Week oatt de Finnen behouden hun stellingen ten noorden van het Ladogameer Nadert de strijd hier het einde? Buitenlandsche journalisten in Boedapest. NIEUWS IN 'T KORT. t STER DAG 27 JAN'USRI 1940 HA ARK EM'S DAGBLAD 5 Wat tijdens de hevige Russische bombardementen in Finland werd verwoest. Een der gebouwen-complexen te Helsinki, dat een prooi der vlammen werd. Dank zij de voorzorgsmaatregelen vielen geen menschenlevens te betreuren. Eert Duitsche en een niet-Duitsche tafel in het stamcafé. (Van onzen correspondent.) ER houden zich tegenwoordig vrij veel bui tenlandsche journalisten te Boedapest op. véél meer dan nog slechts enkele jaren geleden. Er zijn er gedurende de laatste twee jaren velen bijgekomen, die vroeger hun hoofdkwartier te Weenen hadden opgeslagen, maar die van daar weg gingen, toen die stad na den „Anschluss" van Oostenrijk bij Duitschland opgehouden had een belangrijk nieuwscentrum te zijn. De buitenlandsche correspondenten ontmoeten elkaar hier haast eiken namiddag in het bekende café-restaurant Hangli vlak aan den Donau, dat vooraal des zomers een pracht-gelegenheid is met zijn mooien tuin, waarin men zoo heerlijk kan zitten. Des winters is het er minder prettig, om dat men in een aquarium-achtig rond gebouw dicht op elkaar- gepropt binnen moet blijven. Vroeger zaten alle buitenlandsche collega's ge noeglijk bij elkaar. Men hoorde er natuurlijk steeds de nieuwste grappen. Verleden jaar. nog een tijdlang vóór het uitbreken van den oorlog, is er een verandering in dien reeds sedert jaren be- staanden toestand gekomen, want de Duitsche jouriualisten#gingen zich zelfstandig maken. Zij wilden of mochten niet meer tezamen zitten met een groot aantal collega's, waarvan er \n-ij veel, en wel hoofdzakelijk Hongaren, die voor buitenlandsche bladen werkten, niet-arisch wa ren. Er vormden zich dus twee afzonderlijke ta fels, waarvan de grootste toch nog altijd de niet- Duitsche gebleven is. In de laatste dagen van Augustus zijn vrij veel buitenlandsche journalisten nog eens bijeen ge weest op een cocktail-party, die iemand van het ministerie van buitenlandsche zaken in den ro- mantischen tuin van zijn fraaie oude huis in Boeaa gegeven heeft. Er waren Engelse hen en Fo- len en Duitschers bij, die nog genoeglijk met el kander keuvelden, ook al hing er het dreigende gevaar van een oorlog in de lucht. Dit is de laatste keer geweest, want kort daarop zijn ijzige afstan den tusschen de diverse heeren ontstaan. Sommi gen groetten elkaar in het geheel niet meer en keken een andere richting uit, zoodra zij elkaar gewaar werden. Maai- nu is het eigenaardige dat zij toch niet geheel buiten elkaar schijnen te kun nen zijn. Soms komt er wel eens een „koerier" van de eene tafel naar de andere. Vaak is dit een arische Hongaar, maar heel dikwijls doen ook de kellners koeriersdiensten. Aan de niet-Duitsche tafel verschijnt haast geregeld een lange Engel- sche correspondent, die de getypte dagelij ksche nieuwsbulletins over den oorlog en de laatste ge beurtenissen met zich medebrengt, die van offici- cïeele Engelsche zijde te Boedapest worden uit gegeven. De Duitschers willen ook wel graag we ten wat hierin staat. Zij kunnen zelf niet naar deze tafel toekomen en zenden dus een bode. Deze neemt de doorgaans uit drie of vier groote folio vellen bestaande berichten (men zou ze haast propagandaberichten kunnen noemen) in ont vangst om ze naar den overkant te brengen. Een keer lieten de Duitschers vragen of zij nog niet wat meer „propaganda-materiaal" konden krij gen. En terwijl er groote vreugde heerschte in het