Haarlem's Dagblad Sneeuw en ij zei koning op den weg Begrooting 1940. Sneeuwlaag hier en daar anderhalve meter hoog Over de schreef Duifsche duikboot tot zinken gebracht Chef van den Belgischen generalen staf treedt af. e 57e Jaargang No. 17368 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux Groots Houtstraat 93, bijkantooi Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 1 Februari 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25. franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel* ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.55 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementslarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. O Ly De Haarlemsche gemeenteraad is Woensdag be gonnen met de behandeling van .de begrooting voor dit jaar. En aangezien er in 1939 raadsver kiezingen geweest zijn en daarna de samenstel ling van het college van B. en W. aanzienlijk ge wijzigd werd, moet er nu extra over politiek ge praat worden. Sinds lange, lange jaren was er van de vier wethouders éen R.K., éen S.D.A.P.'er, éen vertegenwoordiger van de Protestantsch- Christelijke Partijen en éen VD. De vier voor naamste geestesrichtingen in de bevolking waren dus in het college vereenigd. Na de verkiezingen van het vorige jaar veranderde dat. De twee grootste partijen, R.K. en S.D.A.P., wierpen voor het eerst hun stemmenoverwicht ter benoeming van alle wethouders in de schaal en verdeelden onder elkaar de vier zetels. Dat is in September gebeurd en nu is de nakaarterij aan de orde. Zooiets is een traditie bij politieke bestuurs lichamen. En men moet tradities niet alleen met het oog der nuchtere practijk bezien. Maar wij Hollanders zijn niet erg tot haar handhaving ge neigd, als zij heelemaal niet meer in het beeld van den tijd passen. En dat is met deze, geloof ik, het geval geworden. Niet alleen is het onpractisch nog over de verkiezing van wethouders te debat- teeren, als zij al vijf maanden geleden voor vier jaar gekozen zijn, maar bovendien past het niet meer in het tempo van dezen tijd. Die is gewend aan snelle commentaar zoowel als aan snelle be richtgeving en beleeft bovendien zulke groote ge beurtenissen, dat men van kiezers niet meer ver wachten kan dat zij na zooveel maanden zich nog eens gaan verdiepen in zoo'n wethoudersverkie zing. Dit gevoelen kwam ook wel in den Raad tot uiting en merkwaardigerwijze juist van de zijde van een spreker en een spreekster, die tot de Protestantsch-Christelijke en Vrijzinnige rich tingen behooren. De heer Johan Visser zei dat het practischer was geweest dit debat in Septem- >er te houden, vóór de verkiezing der wethouders, maar dat de twee grootste fracties er toen niet op in wilden gaan Hij nam er nu toch nog maar aan deel. Mevrouw Scheltema-Conradi toonde heelemaal geen lust meer om er nog over te spre ken, aangezien de wethouders er nu allang zaten en er met hen verder gewerkt zou moeten worden. Misschien zijn deze uitingen symptomatisch en doen zij zich ook in andere begrootende gemeen teraden voor. Het zou mij niet verbazen als de traditie van het nakaarten over verkiezingen haar langsten tijd geleefd heeft. Een andere traditie in den Haarlemschen Raad ging er Woensdag al aan. Die wilde, dat de lei ders van de grootste fracties de algemeene be schouwingen plachten te openen. Ditmaal lieten zij de anderen voorgaan en mr. Van Dam (V.D.) meende hier een overeenkomst te zien met den regel in de rechtspractijk, dat de openbare aan klager aan het woord komt vóór de verdachte. Dit was overigens niet als inleiding tot een betoog vol vlammende verontwaardiging bedoeld. Of schoon de V. D., die bij de laatste raadsverkie zingen van 3700 tot ruim 9000 