Reeks ernstige ongelukken door de gladheid. Vele gewonden, één doode. E' A TERDAG 27 JANUARI 1940 TENGEVOLGE van de gladheid zijn Vrijdagmiddag een aantal verkeers ongelukken gebeurd, waarbij vele personen zijn gewond, van wie enkeie zeer ernstig en één man is gedood. De ongelukken waren ten deele ook een gevolg van den mist, die het uitzicht belemmerde en, als men dan, een tegenligger ontdekkend, wilde remmen, veroorzaakte de gladheid een slippartij, die noodlottige gevolgen had. HAARLEM'S DAGBLAD Op den Rijksstraatweg: LeidenDen Haag, onder de gemeente Oegstgeest, zijn 's mid dags omstreeks kwart voor vier een militaire en een personenauto met elkaar in botsing gekomen, tengevolge waarvan drie personen zeer ernstig en twee minder ernstig zijn ge wond. De militaire auto, bestuurd door den dienst- ichtige Rijne, afkomstig uit Amsterdam, thans ilegerd te Driehuis-Westerveld, kwam uit de chting 's-Gravenhage. Zij reed met een snelheid ongeveer 60 Kilometer. De bestuurder wilde jn voor hem rijdende auto passeeren, waarvooi v den wagen op het middengedeelte van den weg uurde. De auto slipte echter en schoof naar links, list naderde uit de richting Haarlem een perso- mauto met groote snelheid omstanders schat- n de snelheid op ongeveer 100 Kilometer elke bestuurd werd doör den heer P. Schipper te jtterdam. De wagens botsten met groote kracht gen elkaar. De gevolgen waren verschrikkelijk, eide auto's werden totaal vernield. De heer Rijne erd zeer ernstig aan het hoofd gewond, en heeft ermoedelijk een schedelfractuur. Zijn toestand lart zorg. De heer Schipper werd met een inge- ukte borstkas en een kaakfractuur opgenomen, an de overige drie inzittenden van de personen- ïto was mevrouw Kraaienveld uit Rotterdam er d ernstigste aan toe. Zij zat naast den bestuur- r en werd door de kracht van de botsing door voorruit geslingerd. jZij kreeg een schedelbasisfractuur De beide an- inzittenden, twee 'heeren Kraaienveld, respec- Evelijk uit Rotterdam en Voorburg, waren beiden inder ernstig gewond. Eerstgenoemde had het ikerbeen gebroken en had verwondingen aan het »fd. Laatstgenoemde klaagde over pijnen in de irst. Met drie ziekenauto's zijn de gewonden over bracht naar het Academisch Ziekenhuis te Lei- a De auto's zijn door de politie in beslag geno- en. Het verkeer op den Rijksweg ondervond ge- ïrende eenigen tijd stagnatie. Autobestuurder zag fietser te laat. Op den Hoomderweg, nabij de steenenbrug op ■xel zijn 's middags tengevolge van den mist en gladheid van den weg een militaire menage-auto een personenauto, bestuurd door pastoor J. P. Brinkman, met elkaar in botsing gekomen, aardoor beide bestuurders ernstig werden ge- and. Pastoor Brinkman was genoodzaakt te rem men voor een wielrijder, dien hij door den mist pas op het laatste oogenblik zag. De wa gen slipte door de gladheid en de pastoor raakte de macht over het stuur kwijt ten ge volge waarvan hij in.botsing kwam met. de tegemoetkomende auto. Beide wagens schoven in een langs den weg loopen.de sloot en werden ernstig beschadigd. Pastoor Brinkman kreeg een kaakfractuur, terwijl ook de bestuurder van de militaire auto zeer ernstig werd gewond. Laatstge noemde werd overgebracht naar het militaire hospitaal in Den Burg. Pastoor Brinkman werd naar zijn woning vervoerd. De wielrijder kwam er zeer goed af. Wel werd jn rijwiel gegrepen en vernield, doch hij zelf erd niet gewond. Knaap levensgevaarlijk gewond. Ook te Zeist heeft zich Vrijdagmiddag ten gevol- van het gladde wegdek een slippartij van auto's lorgedaan. Een 11-jarige knaap heeft dientenge- ilge een hersenschudding en een kaakfractuur igeloopen. In zorgwekkenden toestand werd de aap naar het ziekenhuis vervoerd. Een in de richting De Bilt rijdende auto, wilde op a Utrechtschènweg na het links inhalen van een stelauto weer naar rechts rijden. Hierbij slipte auto, zoodat zij dwars op den weg kwam te staan p dat oogenblik kwam uit de richting de Bilt een idere personenauto aanrijden, waarvan de be- aurder remde om een aanrijding te