niet-Duitsche kamp zond de Engelschman hem brochures toe als „Wie Hitler is", „Kan Duitsch land de spanning weerstaan" e. d. Eenigszins pijnlijk is de situatie soms voor jour nalisten uit neutrale landen, waaronder -ook de Italianen, daar zij liever in het geheel niet aan de eene en ook zoo min mogelijk aan de andere tafel gezien willen worden. Er doen zich dan ook vaak eigenaardige gevallen voor. AT voor buitenlandsche journalisten te Boedapest ook groote moeilijkheden ople vert is de taal. Hongaarsch is buitengewoon moei lijk. En al spreken wel vrij veel Hongaren behoor lijk Duitech en ook wel Engelsch en Fransch. er zijn toch altijd nog veel meer, die geen enkele' vreemde taal beheerschen. In het gewone, dage lij ksche leven moet men dus wel een beetje van het Hongaarsch zien te verstaan. Een paar grap pige dingen beleefde ik met een Italiaanschen col lega, die een poosje geleden een kleine flat ge huurd heeft en deze zelf heeft ingericht. Hij heeft een dienstmeisje genomen, dat het kleine huis houden moet beredderen en voor hem kookt. Hij had glazen, borden, potten en pannen noodig en Boedapest, 20 Januari. hij wilde het dienstmeisje er dus op uitsturen om die huishoudelijke voorwerpen voor hem te gaan koopen. Het meisje spreek: weliswaar vloeiend Hongaarsch, maar dan ook niets anders. En de Italiaan kent er maar heel weinig van. Hij nam dus een groot vel papier en teekende er glazen, borden en potten en pannen op en schreef achter al die afbeeldingen in cijfers ..zes maal", „een maal" en „twee maal" xMet deze prent toog het meisje nu naar een winkel toe. En ze heeft ik was er juist bij alles keurig thuis gebracht. W. M. BEKAAR. Spaansch schip redt overlevenden van getorpedeerd Fransch vaartuig. Vermoedelijk acht man omgekomen. Het Spaansche schip „Castillo de Monforte" is natfi- Reuter meldit te Vigo aangekomen met 28 overlevenden van een Fransch schip, dat Don derdag bij het aanbreken van den dag getorpe deerd is. De 28 geredden waren gevonden, terwijl zij dicht opeengepakt in een kleine sloep zaten: zij hadden getracht de Portugeeschc kust te be reiken. Zes hunner waren gewond. Men vreest dat acht opvarenden van het Fran- sche schip zijn omgekomen. Uit Londen verneemt Reuter dat dertig leden van de bemanning van het Letlandsche schip „Everene", allen Letten, naar een Schotschc ha ven zullen worden gebracht. Een maai wordt ver mist. De overlevenden zijn opgepikt door de .Dole" een zusterschip van de Everene. Tijdens het red dingswerk zagen de opvarenden van de ..Dole" duidelijk een duikboot, die zich verwijderde TIEN MAN VAN GUDVEID VERMIST Van het Deensche ss. „Guöveid" (1300 ton) dat, naar gemeld werd, in de Noordzee door een Duit sche duikboot tot zinken is gebracht, worden tien opvarenden vermist. Zeven overlevenden zijn aan land gebracht. Vandaag houdt Churchill weer een radio-rede. De Engelsche minister van Marine, Winston Churchill, zal vandaag opnieuw een rede houden. Hij zal het woord voeren in een bijeenkomst te Manchester, die te 2.50 u. Ned. tijd begint. Zijn rede zal per radio worden uitgezonden. In dit ver band schrijft de parlementa;re redacteur van Reuter: „De rede, die Churchill Zaterdag zal uitspreken, verschilt van die, waarin hij zich tot de neutralen richtte, omdat deze laatste niet officieel vastgesteld was, terwijl de rede van Zaterdag deel uitmaakt van de serie, welke de ministers in belanrijke ste den over het geheeie land uitspreken. Chamber lain, Simon en Halifax hebben in deze serie reeds het woord gevoerd. In Februari zullen Stanley, Kingsley Wood en Chatfield spreken. Het is