stemmen en van 2 tot 5 zetels gestegen waren, wel het diepst ge troffen waren door de verandering in B. en W. Want zij gingen het sterkst vooruit en verloren hun vertegenwoordiging in het college. Overigens, zei mr. Van Dam, gold de zaak minder dien zetel achter de groene tafel dan wel het feit, dat het college geen afspiegeling meer is van de vier voornaamste richtingen in de bevolking. Het re- geeren met een meerderheid en een oppositie acht hij verouderd. En hij besteeg den ivoren toren waarin prof. Huizinga woont en waarin deze hoogleeraar zijn „Schaduwen van Morgen" schiep. Mr. van Dam erkende ze nu als de Scha duwen van Vandaag en bestreed de macht van het domme getal, of de domme macht van het getal, die zich niet bekommert om de denkbeelden die achter kleinere getallen staan. Maar tenslotte zei hij dat zijn fractie niet van zins was een stelselmatige oppositie tegen dit college te gaan voeren. Samenwerking acht zij in deze tijden beter en noodig. En een overeenkomstig geluid kwam van de Protestantsch-Christelijke zijde toen notaris Wol zak het zijne in het midden bracht. Ook hier geen aankondiging van oppositie. De A. R. zullen niet als oppositie optreden, maar zij betreuren de verstoorde samenwerking tusschen de rechtsche paitijen en hopen dat die nog eens moge weder - keeren. Later kwamen de heeren Noordhoff (S.D.A.P.) en Klein (R.-K.) als de fractieleiders der beide „regeeringspartijen" aan het woord en gaven omstandig antwoord op de grieven die van de andere zijde geuit waren. Die grieven en die ant woordenu vindt ze in ons raadsverslag. Erg veel discussie over de begrooting der finan ciën is er nog niet geweest. En is ook eigenlijk moeilijk te verwachten. Men weet dat de gemeen ten zeer gebonden zijn aan het strenge toezicht dat „hoogerhand" op haar uitgaven uitoefent, dat hoogerhand ze tot allerlei beperkingen dwingt en ze intusschen geheel laat opdraaien voor de zware uitgaven voor armenzorg, die in centrum gemeenten als Haarlem extra-drukkend zijn. De gemeentelijke autonomie is grootendeels verdwe nen. En van dezen toestand getuigde een motie zooals de heer Noordhoff indiende: de Raad ver zoekt B. en W. zich met de Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten te verstaan opdat die de regeering verzoeke, een deel van de gemeentelijke armenzorg voor haar rekening te nemen op de zelfde wijze als nu met de uitgaven voor de werk- loozenzorg geschiedt. Zoo'n motie geeft een beeld van den toestand. Er zal no? wel wat meer in financiëelen zin aan de orde worden gesteld met meer kans wellicht dan het voorstel dat de heer Peper aankondigde, om de steunbedragen nog eens met tien procent te verhoogen maar deze eerste twee zittingen waren geen voorbode van een financieel debat „in grooten stijl". Vandaag en morgen zullen de de batten zich voortzetten. R. E. I Met man en macht wordt aan de opruiming gewerkt In de omgeving van Haarlem zijn de wegen door gladheid voor het verkeer haast onbegaanbaar. Ook op den Rijksweg naar Velsen bleven verscheidene auto's staan. Tusschen Santpoort en Velsen is een groot aantal sneeuwruimers aan gesteld om de wegen zooveel mogelijk berijdbaar te maken. Ook militairen verleenen assistentie. HET wegverkeer heeft het dezen winter wel zeer hard te verduren. De sneeuw en vorst hebben sinds enkele dagen al de overhand behaald en honderden auto's doen vastloopen, maar vanochtend is daar nog de ijzel bijgekomen, waardoor het zelfs op de groote Rijkswegen slechts mogelijk was in zeer vertraagd tempo' te rijden. Tientallen wegen onbegaanbaar geworden In het Noorden Ls de toestand der wegen, met uitzondering van de hoofdverbindingen, deplo rabel; in Drente zijn alle D. A. B. O.