La-aistc B Ochtendbeurs Amsterdam MAANDAG S FEBRUARI 1940 J HAARDE M'S D AG B E X D 7, Vrachtbooten vastgevroren in het Kattegat. IJsbrekers pogen hulp te bieden. KOPENHAGEN, 5 Februari. Tien tot vijf tien vrachtbooten liggen vastgevroren in het Kattegat. Twee ijsbrekers zijn onderweg om te. pogen hulp te bieden. Het Kattegat ligt dicht tot 25 a 20 mijl ten Oosten van Skagen. De eenige ijsvrije haven is Gothenburg. Ertsverschepingen zijn mogelijk via Lulea met behulp van ijs- brekers. (United Press) Het Diiitsche legerbericht. BERLIJN, 5 Februari (D.N.B.). Het opper bevel der weermacht deelt mede: „De dag is kalm verloopen". De Fransche legerberichten. Zaterdagavond „Een kalme dag. Vuur van de infanterie langs den Rijn in den Bcven-Elzas". Zondagochtend: „Activiteit van patrouilles op de helling ten westen van de Vogezen." Zondagavond „In den aanvang van den ochtend keerde zich een levendig gevecht met verkenningen van den vijand tot ons voordeel." Maandagmorgen „Niets te melden". Italiaansche luchtmacht wordt verdubbeld. Aanleg van geheime vliegvelden. Generaal Pricolo, de onderstaatssecretaris voor luchtvaart, heeft in het blad „A vie dell aria" medegedeeld dat het aantal Italiaansche vliegers en vliegtuigen in den loop van het jaar verdubbeld zal worden. Hij heeft ook medege deeld, dat nieuwe typen worden beproefd welke zich kunnen meten met de beste buitenland- sche toestellen. Ook zullen vele geheime vlieg velden worden aangelegd. De vliegtuigfabrieken zullen in staat gesteld worden hun productie op te voeren en hun materiaal zal worden ver nieuwd. LICHTE AARDSCHOKKEN IN NOORD-ZWEDEN. STOCKHOLM, 5 Februari (D.N.B.) In Noord-Zweden zijn gisteren drie lichte aard schokken geveeld. Op vele plaatsen werden de I-uiten vernield. EDUARD VAN BEINUM ZAL TE BRUSSEL DIRIGEEREN. AMSTERDAM, 5 Februari. Eduard van Beinum, wiens optreden te Brussel in November en December j.l. wegens verblijf onder de wapenen moest worden uitgesteld, zal binnen kort een der symphonische concerten inhet Paleis voor Schoone Kunsten in de Belgische hoofdstad dirigeeren. Hij is eveneens uitgenoodigd om twee concerten te dirigeeren, onderschei denlijk te Genève en te Lausanne. Volkenbondsfunctionarissen in Den Haag. Secretaris-generaal Avenol aangekomen. 's-GRAVENHAGE5 Febr.. Hedenochtend zijn met den trein van 11.02 aan het Hollandsche Spoorstation te 's-Gravenhage aangekomen de heeren Avenol, secretaris-generaal van den Vol kenbond en Pelt, chef van de pers- en informa- tie-afdeeling van den Volkenbond. Zij werden verwelkomd door de heeren Guer rero, president van het Permanente Hof van In ternationale Justitie en Lopez Olivan, griffier van dit Hof. Drijvende weerstations. NEW-YORK, 5 Februari. (D.N.B.) Twee der modernste schepen der Amerikaansche kustwacht zullen eerlang uit Norfolk (Virginia) vertrekken om tusschen Bermuda en de Azoren dienst te doen als weerstations. Door dit van president Roosevelt uitgaande plan moet het Amerikaansche meteorolo gisch bureau van berichten voorzien worden, waar aan het sedert het begin van den oorlog als gevolg van de sterk beperkte radioberichten van koop vaardijschepen ontbroken heeft en die voor den trans-atlantischen vliegdienst onontbeerlijk zijn. Zes kotters zullen elkander paarsgewijze om de 14 dagen aflossen. DR. WINCKEL IN STOCKHOLM. Dr Ch W. F. Winckel, die Vrijdag per vlieg tuig van Amsterdam naar Stockholm is vertrok ken. verklaarde bij aankomst daar, dat bi; eenige