Schaatsenrijders zwieieit aixei de iveyeu- Bussen blijven in de \A_ /CHEEP/ T'JMNCEMjj ACENDA. tchte WALES-Anthraciet WITTOP KONING Ochtendbeurs Amsterdam Oorlogswinstbelasting in indië voorgesteld. V R IJ D A G 2 FEBRUARI 1940 HAARLEM'S DS'GB E A T> Haarlemsche Gemeenterelniging Haarlemmermeer rijden in de binnenstad aan het werk. De wegen in de omgeving van Haarlem begin nen hier en daar beter berijdbaar te worden voor schaatsenrijders dan voor auto's! De Rijkswegen zijn, met de noodige voorzich tigheid, berijdbaar voor auto's en andere voer tuigen. Verkeersstremmingen doen zich daar niet voor Met het vrijmaken van de Oostelijke baan van den Rijksweg naar Den Haag is men een goed stuk op dreef. Tegen de gladheid wordt overal zand gestrooid. De Haarlemsche Gemeentereiniging is weer in de binnenstad aan het werk getogen. Het blijkt echter te hard te vriezen om te kunnen pekelen. Men doet evenwel het mogelijke om de ijslaag van de asfaltwegen te verwijderen. Op den Slaperdijk is een ploeg bezig om de sneeuw, die daar alle verkeer heeft stopgezet, uit den weg te ruimen. Geen schoolmelk in Spaarndain Door den slechten toestand der buitenwegen kon ae melkauto van de „Sierkan" Spaarndam niet bereiken. Na anderhalf uur zwoegen moest men het opgeven. De directie van de Sierkan bel de op. dat men er niet in kon slagen de melk te- brengen Men zal een nieuwe poging in het werk stellen. Er wordt dan een dubbele portie ver strekt, zoodat de kinderen 's morgens en 's mid dags melk krijgen. Op die manier zullen ze dan het tekort van vandaag weer inhalen. De weg langs het Spaarne is iets verbeterd, doordat men daar met een ploeg werklui de sneeuw wat heeft opgeruimd, doch en de gladheid en de sneeuwlaag maken het rijden zeer moeilijk en gevaarlijk. De wegen in de Haarlemmermeer zijn thans gelijk ijsbanen. Konden we meestal melden dat de provinciale wegen steeds goed berijdbaar wa ren voor auto's" nu waren wij er getuige van dat deze wegen goed berijdbaar waren voor schaatsenrijders! Een groepje schoolkinderen gaf het voorbeeld, even later zwierden zelfs groo teren over de provinciale ijsbaan. Auto's maakten gebruik van kettingen, terwijl de bestuurders, om ijsafzetting op de voorruit te voorkomen, kaarsjes achter de ruit lieten bran den. De polderwegen zijn vrijwel onbegaanbaar door de groote sneeuwmassa's. Het autobusver- keer wordt hierdoor vrijwel geheel verlamd. Ge meente- en polderbestuur hebben besloten, men- schen aan het werk te zetten, ten einde het ver keer doorgang te verleenen. In verband met de gladheid van den weg had den we Donderdagavond een onderhoud met den directeur van de N.V. Autobusonderneming „Aals meer", den heer J. Maarse uit Leimuiden, over de autobusdiensten in en om de Meer De wegen zijn op het oogenblik slecht, aldus de heer Maarse en daardoor ondervinden we wel eenige vertraging, doch wij sparen kosten noch moeite om de diensten hun gewonen gang te Ia- ten gaan. Alle verbindingen worden onderhouden. Na tuurlijk ondervinden de diensten wel eenige ver traging, doch ook dit kan en moet verholpen wor den. Ook is uit den gewonen dienst Nieuw-Vennep één enkele dienst weggenomen, zoodat daar tij delijk een twee-urendienst was. Om de vertraging tegen te gaan zijn verschil lende diensten gesplitst. Zoo werd de dienst Haarlem-Aalsmeer steeds doorgetrokken tot Uit hoorn, Deze lijn eindigt nu in Aalsmeer, terwijl een andere autobus de passagiers verder naar Uithoorn brengt. Evenzoo