Noorwegen leeft met Finland mede! NAAR FINLAND. Volkenbondscomité's vergaderen in den Haag T uinbouwteeltvergunningen voor vrijgekomen bollengrond jlVOENSDAG 31 JANUARI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD S Titans is, na den aanval van Rusland, het besef gekomen, dat de Finsche zaak ook die van Noor wegen is. Voor de jaar in, jaar uit verwaarloosde defensie worden nu groote bedragen uitgetrokken... H. M. de Koningin maakte Dinsdag op de ijsbaan achter het Huis ten Bosch een tochtje op de schaats achter een slede Dagelijks doen de bladen een beroep op de Noren: geld en sieraden, rugzakken en ski's wor den ingezameld en verzonden. OSLO, 25 Januari. Het is hier in Noorwegen alles Finland wat de kink slaat. De kranten wemelen van allerlei op roepen tot steun aan de Finnen in allerlei vormen: brei voor Finland! Spaar voor Finland! Rugzakken voor Finland! Ski's voor Finland! Geef uw trouwring voor Finland! Breng ons comité uw juweelen voor Finland! Vanavond spreekt kolonel zoo en zoo over Finland! Lees Sillanpaa's laatste boek over Fin land! Vanmorgen hadden de Noorsche kranten een nieuwen aanval op het publiek: „Doen wij genoeg voor Finland? Neen! neen!" en een nieuw comité, samengesteld uit vertegenwoordigers van een veer tig verschillende vereenigingen, noodigt de Noren uit om méér te geven, steeds meer! Er wordt gege ven! Hier in Oslo wijst men u menschen aan. die uit eigen middelen een, twee of drie millioen kronen stuurden, dat is tusscher. de vier ton en de ander half millioen gulden! En het beteekent te meer in een tijd, waarin Noorwegen ten koste van fantasti sche lasten iets tracht in te halen van zijn mijlen- langen achterstand in zijn landsverdediging. Noorwegen heeft jaren lang in een droom van duurzamen vrede geleefd. Het wist, natuurlijk, van de spanningen in Europa, en democratisch als het is stond (en staat!) de sympathie des volks aan de zijde van dc anti-totalitaire staten. Maar dat het zelf ernstig bedreigd zou worden, zelf de kans zou loo- pen op een inval neen, dat hebben de Noren niet geloofd. Van Duitschland gescheiden door het mas sieve Zweden plus de Oostzee, van Engeland door de Noordzee, van Rusland door Finland hebben de Noren die er politiek gesproken, heel wat ster kere motieven voor hadden dan de aan Duitschland grenzende Denen, ontwapend tot een minimum, en dat minimum hebben zij vervolgens zoo goed mo gelijk verwaarloosd. Het resultaat is een legertje zonder bruikbare uitrusting, een vloot van een paar oude schepen, een „luchtmacht", die op dien naam geen aanspraak kan maken. De linksche meerder heid in het Storting heeft trouw alle rechtsche po gingen, om de landsverdediging te verbeteren, om hals gebracht. Misschien zou „rechts" er vrede mee hebben, indien de ontwapenaars gehandeld hadden uit hoofde van een onwrikbare overtuiging terzake van de nutteloosheid wellicht zelfs de zedeloos heid van bewapening, Maar zóó liggen de dingen hier niet! Nu het blijkt, dat Noorwegen wèl gevaar loopt, nu de Russische overval op Finland een re gelrechte bedreiging voor de Noren is geworden, nu gooit het socialistische ministerie Nygaarsvold met geld voor wapens. Inhalen is het parool! En mees muilend ziet de rechterzijde toe, hoe dezelfde poli tici, die jaar na jaar de defensie afbrokkelden, nu tot alles bereid en voor elk crediet te vinden zijn. De socialisten hebben hier de regeering in handen, maar met 69 van de 160 zetels in het Storting vor men zij de minderheid. Geen nood! Zij rekenen op den steun óf van de boeren óf van de, laat ik zeg gen, liberalen en dat