Haarlem's Dagblad Viec tceiiten- UtQesaeeuwd RUSSISCH OFFENSIEF aan het Karelische front. In den Haarlemschen Raad. Verkeer. KEIP Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17369 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 2 FrKruarï Ï940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25," franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën. 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. RecJames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. De algemeene beschouwingen over de gemeente- begrooting voor 1940 hebben de gebruikelijke drie zittingen gevorderd. En in de derde zitting, waar in het college van antwoord diende, werd door den burgemeester medegedeeld dat het de motie- Noordhoff overnam. Die motie heb ik gisteren vermeld als gevende een beeld van den beknel den financiëelen toestand waarin een centrum gemeente als Haarlem verkeert. Met eenige wij ziging in de bewoordingen is zij nu aldus aan vaard: „De Raad, overwegende dat de financieele moeilijkheden, waarmede de gemeente Haar lem en andere groote gemeenten te worstelen hebben, in hoofdzaak, zoo niet alleen, het gevolg zijn van de kosten der Armenzorg, welke in de crisisjaren op onrustbarende wijze gestegen zijn, Spreekt als zijn meening uit, dat een betere regeling der Armenzorg, in den geest van de thans bestaande werkloozenzorg, urgent moet worden geacht, Noodigt burgemeester en wethouders uit, in samenwerking met andere gemeenten, stap pen bij de regeering te ondernemen, teneinde te bewerkstelligen, dat de gemeenten van de ze drukkende last worden bevrijd, Gaat over tot de orde van den dag". Zoo'n besluit klinkt wel een beetje als de for muleering van een vromen wensch en ziet er daarom niet veelbelovend uit, maar beduidt toch meer dan dat. De kern schuilt in de uitdrukking „een betere regeling der armenzorg, in den geest van de thans bestaande werkloozenzorg". Thans betalen alle gemeenten, ook die welke geen of bijna geen werkloozen tellen, mee aan de werk loozenzorg. Dit is met de armenzorg niet het ge val. Als in Den Haag weer eens de geest vaardig werd, die een jaar of dertien geleden streefde naar nivelleering in de financieele lasten der ge meenten en toen tot uiting kwam in de wet-De Geer-Kan, regelende de financiëele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten dewelke helaas niet aan de verwachtingen heeft beantwoord om dat de wereldcrisis haar weldra achterhaalde en murw maaktedan zou de motie-Noordhoff een voorbode van succes voor gemeenten als Haarlem zijn. In elk geval ligt het op den weg der gemeente, in deze richting te streven. Dat zij niet veel armslag heeft, dat zij onder zware lasten bekneld zit en bovendien in onze kerheden verkeert omtrent het komende regee- ringsbeleid, daarvan getuigde de rede van den wethouder van Financiën, mr. Bijvoet. B. en W. weten niet welke voorstellen de regeering zal doen inzake de financiëele verhouding tusschen Rijk en gemeenten en zelfs is het onzeker in welken vorm de rijksbijdrage gegeven zal worden om het tekort over 1940 te dekken. Maar de wethouder heeft niet den indruk dat het rijkstoezicht op de gemeentefinanciën in de naaste toekomst zal ver minderen. En als men dezen indruk grif beaamt voelt men meteen, wat er van de fiere gemeente lijke financiëele autonomie is overgebleven. Eigenlijk is de gemeente een soort filiaalhouder van het Rijk geworden, die om den haverklap naar het hoofdkantoor moet wandelen om daar met beleid en menschenkennis zijn zaak bij de hoofddirectie te bepleiten. Ten aanzien van een mogelijke verlaging van de tarieven van gas, water en electriciteit, ter ontlasting van de minst-draagkrachtigen, moest de wethouder wel verklaren dat B. en W. willen overwegen maar niets kunnen beloven. Omdat zij nog niet weten wat gedaan zou kunnen worden en omdat zij leven in het besef, dat Haarlem niet noodlijdend mag worden in den zin