HITLER SPREEKT Britsche oorlogsorganisatie zijn vertrouwen uit in de Duitsche overwinning. CfyjQtt <f fchuato Mq 4n dauh. Twintig Duitsche bommenwerpers boven de Engelsche kust. De economische oorlogvoering 4^mmÉkm WOENSDAG 31 JANUXRI 1940 H A X REE M'S D 'A G READ I Führer richf scherpe aanvallen op Cham berlain en Daladier. „In de laatste vijf maanden meer tot stand gebracht dan in de zeven jaar daarvoor". Maandagavond heeft Hitier ter gelegenheid van den zevenden verjaardag van het nationaal socia listische regime in Duitschland in het Sportpaleis te Berlijn een rede gehouden. Hij zeide volgens het D. N. B. o.a. dat Duitsch land thans wonderlijke doeleinden van den oor log krijgt voorgezet, in het bijzonder van Engel- sche zijde. Engeland heeft ervaring in het opstel- I len van oorlogsdoelen, want het heeft de meeste Ioorlogen ter wereld gevoerd, volgens deze doel einden moet een nieuw Europa ontstaan, diat ver vuld zal zijn van een gerechtigheid welke bewa pening overbodig zal maken en door deze ont wapening zal dan een economische bloei begin nen. tengevolge waarvan ook de cultuur tot bloei zal komen. Met andere woorden, een gouden tijd perk zal aanbreken. Hetzelfde heeft men even wel reeds in 1918 beloofd. Ook toen heeft men ge- sproken over gerechtigheid en ontwapening. Deze ontwapening zou worden bekroond door een bond van ontwapende mogendheden, die besloten hadden alle geschillen in vrije besprekingen uit den weg te ruimen. Er zou in geen geval meer ge vochten worden. Evenwel werd zonder rekening te houden met het recht van zelfbestemming van de volken Europa in stukken gehakt: groote staten werden ontbonden, volken neergeslagen en naties wer den nadat zij weerloos waren gemaakt, ook recht- loos gemaakt. Men sprak ook niet meer van ont wapening, doch men bewapende verder. Conflic ten werden niet langs vreedzamen weg opgelost, doch de bewapende staten voerden verder oorlog en alleen de ontwapenden konden zich niet ver weren tegen de daden van geweld van de bewa penden. Ook kwam geen economische welvaart, een waanzinnig systeem van herstelbetalingen bracht daarentegen een economische ellende, niet alleen voor de overwonnenen, doch ook voor de overwinnaars zelf. De godsdienst werd geheel op den achtergrond gedrongen. Vervolgens herinner de de Führer aan de ellende van Duitschland in de jaren 1918 en volgende toen het democrati sche Duitschland vergeefs bedelde en vergeefs protesteerde. In dezen tijd ontstond de nationaal socialistische beweging. In de plaats van het ver geefs hopen heeft het de hoop gesteld op de eenige hulp, welke in deze wereld bestaat, de eigen kracht. Hierdoor ontstond de innerlijke weg omhoog van Duitschland. Hoewel dit een binnen- landsche aangelegenheid van Duitschland was, heeft het toch de haat van de anderen opgewekt. Omdat men dit in Duitschland wist, begon het ook met de mobilisatie van de Duitsche kracht. De gebeurtenissen zijn bekend. „In 1935 werd de algemeene dienstplicht ingevoerd, in 1936 het Rijnland bezet, in 1937 begon het vierjaa'enplan, in 1938 werden de Ostmark en het Sudetenland bevrijd en in 1939 werd begonnen met de bescher ming van het rijk tegen hen, die zich ondertus- schen hadden ontmaskerd." „Duitsche aanbiedingen steeds afgeslagen." Vervolgens zeide Hitler dat men dikwijls heeft gezegd dat dit alles door onderhandeling tot stand had kunnen komen. Op de Duitsche voorstellen tot onderhandelen over de koloniën is evenwel slechts met „neen" geantwoord. Engeland en Frankrijk hadden op het oogeniblik van de „wederopstanding" van Duitschland tot den strijd besloten. Engeland heeft driehonderd jaar gestreefd een werkelijke consolideering van Europa te ver hinderen, evenals Frankrijk