doen ze met succes. De rechter zijde heeft het al jaren afgelegd. Nóch met de boe ren. noch met de liberalen kan zij tot zaken komen: Noorwegen wordt al jaren lang geregeerd door een socialistische minderheid. De Noorsche sociaaldemocraten zijn rooder van kleur dan de onze. Eerst in de laatste maanden, en vooral na den Russischen overval op Finland, maakten zij halt en front tegen de communisten. Die doen hier precies als bij ons. De artikelen, die ik in hun bladen lees, druipen van Stalin-vereering en verheerlijken den aanslag, die Stalin op Finland pleegt. Dat is de druppel geworden, die den emmer deed overloopen. Want zoo er één land is, dat „als één man" achter de Finnen staat, dan Noorwegen' En wat wonder! De Noren weten, dat zij een grens van 913 kilometer met Finland hebben, en dat Vadsö, Vardö en Tromsö begeerenswaardige havens zijn voor een expansief-imperialistisch Rusland. Zij weten, ook, dat Noord-Zweden schatrijk is aan ertsen en zijn ervan overtuigd, dat Rusland ook daarop en oogje heeft. Daarom is het niet bovenal „sympathie", maar minstens evenzeer „belang" aan Noorsche zijde, wanneer heel het Noorsche volk op de weerstandskracht van de Finnen hoopt en die kracht zooveel mogelijk versterkt. Natuurlijk: ik zal ook de sympathie niet ontkennen. Maar zij is vooral uit antipathie tegen de Russen geboren, en jarenlang heeft Scandinavië niet recht geweten, wat het van Finland's politiek denken zou. Wankel de die politiek niet steeds tusschen een Scandinaaf- sche en een, laat mij zeggen, Baltische oriënteering? Finland hield zich zooveel mogelijk „op de wip". Het had goede betrekkingen met al zijn buren minus Rusland, en begaf zich nooit in een verbond, noch met Scandinavië, noch met de drie Baltische staatjes plus Polen. Het zijn harde feiten geweest, die in de laatste maanden de Finsche keus be paalden. Polen viel. Estland, Letland en Litauen kwamen onder Russische curateele. Daarmee was de mogelijkheid vaneen Zuidelijke oriënteering voor Finland verkeken: het greep de overschietende kans en aanvaardde zijn nu „natuurlijk" geworden lctsgemeenschap met Zweden en Noorwegen. Ver geten zijn nu de vaak scherpe Zweedsch-Finsche conflicten over taalgebruik etc. Vergeten zijn de. veel minder scherpe, moeilijkheden over visscherij- aar.gelegenheden e.a. tusschen Noorwegen en Fin land. De ijzeren handvan Stalin heeft deze drie landen aaneengesmeed: vandaag weten zij zich „vastgeschakeld en verbonden, in lief en leed". Het leed overheerscht. Als een dreigende zwarte welkt hangt het Russische imperialisme over Noord-Europa. Bitterheid is er aan alle kanten. Bij de Noren en de Zweden, die zich „verkocht" voe len door de Duitschers; bij de Finnen die gelooven, dat het hun beter vergaan zou zijn, indien Noorwe gen en Zweden onmiddellijk, en ook militair, naast hen hadden gestaan. Maar de tijd waarin wij leven, laat woordentwist en nakaarten niet toe. De Rus- sisch-Finsche oorlog is in vollen gang: Zweden en Noorwegen hoezeer ook „neutraal", helpen wat zij kunnen. Er wordt geholpen. Ik zei al: er wordt veel geholpen! Tal van fa brieken werken één dag per week voor Finland: de arbeiders doen dan afstand van hun loon, de employés en directeuren van hun salarissen. De taxi's rijden grootendeels twee of soms zelfs drie dagen per week „voor Finland": de chauffeur (hier doorgaans tevens eigenaar van de één-auto-on- derneming) plakt een vlagje „Finland" op zijn voorruit en stuurt de opbrengst van zijn taximeter dien avond naar het inzamelingscomité. Kroon prinses Martha breit sommige avonden in gezel- Schap