jCaaUU BmcUien Opkomst buitengewone dienstplichtigen 1938 en 1939 BURGERLIJKE STAND 5 DONDERDAG 1 FEBRUARI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD Versterking van de Deensche defensie. Kosten uit directe belasting; bestreden. KOPENHAGEN, 1 Februari (Havas) De mi nister van defensie heeft medegedeeld dat de re geering overweegt de aanschaffing van materiaal voor leger en vloot uit een directe belasting te be strijden. De regeering wil twee mijnleggers, twee torpe dobooten. een duikboot, een patrouillevaartuig en eenige kleine eenheden aanschaffen. Voorts zul len luchterkaders vernieuwd worden en ongeveer 100 stukken luchtdoelgeschut gekocht worden. Arbeid in het grensgebied. Regeling met Duitschland getroffen. 's-GRAVENHAGE, 1 Februari. De regeerings- persdienst meldt: Tusschen vertegenwoordigers van de Duitsche en van de Nederlandsche regee ring zijn te 's-Gravenrage opnieuw onderhande lingen gevoerd en zijn overeenkomsten getroffen, die het verder verrichten van arbeid door de we derzij dsche onderdanen in beide staten mogelijk maken. O.a. werd overeengekomen dat aan de Nederlandsche arbeiders en bedienden, die in December 1939 en Januari 1940 tengevolge van de opheffing der vergunning tot het medeneiwen van deviezen den arbeid moesten neerleggen en die hun vroegeren arbeid in het grensgebied weer wenschen op te nemen, de vereischte toe stemming moet worden verleend. 's-GRAVENHAGE, 1 Februari. De regee- ringspersdienst meldt: Waarschijnlijk zullen de hierna vermelde ploe gen buitengewone dienstplichtigen van de lichtin gen 1938 en 1939 in werkelijken dienst moeten ko men. De datums van opkomst zijn hieronder ver meld. Regimenten infanterie (inbegrepen de regimen ten grenadiers en jagers) 1 April 1940. Korps motordienst 1 April 1940. Bataljon geneeskundige troepen (le ploeg) 1 April 1940. (2e ploeg) 6 Mei 1940. Regimenten veldartillerie (beredenen en onbe- redenen) 17 Juni 1940. Regimenten motorartillerie 17 Juni 1940. Regimenten luchtdoelartillerie 17 Juni 1940. Voor zoover deze buitengewone dienstplichtigen nog niet bij een korps zijn ingelijfd, kunnen zij, eventueel met wijziging van daaromtrent reeds bij de keuring geuite wenschen, aan den commandant van het indeelingsdistrict nader kenbaar maken bij welk der genoemde korpsen zij gaarne zouden wor den, ingedeeld. Het verzoek moet de dienstplichtige met den meesten spoed richten aan den indeelings- districtcommandant, die woont in de hoofdplaats van de provincie, waarin hij voor den dienstplicht is ingeschreven Hiervan zijn uitgezonderd de dienstplichtigen uit Drenthe, Amsterdam en Rot terdam. Deze zenden hun aanvraag onderscheiden lijk aan den indeelings-districtscommandant te Groningen, Amsterdam en Rotterdam. In de opgaaf vermeldt de dienstplichtige: a. Zijn geslachtsnaam en voornaam. b. De gemeente waar hij woonplaats heeft. c. De lichting, waartoe hij behoort en de ge meente, waar hij voor den dienstplicht is inge schreven. d. De wenschen omtrent zijn indeeling. e. De reden, waarom op deze indeeling wordt prijs gesteld. f. Zijn beroep, betrekking en genoten onderwijs. g. Of hij met paarden kan omgaan. h. Of hij in het bezit is van een rijbewijs a dan wel kan chauffeeren. HAARLEM, 31 Januari 1940 Ondertrouwd: 31 Jan.: N Stijnman