vele eeuwen een werkelijke consolideering van Duitschland heeft pogen te verhinderen. „Wanneer nu een herr Chamberlain opstaat als prediker en zijn vrome oorlogsdoeleinden aan de wereld bekend maakt, dan kan ik slechts [zeggen: uw eigen geschiedenis spreekt u tegen, Mr. Chamberlain. Sedert driehonderd jaar heb ben uw staatslieden steeds gesproken bij het uit breken van een oorlog als thans gij heer Cham berlain, spreekt. Volgens uw zeggen hebt gij steeds voor God en godsdienst gestreden, doch in driehonderd jaar hebt gij omstreeks 40 mil lioen vierkante K.M. van de aardoppervlakte onderworpen. Engeland wilde ook niet alleen strijder Gods zijn, doch het heeft ook steeds anderen uitgenoodigd deel te nemen aan dezen strijd, dat doen de Engelschen nu ook". Hitier ging na, waarom z.i. de Engelschen in werkelijkheid oorlog hebben gevoerd en hij noemde de volgende punten om hun handel uit te breiden; om goudlanden te winnen, om de heerschappij over diamantmijnen meester te wor den. Steeds waren 't materieele doeleinden. Ook de vorige oorlog werd alleen gevoerd om idealen, dat men terloops ook de Duitsche koloniën nam, de Duitsche vloot in beslag nam en het Duitsche bezit in t buitenland in bezit nam, waren slechts bijkomstige omstandigheden. Dit zal evenwel geen tweede keer gebeuren. De heer Churchill zegt ronduit, wat de oude heer Chamberlain in stilte denkt en hoopt, n.l. de vernietiging van Duitschland. Ook de Fran sche generaals zeggen dit openlijk en dit is Hitier veel liever. Hun staat het verdeelde Duitschland van 1648 voor oogen. Zij weten dat in Midden Europa 80 millioen Duitschefs leven en aaneen gesloten vormen zij een macht, doch wanneer zij versplinterd zijn, zijn zij weei-loos en machte loos. „Bezitloozen en bezitters." Daarom verzette men zich tegen de vorming van de staten Italië en Duitschland, Deze zijn evenwel nu als jonge volken in den kring getreden en stellen hun eischen. Tegenover hen staan de zoogenaamde bezitters, die groote ge bieden der wereld eenvoudig blokkeeren In het groot herhaalt zich, wat binnen de volken is gezien, n.l. dat degene, die heeft eenvoudig heeft, terwijl degene, die niet heeft, eenvoudig niet heeft en dat dit de Gode welgevallige orde ning is. Nogmaals stelde Hitler vast, dat 46 millioen Engelschen beschikken over 40 millioen vierkan te kilometer der aardoppervlakte, terwijl Frank rijk meer dan negen millioen vierkante kilome ter bezit. Hiertegenover staat Duitschland met meer dan 80 millioen inwoners en nog geen 600.000 vierkante kilometer. Dit vraagstuk moet opgelost en het zal worden opgelost, evenals de andere sociale problemen. Het antwoord is het zelfde als dat gegeven is aan de binnenlandsche tegenstanders. De oude partijgenooten weten, dat de overwinning van 1933 niet geschonken is, 't was een strijd van vijftien jaar. Na de over winning van 1933 was het Hitier duidelijk, dat de groote strijd eerst begon. Het doel was niet Jr overwinning van de nat-ionaal-socialistische beweging, doch de bevrijding van het Duitsche volk. Eenige malen is het gelukt langs den weg van onderhandelen iets te bereiken, doch in 1938 zag men, dat bij de tegenstanders de oude „oor- logshetzers" weer de overhand kregen. Het Duit sche volk heeft geen haat jegens het Engelsche of het Fransche volk, zijn eischen namen van deze volken niets, doch het Britsche en het Fransche volk werden opgehitst tot haat. In 1939 hebben de westelijke mogendheden het mas ker laten vallen en Duitschland den oorlog ver klaard. Zij geven thans zelf toe dat Polen waarschijnlijk zou hebben toegestemd, doch dat zij dit niet hebben gewild. Zij willen den oorlog. Wel nu, zij hebben den oorlog. „De rug vrijgemaakt." De eerste phase van