ESDS1SC3I ZEKERE BEROEPEN URODONAL Het Haarlemsche gemeente- personeel en de mobilisatie. Friesche Hardrijders Dr. J. B. MEENK's DINSDAG 30 J A NU ART '1940 HAAR E EM'S DAG BE AD De woningvoorraad te Haarlem. Tegen een tekort moet gewaakt worden. Wy hebben er al eenigen tijd geleden de aan dacht op gevestigd, dat het noodzakelijk is tijdig maatregelen te nemen om een woningtekort te Haarlem te voorkomen. Wie zich de toestanden her innert kort na den oorlog 19141918 zal dit volko men beamen. Er was toen zoo'n enorm tekort dat er als het ware (en soms wel in werkelijkheid ook!) ge vochten werd om op een leeg huis beslag te leggen. Er werd sleutelgeld gegeven dat soms tot heele be dragen opliep. Bovendien waren veel gezinnen ge dwongen tot samenwoning met al de ongewenschte gevolgen die daarmee samenhangen. Eerst toen de overheid op zeer ruime schaal over ging tot bouw van woningen, ook al waren de bouwprijzen buitensporig hoog (voor een arbeiders woning liepen die zelfs tot f 8000!) kwam aan het tekort geleidelijk een einde. Maar het gevolg was dat de overheid later zat met groote complexen ar beiders- en middenstandswoningen die veel te duur gebouwd waren, zoodat er op de exploitatie veel moest worden bijgepast toen de toestand op de wo ningmarkt weer normaler werd en de huren daalden. Deze quaestie is ook in de afdeelingen van den Haarlemschen gemeenteraad ter sprake gekomen bij de behandeling der gemeente-begrooting. B. en W. hebben daarop o.m. geantwoord, dat de toestand op de Haarlomsche woningmarkt thans gunstiger is dan in 1914. Op 1 Januari 1940 waren van de 38095 woningen er 1023 onbewoond, wat 2.685. pet. is. Het percentage der leegstaande huizen op 1 Januari 1915 was daarentegen slechts 1.54. Door stagnatie in den aanbouw sinds het uitbreken van den oorlog is in 1939 het aantal onbewoonde huizen van October tot 31 December verminderd van 1184 tot 1023. Toch meenen B. en W. dat ook thans nog een behoorlijk surplus en niet alleen in de duurdere woningen, aanwezig is. Maar B. en W. voe gen daaraan toe. dat zij, met de daarbij gewenschte voorzichtigheid, zullen trachten den woningvoorraad op peil te houden. Daarom zijn voorstellen in be werking om een tweetal nieuwe complexen wo ningen '.-oor ouden van dagen te bouwen. Met deze maatregelen meenen B. en W. voorals nog te kunnen volstaan, ztf houden den toestand op de woningmarkt evenwel scherp in het oog en zul len zoo wordt verzekerd niet nalaten zoo noo- dig verdere voorstellen bij den raad in te dienen. Deze verzekering zal inderdaad geruststellend werken. Wij wijzen er evenwel op, dat als wij de statistiek van den woningvoorraad te Haarlem o pl Januari 1940 aan een beschouwing onderwerpen deze toch minder gunstig is dan door B. en W. in de memorie van antwoord is uiteengezet. Inderdaad er waren op 1 Januari 1940 1023 onbewoonde huizen, maar dezelfde statistiek toont aan, dat daarvan reeds 27 verhuurd maar nog niet betrokken waren, boven dien waren er 28 perceelen onder die altijd te koop waren, terwijl 8 woningen verbouwd waren. Voor verhuring waren op 1 Januari 1940 dus slechts be schikbaar 960 perceelen. Maar ook dit cijfer moet nog nader bekeken worden, want daaronder waren 113 winkelhuizen. Er blijven dus over 847 woonhui zen. Bovendien moeten dan daarvan ook nog afge trokken de 52 huizen die voor onbewoonbaarverkla ring in aanmerking komen. Er blijven er dus niet meer dan 795 over. Die 795 