Jiotiwy ïüiatet op den aftocht' ATIEK AGENDA. N.V. De Kennemer Bankvereeniging Echte WALES-Anthraciet WITTOP KONING MAANDAG 5 FEBRUARI 1940 H A A R E E M'S D A 'G B E A D 2 Onrust door onnadenkendheid. Zaterdagmorgen vervoegde zich bij een familie te Haarlem een heer, die mededeelde, wellicht werk te hebben voor de 18-jariee dochter, een werkzoekende kantoorbediende. Hij verlangde echter eerst proefwerk en verzocht het meisje hem daartoe te vergezellen met de taxi waarmede hij gekomen was. Daar de heer een gunstigen indruk maakte had men hiertegen geen bezwaar, doch toen het laat in den middag werd zonder dat men iets van het meisje vernam, terwiji men evenmin wist waarheen zij des morgens per taxi vertrokken was, rees ongerustheid en werd de politie ge waarschuwd. Deze trad dadelijk doortastend op en gaf per politie-radiobericht de signalemen ten van het meisje en den man door. Tegen acht uur kwam het meisje evenwel dood bedaard thuis. Het proefwerk was goed uitgeval len en daar de arbeid zeer spoeaeischend bleek te zijn was zij maar meteen aan het typen ge slagen en had tot den avond doorgewerkt, blijk baar zonder er om te denken, dat haar uitblijven onrust moest wekken. z Haar behouden thuiskomst herstelde de ver oorzaakte emotie en de politie kon de nasporin gen in stad en land staken. PROGRAMMA VAN DE KAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 6 FEBRUARI 1940. Progr. m: Keulen 8.Parijs Radio 8.20 Engeland 8.35 Pauze 9.20 Keulen 9.30 Pauze of Ned. Brussel 12.20 Danmark's Radio 2.20 Pauze Diversen 9.500 Keulen 11.20 Pauze pl.m. 12.— 2.40 Keulen 2.45 Pauze 4.20 Keulen 4.30 Motala 4.50 Keulen pl.m. 5.45 Beromiinster. 6.20 Mo tala of Diversen pl.m. 7.03; Ned. Brussel 7.20 Boedapest pl.m. 8.05; Ned. Brussel pl.m. 9. Parijs Radio pl.m. 11.05. Progr. IV: Ned. Brussel 8.Engeland 9.20. Danmarks Radio 11.20, Fr. Brussel, 12.20 Motala of Diversen 2.20, Engeland 3.20, Parijs Radio 5.05, Ned. Brussel 5.20. London Regional 7.05. Danmarks Radio 7.20, London Regional 8.40, Fr. Brussel pl.m. S.45 London Regional plan. 11.—. Progr. V: 8.005.00 Diversen. 5.005.09 Scheveningen-Ber. Dep. v. Justitie. 5.097 00 Diversen. 7.C08.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Klassiek programma. Orkestwerken. Intermezzo: Viool- en Pianosoli. Orkest: 1. Kroningsmarsch uit Prophet van Meyer beer. Berl. Philharmcniker. 2. Capriccio Italien v. Tschaikowsky, Staats- opera-orkest Berlijn. 3. Danse Macabre v. Saint Saens. Symph. Ork. v. Philadelphia. 4. Menuett van Paderewsky, Orkest o. 1. v. Dajos Bela. Intermezzo: Viool: 5. Adagio (Sonate Pathétique) Beethoven Louis Zimmermann. 6. Berceuse de Jocelyn van Goddard, Paul Godwin. Piano: 7. Moment musical van Schubert Wilhelm Kempff. 8. Liebestraum v. Liszt, Edward Isaacs. Vervoig Orkest: 9. Hochzeitsmarsch v. Mendelssohn, Berl. Philharmoniker. 10. Serenade v. Moscowsky, Orkest Dajos Bela. 11. Fakkeldans van Meyerbeer. Berl. Philhar moniker. De winter van '90 leeft in veler verbeelding nog voort als een afschrikwekkend voorbeeld, hoe wintersch een Nederlandsche winter wel zijn kan. Maar de winter van '40 zal ook menigeen heugen, vooral den menschen. die zich in de da gen van kou en sneeuw Rheumatische pijn op de leden hebben gehaald. Duizenden zijn de lij ders aan deze rampspoedige kwaal en ieder jaar opnieuw worden de gelederen aangevuld met nieuwe en nieuwe slachtoffers. Maar ook dui zenden hebben met succes den strijd aangebon den met deze geesel der menschheid: Rheuma- tische pijnen! Dat zijn de mannen en vrou wen die bijtijds Kruschen Salts namen. Dit heilzame middel zuivert Uw bloed van de scha delijke zuren die de pijnen verwekken, die zich ophoopen in spieren en gewrichten en daar de bron vormen van steeds weer nieuwe