VERFFABRIEK TE HUIZEN DOOR BRAND VERWOEST. Strijd om Atlantis Een ernstige belemmering voor het verkeer Ook in Noord Holland werd de sneeuw door den wind op sommige plaatsen zoo hoog opgejaagd, dat auto's in de witte massa .strandden Een verffabriek te Huizen is Woensdagdoor een feilen brand geheelverwoest Tijdens het blus- schingswerk De Duitsche gezant verlaat het paleis Noordeinde te den Haag na het teekenen der felicitatieregisters ter gelegenheid van den tweeden verjaardag van Prinses Beatrix 4 Sneeuwmisère. Een der door de opgewaaide sneeuw volkomen geblokkeerde verkeerswegen in Noord-Holland, gezien bij avond Irf een Duitsch oorlogslazaret aan het Westelijk front. Draagbare Röntgen- apparaten maken het mogelijk, om plaatselijk fotografische opnamen te maken, waardoor den gewonden een pijnlijk vervoer bespaard blijft Gustl Berauer werd winnaar van de internationale wintersportweek, welke te Garmisch Partenkirchen gehouden is. Hij won den 18 KM.-loop en maakte een sprong van meer dan 52 meter Van de ten bate van O. en O. onlangs in Amsterdam gehouden zwemwedstrijden is Woensdag het batig soldo aan de betreffende instantie overgedragen. De heer B. P E. van Es (links) overhandigt het het bedrag aan overste W. A. Boswijk Een onderscheiding op het ziekbed. Een Finsche soldaat, die tijdens den strijd tegen de Russen gewond werd, ontvangt ir\ het hospitaal een decoratie voor de door hem betoonde dapper heid De vierde internationale wintersportweek te Garmisch Parten kirchen. De winnaar, Gustl Berauer, passeert de finish door Willy Reese 14 Te Londen. Parijs, Berlijn, Rome. Moskou, Tokio, Peking, Cairo, Rio de Janeiro, Timboektoe, San Fransisco, Chicago, overal in de wereld had men de stem gehoord en was men vol aandacht. Reeds herhaalde malen hadden de dagbladen over de plannen van den Amerikaanschen ingenieur James MacKinley in lange series artikelen berich ten gebracht. Men had ze gelezen, had over de plannen tot het bouwen van een drijvende stad midden in den Oceaan gelachen, en was men van meeciing geweest, dat de verwezenlijking van zulk een plan toch nog in de verre toekomst moest lig gen. Nu echter heette het: Vanderlip bouwt de drij vende stad Atlantis. Dit bericht alarmeerde de ge- heele wereld. Vanderlip was de belichaamde doilarmacht van de Vereenigde Staten. Zijn macht stiekte zich uit ver over de grenzen van de Staten. Hij was de schuldeischer van alle Europeesche Staten. Hij fi nancierde ook Chineesche generaals, voor zoover dat overeenkwam met de belangen der Vereenigde Staten. En nu zou Vanderlip de drijvende stad bou wen wie nog aan de uitvoering der plannen getwij feld had, twijfelde nu niet meer. In de centrale cel van het zeven en tachtig ver diepingen nooge gebouw zetelde John Vanderlip. omringd door een battery van telefoons en telex apparaten. Een paar woorden, in een van deze toe stellen gesproken, kon reeds enkele uren later de beurs van Parjjs, Londen of welke stad ook, in op roer brengen, waarden of menschen ten val bren gen en of tot een duizelingwekkende hoogte op voeren. John Vanderlip had het spitse, magere gezicht, de ingevallen wangen bespannen met de gerimpel de, droge huid, in het kort de geheele gestalte van den ouden Rockefeller, met dit verschil, dat de oude olie-magnaat meer dan dertig jaar ouder was dan hij. Ook lagen zijn oogen zoo diep in hun kas sen, dat niemand ooit met zekerheid de kleur ervan had kunnen noemen. Niemand heeft echter ook nog ooit de gelegenheid gehad, dezen man daar toe in de oogen te