Een duinexcursie op ski's. Vlier en duindoorn in de sneeuw „T>e qoede oude tifd" keert iveec. Men kan weer tochten maken. ZATERDAG 27 JANUARI 1940 HAARDE M'S DSGBEAD Honderden eenden vliegen op. Bij Kraantje-lek binden we de lange latten on der en schuifelen naar boven, het pad op naar het viaduct. Een sneeuwlaag als er nu ligt hebben we in jarc-n niet gehad in de duinen, en als het er lag was het nooit zoo mooi droog en glad om te skiën- Naar boven gaat het skiën niét vlugger dan te voet maar van het hoogste punt af begint het voordeel boven den voetganger; met een vaartje schieten we door over het gladde spoor van ski-ers, die ons voor geweest zijn. Halverwege de helling buigen we naar links, tusschen prikkeldraad door, draad dat in tijden zonder sneeuw niet bepaald een schoonheid is in het landschap, maar nu met hetzelfde dons bedekt is als de Oostenrijksche dennen erachter, als de kromgewaaide eiken, de kruipwilg, de helm en al wat er meer verborgen zit onder de vacht, maar toch altijd nog aan een kleinigheid te her kennen is. Sparren achter Kraantje Lek. We gaan even links af, waar ski-experts aan het oefenen zijn, zelfs met springen en andere kunstjes. Hollandsche ski-ers, die er niet zoo gemakkelijk „uit" kunnen, zijn er veel op de Blinkert, waar het mooiste oefenterrein is dat ik ken. Maar het is mij er niet om te doen ski-sprin ger te worden en ik glijd maar 't "Visserspad op, de eenige vrije duinwandeling naar Zandvoort. Het prikkeldraad komt wel bedenkelijk dicht bij elkaar, zoodat we er wel wat al te dicht langs komen, maar dat is maar op enkele plekken. En hier hebben we gelegenheid de struiken en hoornen van de duinen waar te nemen. Het mooist van al zijn wel de prachtige Cor- sicaansche dennen achter het gaas. Die geven met hun groene naalden toch nog eenig idee van planten-leven. Wat hebben deze hoornen zich prachtig ont wikkeld in het „onvruchtbare" duinzand. De toppen van de hoornen aan den buitenkant van 't bosch zijn door den zeewind beschadigd, maar daartussehen en daarachter staan mooie gave exemplaren die weldra heipalen zullen leveren. Vlak langs het Visserspad treffen we een hel ling aan met vlier en duindoorn. Dit komt dik wijls voor in de duinen. Als het stuivende duin met helm en andere grassen vast is komen te lig gen komt de duindoorn. Deze heeft evenals de Lupinen het vermogen om met behulp van ba< cillen stikstof uit de lucht vast te leggen in de wortels. Dit worden dan dikke, eiwithoudende knollen een soort natuurlijke „zwavelzure am monia" die weer het bestaan mogelijk maakt aan de vlier, een echte stikstofplant. We zien dit verschijnsel niet alleen langs het Visserspad maar overal in de duinen, er is een zékere wetmatigheid in de opeenvolging van helm. duindoorn en vlier. De helm verdwijnt spoedig maar de duindoorn blijft veel langer. We spreken dan van de duindoorn-vlier-associatie. En die wetmatige op eenvolging noemen we de sociologische successie en de botanische weten schap, die dit bestudeert noemt dit de plan- tensociologie, een nieuwe tak van plantkunde die ook van belang is voor boschbouw en landschaps architectuur. En ook om' deze wetenschap een studieveld te geven zou het van het grootste belang zijn als de gemeente Bloemendaal het benoodigde zand betrok door een nieuwe lage duinvallei