dezen oorlog was politiek en heeft den rug vrijgemaakt. Jaren lang heeft Duitschland met Italië een gemeenschappe lijke politiek gevoerd en dit is niet gewijzigd. Engeland is er evenwel niet in geslaagd een verbond met Stalin te sluiten. Eeuwen lang heb ben Duitschland en Rusland vreedzaam teza men geleefd en Hitier vraagt zich af waarom dit in de toekomst niet mogelijk kan zijn. Het is mogelijk omdat beide volken het wenschen. De tweede phase van den oorlog was Duitsch land ook militair in den rug te dekken. Polen, dat door Engeland was gegarandeerd, is in acht tien dagen van de landkaart weggevaagd. Chur chill heeft te kennen gegeven dat hij hoopt dat nu de oorlog met bommen aal beginnen en hij roept reeds, dat deze strijd geen halt zal ma ken voor vrouwen en kinderen. Wanneer heeft Engeland ooit halt gemaakt voor vrouwen en kinderen? De geheele blokkade is tegen vrouwen en kinderen gericht, ook in den strijd tegen de Boeren is tegen vrouwen en kinderen gestreden. Wat Engeland en Frank rijk in de afgeloopen vijf maanden hebben ge daan is bekend, doch blijkbaar weten zij niet, wat in Duitschland is gedaan. Hitier geeft het Duitsche volk de verzekering, dat wat in deze vijf maanden tot stand is gebracht, alles in de schaduw stelt, wat in de zeven jaar daarvoor is geschied. De Führer herinnerde aan de Britsche be weringen over het tot zinken brengen van Duit sche duikbooten en sprak de meening uit dat de Engelschen nog tot een propaganda zouden -moe ten komen, volgens welke nog te bouwen duik booten tot zinken worden gebracht, aangezien Duitschland volgens de Engelschen op dit oogenblik nog drie duikbooten over heeft. Wanneer ik deze buitenlandsche propaganda zie, zoo vervolgde Hitier, dan wordt mijn ver trouwen in onze overwinning onmetelijk groot. Want deze propaganda heb ik reeds eerder mee gemaakt. Bijna vijftien jaar lang is deze propa ganda tegen ons gevoerd. Met deze lieden heb ik het klaar gespeeld als een eenzame onbekende man, die een handjevol menschen tot zich trede. Thans is Duitschland de grootste wereld- mogendheid. Deze gemeenschap zal niet de fout van het jaar 1918 maken. Herr Daladier, gij zult genezen worden van den waan, dat zich nog Duitsche stammen tegenover u stellen. Het Duitsche volk stelt zich tegenover u en wel het nationaal socialistische Duitsche volk. Tachtig millioen menschen treden thans in het strijd- perk. Führer en volk zien in, dat er gen accoord mogelijk is zonder een duidelijke handhaving van ons recht en dat wij niet willen, dat wellicht over enkele jaren de strijd om onze rechten op nieuw ontbrandt. De huidige generatie zij draagt het lot van Duitschland. Onze tegenstanders schreeuwen: Duitschland moet ondergaan. Duitschland kan maar één antwoord geven: Duitschland zal leven en Duitschland zal daarom overwinnen. Plaats der bijeenkomst werd zooveel mogelijk geheim gehouden. De corr. van de N. R. C. teekent bij de rede van Hitier o.a.aan: Nadat zoo ongeveer alle gebruikelijke feeste lijkheden voor 30 Januari waren afgelast- en zelfs een oorspronkelijk aangekondigde radiotoespraak van dr. Goebbels was vervallen, kwam Dinsdag de aankondiging, dat de Führer des avonds zou spre ken geheel onverwacht. Men neemt veelal aan dat het besluit daartoe eerst Maandagavond is getroffen, nadat men ook in partijkringen te rade was gegaan dat een vol komen zwijgen van alle prominenten op dezen ge denkdag misschien van verlegenheid of even tueel tot uitstrooiing van geruchten, vooral in het buitenland, aanleiding zou kunnen geven. Tot op het laatst werd zoo weinig mogelijk ruchtbaarheid gegeven aan de plaats waar de re devoering zou worden uitgesproken. Juist voor deze redevoering was het Sportpaleis een goede