moge lijk dat Churchill ook over internationale vraag stukken spreken. Wegens de beroering die Curchill's vorige rede heeft gewekt, is de belang stelling voor de rede van Manchester, welke dus 'n officieel karakter draagt, groot". Rijtijdenbeperking voor vracht autobestuurders tijdelijk opgeschort De minister van Sociale Zaken heeft voor be stuurders van vrachtauto's tot 'en met 8 Februari ontheffing verleend voor het bepaalde in de arti kelen 25, 26, 29 en 30 van het- rijtijdenbesluit (werk-, rust- en diensttijden), voor zoover de toe stand der wegen in verband met de weersgesteld heid afwijking noodig maakt, met dien verstande, dat een werktijd niet meer dan 13 uren, de ge zamenlijke duur van de in een week vallende werktijden en gedeelten van werktijden niet meer dan 66 uren en een diensttijd niet meer dan 15 uren mag bedragen, terwijl een tusschen twee op eenvolgende diensttijden gelegen onafgebroken rusttijd ten minste 11 uren moet bedragen. Meer en meer begint men te Helsinki te ge- looven, aldus Reuter, dat de felle gevechten aan het Finsche front ten noorden van het Ladogameer thans hun einde naderen. De Fin nen hebben zeer hard moeten vechten om hun posities te kunnen behouden. De Russische stoottroepen zijn er niet in geslaagd door de Finsche linies heen te breken en het schijnt thans wel zeker, dat zij weer zullen terug trekken naar de stellingen, die zij in het be gin van deze maand bezet hielden. De loop van de gevechten was iets verward, omdat er wel eenige versterkte stellingen, maar geen geregelde linies in dezen sector zijn. Op som mige punten zijn de Finnen ver achter de Russi sche linies gekomen. De Finsche autoriteiten heb ben maatregelen genomen om binnenkort een ten toonstelling te organiseeren, waar de op de Russi sche troepen veroverde oorlogsbuit bezichtigd zal kunnen worden. Het Finsche legerbericht van Vrijdag luidt: „Te land: Op de Karelische landengte heeft de Donderdagochtend getracht over de bevro meren van Muolajarvi en de rivier de Taipale betrekkelijk zwakke strijdkrachten de Finsche linies aan te vallen. De aanvallen werden afgesla Ten noordoosten van hel Ladogameer bleef vijand dien dag nog voortdurend druk op de stellingen uitoefenen. Alle aanvallen zijn lier afgeslagen en de Finnen hebben al hun posi ties behouden. Deze aanvallen hebben den Russen groote offers gekost: verscheidene compag zijn vernietigd, honderden dooden bleven op iet slagveld. De Finsche troepen hebben voorts verscheidene Russische colonnes, waarbij vierhon- paarden, vernietigd. Aan het oostelijk front levendige activiteit van patrouilles. Ter zee: Aan den oostelijken oever van het La- logameer heeft de vijand, gesteund door artillerie, malen de versterkingen van Manssila aan Alle aanvallen zijn afgeslagen, de vijand iet voor de Finsche stellingen meer dan honderd looden achter. Van andere punten wordt niets van gemeld. In de lucht: niets te melden". Het laatste Russische legerbericht luidt: „Op 26 Januari heeft niets van belang plaats ge- op het front". Schip beschoten. Een gisteren te Kristiansand binnengekomen stoomschip heeft gemeld dat het kort na het ertrek uti een Finsche haven door een Russisch liegtuig met machinegeweren was beschoten. Er varen echter geen slachtoffers gevallen. ONDAG 21 JANUARI. Churchill zegt in een praatje bij den haard, at al de kleine neutralen beter deden met ïee te vechten tegen Duitschland. Hij vindt et eigenlijk ook hun Volkenbondsplicht. On- staat er een microfoon bij zijn aard, zoodat de heele wereld het praatje oort. Blijkbaar is er niet aan gedacht dat er den ether