uit te graven met een plas er in. De begroeiing van dit maagdelijke terrein zou dan aan de natuur overgelaten moeten worden en er zou dan een zeer in teressante studie van gemaakt kunnen worden. We gaan verder in de richting van Zandvoort, dat nu reeds vrij dichtbij lijkt. Het groote gebouw van de Golf-links staat reeds op een kilometer afstand en iets. me er naar links zie ik het gebouw van de Zandvoortsche Manege, waar de schilder Groeneveld woont en waar in dezen tijd van het jaar wel een goed winterlandschap zal hangen. We nemen een mooie helling, die ons in een gemengd bosch brengt van alles wat maar in het duin groeien wil, Kardinaalshoedje (duchtig door de konijnen aangevreten), berg, waarvan de witte stam nu meer grijs lijkt in de blanke sneeuw, meidoorn, naar één kant gewaaid door den zeewind, maar verder als een rots in de branding. Op den grond liggen doppen van eikels. De Jachtopziener heeft eikels gestrooid voor het wild. En als de brutale Vlaamsche Gaai dit in de gaten krijgt, en hij ontsnapt aan het moor dend lood van den jager, dan sleept hij telkens zooveel eikels weg als hij in zijn krop kan ver bergen enverstopt ze onder den grond. Dat is de hamsterdrift, die tot doel heeft voor raden aan te leggen voor slechter tijden. En daar zal de Gaai zijn bestaan wel mee rekken, maar in de eerste plaats bereiken niet alle Gaaien het zoele voorjaar, ze zijn namelijk schadelijk ge dierte, en ten tweede houden ze geen administra tie bij van hun winterprovisie. Zoodat ze wel eens wat- vergeten. En zoo kiemen, dank zij de Gaaien, de eikels op alle mogelijke afgelegen plekken in het duin, een natuurlijke bebossching waar de jager de Gaai dankbaar voor kan zijn. Maar de Gaai is ook een vogel-dief, versmaad geen jong fasantje en is dus „vogelvrij" verklaard. Er zijn weinig vogels in de duinen. Er is wei nig voor ze te halen en zeker geen drinken, be halve in de kanalen van de waterleiding. Alleen zijn er massa's bessen aan den duin doorn, die dit jaar zoo overvloedig gedragen hebben dat de vogels ze niet op konden. Nu zijn ze gegist. We ruiken de alcohol-lucht van onder de sneeuwvracht, die over de oranjebessen gespreid is. En als een troep koperwieken zoo hongerig wordt, dat ze die bessen in dezen toe stand toch naar binnen schrokken, dan worden ze werkelijk tipsy, ze vertoonen een waggelende gang en laten zich met de hand vangen. Wij gaan verder in de richting van het Ma nége-gebouw en komen aan een kanaal van de waterleiding. Dit is niet bevroren omdat er ge regeld water aan onttrokken wordt en dit wordt weer aangevuld met grondwater van hooger tem peratuur. "Honderden koeten en eenden van al lerlei slag vliegen op. Over eenige weken is de jacht voor hen gesloten, dan behoeven ze zich niet druk te maken als er een menscih verschijnt. Het „stort", het vlakke duinterrein, op gehoogd met zand uit het kanaal, is beplant met balsem-populier (Populus candicans). Dit is een vreemde Amerikaansche populier-hybride, die niet door konijnen aangevreten wordt en zeer gemakkelijk uit stek voortgekweekt kan worden. We snijden enkele takken af. om ze thuis bij de kachel in het water te zetten. Over een week verspreiden de knoppen een sterke balsemlucht (hetzelfde als peru-balsem) en over 14 dagen zit er jong blad aan, de lente in huis. Die