geschiedde met de lijn Amsterdam-Hillegom. Met deze gladde wegen moet vertraging ontstaan op zoo'n grooten af stand. Daarom rijdt de Amsterdammer maar tot Nieuw-Vennep, terwijl een andere bus daar zorgt voor de verbinding met Hillegom, die daardoor ook beter functhmneert. Dit bleek ons dadelijk toen wij ons begaven naar de halte te Hoofddorp. Het was tien minuten over half negen Een passagier kwam hijgend en blazend aanloopen. Hij moest nog mee naar Haarlem, doch rekende wel op minstens tien mi nuten vertraging. Hij kon het teleurstellende ant woord ontvangen dat de bus juist tien minuten tevoren was vertrokken dus op tijd. De dienst Leimuiden-Aalsmeer volgt nog langs een omweg Aalsmeerderweg-Bennebroekerweg in plaats van den Leimuiderdijk, doch wij hebben oogenblikkelijk gezorgd dat enkele arbeiders de zen met sneeuw hoog bedekten weg weer ontrui men. De gemeente en het polderbestuur zijn ons in deze zeer ter wille. Wij hopen dus dat deze JAVA—NEW-YORK LIJN. Tawali, 31 van Norfolk naar New-York. Brastagl. Java n. New-York 1 van Singapore. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Agoene (t-huisr.) 31 van Belawan. Kota Nopan (thuisr.) 1 van Belawan. Kota Inten (uitr.) 31 te Batavia. Slamat (uitr.) 31 te Batavia. Blitar. 1 v. Rott. n. Antwerpen n. Batavia. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. Ohr. Huvgens, Batavia n. Genua 1 te Suez. Poelau Bras (uitr.) 31 van Djeddah. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. Tosari, Kurrachee n. Pacifickust 30 v. Batavia. Heden: VRIJDAG 2 FEBRUARI Statenzaal (Prinsenhof): Vergadering van den gemeenteraad. 2 uur. Remonstrantenhuis: Ned. Ver. v. Spirit. „Harmo- nia". Lezing door den heer L. v. d. Pelt. 8.15 uur Frans Hals Theater: „Dat komt er van! 2.30, 7 en 9.15 uur. - Luxor Theater: „Goodbye mr. Chips (geprolon geerd). 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Onderzeepatrouille en „Het meisje met de zeven bontmantels". 2 en 8.15 uur Rembrandt Theater: „Hoera! Ik ben papa!" Op het tooneel: „Four Rhythm Aces", 2.30. 7 en 9.15 u Moviac: Nonstopprogramma. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. ZATERDAG 3 FEBRUARI Gebouw H K B„ Tempeliersstraat- Bal masqué van de Kon. Vereen. „J. J. Cremer". Volksuniversiteit: Film over Alaska met toelich ting door Dr. den Hollander. Stadsschouwburg: Voorstelling ten bate van „De zorg voor zidcen" Res. Tooneel „Toontje heeft een paard geteekend" Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. dienst zeer binnenkort weer den Leimuiderdijk zal kunnen volgen. Nog op een andere wijze zorgen wij voor de vei ligheid en de goede diensten". Hierbij toont ons de heer Maarse een stel speciale sneeuwkettingen. Iedere bus heeft zoo'n stel dat 50 kost. Hiervan hebben wij 4 dagen plezier, dan moeten deze weer vervangen worden door nieuwe. In dien tus- schentijd zijn de kettingen eenmaal gekeerd. Hieruit blijkt wel dat de firma kosten noch moeite spaart, en een woord van hulde komt toe aan de wakkere chauffeurs die in deze dagen geen gemakkelijke taak hebben. I NED. VER. VAN HUISVROUWEN. De Haarlemsche afdeeling van de Ned. Veree- niging van Huisvrouwen organiseert Dinsdag 6 Februari een film-demonstratie van Maggi-pro- ductie. Woensdag 14 Februari een kindermiddag, waarop het sprookje „Zeven in een klap" zal wor den opgevoerd en Vrijdag 16 Februari een too- neelavond, waarvoor „Als het je tijd is" door het gezelschap Saalborn op het programma staat. Vrijdag 