huizen zijn over verschillende huur- klassen verdeeld. Daarvan is nog de volgende spe cificatie te nemen: c3 1 .2 1 0 .0 s 0 3 i 1 .C X3 0 0 -O f 104—f 117 10 1 9 f 117—f 130 3 3 f 130—f 143 18 12 6 f 143—f 156 9 1 8 f 156—f 182 57 2 21 34 f 182—f 208 38 1 8 29 f 208—f 225 34 2 32 f 225—f 250 50 3 3 44 f 250—f 275 49 1 1 47 f 275—f 300 37 3 34 f 300—f 350 127 7 1 119 f 350—f 400 104 9 95 f 400—f 450 64 12 2 50 f 450—f 500 74 6 68 f 500—f 600 100 18 82 f 600—f 700 60 16 44 f 700—f 800 49 15 34 f 800—f 1000 37 4 33 f 1000 en hooger 40 16 24 960 113 52 795 maken, dat U veel aan regen en vocht is blootgesteld en vormen daardoor de oorzaak van neuralaieën en rheu- matiek. Voor het kalmeeren van deze pijnen is hetvoldoende enkeleRexyrol- cachets te nemen, die de pijnen onmid dellijk stillen, terwijl het Urodonalvoor het ontgiftigen van Uw organisme tot in de kfeinste cellen doordringt. Urodonol lost het urinezuur op, ver wijdert het en moakt zoodoende een einde aan deze rheumatische pijn. Bij apothekers en drogisten. Bestrijdt rheumatiek. Met is een product (hetelein (Adv. Ingez MedJ Daaruit zien wij dus dat er thans slechts 795 be hoorlijke woningen te Haarlem te huur zijn. De huizen met zeer lage huren kunnen bovendien wel gedeeltelijk uitgeschakeld worden, want die komen alleen in bijzondere gevallen in aanmer king, het zijn meest huisjes op hofjes en kleine perceelen in de oude stad. Voor arbeiderswonin gen moeten wij zoeken in de huurklassen van f 208 tot f 300. Van die huizen zijn er niet meer dan 157. Feitelijk is een huurprijs van f 300 voor een arbei derswoning te hoog. als wij dus ook de groep f 275f 300 uitschakelen blijven er slechts 123 over. Een overschot van 123 arbeiderswoningen voor een stad als Haarlem is niet groot te noemen. Het aantal woningen in die huurgroep is 8737, zoodat de woning-reserve in die groep op 1 Jan. 1940 niet meer bedroeg dan 1.43 pet. De reserve was op 1 October 1939 nog 177 of 2.03 pet., waaruit dus blijkt dat de reserve in die groep in dat kwartaal zeer sterk verminderd is. Het verschil in middenstandswoningen is groo- ten. Als wij de huurgroepen nemen tusschen f 300 en f 700 komen wij tot een totaal van 458, waar onder 28 huizen zijn van Tuinwijk-Zuid en 20 van Patrimonium aan den Kloppersingel. Aan middenstandswoningen zal dan ook in den eersten tijd wel geen tekort komen. In 1939 is het aantal woningen te Haarlem met 736 vooruitgegaan. Dit was voor de vermeerdering van het aantal inwoners (ongeveer 3000} vol doende. De aanwas der bevolking was in verhou ding tot andere jaren in 1939 groot, normaal is die niet meer dan 2000. Maar dat wil toch zeg gen. dat er 500 nieuwe huizen noodig zijn om aan die 2000 nieuwe bewoners onderdak te verleenen. Men begrijpt dat als de aanbouw van nieuwe hui zen onvoldoende is om aan de nieuwe bewoners huisvesting te verleenen, de reserve-voorraad wo ningen spoedig slinkt. Wij begrijpen dus dat B. en W. het van veel belang vinden nauwlettend de schommelingen op de wo ningmarkt na te gaan. Het haven- en industrieterrein. Verhooging van het crediet van 579.474 tot ƒ604.474. In de vergadering van den Haarlemschen gemeen teraad van 14 Juni 1939 werd besloten tot gedeel telijke uitvoering van het havenplan in den Waar- derpolder, waarvan het bedrag der kosten werd ge raamd op f 634.734,Daarbij bepaalde de Raad, dat van dit werk in werkverschaffing zouden wor den uitgevoerd de grond- en