populie ren-knoppen worden wel verzameld voor de apo theek onder den naam van Gemmae populi. We naderen steeds dichter de huizen van de Zandvoartschelaan. Heldere stemmen van kin deren met sleden, en juichkreten van skiërs, die zich oefenen op een berg vullen de lucht. Wat een gezonde mooi sport is dit! Ondanks de lage thermometer heeft niemand het koud, zelfs handschoenen zijn te warm. Alleen als we val len is het zaak de handen snel te drogen, dan voelen we de uiterst lage temperatuur. En ook als we even zuid-oost glijden, tegen den wind in. Met een prachtige oranje lucht in het westen glijd ik weer terug en als het wat begint te schemeren, volg ik nog imijn oude spoor, dat kan niet missen. Doodstil is de winteravond, zooals we die in ons land slechts zelden beleven. De maan staat schuin boven het dik-besneeuwde dennenbosch, dat beschutting geeft tegen den weinigen wind. Nog enkele heerlijke glijbanen af naar bene den en we zien Kraantjelek, tientallen lange lat ten staan tegen den muur. Binnen is het een gezoem van stemmen van skiërs, die zich te goed doen aan iets warms. C. SIBKES. Matige tot lichte vorst. Matige, tijde lijk krachtige oostelijke tot nood oostelijke wind. Betrokken tot halfbewolkt. Plaatse lijk eenige sneeuw. BAROMETERSTAND Stand van gisteren 762 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur 762 m.M. Neiging; Achteruit. Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien. KI. Houtstraat 13. Tel. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht 14141. Brandweer 15333. HOOG WATER TE ZANDVOORT Voor fietsers en ivandelaars Zondag v.m. 5.01 uur; n.m. 17.36 uur. Maandag v.m. 5.51 uur; n.m. 18.25 uur. Strand berijdbaar Zondag van 10.0015.30 uur; Maandag van 11.0016.30 uur. VoorUu) "Jamtlie-drukiuerk: Zijlstraat 51- tel. IÓ597 DAMMEN. MILITAIRE DAMCLUB TE HEEMSTEDE OPGERICHT Donderdagavond gaf de heer J. W. van Dartelen voor het Centraal Comité voor Ontwikkeling en Ont spanning voor militairen een simultaanséance in de cantine van de Heemsteedsche Dreef te Heemstede. Aan deze séance werd door 14 spelers deelgeno men, waarvan de simultaanspeler 13 partijen won en slechts één partij remise speelde tegen F. C. van Tilburg. Na afloop dezer séance werd een militaire dam club opgericht, waarvoor zich 16 spelers opgaven. Het voorloopig bestuur werd als volgt gekozen: E. de Graaf, F. C. v. Tilburg en J. M. Oudejans. Tech nisch leider is de heer J. W. van Dartelen. De clubavonden worden gehouden eiken Donder dagavond in de cantine aan de Heemsteedsche Dreef. Volgende week Donderdagavond zullen de wed strijden om het clubkampioenschap der Militaire Damclub beginnen. OM DEN DE GRAAF'S WISSELBEKER. In het clublokaal van „Oosterkwartier" had de vijfde ronde plaats van de kwartetwedstrijden om den De Graaf's Wisselbeker. De uitslagen waren: Damclub Kijk UitDamclub Haarlem. A. v. d. LindenA. P. de Zwart 20 W. v. LeuffenCr. F. Visse 11 J. de NobleTh. v. Wamel 02 F. KraaienhagenH. Ma] 02 (Adv. ingez Med.) EXAMENS. Lezing van Prof. R. Guarnieri over Italië's volksziel en haar lieil. Voor de talrijk opgekomen leden van „Dante Alïghieri" vertelde gisteravond Prof. R. Guarnieri, in het keurige zaaltje van „de Kerkuil", over den Italiaanschen volkszang als weerspiegeling der Italiaansche volksziel. Het was een avond vol