activiteL te ontwikkelen ten aanzien van de handhaving van de openbare orde en het openbaar gezag en de bescherming van alle groepen der bevolking met name tegen excessieve uitingen. N r het oordeel van onderscheidene leden hiela dit mede in. dat de minister de staande en ook de zittende magistratuur zou weten te door dringen van het besef, dat een snellere en scher pere vervolging en berechting, dan thans ten aanzien van extremistische uitingen en andere wetsovertredingen op het terrein der openbare orde veelal plaats hebben, onverbiddelijk eisch is. Andere leden, die een krachtige handhaving van het gezag en van de wet zeker evenzeer dringend noodig achtten, vermochten de ge grondheid van de tegen het optreden van par ketten en rechtbanken ingebrachte bezwaren niet te erkennen. Anderzijds, zoo vervolgden de aan het woord zijnde leden, toonen politie en openbaar ministe rie een overdreven ijver in het opmaken van processen-verbaal tegen leden van de nationaal- socialistische beweging en het organiseeren van invallen in woningen en vergaderlokalen van nationaal-socialisten, zulks meestal zonder dat een mogelijkheid bestaat eenige overtreding ten laste te leggen. Andere leden merkten in dit verband op, dat de geheimzinnigheid, waarmede tegenwoordig zekere gymnastiekoefeningen worden omringd, wel een zonderlingen indruk maakt en bepaalde politiemaatregelen inderdaad lijkt te rechtvaar digen. Een aantal leden meende een streng toezicht te moeten aanbevelen tot wering van elke bedrij vigheid van Nederlanders en vreemdelingen, welke onze positie als neutrale mogendheid zou kunnen compromitteeren. Midden tusschen de oorlog voerenden gelegen, biedt Nederland een tot het ontplooien van zulke bedrijvigheid bij uitstek geschikte plaats. In verband met de geconstateerde smokkelarij van militaire uniformen naar het buitenland werd gewezen op de wenschelijkheid, een zéér ruime "verbodsbepaling in het leven te roepen, waarbij het in voorraad hebben, verkoopen, schenken, vervoeren van militaire uitrusting stukken, zonder daartoe verkregen vergunning strafbaar wordt gesteld. De opzienbarende gebeurtenissen, welke on langs leidden tot de arrestatie van o.a. eenige ambtenaren, verdacht van het plegen van land- verraderlijke handelingen, hadden de aandacht van verschillende leden nader gevestigd op de desbetreffende bepalingen van het wetboek van strafrecht. De tegen bedoelde gedragingen be dreigde straffen kwamen him geenszins in over eenstemming voor met den ernst der strafbare feiten. Zij drongen er daarom op aan. dat on verwijld wetswijziging zou worden bevorderd. Een aanmerkelijke verzwaring van straffen oordeelde men algemeen geboden, al gingen som mige leden daarbij niet zoo ver als andere, die van meening waren, dat op zoodanige misdrijven, in tijd van oorlog of oorlogsgevaar gepleegd, de doodstraf dient te worden gesteld. Byrd ontdekt bergtoppen in het Zuidpoolgebied. WASHINGTON, 27 Januari (Havas) Het depax- tement van Marine deelt mede, dat admiraal Byrd in het Zuidpoolgebied tot dusvex-re niet bekende bergtoppen heeft ontdekt. HEEMSTEDE Het Electriciteits-tarief. Gisteren hebben wij melding gemaakt van een passage uit het afdeelingsverslag op de Haar- lemsche gemeentebegrooting. waaruit bleek, dat een herziening van het vastrecht voor electrici- teit te Heemstede wordt voorbereid. In aansluiting op dat bericht kunnen wij thans nog mededeelen, dat deze herziening niet het gewone vastrecht betreft, maar betrekking heeft op de invoering van een zoogenaamd huis- houdtarief. Begin 1938 is een verlaging van het gewone