AKKERTJES DKW f.1395 ZUINIGSTE Uit Haarlem's Gemeenteraad Jubileum aanbieding „lUe Shag" 'S WERELDS WAGEN! VRIJDAG 2 FEBRUARI 1940 H A" A R E E M'S D 'A' G B E A B Het antivoord van den burgemeester en de wet houders op de algemeene beschouwingen. Mr. Bijvoet gaf uitvoerig zijn zienswijze over de wethoudersverkiezing. Haarlem's financiën zijn in het bijzonder ontwricht door de hooge uitgaven voor Armenzorg. Wat Haarlem doet ter bestrij ding van de werkloosheid. V erhooging van loonen en salarissen wegens de duurte? Lof voor den directeur van de Reiniging. Donderdagmiddag werden de algemeene be-1 schouwingen over de begrooting voortgezet. Eerst kwamen nog eenige raadsleden aan het woord. De heer Van Kessel (R.-K.) verdedigde zijn voorstel (reeds in de afdeelingsvergadering aan gekondigd) om een Levensmiddelenraad in te stellen, waarin zitting moesten hebben vertegen woordigers van alle categorieën van belangheb benden. Thans is er wel een levensmiddelencommissie, maar die heelt een te beperkte werking. De heer Noordewier (communist) wees er op. dat de koude blijft aanhouden. De steun- trekkenden lijden daardoor veel. De regeering heeft wel eenige tegemoetkoming getoond, maar dat is bij lange na niet voldoende Eenige organisaties hebben adressen aan den raad gestuurd om aan te dringen om meer maat regelen te nemen. Er zijn werkloozen die nu nog loopen in een afgedragen zomerjasje. De ge meente kan meer B-steun verleenen. De levens middelen (vooral aardappelen en groente) stij gen in prijs. Als de gemeente iets van den Haag mag doen, wordt nog met het treffen van die maatregelen getalmd. De verhoogde kolentoeslag. die door de regeering was toegestaan, is de vorige week te Haarlem nog niet uitbetaald. De verstrekking van extra margarine en vet begint pas op 5 Februari. Waarom daarmee zoo getalmd? Waarom stelt de gemeente geen goedkoop voed sel beschikbaar voor lagen prijs? Het voedsel dat van de militairen over blijft is veel te gering om aan de behoeften te voldoen. Haarlem kan den stempelplicht voor werkloo zen verlichten; Amsterdam heeft dat ook gedaan. Spreker stelde voor aan alle inwoners, die min der dan 1000 inkomen hebben, per week 2 H.L. cokes te verkoopen tegen 0.50 per H.L. Deze motie werd niet voldoende gesteund om in behandeling te komen. De heer Van der Storm (Vrije Kiezers) zei het eenige neutrale lid in den raad te zijn die ge lukkig niets te maken heeft met de ruzie over de wethoudersverkiezing. Een lid heeft hem wild ge noemd, maar het bleek spreker, dat er in de prac- tijk meer wilde dan tamme raadsleden zijn (ge lach). De heer M e ij e r s (S.D.A.P.) zette nog eens uit een waarom de S. D. A. P. het tegenwoordige col lege van B. en W. liever zien dan het vorige. Er zal in de toekomst veel gedaan moeten worden om werk voor de werkloozen te krijgen en ook om maatregelen te nemen ter voorkoming dat het moreel der werkloozen inzakt. In het vorige col lege zaten immers vertegenwoordigers van de liee- ren Wolzak en Visser, alsook van mevrouw Sehel- tema. Nu hebben de wethouders andere raadsle den achter zich. Het is misdadig van de communisten het zoo voor te stellen alsof zij het alleen zijn die iets voor de arbeiders en de werkloozen willen doen. Wat het voorstel van den heer Van Kessel be treft wees de heer Schol 1 (S.D.) er op, dat de tegenwoordige contactcommissie voor de levens- midriclenvoorziening geen voldoening geeft. Er moet meer bezieling van de leiding dezer commis sie uitgaan. De commissie moet o.a. een bureau hebben waardoor men het verloop der prijzen in deze gemeente zal kunnen volgen. Hiermede was de eerste ronde afgeloopen. Aan de algemeene beschouwingen hadden