yinnige en ondragelijke aanvallen. Doe toch óók een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. Laat Kruschen ook Uw lever, nieren en ingewanden die aansporende werking geven, waardoor ze weer krachtig gaan werken als vroeger en zoodoende frisch en zuiver bloed door Uw aderen doen stroo- nien. Uw lichaam heeft Kruschen's zes mine rale zouten hoog en hoog noodig; ze zullen U goed doen en U beschermen tegen en verlossen van de Rheumatische pijnen, die U verhinde ren Uw werk te doen en die de oorzaak zijn \an Uw slapelooze nachten en alle ellende die daar aan gepaard gaat. Vraag Uw apotheker of drogist vandaag nog Kruschen Salts.f 0.40. f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak). Fabr.; E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opger. 1756. (Adv. Ingez. Med.) MAANDAG 5 FEBRUARI Stadsschouwburg: Mij. tot Bev. der Toonkunst. Pianoconcert door E. Bormioli en A. Semprim. Haarl. Muziekinstituut, Wilhelminastraat 51: Dirk v .d. Stam met het 4e Pianoconcert van Beethoven, 8.30 uur. Frans Hals Theater: „Dat komt er van! 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Goodbye mr. Chips (geprolon geerd). 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Onderzeepatrouille" en „Het meisje met de zeven bontmantels". 2 en 8.15 uur Rembrandt Theater: „Hoera! Ik ben papa!" Op het tooneel: ..Four Rhythm Aces", 2.30, 7 en 9.15 u Moviac: Nonstopprogramma. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur DINSDAG 6 FEBRUARI Gemeentelijke Concertzaal: Vijde Bach-concert, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. HOUTPLEIN 8 TEL. 13829 (3 LIJNEN) VERHUUR VAN S A F E - L O K E T T E N IN ONDERGRONDSCHE LIPS' KLUIS (Adv. Ingez. Med.) Het bal-masqué van „Cremer". Het hoeveelste gemaskerd bal van de Haar- lemsche Tooneelvereeniging J. J. Cremer was het Zaterdagavond? Men zou héél. héél ver terug moeten gaan om een jaar te noemen, waarin ..Cremer" in den Carnavalstijd op het appèl had ontbroken. Het is een Haarlemsche traditie ge worden. Men moge al eens van localiteit veran deren en in den loop der jaren mist men af en toe bekende gezichten en ook de tijdsomstan digheden willen wel eens haar stempel drukken op het dansfeest, met dat al houdt het bal-mas qué van „Cremer" zijn eigen aard. Het is en blijft de groote „Cremer'-familie, die voor één avond de bloemetjes buiten zet en daartoe het alledags-pakje heeft verwisseld voor het Carna- vals-costuum. In het gebouw van den Haarlemschen Kegel bond had het feest plaats en het was weer vroo- lijk en interessant als altijd. Zelfs al moesten we het ditmaal zonder groepen stellen. De mooie kwartetten, die andere jaren dikwijls zooveel luister aan het feest bijzetten, hadden ditmaal verstek laten gaan. „De kou" zei een der „Cre mer" autoriteiten. „De mobilisatie" oordeelde èen ander, 't Een zal wel bij het ander gekomen zijn. Nu representeerden een paar trio's de af deeling groepen, maar de jury oordeelde terecht, dat ditrpaal de bezetting voor een eersten of tweeden prijs te schraal was uitgevallen. Het was dus 'n bal-masqué met duo's en enkelingen en die waren er genoeg, toen de heer Joh. L. van Duin, die de leiding van het bal had. het défilé langs de jury arrangeerde. En zoo noteerden we een keurig wit-zijden Turksch costuum, een aardig Chineesch paar, een „Cremer"-aanplak- ker met emmer en stijfselkwast, een meneer-, die zijn hart aan den nacht verpand had. getuige zijn maan- en sterrenpak, een zeer fraai Hon- gaarsch paar, Carmen, een paar bridgecostuums, een verkeersteekenpak, een smaakvol klaveren japonnetje. een kwiek stel Beieren, een char mant Spaansch paar, een Louis-Seizecostuum, dat bij de prijsuitreiking een bonbonnière bleek te zijn. Robin Hood, zóó van zijn vroolijke jon gens weggeloopen en daartusschen de noodige clowns, boerinnetjes, Tyrolerinnen en al wat zoo tot de gemaskerde wereld gerekend wordt. Zoo vergoedde de kwaliteit de kwantiteit. Cremer heeft wel drukker bals masqué gekend, maar. we zeiden het reeds, de tijd drukt ook op het gemaskerd bal zijn stempel, de koude tijd. de mobilisatienu. goed. 