23 Februari houdt Theo van Reyn in de Aula van Teyler's Stichting een lezing over „Donatello". De jaarvergadering op 27 Februari besluit de rij der Februari-bijeenkomsten. AANBESTEDINGEN. Hedenmorgen werd door den Rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteed het onderhoud der Helder- sche Zeewering gedurende 1940. Het laagst werd in geschreven door J. de Vries te Helder voor f 12.368, Verder werd aanbesteed het onderhoud der Rijkszee- en Rijkshavenwerken op Urk gedurende 1940. De laagste inschrijving was van Y. Dikker- boom Jzn. te Den Oever voor f 5285. Tenslotte werd aanbesteed het onderhoud der Rijkswegen in Noord-Holland gedurende 1940, in zes perceelen. Laagste inschrijvers waren: voor perceelen 1, 2 en 3 firma Bunschoten te- Santpoort voor resp. f 16.871, f 17.830 en .f 14.131: voor per ceel 4 Janzen en Revers te Haarlem voor f 6850: voor perceel 5 N.V. Mabuwat te Willemstad voor f 29.467; voor perceel 6 firma Bunschoten voor f 10.447. Voor de massa: perceelen 1 en 2 N.V. Ma buwat voor f 34.951; perceelen 3 en 4 R. Bijker te Haarlem voor f 23.000; perceelen 3, 4 en 5 N.V Leidsche Grond- en Zand-Mij. Samson te Leiden voor f 56.000. VOORREI JRSOVERZÏCHT. De handel op de wisselmarkt had hedenmorgen een kalm verloop, terwijl de omzetten van geringe afmetingen waren. Het Brïtsche pond was verge leken met de noteering van gisteren iets lager. Het divies bewoog zich tusschen 7.48 en 7.49, Ook de Fransche valuta werd wat lager afgedaan en verhandeld tusschen 4.24 en 4.25. Amerikaansche dollars noteerden onveran derd 1.88 3/. Om het egalisatiefonds mate riaal afgaf kon niet met zekerheid worden gezegd. De kooplust was echter gering, zoodat het fonds wel geen groote .transacties zal hebben afgesloten. Belga's bewogen zich vrij wel onveranderd op 31.95 a 31.97. Zwitsersche francs noteerden 42.23 a 42.25, Duit- sche marken bleven 75.55 a 75.60. Registermarken waren nauwelijks veranderd. I-Iet Duitsche bankpapier en het Duitsche zilver geld konden wederom iets stijgen. Bankpapier gold 19 87% zilver 21 1/4. .Voor de Scandinavische deviezen werden de vol gende koersen vernomen: Oslo 42.80, Kopenhagen 36 37%, Stockholm 44.87%. Op de ochtendbeurs was in den niet-officieelen effectenhandel weinig te doen. Een bepaalde stem ming kon niet worden opgegeven, de koersen wa ren voor de locale waarden vrijwel onveranderd. De Amerikaansche fondsen werden overeenkomstig de koersen, die Wallstreet afzond, verhandeld. Groote drukte op Schiphol. Honderdtal reizigers moest vanmorgen vervoerd worden. AMSTERDAM, 2 Februari. Vanmorgen was het niettegenstaande het slechte weer buitengewoon druk op Schiphol. In verband met den ijsregen van gisteren werden vrijwel alle diensten stopgezet, zoodat de passagiers van morgen moesten worden „verwerkt". Zes ma chines stonden gereed om een honderdtal reizi gers zoowel naar Engeland, als naar Noorwegen en Zweden te brengen. Voor Engeland werd een extra-toestel inge legd, dat onder commando van Parmentier naar Shoreham vloog. Dr. Ch. W. F. Winckel, die gelijk bekend, het vertrek der Nederlandsche ambulance naar Finland voorbereidt, vertrok om half negen met de Zweedsche machine van Schiphol naar Stockholm. De kosten der Japansche defensie. De Japansche minister van Financiën. Yoekio Sakoerautsji, heeft in het parlement een rede voering uitgesproken over de financieele politiek van de regeering Yonai. Betreffende het belastingjaar 1940—1941 heeft de