voorkomen ok deze wagen slipte echter en beide wagens bot en met een hevigen slag tegen elkaar. De bestuur- er kreeg een wond aan het gelaat, haar zoon een Kind van zeven maanden onverzorgd achtergelaten. Negen maanden tegen ontaarde moeder geëischt. Een 21-jarige vrouw, die vroeger met haar man Hilversum woonde, stond Vrijdag voor de Am- teröamsche rechtbank terecht, omdat zij haar ind, een jongetje van zeven maanden, had veria- en en onverzorgd had achtergelaten in de echte- jke woning. De vrouw was in April 1938 getrouwd, in Sep- ember werd een zoontje geboren. Toen het kind ever maanden was verliet zij de echtelijke wo- üng. De man was niet thuis. Zij liet een briefje 'oor de buren achter.... Ja, gaf verdachte toe.zoo is het gegaan. „Verschrikkelijk", vond de president. Waar is iet kind nu? Bij mijn ouders, antwoordde verdachte, ik zie het edere week. Pres.: Durft u er nog naar toe te gaan? Hebt u fel eens een nest jonge honden of katten gezien? 'n hebt u toen wel gezien, hoe goed die beestjes erzorgd werden door de hond of kat? Dat instinct et verzorging van zwakke en hulpelooze wezens een ieder ingeboren. Bent u in het huis van he- faring tot inkeer gekomen? De vrouw antwoordde met een enkel kort woord, ij vertelde, dat zij bezig is van haar man te schel len. De man werd als getuige gehoord. Hij vertelde, at zijn vrouw het kind dikwijls alleen liet. Begin ki was zij plotseling verdwenen uit de woning te ülversum. Getuige zelf was naar zijn werk. Huilend zeide de vrouw, dat zij zoo graag zou dllen, dat het kind in een gesticht werd opgevoed. Pres.: Is het nooit bij je opgekomen, dat je het ind zelf moet opvoeden. Dat is beter dan in een sticht. Misschien hoor je daar zelf wel thuis, dan annen ze je een beetje gevoel bijbrengen. De Officier van Justitie zeide in zijn requisitoir, ■at feiten als het onderhavige gelukkig hoogst zel- voorkomen. Spr. vorderde tegen de vrouw een evangenisstraf van negen maanden. hersenschudding en 'n kaakfractuur en dé bestuur der van de andere auto een niet ernstige hoofd wonde. Beide wagens werden zwaar beschadigd. Chauffeur van vrachtauto gedood. GRONINGEN 26 Januari. Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur kwamen door de gladheid oo den Frieschenstraatweg te Groningen, nabij de melkfabriek „De Ommelanden", twee vrachtauto's met elkaar in botsing. De eene wagen, werd be stuurd door den 21-jarigen R de V. uit Groningen Deze werd zóó ernstig gewond, dat hij tijdens het overbrengen naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overleed. Zijn metgezel, de 20-jarige T. v d. S., uit Leeuwarden werd licht gewond en kon na in het Academisch Ziekenhuis te zijn verbonden naar zijn woonplaats terugkeeren. De bestuurde! van.de andere vrachtauto kwam met den schrik vrij. Beide wagens werden ernstig beschadigd. Langs de Smildervaart zijn ook een aantal onge lukken gebeurd. Nabij het dorp Uffelte kwam een vrachtauto uit Loenen (G.) in botsing met eer vrachtauto van het meubelmagazijn „Gruno" te Groningen, die bij het passeeren van eenige wiel rijders slipte. De bestuurder van den Groninger auto, N. B., kreeg een wond aan den neus en onder het linkeroog, alsmede een gekneusd been. De naasi hem zittende F. v. M. kreeg een hersenschudding. Ongeveer terzelfder tijd botste een personenauto uir Groningen, waarin een echtpaar met een ander- halfjarig dochterjte gezeten was, bij de Havelter- sluis tegen een truck met trailer. De personenauto werd vernield. Het kindje, dat op den schoot van de moeder gezeten had, werd met een hersenschudding bij den sluiswachter binnengedragen. Op bespoediging van tunnelbouw te Velsen aangedrongen. Ook verhooging van de spoorbaan te Haarlem gevraagd. Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrootimg van het departement van Wa terstaat 1940, begrooting van het Verkeersfonds 1940 en begrooting Staatsmijnen Limburg 1940 wordt ontleend: Vele leden juichten toe, dat de minister, trots de oorlogsomstandigheden, voornemens is de uitvoe ring van openbare werken voort te zetten. Eenige der leden, hier aan het woord, drongen in aansluiting aan het daaromtrent in de andere Kamer bepleite, nogmaals aan op bespoediging van den tunnelbouw te Velsen. Anderen gaven in overweging, over te gaam tot den aanleg van een dam van de Friesche kust naar Ameland. Verscheidene .leden verklaarden, te betreuren, dat de minister trots de tegenwoordige moeilijkhe den, de verdere behandeling van het aanhangige wetsontwerp betreffende de coördinatie van het goederenvervoer wensehelijk oordeelt. Van toepas sing van de daarbij voorgestelde regeling duchtten zij namelijk ernstige gevolgen. Algemeen werd gewezen op het belang van een spoedige inwerkingtreding van de Wegenvei-keers- wet. Sommige leden betoogden de wenschelijkheid van den bouw van een verhoogde spoorbaan ten zuiden van Haarlem, op het traject HaarlemLeiden, als mede verplaatsing va nhet gnederenstation. Gevraagd werd, of de minister bereid is, met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken in overleg te treden teneinde de totstandkoming van dat belang rijke werk te bevorderen. „Everoja" vlot gekomen. Op eigen kracht naar Rotterdam. Vrijdagavond bij vloed is het de sleepbooten .Neptunus" en .Bornrif" van de reederij Doek- sen gelukt het Donderdagnacht op de Noord- West-gronden gestrande Letlandsche s.s. ..Eve roja" vlot te brengen. De gezagvoerder van het Letlandsche schip heeft besloten op eigen kracht naar Rotterdam te stoomen, waar het schip vermoedelijk zal worden gerepareerd. De schade, welke het schip heeft opgeloopen. is niet zoo groot als men aanvankelijk meende. Zoo is bijv. het schip nie' gebroken. Wierin germ eer spoedig een gemeente. Wetsontwerp ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot instelling van een gemeente „Wieringermeer". In de Memorie van Toelichting lezen wij, dat het onderhavige wetsvoorstel, strekkende om met ingang van 1 Jan. '41 tot instelling van een gemeen te komen, in hoofdzaak is ontleend aan den arbeid der ambtelijke commissie, welke onlangs van den minister van Waterstaat opdracht heeft gekregen de regelen, noodig om zoo spoedig mogelijk te ge raken tot de normale vormen van overheidsbe stuur, vast te stellen. Weliswaar is het, naar het oordeel van de regee ring, voorbarig reeds thans te spreken van een ge consolideerde samenstelling der bevolking en heeft het saamhoorigheidsgevoel nog niet den graad van ontwikkeling bereikt, welke de regeering uitein delijk voor oogen staat, doch anderzijds acht zij de voordeelen, bepaaldelijk uit psychologisch oogpunt, verbonden aan den normalen bestuursvorm, zoo overwegend, dat zij meent de huidige organisatie niet langer dan strikt noodzakelijk is te moeten bestendigen. In groote trekken is de opzet deze, dat door ver kiezing in den loop van 1940 van een raad en be noeming van een burgemeester de taak, tot.dusver rustende op de bestuurscommissie, het dagelijksch bestuur en den voorzitter van het openbaar li chaam, zal overgaan op de normale gemeentelijke organen. Indien eenigszins mogelijk, zal er naar dienen te worden gestreefd de eerste vergadering van den raad te doen plaats hebben op 2 Januari 1941. Aan gezien het echter niet is uitgesloten, dat zulks door onvoorziene omstandigheden niet mogelijk zal blijken, lijkt het aanbeveling te verdienen in de wet geen bepaalden datum ter zake op te nemen, doch den dag te doen bepalen door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Vertrouwd mag worden, dat dit college zal zijn doordrongen van het belang, dat de raad zoo spoedig mogelijk bijeenkomt. Eenvoudigheidshalve wordt voorgesteld de amb tenaren, die op 31 December 1940 in dienst van het „openbaar lichaam" zijn voor de gemeentelijke taak, van rechtswege in denzelfden rang te doen overgaan in dienst van de in te stellen gemeente. Een en ander geldt uiteraard niet ten aanzien van de leden van de bestuurscommissie en van het dagelijksch bestuur eveneens ambtenaren in den zin van de Ambtenarenwet 1920 aan wie ont slag zal worden verleend. ..Ottoland" bij