rioleeringswerken ten behoeve van de industriehaven. Ter beschikking van B. en W. werd gesteld een crediet van f579.474,(f634.734,verminderd met reeds voor aankoop van diverse gronden beschikbaar ge stelde bedragen tot een totaal van f55.260, Voorts besloot de Raad om ten behoeve van een ge deelte van het werk (Werkfondsplan no. 1429) van den Staat der Nederlanden een voorschot te aan vaarden van ten hoogste f 386.255,05. Inmiddels heeft de aanbesteding van dit werk plaats gehad. Voor de bestekken 1 en 2 (onderschei denlijk „het verrichten van grond- en rioleerings werken" in werkverschaffing uit te voeren en „het maken van een walmuur en beschoeiingen van gewapend beton"), is het laagst voor een gecombi neerde uitvoering ingeschreven voor een bedrag ad f519.000,De raming voor deze bestekken, geba seerd op prijzen van vóór den oorlog, was onder scheidenlijk f 347.000,en f 155.000,te zamen derhalve f502.000,—. In verband met genoemde inschrijving deelen B. en W. den Raad het navolgende mede. In het eerder genoemd bedrag van f 634.734, was een bedrag ad f 70.854,begrepen voor het in eigendom verkrijgen van nog niet aan de gemeente in eigendom toebehoorende gronden. Voor de uit voering van het werk bleef alzoo f 563.880,Op grond van een nader gemaakte berekening zal dit bedrag verhoogd dienen te worden met: le hoogere aanneemsom f 17.000,2e stijging materiaalprijzen van door de gemeente ter beschik king te stellen materialen f 7000,3e meer bijko mende kosten bestek no. 2 f 1000,Totaal f 25.000. Het hiervoorgenoemd crediet ad f579.474,zal mitsdien een verhooging moeten ondergaan tot f 604.474,—. Blijkens vorenbedoelde berekening zal als gevolg var. den uitslag van de besteding van bestek no. 2, alsmede in verband met het feit dat de materiaal- prijzen in de begrooting voor bestek no. 1 zijn her zien en thans zijn gebracht op ongeveer het huidige prijsniveau, het toegezegd voorschot van het Werk fonds ad f 386.255,05 met f 55.398,95 moeten worden verhoogd en alzoo moeten worden gesteld op f441.654,—. Bij meergenoemde berekening is aangenomen, dat de destijds toegezegde bijdrage uit het Werk- loosheidssubsidiefonds in het loonbedrag ad f 198.478,95 geen verandering behoeft te ondergaan. (Voor 1939 werd dezerzijds gerekend op een sub sidie-percentage in het loonbedrag van 75,8). Voorts is ook rekening gehouden met de door de provincie Noord-Holland toegezegde bijdrage ad f 50.000, in de materiaal- en daarmede gelijk te stellen kosten. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor het cand.examen klassieke letteren mej. A. Leistikow en mej. A .F. Dékker. Onderstaande leerlingen van het Instituut „Mercurius" slaagden voor het examen Engelsche handelscorrespondentie: de heer H. H. J. v. d. Vlis te Bloemendaal (Federatie van Handels- en Kantoorbedienden-Vereenigingen „Mercurius") de heer Sombroek te Haarlem („Mercurius" en Vereeniging van Leeraren), mej. Lommerse te Hillegom (Liteh), de heer J. Zwart te Haarlem (Vereen, van Leeraren). Bij de aan het Instituut gehouden examens zijn geslaagd: voor machineschrijven: mej. J. J. Vlekke te Haarlem (65 lett.gr. per minuut), mej. E. M. Gayaard (40 lettergr.), de heer C. J. Gayaard (45 lett.gr.), mej. A. G. Platerink (40 lettergr.). m.ej J. Ch. Kemper allen te Haarlem (50 lettergr.) en mej. J. Kranen burg te Santpoort (50 lett.gr.); voor stenografie Nederlandsch: mej. N. van Deutekom te Haarlem (130 lettergr. per