Finland blijft tot sluiten van eervollen vrede bereid. Optreden der Russische luchtmacht. Rovaniemi opnieuw gebombardeerd. Ontwikkeling en uitbreiding economisch en sociaal werk van den Volkenbond. VRIJDAG 2 FEBRUARI 1940 HA'A'REEH'S DKGBBAÖ I Rede van president Kallio bij de opening van het Finsche parlement. „De Sovjets dwingen ons menschen te dooden, die niet verantwoordelijk zijn voor den oorlog". De president van Finland, Kallio, hee-ft Don derdag bij de heropening der zitting van het par lement een rede gehouden, waarin hij begon met een overzicht te geven van de gebeurtenissen dei- laatste maanden. Hij herinnerde aan de onder handelingen met de Sovjet Unie en zeide dat Fin land zich bereid had getoond tot het brengen van zware offers om den vrede te handhaven. De Sovjet Russische leiders, aldus Kallio, weigerden later met onbeschaamdheid met de wettige re geering van Finland te onderhandelen en bewezen zoodoende dat zij niet alleen trachtten gebieden te veroveren, doch dat hun plan was het land te bolsjewiseeren. Kallio herinnerde eraan dat in verband met den oorlogstoestand eenige wetsdecreten moesten worden uitgevaardigd, die natuurlijk ingetrokken moeten worden zoodra de omstandigheden zulks veroorloven. Met vreugde constateerde de president dat in alle groote kwesties, die de Kamer op te lossen had, een volledige eensge zindheid tusschen Kamel en regeering aan den dag trad. In onzen strijd om het bestaan de ergste dien ons volk ooit heeft moeten voeren is het ons een troost, ieder oogenblik te voelen dat het geheele volk zich met volkomen vastberadenheid achter de regeering en het parlement heeft geschaard, zeide spreker. Hij vervolgde: Wij hebben van onzen aanvaller niets verlangd, behalve eerbiediging van onze rechten en van het gegeven woord, doch deze aanvaller heeft onbeschaamd zijn imperialistische oogmer ken onthuld en getoond dat hij ons wil vernieti gen. Reeds twee maanden lang strijden wij tegen een vijand die verscheidene malen talrijker is dan wij. Hij heeft bij zijn aanvallen verscheidene zij ner beste divisies verloren. Onze troepen hebben reeds een deel der Sovjettroepen achter onze oostelijke grens teruggedrongen. De Sovjets dwingen ons menschen te doo- deu die niet verantwoordelijk zijn voor den oorlog en die wij als vertegenwoordigers van een andere natie niet behoeven te haten. Daarom achten wij deze barbaarsche agres sie onzinnig en zijn wij bereid onderhande lingen te voeren over een eervollen vrede. Doch de leiders der Sovjet Unie kennen het Finsche volk slecht als zij meenen dat zij het aan hun dictaten kunnen onderwerpen. Kallio. Minister Denis over het aftreden van den Belgischen stafchef. „Geen politieke of strategische motieven." In de Belgische Kamer heeft een der leden aan den minister van landsverdediging gevraagd of hij de motieven uiteen kon zetten waarom de chef van den generalen staf, generaal Vanden- bergen, is afgetreden. Het kamerlid vroeg of geen politieke overwegingen hierbij een rol hebben gespeeld. Minister Denis antwoordde dat in de wijziging van den chef van den generalen staf geen poli tieke en geen strategische motieven een rol hebben gespeeld. De eenige motieven zijn ver vat in het communiqué van Woensdagavond. Het aanwijzen van een bepaalden post is de taak van den minister van landsverdediging, onge acht den rang van den betrokken officier. Hier omtrent heerschen verkeerde meeningen. De functie van chef van den generalen staf is orga niek niet hooger dan die van andere generaals. Deze functie is reeds bekleed door generaal- majoors en kolonels, terwijl commandanten van legercorpsen en de inspecteurs van wapens lui tenant