in eersten termijn 13 sprekers deelgenomen. Er is wel eens een jaar geweest dat er 17 het woord gevoerd hebben. Een vrij belangrijke daling dus. B. en W. aan 't woord. Wethouder mr. F. A. Bijvoet. De heer B ij voe t (R.K.) wethouder van finan ciën, had er behoefte aan eerst iets te zeggen over de wethoudersverkiezing. Op 5 September heeft spreker gezwegen. Evenzoo in de afdeelingsverga dering. Nu is er wel reden om te spreken. De rede van den heer Van Dam was wat den vorm betreft voortreffelijk, maar met den inhoud is spreker het niet eens. Hij heeft betoogd, dat het de R.K. en de S.D. alleen om de macht te doen is geweest, maar die partijen verdienen dat ver wijt niet, maar wel de heer Van Dam zelf! Hij wil immers de enkele duizenden stemmen van de Vrijzinnig Democraten laten prevaleeren boven de tienduizenden stemmen van andere partijen. Op 5 September heeft Mr. Van Dam gepleit voor een volkseenheid, maar diezelfde Mr. Van Dam laat op 25 Augustus in de „Vrijzinnig Democraat" een stuk opnemen dat een heel anderen geest ademt, namelijk een pleidooi voor een college bestaande uit 2 S.D., 1 C.H. en 1 V.D. Als er dan eventueel een 5de wethouder zou komen, zou die zetel nog aan den heer Van Liemt (R.K.) toegedacht kun nen worden. De heer Visser (C.H.): dat zou ook machts politiek zijn geweest! De heer B ij v o e t vervolgde met te betoogen dat, als men het college in zijn oude samenstel ling had behouden, de Liberalen en Vrijzinnig Democraten weer twee zetels in het college had den gekregen. Dat zou in strijd geweest zijn met de goede verhouding. De R.K. fractie heeft, om uit die moeilijkheden te komen, de gedachte onder oogen gezien een vijfden wethouder te benoemen. Dan zou men hebben kunnen krijgen 2 R.K., 2 S.D. (of 1 S. D. A. P. en 1 V.D.)en 1 CU. of A.R. Dan zou de ver houding in het college 3 rechts en 3 links geweest zijn, want de burgemeester is Liberaal. De andere fracties hebben evenwel geen reden aanwezig gezien om een vijfden wethouder te be noemen. Ook mr. Van Dam niet. De heeren Van Dam en Visser hebben spreker op 3 Augustus gevraagd wat onze plannen waren, onder de bedreiging „dat zij ook anders konden" als geen overeenstemming werd bereikt. Na het besluit der R.K. fractie over het samen werken met de S.D., heeft de heer Van Dam den heer Van Liemt opgewekt om te vragen „of het nog niet mogelijk was alsnog een vijfden wethou der te benoemen". Dat was veelzeggend! De heeren kunnen de R.K. niet verwijten dat zij zonder meer buiten de deur gezet zijn. Waar om hebben zij zich eerst gekant tegen de oplos sing van een 5den wethouder? Blijkbaar hebben de heeren verkeerd gespeculeerd! De R.K. hebben onder de moeilijke omstandig heden die ontstaan zijn, doordat de burge meester zich deed kennen als een Liberaal, waar door de stemmenverhouding in het college ver anderde - de oplossing gekozen die zij het minst- bezwarend vonden. Spreker is nooit een groote vriend van de S. D. A. P. geweest, maar hij vraagt of er niet een zwenking bij die partij is waar te nemen. Men moet niet altijd het verleden op den voorgrond stellen, maar meer letten op de tegenwoordige daden en inzichten. Wat de discussie over de begrooting betreft, welt de verzuchting bij spreker op, dat de tijden toch wel veranderd zijn. Vroeger kon men in den raad over wenschelijk- heden discussieeren, omdat men geld had om uit te geven. Dat is er nu niet. Wij weten niet hoe de toekomst van Haarlem in de komende jaren zal zyn. Het college van B. en W. weet ook niet welke voorstellen de regeering zal deen inzake de reorganisatie van de financieele verhouding tus- schen rijk en gemeenten. Het is zelfs onzeker in welken vorm de gemeente