ge not en rijk aan ontwikkeling. Een zeldzame gele genheid om op hoogst prettige wijze ingewijd te worden in de geheimen van die bekoorlijke zan gen, die zoo rijk zijn aan volkselementen en spon tane landelijke zielsuitingen. Prof. Guarnieri wees ons op twee opvattingen be treffende den oorsprong dier zangen, de eerste volgens dewelke al die verschillende volkszangen een gezamenlijke oorsprong zouden hebben en uit Sicilïë-stammen, de tweede volgens dewelke al die zangen een eigen, gewestelijken oorsprong hebben, autochtoon zijn. Hoe men er ook moge over den ken feit is dat er voor het lied evenveel geweste lijke scholen zijn als voor de schilderkunst. Prof. Guarnieri ging vervolgens den aard van het volkslied in Italië na. Zoo werden achtereen volgens geschètst het stoere lied van het Noorden, het moraliseerende Lombardische, het satirisch aristocratische van Venetië, de ernstige Canterini der Romagna, en het rijk lyrische der Toskaansche zangen, die uitgroeiden tot de achtregelige stanze, een kunstdichtvorm die de Toskaansche poëzie eigen was. Speelsch staat tegenover dien vasten vorm, de met het rijm spelende „Strambotto" van Sicilië, als „rispetto" ingeburgerd, en de korte „stornello", kort en expressief, de eigenlijke uitingsvorm van Italië's volksziel. Van nog grooter belangrijkheid zijn de gewijde zangen van Umbrië, het land van St. Franciscus, waarander uitblinkt als een diamant Franciscus' „Cantico delle Creature". Ook leveren de Abruz- zen een rijke^ijdrage bot het volkslied, met het lied zijner herders; het Napolitaanséhe aandeel is van bijzonderen rijkdom, met een oneindig geva rieerd^ aantal visschersliederen. Tenslotte komen nog Sicilië en Sardinië in aanmerking met een schat van „beurtzangen", die spontaan geïmprovi seerd, heele nachten doorgaan. In zoovele facetten der Italiaansche volksziel wist Prof. Guarnieri te wijzen op de groote een heid welke allen maakt tot eene stem van het Italiaansche land. De interessante uiteenzetting werd opgeluisterd door een rijk geschakeerde vertolking der bespro ken lieden. De bekende Italiaansche tenor Reschi- glian en de zangeres Etty van Dijck droegen, met veel succes, Lombardische, Venetiaansche, Tos kaansche liederen vóór en enkele Napolitaamsche zangen die veel succes oogstten. De presidente der veveeniging mevr. L. Vander- velden-Vijgh, dankte Prof. Guarnieri en de beide solisten voor hun talentvolle medewerking die ten zeerste werd toegejuicht. Het was een avond vam genotvolle ontspanning die door allen bijzonder werd gewaardeerd. Kurkiep achter Kraantje Lek. ZONDAGMIDDAGCONCERT H.O.V. De mezzo-sopraan Bodi Rapp, zal aan het Zondagconcert der H.O.V. haar medewerking verleenen. Na de ouverture „II Matrimonio Segreto" waar mee het concert wordt geopend, zingt zij de aria „Tu mancavi" van M. A. Cesti, bew. door Hendrik Andriessen. Het orkest vervolgt dan met de inleiding tot het 2e deel van het oratorium „La croisade des enfants" van Gabriel Pierné. De soliste zingt dan twee liederen van Henry Duparc, nJ. Chanson tl'Jste en La vie antérieure. Na de pauze wordt op verzoek de bekende Vijfde Symphonie van Tschaikowsky uitgevoerd. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit t.e Amster dam voor het doet. ex. geneeskunde de heeren S. H. H. Berghuis, W. M. van Groenendael en F. Oestreicher. Geslaagd cand.