generaal zijn. In het huidige geval is generaal Vandenbergen op zijn verzoek van zijn functie ontheven. De minister heeft met hem een onderhoud gehad en hierbij de overtuiging gekregen dat de gene raal gelijk had. Zooals gebruik is in het leger heeft geen enkele overweging, welke niets te maken had met het welzijn van den dienst, ge golden. Het incident is hiermede gesloten. De kamer ging vervolgens over tot het behandelen van de begrooting van de passieve en actieve verdedi ging van het land. Engelscli militair vliegtuig in Ierland verongelukt. Ongeluk cischte vier dooden. Een schaapherder heeft bij Cuchendall '(Antrim, Ierland) het wrak ontdekt van een vliegtuig, waarin zich vier lijken bevonden. Het vliegtuig was Woensdag verongelukt. Het vlieg tuig was een bommenwerper van de Koninklijke luchts brij dkr ach ten Spoorwegongeluk in Frankrijk. Drie dooden, zeven gewonden. Tengevolge van een verkeerden wissels tand is de railsauto op het traject Straatsbua-g—Saveme in den nacht tegen een goederentrein gebotst, welke op het station Bettwiller stilstond. Er zijn drie dooden en zeven gewonden. Noodlottige lawine in Noord-Italië. Vier Alpenjagers gestikt. Bij het afdalen van den 2700 meter hoogen top van de Anterselva ten noorden van Bruneck in het bovendal van de Adige is een patrouille Alpen jagers door een lawine overvallen. Eenige mannen, die de sneeuw wisten te ontwijken, zijn er in ge slaagd een aantal van hun kameraden nog tijdig uit te graven. Vier man zijn evenwel gestikt. De president sprak zijn erkentelijkheid uit voor de bewijzen van medeleven die hij uit andere lan den had ontvangen. Hij noemde in dit verband speciaal Zweden. Wij hebben, zeide hij, dringend hulp van het buitenland noodig. Kallio verklaarde tenslotte te hopen dat de menschlievende hulp, die aan het Finsche volk wordt gegeven, ook middelen zal omvatten voor de verdediging van de burgerbevolking in het binnenland tegen het onmenschelijk gebruik dat de vijand van zijn luchtstrijdkrachten maakt. Engeland's economische oorlog voering. Regeering geen voorstandster van specialen minister voor economische coördinatie. In het Engelsche Lagerhuis heeft Herbert Mor rison (Labour) Donderdag een debat over de economische politiek der regeering ingeleid door het indienen van een motie, waarin gewezen wordt op de wensohelijfcheid, in het „oorlogs kabinet" een minister op te nemen, belast met de behandeling van alle economische kwesties. Vervolgens wees ook Sir Archibald Sinclair (liberale oppositie) op de noodzakelijkheid van een specialen minister voor de coördinatie. In zijn antwoord verklaarde Chamberlain niet in te kunnen zien hoe de minister, wiens benoeming wordt aanbevolen, op eenigerlei wijze de snel heid zou kunnen vergrooten, waarmede eiken dag besluiten worden genomen. Indien ik, aldus de ministerpresident, zou meenen, dat de voor gestelde benoeming van een minister zou kunnen helpen bij het winnen van den oorlog, of deze maar één dag zou kunnen verkorten, zou ik de zaak met een ander oog bezien. Niets van hetgeen gezegd is toont aan dat dit voorstel een ver betering zou zijn, en ik ben dan ook tot de slot som gekomen dat het niet het juiste oogenblik is voor een verandering van dezen aard. Nadat Chamberlain het woord had gevoerd spraken nog verscheidene leden van het Lager huis, o.a. Georges MacDonald (Labour), die de meening uitte, dat Engeland een krachtiger hou ding moet aannemen tegenover de neutralen, die zich met onwil onderwerpen aan de contrabande controle, terwijl zij de Duitschers niet durven mishagen. Verscheidene andere spiekers traden nog op, waarna Attlee nog een laatste uiteen zetting gaf van