regeering besloten bij het parlement het begrootingsontwerp in te dienen zooals dat opgesteld is door het vorige kabinet. Eenige aanvullende ramingen zullen echter naar ver wacht wordt, later ter goedkeuring worden in gediend. In zijn toelichting op de uitgaven in het be lastingjaar 19401941 verklaarde de minister dat de regeering zorgvuldige aandacht had gewijd aan aanvullende en buitengewone mili taire uitgaven en zich tot het uiterste had in gespannen om te bezuinigen op de uitgaven Bij het opstellen der ramingen heeft de regeering zoo goed mogelijk een vergelijkend onderzoek in gesteld naar de verhoudingen tusschen goederen kapitaal en arbeid, waarbij zij den nadruk leg de op het bereiken van het doel in de Chinee- sche aangelegenheid en aanvulling der verschil lende faciliteiten achter het front. De buitengewone militaire uitgaven in 1940 worden geraamd op 4.460 000.000. waarvan 2.973.000.000 toegewezen aan het leger. 737.000.000 aan de vloot en 750.000.000 voor reserve. Sprekende over den buitenlandschen handel hechtte de minister belang aan het feit. dat in het laatste jaar de uitvoer in totaal had bedra gen 3.932.000.000 en de invoer 3.127.000.000 zoo dat de handelsbalans gunstig is met 805.000.000 Vergeleken met 1938 vijzen dezé getallen op een stijging met 35 procent in den uitvoer en tien procent in den invoer. o.a. .85, aim 8-15 m.m 2.45, afm. 15-22 mm f 2.80, afm 22-35 i FRANCO HUIS - PER 70 K.G. HARMENJANSWEG 67 a TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: In het noorden en midden: Matige tot zwakke oostelijke wind, betrok ken tot zwaarbewolkt met kans op eenige lichte sneeuw. Strenge tot matige vorst. In het zuiden; Zwakke uiteenloopende wind. Nevelig tot betrokken of zwaarbewolkt, met nu en dan lichte re^en of sneeuw. Lichte tot matige vorst. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren F 20 Laagste hedennacht F 17 Hoogste heden F 17 De barometerdalingen zijn in Scandinavië, in Centraal-Europa in Spanje en in het geheele Mid- dellandsche Zeegebied in stijgingen overgegaan Hierdoor komen geen ingrijpende veranderingen tot stand in de luchtdrukverdeeling. Het intens koude gebied van hoogen luchtdruk in het noord oosten strekt zijn invloed uit over het geheele noordelijk deel van Centraal-Europa en reikt tot het noordoosten van ons land en het gebied ten oosten van den Rijn. In Zweden en de Baltische staten blijven de temperaturen onder -25 graden In den Balkan en in Hongarije zijn de tempera turen minder extreem laag en is de vorst matig tot licht. In Noord-Italië vriest het nauwelijks. De depressie-activiteit blijft beperkt tot zuide lijker breedten en tot den Oceaan. Een diepe de pressie naderde gisterenmiddag de Azoren en deed aldaar den luchtdruk in het laatste etmaal 30 mbar dalen. In tegenstelling tot het vorstweer noordelijk van den 45sten breedtegraad staat het betrekkelijk zachte weer in het Middellarodsche Zeegebied met plaatselijke zware regens. In Hon garije viel veel sneeuw. In de Poolzee is de luchtdrukverdeeling uiterst vlak geworden. Toename van den wind en stijging der temperatuur in het zuidwesten duidt op het naderen van een depressie op den Oceaan. BAROMETERSTAND Stand van gister 749 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur 755 m.M Neiging: Vooruit. Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien. KI Houtstraat 13. Tel. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht 14141. Brandweer 15333. HOOG WATER TE ZANDVOORT Voor fietsers en wandelaars Zaterdag v.mi 11.10 uur; n.m. 23.55 uur. Strand berijdbaar van 16.00—22.00 uur. De aardappelen en de vorst. Voor een tekort behoeft men te Haarlem niet te vreezen Van deskundige zijde verzekert men ons, dat hoewel er, in verband met de langdurige vorst en bezwaren die het transport ondervindt, eenige moeilijkheden bij den aanvoer geweest zijn— voor een tekort aan aardappelen te Haar lem niet gevreesd behoeft te worden. Het ge meentebestuur is geregeld in contact geweest met de belanghebbenden bij den aardappelhandel zoodat tijdig maatregelen genomen konden wor den. Op dit oogenblik zijn voor ruim een week aardappelen in de Haarlemsche pakhuizen en winkels aanwezig. Bovendien wordt die voorraad geregeld aange vuld. Van een tekort aan aardappelen ln ons land is geen sprake, alleen is het moeilijk bij de vorst de kuilen open te maken om de aardappelen daaruit te halen. En dan is de aardappel nog zeer gevoelig voor vorst, zoodat na het openen van de kuilen maatregelen moeten worden ge nomen tegen bevriezen. Ditzelfde ongemak heeft men bij het transport. Het is dus volkomen te begrijpen dat na de lange periode van vorst in de steden geen overvloed van aardappelen meer wordt gevonden. Met verlangen wordt natuur lijk naar zachter weer uitgezien, want dan wordt het gemakkelijker de aardappelen uit dé kuilen te halen en te vervoeren.. Mocht de vorst nog eenigen tijd aanhouden dan behoeft men nog niet voor een tekort te vreezen, alleen moet er dan meer moeite gedaan worden om de aard appelen die er zijn naar de steden te brengen. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 12.— nnr. Londen 7.48 Vz Berlijn 75.57V2 Parijs 4.24 1/2 Brussel 31.96 Zwitserland 42.23Vb Kopenhagen 36.37V2 Stockholm 44.87 1 2 Oslo 42.80 New York 1.88 3/8 Italië Vrije lire 9,57 Reislire 7.95 Bankpapier 6.25 Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur Kon Olie 254VS—254 3/4 AKU. 37 3/4 Lever Bros 94% Republic. Steel 15 716 Shell Union 9—8 15/16 LANDHUIS TE GÖRSSEL AFGEBRAND. GORSSEL. l Februari. Te Epse, ge meente Gorssel, is Woensdagavond door tot nu onbekende oorzaak brand uitgebroken in het landhuis .Arietta", eigendom van den heer Van der Zande uit Leiden. De brandweer uit Zut- phen werd terstond gewaarschuwd, doch zij kon niet verhinderen, dat het uit hout opgetrokken huis geheel afbrandde. Het huis was op ongere gelde tijden bewoond. Het schijnt den laat- sten tijd onbewoond geweest te zijn. Heffing van 35 procent. BATAVLA, 1 Februari. Bij den Volks raad is ingediend een ontwerp-ordonnantie tot invoering van een directe algenieene oorlogswinstbelasting. De belasting wordt geheven over elk jaar, eindigend met of na 1 Januari 1939. De memorie van toelichting wijst er op dat aan de voorliggende ontwerp-ordonnantie ten voorbeeld strekte de oorlogswinstbelasting-or- donnatie 1917, welke op haar beurt was opge steld in overeenstemming met de Nederland sche wet op de Oorlogswinstbelasting 1916 Evenals bij deze regelingen wordt ook thans voor de bepaling van het inkomen en de winst (vermeerdering waarvan als oorlogswinst wordt aangemerkt) aansluiting gezocht bij de fiscale voorschriften, welke bestaan voor de vaststelling van die inkomsten en winsten Echter diende thans onderscheid te worden ge maakt tusschen natuurlijke personen wier in komens volgens de ordonnantie op de inkom stenbelasting 1932 en de lichamen welker winsten in gevolge de ordonnantie