der wet. Want dan zou het onder volkomen controle komen te staan met al den aankleve van dien. Zwartgallig van aard is mr. Bijvoet geenszins en hij eindigde in opwekkenden stijl. In den aan vang van zijn rede had hij zijn confrère mr. van Dam van repliek gediend vanwege diens bezwa ren tegen de samenstelling van het college. Ons raadsverslag bevat dit antwoord. Natuurlijk liet- wethouder Reinalda zich op dit chapiter evenmin onbetuigd en ik wil toch even aanstippen dat hij den heer Johan Visser aanried, zijn politieken te genstanders niet steeds hun oude plunje voor te houden. „Hij moet den rooden haan in zijn knip selarchief steken", zei de wethouder tot den Raad. En daar zit veel in, want menschen en toestanden blijven zichzelf nu eenmaal niet gelijk in dit leven. Maar toch geloof ik dat de heer Visser den rooden haan liever uit zijn knipselarchief zal blijven halen dan hem erin te stekenwant ach: op lederen regel zijn uitzonderingen en ik heb zelden iemand ontmoet die zichzelf zoo vol hardend gelijk blijft als de heer Visser Wethouder Reinalda en wethouder Vam Liemt hebben beiiden de aandacht gevestigd op het groote nadeel van den trek van werkloozen van het platteland naar Haarlem. Er worden maatre gelen genomen om dien tegen te gaan, want an ders helpt de Haiarlemsche bestrijding van de werkloosheid niet. En de heer Reinalda heeft dat is het voor recht van een wethouder van Openbare Wer ken tenminste weer de perspectieven van groote aanhangige werken kunnen openen. Als er niet te lang oorlog zal zijn, zal het groote rioleeringsplan niet in tien maar in zeven of acht jaar worden uitgevoerd. De ophooging van de spoorbaan zal te duur worden voor de ge meente, maar dit wei-k zal uitgevoerd moeten worden. Er wordt onderhandeld met het Rijk. Maar ook Bloemendaal, Heemstede en Zand- voort hebben belang bij de uitvoering. Wethouder Westerveld (Onderwijs) had maar heel weinig te beantwoorden en tenslotte sprak de burgemeester, die het voorstel-van Kessel tot in stelling van een Levensmiddelenraad op gronden van practisch beleid afried en ten aanzien van de veelbesproken wethoudersbenoemingen de ge legenheid te baat nam om op te merken, dat het (Volgens een statistiek van den Amerikaanschen Nationalen Raad voor de Veiligheid bedroeg in de Vereenigde Staten gedurende 1939 het aantal dooden door ver keersongelukken 32.600 en het aantal gewonden 1.150.000). De kranten geven dezer diagen, In wereldnieuws van dag tot dag, Niet veel waarvan men kan gewagen, Dat het -opwekkend heeten mag. Ik vraag u dus te excuseeren, Dat ik juist dit chapiter koos De tol van Amerikaanse h verkeeren, 't Is wat je noemt wel bar en boos. Tracht u dit even voor te stellen, Of neen, stel het u maar niet voor, Laat die verbeelding u niet kwellen, Je wordt er huiverachtig door. Maar onze tol aan het verkeeren, Ook als je 't in verhouding- ziet, Geeft, mag men dankbaar consbaiteeren, Bij lange na zoo'n schrikbeeld niet. Of je nu kijkt naar verre streken, Of naar het eigen werelddeel. Of het figuurlijk wordt bekeken, Of naar de letter, 't baat niet veel. De slotsom waar je toe moet raken Komt in het eind toch 'hierop neer, Kan men nu heusch hiets beters maken Van al ons menschelijk verkeer? in het algemeen beter is te debatteeren vóór men een besluit neemt dan erna. Dewelke opmerking, die mij uit het hart gegrepen is, overigens als belangrijk symptoom toegevoegd kan worden aan de gisteren reeds gesignaleerde. Men begint ge noeg te krijgen van deze ouderwetsche na- kaarterij. R. P. SPOORWEGEN STAAN VOOR GROOTE MOEILIJKHEDEN lederen dag opnieuw plaatst het winterweer ons voor onaangename verras singen. Nu eens maakt de gladheid van de wegen ieder verkeer vrijwel onmogelijk, dan weer sneeuwt het zoo hard, dat voertuigen in de opgewaaide sneeuwhoopen blijven steken. En het laatste bericht van het winterfront is thans dat vier treinen zijn ingesneeuwd. De