de argumenten van de Labour- party. Hij beschuldigde de regeering ervan geen enkel plan te hebben voorbereid voor het voeren van den economischen oorlog. Voorts zeide hij dat Chamberlain niet geantwoord had op de argumenten van Morrisson, volgens welke er geen commissie of groep bestond, die een besluit kon nemen. Sir John Simon antwoordde namens de regee ring. Hij verklaarde dat de leden der regeering, dank zij hun groote ervaring, in staat zijn de breedste denkbeelden te verdedigen ten opzichte van de problemen, welke opkomen door den oorlog. Zij worden geenszins gedreven door de partementale overwegingen Spreker zeide dat het een dwaling zou zijn een „superminis'ter" te benoemen. Hij besloot als volgt: „In een oorlog als den huldigen veroor looft de democratie ons openbare debatten van dezen aard te houden en toch ons goede hu meur te bewaren. Niemand zal in een concen tratiekamp opgesloten worden voor hetgeen hij vandaag gezegd heeft. Dat is 't ware verschil tus schen de democratische regeering, die wij ver- dedigen en het systeem, dat wij trachten omver te werpen. Dit debat heeft getoond, dat wij een ingewikkeld probleem van constitutioneele struc tuur kunnen bespreken in een geest van bijdra gen tot de gemeene zaak". Polen als Duitscli gebiedsdeel. Mededeelingen van dr. SeyssInquart. De Duitsche minister dr. Seyss-Inquart heeft betreffende Polen verklaard dat het niet waar is dat 16.000 Polen zijn doodgeschoten. Evenmin is juist, dat 13.000 Poolsche studenten zijn terechtgesteld. Da totaal telt Polen slechts 9000 studenten. Ten aanzien van de kerkelijke toestanden zei hij dat geen enkele kerk gesloten is, noch wordt eenige priester belemmerd in het uitoefenen van zijn ambt. Verder zeide de minister dat de internationale hulporganisaties niets in den weg wordt gelegd. De minister sprak voorts over het „Duitsche opbouwwerk in Polen, waaraan de Poolsche be volking zelf hard medewerkt. Tweehonderdduizend arbeiders hebben werk gevonden. Ook bestaat een Poolsche spoorweg politie. Verder zijn maatregelen genomen tegen het opdrijven van prijzen, de salarissen en pen sioenen van de Poolsche ambtenaren worden doorbetaald. Het ondei*wijs is geregeld, op de lagere scholen wordt weer op de gebruikelijke wijze onderwijs gegeven, terwijl vakscholen worden opgericht. Tenslotte behandelde de minister het Joodsche vraagstuk. „Men kan niet toelaten", zoo zei hij, „dat de Ghetto's op den duur blijven bestaan, want zij zijn een gevaar voor de cultuur van het avondland. Een oplossing zou zijn de Joden In de omgeving van Lublin bijeen te brengen onder een soort zelfbestuur. Reeds nu bestaat in de Ghetto's een zelfbestuur in den vorm van de zoogenaamde „Jodenraden". Ook is een eigen Joodsch hulpwerk in het leven geroepen". Weer beperkte verloven voor het Engelsche expeditieleger. Als het weer niet als spelbreker optreedt. Het Engelsche ministerie van oorlog deelt mede dat weer beperkte verloven zullen ingaan voor de leden van het Britsche expeditieleger, waarvan de eerste groepen op 3 Februari in Engeland zul len aankomen, mits de weersomstandigheden in- tusschen niet slechter worden. Vooralsnog zullen zij met verlof gaan, die hun plaats van bestemming kunnen bereiken met de Southern Railways en de Great Western Railway, met uitzondering van Wales. Zoodra echter de toestand op de lijnen naar het noorden en de Midland's normaler is, zullen de verloven weer algemeen worden verleend. Vier doodvonnissen te Bromberg. Polen beschuldigd van mishandeling van Duitschers. BERLIJN, 2 Februari. Een speciale rechtbank te Bromberg heeft over vier Polen het doodvon nis uitgesproken. Deze vier zijn de politie-agent