vastrecht tot stand gekomen, waarbij de prijs per K.W. werd teruggebracht van tien op acht cent, voor zoover méér dan dertig K.W. per maand werd verbruikt. Van deze herziening werd verwacht, dat zij tot een grooter verbruik zou leiden, maar dit gevolg is uitgebleven. In het verslag van het electriciteitsbedrijf over 1938 moet dan ook vermeld worden, dat deze tariefs wijziging de bedrijfswinst met negenduizend gulden had doen verminderen. Gemeend wordt intusschen, dat wel een be langrijk grooter verbruik buiten de spitsuren kan worden bereikt. Speciale nachttarieven voor warmwatervoorziening en huishoudtarieven, die 't gebruik van electrische fornuizen in de middag uren kunnen bevorderen, maken daarbij voorna melijk een punt van overweging uit. In dit verband herinneren wij er nog aan. dat de Vrou- wen-electriciteitsvereeniging al eenigen tijd in deze richting bij het gemeentebestuur ageert. GEMEENTELIJKE ZWEMVIJVERS. Blijkens de door het bestuur van de zwemvij vers bij het gemeentebestuur van Heemstede ingediende begrooting zal de exploitatie in 1940 vermoedelijk een tekort opleveren van f 3050 Als vergoeding voor het kosteloos zwemmen door minvermogenden zal de gemeente een bijdrage verleenen van f 1750. waarna nog een tekort zal blijven van f 1300. dat alleen door gemeen telijke subsidie gedekt zal kunnen worden. Verwacht wordt dat aan abonnementen enz. f 5550 zal worden ontvangen: het totaal der uit gaven zal f 9150 beloopen. Voor onderhoud en vernieuwing wordt f 2000 uitgetrokken. Uit de bedrag zal o.m. de aanleg bekostigd worden van vier koude buitendouches, waarvan er twee in het heeren- en twee in het damesbassin zullen komen. Z ANDVOORT SNEEUWVERMAAK. Hoewel de sneeuw door den dooi der laatste da gen wel wat aan kwaliteit had ingeboet, zullen de verschillende feestelijkheden georganiseerd door de Vereen, voor Vreemdelingenverkeer toch door gaan, vooral nu er een nieuwe sneeuwlaag is ge komen. Niet alleen voor de ski-jöring op heden Zaterdagmiddag, maar ook voor de ski-wedstrijden in de duinen achter het Brederodestrand op Zon dagmiddag blijkt een groote belangstelling te be staan. Voor de sledevaart op Zondagvoormiddag, die een bijzondere attractie belooft te worden, is even eens veel animo. De prijsuitreiking voor de ski-jöring wedstrij den zal plaats hebben hedenavond half negen in Riche. Na afloop is er bal. De prijsuitreiking voor ski-wedstrijden heeft plaats op Zondagavond 6 uur in Trocadero aan den Noord-Boulevard. ERNSTIGE VAL Toen de heer H„ onderwijzer aan de U. L. O.- school, alhier, zich Vrijdag per rijwiel naar school begaf, kwam hij door de gladheid op de Zandvoort- schelaan te vallen. Bij een aldaar wonend collega werd hij binnengebracht. Dr. Gerke, die spoedig ter plaatse was, constateerde een ernstige knie-bles sure. BURGERLIJKE STAND. Opgave van 19 t.m 25 Januari 1940. Geboren: 21 Januari: Jan Jacob, zoon van L. J. van der Werff en A. de Jong, Zuiderstraat 15. 24 Jan.: Jacob, zoon van H .Paap en A. G. Weber, Trompstraat 5. Ondertrouwd: G Heijnerman en L. Sacksioni. HAARLEMMERMEER VEEL VISCH GEVANGEN. Hengelaars hebben Vrijdag op vele plaatsen in den polder een goede vangst gehad. Door som migen werden uit de bijten in tijd van enkele minuten niet minder dan twintig stuks karpers en snoekbaarsen naar boven gehaald. Er waren twee snoeken van meer dan tien pond bij. DAM- EN SCHAAKCLUB „TEMPO". De stand van de onderlinge competitie der der Schaak- en Damclub „Tempo" luidt thans- gesp. gew. gel. verl. pnt. M. v. d. Beek 14 10 13 10V2 P. v. d. Laarse 13 9 1 3 9Vz C. A. v. Wieringen 15 