en E. J Overtiam; R. Nooi en J Chr. v. d. Heide: M. Loer akker en L. Vreeken. B. Wilkens en W. Knol; C P. Vermeij en W. Ch. Greger; W. G. Th. Vermij en M. Dirken: P. Vlaskamp en J. Th. M van Kor- delaar; G. Sondorp en J. G. Steenkist; J. W. Gie bels en A. Hilberts. Gehuwd: 31 Januari: G. J. Mink en J. de Jong. E. J van Petegem en A. Kok. G. H. Spruijt en M dirks. S. van Dam en B. G. S. Cremer, M. Kraaije: en A. Ruijgh A. Oom en S. H. Schoevers, L. Min- nema en G. A. Veldman, P. van der Peet en D P M. Heesakkers, J. Ham en W. H Balmaekers. H Schrier en M. Paauw, C. F. Nupoort en H. H. Flc- toor, J. B. van der Pol en C. M. Kooien: M. Chr van Aalst en W R. E. Kasteleijn, A. de Graaf en J. van Seijst, W. D. Otte en P. P. C. Houweling. J M. v. d. Horst en G. M. H. Schouten, P. van Weert en A. Sloof, P. Th. van Schaick en G. L. van Dijk. H J. van Galen en A. H. van Leeuwen. C. A. Fic- toor en A. Abbink, A. P. L. Langendijk en A. C. E Swarte. Bevallen: 28 Jan., M. A. L. ten BrinkJansen, z., B. M. M. WoltersKersten, z., M. J. Fuijkschot Hoogland, d., C. A. GrootKokkes, d.. 29 Jan., B. M. van DijkSpringveld, z.. A. L. G. Schave- maker—Bergkamp, d-, A. A. C. de Roolj—van Herpen, z., 30 Jan., A. W. M. Schuurmans— Brounts, z., M. J. Holtkamp—Viveen, z., A. E van GinkelJensen, d., H Kuiper—Roeland, z., J. KeddeSmink, z„ A. BovenhorstStrookappe, d., J. M. Tool—Joosten, z., J. G Vooren—Teeuwen d., 31 Jan., B. J. M. Berndsen—Meijer, d. Overleden: 29 Jan.: J. Th. van der Meij 75 j. Hagestraat; 30 Jan.: A. H. van den Berg, 66 j. Du- ven voordestraat; Chr. van der Ree, 86 j. Gr Hout straat. HAARLEM, 1 Februari. Bevallen 29 Januari: C. E. N. Vogelde Haer, d.; 30 Januari: E. H. PetersenNoppen, z.; J. KolderieSmit, z.; W. Tiernegovan Duijn, d.; 31 Januari: A. A. Brusseevan der Splinter, d.; A. M. Hopmanvan Avezaath, z.; E. OudHar- tog, z.; 1 Februari: W. L. VerspyckSuijling, d Overleden: 31 Janunari: H. R., 7 d., z. v. P. v. Veen, van Oosten de Bruijnstraat; V. BennettOxley, 56 j„ Saenredamstraat; H. W. Sonnemans, 72 j.. Koudenhom; W. A. Verkaden, 73 j.. Hooger- woerdstraat; 1 Februari: J. van de Merkt, 94 j., Schotersingel. Ondertrouwd 1 Februari: G. Timmer en B. C. Hofland: W. G. F. Ch. Scherer en H. Klijzing; G. P de Leth -m M. Snoeks; G J P H. van Hemsbergen en J. H. Sproet. Getrouwd 1 Februari: J. Luber en Chr. van Looij; J. Bokkers en A. C. Verhulst. Scheepsramp op de Noordzee. Het Engelsche stoomschip „Royal Crown" vergaan. SOUTHSHIELDS, 1 Febr. Naar verluidt is het s.s. „Royal Crown", 4364 ton. uit Newcastle op de Noordzee gezonken Men gelooft dat verscheidene leden van de bemanning, waaronder de kapitein, om het leven gekomen zijn. (United Press). Vierhonderd hotelgasten in last. Afgesloten van de buitenwereld. LONDEN, 31 Januari. Bijna 400 menschen zijn te Crawford en Beattockmoor (Lanark shire) in een hotel geïsoleerd en hebben geen voedsel meer, zoodat de honger hen reeds be gint te kwellen. Vier dagen zitten zij er reeds, van alle verbindingen afgesneden. De meesten hunner zijn gestrande rezigers. Het hotel, dat ook een paar gewone gasten had, heeft geen krui meltje eten meer. Een paar menschen zijn ziek Een tiental spoorwegambtenaren wist na heel veel moeite vanmorgen Crawford te be reiken. Zij trachten