min., steno-typiste)mej. W C. Schram te Santpoort (130 lettgr.) en mej. H J. Bouman te Haarlem (120 lettergr. per minuut). Opsla» van 40.000 slachtpatronen. Vergunning ingevolge de Hinderwet noodig. Op de gemeentesecretarie te Haarlem is ter inzage gelegd een bij het college van Ged. Staten van Noord-Holland door het gemeentebestuur van Haarlem ingediend verzoek om vergunning tot op richting van een bewaarplaats voor ontplofbare stoffen, max. 40.000 slachtpatronen, in het kantoor gebouw (portiersloge) van het Openbaar Slachthuis aan de Oorkondelaan No. 3. Op 12 Februari kunnen bezwaren ingebracht, yorden. De gemeentekas heeft van de mobilisatie f175.000 schade per jaar. Hoe B. en W. dit bedrag willen beperken. Krachtens de bepalingen van artikel 51 van het Ambtenarenreglement 1934 geniet, de ambtenaar, die in verband met oorlog, oorlogsgevaar of an dere buitengewone omstandigheden, verplichten werkelijken dienst verricht, gedurende 30 dagen de volle aan zijn ambt verbonden bezoldiging cn daarna hetgeen deze meer bedraagt dan zyn mili taire belooning. De uitvoering van deze bepaling vordert van de gemeente thans een uitgave van pl.m. f 175.000, per jaar, terwijl het Rijk daardoor is ontlast van de betaling van kostwinnersvergoeding aan de gezinnen dezer gemnbiliseerden. Naar de bewoordingen van het bovenaangehaald artikel van het Ambtenarenreglement 1934 is het echter niet mogelijk de verwanten dezer ambte naren voor kostwinnersvergoeding in aanmerking te doen komen teneinde daardoor een billijke ver mindering van dc uitgaven aan loonen voor de gemeente te verkrijgen. Immers artikel 51, le lid, spreekt alleen van militaire belooning, welke op de uit te keeren bezoldiging in mindering mag worden gebracht. Doch ook de voorschriften inzake het toekennen van kostwinnersvergoeding verzetten er zich tegen deze vergoeding te verleenen indien de werkgever het loon doorbetaalt, omdat van „der ving van inkomsten" ten gevolge van den militai ren dienst niet kan worden gesproken. B en W. achten het daarom noodzakelijk om met handhaving van de gedachte, welke aan de desbetreffende bepalingen ten grondslag ligt den Raad een wijziging van het Ambtenarenreglement 1934 en van de verordening gemeentepolitie in overweging te geven, waardoor het mogelijk zal zijn de uitgaven aan salarissen en loonen voor ge mobiliseerd gemeentepersoneel te beperken, zon der dat de belanghebbenden daarvan financieel na deel ondervinden. Paragraaf 5 sub 2 van de door den Minister van Defensie vastgestelde mobilisatie-vergoedingsbe schikking d.d. 2 November 1939 bepaalt, dat bij de vaststelling van het bedrag der kostwinnersver goeding geen rekening wordt gehouden met de uitkeeringen van werkgevers, welke om het even onder welke benaming bij wijze van toe slag op de vergoeding worden verstrekt. Met het oog daarop dienen naar de meening van B. en W. de bovengenoemde rechtspositieregelingen te wor den gewijzigd in dien zin, dat wordt bepaald, dat in de in den aanhef vermelde gevallen de ambte naar gedurende 30 dagen de volle aan zijn ambt verbonden bezoldiging behoudt en dat hij na af loop van dien termijn een uitkeeriog ontvangt tot een zoodanig bedrag, dat deze bijslag, vermeer derd met de militaire belooning en de eventueele kostwinnersvergoeding gelijk is aan de bezoldiging verbonden aan zijn gemeentelijke betrekking. De Centrale Commissie voor georganiseerd over leg en de Commissie van overleg voor