dagen in de Zweedsche hoofdstad zai blijven om in contact te treden met de ver tegenwoordigers van het Zweedsche Roode Kruis. In de eerste dagen van de komende week zal hij in Finland arriveeren. Hij zeide nog niet te weten, wanneer de Nederlandsche Ambulance naar Finland vertrekt. BURGERLIJKE STAND „Finland helpen en toch neutraal blijven". Rede van den vroegeren Zweedschen minister Sandler. STOCKHOLM, 5 Februari (Zweedsch Tel Ag.) - De vroegere minister van Buïtenlandsöhe Za ken, Sandler, heeft in een rede te Helsingborg be toogd dat het noodig is Finland te helpen cn te vens neutraal te blijven. De voorzitter van den gemeenteraad van Stock holm, Ström, heeft er op gewezen dat de Europee- sChe en de Amerikaansche democratieën moeten helpen om de vrijheid en democratie van Finland ie redden. Zweden, zoo zeide hij, zal daartoe zijn pogingen verdubbelen. Het Zweedsche Telegraafagentschap meldt voorts: De eerste Zweedsche vrijwilliger in Finland, Hallberg, is als chef van een patrouille gedeco reerd. Men herinnert er aan dat tot dusver vooral Zweedsche vliegbrs in Finland den vuurdoop on dergaan hebben Dc andere vrijwilligers hebben him tfid tot dusver besteed aan de opleiding ten einde een gemeenschappelijk vrijwilligerscorps te vormen HAARLEM 5 Februari. Bevallen: 31 Jan.: M. de Groot-Sohouten, z. 1 Febr.: A. W. E. Overtoom-Ramler. z. 2 Febr.: K. P. A. Aarts-Honijk, z. J. Kan-Keur, d. I. van Baekel-van der Meer, d. L. A. K. Kramer- Strathe, z. 3 Febr.: M. G. Ter Horst-Joores, d. W. Th. Glebbeek-Dams, d. E. Bloem-Poepjes, d. L. Maas-de Zwart, d. A. Rood-Dekker, d. E. M. van Herwerdcn-Meijer, d. 4 Febr.: A. E. M. Kloppers-van Leuven, z. J. van den Brpek -van Eijck. d. A. Harkmans-Turk, d. M. E. Buijs-van Zanten, z. 5 Febr.: C. M. W. de Jong- van Looij, z. J. M. Dobbe-Boere, z. Overleden: 2 Febr.: R. van Zanten, 84 j„ Rijks straatweg. A. Groeneveld. 83 j., Welgelegen- straat. A. A. Mulder. 65 j., Raafstraat. J. P. A. de Nijs, 46 j.. Kamperlaan. L. C. Jutten, 73 j., Kamperstraat. 3 Febr. J. P. van Kolk, 88 j.. Westerhoutpark. IJ. Prins-Leistra. 65 j., Ooster straat. Ph. F. Dammers, 80 j., P. Kiesstraat. F. Witkamp, 61 j.. Koudenhorn. C. Fortgens, 74 j., Parklaan. A. Hilterman, 84 j., A. L. Dyse- rinckstraat. M. E. van der Hulst-Hulsbosch. 33 j.. Kamperlaan. 4 Febr. M. J. Korremans, 79 j., Holsteijnstraat. J B-uwman. 86 j.. Marnixstraat H. J. de Leeuw. 55 j. Scheepersstraat. M. C. van Vliet-Jansen, 86 j., Schotersingel. C. Boon. 69 j., Ged. Voldersgracht, Schepen vermist. STOCKHOLM, 5 Februari. (Zw. Tel. Ag.) Men heeft geen berichten meer ontvangen over het stoomschip ..Andalusia" (1300 ton), afkom stig uit Gothenburg, dat op 17 Januari van Bordeaux naar Gothenburg was vertrokken. Men vreest dat het schip verloren is gegaan. Het had een bemanning van 21 koppen aan boord. OSLO, 5 Februarn (Noorsch Tel.-Ag.) De reederij van het stoomschip „Segovia" (1387 br. ton) vreest dat dit schip, dat met een beman ning van 22 personen en een passagier van Por tugal op weg was naar Noorwegen, verloren is gegaan. Op 20 Januari was het laatste bericht over de ..Segovia" ontvangen. Het bevond zich toen in de golf van Biscaye. Sovjet-parachutisten gedood. Jongens van zeventien jaar STOCKHOLM (United-Press.) „Dagens Ny- heter" meldt uit Wiborg dat vijf Russische parachutisten zijn gedood terwijl zij daalden op het ijs in de Finsche Golf vijf kilometer ten Zuid-westen van Wiborg. Het waren allen jon