Michael Leskow, beschuldigd van het doodschieten van een Duitschen boer, Anastasius Kempinski, Stephan Piasecki en Tadaeus Piasecki, die be schuldigd wordt van mishandeling en bedreiging met den dood van Duitsche boeren en hun fami lies. (United Press). Twee doodvonnissen te Nancy uitgesproken. Wegens spionnage. De rechtbank voor het twintigste district te Nancy heeft Friedrich Helmuth en baron Hein- rich Franz, beiden van Duitsche nationaliteit, wegens spionnage ter dood veroordeeld. Katha- rina Muller, de vrouw van den baron, werd wegens medeplichtigheid aan spionnage, tot vijf jaren dwangarbeid veroordeeld. Schending van hel Roode Kruisteeken door de Sovjets? Naar Havas uit Helsinki meldt is de be drijvigheid der Russische vliegtuigen Don derdag grooter geweest dan den dag tevo ren. In Noord-Finland werden o.a. gebom bardeerd Rovaniemi en omgeving. Eenige huizen vlogen in brand. In het zui den werden ook de streken van Ancor en Kot ka bestookt. Volgens een Upited Pressbericht uit Hapa- randa zijn Donderdag in een half uur tijds tweehonderd bommen op Rovaniemi neerge worpen. De aanval werd gedaan door drie en veertig Russische bommenwerpers, en vond plaats tusschen half elf en elf uur des morgens. De grootte der bommen varieerde van 12 kilo (brandbommen) tot 250 kilo. De telefoonverbindingen van Rovaniemi wa ren gestoord, en pas na uren slaagde de corres pondent erin, een auto te bemachtigen om zich naar Haparanda over de Zweedsche grens te be geven, vanwaar hij dit bericht kon telefonee- ren. De vliegtuigen vlogen in drie formaties, op een hoogte van drieduizend meter. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Niet minder den twintig bommen, en meerendeels van groot kaliber, kwamen neer bij het zelfde hospitaal, dat ook Woensdag reeds geraakt was. Een groot aantal andere gebouwen, waarvan vele geen enkele militaire beteekenis hadden, is geraakt, o.a. twee kerken. Bij de bewoners van Rovaniemi begint de over tuiging past te vatten, dat de Russen van deze stad een tweede Guernica (bekend uit den Spaanschen burgeroorlog) willen maken. In de geheele stad is nauwelijks meer een enkel ven ster dat niet vernield is. Slechts snelle buitenlandsche hulp, in den vorm van levering van jachtvliegtuigen, kan vol gens de autoriteiten een einde maken aan deze aanvallen; aldus de algemeene overtuiging. Het Zweedsche Roode Kruis heeft besloten om het internationale Roode Kruis Comité te vragen een onderzoek in te stellen naar de daden der Russisch militaire luchtmacht, gepleegd tegen de Finsche burgerbevolking, naar de duidelijke schendingen van het toeken van het Roode Kruis en van de conventie van Genève, waaraan de Russen zich schuldig zouden hebben ge maakt, zulks met het doel deze schendingen aan de kaak te stellen. Het Zweedsche Roode Kruis heeft eveneens besloten de mogelijkheid te bestudeeren van het uitzenden van Roode- Kruis-gedelegeerden naar de Finsche krijgsge vangenkampen en naar het Russische, teneinde het lot te verzachten van de gevangenen. Voorts werd besloten tot medewerking aan hert, trans port naar Zweden van oorlogsinvaliden en ern stig gewonde personen. In het geheel werden Donderdag volgens Havas, bij het bombardement op Rovaniemi 15 personen gedood, waaronder twee ver pleegsters en 60 gewond. De legerberichten. Het Finsche legerbericht van Donderdag ver meldt: „Te land: Niets nieuws op de Landengte van Karelië. Ten noordoosten van het Ladogameer heeft de vijand Donderdag verscheidene aanval len ondernomen tegen steden in de buurt van het meer. Overal werden deze aanvallen afgeslagen. De verliezen van den vijand zijn zeer aanzien lijk. In Lapland hebben de