over 1940 de rijksbij dragen zal krijgen om het tekort op de be grooting te dekken. Wel weten wij, dat het niet de schuld van Haarlem is, dat het nu financieele zorgen heeft. Niet alleen het college van B. en W. maar ook de Raad heeft steeds ingegrepen en bezuinigd waar dit ncodig was. De uitgaven voor Armen zorg zijn in den loop der jaren zeer sterk ge stegen. Hoofdzakelijk daardoor zijn de ge- meentefinanciën ontwricht. Bij het samenstellen van de begrooting is geen rekening gehouden met de gevolgen van de mobilisatie, omdat die factoren te onzeker zijn. Alles zou een slag in de lucht zijn geweest. De heer Wolzak heeft aangedrongen op over leg en samenwerking tusschen het gemeentebe stuur en de interdepartementale commissie. B. en W. onderschrijven dit, maar om dit uit te voeren heeft men nu eenmaal twee partijen noodig. Spreker heeft niet den indruk dat in de naaste toekomst het toezicht dat de regeering op de gemeenten uitoefent zal verminderen. Het is B. en W. een raadsel hoe de mede- deeling m de pers (O.H.Ct.) gekomen is, dat de opcenten op de Winstbelasting voor Haarlem f 140.000 zullen opleveren, dus f 100.000 meer dan thans de opcenten op de Dividend- en Tantième-belasting. Was het maar waai'! zoo riep de wethouder uit, maar het is helaas een canard, gevreesd wordt dat de f 40.000 niet eens gehaald zullen worden. B. en W. hebben in de memorie van antwoord geschreven, dat zij gaarne zullen overwegen welke maatregelen er genomen kunnen worden tot verlaging van de tarieven van gas, water en electriciteit om daardoor de lasten voor de minst-draagkrachtige gezinnen eenigszins te verlichten. Verder kunnen B. en W. niet gaan. want zij weten nog niet wat gedaan kan wor den. De gemeente moet evenwel zorgen dat Haar lem niet noodlijdend wordt in den zin der wet, want daaraan zouden ernstige bezwaren ver bonden zijn. De gemeente zou immers geheel onder controle komen te staan. Als de gemeente onder zoo'n scherpe controle zou komen, zouden o.a. alle uitgaven voor Armenzorg van te voren goedgekeurd moeten worden en dat zou 'onge twijfeld voor de minst-draagkrachtigen nog meer nadelen opleveren dan de nu bestaande ta rieven. Persoonlijk denkt spreker over de moge lijkheid van de invoering van een progressief tarief dat in 't bijzonder gunstig zal zijn voor de groote gezinnen. Het is evenwel de vraag of zoo iets administratief mogelijk is. En als dat moge lijk blijkt, dan moet het college van B. en W. er zich nog over beraden. De toekomst van Haarlem zoo besloot de wethouder is voor Haarlem niet opwekkend. Maar dat geldt ook van de andere gemeenten. Maar achter de wolken schijnt de zon. Als de afschuwelijke oorlog niet gekomen zou zijn, zou het beter gegaan zijn dan nu, want er waren teekenen van opleving. O.a. hoogere belasting ontvangsten. Gehoopt moet worden dat die aan- wdjzigingen zich ook weer zullen vcordoen als de oorlog eenmaal voorbij is. Het is nu geen dank bare taak stadsbestuurder te zijn, maar door dit werk dat wij nu doen, leggen wij den grondslag voor den lateren bloei. Wethouder M. A. Reinalda. De wethouder van Openbare Werken, de heer Reinalda (s.d.a.p.) stelde,, nu hij de eenige sociaal-democraat is die reeds in 1923 iri den Haarlemschen Raad zat, er prijs op te zeggen, dat hij nu voor het eerst de legende over 1924 van den heer Visser hoorde. De heer Visser (C.