gemannen van omstreeks zeventien.jaar oud. Zij hadden groote hoeveelheden explosieve stoffen bij zich waarschijnlijk bedoeld om achter de Mannerheimlinie mijnen aan te leggen. De Balkaneonferentie. Duitschland en Italië tevreden over het resultaat. BERLIJN, 5 Februari. De verklaring der Balkanstaten werd in Dui'tsche politieke kringen met groote -fyarmte begroet. In sommige Duit- sehe kringen werd zij beschouwd als een slag voor de geallieerden, die de blokkade van Duitschland dachten te verstevigen door Zuid- Oost-Europa in het huidige conflict te betrek ken. Hoewel een officieel commentaar nog niet bekend is acht men de resultaten voor Duitsch land in hooge mate bevredigend. Ten eerste om dat door dit besluit de leveranties van grond stoffen aan Duitschland geen gevaar loopen, ten tweede omdat de vrees dat Turkije druk zou uit oefenen op de Balkanstaten ongegrond is ge bleken. Ook wordt voldoening uitgesproken over het feit dat de Balkanstaten geen blok in Zuid- Oost-Europa zullen vormen, hetgeen de atmos feer mar onzeker zou maken. Het communiqué der Balkanconferentie be- vestit, aldus in men hier van meening, de toe komstige Balkanpolitiek gelijk deze door Gafen- coè en Markovitsji werd opgesteld. Eveneens is men van meenin, dat Roemenië thans wel met Hongarije en Bulgarije wil onderhandelen in tegenstelling tot de halstarrige houding die dit land vroeger heeft ingenomen. Dit wordt een groote overwinning geacht voor de Italiaansche diplomatie. (United Press). VANDAAG EN MORGEN GEEN VLIEGVER BINDING MET LONDEN. 's-GRAVENHAGE, 5 Februari. Door de weersomstandigheden heeft de terreinsgesteld heid van het Engelsche vliegveld Shoreham ernstig geleden. Aanstonds zijn maatregelen genomen ter verbetering hiervan, in verband waarmede de K. L. M.-verbinding Amsterdam— Londen voor vandaag en morgen is stopgezet AANBESTEDING. AMSTERDAM, 5 Februari. Namens B. en W. is vanmiddag ten staöhuize aanbesteed: het vol tooien van den onderdoorgang in de Weesperzijde uj den omval, met bijbehoorende werken. Ingekomen waren 32 biljetten. Laagste inschrijf ster was van Hof ten's Aanne mingsbedrijf te Haarlem met f 28.980. Britsche campagne voor doelmatig gebruik van tuinen. LONDEN, Februari. Het ministerie van Land bouw, gesteund door verschillende vereenigingen, heeft een groote voedselproductie-campagne ont worpen. Op alle mogelijke wijzen wordt aandrang uitgeoefend op eigenaars van tuinen om den grond zoo doelmatig mogelijk te gebruiken. Naar schat ting zijn er op hei oogenblik ongeveer drie en een half millioen particuliere tuinen in Engeland en Wales, die in het voorjaar in cultuur zullen zijn gebracht. (United Press). PROF. DR. CII. E. BENJAMINS OVERLEDEN. GRONINGEN. 5 Februari. In den afgeloopen nacht Is alhier op 66-jarigen leeftijd overleden prof. dr. Ch. E. Benjamins, oud-hoogleeraar aan de universiteit in Groningen. In 1924 werd de thans overledene hoogleeraar aan genoemde universiteit van Groningen In de neus-, keel-, en oorheelkunde, welk ambt hij het vorig jaar neerlegde. Van de voornaamste werken, die van de hand van den overledene zijn verschenen, noemen wij beknopt leerboek der physiologic (met mede werking van dr Reys)de medische beteekenis van het 'wemmen en de monografie over tropi sche oor-, neus- en keelziekten. Prof. Benjamins was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Tien vermisten bij den ondergang van de „Fram". STOCKHOLM, 5 Febr. (Zweedsch Tel. Ag.). De consul-genéraal