spoorwegen moeten uiteraard alle krachten in het geweer roepen om de onvermijdelijke ver tragingen zoo klein mogelijk te maken. Tot nu toe was men daarin zoo goed mogelijk geslaagd: de treinen kwamen altijd, zij het soms met wat ver traging, op de stations van bestemming aan. De sneeuwval van den afgeloopen nacht en den vroe gen morgen heeft echter nieuwe moeilijkheden veroorzaakt. Op sommige plaatsen in het Noorden van ons land is zooveel sneeuw gevallen, dat de eerste treinen de grootste moeite hadden zich een weg door de witte massa te banen. De eerste trein uit Hoorn, die om 6.26 uur via Purmerend en Zaandam naar Amsterdam vertrekt, heeft den strijd tegen de sneeuw tusschen Oosthuizen en Middelie moeten staken. De locomotief trok de wagens moei zaam tot vlak voor het station Oosthuizen, doch daar werd de druk van de sneeuw zoo sterk, dat de trein onmogelijk verder kon. a Z. K. H. Prins Bernhard heeft Donderdagavond te Den Haag de gala-première van de Indische marine-film ,,'t Sal waerachtig wel gaen" bijgewoond. De hooge bezoeker in de eere-loge. Links: de minister van koloniën, Ch. J. I. M. Weiter. Nieuwe taktiek der Sovjets bleef zonder resultaat STOCKHOLM, 2 Februari. (Havas). De correspondent van de „Stockholm Tidningen" aan het front in Karelië meldt dat het Russi sche offensief, hetwelk men verwachtte, aan dit deel van het front is ingezet. Gedurende zes uur bereidde de Russische artillerie den aanval voor. Daarna golfden de infanteriemassa's naar de Finsche linies. Ge neraal Stern, de Russische bevelhebber, maak te daarbij van een geheel nieuwe strijdmetho- de gebruik. In het begin van den oorlog zond het Russi- sche opperbevel voor de aanvallende infante rie tanks in het vuur. Toen deze methode mis lukte, werd de infanterie naar voren ge stuurd, gesteund door gevechtswagen. Donder dag werden reusachtige gepantserde sleden, bezet met soldaten en voorzien van machine geweren, in het vuur gebracht. In de tweede linie volgden de tanks. Zoo werden de infanteriemassa's door een muur van staal be schermd. Tegelijkertijd vielen 170 bombardementsvlieg tuigen en jagers de Finsche linies aan. Er werden bommen geworpen, terwijl de jagers de opstelling der Finsche batterijen moesten ontdekken en de eigen artillerie en bombardementsvliegtuigen daar van op de hoogte moesten stellen. Van het begin van den aanval af concentreer den de Russen hun geschutvuur op de omgeving van Summa. Hierheen zonden de Finnen dan ook in allerijl de onontbeerlijke versterkingen. Een gepantserd Russisch detachement stuitte op uiterst heftigen tegenstand. Niettemin ondervon den de Finnen groote moeilijkheden bij het con- centreeren van hun vuur, doordat de Russische tanks aohter een rookgordijn naar voren kwamen. Het nieuwe offensief is zeker het hevigste, dat tot dusverre op het front in Karelië ten uitvoer is ge legd. Urenlang duurde de verwoede strijd. Doordat de Russen op dit punt aanzienlijke strijdkrachten hadden geconcentreerd, zagen de Finnen zich ge dwongen steeds meer afdeelingen in den strijd te werpen. Zelfs gedurende den nacht duurden de gevechten voort. Het Russische geschut staakte zijn vuur niet om de aankomst van Finsche versterkin gen te verhinderen, terwijl wel nieuwe Russische troepen in het vuur werden gebracht. Ondanks de groote krachtsinspanning, der Russen mislukte het offensief. De Finnen, die op een gegeven oogenblik in moeilijken toe stand verkeerden, zegevierden tenslotte over de nieuwe Russische tactiek. De Russen be reikten de Finsche linies niet en de strijd werd in het „Niemandsland" gevoerd. De Finsche artillerie kon een Russische co lonne emt 70 paarden en vijf stukken veldge schut vernietigen. Zeven tanks en verschei dene auto's werden onbruikbaar gemaakt. Het Finsche geschut heeft vijftien Russische bat terijen gebombardeerd. Ooggetuigen zijn het over eens, dat de roode troepen nog nooit een zoo groote krachtsinspan