Sunderland gestrand Geen onmiddellijk gevaar voor de opvarenden. Het Nederlandsche s.s. „Ottoland" op weg van Sluiskil naar Sunderland is nabij deze laatste haven gestrand. Het schip verzocht sleepboot- assistentie en een reddingboot. Vrijdagavond om half negen seinde de kapi tein dat er geen onmiddellijk gevaar voor schip en opvarenden was. De „Ottoland" voer in ballast. (De Ottoland, ex Sarkani, ex St. Jansland. meet 2202 bruto reg. ton en 1194 netto reg. ton Het schip behoort toe aan de Scheepvaart- en Steenkolen Maatschappij N.V. te Rotterdam en werd in 1916 op de werf van Jan Smit Czn. te Alblasserdam gebouwd). Storksche reactie door Asser rechtbank betrouwbaar geacht. Vrijdag heeft de rechtbank te Assen, in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak tegen den as sistent van de zuivelfabriek te Oud-Schoonebeek. die door den kantonrechter te Emmen veroordeeld was, omdat hij afgeroomde melk niet voldoende had verhit voor de aflevering. De veeartsenijkun- dige dienst te Groningen had deze overtreding ge constateerd door het toepassen van de Storksche reactie. De vraag was nu gerezen, of deze reactie wel of niet betrouwbaar is. Na in een drietal zittingen ver schillende deskundigen gehoord te hebben, was de -echtbank tot de conclusie gekomen, dat de Stork sche reactie wel betrouwbaar is. Zij veroordeelde den assistent tot 25 gulden boete subs. 25 dagen hechtenis. COMMISSIE VOOR DE VOORBEREIDING VAN DE UITVOERINGSMAATREGELEN DER KINDERBIJSLAGWET GEÏNSTALLEERD. De dezer dagen ingestelde commissie voor de voorbereiding van de uitvoeringsmaatregelen der kinderbijslagwet is Vrijdag dcor den minister van sociale zaken geïnstalleerd. De commissie heeft haar arbeid bereids aangevangen. De eerste aardbeien van 1940 aangevoerd. In prettige tegenstelling met de sneeuw en koude -*ijn Vrijdag door den kweeker P. Vis aan de veiling *e Wateringen de eerste aardbeien van dit jaar aan gevoerd. Deze eerstelingen brachten 16 cent per stuk op. De aardbeien waren gekweekt met behulp van electrische verwarming en belichting, onder de des kundige leiding van ir. Brueckman op het laborato rium van de Technische hoogeschool te Delft. (Adv. Ingez. MedJ Voorziening in de vacature- prof. dr. P. Zeeman. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van prof. dr. P. Zeeman, hebben curatoren der Gemeentelijke universiteit te Amsterdam een aanbeveling ingediend, welke B. en W. den raad overleggen. Aanbevolen wor den voor buitengewoon hoogleeraar in de experimenteele natuurkunde en de natuur kundige propaedeuse dr. C. J. Gorter, te Gro ningen; voor lector in de experimenteele na tuurkunde, in het bijzonder den oorsprong en de systematiek der spectra dr. T. L. de Bruin te Amsterdam. Geen Regeeringsinitiatief lot werktijdverkorting. In de Memorie van Antwoord op het voorloo pig verslag der Eerste Kamer betreffende de be grooting van het departement van Sociale Za ken 1940. zegt minister Van den Tempel, dat hij onder de huidige omstandigheden, waarin vooral de internationale toestand een rol speelt, niet het initiatief zal kunnen nemen tot een alge- meene verkorting van den arbeidsduur voor de bedrijven, waarop de Arbeidswet reeds van toe passing is. Hij mocht echter reeds verklaren, dat, indien het georganiseerde bedrijfsleven hem voorstellen wil doen, hij daar dan ten volle voor open staat. Het is de bedoeling van den minister, zijn bij - zondefè aandacht te wijden aan de positie derge nen. op wie de Arbeidswet van toepassing is of van toepassing kan worden verklaard en die nog langer dan 48 uren per week in loondienst werk zaam zijn. De minister heeft nog niet zijn standpunt be paald. of de wet inzake de verdeeling van den beschikbaren arbeid 1937. zij het in gewijzigden vorm, zal kunnen worden gehandhaafd. De minister heeft een voorontwerp voor een vacantiewet aan den Hoogen Raad van Arbeid toegezonden om advies. Aangezien er op het gebied van de beslissing van vacantie en van vrijen tijd in het algemeen reeds veel gedaan wordt door