-H.)en toch is het volko men waar! De heer Reinalda vervolgde met er den heer Visser op te wijzen, dat hij politieke tegen standers niet steeds hun oude plunje moet voor houden. Integendeel men moet een open oog hebben voor de ontwikkeling van toestanden en denkbeelden. Hij moet den rooden haan in zijn knipselarchief steken! Meer dan ooit moet gestreefd worden naar samenwerking onder de politieke groepen die het goede met ons volk noodig hebben. Daarom treedt hij strenger dan vroeger op tegen de com munisten. die hun bevelen van buiten krijgen. Alles moet in dezen moeilijken tijd, die een gevolg is van den oorlogstoestand, gedaan wor den om belangrijke prijsstijgingen te voorko men. want anders gaat immers de vicieuze cirkel: prijsstijging - loonsverhooging, loonsverhooging - prijsstijging, werken Een der moeilijkheden, waarvoor het gemeen tebestuur staat, is de trek van de werkloozen naar Haarlem, want die is óók in het nadeel van de werkloozen die Haarlem nu heeft. Geen won der dus dat er maatregelen genomen worden om die trek zooveel mogelijk tegen te gaan, want an ders helpt onze bestrijding van de werkloos heid niet. Het laat zich aanzien dat, als er niet al te lang oorlog zal zijn, het groote rioleeringsplan niet in 10 maar in 7 of 8 jaar zal worden uitge voerd. Dat werk kost 5 millioen en de gemeente moet, al krijgt zij nu dit geld op aannemelijke voorwaarden van het rijk, na de voltooiing van het werk 40 jaar de lasten dragen. De ophooging van de spoorbaan zal 3Y2 a 4 millioen gulden kosten. Het gemeentebestuur is in onderhandeling met het rijk over de uitvoe ring van dit project. Reeds nu kunnen wij zeg gen, dat Haarlem de last van die uitgaven niet zal kunnen dragen. Toch zal dit werk uitgevoerd moeten worden. Niet alleen Haarlem, maar ook Bloemendaal Heemstede en Zandvoort heeft er belang bij. Haarlem zal nooit werk voor alle werkloozen kunnen zoeken. In de toekomst moet met 't feit gerekend worden, dat veel arbeiders boven de 50 jaar nooit meer werk krijgen. Pensionee ring zal het eenige middel zijn. Waarom zoudtGe nog hoofd- pijn hebben, als Ge in een kwartier er van af kunt zijnl Neem 'n AKKERTJE het nieu we merkwaardige middel, dat alle pijnen vfug verdrijft en Uw lichaam niet schaadt.. "AKKERTJES" zijn de geluk kige vinding van Apotheker Dumont in den gemakkelijk In te nemen ronden cachet- vorm, veel nagemaakt en toch nog nooit geëvenaard? laat U niets anders aanpra ten en let op 't AKKER-merk. tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. tixma: 13 stuks 12 stuivers; 2 stuks - 2 6 tul vers. (Adv. Ingez. Med.) Wat de loonpolitiek betreft moet voorzichtig heid betracht worden. Het voorstel-Peper om zich nu uit te spreken voor een verhooging van 10 pet. van alle loonen en salarissen is dwaas heid. Als de statistiek aangeeft dat de kosten van het levensonderhoud met 7 pet. zijn geste gen, is te zeggen, dat iemand die f 7000 ver dient, het nadeel van die duurte zelf kan dragen. Alleen waar noodtoestand bestaat moet gehol pen worden. In het Georganiseerd Overleg der groote gemeenten heeft spreker er op aange drongen zich tot de regeering te wenden om te zeggen, dat er onmiddellijk iets moet gedaan worden voor de menschen met de kleinste inko mens, want die hebben reeds nu nood. Wethouder W. J. B. van Liemt. De heer Van Liemt (R.K.)wethouder van Armenzorg, zette uiteen wat Haarlem, in het belang van allen, ook van de betrokkenen zelf. doet om den trek van werkloozen van het platte land zooveel mogelijk tegen te gaan. Haarlem moet geen asyl worden voor plattelands-werk- loozen. Mevrouw Scheltema heeft gezegd dat de Haar- lemsche steunnormen hoog zijn. Dat is een compliment voor ons. Toch is de steun ook weer niet te hoog. Het gemeentebestuur heeft aan de regeering verzocht het bedrag voor den B-steun te ver- hoogen, want daaraan is inderdaad behoefte. B. en W. zijn het met den heer Noordhoff eens. dat het gewenscht zou zijn dat het rijk de ge meenten, wat uitgaven voor Armenzorg