van wat Oslosche dames uren lang „voor 'inland"; ik hoorde, dat zij het van 's avonds 7 Het verheugt ons, met bijgaand artikel als eerste van een reeks over het Finsche land en volk in oorlogstijd, een serie te kun nen aanvangen van een specialen medewer ker, die zich via Oslo en Stockholm naar het land der 60.000 meren heeft begeven. De schrijver van deze serie artikelen heeft zich niet speciaal oorlogsreportage ten doel gesteld, al zal zoo mogelijk ook een beeld van den strijd der Finnen gegeven worden. Hoofddoel is echter indrukken te geven van land en volk en van de geweldige worsteling om vrijheid en onafhankelijkheid, waaraan de geheele Finsche bevolking deelneemt. Ter inleiding geeft onze verslaggever eerst nog een beeld van de stemming in Noor wegen en Zweden. Daarna zal hij zich ge heel concentreeren op de reis door Finland, waarbij zooals het zich thans laat aanzien groote trajecten per rendierslede afgelegd zullen moeten worden. De uitgestippelde route is als volgtOslo, Stockholm, Zweedsch-Finsche grens, Tammarfors, Aabo, Helsinki, Borgaa, Viborg, noordwaarts via Savonlinna zoo mogelijk langs het Ladoga- meer) naar Rovaniemi, noordwaarts in de richting Petsamo, westwaarts afbuigen naar de Noorsch-Finsche grens, Kantokeino (Lap- pennederzetting), Karasjok, Hammerfest, Trondhjem en Oslo. Wij raden onzen lezers, die de mentaliteit der Finnen en de realiteit van nu willen lee- ren kennen, met klem aan deze artikelen- serie, waarvan vrij 't copyright voor ons blad verwierven, aandachtig te volgen. tot 's nachts half twee volhield en bovendien nog tijd vond om onderhoudend en geestig over haar Amerikaansche reis met Kroonprins Olav te ver tellen. Andere vrouwen wagen er hun juweelen aan of andere kostbaarheden. Gister bracht een dame de zilveren bekers die haar sportieve zoon in wedstrijden heeft gewonnen. Trouwringen wor den bij honderden geofferd. Sigrid Undset, de Noorsche schrijfster, volgde het voorbeeld van haar Zweedsche kunstzuster Selma Lagerlöf en stuurde de gouden medaille, haar als Nobelprijs uitgereikt, aan het Finsche comité. En de majyien, die niet breien, doen óók hun deel: zij sturen rugzakken (50.000 in één week!), ski's en.... geld. Geld voor Finland, en geld voor Noorwegen. De belastingen, die hier toch al hoog waren, stijgen schier fantastisch. Op het oogenblik wordt er zwaar gedebatteerd over een tonnagebe lasting van één kroon per ton per maand. Het lijkt bescheiden, maar wie bijvoorbeeld weet, dat de reeder Wilhelmsen vermoedelijk de grootste particuliere tonnagebezitter van Europa over 500.000 ton beschikt en duszes millioen kro nen belasting zal moeten betalen, die begrijpt, dat het voorstel lang niet zoo bescheiden is als het lijkt, en dat er in de Noorsche kranten sinds en kele dagen een hagel van ingezonden stukken neer komt. Maar ook de tegenstanders van de tonnage belasting begrijpen dat er geld op tafel moet ko men. Geld niet alleen voor Finland, maar ook voor Noorwegen zelf, dat, met schrik ontwaakt uit zijn vredesdroom, nu alles doet om een paar passen in te halen van zijn achterstand in den bewape ningswedloop, die voor Europa zoo noodlottig ge worden is. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden). DEENSCH SCHIP MET ALLE OPVARENDEN VERGAAN. Na ontploffing gezonken. OOK HET ENGELSCHE S.S. .ESTON" VERMOEDELIJK VERLOREN. In Deensche kringen te Londen wordt verno men dat het Deensche schip „Fredensborg" metende 2094 ton, na een ontploffing is gezon ken in de nabijheid van de Moray Firth in Schotland. De „Fredensborg" voer tezamen met de „England" welke Zaterdagochtend op dezelfde plaats is gezonken, nadat het door twee ont ploffingen was beschadigd. Men vreest dat alle opvarenden van de „Fredensborg' zijn omge komen. Volgens Havas wordt het 1487 ton metende Engelsche stoomschip „Eston" vermist. Men vreest dat het met de achttien opvarenden ver loren is. Voorts meldt Havas dat het 4450 ton metende Britsche s.s. „Bancrest" noodseinen uitgezonden heeft. Het deelde mede dat het bij de noordkust van Schotland in nood verkeerde. Een ander schip haastte zich hulp teverleenen. Men meent te weten, dat de opvarenden, op een na zijn gered. Een red dingsboot aan de oostkust heeft getracht zeventien opvarenden van twee te Huil thuisbehoorende trawlers, die door Duitsche vliegtuigen waren ge bombardeerd, op te sporen. De boot is nog niet teruggekeerd. Vijftien andere opvarenden dezer trawlers waren eerder aan land gekomen. Scheepsramp bij de Orkaden. LONDEN 31 Januari (Havas). Bij de Orkaden is gisteren het 2168 ton metende s.s. „Giralda" uit Leith gezonken. De 16 opvaren den begaven zich in een kleine boot, die echter op een kwart mijl van de veilige haven om sloeg, met het gevolg, dat de mannen om het leven kwamen. EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Amster dam tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift, getiteld: „De gnomologieën van Sint Gregorius van Naziante", de heer H. L. Davids, geb. te Rotterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen Fransche taal en letterkunde de heer J. Babeliowsky en voor het candidaatsexamen Engelsche taal en letterkunde de heer A. K. van Overbeeke. De volgende week zullen in het Vredespaleis te 's Gravenhage de zittingen worden gehouden van twee comité's van den Volkenbond. Allereerst dient onderscheid gemaakt te wor den tusschen de werkzaamheden van beide comités. Het eerste comité begint zijn beraadslagingen, die naar men verwacht vier dagen zullen dbren Woensdag 7 Februari. Het bestaat uit vertegenwoor digers van tien staten, t.w. Australië, België, het Vereenigde Koninkrijk, Frankrijk, Nederland, Noor wegen, Portugal, Zwitserland, Turkije "en een Zuid- Amerikaansche staat. Nederland is in dit comité ver tegenwoordigd door den minister van staat, dr. H. Colijn. Het doel van de zittingen van dit comité is de oprichting van een centraal comité voor eco nomische en sociale vraagstukken in den geest als vastgelegd in het rapport van het Bruce-comité, welk rapport aanvaard is door de assemblee van den Volkenbond in December jl. Tot goed begrip van zaken dient het volgende in herinnering te worden gebracht. De Volkenbondsraad besloot in Mei 1939 tot in stelling van een comité onder voorzitterschap van den heer Bruce, Hoogen commissaris van Australië in Londen, welks taak was te rapporteeren over de ontwikkeling van internationale samenwerking op economisch en sociaal gebied. Dit comité kwam in Augustus 1939 te Parijs bijeen en diende zijn rap port in December j.l. bij de Assemblée in. Dit rap port ging er van uit, dat het oogenblik was geko men, dat de Assemblée een hervorming zou invoe ren van de beslaande organisatie op het gebied van economisch en sociaal Volkenbondswerk. De volgen de beginselen lagen hieraan ten grondslag. In de eerste plaats werd het wenschelijk geacht het econo misch en Sociaal werk van den Bond aan het toe zicht te onderwerpen van een apart lichaam, dat beter dan tot nu toe, geëigend zou zijn een coördi- neerende taak te verrichten. Aan dit werk zouden staten, niet-leden van den Bond, aandeel moeten nemen. Voor dit doel werd aanbevolen, dat de As semblée