nu een specialen trein naar het plaatsje te krijgen om de gestrandp reizigers naar Glasgow te vervoeren. Mej. Griffen, de hoteleigenares, heeft per telefoon aan de pers verteld dat een aantal kinderen, die alleen per bus reisden en niet verder konden, er het ergst aan toe zijn. Toen zij zag, dat zij den velen gasten niet voldoende eten kon verschaffen, stelde zij rantsoenen vast, maar deze zijn nu ook op. Winkels zijn er niet in het dorp. Men denkt er nu over een vliegtuig naar Crawford te sturen, dat voedsel zal uitwerpen. (United Press). Tibet onder toezicht van Tsjang Kai Sjek. Maatregelen der Tsjoengkingregeering. SJANGHAI. 1 Februari. Tsjang Kal Sjek zet met spoed maatregelen door. waar door Tibet grondig onder het toezicht der nationalistische regeering van Tsjoeng- king komt te staan aldus melden be richten uit Tsjoengking met het doel nog dit jaar Tibet te maken tot een integraal onderdeel van het nationalistische China. In verband daarmee heeft de executieve Yuan te Tsjoengking aangekondigd dat de nieuwe Dalai Lama. die van Chinecsche afkomst is en volgende maand te Lhasa officieel als heerscher van Tibet zal worden uitgeroepen officieel in Lhasa is aanvaard door de grootorde der la- maïsten-monniken, die de macht in het land uitoefenen. De nieuwe Lama is geboren in China uit Tibe- taansche ouders. Hij werd „gevonden" door Ti- betaansche priesters, die jarenlang gezocht heb ben naar een jongen, die teekenen vertoonde dat de geest van den ouden Dalai Lama in zijn lichaam gevaren was. De jongen is thans zes jaal oud. Tot zijn meerderjarigheid berust de feitelijke macht bij zijn regenten, die onder Chineeschen invloed staan. (United Press). HET NOORDER BUITENSFAARNE. Het. Noorder Buiten Spaarne, van Haarlem tot Spaarndam waar gisteren nog doorgang mo gelijk was met speciaal voor de ijsvaart gebouwde schepen, is thans geheel gesloten. Terugbetalingen hij Spaarbankbond overtroffen de inleggingen. Inleggerskapitaal met ƒ45 millioen verminderd. Op 1 Januari 1940 bedroeg het aantal spaar banken-leden van den Nederlandschen Spaar- bankbond 180 (v.j. 179). Bij deze spaarbanken werd in 1939 ingelegd ruim 176 millioen (v.j. ruim 226 millioen) en terugbetaald ruim 232 millioen (v.j. bijna 230 millioen). zoodat zonder bijberekening van de einde 1939 bij te schrijven interest een bedrag van ongeveer 56 millioen (v.j. ruim 3V2 mil lioen) meer werd terugbetaald dan ingelegd. Dit groote terugbetaiingssaldo moet worden toegeschreven aan de politieke spanningen, welke nu eens heviger, dan weer in mindere mate. doch vrijwel onafgebroken in het geheele jaar 1939 ons volk in onrust hebben gebracht. Rekening houdend met de bij te schrijven interest zal de achteruitgang van het inleggers kapitaal ongeveer 45 millioen bedragen (v.j. vooruitgang van pl.m. 8 millioen). zoodat het totale inleggerskapitaal per 1 Januari 1940 bij de spaarbanken, leden van den Nederlandschen Spaarbankbond p.l.m. 441 millioen beloopt (v. j. 486 millioen) Het aantal spaarders nam bij de spaarbanken leden van den Nederlandschen Spaarbankbond met ruim 11.000 (v.j. 39.000) toe. zoodat in to taal in den aanvang van het jaar 1940 ongeveer 1.200.000 personen als spaarder bij deze spaar banken zijn ingeschreven JAN SLUYTERS KRIJGT DE ZILVEREN