entourage, want het is daar, dat Hitler in den tijd van zijn binnenlandschen politieken strijd zijn ef fectrijkste redevoeringen placht te houden. De jongste redevoering, welke inderdaad voor een groot deel geïmproviseerd klonk, had geheel het karakter van zulk een toespraak uit de dagen van den binnenlandschen strijd. Toen Hitier het Sportpaleis verliet, zette men, volgens het D. N. B. het Duitsche strijdlied „Wir fahren gegen England" in, dat door de menigte op straat wend overgenomen. Buitenlandsche commentaren. LONDEN. Terwijl het niet mogelijk is een wel overwogen reactie te melden op de redevoering van Hitler, is toch in Londen de volgende com mentaar gegeven: Het grootste deel van de redevoering was gewijd aan argumenten, die thans tot den draad ver sleten zijn, over den Duitschland opgedrongen oorlog en de gebruikelijke onjuistheden over Duitschland's vredeswil werden nog eens her haald. De voornaamste les, die uit de redevoering kan worden getrokken is dat Hitier eindelijk de dwaasheid heeft leeren inzien van zijn vroegere pogingen om Frankrijk van Engeland te schei den, teneinde afzonderlijk, wanneer hem dat goed zou uitkomen, beide landen te vernietigen. PARIJS. De rede van Hitler is hier met onver schilligheid ontvangen. Men heeft er geen enkel nieuw argument en geen enkele nieuwe aanwij zing in gevonden. WASHINGTON. De Amerikaansche bladen be palen zich ertoe de redevoering van Hi tier met kleine opschriften af te drukken als een gebeur tenis zonder belang Gebruikt thans Maggi's Soepen Zij bevatten het beste wat Holland's bodem biedt. Julienne Rijst-Julienne Groente Tapioca-Julienne Bloemkool Asperge Andere, zeer aan te bevelen soorten: Windsor Koninginne Ossenstaart Poulet Vermicelli 6 en 8 cent voor 2-3 borden (Adv. Ingez. Med.) Weer verscheidene schepen aangevallen. Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen, hebben Dinsdag twintig Duitsche bommenwerpers deelgenomen aan aanvallen op de Britsche kust van Aberdeen tot Kent. De Duitschers hebben niet slechts een toestel verloren, dat neergescho ten werd door Engelsche vliegtuigen, doch een ander werd buiten gevecht gesteld. Onder de Engelsche schepen, die buiten de kust door Duitsche vliegtuigen zijn aangevallen, bevinden zich het Britsche olietankschip „British Triumph'' groot 8.500 ton en het steenkoolschip uit Wales „Coryton", groot 4.553 ton, thuishooren- de in Cardiff. Beide schepen zijn buiten de Oost kust aangevallen. Dinsdagavond heeft een Duitsch toestel voor de kust van Durham twee bommen boven een schip laten vallen zond' v het te treffen. Het werd daarna door Britsche gevechtsvliegtuigen op de vlucht gedreven. Vernomen wordt dat een Duitsche bommen werper na een gevecht met een schip voor de Schotsche kust, is weggevlogen na blijkbaar ge troffen te zijn. Maandag hebben Duitsche vliegtuigen bij een aanval op de Shetlandseilanden twaalf bommen laten vallen, doch deze kwamen alle in zee terecht. Van de uit 28 leden bestaande bemanning van het Britsche s.s. „Stanburn", dat Maandag door Duitsche vliegtuigen is tot zinken gebracht, heb ben er slechts twee het leven afgebracht. Gemeld wordt nog, dat een vijandelijk vliegtuig zoo laag boven een stad aan de kust vloog, dat men de mannen in de cabine kon zien. In een andere stad aan de Oostkust zijn hevige ontplof fingen gehoord. Een driemotorig toestel cirkelde boven de stad en de zee. het maakte een duik vlucht boven een patrouillevaartuig en liet twee bommen vallen, doch blijkbaar zonder succes. Later vlogen twee toestellen, naar men gelooft, Duitsche, boven een stad aan de Oostkust van Schotland. Menschen. die aan de radio luisterden, hoorden, hoe een stoomschip aan de Oostkust noodseinen uitzond en meldde, dat het door een vijandelijk vliegtuig was aangevallen. Verschei dene formaties Britsche gevechtstoestellen stegen op en vlogen over de steden aan de Oostkust. Naar United Press mededeelt hebben Duitsche vliegtuigen Maandag den Britschen trawler „Rigoletto" (212 ton) aangevallen. De schipper en stuurman werden gedood. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt; Groepen Duitsche vliegers hebben ook in den loop van 30 Januari verkenningsvluchten ge maakt boven de Noordzee en de Engelsche kust van de Orkaden tot aan de monding van de Theems. Daarbij werden wederom zeven gewapen de koopvaardijschepen tot zinken gebracht, een achtste zwaar en verscheidene andere licht be- sóhadigd. Bovendien werden twee Britsche voor- jostensdhepen tot zinken gebracht. Ondanks zeer crachtig luchtafweervuur van alle aangevallen schepen en ondanks het optreden van talrijke vijandelijke jachttoestellen wordt slechts één eigen vliegtuig vermist. Zeven opvarenden van lichtschip omgekomen. Maandag is, zooals reeds in het kort werd ge meld, het lichtschip „East Dudgeon" voor de Oostkust van Engeland door Duitsche vliegtuigen aangevallen. De aanval geschiedde omstreeks half tien in den ochtend. Een bombardementsvliegtuig begon met het lichtschip met mitrailleurvuur te bestoken, vervolgens werden negen bommen geworpen, waarvan de laatste het schip trof. De acht opva renden van het lichtschip gingen in een kleine boot en roeiden naar de kust. Des nachts om streeks half drie waren nog slechts twee van hen in staat om te roeien. Men hoorde toen de bran ding op de kust. Toen de mannen meer het land naderden sloeg de boot om; zeven van hen kwa men om en slechts een der opvarenden, John Sanders, wist zwemmend de kust te bereiken. Hij heeft nog gepoogd den kapitein van het lichtschip te redden, doch deze spoelde weg. Sanders strom pelde over de duinen en is in een schuur uitgeput ineen 'gezonken. Hij werd hier Dinsdagmorgen ge vonden. Onze Londensche correspondent schrijft: BEZEMSTELEN en palen voor tenten zul len voortaan vierkant in plaats van rond zijn. Het voedsel voor dc troepen zal in kratten in plaats van in kisten worden verpakt. Daarmee zal men voor een waarde van 2.000.000 aan hout per jaar sparen. Met dit voor beeld heeft het ministerie van bevoorrading aan getoond hoe goed het op de dubbeltjes let. Be sparing in voorzieningen van allerlei aard is van het hoogste belang. Het is niet alleen een bespa ring van geld, maar ook van scheepsruimte en daarmee van arbeid voor de vloot, die op het oogenblik het leeuwenaandeel heeft in den oor log en die daarom zooveel mogelijk moet worden ontzien. Er is een ministerie voor de economische oor logvoering. Aan het hoofd er van staat Mr. Cross, een zeer energieke man, die op gezette tijden in drukwekkende mededeelingen doet over het werk van zijn departement. Ze moeten klinken als mu ziek in de ooren van die Britten, die nooit vaak genoeg kunnen hooren dat hun partij in den oorlog er goed voor staat. En toch blijkt dat velen niet onder den indruk komen van de vierkante bezemstelen en van de bemoedigende voorstellingen van den fermen mi nister Cross. De overtuiging wint veldt dat de economische oorlog noch op de voordeeiigste, noch op de krachtigste wijze wordt gevoerd. Men aanvaardt zonder verzet het feit dat de oorlog te velde zich in dit stadium niet kan ontwikkelen. De meesten zeggen „het oorlogskabinet kan het 't beste weten" als men elkaar vraagt waarom de luchtmacht niet nog wat doortastender optreedt dan ze doet. Iedereen is er van overtuigd dat dc vloot alles doet wat van haar kan worden ver langd, dat ze het voortreffelijk doet en dat ze er zoowat alleen voor staat. Maar over de economi sche