organisaties van al lerlei schakeering, kan de regeering hier, naar het oordeel van den minister, voorshands vol staan met belangstellend volgen der ontwikke ling. Zij ziet geen reden om te betwijfelen, dat, ook zonder directe bemoeiing der regeering, een doeltreffende regeling tot stand komen. De minister moet tot zijn leedwezen verkla ren, dat hij vooralsnog niet de toezegging kan doen. een algemeene regeling voor vrouwelijk huispersoneel voor te bereiden. Ook dit jaar zullen, naar het zich laat aanzien, weer enkele nieuwe bedrijfsraden worden opgericht. Lichtpunten in het Zakenleven. De Vondelstichting te Amsterdam. Het bestuur van de Vondelstichting, die opge richt werd in Mei 1937, werd in de laatstgehou den vergadering eenigszins gewijzigd en is thans als volgt samengesteld' mr. dr. D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State, voorzitter; H. van der Bijll, conservator van het Vondelmuseum, secreta ris-penningmeester: prof. dr. J. A. J. Barge, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden: prof. mr. C. P. M. Romme, oud-minister van Sociale Zaken, en jhr. dr. N. van Suchtelen. directeur van de Wereldbibliotheek te Amsterdam. In bovengenoemde vergadering werden tot cu ratoren van den bijzonderen leerstoel in de Von delstudie aan de Rijksuniversiteit te Leiden be noemd de heeren dr. mr. W. E. Moller, lid van de Tweede Kamer, dr. J. Berg. bibliothecaris van de universiteit van Amsterdam en dr. C. R. de Klerk, letterkundige te Amsterdam. SCHRIFTVERBETERING voor VOLWASSENEN Ongelooflijk voor U is het succes, dat we bij elke(n) slechte (n* schrijver (ster) bereiken met ONZE METHODE. Inlichtingen en aanmelden dagelijks. TELEFOON 17655. INST. REIBER—NAN, Anno 1899. - KL. HOUTWEG 8 - HAARLEM. (Adv. ingez M°n.i Bij zestien graden vorst - finsche scherpschutters, gecamoufleerd door de witte kleedij, nemen uit een hinderlaag te Raatevaare, bij het Suomussalmi-front een Russische patrouille onder vuur Een onderhoud met den heer J. J. Swens, voorzitter van de Kamer van Koophandel en direc teur van de Zeepfabriek Het Klaverblad. EN van de grootste gevaren, die het zaken leven bedreigen is de helaas bij velen in gang vindende gedachte: we kunnen aan den toestand toch niets veranderen; laten we dus maai- rustig afwachten wat het worden zal. Dat is kwaad met een ander kwaad bestrijden. Nu is dat nog zoo vreemd niet, want ook in de geneeskunde kan het voorkomen, dat men een be paalde ziekte bestrijdt door ziektekiemen van een andere kwaal in het bloed van den patiënt te bren gen. Er ontstaat dan misschien koorts, die een be tere bestrijding van de hoofdkwaal mogelijk maakt. Niemand zal er echter toe overgaan een ernstige ziekte met een nog ernstiger ziekte te bekampen. Dat zou dwaasheid zijn. Precies even dwaas is het te trachten de moeilijkheden, die deze tijd met zich meebrengt eenvoudig te ontloopen door te zeggen: Nou ja, wat kan ik er aan doen. Dat kwaad is namelijk veel erger. Geen enkele verbetering in den toestand wordt daardoor verkregen. Wel zal deze afwachtende houding op den duur een ver- lammenden invloed op de energie van den zaken man zelf hebben. Indien de omstandigheden zióh dan in gunstigen zin wijzigen en dat behoeven, we bij voorbaat toch niet uit te sluiten, nietwaar? wordt de zakenman niet meer bedreigd door de moeilijkheden van buiten doch zal hij eerst moe ten probeeren of hij genoeg energie heeft overge houden zich zelf weer aan te passen. Dat laatste is zeer moeilijk. Ge kunt eerder de wereld dan u zelf veranderen: Het heeft velen getroffen, dat de voorzitter van de Haarlemsche Kamer van Koophandel de heer J. J. Swens in zijn Nieuwjaarsrede met nadruk tegen deze apathische houding heeft gewaar schuwd. In een onderhoud heeft de heer Swens deze kwestie nog eens nader toegelicht. Elke za kenman zal zelf moeten uitmaken op welke manier hij zich het best aan den toestand kan aanpassen. Dat geldt zoowel voor het groot- als het kleinbe drijf. Een goed voorbeeld van deze vooruitstreven de opvatting noemde