MEDAILLE VAN AMSTERDAM. AMSTERDAM, 31 Januari. De zilveren medaille van de stad Amsterdam, bij het jubileum van „Arti et Amicitiae" ter beschikking van het bestuur gesteld om uit te reiken aan den Am- sterdamschen schilder, die daarvoor het meest in aanmerking kwam, werd in de vergadering van stemhebbende leden der maatschappij in tegenwoordigheid van den heer dr. E. Boekman, wethouder voor de kunstzaken van Amsterdam ter hand gesteld aan Jan Sluyters. Het bestuur had zich in deze aangelegenheid doen voorlichten door een referendum onder de leden. GEEN OPHEFFING DER PARLEMENTAIRE TMMUNTEIT VAN STAF DE CLERCQ De Belgische Kamercommissie voor Justitie is gistermiddag bijeengekomen om een verzoek tot machtiging tot vervolging te onderzoeken, dat door 't parket was ingediend tenlaste van den Vlaamsch- Nationalistischen afgevaardigde Staf de Clercq, we gens een artikel dat in het dagblad „Volk en Staat" is verschenen. De commissie heeft dit verzoek met zeventien te gen drie stemmen, bij een onthouding, afgewezen Thans moet de Kamer een beslissing nemen. Het voorste] van de heeren De Schrijver en Huart waarin zij aan het ministerie van juistitie vragen, eveneens andere bladen te vervolgen, die zich in gelijke termen als „Volk en Staat" hebben uitge drukt, werd verworpen. Uitbreiding van den Duitsehen Rijksdag. Vertegenwoordiging der geannexeerde gebieden in het Oosten. BERLIJN. 1 Februari (D.N.B.) Teneinde aan de Duitsche burgers in de teruggekeerde Oostelijke gebieden een vertegenwoordiging te bezorgen in den Groot-Duitschen Rijksdag, heeft de rijksregeering besloten tot de volgende wet. welke in het staatsblad wordt afgedrukt. Par. 1. De op den lOen April en den 14den December 1938 gekozen door de wetten van den 13en April 1939 aangevulde Groot-Duitsche Rijksdag zal met zooveel afgevaardigden worden uitgebreid als het getal van zestigduizend begre pen is in het totale aantal der in de ingelijfde Oostelijke gebieden wonende Duitsche burgers, die ouder zijn dan twintig jaar. Pai'. 2. De volgens par. 1 tot den Groot-Duit- schen Rijksdag toetredende afgevaardigden worden aangewezen door den Führer en rijks kanselier uit het aantal der in deze gebieden wonende Duitsche burgers, die ouder zijn dan 25 jaar. RANTSOENEERING VAN PAPIER IN ENGELAND. LONDEN, 31 Januari (Havas). De minister voor de leveranties heeft bekend gemaakt, dat binnenkort een decreet zal worden gepubliceerd waarbij rantsoeneering van papier wordt inge voerd. Goed nieuws voor de Spanjaarden. Franco kondigt hoogere loonen en salarissen aan. MADRID, 1 Februari (Havas). Daar volgens een officieele verklaring de kosten van levens onderhoud met 40 procent zijn gestegen, heeft Franco in een gisteren gehouden rede gezegd, dat de loonen en salarissen verhoogd moeten wor den. De ambtenarensalarissen zijn bij decreet met 30 procent verhoogd. Teraardebestelling commodore Schott. BATAVIA, 31 Januari. (Aneta/ANP) Van middag werd op treffende doch eenvoudige wijze op het kerkhof Laanhof te Batavia het stoffelijs overschot van commodore Schott, omgekomen bij de ramp van de PK-AFO op Bali, ter aaxde besteld- Van militaire zoowel als van ambtelijke zijde werd zeer groote belangstelling aan den dag gelegd, evenals van particulieren. Tallooze kransen gaven uiting