het politie- oersoneel hebben zich met het ontwerp-besluit, hetwelk B. en W. den Raad ter bekrachtiging aan bieden, zonder hoofdelijke stemming vereenigd. HET HAARLEMSCHE GEMEENTE- PERSONEEL. Wij ontvingen het volgende communiqué: De Centrale Commissie voor georganiseerd overleg en de Commissie van overleg voor het politiepersoneel kwam onder leiding van haar voorzitter, den heer M. A. Reinalda op Vrijdag 26 Januari 1940 in gecombineerde vergadering bijeen ter behandeling van een in haar handen om advies gesteld ontwerp-besluit tot wijziging van het Ambtenarenreglement 1934 en de Ver ordening Gemeentepolitie, voor zooveel betreft de bepalingen ten aanzien van de uitbetaling van bezoldiging aan leden van het gemeente- personeel, die in verband met buitengewone om standigheden verplichten werkelijken dienst verrichten. Na eenige wijziging van dat ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming tot een gun stig advies besloten. (Voor den inhoud verwijzen wij naar het voor stel van B. en W. in dit nummer gepubliceerd). Kraamhulp te Haarlem. Verhooging van de subsidie der gemeente. Bij de begrooting voor 1940 was eerst door B. en W. van Haarlem een subsidie van f 4000 uitge trokken voor kraamhulp. Deze subsidie wordt ver deeld onder de Christelijke vereeniging tot kraam hulp, het Fonds ter behartiging van de belangen van hulpbehoevende kraamvrouwen en de R.-K. kraamverzorging. In verband met de stijging van het aantal geval len waarin hulp verleend moet worden mede als een gevolg van de afwezigheid van den man wegens mobilisatie, stellen B. en W. aan den raad voor de subsidie met f 1000 te verhoogen. Voorheen en thans. Op den nationalen wedstrijd, welke Zondag te Leeuwarden werd gehouden, was een Fries Van der Helde in de algemeene rangschikking nummer 6. De eerste vijf waren allen Hollan ders en nu reden Langedijk en Koops die in Noorwegen zijn nog niet eens mede. Het is werkelijk geen wonder, dat er in Friesland stem men opgaan om ook in deze al-oude schaatsen rijdersprovincie zich weer te gaan toeleggen op het rijden op de „lange baan", want het kan niet worden ontkend, dat de glorie van de Friesche hardrijders danig aan het tanen is. Wie weet in Holland thans nog de namen van Friesche hardrijders op te noemen Mij zijn ze onbekend. En toch is dat vroeger anders geweest. Pieter Bruinsma uit Sneek. Rinke van der Zee uit Workum, de Kingma's Merk, Benedictus en Marten uit Grouw, Klaas Hanje uit Ak krum, Wybe de Vries uit Oenkerk en nog later de vele broeders Poepjes. flat waren namen, die niet alleen alle Friezen, maar ook de meeste Hollanders kenden. Zij waren immers de roem van Friesland op het ijs. Ik ben er bijna wel zeker van, dat alle Friezen van mijn leeftijd zich deze namen uit hun jongenstijd nog zullen her inneren, zooals de Friezen in mijn tijd nog alles wisten te vertellen van Okke en Trientje van den Berg, die in hun beste jaren niet waren te verslaan en van' Marten Castelein uit Warga, van wien men vertelde maar dat zal wel een „sage" zijn dat hij eens de 160 Meter in 11 se conden zou hebben gereden. Dat waren in Fries land bijna legendarische namen. Wij, jongens, verkondigden het luide in onze dagen, dat de Friezen de vlugste rijders van de wereld waren, dat zij op het ijs niet waren te verslaan. En dat geloofden wij, jongeren, niet alleen .ook de ouderen waren daarvan heilig overtuigd. Het was ook zoo gemakkelijk te ge- looven, omdat