van Zweden in Londen deelt mede, dat veertien leden der bemanning gered zijn van het Zweedsche s.s. „Fram", dat eenige da gen geleden in de-Noordzee vernield is door een mijn of een torpedo. Omtrent het lot van de tien anderen is niets bekend. ONGELUKKEN DOOR DE GLADHEID. Zaterdag is een 86-jarige vrouw in de Lange Annastraat gevallen. Zij brak haar linkerdijbeen. Een 25-jarige vrouw slipte met haar fiets op den hoek Jan Steenstraat-Goltziusgtraat Zij viel en brak haar linkerenkel. Beide vrouwen zijn door O. D. behandeld en naar een der Haarlemsche zie kenhuizen vervoerd. Een 34-jarige Heemstedenaar is Zondagavond in een Haarlemsche bioscoop bewusteloos geraakt. Het bleek, dat hij in den vooravond reeds was ge vallen. O. D. constateerde, dat hij zijn linkerboven arm had gebroken. Per ziekenauto is hij naar de Maria-stichting vervoerd. Hedenmorgen is op den Oudeweg een 40-jarige fietser gevallen. Hij brak zijn linkerbeen en is na door O.D. te zijn verbonden naar het ziekenhuis Johannes de Deo vervoerd. HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE. Het Ned. Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage hield Zondag in Krasnapolsky te Amsterdam haar 135ste Algem. Vergadering, onder voorzitterschap van den heer W. P. Nuy- ten te Haarlem. In zijn openingswoord heette de voorzitter allen hartelijk welkom en memo reerde, dat dit de eerste vergadering was in de tweede helft van de eerste eeuw van het Genoot schap. Spr. herdacht in zijn rede verder dr. J. Th. Terburgh, het overleden eerelid en de overleden leden D. C. v. Kempen uit Amersfoort, mej. A. Waiboer uit Haarlem en A. C. de Bruyn uit Rotterdam. Dr. A. Colaco Belmonte hield vervolgens een voordracht over: Beoordeeling en behandeling van aangeboren heupontwrichting en verwante afwijkingen met demonstratie. In de huishoudelijke vergadering werd beslo ten tot officieele opheffing van het uitvoerend Comité (de dames J. A. de Haas M. H. Ver maas en de heer J. Mebius), en de Tentoonstel lingscommissie (de heer J. Penders en de da mes M. H. Vermaas en M. M. Wirtz). Het jaarverslag der secretaresse, mej. J. A. de Haas, Rotterdam werd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden werden herkozen, zoodat thans het bestuur bestaat uit W. P. Nuyten, voorzitter, mej. J. A. de Haas, J. Me bius, J. Crucq en W. A. J. Goeting. BRIDGECLUB „IIAARLEM-N.B.B.". Zaterdag hield de Bridgeclub „Haarlem-N.B.B.'' haar Carnavalsdrive in de Sociëteit „De Vereeni- ging" te Haarlem. Vooraf reikte de heer Burger met een toepasse lijk woord de bekers en medailles uit aan de kampioenen van de competitie. In de Hoofdklasse zijn nu bekerhouders de heeren Boeree en De Kadt en in de beide afdeelingen Eerste Klasse zijn dit mevr. Van Dijk en de heer Frankenthal en Mevr. Breed en de heer Uni. Het eerste deel van den avond werd verder ge vuld met een Howelldrive voor 4 groepen van 5 tafels elk. De uitslagen luiden: Groep blauw: 1. Mevr. Vos en heer De Kadt 48 m. p. 2. Heer en mevr. Cats 45 m. p. 3. Dames Bouman—Spruyt 39 m. p. Groep geel: 1. Mevr. van Dijk en heer Frankenthal 44 m. p. 2. Dames NoordhofWeenink 43 1.2 m. p. 3. Mevr. Breed en heer Uni 42 1/2 m. p. Groep rood: 1. Heer en mevr. v. d. Worm 45 1/2 m. p. 2. Dames WolfsAllard 42 1/2 m. p. 3. Heer en mevr. Hollander 39 1/2 m. p. Groep wit: 1. Dames FrankenthalSchaap 46 1/2 m, p. Mevr. Hoorn en heer v. Halem 41 m. p. 3. Dames Fieggen—Wissing 43 m. p. Het tweede deel van den avond was