8 2 5 9 J. Vreken 12 8 1 3 8»/2 J. T. Hoogerdij'k 12 6 3 3 7V2 K. Wegman 13 6 0 7 6 G. v. Raam 11 4 16 4V2 M. J. v. d. Velde 10 4 1 6 4VZ A. Maarse 11 2 0 9 2 J. Rieke 6 2 0 4 2 B. Rijken 8 10 7 1 W. de Ruit 8 10 7 1 HILLECOM PROTESTANTSCHE VEREENIGING VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING. Bovengenoemde vereeniging hield Vrijdagavond in „Patrimonium" haar 17e jaarvergadering on der leiding van den heer J. O. Vermeer, die in zijn openingsrede de zegenrijke werking van het fonds uiteenzette. Het jaarverslag van den secretaris vermeldde een vooruitgang van 26 leden, het totaal aantal leden bedraagt nu 2441. Ook al was het batig saldo niet zoo groot als in 1933 313.11) toch sloot hij het jaar met een batig saldo van ƒ84.19. De heeren J. O. Vermeer en H. Galj aard werden als bestuursleden herkozen. Met de Haarlemsche Specialisten-Vereeniging is na zeer lange onderhandelingen een overeen komst gesloten inzake de betaling van klinische hulp. Er is overeengekomen dat door de vereeni ging per geval f 10.— zal worden betaald voor kosten van operatie e.d. Mocht de gemeente Haar lem, die ditzelfde tarief betaalt, overgaan tot een verhooging tot 15.—. waarover wordt onderhan deld, dan zullen de aangesloten fondsen uit den omtrek ook ditzelfde tarief moeten betalen. Voor hen, die ln het Academische Ziekenhuis te Lei den worden verpleegd is deze regeling natuurlijk niet van toepassing. Ongeveer 400 leden zijn tot bovengenoemde regeling toegetreden en dit aan tal neemt geregeld toe. Uit de vergadering werd aan het bestuur dank gebracht voor de uitnemen de wijze waarop dit zijn taak had volbracht, waarna de voorzitter op de gebruikelijke wijze sloot CHRISTELIJKE ONTSPANNINGSAVOND Door de samenwerkende Chr. Jongemannen Ver- eeniging „Ps. 119:9" en de Gereform. Jeugdcentrale werd Vrijdagavond in het Nutsgebouw een ontspan ningsavond voor de Prot. Chr. militairen georgani seerd, die uitstekend geslaagd is en druk bezocht werd. Het openingswoord werd gesproken door Ds. Chr. Eerhard, terwijl de verdere leiding berustte bij Ds. A. K. Krabbe. De voordrachtkunstenaar Arie Post uit Scheveningen declameerde ernstige en luimige voordrachten, en de heer Voorburg uit Naaldwijk bespeelde zeer verdienstelijk de piano, zoowel solis tisch als begeleidend bij de afwisselende samenzang van vaderlandsche en andere liederen. De aanwezige kantonnementscommandant, kapi tein van Duimen Krumpelman bracht namens de manschappen hai-telijk dank voor het gebodene en sprak zijn groote erkentelijkheid uit voor de wijze waarop de Prot. Chr. militairen hier werden ontvangen. In de pauze werden de aanwezigen ge- tracteerd. DE WERKLOOSHEID In de afgeloopen week steeg het aantal werkloozen van 697 op 734, tegen verleden jaar 584. OOK WETHOUDER KLAVER ONGESTELD Naar wij vernemen is nu ook wethouder P. Klaver ongesteld, zoodat weth. J. O. Vermeer als waarne mend burgemeester optreedt, aangezien onze bur gemeester nog steeds niet zoodanig is hersteld, dat hij zijn werkzaamheden kan hervatten. VEERTIGJARIG JUBILEUM „FLORA" Onder groote belangstelling werd gisteravond in Hotel Sistermans de feestelijke jaarvergadering ge houden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der afdeeling „Floi'a" van den Nederl. Chr. Landarbei- dersbond. Nadat de heer H. Rikker op de gebruike lijke wijze de bijeenkomst had geopend las de secre taris het jaarverslag voor, waaruit wij vernamen dat het ledental vooruitgaande is en nu 178 bedraagt. De penningmeester had een klein batig saldo van f 3.58. Mevr. Rikkers deelde mede dat de onderafdeeling „Vriendenhulp" 215 kleedingstukken en 58 pakjes had uitgereikt. De hoofdbestuurder D. de Groot hield de herden kingsrede en memoreerde hetgeen de beide oprich ters, de heeren Kool uit Hillegom en Knets uit Lisse voor de afdeeling hadden gedaan. Verschillende ver- eenigingen en bonden spraken hun gelukwenschen uit, waarna de voordrachtkunstenaar Spaanderman de aanwezigen nog langen tijd aangenaam bezig hield. IJMUIDEN De heer Jac. List overleden. IJmuidenaar van den ouden stempel. Vrijdag is op 73-jarïgen leeftijd in het Antonius Ziekenhuis overleden de heer Jac. List, met wien een bekende IJmuidensche figuur is heengegaan. Reeds sedert vele jaren exploiteerde de heer List het badpaviljoen aan het strand, maar zijn be kendheid in IJmuiden niet alleen maar ook in, vele streken van het land verkreeg hij, doordat hij een der eersten was, die in ons land bioscoopvoorstel lingen gaven. Reeds geruimen tijd voor den we reldoorlog reisde hij het land door met een open luchtbioscoop, waarmede hij veel succes had, door dat hij een feeling had voor goede films. Vooral met de eerste „Quo Vadis"-film oogstte hij veel succes. Later, namelijk in de eerste jaren van den we reldoorlog opende hij in het gebouw „Cycloop", dat toen door hem reeds jaren werd geëxploiteerd, een vaste bioscoop, zeker een der eerste in Ken- nemerland en waarin hij zelf als explicateur op trad. De heer List was reeds geruimen tijd lijdende, maar tot op hoogen leeftijd heeft hij de leiding van zijn bedrijf met zijn kloeke vrouw, mevr. L List-Daalder, een bekend Varia-lid, in handen ge houden. Marktberichten en besommingen. Tarbot 122 ct per K.G. Tong 16090 ct. per K.G. Groote schol f 26f 17.50 per 50 K.G. Middel schol f 23f 18 per 50 K.G. Zetschol f 27—f 23 per 50 K.G. Kleinschol f27f 15 per 50 K.G. Bot f 11.50—f 11 per 50 K.G. Schar f 12—f 10.50 per 50 K.G. Wijting f 8f 7 40 per 50 K.G. Kabeljauw f 80f 60 per 125 K.G. Besomming IJmuiden: Loggers: KW 154 f 2360, KW 162 f 2880. Kotters: IJM 203 f 1510, IJM 214 f 1520 VELSEN BURGERLIJKE STAND. Bevallen: C. de Gelder-Broekhuizen, d.. Velser- duinweg 122, IJmuiden. J. de Haan-Westerveld, z., Rein. Claeszstraat 22 IJmuiden. M. v. d. Vaart-Haringma, d.. Stationsweg 159 IJmuiden. H. Beunder-Stuifzand, z., v. Speijkstraat 37 IJmui den. E. B. Webbe-van den Bos, z., Willemsbeek weg 35 IJmuiden. C. G. Schol-Pieters, d., J. P. Coenstraat 121 IJmuiden. M. P. Post-van Leeu wen, z., Bloemstraat 27 rd. IJmuiden Overleden: H. J. Dijkhuizen, 50 j., echtgen. van A. M. J. de Vuijst, Burg. Enschede! aan 9, Sant poort. W. F. Cramer, 76 j., echtgen. van J. van Donselaar Burg. Enschedélaan 21, Santpoort. A. Buis, 48 j., echtgene. van L. Zwart, Annastraat 32, IJmuiden. M. Sinneger, 33 j., echtgene. van C. J. Duineveld, Heemskerk, E. Korf, 77 j. wed. van S. Mars, Kalverstraat 102, IJmuiden. Ondertrouwden: J. J. Fontijne, Rijksweg 300, Santpoort en M. B. Lasschuit, Haarlem, toek. adres: Rijksweg 300, Santpoort. J. J. Eggersman, Am sterdam en A. M. E. Swen, Koningstraat 4, IJmui den, toek. adres: Amsterdam, v. Baerlestraat 73. J. Broek, Meidoornstraat 17, IJmuiden en B. van der Zwan. Tusschenbeeksweg 10. IJmuiden. toek. adres Huwelijken. J. W. Cöhrs en E. T. de Waal, Ned.