Finnen alle vijandelijke aanvallen op Salla en in de richting van Petsamo afgeslagen. Aan de andere fronten is een levendige activi teit van verkenners. Ter zee: Niets bijzonders te melden. In de lucht: Russische vliegtuigen hebben Ro vaniemi gebombardeerd en boven eenige andere plaatsen vluchten gemaakt. Volgens tot nu toe verkregen inlichtingen werden in totaal eenige tientallen burgers gedood en veertig gewond. Twee Russische vliegtuigen werden omlaag ge schoten". Het laatste legerbericht van den stad van het militaire district Leningrad luidt: „De Sovjet- Russische luchtmacht heeft verkenningsvluchten ondernomen en militaire objecten gebombardeerd. Drie vijandelijke vliegtuigen werden neergescho ten". Dr. Lang dringt aan op snelle hulpverleening. In St. Paul's Cathedral te Londen is gisteren een nationale biddienst voor Finland gehouden. De aartsbisschop van Canterbury, dr. Lang, zeide het zeer waarschijnlijk te achten dat de strijd tusschen recht en onrecht in Mei beslist zal wor den. Hij deed een beroep op de Britsche regeering haast te maken bij de hulpverleening aan Fin land. De dienst werd per radio uitgezonden naar Finland en de Scandinavische landen. Uit Rio de Janeiro: Het nationale departement voor koffiecultuur heeft namens president Vargas 10.000 zakken koffie aan het Finsche Roode Kruis aangeboden, In de richting van de universaliteit. hoorde ik verder verluiden, zal het organisatie comité aldus onzen landgenoot dr. Colijn tot lid en terstond daarop bovendien tot zijn voorzitter benoemen. Het voordeel hiervan zou o.m. wezen, dat dan het presidentschap zou berusten bij iemand, die niet gebonden zou zijn aan eenig mandaat van zijn regeering tor jongste Vol kenbondsvergadering heeft de Noor Hambro zelf het moeilijke, om niet te zeggen het pijnlijke van die positie ervaren doch die comité-lid zou wezen wegens zijn eigen gezag. Tenslotte kan ik nog mededeelen, dat het organisatie-comité zal vergaderen in de. van haar luister echter beroofde Bol-zaal en dat de bijeen komsten waarschijnlijk niet in het openbaar zullen plaats vinden. Dit wil overigens niet zeggen, dat het der pers zal ontbreken aan elke gelegenheid om eenigszins op de hoogte gesteld te worden. De aanwezigheid van den directeur van de Informatie-afdeeling van het Volken bondssecretariaat zal een goede kans op deugde lijke voorlichting bieden! DR. E. VAN RAALTE. Nieuws omtrent het in Den Haag bijeenkomende organisatie comité. Dezer dagen hoorde ik de vraag opperen, of wij Nederlanders wel goed doen met belangstel ling aan den dag te leggen voor de op 7 dezer in het Vredespaleis aan te vangen bijeenkomst van het organisatie-commité, dat als kern zal optreden van het nog definitief in elkaar te zetten Centrale Comité voor economische en sociale vragen. Tenslotte, aldus de toelichting op die vraag, betreft het een vergadering, die haar oorsprong vindt in een besluit van den Volkenbond en nu weten wij toch heel wel, dat er heden ten dage wel landen zijn, welke van Genève niets moeten hebben, onder meer op grond van de bewering, dat de Bond een veel te eenzijdig karakter heeft gekregen en de schijn toch al denkbaar wordt geacht, dat de kleine neutrale landen zich via Genève min of meer voor het Engelsch-Fransche karretje laten spannen. Ergens in Europa zou er dus een mo gendheid kunnen zijn, welke het ons kwalijk zou kunnen nemen en wier pers ons dat ook zou kunnen inpeperen, als wij, hier in Nederland, eenige bijzodere sympathie (belangstelling) voor een in den Haag vergaderend comité aan den dag zouden leggen, dat in de oogen van die mo gendheid en van die pers eigenlijk al besmet zou zijn, doordat zijn wieg