op de ven nootschapsbelasting 1935 moeten worden be rekend. Als resultaat van ampele overwegingen werd hef percentage van de heffing vast gesteld op 35 procent van belastingvrijen aftrek van 2000 of (bij belastingplichti gen wegens vermeerdering van het inkomen) met belastingvrijen aftrek van vijftig pro cent van het voor-oorlogsche inkomen met een maximum van 2000. Het ontwerp houdt voorts voorzieningen in voor compensatie mot oorlogsverliezen voorko ming van dubbele belasting e.d. De bedoeling is dat artikel 16 van de Indi sche Comptaliteitswet ten aanzien van deze ordonnantie buiten werking zal worden gesteld De ordonnantie heeft terugwerkende kracht tot 1 September 1939. (Aneta). WERKLOOZEN EN HET SNEEUWRUIMEN. De raad van Beilen richt zich tot den minister. In een spoedeischende vergadering heeft de ge meenteraad van Beilen Donderdagavond met al- gemeene stemmen besloten een dringend verzoek te richten tot den minister van Sociale Zaken om de rijkssteunregeling zoodanig te herzien, dat de werk- loozen die vrijwillig willen medewerken aan het herstellen van de door sneeuwval verbroken ver bindingen, boven hun steunbedrag een toeslag uit de gemeentekas mag worden verleend. Eenige raadsleden konden de vergadering niet bijwonen, omdat verschillende buurtschappen zoo danig zijn geïsoleerd, dat zij het raadhuis per auto niet konden bereiken. AVRO-TOURNéE. De AVRO-tournée zal deze maand ook Haar lem aandoen en wel op Donderdag 15 en Vrijdag 16 Februari in de Gem. Concertzaal. Het programma is zeer gevarieerd en omvat revue, zang en dans, terwijl voorts de dames Snip en Snap een flink aandeel in het amuse ment van dezen propaganda-avond zullen heb ben. Medewerkenden zijn verder De Harmony Kings, Vocal Trio, Jean du Bela (tenor), Muriloff ballet, het revuegezelschap met Gerard Walden Hilde Alexander en Pim de la Fuente. De ge heel nieuwe décors zijn vervaardigd door Joop Geesink, de teksten zijn van Jacques van Tol. VOETBAL GEEN VOETBAL, HOCKEY EN KORFBAL. Alle voor a.s. Zaterdag en Zondag vastgestelde wedstrijden van den Kon. Ned. Voetbalbond, Kon. Ned. Korfbalbond, Haarl. Korfbalbond en Kon. Ned Hockeybond zijn wederom afgelast. ROODE DUIVELS—ZWALUWEN GAAT NIET DOOR. Naar de Tel. uit Brussel verneemt, heeft de Bel gische Voetbalbond officieel medegedeeld, dat de voetbalwedstrijd Roode DuivelsZwaluwen, die Dinsdag a.s. te Brussel zou worden gespeeld, wegens de slechte weersomstandigheden is uitgesteld. WIELRIJDEN H. R. C. „DE JONGE KAMPIOEN". Deze vereeniging organiseerde te Bloemen- daal een feestavond voor militairen, waarvoor zij haar hometrainers en enkele racefietsen be schikbaar stelde. Er namen 22 militairen aan deel. Eerst gaven eenige leden van „De Jonge Kampioen" een demonstratie, waarna de heer Veerman een uiteenzetting van het doel der hometrainers gaf en over de wijze waarop ge reden moet worden. De wedstrijd der militairen verwekte veel hilariteit, daar het rijden op de hometrainers veel moeilijker is dan het zich laat aanzien. Toch deden allen hun uiterste best om over de 500 M een zoo goed mogelijken tijd te maken. Win naar werd de militair Lambeek met een tijd van 241/5 sec.; No. 2 was Vijversberg met 24 4/5 sec BILJARTEN DE PLAATSELIJKE KAMPIOENSCHAPPEN. De bijzondere tijdsomstandigheden hebben ook hun stempel gedrukt op de jaarlijks georganiseer de tournooien om het kampioenschap van Haar lem en Omstreken le en 2e klasse klein biljari cadre. Het aantal deelnemers