althans geen grenzen zijn, want et was alleen voor de Engelschen bedoeld, e Meine neutralen luisteren mee en deze heele omende week zal daveren van de antwoorden Churchill. Het is zeer natuurlijk. Maar ook mij weer eens op, van haarden gesproken, oeveel plezieriger het moet zijn er een te be tten die nooit door een ander ingepikt kan orden. Dat voorrecht genieten alle Engelschen het doet sommigen hunner wel eens te kort hieten in begrip van den toestand van an- jren. Dit brengt mij vanzelf op de voor- en na- van eilanden. Als ze te klein zijn hebben i nadeelen. Ameland, bijvoorbeeld, is nui al iertien dagen onbereikbaar, behalve voor vlieg- vanwege het ijs. En de Amelanders gen tekort aan allerlei en houden er hun •ivé rantsoeneerinkjes op na. Groote eilanden n daarentegen voordeelig. Als ze maar in een zee liggen kan zelfs de modemst-bewapende genstander er nog geen vasten voet in krij- Hetgeen mij weer herinnert aan den man, e het heele Europeesche vasteland met zee- wou doorgraven, zoodat alle landen of als u wilt Engelanden, zouden wor- De tegenwoordige Waterstaats-ingenieurs urnen zooiets best aan, meende hij en het u allemaal in werkverschaffing uitgevoerd worden. Wij waren meteen van de heele iropeesche werkloosheid af en het zou niet veel eer kosten dan de gezamenlijke legerbegrootin- van één jaar vredestijd. het is ook een idée. En een beter idéé dan Voor het eerst in dezen gedufchten winter het niet op Zondag. Maar nu heeft 't zoo gesneeuwd dat van ijstochten geen sprake eer kan zijn. De sneeuwpret overheerscht, aar alleen de Jeugd geniet daar werkelijk van. Finsche uitzending: in het Russisch. De Finsche radiostations, welker uitzendingen den laatsten tijd werden gestoord, hebben Vrijdag hun activiteit hervat en in de Russische taal uit gezonden. „Weg met de dictatuur van de commis sarissen, leve een vrij en onafhankelijk Rusland", zoo besloot de Finsche spreker zijn toespraak. Ook deze uitzending werd door de Russen ge stoord, doch de stem van den Finschen spreker was duidelijk te hooren boven den fluittoon en het ge brom, dat zijn stem moest verstikken. Zwecdsch vlieger gesneuveld. De Zweedsche luitenant-vlieger Cjoeqvïs, die als vrijwilliger dienst had genomen, is bij een gevecht tusschen een escadrille Zweedsche vliegtuigen en Russische jagers gesneuveld. Zijn toestel is waar schijnlijk door Russisch luchtdoelgeschut getrof fen. Het gevecht was zeer hevig: de andere Zweed sche toestellen slaagden er volgens Havas in hun tegenstanders op de vlucht te drijven. Evacuatie der Finsche kinderen. De Finsche minister van sociale zaken, Fager- holm, is uit Stockholm te Kopenhagen aangekomen teneinde het vraagstuk der evacuatie van Finsche kinderen te bespreken, evenals hij dit in Zweden en Noorwegen gedaan heeft. Fagerholm verklaarde, dat geen enkele Finsche stad meer veilig is, met het oog op de Russische vliegtuigen, die zelfs des nachts bombardeeren en dat de kinderen in Scandinavië ondergebracht moe ten worden voor de winter, de tijdelijke bondge noot van Finland, ten einde is. De „Berlingske Tidendè" meldt dat Zweden en Noorwegen zich bereid verklaard hebben, elk 100.000 kinderen op te nemen. De kwestie der Amerikaansche vrijwilligers. In een persconferentie heeft Roosevelt verklaard dat geen buitenlandsche natie op wettige gronden zou kunnen aanvoeren dat in de Vereenigde Staten een wervingsdienst bestaat, doch iets geheel anders was het als Amerikanen slechts vroegen om inlich tingen, waar zij dienst zouden kunnen nemen. Fin land, aldus Roosevelt, was niet ingedeeld als oor logvoerend