stond in de Volken- bondsstad. Het komt me voor, dat er tegen een dergelijken gedachtengang heel wat is aan te voeren. In de eeTste plaats al terstond dit. dat in dien de Nederlandsche Regeering en dan onze Minister van Buitenlandsche Zaken voorop die opvatting toegedaan ware, zij toch zeker wel voorkomen zou hebben, dat juist Den Haag aan het organisatie-comité gastvrijheid zou verleenen. En voorts had de Regeering dan voorkomen dat Nederland zelf terstond in dat comité een plaats kreeg. Er is echter meer. Minister van Kleffens heeft juist nog slechts kort geleden (in zijn in de Eerste Kamer uitgesproken rede) duidelijk in het licht gesteld, hoe de Bond ter jongste ver gadering allesbehalve het karakter van eer. Engelsch-Fransch karretje heeft aangenomen, terwijl hij ook niet onder stoelen of banken stak, dat indien zulks ooit zou gebeuren, Neder land aan zijn lidmaatschap een einde zou dienen te maken. Tevens gaf hij te kennen, dat men straks het noodige zal moeten probeeren te doen voor een wederopbouw van internationale samen werking. Welnu, datgene, wat beoogd wordt met de organisatie, waaromtrent men zich straks in den Haag zal hebben te beraden, moet juist in diezelfde richting gaan. Het betreft hier dat mag nog wel eens onderstreept een ernstige en oprechte poging om goed niet-politiek werk te gaan aanpakken in breeder verband dan dat van den inderdaad te weinig veelomvattenden kring van Genève. Zekere critici elders zouden dus alleen maar aan leiding kunnen hebben om zich over deze om mekeer, over het willen betreden van het pad op weg naar de universaliteit te verheugen! Zoo bestaat er dus alle aanleiding voor de stelling, dat er geen enkele redelijke grond te bekennen valt, die het misschien raadzamer zou doen zijn in ons zelfstandige Nederland ten op zichte van de bijeenkomst welke de volgende week in het Vredespaleis begint, maar een beetje schuillevinkje te spelen. Ingevolge het in December j.l. te Genève beslo- tene, zol het organisatie-comité, dat uit de ver tegenwoordigers van 10 reeds aangewezen landen bestaat, zijn aandacht hebben te wijden aan de problemen, die de samenstelling betreffen van het Centrale Comité voor economische en sociale vra gen, waarvan het organisatie-comité meteen reed.s als kern te beschouwen valt, en voorts, niet te vergeten, aan de uitvoering van de ten opzichte van dat Centrale Comité aangenomen voorstel len. Het ligt daarom voor de hand, dat de in het Vredespaleis vergaderende heeren de noodige aandacht zullen besteden aan allerlei organisato rische kwesties, aan de vraag, hoe men het best de verschillende instellingen en krachten zal kunnen coördineeren met het oog op het econo- miche en sociale werk,a lsook aan de vraag, welke aangelegenheden de nieuwe organisatie nader onder handen zal gaan nemen. Vandaar, dat men zeker zijn nut zal kunnen doen met de voorlichting en bijstand van een aantal deskundige krachten van het Volken bondssecretariaat, die, naar ik vernam, de vol gende week, ten getale van 10 a 12 personen, in Den Haag zullen verschijnen. Men verwacht niet alleen de komst van den Secretaris-Generaal van den Volkenbond, den Heer Avenol, van den Di recteur van het Internationaal Arbeidsbureau, den heer Winant, doch o.m. zullen ook de Direc teur van de hygiene-afdeeling, de Directeur van de financieele en economische studie-afdeeling, de Directeur van de Informatie-afdeeling van het Secretariaat onze landgenoot de heer A. J. Pelt mede op het appèl zijn. De te verrichten arbeid zal, zoo kwam mij voorts ter oore, ver moedelijk wel een drietal dagen vergen. Als Nederlandsch afgevaardigde heeft onze Re geering in het organisatiecomité