gewijd aan een revue-schets, geschreven en ten tooneele ge bracht door den heer H. M. v. d. Worm. De gees tige monologen van den heer v. d. Worm Sr.; de vlotte liedjes van Prins Carnaval (heer v. d. Worm Jr.) daarbij op uitstekende wijze bijge staan door de „Bridge-girls", sloegen goed in en niet in het minst het Clublied waarvan het re frein uit volle borst door allen werd meegezongen. De heer v. d. Worm Jr. vergastte zijn audito rium voorts nog op enkele andere liedjes, waarbij men ook zijn imitaties van Lou Bandy en Mau rice Chevalier zeer bleek te waardeeren. Ook mevr. Breed gaf enkele staaltjes van haar voordrachtskunst ten beste, welke zeer in den smaak vielen. Als finale liet de revue-auteur levensgroote portretten van alle bestuursleden ten tooneele verschijnen, waarbij telkens voor elk lid een toe passelijk lied werd gezongen. Het was een finale, een groote revue waardig! De voorzitter, de heer F. S. Noordhoff, voor spelde dat de Bridgeclub Haarlem-N.B.B. voor haar bijzondere avonden een grootere zaal zal noodig hebben. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 248"2—251. H.V.A. 384—388. Vei'gd. Vorstenl. 99'/2lOOVfe. Philips 109—113. AKU 37V2—38 1/4. Unilever 90. Java-China-Japan lijn 112V2113. Ned. Scheepvaart Unie 104. Kon. Ned. Stoomboot Mij. 104. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7.50. Berlijn 75.57V2. Parijs 4.251/2- Brussel 31,91. Zwitserland 42,23,<'2. New-York 1.88 3/8. 12 uur. Londen 7.50 1/4. Berlijn 75.57. Parijs 4.25 1/4. Brussel 31.86V2. Zwitserland 42.23 tyfe. Kopenhagen 36.37 Stockholm 44.85. Oslo 42.77V2- New-York 1.38 3 8. Italië: a. Vrije lire 9.56.. b. Reislire 7.95 c. Bankpapier 6.20 SANTPOORT BEROEP AANGENOMEN. In de Zondag in de Ned Herv. Kerk gehondf oefening werd afgekondigd, dat ds. R H Oil man het beroep naar Santpoort heeft aange nomen» BENNEBROEK BURGERLIJKE STAND. Geboren: Paul, zoon van B. van Putten en M. L. Dorsman. Overleden: W. G. Bruis, oud 51 jaar, wonende te 's Gravenhage; H. A. Hinrichs, oud 54 jaar, wonen de te Bennebroek; L. van der Laan, oud 74 jaar. wonende te Leiden; J. E. van Bommel, oud 70 jaar. wonende te 's Gravenhage; J. van Vlijmen, oud 99 jaar, wonende te Krimpen a. d. Lek; allen verblijf houdende Stichting Vogelenzang. VELSEN Verkeer te water en te land. Ijsgang op het Noordzeekanaal bemoeilijkte de particuliere veren. De zware ijsgang in het Noordzeekanaal, waar over wij reeds eerder schreven, heeft tot gevolg gehad, dat niet alleen het stoompontveer groote moeilijkheden ondervindt, doch dat ook de over- zetveeren, zoowel van de papierfabriek als van den heer Donkersloot nabij de de spoorbrug het hebben moeten opgeven Het veer van de papierfabriek was al eerder uit geschakeld, daar 't niet mogelijk bleek, met de be trekkelijk lichte motorboot, trots dat deze van eeri ijsbreker was voorzien, dezen veerdienst te onder houden. Het gevolg was, dat de personen, die geregeld van dit fabrieksveer gebruik maken nu met het. veer van den heer Donkersloot overgingen. Echter, Zaterdagmorgen, was ook dit veer, hoewel met een zware motorboot onderhouden, lam gelegd. J.l. Vrijdagavond heeft de „IJsbeer 2" den heer Donkersloot geholpen en een aantal menschen overgezet. Toen het Zaterdagmorgen bleek, dat niet kon worden overgezet, zijn verscheidene personen, wel ken vooral werkzaam zijn bij Van Leer's Walsbe- drijven, Hoogovens en papierfabriek onder toezicht van spoorwegpersoneel over de spoorbrug geleid. Dit ■as echter een noodmaatregel voor de eerste ochtenduren. Daarna moesten allen, die hun werk in „Noord" hebben rond fietsen of loopen en van het pontveer gebruik maken. Gevolg hiervan was, dat, waar to' ongeveer negen uur in den morgen slechts één pon: voer, en dit met buitengewoon groote vertraging kon doen (het duurde soms bijna een half uur aleer de pont heen en terug was), velen gedupeerd wer den omdat zij te laat op hun werk kwamen. De strijd, welke de ponten tegen het zware ijs voeren heeft tot gevolg gehad, dat nu twee sleep- booten voor de beide aanlegsteigers van de Weste lijke pont liggen malen om daar het ijs weg te hou den en het aankomen van de pont te vergemak kelijken. HAARLEMMERMEER OOK TWEE MEERBEWONERS IN DEN ELFSTEDENTOCHT. Dat Haarlemmermeer den laatsten tijd steeds meer belangstelling toont voor de schaatssport blijkt hier uit nog, dat aan de Elfstedentocht ook twee Meer- bewoners niet vergeefs hebben meegedaan. Het waren de heeren H. Thomas en A. Nugteren beiden uit Nieuw Vennep. Niettegenstaande de moeilijkheden hebben deze vertegenwoordigers van Haarlemmermeer volgehouden en het elfsteden- kruis verdiend. GEZELLIG SAMENZIJN. Maandagavond a.s. zal het 20-jarig bestaan der tooneelvereeniging „Gezellig Samenzijn" in hotel ,.De Beurs" gevierd wirden. Bij die gelegenheid treedt het bekende aHarlemsche Revue- en Caba retgezelschap onder leiding van Martin van Delden op met de revue „Amusante Klanken". Na de revue vindt het Iraditioneele Vastenavond bal plaats. VERLANGLIJST VOOR MILITAIREN. De te Zwanenburg en omgeving gelegerde mili tairen houden zich in de vrije uren nuttig bezig me! het vervaardigen van allerlei gebruiksvoorwerpen etc. Het comité, dat hiervoor zorg droeg zal in Maart van deze voorwerpen een tentoonstelling houden Om dan goed uit te komen is echter nog veel mate riaal noodig. waartoe de burgerij zeker wel bereid is een steentje bij te dragen. Zoo zijn onder meer nog noodig: triplexhout. figuurzagen, houtsnijmesjes, doozen en kistjes, cre tonne, fluweel of zijde en. of geld. Bijdra gen kan men voor dit mooie doel zenden aan Lin denlaan 74, Zwanenburg. HAARLEMSCH REVUEGEZELSCHAP. Het Haarlemsch Revuegezelschap van Martin van Delden treedt vanavond in Hotel De Beurs te Hoofddorp op ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Tooneelvereeniging „Gezellig Samenzijn". ZUSTER HOEBEE GEHULDIGD. De burgerij van Badhoevedorp heeft in een volle zaal van „De Waterwolf" haar groote waar deering voor het vele werk van de scheidende wijkverpleegster Zuster Hoebee. in de afgeloopen 20 jaren verricht, tot uiting gebracht. Een dames comité had daartoe deze bijeenkomst georgani seerd. De zuster werd toegesproken door verschillende vertegenwoordigers van vereenigingen en corpo raties, hetgeen steeds gepaard ging met het aan bieden van bloemstukken etc. De burgerij bood de zuster een enveloppe aan, terwijl zij van de ge- neesheeren eveneens een aandenken ontving. Tenslotte werd de film „De Witte Enge?' ver toond: welke vertooning door den eigenaar van „De Waterwolf" werd aangeboden. VOOR O. EN O. Door de Sociëteit „De Harmonie" werd in Hotel „De Landbouw" een bridgedrive georganiseerd ten bate van O. en O., die ondanks de gladheid der wegen bijzonder goed geslaagd is. Deelnemers kwamen uit de geheele Haarlem mermeer en ook uit Aalsmeer. Gespeeld werd vol gens het Scheveningsch systeem. De avond werd door dr. Zuydam, voorzitter van het bestuur der Sociëteit geopend. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN 5 Februari 1940 Tarbot 190170 cent per K.G. Heilbot 150—110 cent per K.G. Groote schelvisch f 40f 32 per 50 K.G. Middel schelvisch f 36f 27 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 28f 21,50 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 24f 17 per 50 K.G. Groote gul f 25—f 25,50 per 50 K.G. Wijting f 11—f6 per 50 K.G. Makreel f 15f 11 per 50 K.G Versche haring f 10,20f 9,30 per 50 K.G. Kabeljauw f 124f 55 per 125 K.G. Vleet f 2,80f 1,90 per stuk Leng f 2,15f 1,25 per stuk Koolvisch f 1,27f 0,25 per stuk Rog f 17f 10,50 per koop BESOMMINGEN, landen Trawlers. Uf>5 Haarlem 1JM 9 f 11.800 970 Norma Maria IJM 6 f 12.180 HEEL NEDERLAND gebruikt öf JOZO óf NEZO. De enthousiaste op merkingen luiden over het algemeen Blank als sneeuw Volkomen droog Hygiënische verpak king Hoogste zuiverheid Gegarandeerde kwaliteitZout uit eigen bodem (Adv. Ingez. Med.) AERDENHOUT NED. VER. VOOR LUCHTBESCHERMING. Vrijdagavond 9 Febr. houdt de onderafdeeling AerdenhoutBentveld van bovengenoemde vereeniging haar jaarvergadering in Hotel Boekenroode. Aan de orde komt o.a. verkiezing van een bestuurslid der onderafdeeling wegens periodiek aftreden van mr. A. Bos enz. De heer J. M. Hartdorff, instructeur der Vrijwillige Brandweer te Bloemendaal, zal een voordracht houden over 't onderwerp: „De eeuwige strijd van den mensch tegen het vuur". BLOEMENDAAL VERORDENING VERBOD BETREDEN VAN HET STRAND. In verband met den inhoud van den brief van 13 Januari j.l. van den voorzitter van Ged. Sta ten van Noord-Holland, met betrekking tot de in de raadsvergadering van 21 December 1939 vastgestelde verordening, houdende het verbod om het Noordzeestrand binnen deze gemeente te betreden of daarop te verblijven, gedurende nader te bepalen tijdsruimten, stellen B. en W. voor, te besluiten genoemde verordening in te trekken en opnieuw een verordening vast te stel len. (Ged. Staten hadden er nl. bezwaar tegen, dat bij de eerste verordening eenige bevoegdheden niet aan den burgemeester maar aan B. en W. behooren te worden toegekend. De burgemeester zou dan namens B. en W. handelend kunnen op treden.) POLITIE OP DE SCHAATS. Od de IJsbaan aan de Kleverlaan te Haarlem, welwillend door het bestuur van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken beschikbaar gesteld, had Donderdag een korte baanwedstrijd plaats voor leden van de Politie Sportclub Bloemendaal. Gereden werd over 160 M. De beste tijden waren: J. J. Post 19.5 sec.; P. Bierdrager 19.9 sec.; O. de Vries 20 sec.; P. Smid 21 sec. Zij kwamen voor een prijs in aanmerking. De burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex, woonde de wedstrijden bij. De commissaris van politie was verhinderd. HEEMSTEDE Streekplan Kenneinerland-Zuid. B. en W. schrijven o.a. aan dén Raad; De Raad heeft zich intertijd uitgesproken af wijzend te staan tegenover een streekplan, tenzij in de Commissie het enkelvoudig stemrecht toe passing zou vinden. Ged. Staten deelen daarover in hunne beschik king van 10 Januari j.l. mede. dat dit evenwel een punt betreft, dat thans nog niet aan de orde is en derhalve buiten beschouwing dient te blijven bij de beoordeeling van de vraag of de toepassing van het tweede lid van art. 46 der Woningwet ge rechtvaardigd is te achten. Verder deelt dit Col lege mede. dat de gemeenteraden in dit stadium volkomen vrij zijn in onderling overleg het stem recht zóó te regelen als