oorlogvoering wordt gemopperd. Men heeft het gevoel dat de groote economische kracht, die Engeland tegen den vijand zou kunnen aanwen den, voor een goed deel ongebruikt ligt, omdat men in de organisatie van die kracht tekort schiet. Dit oorlogswapen is zelfs niet in het oor logskabinet vertegenwoordigd. Te veel handen hanteeren het op haar wijze. Minister Cross heeft tot taak er oorlog mee te voeren. Minister Burgin moet zorgen voor de bevoorrading der strijd krachten, een werk dat ook grootendeels op eco nomisch terrein ligt. Er zijn verscheidene andere bestuursdepartementen, dat voor de voedselvoor ziening, de scheepvaart, arbeid, die een belang rijken economischen kant hebben. Verscheidene ministers worstelen dus met eco nomische vraagstukken en als steeds met den man, die de sleutels van de schatkist heeft. De regeering schijnt te meenen dat Sir John Si mon kan worden gezien als het kabinetsiid en als het oorlogskabinetslid. dat de teugels van het economisch span vasthoudt. Maar die opvatting wordt in ruimen kring veroordeeld. Sir John Si mon, zegt men, is een knap maar geen Ueber- mensch. Men roept om een ministerie van Econo mische Zaken voor de coördinatie van alle eco nomische krachtsinspanning in den oorlog. Men verlangt in het oorlogskabinet een leidend brein. dat er voor zal waken dat de economische supe rioriteit van de geallieerden zich <Ct de laatste restjes toe zal doen gelden en over de ganschc breedte van het front dat ze kan bestrijken. Hoe ver men daarin tekortschiet blijkt uit niets beter dan uit het cijfer der werkloosheid, dat de re geering thans bezig is te vergoelijken met de ver klaring dat het lang zoo erg niet is als het lijkt en dat het voor een groot deel bestaat uit per sonen, die bij de telling kort zonder werk waren. Wat daarvan zij, het verfoeide .cijfer blijft en schijnt zelfs te groeien en zij die oordeelen dat de regeering in de economische oorlogvoering te slap is zien in het cijfer een zeker symptoom van die slapheid. Zoo lang niet elke man en elke vrouw in het land actief deelneemt aan de oorlogvoe ring, hetzij in de strijdkrachten, hetzij in werk, dat de overwinning bevordert, kan niet worden gezegd dat het land a 1 zijn kracht inzet. Men signaleert ook onvoldoende initiatief en zelfs verzuim in het gebruik van het economisch wapen in het buitenland. Veel meer kon worden gedaan, voor commercieel en diplomaiek doel, tot bevordering van den uitvoerhandel. Veel meer ook kon worden gedaan zoo zegt men om den uitvoerhandel van de landen, die nu vaak met tegenzin aan Duitschland leveren, naar de geal lieerde landen te leiden. dat van zulk een gebaar aan dezen kant geen sprake mag zijn. Niettemin wordt het hier en daar door belangrijke personen, zij het personen zonder politieken invloed, voorgesteld. Als men het feit voegt bij de aarzeling, die men waar neemt in de oorlogvoering in de lucht en bij de onvolledige krachtsontwikkeling op economisch gebied, dan zou men, als men het werk van de vloot een oogenblik kon vergeten, den indruk kunnen krijgen,dat Engeland zich met met zijn heele hart en overtuiging in den strijd heeft gestort. Het zou een illusie zijn: maar het schijnt soms dat de bevolking zelf hier onder die illusie verkeert. En de oud-minister van koloniën, Amery, ver tegenwoordigt weer een andere meening. geen meening gewekt door vage en onbestemde on behaaglijkheid over den loop van den oorlog, maar door onverbloemde ontevredenheid over de actieve oorlogvoering aan dezen kant. Amery en zijn aanhang willen de bommen laten spre ken. Zij hebben niet het minste vertrouwen in het effect van den economischen oorlog, met of zonder een kranigen economischen veldheer in het oorlogskabinet. Hun