aan het mede leven. Aan de groeve werd alleen gesproken door de heeren Crena de Iongh en Versteegh, terwijl ae heer Van Lennep, van de Holl. Beton Mij., namens mevr. Schott dankte voor de belangstelling. De verliezen der Sovjetluclitmacht. HELSINKI, 1 Februari. (Havas). De persdienst van het Finsche leger publiceert een rapport over de tweede oorlogsmaand, waarin onder meer gezegd wordt, dat gedu rende Januari 136 Russische vliegtuigen zijn neergehaald waardoor 't totale aantal neer geschoten Sovjet-toestellen tot minstens 287 is gestegen. „IJskoek" op de rails. AMSTERDAM, 1 Febr. Op het Centraal Sta tion alhier heeft men vandaag weer alles in het werk moeten stellen om de treindiensten normaal op gang te houden. De treinenloop ondervond slechts weinig moeilijkheden. De treinen uit de richting Utrecht kwamen met een kwartier ver traging binnen en ook sommige treinen uit het Noorden waren over tijd. Door den ijsregen, welke in de ochtenduren neerviel, werden de rails met een ijskoek bedekt zoodat de sporen en wissels moeten worden schoongekrabd of met pekel be sproeid Verdacht van spionnage. NIJMEGEN, 1 Februari. De politie alhier heeft dezer dagen twee mannen aangehouden, verdacht van spionnage. Eén der mannen, die jarenlang in Duitschland werkte, maar sedert korten tijd te Nijmegen logeerde, voerde geregeld besprekingen in koffiehuizen. De politie ging zijn gangen na en arresteerde hem toen hij op het punt stond van een bespreking terug te keeren. Er werd een kof fer met teekeningen van kunstwerken op hem be vonden. Een man, die in zijn gezelschap was, werd eveneens gearresteerd. Beiden zijn aan de justitie te Arnhem overgeleverd. MOEILIJKHEDEN VOOR AUTOBUSVERKEER NAAR HOOFDDORP De autobussen van Haarlem naar Hoofddorp hebben zeer veel last van de gladde wegen. Dit werd vanmorgen op de Ringvaart zelfs zoo erg dat de bestuurder van een der bussen den weg verliet om over het ijs zijn weg naar Haarlem te vervolgen. Om de tien minuten moest hij zijn wagen tot stilstand brengen om de ijzel van de voorruit te vegen. Alle dagen van Januari waren te koud. Het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bilt geeft het volgende voorloopige overzicht van het weer in Januari 1940. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was in Ja nuari de ochtendtemperatuur 7.5 graad beneden normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 22sten en den 15den, respectievelijk 12 graden en 0.5 graad beneden normaal. Alle dagen waren derhalve te koud. De gemiddelde maximumtemperatuur was 7.5 graad en het ge middelde minimum 8 graden beneden normaal. Op alle dagen was te De Bilt de minimumtempe ratuur beneden het vriespunt. Het aantal dagen met een maximumtemperatuur beneden het vriespunt bedroeg te De Bilt 22 tegen 4 normaal De neerslag, die voornamelijk als sneeuw viel, was in de verschillende provincies 30 tot 75 beneden normaal. De De Bilt werden 110 uren zonneschijn waar genomen tegen 53 normaal. Te De Bilt was de gemiddelde temperatuur uit de waarnemingen te 8.15 en 19 uur —5.1 graad. Hiermede ls het vroegere Januarlrecord van UtrechtDe Bilt, namelijk —3.3 graad in 1850, belangrijk overtroffen. Van de 3 wintermaanden December, Januari en Februari is er sedert het begin der waarnemingen in 