-diensten stilgelegd, behalve de dienst MeppelNijeveen en Groningen—Beilen. Overigens doet de sneeuw-overlast zich in alle windstreken van het land gelijkelijk gelden. Op den Afsluitdijk zijn tientallen auto's vast- eloopen. Verscheiden kregen gebroken assen. De politie waarschuwde alle automobilisten, die den overtocht wilden wagen, liever terug te keeren. De snijdende Zuid-Oosterstorm stuift de sneeuw van het IJselmeer af tot een meter hoog op den dijk. Met man en macht wordt er gewerkt om verbetering in den toestand to scheppen. Rijkswaterstaat heeft ploegen van vijftig man onafgebroken aan den arbeid gesteld om den weg sneeuwvrij te maken, dóch het is onbegon nen werk. Zoodra een gedeelte zoo goed mogelijk is schoongemaakt, bouwt de storm nieuwe sneeuwbarrières. Geholpen door militairen zet ten de werklieden echter hun pogingen over de geheele lengte van den dijk onvermoeid voort. In de gemeente Wieringen, van Den Oever tot aan het monument, is de weg nog vrij goed be gaanbaar. Doch voorbij"'het monument en vooral bij Breezanddijk begint de misère eerst goed. Tusschen Breezanddijk en Kornwerderzand hebben tientallen auto's, autobussen en veewa gens het tegen de sneeuw moeten afleggen. Ook aan den Frieschen kant van den dijk, van Kornwerderzand tot voorbij Zurich, zijn vele automobilisten blijven steken. Zeker zestig a zeventig auto's hebben zoovast als een muur op den dijk gestaan. Een groot aantal van deze gestrande wagens is in den loop van den dag weg gesleept, doch er staan nog verscheidene inge sneeuwd. In Zurich werden vijf auto's binnen gebracht met gebroken assen en veeren. In Friesland is nog maar een enkele weg eenigszins berijdbaar. In groote deelen der pro vincie is verder ieder verkeer, behalve te voet, on mogelijk geworden. Op den rijksweg Leeuwarden-Groningen was tot Woensdagavond nog verkeer mogelijk, maar daarna is er zooveel sneeuw op den weg geko men, dat er ware „Sneeuwduinen" werden ge vormd, welke even zoovele vallen voor het auto verkeer zijn. Verscheiden auto's zijn inge sneeuwd en kunnen niet vóór of achteruit. Rijksstraatweg Amsterdam Utrecht geblokkeerd. Het verkeer op den rijksstraatweg Amster damUtrecht is op sommige gedeelten geheel ontwricht. Onder de gemeente Abcoude onder vinden de automobilisten en andere weggebrui kers den grootsten overlast van de sneeuw. Het verkeer tusschen Nieuwersluis, Vinkeveen, Wil ms en Mijdrecht is geheel gestremd. Op de Vinkeveensche Zuwe staat een auto, die al meer dan drie dagen is ingesneeuwd. Niets is meer van het voertuig te onderscheiden. Het is slechts een sneeuwhoop. Met man en macht is het personeel van den Rijkswaterstaat bezig den weg sneeuwvrij te maken. AmsterdamAlkmaar onbegaanbaar. De weg Amsterdam—Alkmaar is onbegaan baar, zoodat de route via Haarlem moet wor den genomen. De weg Alkmaar—Den Helder is zeer glad. De N. Z. H. Tram kon haar diensten in Water land niet hervatten, aangezien er aan de op stuiving van sneeuw nog steeds geen einde is ge komen. Enkele diensten werden, zoo goed en zoo kwaad als het ging, met autobussen onderhouden, namelijk naar Broek, Edam en Volendam. Tusschen Amsterdam en Nieuwendam konden de trams normaal rijden. De toestand op de rijkswegen in West- Brabant is van dien aard. dat de A. T. O. vanmorgen bijna alle autobusdiensten heeft moeten stopzetten. De diensten van Breda op Lage Zwaluwe en Gorinchem zijn geheel gestaakt. De toestand op de wegen is van dien aard, dat autobussen, die onderweg wa xen, Breda niet konden beieiken. De chauf feurs hebben telefonisch medegedeeld, dat zij de bussen langs den weg hebben moeten zetten. Alleen de A. T. O.