land. Dit was een kwestie, die hij nog niet onder de oogen had gezien. Finland hoopt op „menschenmateriaal" uit Engeland en Frankrijk. Een Finsche woordvoerder te Londen heeft verklaard dat Finland de komst van vrijwilligers uit Engeland of Frankrijk zou toejuichen, daar het weet dat het, wil het blijven voortbestaan, op den langen duur afhankelijk zal zijn men schenmateriaal uit het buitenland, evenzeer als van oorlogsmateriaal. EEN TERUGBLIK Het Weerkantoor is niet op de hand van de vele schaatsenrijders die in de week hard werken moeten. En onze hardrijders zijn niet op het peil van Jaap Eden's gloried"gen. Want de drie snelsten, Langedijk, Koups en van der Scheer, worden te Oslo nr. 9, 12 en nr. 14 uit veertien deelnemers, waarbij de Finnen nog ont breken. MAANDAG 22 JANUARI. Een onrustige dag met veel slecht nieuws. Er blijken weer veel koopvaardijschepen, ook neutrale, te zijn verongelukt. Het nieuws uit Finland knettert en davert van de luchtbom bardementen. Een Lockheed van de K.N.I.L.M. is bij den start nevens het eiland Bali veron gelukt, acht van de negen inzittenden zijn ge dood en tot de slachtoffers behoort commodore J. J. Schott, de gezagvoerder, die een groot vlieger was en elf of twaalf jaar geleden dien fantastischen Zwitserschen vliegwedstrijd boven de Alpen won. Zooiets onthou je. Hij is een zeld zaam bekwame, vastberaden kerel geweest. En vandaag vliegen er weer vreemde vlieg tuigen boven ons land. Ons afweergeschut schiet, een projectiel slaat door drie verdiepingen van een reederijkantoor in Katwijk, ontploft niet en begraaft zich een meter diep in den grond. Het ding heeft maar net de typiste gemist. Wie zooiets leest vraagt zich hoofdschuddend af wie nou toch indertijd dat plannetje van die bak zand cp zolder, en dien schop waarmee je daarin bommen moest scheppen, als afdoend heeft kunnen beschouwen. Bommen gaan soms verder, al ontploffen ze niet. En ongelukkiger wijze berichten ze niet te voren- hoe zwaar ze zijn. Waar moet de plichtsgetrouwe huisvader zich opstellen: in den kelder of op zolder? Het schijnt een oud vraagstuk. Het Katwijksche geval, komende na de twee Huisduinensche, heeft er ons aan herinnerd dat onze eigen mijnen en projectielen ook niet zonder gevaar voor ons zijn. Dat soort dingen is helaas niet éénkennig en raakt domweg al wat het op zijn weg ontmoet. De periodieke verloven zuilen Woensdag weer ingesteld worden. Een blij bericht voor ons leger en een opgewekte afwisseling in het nieuws van dezen dag. Bijna alle Duitschers hebben Galicië en Wolhynië verlaten. In totaal 160.000 personen naar Duitsch gebied. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit „Deutsch- Przemysl": „Het einde der landverhuizing van de „Volks- duitschers" uit Galicië en Wolhynië staat voor de deur. Tot Vrijdag hebben vond 103.000 Volks- duitschers uit Galicië en Wolhynië met de spoor wegen en 35.000 met vrachtwagencolonnes de Duitsch-Russische belangengrens overschreden. Thans worden nog een stoet uit Galicië en vier uit Wolhynië verwacht, zoodat het totaal aantal gere patrieerde Duitschers ongeveer 160.000 zal bedragen. Himmler heeft Vrijdag in zijn functie van rijks commissaris voor de vestiging van het Duitsche „Volkstum" den laatsten uit Galicië binnenkomen den stoet op de grensbrug over de San verwelkomd. Tevens is Vrijdag ook het voorlaatste spoorweg transport Volksduitschers uit Galicië aangekomen. Deze Volksduitschers zijn afkomstig uit het zuiver Duitsche dorp Brigidau, waar sedert 1784 geen Polen door huwelijken mochten binnendringen. Zij schudden Himmler de hand en gaven