opvatting is dat Duitschland, met den buikriem vernauwd, den oorlog jaren lang zal kunnen volhouden, hoe doeltreffend de belegering door middel van de blokkade en andere economische maatregelen ook zou zijn. Geen doeltreffendheid, redeneeren zij, is doeltreffend genoeg, om Duitschland econo misch klein te krijgen. Zijn voorraden zullen onuitputtelijk blijken te zijn indien men het niet dwingt ze te gaan gebruiken. Dat kan alleen door het uit de lucht te bestoken, op kracht dadige wijze, overal waar het met vrucht kan worden bestookt. Amery en zijn makkers die in stemming mijlen af staan van de verzoeners, die hierboven zijn besproken verwachten dat op de Engelsche bommen op Duitschland Duit sche bommen op Engeland zullen volgen. Maar daar moet het, zeggen zij, juist heen. Want dan moeten de Duitschers hun munitie, hun machi nes en hun grondstoffen dubbel aanspreken zoodat ze sneller verbruikt zullen zyn. A. K. VAN R. PROGRAMMA ttxjEZE ernstige critiek op de economische oorlogvoering heeft, een reeds in het land heerschend gevoel.' dat de regeering in doortas tendheid tekortschiet, nog versterkt. En het feit. dat de regeering er blijkbaar niet over denkt alles op haren en snaren te zetten,, heeft nieuwen moed gegeven aan die elementen in het land die niet heelemaal overtuigd zijn van de moreele rechtvaardiging van den oorlog en die graag zouden zien dat van Engelschen kant een poging werd ondernomen er een einde aan te maken, een poging die bijv. den vorm zou kunnen aan nemen van een program van vredesoog merken dat Duitschland zou kunnen nopen er aandacht aan te schenken. De officieele opvatting en de overheerschende volksopvatting is, naar bekend. Twaalf dooden te Rangoon. Ernstige ongeregeldheden tusschen Hindoes en Mohammedanen. Zaterdag jl. hebben zich ongeregeldheden voor gedaan te Rangoon tusschen Hindoes en Moham medanen bij een processie van de Hindoes. Twaalf personen werden gedood en zeshonderd gearres teerd. De politie heeft medegedeeld dat de ongereld- heden werden ontketend door onverantwoordelijke elementen. De arrestaties waren noodig door een aantal op zichzelf staande incidenten. Behalve in een klein deel van de stad is de toe stand rustig. De politie zal krachtig ingrijpen. Chamberlain spreekt lieden over den oorlog. Chamberlain zal vandaag het woord voeren aan een lunch, welke wordt aangeboden door de Brit sche commissie voor de landsverdediging. Reuter verneemt dat de rede zal handelen over de vraagstukken van de oorlogvoering, het doel van den oorlog en de positie van de neutralen, hierbij inbegrepen de Vereenigde Staten en Ja pan. In verband hiermede is reeds medegedeeld dat de minister-president deze week geen uiteenzet ting van den oorlogstoestand Sn het Lagerhuis zal geven. Gisteravond is de minister-president door den Koning in audiëntie ontvangen. In politieke kringen te Londen verwacht men dat Chamberlain een toespeling zal maken op de rede van Hitier en zal wijzen op onjuistheden daarin. Ook gelooft men dat hij zal spreken over de ver antwoordelijkheid van Duitschland voor den oorlog. DONDERDAG 1 FEBRUARI. HILVERSUM I 1875 en 414.4 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 10.00 morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Pianovoordracht. 11.00 Weekoverzicht. 11.15 Zang en orkest. 12.00 En semble Malescu. 12.45 Berichten ANP, gramo foonmuziek. 1.00 AVRO-Aeolian-orkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Zang met pianobegeleiding. 3.00 Brei- en borduurcursus. 3.45 Gramofoonmu ziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gra mofoonmuziek. 5.00 AVRO-Weekkaleidsscoop. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en soliste. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Voor militairen. 7.30 Engelsche les. 8.0Q Berichten A N P, mededeelingen. 8.15 Dansorkest, AVRO- Vaudeville-orkest, AVRO-Musette-ensemble, AVR O-Salonorkest, gemengd koor en sprekers. 9.15 „Fidelio" opera. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP. 11.1012.00 AVRO-Dansorkest en gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP 11.10 12.00 AVRO-Dansorkest en gramofoonmuziek. HILVERSUM II 301.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.05—9.15 en 10.00 Gramo foonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramo foonmuziek. 11.30 Godsdienstig Ijalfuur. 12.00 Berichten. 12.45 KRO-orkest. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 1.10 KRO-orkest en so listen. 2.00 Handwerkuurtje. 3 00 Cello, piano en gramofoonmuziek. 3.453.55 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Gramofoonmuz. 5.15 Han denarbeid voor de jeugd. 5.45 Ensemble van der Horst en gramofoonmuziek. 6.45 CNV-kwartier- tje. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herha ling SOS-berichten. 8.15 Orgelconcert. 9.00 Lezing Vogelleven en Natuurbescherming in Zuid-West Friesland. 9.30 De Gooilanders en gramofoonmu ziek. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 De Gooilanders en gramofoonmuziek. 11.15 Gra mofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. ENGELAND 391 en 449 M. (Na 6.20 n.m. ook 342 M.) 12.20 BBC-Schotsch orkest. 1.00 Programma gewijd aan de vrouw op het Noord-Engelsche platteland. 1.20 Berichten. 1.30 Harry Fryer en zijn orkest. 2.00—2.20 Orgelspel. 3.20 Reportage. 3.40 Het orkest van His Majesty's Scots Guards. 4.20 Berichten. 4.35 Causerie: Talking it over. 4.50 Variété. 5.20 Kinderhalfuur. 5.50 Populair concert. 6.20 Berichten. 6.35 Voor de boeren. 6.50 Kampconcert. 7.20 Solistenvoordracht. 7 50 Ra- diotooneel. 8.30 Bezoek aan een -wapenfabriek. 8.50 Variété. 9.20 Berichten. 9.35 Causerie: War Commentary. 9.50 Het BBC-orkest en solist. 10.35 Korte avonddienst. 10.55 Cabaret. 11.20 Het Chalumeau-ensemble. 11.50 Geraldo en zijn orkest, de „Top Hatters" en solisten. 12.20— 12.35 Berichten. RADIO-PARIS 1648 M. 12.05 Zang. 12.35 Pianovoordracht. 1.05 Fagot en piano. 1.35 Zang. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.05 en 2.30 Viool en piano. 3.20 Orkestconcert. 5.20 Radiotooneel. 6.20 Operette-uitzending. 9.50 Pi- anovoordracht, 10.20 Het JTzdpine trio. 11.05 Ra diotooneel. 11.35 Chansons. 12.0512.20 Lichte muziek. KEULEN 456 M. 5.50 Hermann Hagestedt's orkest. 7.40 Gramo foonmuziek. 9.30—9.50 Piano en viool. 10.50 Gra- mafoonmuziek. 11.20 Omroeporkest. 12.20 Vrolijk programma. 1.15 Muzikaal tusschenspel. 1.35 Po pulair concert. 2.45 Leo Eysoldt's Kloinorkest en solist. 4.30 Zang, viool, harp en piano. 4.50 Folkloristisch programma. 5.20 Gramofoonmu ziek: 6.00 Radiotooneel. 6.30 Omroepkleinorkest, 7.35 tot sluiting: Zie Deutschlandsender. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gromofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroep orkest. 1.50—2.20; 5.20, 6.50, 7.20 en 7.35 Gra mofoonmuziek. 8.20 Voor de .soldaten. 8.50 Om roeporkest. 9.20 Radiotooneel. 10.30—11.30 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en UO Radio orkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Radio orkest. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Voor de sol daten. 8.50 Die Czardasfürstin". operette. 10.30—. 11.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Blaasmuziek. 8.20 Omroeporkest. 9.20 Be richten. 9.50 Reportage. 10.05 Gramofoonmu ziek. 10.20 Politiek overzicht. Hierna: PooulaUj concert. 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nacht concert,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9