-ex. geneeskunde (tweede ged.) de dames: A. J. Hoogenboom, E. J. Zeelt, E. de Kup, C. W. H. Lisbergen en E. Hïssink; en de heeren: S. J. de Jong, H. L. J. M. Barbels, M. J. de Vries, J. H. J. v. d. Kamp, R. E. H. Raaij- makers, K Witsenburg, B. J M. van Veggel, F. B. H. Poldermans, H. van Eken, J. H. N. de Bruyn, K. W. Hoogslag, J. Bartels, H. B. Lohman, J. M. Oïfringa, J H. van Meurs, C. M. Grasveld, M. Jo- chems en J W. H. Dreves Uitterdijk. Geslaagd voor het doctoraal-examen economie: mej. E. Hijmans. Geslaagd voor het doct.-ex. aardrijkskunde (vrije studie-richtiing): de heer A. Hoekstra. Geslaagd voor het cand.-ex. theologie: mej. T. Odinot en mej. M. J. van Hamel. - Geslaagd voor het doct.-ex. rechten: mevr. J. Th. de Mees ter-van Ham en de heer J Visser. Handelscorrespondentie. Voor het „Mercurius" examen in Engelsche han delscorrespondentie is geslaagd de heer R. A. van der Laalten te Haarlem. NEDERLANDSCHE NATUURHISTORISCHE VEREENIGING AFD. HAARLEM. Op de gisteravond gehouden, goedbezochte jaarvergadering werd de agenda vlot afgehandeld. 'Na lezing werden de verslagen van secretaresse en penningmeesteresse over 193-9 goedgekeurd; het ledental bleek met 29 te zijn toegenomen. De heer G. Gerbranda werd als bestuurslid her kozen. Dr. W. K. Hirsehfeld was door ziekte verhin derd zijn aangekondigde lezing te houden en het bestuur stelde het zeer op prijs dat dr. Th. Rein- hold zich bereid had verklaard, vrijwel onvoor bereid, een lezing te houden. Deze onvoorbereide causerie, zooals spr. haar noemde, werd echter tot een levendige en boei ende voordracht over de ln vele opzichten zoo interessante diatomeeën. De diatomeeën worden tot de planten gerekend omdat zij chlorophyl bevatten, docih vele hebben een eigen beweging. Het zijn microscopisch kleine eencellige algen, die uit twee dekselvormige, over elkaar heen- grijpende deelen bestaan, en die zich meestal door deeling vermeerderen. De fraaie en fijn bewerkte schaal is uit kiezelzuur opgebouwd. Men vindt ze in koud.en warm water, in zee-, brak- en zoetwater, doch elk dezer heeft zijn specifieke vormen. Men treft onder de diatomeeën een schoonheid van vormen en een vormenrijkdom aan, die wel zeer duidelijk bleek uit de na de pauze vertoonde lichtbeelden. Voor den geoloog zijn de diatomeeën een be langrijke indicator bij de reconstructie van den bodem, omdat bekend is dat bepaalde vormen in bepaalde geologische tijdperken of in bepaalde afzettingen, bijv. kiel of in den overgang tus- schen zoet en brakwater, voorkomen. Van het technisch gebruik der diatomeeën- aarde, waarop spreker in verband met het ge vorderd uur slechts even kon ingaan, noemde dx. Reinhold het gebruik voor isolatie en voor ge luiddemping. I Sport en SpeC j VOETBAL. DUITSCHLAND—ZUID-SLAVIë. Een landenwedstrijd tusschen Duitschlarad en Zuid-Slavië is vastgesteld op 14 April te Weenen. SCHAKEN HAARL. DAMES SCHAAKCLUB. Mr. Oskam speel simultaan. Donderdagavond had de Haarlemsche Dames Schaakclub een simultaan-séance georganiseerd, gegeven door mr. G. C. A. Oskam, in Hotel „De Leeuwerik". Gespeeld werd aan 13 borden. Mevr. J. C. HamminkHaverkate heette den simul taanspeler welkom, waarna de ronden begonnen. In een snel tempo speelde mr. Oskam zijn par tijen. Het gelukte hem, elf