een nieuwe organisatie zou oprichten onder den naam van „Het Centrale Comité voor economi sche en sociale vraagstukken". Dit centrale lichaam zou de leden van de verschil lende technische commissies moeten benoemen en zou ook bevoegd zijn nieuwe comités in te stellen. Deze nieuwe organisatie zou in geenerlei opzicht af breuk mogen doen aan het werk van den Raad en de Assemblée van den Bond. Het Centrale Comité zou voor een deel moeten worden samengesteld uit niet-officieele leden die deskundig zijn in economi sche en sociale aangelegenheden. Het zou het ge heele budget met betrekking tot economisch en so ciaal Volkenbondswerk moeten onderzoeken en goedkeuren, voordat deze begrooting aan het oor deel van de zg. financieele commissie en der Assem blée zou worden onderworpen. Het Centrale Comité, zoo gaat het rapport ver der, zou in het eerste jaar van zijn bestaan moeten zijn samengesteld uit de vertegenwoordigers van 24 staten, door de Assemblée gekozen, en uit niet meer dan acht leden, die niet als vertegenwoordigers van staten zullen zitting nemen doch voor deze ver kiezing op grond van hun bijzondere bekwaamheid en gezag in aanmerking komen. Het Comité zou de bevoegdheid moeten hebben om stappen te doen, strekkende tot deelneming van andere staten aan zijn werk, welke staten op dezelfde wijze aan dit werk zouden moeten deelnemen als de staten, die lid van den Volkenbond zijn. In December jl. heeft een Comité ad hoe, welks voorzitter de heer Bourquin (België) was, dit rap port bestudeerd, en een conclusie ontworpen, welke de Assemblée, in pleno bijeen, op 15 December van het vorige jaar heeft aanvaard. Deze commissie spreekt onder weer de wenschelijkheid uit, dat het algemeene comité de noodzakelijke stappen zal doen, noodig voor het constitueeren van het Centrale Comité. Zooals in den aanvang gezegd zal de vol gende week in het Vredespaleis tot oprichting van een dergelijk Centraal Comité worden overgegaan. Het tweede comité. Het tweede comité, de z.g. financieele commissie van den Volkenbond, die toezicht heeft op de be grooting van den Bond, komt Februari a.s. in het Vredespaleis bijeen. De beraadslagingen van dit co mité zullen vermoedelijk twee dagen duren. Ge woonlijk vergadert het te Genève, maar wegens reis-moeilijkheden is ditmaal den Haag als verga- derstad uitgekozen. Dit is ook de reden, dat het eerste comité hier bijeenkomt. Voorzitter van de financieele commissie is de heer Hambro, president van het Noorsche parlement. Leden zijn sir Cecil Kisch, die in Engeland een vooraanstaande regee- rings-positie inneemt, voorts de heeren de Boisanger, onder-gouverneur van de bank voor Frankrijk, Holma, Finsch gezant in Parijs, Pardo, permanent vertegenwoordiger van Argentinië bij den Volken bond, de ministers van staat graaf Carton de Wiard (België) en dr. H. Colijn. In het begin van de volgende week zullen allen, die aan deze beraadslagingen zullen deelnemen, te 's Gravenhage aankomen. Verschillende hooge amb tenaren van den Volkenbond, die de verschillende gedelegeerden van advies kunnen dienen, wor den dan ook te 's Gravenhage verwacht. Tot deze categorie behooren de heeren Avenol, secretaris-ge neraal van den Volkenbond, en Winant, directeur van het internationale Arbeidsbureau. Ook de grif lier van het Permanente Hof van Internationale Justitie, de heer Lopez Olivan, behoort tot de amb tenaren, wier advies door de financieele commissie gevraagd zou kunnen worden. Het verloren gaan van de „Silvain". In zijn zitting van Dinsdag behandelde de Raad voor de Scheepvaart het verloren gaan van