in dien tijd nog niet internatio nale wedstrijden werden gehouden en de Friezen de eer alleen maar op de korte baan tegen de Hollanders of de Groningers in hun eigen pro vincie hadden op te houden en dus bijna altijd als overwinnaars uit het strijdperk traden. Totdat in 1886 voor het eerst een internatio nale wedstrijd op langen afstand 800 Meter op de Groote Wielen te Leeuwarden werd uit geschreven, waaraan ook buitenlanders o.a. de Noren Axel Paulsen en Werner en Engel- schen zouden deelnemen. Zelden is een wed strijd in ons land met zulk een spanning tegemoet gezien als deze „hardrijderij" te Leeu warden. De Friezen en wij, jongens, in de eerste plaats waren er allen van overtuigd, dat Rienke van der Zee, Pieter Bruinsma en de Kingma's zouden winnen en toen één dag vóór den wedstrijd de Noren plotseling vertrokken, omdat het was begonnen te dooien en zij op zacht ijs niet wilden rijden, toen verkondigden wij luide aan ieder, die het maar hooren wilde, dat de Noren „em hadden gesmeerd" omdat zij bang voor de Friezen waren, nadat zij hen had den zien rijden. De wedstrijd kwam en was een overwinning voor de Friezen. Zoo superieur waren de Friezen toen nog, dat de eerste vier prijzen alle in de provincie bleven. Heel Friesland juichte, toen het bekend werd, dat de Engelschen waren ver slagen en Pieter Bruinsma de overwinning had beJiaald. Wel werd er later gemompeld, dat de Friezen, nadat de Engelschen „er af waren ge reden", de prijzen onder elkaar hadden verdeeld en dat Rinke van der Zee de snelste rijder uit dien tijd zich opzettelijk door Pieter Bruins ma had laten verslaan, maar dat belette toch niet, dat er reeds een week later Pieter Bruins- ma-sigaren in de wereld kwamen en dat de Sneeker schipper op slag een der populairste per sonen van Friesland was. Voor de Friezen was dit niet meer of minder dan een nationale overwinning. Heel Friesland arm of rijk, jong en oud leefde er in mee en het was voor ons, jongens, alsof 'n klein beetje of eigenlijk 'n heele boel van Pieter Bruinsma's roem op ons afstraalde. Totdat de groote ontgoocheling kwam! Axel Paulsen daagde de snelste rijders van Friesland uit om te Oslo toen nog Christiania tegen hem te komen rijden. Rinke van der Zee en Benedictus Kingma gingen er heen en Rinke van der Zee, de vlugste van allen, werd beslissend verslagen. Nog zie ik het telegram aangeplakt voor het raam van het bureau van de Harlinger Courant: „Axel PaulsenRinke van der Zee." En het verschil was ettelijke seconden. Wij, jongens, wilden het eerst niet gelooven, vroegen of het geen vergissing was. Maar het was de bittere waarheid. Rinke van der Zee, de rijder, die in Friesland niet was te verslaan, was in Noorwegen door Axel Paulsen op de meest af doende wijze geklopt. Voor de Friezen was dit een bittere ontgoocheling, die door de overwin ning van Kingma op den Noor Werner zelfs niet werd goed gemaakt Van dien dag af moesten wij de superioriteit van de buitenlanders op de lange baan erken nen Ik herinner mij nog den internationalen wedstrijd van Thialf in Heerenveen, eenige jaren later, toen Donogue, de jonge, vlugge Amerikaan er reed met zijn forschen, langen slag. En weer eenige jaren later de triomf van Jaap Eden op dezelfde baan van Thialf. „m WQefuksvogei" Het werd een heele kijfpartij, welke ein digde met de verklaring van Dinges, dat hjj bereid was de aangerichte schade te vergoeden. Al dien tijd had Dinges geen kans