betreft, zou bijspringen op een wijze als nu met de uit gaven voor Werkloozenzorg geschiedt, De verhoogde brandstoffen toeslag voor werk loozen kon de vorige week nog niet uitbetaald worden, omdat de kennisgeving van den minis ter te laat kwam. Deze week wordt de toeslag evenwel gegeven, ook aan de gesteunden via Armenzorg. Als de minister er geen bezwaar tegen heeft zijn B. en W. er niet op tegen als de stempel- piicht voor werkloozen in deze vorstperiode eenigszins verzacht wordt. B. en W. betreuren dat Den Haag bezwaar bli.jft maken tegen de hoogere subsidie aan „Haarlm's Bloei". Gelukkig denkt het college van Ged. Staten anders over deze quaestie dan de interdepartementale, commissie. B. en W. blijven hopen, dat de Haagsche bezwaren ten slotte overwonnen kunnen worden. Hoe het ook loopt „Haarlem's Bloei" blijft actief. Wethouder D. J. A. Wcstcrvcld. De wethouder van Onderwijs, de heer Wes ter v e 1 d (S.DAP.) wees er op, dat er een ge lukkige samenwerking is geweest tusschen het Openbaar en het Bijzonder onderwijs, wat de verdeeling der beschikbare scholen in dezen mo bilisatietijd voor onderwijs betreft. Het verwijt van den heer Klein dat het open baar onderwijs bij die verdeeling bevoordeeld zou zijn, wijst het gemeentebestuur met stellig heid af. B. en W. hebben bovendien alles ge daan om het ongemak voor het onderwijs zooveel mogelijk te beperken. B. en W. streven naar een billijke verdeeling, maar de militaire autori teiten hebben soms eischen die in verband staan met het- punt waar de gebouwen staan. De burgemeester. De voorzitter wees erop dat enkele poli tieke opmerkingen die de wethouders gemaakt hebben niet namens het college geuit zijn. Poli tiek staat buiten het college. Nijmegen heeft een Economischen raad inge steld. Het bleek, dat de Kamer van Koophandel niet wilde medewerken, omdat gevreesd werd, dat die raad op haar terrein zou werken. In de twee jaar dat die Economische raad nu in Nij megen bestaat is nog geen werk van veel be- teekenis verricht. De ervaringen van Nijmegen leiden er niet toe om voor Haarlem zoo iets der gelijks in te stellen. Bovendien heeft men te Haarlem al verschillende contact-commissies, die te Nijmegen een on-' -rdecvormen van den Eco nomischen raad. In feite is het toch zoo, dat het werk van zoo'n Economischen raad op het terrein van het college van B. en W. komt. Misschien zou het mogelijk zijn het ledental van de Levensmiddelen-commissie, die Haarlem heeft, wat uit te breiden, maar spreker gelooft niet, dat men daardoor de commissie meer leven zal inblazen. Ook is er geen bezwaar tegen als voorzitter dezer commissie een der wethouders aan te wijzen, maar het is de vraag of. dat veel uitwerking zal hebben. De heer Peper heeft het werk van het college van B. en W. ter sprake gebracht. Spreker wil wel zeggen, dat in het algemeen de gedachten- wisseling in het college op hoog peil staat. Wat de wethoudersquaestie betreft heeft de heer Noordhoff betreurd, dat ik zoo zei de voorzitter in de September-vergadering debat toegelaten heb. Dat verwijt is niet juist. Er was geen reden dit debat te voorkomen. In het alge meen is het beter te debatteeren voor men een besluit neemt dan na het vallen van een be sluit. Het college neemt ce motie Noordhoff over ais die alsvolgt gewijzigd wordt' ,,De Raad. overwegende, dat de financi eele moeilijkheden, waarmede de gemeente Haarlem en andere groote gemeenten te worstelen hebben, in hoofdzaak, zoo niet alleen, het gevolg zijn van de kosten der Ar menzorg welke in de crisisjaren op onrust barende wijze gestegen zijn, Spreekt als zijn meening uit, dat een betere regeling der Armenzorg, in den geest van de thans bestaande