partijen te winnen terwijl hij er twee verloor, n.l. van mevr. C. Ver- looyOskam en van den introducée H. Jonkers. Voor de(n) eerste (n) winnaar (es) was een op vouwbaar schaakbord beschikbaar gesteld. Mevr. Verlooy werd hiervan de eigenaresse. Tot slot demonstreerde mr. Oskam nog een fraai eindspel; hij beloofde nog eens terug te komen. SKI-SPORT. SKI-WEDSTRIJDEN OP DEN DONDERBERG. Aangemoedigd door den voortdurenden sneeuw val heeft de Nederlandsche Ski-vereeniging beslo ten, op Zondag 28 Januari ski-wedstrijden te hou den op het landgoed van den heer J. Smit, op den Donderberg te Leersum. De wedstrijden bestaan uit een 5000 Meter „langlauf" en een slalom. Zij beginnen te kwart over twaalf en staan voor iede- ren skilooper open. Men kan zich aanmelden in hotel „De Donderberg" te Leersum. Men kan Leersum bereiken per trein van Drie bergen of Arnhem en vervolgens met de electrische ham. 3—5 Damclub D. O. S.Haarlemsche Damcluib. J. BoerkoelP. J. van Dartelen 0—2 F. DinklaH. Luneburg 11 J. OudhofJh. Fabel 02 J. OtteliniP. H. He-ure 02 1—7 OosterkwartierHaarlem-Noord. IJ. de JongA. v. Leuffer 11 H. TeunisseC. Harmsen 2—0 J. PoppenL. Poots 2—0 J. v. EykA. Bron 2^0 7—1 Eenige afgebroken partijen moeten beslissen wie voor dit jaar houder wordt van den beker. TAFELTENNIS. N.T.T.B.-CUP VOOR DAMES. Ter gelegenheid van de wedstrijden van de N.T.T.B.-coupe voor heeren, welke het vorig jaar voor den tweeden keer verspeeld werden, bood de voorzitter van de K.T.C. van den N.T.T.B. aan het hoofdbestuur van dien bond een coupe aan namens zijn commissie, ieder jaar te verspelen oiider de 10 beste dames van Nederland. Daar het tijdstip, waarop de coupe ter beschik king van den N.T.T.B. gesteld werd, te ver in het seizoen lag, moest het verspelen der wedstrijden tot het volgende seizoen gewacht worden. Thans is de tijd daarvoor gekomen; de wed strijden zijn bepaald op 28 Januari a.s. in de Speelzaal Bakkenes te Hilversum, waar zij te één uur zullen beginnen. De tien dames, die voor voor deze wedstrijden werden gekoz-en, zijn: I. Kiek, C. Coelen, P. de Ruiter, Kluun (Amsterdam), M. van Wijk, D. Bakkenes, Van Nek. Rauch en Imhof (Hilver sum) en Peters (Arnhem). SCHA A TSENRIJDEN. Oppassen vpor trajecten waar geen banen geveegd zijn! SNEEUW EN VORST Het bestuur van de IJsvereeniging voor Haar lem en Omstreken, afdeeling IJsbond Holland's Noorderkwartier, verzoekt ons het publiek te waarschuwen, dat het ijs om Haarlem "gevaarlijk is, vooral nu er wederom sneeuw gevallen is. Verder deelt dit bestuur ons het volgende mede Niettegenstaande den dooi der laatste dagen zijn de banen toch in orde, vooral nu het weer is gaan vriezen. Gereden kan worden ten noor den van het IJ van den Oostzaanschen Over toom over den Hp naar Ilpendarn en Monniken dam. Het ijs is zeer goed. Van Monnikendam naar Marken en Volendam naar Edam; ook hier is het ijs goed. Van Edam naar Marken kan ook gereden wor den; het ijs is berijdbaar. Van Nieuwendam kan over Zuiderwoude naar Monnikendam gereden worden; het ijs is zeer goed. Ten zuiden van het IJ hebben de clubs te Ouderkerk aan den Amstel en Abcoude in over leg met d enIJsbond Holland's Noorderkwartier besloten, d-e banen van Ouderkerk naar Abcoude berijdbaar te maken en ook op het Abcouder- meer banen aan te leggen. Het ijs is