den stoomtrawler „Silvain" IJM. 116 na 24 November 1939. Er werd slechts één getuige gehoord en wel de schipper Klaas Blok van de IJM. 4, die het langst contact met schipper den Heyer van de „Silvain" heeft gehad. Schipper Blok verklaarde, dat hij op 23 Novem ber 's avonds via de radio contact had gehad met de „Silvain". Schipper den Heyer klaagde er over, dat zijn ontvangtoestel en zijn echolood slecht werk ten. Voorts was hij ontevreden over de bemanning, die haar taak niet verstond. De dekbemanning was onbekwaam. In den nacht van 23 op 24 November bleven de schepen bij elkaar, waarna schipper Blok den vol genden worgen in andere richting opvoer. In de avonduren hoorde hij, dat schipper den Heyer met een zijner collega's sprak. Zijn klachten waren toen dezelfde. Daarna is de „Silvain" verdwenen. Op betreffende vragen zei schipper Blok, dat hij geen drijvende mijnen had gezien. Aanvankelijk was het goed weer, doch langzamerhand werd het slech ter. De getuige erkende de mogelijkheid, dat een overkomende zee de ramp heeft veroorzaakt, maai hij geloofde er niet in. Voorts werden nog verschillende rapporten voor gelezen, waarin schipper den Heyer als een hoogst bekwaam man werd geprezen. Alle nasporingen in binnen- en buitenland bleven zonder resultaat. Ook de reeder Groen legde nog eenige verklarin gen af. De „Silvain" was van duidelijke neutrali- teitsteekenen voorzien. Het schip beschikte over twee radiozenders. Het is moeilijk uit te maken of het schip op een mijn geloopen is of in stormweer is omgekomen. Zeker is in ieder geval, dat het weer geen groot ge vaar heeft kunnen opleveren. De mogelijkheid be staat, dat schipper den Heyer, toen hij in oostelijke richting voer, in het Duitsche mijnenveld terecht is gekomen. Dit is evenwel evenmin vast te stellen. Schipper den Heyer was een zeer bekwaam zeeman, die daarenboven over de goede kaarten van de Noordzee beschikte. Aangenomen mag worden, dat de volledige be manning, bestaande uit elf koppen, met den schipper is omgekomen. De „Zwarte Zee" Voorts behandelde de Raad de zaak van de „Zwar te Zee", welke op 7 November op Ameland aan den grond liep. De schipper wijt de stranding aan zijn kompas. Schipper Groen werd gehoord op schuld vraag. Ook deze schipper had geklaagd over de beman ning, onder welke bij voorbeeld een „kippenboer" was. Daarom besloot schipper Groen zijn reis af te breken. Op Maandagmorgen ging het huistoe. Na 120 mijl stopte hij; hij liep daarna nog 50 mijl door en loodde. De schipper meende toen ter hoogte van de plaats van het lichtschip „Haaks" te zullen zijn. Op 7 November om 1 uur was hij daar. Eensklaps liep het schip aan den grond. Hij liet valle kracht achteruit slaan. Bij looden bleek er 2 a 2Vi vadem water te staan. Aan stuurboord zag schipper Groen twee witte lichten. Het bleek later de wal te zijn. Nadat het schip weer vlot was, is hij over stuur boord rondgegaan en heeft daarna gemanoeuvreerd. Het schip stootte nog een paar maal. Uit het onderzoek bleek, dat de schipper een ver keerde koers heeft gestuurd. De voorzitter vraagt, waarom de schipper niet meer gelood had. Schip per Groen zei, dat zijn kompas onzuiver was, dat kon hij niet weten, dus vertrouwde hij erop. Looden was volgens hem niet noodig. De president meende evenwel, dat meer looden zonder twijfel noodig is geweest. De schipper heeft de deviatie-kaartjes van het kompas niet nagekeken. Hij voer voor het eerst met de „Zwarte Zee". Een der leden van den Raad legde hierop zeer den nadruk. Dit is zonder twijfel een nalatigheid, welke door veel schippers wordt be