ning hadden ontplooid. Volgens een Zweedsch cor respondent was het „Niemandsland" letterlijk met sleden en tanks van verschillende soort overdekt De omvang der Russische verliezen is nog niet be kend. Het Finsche geschut heeft een vijandelijk vliegtuig neergeschoten (Men zie voor verdere berichten over Finland pag. 5). ONTSPOORDE GOEDERENWAGON ONTWRICHT VERKEER BIJ UTRECHT Jjnkcunguig oan eukete diensten^ De chef van het station Hoorn liet onmid dellijk een losse locomotief uit Hoorn komen, teneinde den trein op te duwen. Inderdaad slaagde deze manoeuvre aanvankelijk, doch ongeveer een kilometer verder kwam de trein tusschen de stations Oosthuizen en Middelie opnieuw tot stilstand. De locomotief kon noch voor-, noch achteruit en gaf de pogingen om Purmerend te bereiken voorloopig op. Om 6.46 moest deze trein volgens de dienstre geling in Purmerend zijn, doch om 9 uur stonden de wagens nog ergens op de baan, welke geheel voor het verkeer gestremd is. De stationschef in Zaandam nam dadelijk de noodïge maatregelen Reizigers voor Purmerend worden op de normale wijze vervoerd, doch rei zigers voor Hoorn worden over Alkmaar naar de plaats van bestemming gebracht. Ook het trein verkeer van Hoorn naar de hoofdstad wordt over Alkmaar geleid. Uit Hoorn en uit Zaandam vertrokken losse lo comotieven en werkploegen teneinde te trachten den trein uit de sneeuw te bevrijden. Ook de rei zigers moeten in veiligheid worden gebracht na hun gevangenschap van enkele uren in het Noord-Hollandsche landschap. De twee uitgezonden hulptreinen zijn echter eveneens in de sneeuw blijven steken. Deze treinen bestonden uit een locomotief met een rijtuig, waarin een ploeg arbeiders had plaats genomen en een locomotor met een rijtuig, waarmede een tweede ploeg arbeiders naar den vastgeraakten trein was vertrokken. Daarom is om twaalf uur een derde hulptrein vertrokken, welke zou trachten de gestrande treinen te bereiken. Met dezen trein werden veertig militairen meegestuurd, die assistentie bij het uit graven zullen verleenen. Het blokkeeren van de lijn Zaandam Hoorn veroorzaakte groote drukte op het station Zaandam. Dit waren niet de eerste treinen in ons land, welke zijn ingesneeuwd, want reeds gis teravond heeft een locaaltrein het traject Schoor!Warmenhuizen niet kunnen af leggen, zoodat de verbinding tusschen beide plaatsen verbroken werd. Vanmorgen werd de dienst met autobussen onderhouden. Bij alle moeilijkheden, welke de Spoorwegen te verwerken hebben is ook nog, tengevolge van een bevroren wissel, een ontsporing te Koedijk gekomen, waardoor eveneens stagnatie is ont staan. In verband met al deze moeilijkheden is van daag het aantal van 't Centr. station te Am sterdam vertrekkende treinen ingekrompen en wel in de richting Hilversum en Zaan dam. De overige verbindingen konden nor maal gehandhaafd blijven. In den afgeloopen nacht, omstreeks kwart voor twee is op de spoorlijn UtrechtAmers foort, nabij de halte Blauwkapel van een goe derentrein, komende uit de richting Amersfoort een wagon ontspoord, waardoor de lijnen en de bedieningsdraden van seinen en wissels over een grooten afstand zijn vernield. Het spoorweg verkeer over deze lijn is daardoor gestremd. Van Utrecht uit is de opruimingsploeg naar de plaats van ontsporing vertrokken. Met man en macht wordt gewerkt om dit spoor zoo spoedig mogelijk vrij te krijgen. Om kwart voor negen was het gelukt het opgaan de spoor naar Amersfoort vrij te maken. Omstreeks elf uur was het andere spoor eveneens vrij. Na con trole der verschillende lijnen en wissels zou het treinverkeer ter plaatse wederom normaal kunnen passeeren. Dit ongeval kwam den Spoorwegen wel zeer on gelegen omdat men toch al met vele moeilijkheden te kampen had. Door het derailleeren van den wa gon was elk verkeer op de lijn UtrechtAmersfoort en UtrechtHilversum onmogelijk geworden en de treinen moesten via omwegen geleid worden om het spoorwegverkeer aan den gang te houden. De ontsporing heeft geen persoonlijke ongelukken ten gevolge gehad. De treingeleider, die zich in den achtersten wagen bevond, voelde slechts een hevi- gen schok, als gevolg van het in werking treden van het automatische remsysteem. Het woord is aan Goethe: Het ergert de menschen dat de waar heid zoo eenvoudig is. Wegen in Brabant beter berijdbaar. De wegen in West Brabant zijn door den dich ten sneeuwval beter te berijden dan gisteren. De A.T.O.