uitdrukking aan hun vreugde, dat zij eindelijk Duitschen grond konden betreden." Tsjechische minister van landbouw ontslagen. Door Duitschen regeeringscommissaris vervangen. PRAAG 27 Januari. President Hacha heeft den Tsjechischen minister van landbouw dr. Ladislaw Feierabend ontslagen, evenals den Tsjechischen controleur der prijzen dr. Necas, die naar vernomen wordt op 22 Januari naar Frankrijk gevlucht is via Slowakije en Hongarije. Rijksprotector Von Neurath heeft den Tsje chischen minister van justitie, dr. Krejci, de portefeuille van landbouw gegeven. Het Tsje chische prijzencontrölebureau is onder leiding gesteld van den Duitschen regeeringscommis saris dr. Von Busse. In goedingelichte kringen verwacht men dat een en ander een verstrekkenden invloed zal hebben op de officieele relaties tusschen de Tsjechen en de Duitschers, die sedert het begin van deze maand een beteren keer genomen schenen te hebben. Zoowel dr. Feierabend als dr. Necas stonden bij hooge Duitsche kringen zeer goed aangeschreven. Vooral Neeas had de reputatie dat hij oprecht streef de naar een oplossing van de vele problemen die gerezen waren tusschen Tsjechen en Duitschers. Het eerste gevoel in Tsjechische kringen was een gevoel van teleurstelling. De Duitschers hebben nu het prijzencontrólebureau in handen, dat sedert de instelling in September voor 80 procent bezet was met officieren van het vroegere Tsjechische leger. (United Press). Oud-burgemeester van Praag in concentratiekamp? PARIJS. 27 Januari (Havas). Havas ver leemt aan de Duitesche grens uit Tsjechische bron, dat de vroegere perschef van het Tsjechi sche ministerie van buitenlandsche zaken, Ha- jek, de gewezen burgemeester van Praag, Zenkl, en de hoofdredacteur van re „Pritomnosk". dr. Péroetra, in het concentratiekamp Buchenwald zijn opgesloten. De vroegere hoofdredacteur van de „Slovenska Hlas", Rub ins ki, is er in geslaagd, uit Praag naar het buitenland te vluchten. Bij de bijzetting van het stoffelijk overschot van Motta, welke Vrijdag te Bern plaats had, heeft de president van het eedgenootschap Pilet-Golaz, het woord gevoerd. Hij bracht hulde aan het leven en den arbeid van den overleden bondsraad. Het Engelsche ministerie van voedselvoorzie ning deelt mede dat met ingang van Maandag het weekrantsoen voor ongekookte bacon en ham zal verhoogd worden van vier tot acht ounces (een Engelsch ons is 28.35 gram). De Belgische Koning heeft Vrijdag minister president Pierlot en den minister van landsverde diging luitenant-generaal Denis ontvangen. Stortregens hebben ernstige overstroomingen veroorzaakt in Thessalië en Macedonië. Er is veel vee verdronken en schade aangericht. Het verkeer is in de war, doch menschenlevens zijn niet te betreuren De vroegere communistische Fransche afge vaardigde Marty is bij verstek veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, een boete van 10.000 franc en verlies van de burgerrechten. Men had bij de Belgische grens 150 kilogram communistische pro- pagandapamfletten, door hem geteekend, gevonden. DINSDAG 23 JANUARI Het dooit, maar 't zal wel weer gaan vriezen. En de recordjagers hebben zich nu op den win ter geworpen. Sinds er zoo weinig op sportge bied gebeurt hebben zij leelijk gebrek aan wild. Nu willen ze bewijzen dat deze winter kans heeft de strengste sinds eeuwen te worden. Hij staat volgens sommigen van hen al op de derde plaats; 1740 is houder van het nationale re cord. Een soort van Rie Mastenbroek of Jan Pijnenburg is 1740. Maar niemand schijnt er aan te denken dat op deze manier de dierbaar ste ouwe zegswijzen eraan