aan den wedstrijd om den hoogsten titel was te gering om ne' treffer interessant te doen zijn. Er zijn echter „comingmen" genoeg, die via d reserve-klasse een kansje willen wagen om eer volgende maal gerechtigd te zijn voor hei hoofd- tournooi ie mogen inschrijven. Aan D E S. is opgedragen om in haar clublokaal Rest. „Bolwerk" te Haarlem de krachtmeeting on het kampioenschap van Haarlem 2e klas te organi seeren in deze maand. Zoonoodig worden voorwed strijden gespeeld. SCHAKEN DE ACHTKAMP De uitslagen der partijen, welke Woensdag avond te Amsterdam voor den achtkamp zijn zespeeld. luiden: J. VeerkampH. Km och y2Vt. J. A. J. PolakS Landau 10. A. D. de Groot—W A T. Schelfhout afgebro ken in betere stelling voor De Groot. G. Swaneveld—L. Prins is uitgesteld tot 10 Februari. SCHAATSENRIJDEN Wedstrijd van St. Moritz. Op de ijsbaan van St. Moritz aan de Amsterdam- sche Vaart te Haarlem heeft de 100 K.M.-wedstrijd om den St. Moritz-beker plaats gehad. Niettegen staande den feilen Noordoosten wind is deze wed strijd geheel uitgereden. No. 1 werd de militair R, van der Meer in 3 uur 3 kwartier; 2. M. Blok te Amsterdam; 3. J. Westrop te Bussum. Goime Donker wint van Sietske Pasveer. De met spanning verbeide wedstrijd tusschen Gonne Donker en twee snelle Friesche rijdsters (Sietske Pasveer kampioene van Nederland op de korte baan, en Metje Nienhuis. oud-kampioene van Drente) is Donderdag te Heerenveen geëin digd in een overwinning van mej Donker, die op alle afstanden over haar beide tegenstandsters zegevierde. Voor den wind noteerden mej Donker en mej. Pasveer op de 140 Meter beiden een tijd van 15.4 sec.; tegen den wind 16 sec De einduitslag hing dus af van de 500 Meter, waarin mej. Donker favoriet was. Zij maakt# tegen mej. Pasveer een tijd van 55 sec. en tegen mej Nienhuis een tijd van 57 sec.; de Friesche rijdsters hadden resp 60 en 62 sec. voor den af stand noodig. De uitslag luidt: 1. Mej Donker 15.713 punten} 2. Mej. Pasveer 16.281 punten: 3 Mej. Nienhuil 16.990 punten De beide Friesche rijdsters deelden vóór den wedstrijd mede. dat ook zij niet om geldprijzen wilden rijden, doch als blijvend aandenken meer waarde hechtten aan een luxe voorwerp. DE ELFSTEDENTOCHT. Het blijkt, dat nog meer Haarlemmers den Frieschen Elfstedentocht hebben volbracht. De heer Van Kregten uit Haarlem-Noord reeds zelf3 tot Leeuwarden toe. waar hij 's avonds zeven minuten over half tien arriveerde. Ook de bekende hockeyspeler Han van Olphen heeft den tocht uitgereden Die is zeer zwaar geweest; Van Olphen. die zelf als wedstrijdrijder des avonds 10 uur de finish bereikte, had de diep ste bewondering voor het bekende vijftal, dat 'n zoo'n korten tijd deze ware schaats-marathon had weten te rijden. Behalve op het hockeyveld waar Van Olphen in de middenlinie altijd opviel door zijn terrier- eigenschappen. zijn deze eigenschappen ook op het ijs tot uiting gekomen: wilskracht en vol houden tot het einde. Tenslotte vernemen wij, dat ook de heeren J. S. Schaper en P. Tjeerdsma, resp. opzichter en adjunct-teekenaar bij Openbare Werken te Haarlem, den Elfstedentocht tot het vermaard geworden punt Vrouwbuurstermolen volbracht hebben. Ook zij hebben geen nadeel van den zwaren tocht ondervonden. Den volgenden mor gen kwamen zij weer geheel fit op het bureau. Politieman L. Bruinenberg gehuldigd. Als eenig deelnemer van het Haarlemsche politiecorps is Donderdagmiddag de heer L. Brui nenberg door zijn collega's in de