gaan. Schipper Groen vaart al sinds 1914 als schipper Hij wilde niet inzien, dat hij een fout heeft gemaakt De Raad zal later uitspraak doen. R.K. REDERIJKERSKAMER „ALBERDINGK THIJM". Zondag 4 Februari a.s. geeft bovengenoemde Rederijkerskamer haar jaarlijkschen „Bonte Avond" voor donateurs en introducés, in de groote zaal van Hotel „De Leeuwerik" aan de Kruisstraat, alhier. Er is een programma samen gesteld van kleintooneel. een liedje en een praatje, alles luchtig opgediend en geïllustreerd door een stemmingsorkest onder leiding van Jan Nibbering. De minister van Economische Zaken deelt ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Wijnkoop betreffende het verleenen van tuinbouwteeltvergunningen voor het telen van zaaizaad aan telers van bloembollen, die op hun bloembollenvergunning moeten bekrim pen, thans mede, dat een regeling wordt voor bereid, waarbij aan telers van bloembollen, dia him met dit product te betelen oppervlakte met 50 pCt. hebben moeten verminderen, teeltvergun ning voor bepaalde tuinbouw of landbouwgewas sen zal worden verleend. Bij de toewijzing der vergunning zal rekening worden gehouden met den aard van het bedrijf en dc met het oog op de voedselvoorziening meest gewenschte teelten. SIAM THANS THAILAND. Wie correspondentie naar bestemmingen in Siam te verzenden heeft, wordt erop opmerk zaam gemaakt, dat de naam van dit land ge wijzigd is in Thailand. 482ste STAATSLOTERIJ (Niet ."fideel) 5de klasse 11de lijst Trekking van Woensdag 31 Januari 1940 Hooge Prijzen 2000.—: 16263 1000.— 1380 15411 16379 16451 19508 400.— 10695 13871 18237 18472 19464 200.—: 2511 13157 100.— 1173 1150 3016 5026 5428 7370 9197 13514 14380 14461 14869 15522 15647 16505 16556 17701 18027 19086 19747 20458 Prijzen v n 1 70.- 1077 1090 1120 1176 1256 1316 1384 1509 1570 1857 I860 2093 2096 2117 2218 2301 2522 2653 2794 2846 2919 2964 3004 3005 3035 3090 3299 3320 3422 3782 3853 3925 3927 3942 4148 4177 4282 4416 4466 4476 4692 4745 4795 4896 5018 5107 5195 5265 5444 5520 5545 5547 5561 5599 5726 5783 5813 5880 5921 5933 6007 6090 6311 6378 6530 6555 6602 6611 6761 6793 6819 6847 6926 6954 7031 7129 7315 7330 7366 7620 7671 7860 8241 8270 8427 8522 8523 3622 8624 8779 8791 8842 9119 9321 9422 9450 9468 9511 9622 9623 9692 9840 9891 9916 10139 10345 10359 10446 10447 10500 10689 10696 10708 10741 10870 11008 11172 11220 11286 11322 11347 11348 11439 11469 11484 11523 11786 11827 12120 12158 12277 12306 12378 12531 12551 12614 12645 12650 12709 12758 12862 12887 12970 12988 13101 13145 13153 13279 13376 13429 13556 13572 13575 13593 13620 13641 13650 13669 13760 13794 13797 14067 14099 14178 14357 14401 14410 14416 14432 14450 14552 14748 14849 15037 15098 15100 15114 15171 15215 15227 15380 15437 15454 154*3 15534 15599 15654 15751 15753 15773 15949 16304 16385 16398 16429 16432 16547 16600 16704 17032 17062 17080 17145 17370 17419 17483 17565 17750 17966 18013 18425 18427 18575 18641 18841 18880 19012 19406 19583 19806 19906 20146 20171 20177 20291 20418 20490 20609 20662 20816 20848 20858 20894 20897 20915 20922 20924 21065 21165 21166 21510 21594 21879 21992 Nieten 1001 1020 1059 1063 1127 1135 1203 1233 1325 1340 1361 1401 1411 1431 1515 1519 1540 1543 1657 1678 1723 1773 1827 1828 1837 1908 1944 1952 2020 2126 2129 2173 2185 2213 2216 2224 2229 2238 2276 2289 2329 2368 2403 2413 2467 2473 2563 2564 2618 2635 2707 2871 2899 2907 2012 2945 2950 2980 2995 3067 3146 3158 3166 3200 3218 3237 3276 3291 3298 3314 3346 3394 3421 3447 3494 3518 3527 3533 2563 3671 3850 3898 3910 3941 4024 4124 4134 