hier goed. Men ga echter niet rijden op trajecten, waar de sneeuw niet weggeveegd is! RIJDEN IN HAARLEM EN OMSTREKEN. Nu de vorst weer is teruggekeerd kan men weer rijden op de banen van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken aan de Kleverlaan te Haarlem; op de banen van de tennisparken Ein-denhout aan den Wagenweg en Brederode te Santpoort en op de banen van „De Volharding" te Heemstede. De Elfstedentocht. Vastgesteld op Dinsdag 30 Januari. Uit Leeuwarden: Naar aanleiding van ingekomen rapporten en de Vrijdagmorgen speciaal ingewon nen weerberichten van De Bilt, welke tenminste nog een paar dagen vorst in uitzicht stelden, heeft 't centraal bestuur van de Friesche Elfsteden Ver- eeniging besloten, den elfstedentocht vast te stellen op Dinsdag 30 Januari a.s. Indien Dinsdag a.s. de elfstedentocht doorgaat, za) de route niet over Oudkerk naar Dokkum behoeven te gaan. Het zal mogelijk zijn, de Dokkumer Ee te volgen. De berichten, welke van de burgemeesters binnen komen bij het centraal bestuur der vereeniging, zijn over het algemeen gunstig. Op de meeste trajecten is het ijs betrouwbaar en berijdbaar; op enkele ge deelten is het ijs echter minder sterk, doch men ver trouwt op de berichten uit De Bilt, welke eenige da gen vorst voorspellen. Omtrent de weersomstandigheden voor Maandag en Dinsdag is echter nog niets te zeggen, doch men hoopt, dat de tocht Dinsdag door kan gaan. De route is zóó uitgestippeld, dat zij 204 K.M. lang is; men kan niet over de Lutz rijden, omdat deze vaart is dïchtgesneeuwd, doch het traject zal over de meren worden uitgezet. De route van dezen elf stedentocht is dezelfde als die van 1929. Vrijwe) overal is het ijs prachtig. De start te Leeuwarden zal plaats hebben in drie gedeelten. De deelnemers aan den wedstrijd schrijving voor wedstrijdrijders is onherroepelijk gesloten vertrekken van de Harmonie; de tocht- rijders starten bij het beursgebouw. Een derde groep, bestaande uit hen, die nog niet betaald hebben of nog willen inschrijven voor den tocht, zal van de Klandery af vertrekken. - Het verkeer in Haarlem en omgeving went aan de moeilijkheden. Het kwik is weer onder nul gedaald en het be hoeft daar niet eens meer zoolang te blijven om den winter '39'40 een recordwinter te doen zijn, waar wij en ons nageslacht nog lang over zullen napraten. Nu behoeft de prille jeugd tenminste niet meer te teren op de „weet je nog wel's" van grootmoeder en -vader. Neen! Ze bezit nu zelf een „ijstijd", welke ze eens tegenover het nageslacht kan romantiseeren zoo in den trant van „Kinderen, dat gekwakkel tegenwoordig niets, dat kenden we vroeger niet. In dien goeien ouwen tijd waren er echte strenge winters, toen enz. enz." Die goeie ouwe tijd keert weer, althans wat de natuur betreft. Misschien dat de mensehen in dit opzicht zullen volgen? In den afgeloopen nacht is het overeenkom stig de verwachtingen van De Bilt weer gaan vriezen. En daarvoor in den loop van den avond was er weer sneeuwgevallen, zoodat Koning Winter zich binnen korten tijid en onder be scherming van de donkerte, waarschijnlijk omdat vele men-schen genoeg van hem hebben! weer van twee kan-ten heeft d-oen kennen. Het vroer in den nacht tot 4 gr. C. en hedenmorgen hield de vorst .tot 2 gr. C. stand. Met het gevolg dat het verkeer hedenmorgen