recherchekameü gehuldigd in tegenwoordigheid van den inspec teur der recherche J. A. J. Keesom. Alle rechercheurs en de hondenbrigade waren bij deze huldiging aanwezig. De hoofdagent-rechercheur J, Doornbosch prees de prestatie van den heer Bruinenberg, die door het volbrengen van dezen tocht den naam van het Haarlemsche politiecorps hoog heeft gehouden. Daarna las de heer Doornbosoh een gedicht voor, dat door een van zijn collega's was opge maakt, waarna hij den heer Bruinenberg namens de rechercheurs en de leden van de hondenbri gade een aandenken aanbood. Bruinenberg, die door deze huldiging verrast was, dankte zijn collega's voor de prettige ont vangst; hij zei dat, wanneer er weer een elf stedentocht zou worden gehouden, hij wederom van de partij zou zijn, doch hij hoopte dat dan meer leden van het corps zouden deel nemen. WANDELSPORT PRINSES BEATRLX-MARSCHEN UITGESTELD. Wegens de ongunstige weersomstandigheden! heeft het bestuur van de R.-K. Haarlemsche Wan- delsportvereeniging „Sportief" besloten, de natio nale Prinses Beatrix-marschen. die Zaterdag 3 en Zondag 4 Februari plaats zouden hebben, uit te stellen tot 24 en 25 Februari. DAMMEN. J. W. van Dartelen 25 jaar lid der Haarl. Hamclnl). Onze damredacteur de heer J W. van Dartelen zal op Donderdag 15 Februari den dag herdenken waarop hij 25 jaar geleden lid werd van dé Haarl. Damclub. Tevens herdenkt hij dien dag zijn 25-jarig lidmaatschap van den Ned. Dambond. Onder zijn leiderschap heeft de Haarlemsche Damclub, waarvan hij de laatste 20 jaren het voorzittersambt bekleedt, vele successen geboekt en voor een groot gedeelte dankt deze vereeni ging de vooraanstaande plaats, die zij onder leiding van Van Dartelen in de rij der Neder landsche damvereenlgingen is gaan innemen, aan zijn voorbeeld. Van 18 September 1916 af maakt Van Dartelen reeds deel uit van het bestuur der Haarlemsche Damclub: eerst als secretaris en daarna als voor zitter. Van 27 April 1920 af tot 5 Augustus had hij zitting ln het hoofdbestuur van den N.D.B. Zijn persoonlijke successen zijn vele; vaak behaalde hij het persoonlijk kampioenschap v^n Haarlem en omstreken en het kampioenschap der Haarlemsche Damclub Vele damvereenieingen in den lande danken hun bestaan aan zijn propagandistisch werk en aan de vele simultaanseances, die hii in alle deelen van ons land gegeven heeft, Hij zal op rijn jubileumdag door zijn vereeniging worden Tfhuldigd DAMCLITB D. O. S. Hieronder volgen de uitslagen van de wedstrij den om het ckibkampioensrhap van de damclub' DOS Eerste klasse* H Kol—J Spijker 0—2. E. Borger -K Rotteveel 2—0, T. B DinklaH. J. Oudhof Ir.. 02. J BoerkoelJ. Spijker 20, J. Boerkoel -G. A Ottolini 0—2. H. J Oudhof Sr.—J Boerkoel 02. G. A. Otto lini—W de Goede 1 1. H Kol—G A Ottolini 0—2 W. de Goede—T B. Dinkla 2—0. H J. Oudhof Jr. W Diikhof 0—2. Dinsdag 6 Februari beginnen weer de kwartet- wedstriidpn om den Ooms-D.O.S. wisselbeker. De7« heker is thans in het bezit van de Haart. Damclub De volgende vereenigingen nemen aan Jeze kwartetwedstriiden deel- H.D.C. (bekerhou der DOS.. Haarlem Oosterkwartier. Kijk Uit en E M.S. Dc- wedstrijden worden gehouden in het clublo* kaal van D.O.S. bij den heer Ooms. Jansstraat 5St JAARVERGADERING NED. DAMBOND. De jaarlijksche algemeene vergadering van den Ned. Dambond zal dit jaar gehouden wor den op Maandag 25 Maart (2den Paaschdas), te Utrecht in Hotel Noord-Brabant.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2