- Indië. G. H. E. Kesting en H. Ch. Meijer, van Dalenlaan 53, Santpoort Th. A. van Kamken en F. M. Huijbens, Tusschenbeeksweg 60, IJmui den. S. J. Erkamp, en C. R. M. Koopman. Alk maar, Reekerstraat 28. J. P Speet en J. F v. d. Kolk W Ditmar en C de Vries, Haarlem, Trompstraat 141. H. W. Steenbeek en E. M. de Jager, Beverwijk, Assumburgstraat 28. H. Pie en E. Bos, van Galenstraat 28, IJmuiden. B. Delger en H. M. Koper, Kanaalstraat 210, IJmui den. J. A. Verduijn en P. Rovers, Neptunus- straat 11 rd., IJmuiden. J. van Donselaar en J. M. E Schram, IJmuiderstraatweg 184. IJmuiden. BEVERWIJK Burgerlijke Stand. Getrouwd: E. A. Jacobs en A. M. Burger. Bevallen: G. WinkelhuijzenHommes, d.; B HoijtingHeerenga, d.; D. A. Spiering—v Dijk, d.; E. M. LodewijksTervoort, z.; Overleden: A J. A. Zurlohe, 68 j., wed. van F. F. Dennig, overl. te Velsen; A. M. G. Rekveld, 32 j„ geh. met W. C. Zoutman, alhier. Boeweg 53; A. Scheilevis, 1 j., Verl Voorstraat 40, A. Maan, 86 j., geh. met, M van Zweden, Jan Alsweg 8; C. M. Hooggi-eef, 78 j.. Peperstraat 36, M Roos, 81 j., wed. van P Visser. Groenelaan 2; J Nota, 89 j„ wed. van R. Miedema. ovclcdon te Bennebroek. Ondertrouwd: C. L. Hart en W. H. Houtwipper, toek adres: Zeestraat 41. SANTPOORT CAUSERIE OVER OUD-SANTPOORT. Een der leiders van de Stichting „Vrienden van Oud-Santpoort", de heer J. S. Visser, hield in het Vei'eenigingsgebouw der Ned. Herv. Kerk deels onder auspiciën van O. en O., deels onder die van de Stichting zelve een causerie over oud-Santpoort, na ingeleid te zijn door dr. Meindert de Groot. Spr. vertelde o.m., dat onomstootelijk vaststaat, dat de geschiedenis van Santpoort al zeer oud is, vteel ouder dan de naam Sancta Porta reeds zou doen vermoeden. Onder leiding van de Stichting zijn er den laatsten tijd opgravingen gedaan, waai'voor memand minder dan Prof. Van Giffen zich ge ïnteresseerd heeft en waaruit met zekerheid kan geconcludeerd worden, dat deze streek reeds 2000 jaar vóór Christus bewoond was. De toenmalige bewoners waren afkomstig uit het verre Oosten en vonden de omgeving van ons dorp eei. uiterst geschikte plaats om te leven. Naast scherven uit dezen tijd, zijn er gevonden uit den tijd der Merovingers. Saksen en Karolin- gers en ook nog van later datum, zoodat spr. de conclusie durft te trekken, dat deze streek tot 1400 aan één stuk door, dat wil dus zeggen ruim 3000 jaar, bewoond is geweest. Ter plaatse, waar eenige jaren geleden de R.K. kerk werd gebouwd, heeft eenmaal naar sprekers rotsvaste overtuiging een Saksische gravenbrucht gestaan: Door hem gevonden scherven hebben hem, na vergelijking met wat op dit gebied in de Hu- nenschans bij het Uddelermeer is gevonden, deze overtuiging gegeven. Lang stond spreker stil bij de geschiedenis van de Ruïne van Brederode. Aan de hand van mooie, een deel was zelfs gekleurd door onze plaats genoot, den heer Meyer, vervaardigde lantaarn plaatjes, vertelde spr. tal van zeer interessante bij zonderheden over de Ruïne: over de closetkokers, die zoo'n mooie aanwijzing vormen om na te gaan, hoe het kasteel vroeger was, over het onderstuiven van de grachten en een deel der muren, tengevolge van het slechte onderhoud der duinbegroeiïng, over de kloostermoppen, de steenen, waarvan het kasteel werd opgetrokken en die later zonder ge wetensbezwaar door de bewoners werden wegge haald, om er de fundeeringen van hun huizen van te maken spr. wist zelfs midden in 't dorp een schuur, die geheel uit deze kloostermoppen was op gebouwd over interessante inscripties in da muren, waaronder spr. zelfs een hakenkruis had ontdekt, enz. Spr. was er van overtuigd, dat de bodem in da omgeving van de Ruïne nog heel wat interessants bevatte, doch er wordt niet gegraven, omdat de gene, die destijds de Ruïne aan het Rijk verkocht, bij dien verkoop de bepaling maakte, dat, wat in den grond gevonden zou worden, het eigendom van hem of zijn nakomelingen bleef. Intressant was ook de mededeeling, dat