1849 slechts één ge weest die kouder was, n.l. Februari 1855 met —5.3 graad. De in een vorige mededeeling vermelde nega tieve temperatuursom die een maat is voor de ijsvormlng, is vandaag (1 Februari) voor De Bilt aangegroeid tot —286 graden, waardoor de win ter van 1928/1929 is overtroffen. De winter van 1890/1891 blijft het echter voorloopig nog winnen met een temperatuursom van —342 graden, die zich uitstrekt van 26 November 1890 tot 23 Ja nuari 1891, toen flinke dooi intrad. Man slachtoffer van zandstorting. Woensdagmiddag omstreeks half vijf is op een zandafgraving onder Renkum een zandstorting voorgekomen. Twee personen werden hierdoor half bedolven. De gehuwde 55-jarige Th. J. B. uit Renkum kreeg een brok bevroren leemgrond op de borst, waardoor zijn borstkas werd inge drukt. Hij was terstond dood. De 36-jarige F. J. werd ter observatie naar het ziekenhuis te Wapeningen vervoerd. Zijn toe stand baart geen zorg. Het lijk van B. is naar zijn woning vervoerd. EERSTE KOMKOMMERS ZIJN ER. Op de veiling te Loosduinen zijn de eerste kom kommers uit de kassen aangevoerd. Zij waren af komstig van de kweekerij van Spronsen. Zij brach ten 44 ct. p. stuk op. In 1939 werden de eerste kom kommers een week later aangevoerd. TACHTIGJARIGE VROUW BEVROREN OP EEN WEILAND GEVONDEN. Woensdag heeft een boer op zijn weiland aan den Ooster Ringdijk te Amsterdam een oude vrouw gevonden, die in half-bewusteloozen toe stand op den grond lag. Haar voeten en handen bleken bevroren te zijn, De vrouw, een tachtig jarige weduwe, eenigszins kindsch, die bij haar dochter in Diemen inwoont, was Dinsdagavond tegelijk met de anderen naar bed gegaan. Toen men Woensdagochtend opstond, vermiste men de de oude moeder. Zij was ongemerkt in den nacht of in den vroegen ochtend van huis weg- geloopen. De vrouw is in zorgwekkenden toe stand naar het O.L. Vrouwe-gasthuis vervoerd. HAARLEMSCHE REG ROOTING. De volgende voorstellen zijn bij den raad in gekomen. Een voorste] van den heer J. G. van Kessel, lid van den Raad. om Burgemeester en Wethouders uit te noodigen de Contactcommissie voor de levens middelenvoorziening uit te breiden in den geest van de bestaande levensmiddelenraden. Een voorstel van denzelfde tot verhooging van post 463 der ontwerp-begrooting voor 1940 met f 2340.— (ieder raadslid weder een telefoonaan sluiting). Een voorstel van den heer M. C Hilbrink. arts. lid van den Raad, om post 541 der ontwerp-be grooting 1940 te verhoogen met f 1800.— ten be hoeve van de schooltandverzorging. Voorts waren bij den raad ingekomen: Een verzoekschrift van het bestuur der afdee- ling Haarlem van het Neutraal Verbond van Werknemers in het Bouwbedrijf o.m om spoediger en ruimer toewijzing van B-steun en om verlaging van tarieven van gas. electriciteit en water. Een adres van een aantal werklooze leden van de afdeeling Haarlem van den Algemeenen Neder landschen Bouwarbeidersbond om de regeering dringend te verzoeken den steeds stijgenden nood als gevolg van de stijging der prijzen van aard- apDelen en groente te lenigen. Een verzoek van het bestuur der afdeeling Haarlem van de Landelijke Vereenïging van werk- verschaffingsarbeiders en werkloozen Eendracht maakt Macht" om de eischen. welke dit bestuur gesteld heeft aan den Minister van Sociale Zaken ten aanzien van steunverhooging enz., te onder steunen. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft aan Prinses Beatrix ter gelegenheid van haar tweeden verjaardag een reproductie op 1/20 van de ware grootte aangeboden van den eersten trein, die honderd jaar geleden in Nederland liep, met bijbehoorende spoorbaan, stations en beveiligingen. Het geheel werd gemaakt door het personeel in de werkplaatsen Tilburg en Utrecht der Nederl. Spoorwegen. Uit Haarlem's Gemeenteraad. BEHANDELING DER BEGROOTING 1940. (Zitting van Donderdagmiddag). Hedenmiddag werden de algemeene beschou wingen over de begrooting voortgezet. De heer van Kessel R.-K.i verdedigde zijn voorstel (reeds in de afdeellngsvergadering aan gekondigd) om een Levensmiddelenraad in te stellen, waarin zitting moesten hebben vertegen woordigers van alle categorlën van belangheb benden. Thans is er wel een levensmiddelencommissie, maar die heett een te beperkte werking. De heer Noordewier (communist) wees er op, dat de kende blijft aanhouden De steun- trekkenden lijden daardoor veel. De regeering heeft wel eenige tegemoetkoming getoond, maar dat is bij lange na niet voldoende (De zitting duurt voort). SYNAGOGEDIENSTEN. NED. ISRAEL: GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 4.30 uur. Ochtenddienst te 8.15 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.35 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur, Zondag te 7.30 uur. Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen 's avonds te 7.15 uur. Zondag .s avonds te 7 uur. De diensten op de werkdagen, alsmede Tal moed Torah worden verricht in het Gemeente gebouw, Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Synago ge, Lange Begijnestraat 11. BIOEMENDAAL BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A M. de Klerk—Klerk, d.: M. C. SlechtComelisse. z.. wonende te Amsterdam; W. E. HoflandStapel, z.: E. K. H. van Hoeven- Abel. z. Getrouwd: L. de Blécourt en J. E. van der Plaats. Getrouwd: D. Kuiper en A. J. Kroon; J. P. Timmermans en A. Öpdam. Overleden: M. Bunders. 82 j.: W Nupoort. 78 j.: C. W. Zimmer 74 echtgenoote van A. Nieu- wenhuijse; A. Preenen. 82 j. wed. van J. G. Hekker; P J. Kremers. 60 j.. overleden te Haar lem; J. Schwarz. 63 J.. wed van S. Lek: A. Brusse 81 j., wed. van J. Vervooren HEEMSTEDE HARDRIJDEN BIJ ..DE VOLHARDING". Bij blijvende vorst zullen Vrijdagmiddag weer wedstrijden worden gehouden over 500 M voor de leden van ..De Volharding" te Heemstede. Waar blijven dr schoonrijders? Nog altijd heeft ..De Volharding" op haar pro gramma staan- „schoonrijden voor dames om de Burgemeester Jhr. Van Doorn-schaats" en „schoon rijden heeren om den Botbijl-beker" Als men zoo eens een kijkje neemt op de middenbaan. dan ziet men wel vele dames en heeren. die aardig bedre ven zijn op de\,ronde" ijzers, doch het bestuur ^an maar geen voldoende aantal deelnemers krijgen. Na zulk een langen winter als thans mogen wij toch verwachten, dat deze wisselprijzen weer voor een jaar een bestemming krijgen. Laat men niet ts bescheiden wezen, maar zich aanmelden voor deelneming. DE VERJAARDAG VAN PRINSES BEATRIX. Hoewel bepaald was dat de verjaardag van Prin ses Beatrix in allen eenvoud zou passeeren, had het bestuur van de ijsvereeniging „De