werkloozenzorg, urgent moet worden geacht, Noodigt burgemeester en wethouders uit, in samenwerking met andere gemeenten, stap pen bij de regeering te ondernemen, teneinde te bewerkstelligen, dat de gemeenten van deze drukkende last worden bevrijd, Gaat over tot de orde van den dag". Het college van B. en W. heeft spreker unaniem geaxiviseerd den directeur van de reiniging aan te wijzen als directeur van het Distributiekan toor, omdat die daarvoor de meeste kwaliteiten heeft. Tot heden blijkt die keuze goed geweest te zijn. De heer Van Driel heeft wel vele functies, maar hij verwaarloost zijn hoofdbetrekking niet. In deze periode die veel werk van de Reiniging vergt, is dit zeer duidelijk gebleken. Het is een bekwaam ambtenaar die zeer veel werk ver richt. Ook de keuze van het overige personeel van het distributiekantoor is geschied in overleg met het geheele college van B. en W. Een deel van de salarissen van de ambtenaren wordt nu door den Distributiedienst betaald. Hierop werd de vergadering te half zeven ge schorst tot heden, Vrijdagmiddag. Anti-vivisectie. De Haarlemsche afdeeling van de Anti-vivisec- tïe-stiohting heeft gisteravond een bijeenkomst gehouden, waar de heer J. A. Tros uit Rotterdam sprak over: Anti-vivisectie als levenshouding. Hetgeen de spreker uiteenzette werd ingeleid door voortreffelijken zang door mej. L. Tros, die „Litanei", „Standchen" en „An die Musik" van Schubert ten gehoore bracht, begeleid aan de piano door den heer Gé Mïchels. De heer Tros begon met op te merken dat het eenige moed vereisdht in dezen tijd, nu de oorlog zoovele menschenlevens eischt, een lans te breken voor de dieren. Niettemin is dit noodig. Nog altijd gaat men voort met het dooden en kwellen van die ren, hetzij voor z.g. wetenschappelijke doeleinden, hetzij voor het zingenot als mode e.d. Levenshouding bepaalt het inzicht in het vraag stuk der anti-vivisectie. Ontwikkeling en opvatting van den wetenschappelijk gevormde leggen zeker gewicht in de schaal, doch van meer gewicht is de innerlijke gezindheid. In dezen gedachten gang kan men bijvoorbeeld het standpunt van den ernstigen voorstander van de serum-therapie begrijpen. Niettemin^ blijft vivi sectie een der uitingen van minachting van het leven, waartoe bijvoorbeeld ook slavenhandel en prostitutie te brengen zijn. Het is dan ook geen wonder, dat de vivi-sectie zich buitengewoon sterk deed gelden in het laat ste derde gedeelte der vorige eeuw, den tijd, waar in het materialisme hoogtij vierde. Zeker is daar matiging in gekomen, doch een niet onaanzienlijk kapitaal blijft geïnteresseerd bij fabrieken van medicamenten, die de vivisectie bij haar fabricage methoden betrekken. Het vivi-sectie-vraagstuk is dan ook niet af te zonderen van een humanitaire levensbeschouwing en alleen een diepe overtuiging van een universeele liefde, die al wat leven ontvangen heeft betrekt in haar levensbeschouwing kan de anti-vivisectie zien als een onmisbaar element in het streven naar een betere wereld. Er is, ook in onzen tijd met zijn roep om geeste lijke herbewapening, nog veel idealisme en dit stemt .tot moed en vertrouwen. Wat er echter van te denken, wanneer een Kerstfeest aanleiding geeft tot hooggestemde gedachten, terwijl men zich naar het feestmaal begeeft, in bont gekleed, en daar de beenderen van allerlei dieren afkluift? M.a.w. wat blijft er over van vele liefdewoorden, wanneer er geen enkel goed woord wordt gehoord voor de mil- lioenen dieren, die immers ook reaht op levens geluk hebben? Spr. gaf daarna eenige beschouwingen omtrent geneeswijze ten beste en verklaarde als zijn mee- ning, dat de mensch wel zou doen, meer dan tot dusver zijn