zien. In ieder geval zagen ze nog zeer scherp. Maar de hersenen werkten nog scherper. Tegenover Vanderlip zat een nog jonge man, blond, bleek, zeer smal, zeer slank, zeer lang. Hij zag er neg vrij onbeteekenend uit met zijn dertig jaren. Een bekende filmdiva had van hem gezegd, dat hij heelemaal geen oogen had; ze leken op knieschijven, die men in een montuur had gezet. Toch moest deze jonge man zich reeds zeer ver dienstelijk hebber? gemaakt, anders had de filmdiva de moeite niet genomen, zijn oogen, al was het ook maar met knieschijven, te vergelijken. Bovenal was het echter van overwegend belang, dat deze man tegeaover John Vanderlip zat. En het was dan ook niemand minder dan de ingenieur James MacKinley. MacKinley was zoo juist teruggekeerd van de eerste steenlegging als men het zoo noemen mocht van de drijvende stad Atlantis. Dat wil zeggen: het eerste drijvende lichaam van 300 me ter lengte, 40 meter breedte en 40 meter diepte was op 43 graden lengte en 45 graden Noorder breedte vastgelegd en verankerd. Tot op het laatste oogenblik had men over deze gebeurtenis de strengste geheimhouding bewaard, om het resultaat af te wachten. Nu het over brengen en veranderen van den eersten caisson echter verrassend goed van stapel was geloopen, zou de wereld vernemen, dat de bouw van de stad in de zee begonnen was. Al was het dan 'ook gelukt, de zaak tot op dit oogenblik voor de groote massa geheim te houden, toch hadden bepaalde kringen in Europa, die bij het werk sterk geïnteresseerd waren, kennis ge kregen van de verankering van den eersten cais son. die op een werf te New York was gebouwd. En dit was voor hen in zekeren zin het signaal, om hun afwachtende houding te laten varen en hun rechten en belangen te doen gelden. Ook Frundsberg had dadelyk de kans, die hem werd geboden, aangegrepen. Voor Vanderlip lagen de laatste berichten van den „Herald" en den „New York Times": „Op Stralen over den Atlantisehen Oceaan! Herbert Wallner gelukt, het luchtverkeer der toekomst geheel nieuwe en tot nu toe volkomen onbekende wegen te wijzen. Het is hem gelukt, stralen te vinden, die hij dienstbaar-maakt aan de voortbeweging van vaste metalen lichamen. In de electriciteitswerken te Duisburg werd voor genoodigden en de pers de eerste stralen- glijder gedemonstreerd. Op het proefterrein had men twee tien meter hooge torens een ontvang en uitzendstation op een afstand van 500 meter van elkaar gebouwd. Beide stations hebben ma chinekamers. die geheim gehouden en aan nie mand getoond worden. De stations hebben uitge strekte platvorms. De glijder beslaat uit een auto- mobiel-carosserie, die op zes breede onderstellen is gebouwd. Een monteur bestijgt dit eigenaardige gevaarte. Dan trekt plotseling een groene, breede stralenbundel als een lichtende band van toren tot toren. Een startschot en de glijder vaart geluid loos met groote snelheid over de stralenbaan. De proef is schitterend gelukt en wekte overal groote bewondering. In een ons toegestaan interview deelde Inge nieur Herbert Wallner ons nog de volgende in teressante bijzonderheden over zijn plannen mede: Mijn doel is, met deze stralen de groote oceanen te overbruggen. Ik heb geweldige afstanden noo- dig, om de kracht der stralen ten volle te kunnen gebruiken. De stralenglyder heeft veel voordeelen boven het luchtschip en de vliegmachine. Hij Is volkomen onafhankelijk van de weersgesteldheid. Omdat zyn baan vastligt, heeft de mist er geen invloed op. Zijn economie wordt reeds Hierdoor bewezen, dat hij hoegenaamd geen