gaan en onze groot vaders, die het altijd over de ouderwetsche win ters van hun tijd hadden, eenvoudig worden verloochend, Meenen die eigenwijze statisti- kasters, die krampachtige hijgers achter re- cordverbeteringen, dat zij opa's beste verhalen maar eenvoudig kunnen wegvegen met te be weren dat 1740 nr. 1 was lang voor-ie leefde en dat wij, nieuwerwetschen het zelfs zou den kunnen bestaan, dien winter te overtref fen zoodat er van opa's glorie niet overblijft? Tante Cato en tante Truus zeggen het zoo vaak, en gelijk hebben ze: er is geen eerbied voor den ouderdom meer. Daar schoot ongetwijfeld ook die Deensche fabrikant in te kort, die Lord Halifax ergens in een hotel aanschoot en hem een vredesplan aan bood. Gemeld wordt dat Lord Halifax hem en zijn vredesplan niet au sérieux heeft genomen. En nu geloof ik wel dat het zijn nut kan hebben kennis te nemen van vredesplannen, die niet door ministers of diplomaten zijn gemaakt. Al was het alleen maar omdat de hunne ons tot dus ver weinig hebben gebaat. Het is zeer wel mo gelijk dat een Deensche fabrikant of een Portu- geesche tandarts of een Zwitsersch school hoofdof wie dan ook, als hij over een bij zondere dosis gezond verstand beschiktmet het ware plan voor den dag komt. De groote vondsten zijn zelfs maar zelden gedaan door menschen die al hooge posities innamen. Dan schijnen zoovelen niet direct genoeg en eenvoudig genoeg meer te denken. Maar voor een plan als dit is ongetwijfeld een groote mate van menschenkennis noodig. En die toonde die Deen niet, toen hij Lord Halifax zoomaar in een hotel aanschoot, zonder ooit aan hem voorgesteld te zijn. Dat doe je niet je gens een minister, vooral niet als zijn land zoo bar groot is en nog minder als hij tot de oude aristocratie behoort en bovendien ex-onderko ning van Indië is. Ik meen het. Daarmee toonde die Deen gebrek aan inzicht in de natuur van de machtige personen, van wie het bereiken van den vrede afhangt. In Den Haag wordt iets anders beproefd. In ternationale commissie nummer zooveel van den Volkenbond, coördineerend den arbeid van vele andere commissies, zal onder voorzitterschap van Colijn economische en sociale vraagstukken bij den kop nemen. Laat ons hopen dat dit iets opleveren zal. Ik kan mij de huidige afwe zigheid van geestdrift voor Volkenbondscommis sies voorstellen. Te zwaar is het geduld be proefd. WOENSDAG 24 JANUARI. De regeering stelt de Staten-Generaal voor. over te gaan tot herwaardeering van den goud voorraad van de Nederlandsche Bank op een grondslag van 18 pet. waardeverlies van den gulden. Dat zal eenige verlichting geven aan de staatskas en ook aan de aandeelhouders van de Nederlandsche Bank. Maar we maken een reserve op en komen hiermee heusch niet uit de financieele narigheid. Zoodat dit bericht ook geen geestdrift kan ontketenen. Was die oorlog toch maar uitgeblevenVerleden week kregen we te hooren dat de Rijksmiddelen over 1939 achtendertig millioen meer hadden op gebracht dan geraamd was. En vandaag zeggen B. en W. van Haarlem dat de omzetten van de ge meentebedrijven in dat jaar zoo aardig gestegen zijn. Wij begonnen dus net weer zoo'n beetje den góeden kant uit te gaan. Die ooi-log heeft alles in het honderd gejaagd. Maai- wel zijn B. en W. optimistisch over het Hildebrand Monument. In antwoord aan een raadslid, dat aan prof. Bronmer wou berichten dat wij er geen prijs meer op stellen daarbij ver getend dat het Comité de bestelling heeft gedaan en niet de gemeente zeggen B. en W, dat zij verwachten, dat het monument binnen afzienba- ren tijd gereed zal zijn. Ha! Maar wat is