belangstelling te wijden aan de natuur geneeswijze dan aan therapieën, waarin van een ethische levensbeschouwing weinig te bespeuren valt. Na het eerste gedeelte van de rede van den heer Tros declameerde mevr. E. Tros-Crama gedichten van Henriette Roland Holst, waarna de tweede helft van den avond wederom met zang en decla matie werd ingeleid. De heer Tros ging in het tweede gedeelte van zijn rede nader in op zijn beschouwing van de levenshouding van den harmonischen mensch en betoogde, dat in het centrum van deze levenshou ding de eerbied voor God staat en daaruit voort vloeien de eerbied voor het leven. Daarom kan, wie deze levensharmonie nastreeft niet anders dan tegen de vivisectie zijn. Ter geleegn'ieid van ons EEN JARIG BESTAAN Zeer CHIQUE JUMPER, zuiver wol, in de nieuwste Voorjaarstinten 4.25 JUBILEUM-GARNITUUR, 3-delig, extra zware kwaliteit Charmeuse, 9 met satin applique f 3.75 W JUBILEUM KOUS, ragfijne w chiffon 89 ct. W ALS EXTRA ATTRACTIE! bij aankoop vanaf ƒ1.50 EEN NUTTIG GESCHENK. 179 GROOTE HOUTSTRAAT 179 Telefoon 19016 Speciaalzaak voor het BETERE GENRE. (Adv. Ingez. Med.) PROGRA3EMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 3 FEBRUARI 1940. Progr. I. Hilversum II. - Progr. II. Hilversum I en Jaarsveld. Progr. III. Keulen 8.00; Parijs Radio 8.20; Fransch Brussel 8.35; Engeland 8.45; Deutschlandsender 9.20, Pauze of diversen 10.10; Keulen 11.20; Pauze 11.50: Keulen pl.m. 12.00; Ned. Brussel 12.20; Deutsch landsender 2.20; Keulen 3.20; Pauze 4.20; Keulen pl.m. 4.30; Motala; Ned. Brussel 6.05; Deutschland sender 7.35; Paris Poste Parisien of diversen 9.20; Danmarks Radio pl.m. 9.50; Fransch Brussel 10.20. Deutschlandsender 11.35. Progr IV. Ned. Brussel 8.00; Engeland 9.20; Dan marks Radio 11.20; Engeland 12.20; Fransch Brus sel 1.05; Engeland 1.30; Danmarks Radio pl.m. 1.55; Fransch Brussel pl.m. 2.55; Pauze 3.20; Ned. Brus sel 3.25; Boedapest of diversen 5.20; Breslau 5.40, Beromunster 6.20; Ned. Brussel 7.50; Engeland 8.20; Beromunster 9.20; Ned. Brussel pl.m. 9.35; Engeland 11.35. Progr. V. 8.003.00 Diversen. 3.003.09 Sche- vcningen Ber. Dep. van Justitie; 3.097.00 Diversen 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verzoek programma; 8.0012.00 Diversen. MEISTERKLASSE: Slechts één L op 15 KM Maar uiterst hoog ri/'eomforti Elegante, royaal gebouwde carrosserie. 4 Persoons DKW reeds vanaf f1135. Spezialklasse f1295. Imp.; Hart Nibbrig Grecve N.V., Parkstraat 91a Den Haag Agente voor Haarlem en Omstreken: N.V. ED. KIMMAN Co. Zijlweg 35 Haarlem Tel. 1190611905) (Adv. Ingez. Med.) ARROND. RECHTBANK! Doodelijk ongeluk op den Rijksweg Amsterdam—Den Haag. Tegen autobestuurder maximumstraf geëischt. HAARLEM DonderdaJ In den nacht van 23 op 24 Juni van 't vorige jaar gebeurde er op den nieuwen Rijksweg tusschen Deri Haag en Amsterdam een zeer ernstig ongeluk Een kleine wagen bestuurd door een Italiaan werd aangereden door een groote, zware wagen, die met een snelheid van ongeveer 120 K.M. reed. De kleine auto stond stil omdat de inzittenden even uit waren gestapt om de ruitenwisschers te herstellen. Van het kleine autotje bleef niet veel meer over en de Italiaan werd zoo ernstig gewond, dat hij op slag dood was. De andere inzittende, een 19-jarige jongeman uit Amsterdam kwam er met een lichte hoofdwonde af. De bestuurder van den grooten wagen, een Amsterdammer, bad zich hedenmorgen te verantwoorden wegens het veroorzaken van dood door schuld. De inzittende van den aangereden auto vertelde, dat hij den Italiaan te Zandvoort had ontmoet. Men had toen afgesproken samen naar Amsterdam te gaan. Volgens deze getuige had men twee maal ge stopt omdat de ruitenwisscher niet goed