-dienst op Tilburg wordt, zij het met groote vertraging, onder houden. De vrachtdiensten van de A. T. O. zijn geheel stopgezet. Reeds gisteren hebben deze diensten de plaatsen in het land van Heusden en Altena niet kunnen bereiken. De B. B. A. (Brabantsche Buurtspoorwegen en Autodiensten) tracht nog, alhoewel met urenlange vertraging, den dienst gaande te houden. In het bijzonder de lijn van Breda naar de Belgische grens en naar Roosendaal is nagenoeg onberijdbaar. Op den weg BredaMoerdijk zijn vanmor gen tal van particuliere auto's vastgeloopen bij pogingen om de brug bij Terheyden te passeeren. Sneeuwlaag van 1Ï4 meter. Ook in de omgeving van Haarlem bezorgt de nieuwste luim van koning Winter den autobestuurders veel hoofdbrekens. Allerwegen ontstaan opeenhoopingen van sneeuw, welke groote belemmeringen voor het verkeer vormen. De Rijksweg van Haarlem naar Velsen, die pas weer keurig in orde was gemaakt, was gister middag tijdelijk opnieuw onbegaanbaar ge worden. De wind joeg de sneepw van de weilanden in dichte wolken over den weg en op sommige plaatsen bij Waterland en Beeckensteijn vormden zich sneeuwbarrica- den van 1 Meter hoogte. Het verkeer geraakte hierdoor hopeloos in de war, totdat een groot aantal militairen ten koste van hun vrijen mid dag, dien ze hadden gekregen ter gelegenheid van den verjaardag van prinses Beatrix, aan het werk werden gezet om den weg vrij te ma ken. Hun werk was niet vergeefs want zij slaag den er in het verkeer weer mogelijk te maken Op wegen van Haarlem naar Velsen. Amster dam en Leiden ls het personeel van Rijkswater staat met man en macht aan het werk om de sneeuw op te ruimen. Met sneeuwploegen kan niet worden gewerkt, want daarvoor is de sneeuw te hoog en ook te zeer vastgevroren. Op den weg van Amsterdam naar Sassenheim zijn een honderdtal werklieden en militairen bezig om met schoppen en ook het bezems de sneeuw laag van het wegdek te verwijderen. De Oostelijke baan was gisteren geheel ondergesneeuwd, en het verkeer moest derhalve in beide richtingen langs één baan worden geleid. Men tracht thans de oostelijke baan bij gedeelten vrij te ma ken en het verkeer weer zooveel mogelijk langs twee banen te leiden. Op den weg naar Velsen zijn een 70-tal werk- lliedgn en militairen onafgebroken in de weer. Het wil er steeds nog niet op lijken, Dat deze winterkou wil wijken; Wat kou en ijs, zoo nu en dan, Dat is natuurlijk wel in orde. Maar gaat het zoo hardnekkig worden, Dan krijgt men z'n bekomst ervan. Er zijn, geloof ik, weinig menschen, Die zich nu nog iets andei-s wenschen Dan dooi, zoo hard als 't wezen mag; Op Zondag dan maar weer bijvoorbeeld, Maar, als het mooglijk wordt geoordeeld, Veel liever nog vandaag den dag. Want al dat glibberen en glijden, Met pijnlijk vallen tusschenbeiden, Al die ontwrichting van 't verkeer; En, 't laatst maar niet het minst gesproken, Voortdurend maar dat harde stoken, Dat ergert daaglijks meer en meer. Zoo luchten wij ons hart in klachten En verder hopen wij en wachten, Of het nog niet eens uit mag zijn; Intusschen moeten w'ons wel buigen, Dit kan ons nog eens overtuigen: Wat zijn wij eiglijk zwak en klein. Op zeer vele wegen is vanmorgen zand ge strooid om het verkeer ondanks de ijsvorming voortgang te doen hebben. De Rijksweg van Gorkum naar Meteren (bij Geldermalsen) is weder eenigszins berijdbaar. Het verkeer Utrecht-Vianen-Waardenburg- Den Bosch en terug moet tusschen Linge en Waardenburg den thans in gebruik zijnden om weg over Geldermalsen blijven volgen, welke omweg ter plaatse is aangegeven. Gisteren hebben ook verschillende autobus ondernemingen haar diensten in verband met de gladheid of "de onbegaanbaarheid van den weg moeten staken. De sneeuw heeft zich hier en daar tot 1 Vz Meter opgehoopt! Ook op den weg naar Amsterdam