de heer Swens de samenwer king tusschen de Maatschappij Nederland en de Holland-Amerika lijn. Daar eerstgenoemde maat schappij gedwongen zou worden een gedeelte van haar vloot op te leggen, besloot ze eenige schepen ter beschikking te stellen van de Holland-Amerika lijn. Zoo zijn er meer lichtpunten. Naar aanleiding van de reis van jhr. Van Kamebeek naar Zuld- Amerika onderzoekt thans een commissie of de Ne derlandsche export naar Zuid-Amerika kan worden verhoogd. Nu vele landen voor'den uitvoer ge sloten zijn is dit natuurlijk van het grootste be lang. Niet alleen 'in het groot- doch ook in het kleinbedrijf kan men dit principe doorvoeren. Een winkelier moet niet gaan zeggen: het is vandaag koud, de menschen komen toch niet op straat, laat ik ook maar bij de kachel blijven zitten. Integen deel. Hij moet juist trachten door bijzonder ver zorgde étalages toch nog de weinige menschen, die er zijn, tot zich te trekken. Wordt het weer war mer dan is hij in ieder geval de eerste, die van het drukkere bezoek zal profiteeren. En zijn de weersomstandigheden niet even wisselvallig als de tijdsomstandigheden? Het artikel, dat mijn fabriek produceert zooals men weet is de heer Swens directeur van de zeep fabriek „Het Klaverblad" behoort tot de distri butieartikelen. De zeepfabricage gaat dus gewoon door. De hoeveelheid, die men mag afleveren, wordt berekend volgens een vroegere basis-periode. Dit wordt geregeld door het Rijksbureau voor zeep. Elke zeepfabriek kan dus alleen aan zijn vaste afnemers leveren. De overheid doet echter al het mogelijke deze regeling zoo soepel mogelijk te doen verloopen. Wordt er een nieuwe zaak opgericht, die zeep noo dig heeft, dan wordt deze leverantie gegund aan een fabriek, die door andere omstandigheden een of meer afnemers heeft verloren. Door deze regeling is de verkoop geheel geregeld. Daardoor kan dus een zekere verstarring in 't bedrijf ontstaan. „Men leeft niet doch men wordt „geleefd". Het groote nadeel van den vorigen oorlog, de zeer sterke prijsstijging door middel van den kettinghandel, is echter voor komen. De meeste artikelen zijn niet veel duurder geworden. Die geringe prijsstijging was nu door het duurdere vervoer en het grootere risico volko men gerechtvaardigd. De Nederlandsche levensstandaard steeg zeer weinig. Het indexcijfer nam slechts met eenige procenten toe. Zeer zeker is dit ook een gunstige factor waarvan men de beteekenis, gelet op den vorigen oorlog, niet mag onderschatten. Met den aanvoer van grondstoffen ondervonden wij tot dusver weinig last. Dat was echter ook in den vorigen oorlog niet het geval. Toen kwamen de groote moeilijkheden eerst in de laatste oorlogsja ren. Daarom is het zoo toe te juichen, dat men nu direct met de distributie begonnen is. De regeerings- maatregelen brengen in vele fabrieken een gewel dige hoeveelheid administratief werk met zich mee. Daar het echter althans in onze branche niet noodig is reizigers uit te sturen, houden wij thans onze vertegenwoordigers op kantoor om dat werk te doen. Daardoor heeft er dus een interne omschake ling plaats gevonden. Niemand kan zeggen wat de toekomst brengt. De toestand van de zeepfabrieken is echter op het oogenblik zeker niet ongunstig." Als lichtpunten kan men in dit betoog dus be schouwen: levensstandaard slechts weinig ge stegen, de fabricage van zeep, die ingeschakeld is in het distributiesysteem, gaat normaal door. Goede raadgevingen: laat uw apathische houding varen, blijf vooral niet bij dc kachel zitten, tracht nu nieuwe kansen te scheppen en zorg in ieder geval, dat U gereed bent als de omstandigheden zich wijzigen. Begint U vandaag nog? B. K. WERK VOOR DEN SLOOPER. De perceelen aan het Nieuwelandje nummers 3 en 3 A te Haarlem zijn sedert jaren onbewoond en verkeeren in zoodanigen staat, dat ze niet meer verhuurbaar zijn. In verband hiermede stellen B. en W. den Raad voor deze-perceelen uit het gemeentelijk woning bedrijf terug te nemen en te doen sloopen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5