gezien om op te staan, daar z'n voeten steeds onder hem weg gleden. Twee paar sterke armen hielpen hem eindelijk opstaan. Ziezoo, nu eerst ge •cfaade betalen.,.,» Lang kon Dinges niet wachten. Met driftige bewegingen haalde hij z'n porte- monnaie te voorschijn, waarna hij de koopvrouw een briefje van tien gulden in de handen stopte. Met één slag was het kijven nu gedaan. De koopvrouw lachte plotseling uiterst vriendelijk, boog als een knipmes en betuigde duizendmaal haar. dank* Nu eens voor-, dan achterover buigend krabbelde Dinges weer verder. Achtei hem kwam een stoet van menschen, die zich in tijden niet zoo goed geamuseerd had. Op een gegeven oogenblik verloor Dinges weer z'n evenwicht. Om niet te vallen pakte hij 't zeil van een kraam beet, maar dat kon zijn gewicht niet ^j^agetw het dak stortte in..^. Rii Zenuwhoofdpijn___— poeders 5 ets. per p., étui's van 6 p. 28 cent Let op de Driehoek E. M. B. (Adv. Ingez. Med.) Maar op de korte baan van 160 Meter - bleven zij toch de baas. Dat was voor ons, jon gens, tenminste nog een troost. Tegen een Klaa Hanje en een Wybe de Vries konden de best rijders althans volgens ons niet op. Op (2 korte baan was het nog altijd volgens ons „Frieslan boppe!" Later ik was al geen kind meer kwame: de gebroeders met dien zonderlingen naai van Poepjes. Het waren er, meen ik, drit Deze naam heeft een voorzitter van de ijs vereeniging te Leeuwarden eenmaal in ze« groote moeilijkheden gebracht. Toen de Koningi eens, het is al meer dan 20 jaar geleden - een schaatswedstrijd in Friesland bijwoonde vroeg Hare Majesteit aan dezen voorzitter ho de prijswinnaar heette. Het moest natuurlijk 2 treffen, dat één van de beroemde broeders <5 gelukkige was. De voorzitter werd vuurrood; ht was, of hij zich zelf verantwoordelijk stelde voc zoo'n zonderlingen naam. Eindelijk stotterde h verlegen: „Ai-end Po-èpjes, Majesteit!". En d Koningin glimlachte. De situatie was gered. Even populair als de „hardriederij" voor man nen, was en is, geloof ik, nog altijd d hardriederij voor vrouwen in Friesland.. Er aesthetisch waren die wedstrijden niet in mij jongenstijd. De vrouwen reden op wedstrijden i hun onderrokjes en onderlijfjes en wanneer he heel erg spande, dan gebeurde het wel eeas, da zelfs het onderrokje verdween. Heel fraai is he gezicht van twee naast elkaar „klauwende vrouwen nooit, maar er is nu bij deze wedstrij den meer „decorum" dan vroeger. De vrouwe zien er in haar blauwe lijfjes of in haar witt wollen jerseys en zwarte rokjes aardig uit e een wedstrijd van vrouwen maakt nu ee: veel decenter indruk. Ook onder de hardrijdsters waren er enkel zeer beroemd. De meest bekende was w Trientsje van der Berg, de zuster van den hard rijder Okke van der Berg, die of alleen of me haar broer alle prijzen op de wedstrijden weg sleepte. En dan was er later na mijn jongenstijd nog een jonge hardrijdster uit Almenum b; Harlingen ik meen. dat zij Trientsje Hoekstr heette die jaren favoriet op de baan is ge weest, omdat zij niet alleen de vlugste, maai ook de mooiste was. Tot zij op een dag opeen: was verdwenen. Trientsje was met een rijke: Engelschman volgens de Friezen een Engel schen „lord" die voor de ijssport in Frieslani verblijf hield, de zee overgestoken en is nooi meer teruggekeerd. Ja, Trientsje haalde nooit anders als eerst priezen" zei mij indertijd mijn Friesch zegsman, en het was duidelijk, dat hij den „En gelschen lord" als den allerhoogsten prijs be schouwde. Maar zulke „priezen" worden er tegen woordig niet meer behaald. J. B. SGHU3L, De werkloosheid te Haarlem. In de afgeloopen week daalde het aantal werk loozen met 39. Dezelfde week van 1939 gaf ee daling van 57. Er zijn nu to Haarlem 5281 werkloozen. Dit zij er 933 minder dan in 1939. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 31 JANUARI 1940. Programma I: Hilversum II. Progr. EI: Jaarsveld en Hilversum I, 8.00 Keulen. 8.20 Parijs Radio. 8.35 Engelani 9.00 Fransch Brussel. 9.20 Pauze. 930 Keulen 9.50 Deutschlandsender. 10.10 Pauze of diverse! 11.20 Keulen 11.50 Pauze. 12.00 Keulen. 12.3 Ned. Brussel. 2.20 Deutschlandsender. 2,5 Keulen. 4.20 Pauze 4.30 Deutschlandsender. 5.2 Danmarks Radio. 5,55 Keulen. 6.20 Ned. Brussel 7.05 Fransch Brussel, 7.20 Ned. Brussel. 8.20 Pan ze. 8.25 Beromunster. 8.50 Fransch Brussel 11.20 Pauze. 11.30 Deutschlandsender. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 E11 geland. 10.15 Pauze. 10.35 Engeland. 11.20 Dan marks Radio. 12.20 Engeland. 1.20 Franscl Brussel; 2.20 Danmarks Radio. 3.20 Engelani 4.05 Pauze of diversen. 4.35 Engeland. 5.20 Fr Brussel. 6.50 Beromunster. 7.05 Engeland. 7.2 Danmarks Radio. 8.05 Keulen of diversen. 8.2 Engeland. 9.20 Beromunster. 9.30 Ned. Brussel 10.40 Boedapest. 11.20 Engeland. Progr. V.: 8.00-^5.00 Diversen. 5.00—5.09 ScheveningenBer. Depart, va: Justitie. 5.097.00 Diversen. 7.Ö08.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Een uurtje dansmuziek te verzorgen door: Th Ramblers. Victor Sylvester, Nat Gonella. 1. The Ramblers: 1. Blue Rhythn; 2. Swinging the fiddles; Manhattan Shuffle; 4. New Street Swing; 5 Zuidex-zeeblues; 6. Duke's Holiday. 2. Victor Sylvester. 7. I'll Stand by; 8. Cinderella Sweetheart; 9 Where is our bluebird of melody lane; 10. Moou light; 11. Is that the way to treat a sweetheart 3. Nat Gonella. 12. Sweethearts. 13. Georgia Rokin' chair; 14. Blvk Coffee 15. Carolina, lti. Jeepers Creepers. IS. Geor gia Medley; 18. Lazy River; 19.1 can't dance 20. Just a kid named Joe. 8.0012.00 Diversen. HET VADERLAND GETROUW". B. en W. van Haarlem hebben vergunning ver leend aan de Vereeniging van Oud-strijders de Zee- en Landmacht uit Ned -Indië „Het Vaderlan getrouw" tot het houden eener collecte in deze ge meente op 5, 6, 7, 8 en 9 Februari a.s. Deze collecte wordt ten zeerste aanbevolen. Mei steunt hiermede de weduwen der overleden oud strijders uit de tropische geweten'. DE NOOD DER JODEN IN POLEN Op Donderdag 1 Februari a.s. zal Pred. L. Rosen berg uit Lodz in de Begijnhofkapel aan het Begijne hof te Haarlem spreken over zijn arbeid en erva ringen, hiertoe uitgenoodigd door het Comité voo Opwekkingssamenkomsten. Pred. Rosenberg, di reeds 40 jaar als zendeling onder de Joden arbeid! is directeur van de Bethel-Juden-Mission te Lodx Oorspronkelijk Rus van geboorte had hij in OdesS een groot Zendingswerk. Na de Bolsjewistische re volutie moest hij echter uitwijken naar Polen, waa hij zich te Lodz met een half millioen Joden vestig de. Hij richtte o.m. een kindertehuis op, dat geluk kig bij de laatste bombardementen gespaard bied Sinds korten tijd bevindt Pred. Rosenberg zich ii Holland. Hij wil trachten van hieruit iets te doel voor zijn zwaar beproefde volksgenooten, ook in he gebied, waarheen thans alle Joden worden overge bracht. Hiervoor Donderdagavond worden gecolleö teerd.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6