brandstof heeft mee te voeren. Wij zullen ook niet verplicht zijn tusschenlandiirgen te maken op drijvende eilanden of op de drijvende stad, die men in den Oceaan wil bouwen en verankeren. Ik hoop, dat de stralenglijder een snelheid van duizend kilometer per uur zal bereiken. Wy zul len vermoedelijk reeds over twee of drie jaar den afstand HamburgNew-York ip den zelfden tijd in den stralenglijtrein afleggen als nu Hamburg- Berlyn." Vanderlip had de kranten toegereikt aan MacKingley en ondertusschen een paar bevelen in de telefoon geroepen. Het waren bevelen aan de pers. MacKingley gaf de bladen terug en stak een kor te pijp aan. „Wat die Duitsche ingenieur beweert, lijkt me toch werkelyk al te fantastisch. Al is hem nu dat experiment gelukt, maar om na dit kleine succes nu ook dadelijk hetzelfde resultaat te ver wachten in zoo gigantische afmetingen, lijkt mij al te vermetel." „MacKingley, U denkt nu precies zoo over dezen Duitschen ingenieur als men enkele maanden ge leden nog over uw drijvende stad dacht. Ik zeg u, dat evengoed als de stad in den oce aan gebouwd wordt, ook deze stralentreinen bin nenkort over de zee zullen glijden". MacKingley blies dikke rookwolken uit. „Wel, wat kan ons het schelen. Laat de stralen treinen gerust over Atlantis heenvaren." Vanderlip schudde zijn doodskop. „Kinley, je bent waarachtig ook al zoo'n dwaas, die slechts een enkel ideetje najaagt". „Ik wil bouwen, verder niets". Vanderlip lachte. „Anders niets. Neen, meer kan men van een dwaas ook niet verlangen. Maar luister goed, MacKingley, een stad als At lantis kan ik alleen ook niet bouwen. Daaraan moet geheel Amerika meebou1 en, en Europa, Engeland, Frankryk, Duilschland, Italië allemaal. Wie zal echter nog op een miljarden-leening in- teekenen, als er zoo iemand komt en zegt: ik heb geen steunpunt in de zee noodig voor vlieg tuigen en luchtschepen? Maar allen zullen teeke nen, wanneer Atlantis het centrale punt vooï alle stralenglijbanen der wereld wordt." MacKingley kwam uit zijn zetel, deed een paar stappen in de richting van den financier en reikte hem de hand. „Well, well, u wilt dollars maken goed, goed, maakt U dollars. Dat is'trouwens noodig, anders kan ik niet bouwen. En over vijf jaar moet ik daarmee klaar zijn." Met die woorden verdween MacKingley. Vanderlip echter drukte op een paar knoppen en drie minuten later had hij zijn generalen staf om zich heen verzameld. In korte, afgemeten woor den deelde hij zijn bevelen uit aan ingenieurs, man nen van het politieke, economische en financieele leven en van de pers. Deze dertig koppen, die nu om Vanderlip stonden, waren het, die de stad in de zee schiepen. Van MacKinley was slechts de geniale idee en het plan afkomstig, die een gril lig lot op een oogenblik juist in de hersenen van dezen eenvoudigen man had doen rijpen. Maar MacKingley zelf zag dat niet met zyn oogen ale knieschijven. Nog dien zelfden dag reisden twee vertegen woordigers van Vanderlip naar Europa naar Duitschland om onderhandelingen met Frundsberg aan te knoopen. Atlantis, de stad in de zee. Wat nog enkele dagen geleden een utopie genoemd werd, was in wording. De eerste caisson, een stalen gevaarte ter afmeting van 300 meter lengte. 40 meter breedte en 40 meter diepte, was op den oceaan verankerd. Een geweldige, drijvende stad wordt geboren. Vijf honderd caissons zullen met een op pervlakte van zes millioen vierkante meter het fundament van de drijvende stad vormen. 1.Wordt vervolerdl

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8