werkte. De eerste maal, echter voordat men den Rijksweg be reikt had. Steeds was de wagen echter aan den rechterkant van den weg geparkeerd geweest. De verdachte had zich reeds bij een vorige zit ting erop beroepen, dat de aangereden auto mid den op den weg had gestaan. Een Amsterdamsche garagehouder had in de kranten over het ongeluk gelezen en naar aanlei ding daarvan had hij zich tot den verdachte ge wend. In denzelfden nacht namelijk was hij met een auto waarin ook zijn vrouw en stiefdochter zaten, eveneens van Den Haag naar Amsterdam gereden en daarbij had hij plotseling scherp moe ten uitwijken voor een kleine auto, die niet rechts doch midden op den weg stond. Het merk en type van dezen wagen stemden overeen met dat van de auto, die was aangereden. Ook de vrouw en de stiefdochter van den garage houder herinnerden zich deze gebeurtenis nog zeer goed. Achter de auto had een man gestaan zoodat het achterlicht niet zichtbaar was geweest. De Officier was echter van meening, dat deze ge-I beurtenis met het ongeluk waarvoor verdachte te recht stond niets te maken had. Zeer waarschijnlijk] is dit een andere wagen geweest, want zoowel het tijdstip als de plaats op den weg kloppen niet. Op dien weg is trouwens volgens de verklaringen van een inzittende slechts één keer gestopt. Het was dien nacht zeer slecht weer. Desondanks reed de verdachte met gedimde lichten en een snelheid van meer dan 100 K.M. Als een dolleman heeft hij over; den weg geraasd. Bovendien is hij reeds negen maal veroordeeld. De Officier requireerde daarom een gevangenis-! straf voor den tijd van negen maanden en 1 jaar intrekking van het rijbewijs. Verdediger Mr. Heil vond het wel zeer toevallig, dat er dienzelfden nacht toch omstreeks denzelfden tijd twee precies dezelfde wagentjes langs den weg zouden hebben geparkeerd. Het is dan ook zeker wl aan te nemen, dat de aangereden auto niet ge heel rechts op den weg stond. Vooral op een snel- verkeersweg is dat hoogst gevaarlijk. Daarom is hei verkeerd alle schuld bij verdachte te zoeken Wel iswaar is verdachte wegens andere delicten ver schillende malen veroordeeld doch het laatste vennis dateert reeds van geruimen tijd geleden.] Sinds dien tijd is verdachte een nieuw leven, be gonnen. Een gevangenisstraf van 9 maanden zal hier zeker averechts werken. Met klem drong plei ter daarom op clementie aan Uitspraak 15 Februari DE HOWELL-COMPETTOE LN LUCKY SEVEN. In de tweede ronde behaalden mej. Proper en de heer Hoolwerf het hoogst aantal punten, n.l. 50, waardoor zij 4 plaatsen op de ranglijst klommen. Mevrouw Wafelaar en de heer Helleman bleven slechts een half punt bij de ronde-winnaars ten achter, waardoor zij zich voor de tweede plaats in het rangklassement samen met mevrouw en den heer Visser wisten te classificeeren. Aan den kop gaan nog steeds de heeren Schalker en Zimmer. De uitslag van de tweede ronde was: 1. mej. Pro per en de heer Hoolwerf 50 punten; 2. mevr. Wafelaar en de heer Helleman 49>/2 punt; 3. mevr. Lohuis en de heer Schultsz 42 punten; 4. mevr. en de heer Visser 42 punten; 5. de heeren Schalker en Zimmer 41 punten; 6. mevr. Uni en mevr. v. Hool werf 39 punten; 7. mevr. en de heer Göbel; 8. de dames Guldemond en Weenink 38 punten. VEREENIGING VOOR INT. JEUGDVERKEER. Op Zaterdag 3 Februari wordt voor groep Haar lem van bovengenoemde vereeniging een filmavond over Indië gehouden door den heer J. Valk. De volgende films zullen vertoond worden: Bali (tem- peldansen, godsdienstige optocht), Bromo Zuid- Smeroe, Madoera, de suikercultuur en Wajang Koelie. De avond wordt gehouden in het Kennemer Lyceum te Overveen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10