wordt natuurlijk alles in 't werk gesteld om het verkeer te gerieven. Ongeveer 10 sneeuwploegen van den Prov. Waterstaat zijn in Noord-Holland, waar noo dig geassisteerd door handkracht, in touw. Ook de Kruisweg in de Haarlemmermeer en de Spaarndammerweg krijgen èen beurt. (Men zie ook pag. 2). Aantal overlevenden door de Britten gered. Woensdagavond werd officieel te Londen ver klaard dat de duikboot, waarop Chamberlain des middags in zijn rede doelde (men zie pag. 5) voor dat zij tot zinken gebracht werd, het in convooi rende Britsche s.s. „Vaclite" (5062 ton) in den grond had geboord. De bemanning van de „Vaclite" werd door een Italiaansch schip aan boord genomen De escortevaartuigen wierpen dieptebommen uit. doch verloren tenslotte het contact met de duikboot Later zag een Britsch watervliegtuig den onder zeeër, die blijkbaar niet meer in staat was te dui ken. Het vliegtuig liet bommen vallen, waarop de duikboot het vuur opende, dat met mitrailleurs werd beantwoord. Ook het vliegtuig verloor daar op de duikboot tengevolge van de bewolking ui' het oog, doch het meldde de positie aan 'de schepen. Toen deze ter plaatse aankwamen, was de duikboot gezonken. Eenige overlevenden der bemanning, die in een rubberboot ronddreven, alsmede eenige andereu. die zich boven water hielden, werden opgepikt. Haves meldde vanmorgen dat de overlevenden van de Duitsche duikboot vandaag in Engeland aan land gebracht zijn. De meesten hunner leken nog geen twintig jaar te zijn. Zij verlieten de haven var. ontscheping in twee bewaakte auto's. Nieuwe groep Duitsche duikbooten in actie? In Britsche marinekringen wordt gezegd dat ei aanduidingen zijn dat er opnieuw een groep U-booten en wel de vijfde sedert het uitbreken van den oorlog naar zee is gegaan teneinde te trachten het Britsche systeem van convoyeering te breken In deze leringen zeide men dat zij een nieuwe be dreiging zullen ontmoeten in den vorm van een ver groot aantal anti-duikboot patrouilles. Er wordt de aandacht gevestigd op het feit dat de laatste twee dagen de Duitsche luchtmacht haar aanvallen ge concentreerd heeft op Britsche schepen, welke zich bevinden in de veiligheidszone, die gevormd word! door de onlangs gelegde Britsche mijnversperring van vierhonderd mijl. Men veronderstelt dat de Duitsche duikbooten het opzoeken en aanvallen van Britsche schepen allerriskantst vinden. (United Press) I Het woord is aan Sirius: Menigeen tracht op anderen indruk te maken alleen om het geloof in zichzelf niet te verliezen. Besluit uit persoonlijke redenen voortgekomen. Ceneraal-majoor Michiels de nieuwé legerleider. Woensdagavond hebben de leden van de Bel gische regeering vergaderd onder voorzitter schap van minister-president Pierlot Na de vergadering werd het volgende communiqué gepubliceerd: De minister van landsverdediging heeft den ministerraad medegedeeld dat luitenant-gene raal Vandenbergen. chef van den generalen staf van het leger, den Koning heeft verzocht hem van zijn functie te willen ontheffen om hem een commando te geven. De minister, generaal Denis, deelde verder mede dat htf voornemens is den Koning voor te stellen gene- raal-majoor Michiels te benoemen tot chef van den generalen staf. De ministerraad hechtte hieraan zijn goed keuring." Het persbureau Belga meldt nader: Het door generaal Vandenbergen ingediende verzoek om ontslag als chef van den generalen staf heeft algemeen levendige verrassing gewekt. In welingelichte kringen verklaart men dat gene- naal Vandenbergen zijn besluit zonder eenigen druk van buitenaf heeft genomen en dat het geen ver band houdt met meeningsverschillen tusschen den generaal en hoogere autoriteiten. Slechts persoon lijke overwegingen hebben