Volharding" be sloten, dezen verjaardag toch te vieren op de ijs baan. Zoo ontvingen de bezoekers Woensdagavond een papiertje met een nummer er op. dat voor een soort wedstrijd moest dienen. Te kwart voor 10 deelde de voorzitter, de heer G. H. Onstein, de bepalingen van den wedstrijd mede, na eerst herinnerd te hebben aan de span nende dagen van twee jaar geleden. De bepaling was dat ieder houder van een zeker nummer een volgend nummer moest zoeken Nadat de lichten waren gedoofd, waarvoor in de plaat3 kwamen talrijke Bengaalschè lichten, die de banen een fraaien aanblik gaven, ging men op zoek naar zijn of haar nummer, dat natuurlijk een heer of dame was. De eerste 3 gelukkige paren waren mej. D. Duin eti de heer L. Kuipers, mej. V. Braam en de heer H de Boer en mej. Tini Bloem en de heer L. Kooijman Sr. Met eenige toepasselijke woorden reikte de voorzitter in het Restaurant de prijzen uit, welke bestonden uit doozen bonbons en sigaren en siga retten. Met het zingen van het Wilhelmus en een „Leve Prinses Beatrix" werd besloten. VERGADERING TUINLIEDEN. Woensdagavond hield de onderlinge tuinlieden- vereeniging „Aerdenhout en O." een vergadering met als spreker den heer K. Goudzwaard, die een causerie hield met lichtbeelden over moderne tuinen. Nadat eenige huishoudelijke zaken waren afge handeld, waaronder de vaststelling van den datum der huisbroeitentoonstelling welke op 22 Februari werd bepaald, begon de heer Goudzwaard zijn le zing met het geven van een historisch overzicht der tuinarchitectuur, om vervolgens er op te wijzen, dat de Kruisvaarders de tuinkunst naar onze stre ken overbrachten; het was later Jan Vredeman de Vries, die in Rome deze tuinkunst bestudeerde, en hier toepaste. Tijdens de gouden eeuw lieten de patriciërs groote buitens bouwen en in dien tijd was de tuinarchitectuur in Nederland beroemd. Onder Lodewijk XIV werd weer een nieuwe stijl ingevoerd, in den geest van de tuinen van het Pa leis van Versailles, later weer de Rococostijl, rommelig en een bespotting der Ned. tuinkunst, de landschapsstijl in den tijd van Napoleon, en het waren vooral J. G. Michael, de Zocher's en Copijn's, die daarop voortbouwden en waaraan Nederland nog vele mooie herinneringen heeft. In dit verband noemde spr. onzen nestor Leonard A. Springer en tenslotte Hugo Poortman die den naam van onze tuinarchitecturen op een hoog peil hebben ge bracht. Daarna gaf spr. ten aanzien van den aanleg der moderne tuinen talrijke wenken, hoe een ruin aan gelegd kan worden, waarbij hij er op wees, welk nut het doode materiaal als steenen voor keer- muurtjes, flagstones, waterpartijen e. d. men mo dernen tuinarchitect kunnen bewijzen. Ook gaf hy verschillende wenken voor den aan leg van kleine tuintjes. Met vele plaatjes op het witte doek werd de causerie toegelicht. Voor de aanwezige tuinlieden was het weer een leerzame avond. IJMUIDEN VERTROKKEN TRAWLERS. Woensdag is vertrokken de trawler Gerberdina Johanna IJM 38 en heden is de L S. Groen IJM 130 naar zee gegaan. De Clasina Luther IJM 60, die Woensdag naar zee zou vertrekken, kreeg midden in de Schippershaven machineschade, doordat de uitlaat van den conden sor door ijs verstopt werd, waardoor de condensor sprong.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11