opnieuw met moeilijkheden te kampen had. Tramdiensten worden versterkt. „We raken eraan gewend" was het begrijpelijke bescheid van de N.Z.H.T.M. toen we hedenmor gen naar den gang van zaken informeerden. Het bedrijf begint de moeilijkheden onder den knie te krijgen. Er is tijdig gepekeld, en de oude „win ter kwalen" als wissels die met sneeuw zijn dicht gevroren en op de structuur van het tramnet denzelfden invloed uito-e-fenen als gewrichtsreu- mathiek op de constructie van het menschelijké lichaam; doen zich practisch niet meer voor. Het kantal zieken onder het bedienend per- soneel"neemt echter toe Thans staan 35 zieken op de lijst. De busdiensten kunnen tengevolge hiervan vandaag n-iet worden versterkt; ze zul len volgens het normale schema rijden. Morgen, Zondag, zal men wel tot versterking kunnen overgaan, want dan zijn de gebruikelijke spitsuren er niet. Met het oog op het te ver wachten groote vervoer naar het Kopje des Zon dags wordt op lijn A van 1 uur des middags at tot 8 uur des avonds een 7y2'minutendienst in- plaats van den gebruikelijken 1-0 minuten-diensö ingevoerd. Op de lijn HaarlemZandvoort ook, indien noodig, met meer materieel dan ge woonlijk worden gereden. Van half 9 uur des avonds, tot kwart voor 12 zal op de tramlijn Am sterdam Haarlem om de 10 minuten inplaats van om de 20 minuten worden gereden; een belang rijke versterking dus! De Brookwaybuslijnen worden van Zaterdag middag af met een wagen versterkt. Lijn 3 gaat Zaterdagmiddag en Zondag door naar die Ann sterdamsche buurt, waardoor in die buurt een 10-minuten dienst ontstaat. De sneeuw wordt opgeruimd* Gisteravond om 10 uur zijn de stroolmachineS uitgerukt om d-e asfaltwegen te pekelen. Daarna zijn om 3 uur des nachts de motorsneeuwploegen uitgerukt ocm d-e overige wegen begaanbaar te maken. Hedenmorgen zijn 180 opruimers van sn-ee-uw tewerk gesteld. Gladde wegen, Dé polderwegen in Haarlemmermeer werden door den zachten sneeuwval gelijk een ij ss pie gel Autoverkeer had nog wel plaats, doch de be stuurders moesten uiterst voorzichtig rijden. Voor de fietser was het vrijwel onmogelijk té blijven rijden. Vele kozen den wij sten weg liepen naast hun rijwiel. Talrijke valpartijen vonden plaats, die betrekkelijk goed afliepen. Eenige jongelui in den Haarlemmermeer gingen op de schaats naar school Wedstrijd met arresleden te Hoorn* Voor Zondag 28 Januari heeft men te Hoorn eer wedstrijd in hard-arren uitgeschreven. 1-Iet is be kend dat er in West-Friesland nog vele van deZf mooie voertuigen zijn; ongetwijfeld zal de deelne ming bijzonder groot zijn. Het evenement van hard- arren komt in een menschenleven maar een enkelen keer voor. Nu is de hoofdstraat van West-Frieslands centrum, het groote Noord, speciaal geëigend voor dezen wedstrijd. De groote breede winkelstraat loopt van het hart der stad rechtuit zonder een enkele bocht naar de kaasmarkt. Ongetwijfeld zullen velen Zondagmiddag naar Hoorn gaan. WATERPOLO HET IJ—STAR (3—3). De Donderdagavond te Amsterdam voor wintercompetitie van den K.N.Z.B. gespeelde wa terpolo wedstrijd Het IJStar is geëindigd in een 33 gelijk, spel. KORFBAL NEDERLAND—BELGIë. De korfballandenwedstrijd tusschen Nederland en België is vastgesteld op 19 Mei a.s. te Ami sterdam.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2