afzien bare tijd? Gebruiken B. en W. er het bloote oog bij, of een verrekijker of wellicht een sterrenkij ker? Ik bedoel daar niets onaardigs, mee jegens den burgemeester, die zooals iedereen weet astro noom is geweest, maar het lijkt mij de waarschijn lijke verklaring van het B. en W.'sche antwoord. DONDERDAG 25 JANUARI. Minister Van Klef fens houdt in de Eerste Ka mer zijn indrukwekkende rede, waarop in dit blad al zooveel commentaar gegeven is dat ik er hier niet meer op terug zal komen. Een nieuwe man. en een knappe. Ik hoop, dat hij eens met Lord Ha lifax en anderen zal gaan praten; hij ziet de dingen wel direct en eenvoudig en aan menschen kennis mangelt het bij hem kennelijk niet. De Eerste Kamer toont zich dan ook ten zeerste in genomen met. hem, evenals de pers dat doet. en bereidt zich voor op den volgenden minister, die met zijn begrooting voor haar verschijnen moet. Die is de overste Dijxhoorn (Defensie) en van hem gaat eveneens een goede roep uit. maar er heerscht een nogal katterige stemming in den lande over de kosten van de mobilisatie. En die komt ook in het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer tot uiting, want veie leden dringen op be zuiniging aan. Zij vragen om rijksaccountants en bezuinigings-inspecteurs, die ervaring bij het par ticuliere bedrijf hebben opgedaan. Zij willen dus burgers inschakelen en ik kan mij teruggrijpend naar mijn oude mobilisatie-herinneringen (waar toe ook geen zuinig leger-beleid behoort) zonder moeite voorstellen hoe sommige generaals over zooiets denken zullen. En niet alleen de generaals. „Bürrrgerrrs?MeneerrrUBent u dol ge worden, meneerrr!?.Is het al niet errrg ge noeg, dat jullie rrrreserrvisten allemaal burr- gerrrrrs zijn, meneerrrr?"zou een van mijn hoogere chefs mij toegebulderd hebben als ik in dien tijd met dit denkbeeld was gekomen. Ik weet dit zoo zeker, omdat ik wel eens dergelijke ge dachten uitte. En nu zijn de tijden wel veranderd, maarnou ja. Het zal belangwekkend zijn te hooren wat de minister erop antwoordt,. Geble ken is al dat hij iemand Is die geenszins tegen nieuwigheden en veranderingen opziet en van doorzetten weet. Vandaag wordt gemeld dat Stalin naar het front zal gaan om zijn troepen te bezoeken. Hij mag wel goed uitkijken. VRIJDAG 26 JANUARI. De Canadeezen werken met parlementsontbin- dmg en gaan gemoedereerd algemeene verkiezin gen houden. Zulke dingen kun je doen aLs er een oceaan tusschen jezelf en Europa ligt. Al ben je dam een oorlogvoerend land. En de divisie die al naar Europa is zal in Engeland mogen meestem men voor het parlement thuis, hetgeen een won derlijke ervaring voor een kiezer moet zijn. Het is vandaag nogal stil in Europa Naar om standigheden is het erg stil, al zijn er pas nog weer allerlei narigheden op zee voorgevallen. In ons land is het kasteel de Hooge Vuursche, sinds eenigen tijd tot hotel gedegradeerd, door het vuur verwoest en baggeren we overigens allen door net aan brand meest vijandige element het wa ter,. in staat van vervuild ijs en vermodderde sneeuw. Een zeldzame smeerboel. De dooi zet nu nogal door maar de heeren in de Bilt kunnen niet genoeg van hun lage thermometerstanden krijgen en zitten ze alweer te voorspellen De record-win ter schijnt dus nog altijd mogelijk te wezen. Wat mij betreft mislukt-ie. Maar laat ik voorzichtig wezen: wie weet waar het goed voor is. dat de winterboei Europa nog wat langer in zijn greep geklemd houdt en het aldus tijd tot bezinning biedt. Aan niets schijnt het meer behoefte te heb ben. k B- P.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9