-bussen zijn vanmorgen weer normaal vertrokken en de chauffeurs hebben hun wagens vrij goed op tijd binnengebracht. Gisteravond heeft de A.T.O. het gewone vervoer van van ver lof terugkeerende militairen niet kunnen ver werken. Dezen hebben dan ook den nacht in Breda moeten doorbrengen en zijn vanmorgen naar hun kantonnementen vertrokken. Ook de berichten, welke in den vroegen och tend bij de B.B.A. binnengekomen zijn, zijn van gelijken aard. Er is beter te rijden dan gisteren. Alleen de wegen in buurt van Steenbergen en de lijn Tilburg-Dongen zijn nog niet vrij. Daaren tegen is de verbinding OosterhoutMade, die gisteren over Geertruidenberg verzorgd moest worden, door sneeuwruiming weer mogelijk. Wanneer het verkeer de sneeuwlaag echter heeft vastgereden. vreest men, dat nog groo- tere moeilijkheden te verwachten zijn. Het par ticuliere autoverkeer zal ook vandaag op tal van wegen in West-Brabant onmogelijk zijn. Het oordeel van den ex-keizer. Westelijke mogendheden moeten den strijd staken en Finland helpen. NEW YORK, 2 Februari. Poulny Bigetow, biograaf van den ex-keizer publiceert een ge deelte van een brief van den Duitschen ex-keizer waarin deze constateert dat het dappere vol houden der Finnen den stralenkrans van het bolsjewisme heeft vernietigd. De ex-keizer is van oordeel dat de oorlog voerenden in West-Europa den strijd moeten staken en met vereende krachten Finland moe ten helpen teneinde dit land en de beschaving te redden. (United Press). De legerberichten. Het Fransche legerbericht van Donderdag avond luidt: „Een kalme dag aan het geheele front. Aan weerszijden van den Rijn werd uit de kazemat ten geschoten". Hedenmorgen hadden zoowel het Fransche als het Duitsche legerbericht niets te melden. Weinig verandering doet het weerbericht verwachten. De wind blijft Oost en de kans op sneeuw uit de bewolkte lucht houdt aan. En De Bilt ontneemt ons iedere illusie van dooiweer met het eeuwige strenge tot matige vorst. Zoodra er iets beiers is IN BRILLEN levert KEIP het GR. HOUTSTRAAT naast Luxor (Adv. ingez. Med.) HEDEN: 12 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING pag. Voor een tekort aan aardappelen behoeft men te Haarlem niet te vreezen. 2 B. en W. van Haarlem beantwoorden de bij de algemeene beschouwingen gemaakte opmer kingen. 6 BINNENLAND Vier treinen zijn ingesneeuwd. I Bij den Volksraad is een wetsontwerp tot hef fing van een oorlogswinstbelasting ingediend. Op een onbewaakten overweg bij Vught is een auto door een trein gegrepen. 3 De regeering acht buitcnlandsch toezicht op Ne- dcrlandsche ondernemingen ongewcnscht. 3 BUITENLAND De Russen passen een nieuwe aanvalstactiek tcs op de Karelische landengte. 1 Rovaniemi werd Donderdag opnieuw door de Sovjets gebombardeerd. 5 Kallio heeft in een rede gezegd dat Finland tot een eervollen vrede bereid blijft. 5 Weer beperkte verloven voor het Engelsche ex- peditieleger. 5 Speciale correspondentie: Balans van twee maanden Finsch-Russischcn oorlog. 11 ARTIKELEN, enz. R. P.: In den Haarlemschen Raad. 1 Mr. E. Elias: Ik ontdek Amerika. 3 K. de Jong: Wagner-Vereeniging. 4 J. B. Schuil: Jacob van Lcnnep. 4 Dr. E. van Raalte: Ontwikkeling en uitbreiding economisch en sociaal werk van den Volken bond. 5 Voor de Jeugd. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem Is opge nomen op 7 LAATSTE BERICHTEN 7

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1