vroeger van Haarlem langs het meertje van Caprei-a, het Provinciaal Ziekenhuis onder een der vleugels was destijds zelfs een aanlegsteiger gevonden de Ruïne van Brederode naar de Schipbroeken, gelegen, waar nu het voetbalterrein van da R. C. Brederode is een rivierarm liep. Met handgeklap beloonden de aanwezigen den heer Visser voor zijn interessante causerie. Voor den tnhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet ge plaatst, wordt de kopij den inzender niet terug- gep""-nn. Het Brokkcnhuis. Het Blokkenhuis is weer heropend, en we hebben weer een kleinen voorraad aan meube len, die we begonnen zijn, aan de aanvragers te verdoelen. Nuttige dingen: armstoelen, waar een zieke goed in kan uitrustenkussens om de oudjes in hun rug te steunen; twee kachels aan families met veel kinderen, en een scherm, opdat de kleintjes zich niet zouden branden. Een paar stroozakken en dekens waren er ook. evenals gezellige theepotjes en pannetjes, kopjes en bor den. Ook een mooi groen pluche stoofje gaat het kamertje van een oud vrouwtje versieren, terwijl ze mooie boeken (ook van het Brokkenhuis) leest en van tijd tot tijd haar blik op een mooie plaat laat rusten, die ook van het Brokkenhuis afkomstig is. Den gevers en geefsters heel har telijk dank: ze hebben ons zoo geholpen en maakten veel blijde gezichten. Veel speelgoed werd door twee vriendelijke zusters gestuurd: ook kwamen er boeken en nog andere dingen. Velen krijgen er bij de uitdeeling een deel van. Zoo wordt er ook voor een beetje poëzie gezorgd. Gaarne hadden we echter kleeren, en onder goed, of bonnen er voor. Er is haast niets en er is zooveel noodig; het aantal aanvragen groeit van dag tot dag. Deze week wol-den 56 gezinnen ge holpen, niet aan alles, maar aan een deel van wat ze gevraagd hebben. We hopen, dat ons nog veel gezonden wordt. Alles is welkom, zooals on dergoed, kousen, handschoenen enz. Hartelijk dank aan den vriendelijken gever van driemaal een gulden grutterswaren, die we bij de paketten. mochten doen. Hij kan er van verzekerd zijn, dat ze aan goede adressen kwamen en dat de families een goeden dag hadden. Het vloerkleed, dat een zuster bij ons voor een familie vroeg, werd ook bezorgd, evenals de wieg en de kinderwagen voor een ander. Jammer is het echter, dat er nog steeds te weinig binnenkomt. We hopen, dat deze koude de menschen er toe brengt, nog meer giften te zenden. Nu nog een verzoek aan hen, die ons iets vra gen, om duidelijk hun adressen te schrijven en precies op te geven, hoeveel kindei-en er zijn en hoe oud ze zijn en wat gewenscht wordt. We krijgen wel eens brieven zonder adressen of al leen met de mededeeling: „groot gezin", zonder leeftijden op te geven en of er jongens of meisjes zijn of wat ze wenschen. Die brieven moeten we terzijde leggen, hoe jammer we dat ook vinden. Zou het ook niet mogelijk zijn. ons de beschik king over nog een vertrek te geven. n.l. het. ver trek, dat we vroeger er bij hadden? Alles ligt en staat nu zoo op elkaar. De wachtende menschen staan tusschen de ledikanten en stroomatrassen in. We zouden het zoo gaarne een beetje gezelli ger maken. Binnenkort komt er ook een bazar. We hopen, dat die veel belangstelling mag hebben, dat er veel geschonken en veel gekocht wordt. Die bazar wordt misschien door gramofoonmuziek opgeluisterd en zal twee dagen duren. Wie een goed idee heeft wordt vriendelijk verzocht, dit aan ons te willen melden Nogmaals alles is welkom Ver, „Het Brokkenhuis" Donkere Spaarne 34, Haarlem, tel 13242, giro 147245. S. R.-B.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 14