den heer Fen- tener van Vlissingen, oud-President van de In- ternationale Kamer van Koophandel aangewe zen. Dit, zoo mag men aannemen, vooral ook op grond van de inderdaad zeer verstandige over weging, dat hij zeer goed op de hoogte is van en in zeer nauw contact staat met die Kamer, wat van belang is omdat men een dergelijke instel ling bij den door het Centrale Comité aan te pak ken arbeid, in het belang van dien arbeid, zal moeten inschakelen. Bij de bestudeering van de vraag, welke staten er nog bij gehaald zullen dienen te worden en voorts welke personen men dan verder, wegens hun bijzondere eigenschappen en geschiktheid, in het Centrale Comité zal moeten opnemen (in totaal zal het uit de vertegenwoordigers van 24 landen en voorts nog hoogstens 8 door coöp tatie opgenomen particulieren bestaan), zal men natuurlijk de noodige aandacht wijden aan het belang, Amerika er in gerepresenteerd te krij gen, terwijl het verder zeer verstandig zou wezen ernstig na te gaan hoe men een plaats zou kun nen openhouden, opdat mettertijd liefst zoo spoedig mogelijk! een representant van, of al thans iemand uit Duitschland in het Centrale Comité zitting zou kunnen krijgen. Een ander elscht nataiurlijk, vooral onder de tegenwoordige omstandigheden, een taktische leiding der beraadslagingen. Hiermee kom lk thans even op de kwestie van het voorzitterschap van het organisatie-comité. Uit wat ik vernam, meende ik te mogen op maken, dat het heel waarschijnlijk Is. dat het organisatie-comité de volgende week reeds on middellijk zal beginnen met een of twee figuren in zijn midden op te nemen, niet als vertegen woordigers van hun land, maar op grond hunner persoonlijke eigenschappen. Vermoedelijk, zoo HET BEZOEK VAN DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIEELE HANDELSMISSIE AAN ITALIë. De Nederlandsche missie, die onder leiding van genevaal-majoor Hasselman op verzoek van de Italiaansche regeering een bezoek heeft gebracht aan Italië, is thans voor het grootste gedeelte in Nederland teruggekeerd. Naar destijds is gemeld, zou deze missie de mo gelijkheid tot uitbreiding van den industrieelen handel tusschen Italië en Nederland ter plaatse be studeeren. Generaal-majoor Hasselman, die vol lof was over de buitengewon hartelijke ontvangst in Italië, deelde ons mede. dat hij zich over de eventueele resultaten niet positief kon uitlaten daar eerst een rapport aan den minister van Defensie dient te worden uitgebracht Hij achtte echter een positief resultaat als gevolg van deze studiereis voorshands niet uitgesloten. BACK PBOERANNA ZATERDAG 3 Februari 1940. HILVERSUM I, 1875 en 414,4 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Berichten A. N. P., gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de con- tinu-bedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Orgelspel en zang. 12.45 Berichten A. N. P., gra mofoonmuziek. 2.00 Filmpraatje. 2.15. De Stem des Volks (Utrecht), solisten en het Utrechtsch Stedelijk Orkest (opn.). 3.00 Reportage. 3.30 VARA-orkest, een cowboy-ensemble en solis ten. 4.30 Vragenbus. 4.50 Groninger orkestvereni ging (opn.) 5.30 Filmland. 5.50 Orgelspel. 6.15 Uit de roode jeugdbeweging. 6.45 Kinderleesclub. 7.00 VAR A-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7^30 Cyclus „Hoe werkt de kerk?" 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten A. N. P. 8.15 Puzzle-uitzending. 8.30 Rosian-orkcst. 9.10 Propaganda-toespraak. 9.15 Radiotooneel. 9.30 Community-singing (opn.) 9.45 Hobo en piano. 9.55 VARA-Varia. 10.00 En nu.... Oké!" 11.15 Berich ten A. N. P. 11.25—12.00 VARA-strijkorkest. HILVERSUM n, 301,5 M. 8.00 Berichten A.N.P. 8.05 Gramofoonmuziek. 