4135 4229 4237 4346 4365 4405 4450 4453 4480 4550 4585 4621 4645 4676 4724 4739 4760 4768 4798 4826 4840 4881 4923 4970 4998 5009 5010 5016 5033 5038 5052 5055 5148 5232 5249 5256 5208 5283 5314 5340 5348 5361 5373 5396 5406 5409 5434 5477 5482 5566 5595 5604 5629 5650 5670 5749 5815 5819 5856 5969 6005 6011 6026 6060 6061 6096 6102 6136 6142 6168 6177 6218 6231 6304 6341 6402 6406 6423 6461 6492 6605 6636 6660 6667 6678 6698 6756 6768 6871 6878 6901 6924 6940 6952 6991 7036 7045 7046 7112 7130 7144 7147 7153 7188 7192 7204 7221 7249 7257 7312 7332 7338 7368 7405 7468 7480 7493 7499 7523 7531 7550 7573 7575 7639 7710 7714 7731 7739 7763 7775 7866 7870 7891 7908 7917 7924 7932 7938 8168 7977 8172 7991 8236 8044 8294 8047 8324 8091 8363 8130 8439 8161 8455 8464 8466 8493 8519 8544 8609 8033 8636 8658 8894 8669 8898 8676 8937 8684 8950 8751 8979 8788 8988 8812 9014 8848 9030 9034 9079 9090 9099 9102 9125 9143 9149 9153 9218 9230 9282 9325 9353 9365 9370 9372 9400 9402 9423 9442 9445 9459 9496 9502 9512 9513 9514 9536 9562 9569 9574 9594 9612 9615 9626 9631 9635 9654 9744 9767 9779 9800 9829 9846 9976 9394 9998 10029 10065 10074 10132 10142 10210 10215 10248 10265 10308 10328 10369 10388 10437 10478 10497 10502 10809 10518 10846 10529 10862 10540 10895 10541 10973 10578 10699 10709 10980 10991 11037 11041 11093 11103 11116 11142 11153 11169 11188 11211 11252 11277 11293 11395 11410 11455 11457 11510 11521 11528 11529 11560 11600 11742 11783 11840 11906 12018 12072 12075 12122 12176 12177 12189 12233 12265 12292 12325 12330 12331 12334 12353 12396 12402 12452 12470 12547 12560 12574 12611 12622 12671 12733 12761 12797 12810 12861 12863 12865 12886 12850 12938 12948 12987 12995 13046 13183 13207 13209 13275 13349 13360 13397 13417 13438 13439 13454 13496 13627 13630 13640 13670 13693 13695 13749 13803 13808 13855 14007 14066 14073 14175 14261 14400 14436 14473 14474 14531 14533 14557 145 62 14616 14624 14626 14724 .14745 14751 14760 14812 14823 14828 14846 14906 14929 14989 15000 15079 15094 15108 15121 15139 15141 15148 15224 15225 15230 15284 15312 15338 15348 15392 15436 15462 J5464 15479 15483 15487 15502 15512 15523 15525 15584 15645 15668 15682 15683 15685 15694 15832 15887. 15955 15968 15975 15996 16014 16018 16023 *6091 16158 16160 16182 16193 16207 16212 162*1 16243 16286 16288 16292 16410 16465 16500 10555 16578 16635 16637 16696 16766 16792 16836 16845 16847 16911 16938 16948 16962 16963 16995 17023 17081 17160 17181 17182 17193 17218 17332 17369 17373 17378 17397 17414 17452 17498 17523 17533 17559 17611 17648 17650 17675 17720 17760 1/(84 17881 17914 18095 18113 18151 18179 18198 18225 13266 18287 18295 18310 18350 18364 18366 1&2/5 13408 18523 18527 18578 18581 18C88 18625 18655 18714 18750 18774 18829 18884 18908 18957 19009 19019 19022 19033 19082 19108 19142 19148 19176 19204 19230 19300 19301 19308 19329 19340 19345 19352 19373 19378 19393 19400 19403 19444 19453 19499 19516 19553 19562 19617 19623 19642 19668 19705 19713 19731 19774 19800 19830 19918 19962 20011 20078 20108 20121 20125 20129 20187 20221 20238 20247 20251 20262 20268 20294 20313 20322 20350 20386 20403 20437 20442 20459 20525 20533 20552 20553 20561 20577 20584 20604 20621 20665 20683 20685 20686 20709 20774 20899 20986 21063 21075 21083 21105 21111 21122 21194 21228 21248 21253 21326 21387 21398 21406 21449 21461 21487 1495 21508 21792 21807 21817 21842 21863 21887 21890 21935 21978 Verbeteringen 5 Klasse 10e Lijst: 3056 moet zijn 3054; 12680 moet zijn 12680 f 70

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10