tot het besluit van gene raal Vandenbergen geleid. Generaal-majoor Michiels, die voorgedragen is als opvolger van generaal Vandenbergen, is in 1881 te Brussel geboren. Na in 1909 de krijgsschool als onderluitenant te hebben \erlaten, was hij tijdens den oorlog van 1914 tot 1918 chef van het bureau operaties bij het hoofdkwartier van luitenant- generaal baron Van Dixmude. Hij werd, na in 1919 tot majoor te zijn benoemd, chef van den staf van het eerste legerkorps. In 1934 werd hij aan het hoofd geplaatst van het regirrfent grenadiers. De in 1937 tot generaal-majoor bevorderde officier werd in September 1939 belast met het bevel over een divisie. Wapen uit den wereldoorlog weer in gebruik? LONDEN 31 Januai-i. De kapitein van den trailer „Russell", die gisteren met zijn schip in Engeland is aangekomen» heeft verteld dat een Duitsche vlieger van een wapen heeft gebruik ge maakt, dat men in dezen oorlog nog niet heeft toe gepast, n.l. stalen pijltjes. Wij waren op ongeveer 100 mijl uit de kust aan het visschen, zoo verhaalde hij, toen een Heinkel- bommenwerper plotseling omlaag dook en op een hoogte van ongeveer 15 meter mitrailleurvuur open de, waardoor echter niemand werd gewond. De be manning ging ten slotte in de boot en bleef op een aistand van het schip. Men zag dat het vliegtuig brandbommen liet vallen, maar ook zag men een bundel voorwerpen, die op pijltjes leken. Er waren honderden, maar alle misten het schip cn kwamen in zee terecht. Daarna de piloot dacht blijkbaar, dat het schip wel zou zinken wuifde hij en vloog weg. Toen keerde de bemanning naar het schip terug en zag, hoe het op verscheiden plaatsen van het dek gebrand had. United Press herinnert er aan dat de Duitschers in den oorlog van 1914 ook stalen pijltjes hebben gebruikt, die in staat waren in een stalen helm te dringen (United Press). Betrokken lucht en lichte vorst is de verwachting voor morgen. De Zuid- Oostenwind zal ons om de ooren blijven blazen en sneeuw en regen aanvoeren. HEDEN: 12 PAGINA'S. Hol Fransche legerbericht. „Vijandelijke stellingen binnengedrongen." Uit Parijs: Het Fransche legerbericht van Woens dagavond luidt: „Onze patrouilles zijn op verscheidene punten de stellingen van den vijand binnengedrongen en heb ben hun taak met succes vervuld." Hedenmorgen viel niets meer te melden. BERLIJN, 1 Februari (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „In het westen zwak artillerievuur. Een onzer verkenningsafdeelingen vérnietigde op den 30en Januari een vijandelijke versterking in het grens gebied ten westen van Saarlautern en keerde zonder verlies terug. De Duitsche luchtmacht zette de verkennings vluchten tegen Groot-Brittannié voort". HAARLEM EN OMGEVING pag. De Haarlemsche raad is begonnen met de be handeling der Gemcentebegrooting. 6 BINNENLAND Sneeuw en ijzel beheerschen den weg. 1 De politie verspreidt een signalement van den man, die bij het incident te Moerdijk betrok ken is. 3 De politie zoekt een man. die vermoedelijk licht signalen voor bestuurders van vreemde vlieg tuigen heeft uitgezonden. 3 BUITENLAND De ehcf van den Belgischen generalen staf is afgetreden. J Chamberlain stelde in zijn laatste rede vast dat de neutralen vrij zijn in het bepalen van hun houding. g Sovjet-vliegtuigen bombardeerden Rovaniemi. 5 De nieuwe Japansche regeering zet den strijd tegen de komintern voort. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Begrooting 1940. j Speciale dienst: Met de „Reiger" naar Zuid- Afrika 3 Van een bijzonderen medewerker: Naar Finland. 3 K. de Jong: H. O. V.-concert. 4 Voor de Vrouw 3 De Burgerlijke Stand van Haarlem ls opge nomen op m LAATSTE BERICHTEN

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1