9.00 Gezongen H. Mis. 10.15 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Rococo-octet. 12.45 Berichten A. N. P.. gramofoonmuziek. 1.20 Musiquette. 2.00 Voor de uurjte. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.05 Lezing „Ons rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinder- onderwijs, gezien in het licht der moderne psycho logie". 4.20 Gramofoonmuziek. 4.25 Voor de huis vrouw. 4.40 Gramofoonmuziek. 4.45 Causerie „Van en voor het opzichthoudende en technisch personeel Nederland". 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Film praatje. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtc- gaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berich ten. 7.15 Letterkundige causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N. P., mededeelin gen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd programma. (In de pauze: Gramofoonmuziek). 10.30 Berichten A. P. 10.40 Causerie „Het onvergankelijke rijk", met muzikale omlijsting. 11.2012.00 Gramofoon muziek. ENGELAND, 391 en 449 M. (Na 6.20 n.m. ook 342 M). 11.40 Het orkest van de Hazell's drukkerijen. 12 20 Orgelspel. 12.40 Gramofoonmuziek. 1.05 Cau serie. 1.20 Berichten. 1.30 Henry Hall cn zijn orkest. 2.10 Radiotooneel. 2.50 Orkestconcert. 3.35 Repor tage. 4.20 Berichten. 4.35 Reportage. 5.20 Kinder halfuur. 5.50 Zang. 6.20 Berichten. 6.35 Nieuws van het front. 6.50 Causerie. 7.05 Het BBC-orkest. 7.45 Radiotooneel. 8.20 Variété. 9.20 Berichten. 9.35 Actueele causerie. 9.50 Filmmuziek. 10.35 Avond wijding. 10.50 Virtuoso-kwartet en solisten. 11.33 Henry Hall en zijn orkest. 12.0012.35 Berichten. RADIO PARIJS, 1648 M. 12.05 Vioolvoordracht. 12.00 Raymond Legrand'a jazzorkest. 1.05 Pianovoordracht. 1.35 Zang. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.05 en 2.30 Klarinetkwartet. 3.50 Gevarieerd programma. 4.20 Radio-montage. 4.50 Pianovoordracht. 5.45 Het Trio d' Anches de Paris en pianovoordracht. 6.20 Opera-uitzending. 9.50 Fluit en piano. 10.20 Orkestconcert. 11.20 Radio tooneel. 12.0512.20 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 7.40 De „Drei Musikan- ten". 9.05 Gramofoonmuziek. 9.309.50 Kamermu ziek. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Omroeporkest. 12.20 Omroepamusementsorkest. 1.15 Muzikaal tus- schenspeL 1.35 Gramofoonmuz. 3.20 Leo Eysoldt's orkest en solisten. 5.45 Folkloristisch programma. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.30 Blaasmuziek. 7.35 Sluiting: Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.51 en 1.30 Omroep orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.25 Muzikale cau serie. 3.25 Het orkest van de vereeniging van leer lingen en oudleerlingen van het Koninklijk Vlaamsch Muziekconservatorium te Antwerpen. 6.05 Omroeporkest, solist en gramofoonmuziek. 8.20 Voor de soldaten. 8.50 Zang. 9.20 RadïotooneeL 9.35 Het Ceeilia-koor. 10.30 Gramofoonmuziek. 1.2012.20 Jazzmuziek (gr.pl.). BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Radio orkest. 1.50 en 2.55 Gramofoonmuziek. 3.05 Accor deonvoordracht. 3.20 Viool en piano. 3.40 Gramo foonmuziek. 3.50 Zang en piano. 5.05 en 5.55 Gra mofoonmuziek. 6.00 Zang. 6.35 Pianovoordracht, met toelichting. 8.20 Voor de soldaten. 8.50 Cabaret. 9.35 Radiotooneel met muziek. 10.10 Gramofoonmuziek. 10.30 Radio-orkest. 10.50 Omroepdansorkest. 11.35 12.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.35 Vroolijk programma. 9.20 Berichten en hoor- berichten. 9.50 Reportage. 10.05 H. Fröhlich's en Hans Bund's orkesten (Om 10.20 Politiek over zicht). 11.20 Berichten, hierna tot 12.20 Nacht concert.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9