hun volgens hun gemeen schappelijk inzicht gewenscht is te achten. Aan den Raad behoort nu de bevoegdheid om van dit besluit in beroep te gaan bij de Kroon. Wanneer daardoor een einduitspraak over het meer besproken stemrecht zou kunnen worden verkregen, zouden wij daartoe ook zeker advisee- ren. hetgeen ook volgt uit het antwoord, dat bij de behandeling van deze aangelegenheid van de zijde van ons College aan een van de raadsleden op een desbetreffende vraag is gegeven. De aan te voeren gronden voor een beroep kun nen zijn van foriheelen en materieelen aard. For- meele gronden zijn naar ons oordeel niet aan te voeren, omdat de in art. 46. 2e lid gestelde voor waarden aanwezig zijn. Als materieele gronden zouden geheel nieuwe motieven en overwegingen moeten worden aan gevoerd, waardoor Uw Raad het standpunt, in genomen in Uwe vergadering van 28 November 1939 geheel zou moeten wijzigen. Immers richtte zich toen het bezwaar alleen tegen het meervou dig stemrecht en niet tegen 't streekplan als zoo danig. Wij verwachten evenwel met groote stelligheid, dat in beroep het bezwaar tegen het meervoudig stemrecht niet zal worden aanvaard, maar zal werden uitgeschakeld evenals Ged. Staten dit ln "nun besluit hebben gedaan. Ten aanzien van de materieele bezwaren mee- nen wij in ons eerder uitgebracht advies geen enkel aanknoopingspunt te kunnen vinden om van meening te kunnen veranderen, terwijl zich ook geen nieuwe omstandigheden daartoe hebben voorgedaan. Wij meenen dan ook Uwen Raad het instellen van beroep tegen dit besluit te moeten ontraden. Voorts adviseeren wij U ons te machtigen ter uitvoering van het besluit van Ged. Staten, d.d. 10 Januari 1940. waarbij Ged. Staten o.a. aan Heemstede de verplichting opleggen, gezamenlijk met de anc u-e betrokken gemeenten te komen tot vaststelling van een streekplan voor Kennemer- land-Zuid, de noodige maatregelen te treffen. RAAD Er wordt een vergadering van den Raad der ge» meente Heemstede gehouden op Donderdag, 8 Fe bruari 1940 des namiddags om drie uur. De agenda luidt: 1. Vaststelling van de notulen der vergadering van 29 December 1939. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Vaststelling rente verstrekt kapitaal Gemeente- Bedrijven. 4. Verlenging geldigheidsduur verordening rege lende de instelling, het beheer en de administratie van het Reservefonds voor bijzondere doeleinden. 4. Ontheffing van eischen voor dranklokaliteiten. 6. Streekplan Kennemerland-Zuid. JHR. m. M. RAPPARD. Te Haarlem is in den ouderdom van 70 jaar O-verleden Jhr. ir. M. Rappard, oud-directeur van den Scheepsbouw der Kon. Ned. Marine te Heemstede. Hij was officier in de orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling zal heden plaats hebben op de Algemeene Begraafplaats te 's Gravenhage. ONTHEFFING VAN EISCHEN VOOR DR ANKLOK ALITEITEN. Het bestuur van de afdceling Heemstede van den Volksbond tegen Drankmisbruik heeft ten be hoeve van de cantine aan de Heemsteedsche Dreef en den heer A. van den Berg ten behoeve van het R.K. Militair Tehuis verlof A. (verkoop van zwak-alcoholischen drank) aangevraagd. Bedoelde lokaliteiten voldoen echter niet aan de eischen wat hoogte en oppervlakte betreft. Daar intusschen de afwijking slechts gering is en het in genoemde lokaliteiten uit te oefenen café bedrijf slechts een tijdelijk karakter draagt, stel len B. en W. voor, het gevraagde verlof te ver- leenen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11