't was in ieder geval ge zellig, héél gezellig. Het jaartal 1940 gaf aan leiding tot een schrikkeldans, een foxtrot-varié bracht evenveel verrassingen als vroolijkheid. want het blijft een heel verschil of men het eene oogenblik met een Fransche pop door de zaal zweeft om 't volgend oogenblik met een jonge dame uit den Cameratijd verder te trip pelen of een Hongaarschen officier te moeten verwisselen voor een Chinees. Zoo verstreek de tijd vlug genoeg. Een fraai uitgedoschte pierrot kwam wel niet vroeg, maar toch no? tijdig om met de dame met de ver- keersteekens een toertje te doen, zoogoed als een oolijke dikkerd van een matroos 't met het har- tencostuum deed. De Venetiaansche gondelier had ijs-vrij en het ezeltje van.de Spaansche werd op stal gezet omdat het vrouwtje meer belang stelling voor een Mexicaan had. 't Liep tegen middernacht toen de jury aan het woord kwam en de voorzitter, de heer Ca- rel van Hees mede namens zijn confrères Henk Bakker en Huib Tuninga den uitslag mededeel- de. Deze luidde als volgt: Fraaiste groep: le en 2e prijs niet toegekend. Extra prijs: Drie ma troosjes. Fraaie dame: 1. Bonbonnière. 2. Ha remdame. Meest bijzondere dame: Fransche pop. Mooiste paar: Hongaarsche officier met dame, 2. Mandarijn met dame, 3. Beiersch paar. Origineelst costuum: 1. Meisje met ezel. 2. de ,.Cremer"-aanplakker. Historisch costuum: Robin Hood. Extra prijzen: 1. Lente, 2. Vrede. 3. Poolsche boerin, 4. Schotsche Hooglander (dame), 5. Nacht, 6. Gondelier, 7. Duo clowns. 8. Apachenoaar. Nadat de Beier op een wijze, die de heer W. Kruishoop Jr. hem niet verbeterd zou hebben, de jury dank had gebracht, werd het bal, thans démasqué, voortgezet tot.... zoolang zijn we niet gebleven. Maar men had tot vijf uur per missie. VIJF EN VIJFTIG JAAR GETROUWD. Heden, Maandag zijn de bruidsdagen inge treden voor het echtpaar Van der Munnik—Sas in het Rusthuis van de gemeente Haarlem aan den Schotersingel. Op 18 Februari 1885 zijn zij te Rotterdam in het huwelijk getreden en dus nu 55 jaar in den echt verbonden. Zij hebben twee zoons en twee dochters, 14 kleinkinderen en 6 achterkleinkinderen. Het feest Zondag eigenlijk reeds ingezet door de aanbieding van een groot bloemstuk door de familie wordt heden in het Rusthuis met opgewektheid gevierd, daar het echtpaar aller achting en sympathie geniet. De mannen zaal en de zaal voor de vrouwen waren versierd en bruid en bruigom hadden heel wat bloemen en cadeaux in ontvangst te nemen. De admini strateur, de heer Glastra en mevr. Glasstra boden bloemen en geschenken aan en ook de Zusters en de medeverpleegden lieten zich niet onbe tuigd, zoodat dit 55-jarig huwelijksfeest voor het echtpaar onvergetelijk is geworden. ONTSPANNINGSAVOND VOOR DE MILITAIREN Dinsdagavond 6 Februari wordt door het Comité „Leidsche Kwartier" een cabaret-avond voor mili tairen en genoodigden georganiseerd. Medewer king verleenen het variété-gezelschap René van Duinen, terwijl als conferencier Henri Durand zal optreden. Het muzikale gedeelte zal verzorgd worden door' het muziekcorps van het 9e R. I. onder leiding van kapelmeester L. Mast. „VOOR DE KUNST" Dans- en Voordrachtavond van Chaja Goldstein. De leden van „Voor de Kunst", en natuurlijk alle andere kunstvrienden in Haarlem, zullen Donderdag 8 Februari kunnen genieten van de kunst van Chaja Goldstein, die onlangs een suc cesvolle tournée in Ned. Indië heeft gemaakt. Chaja Goldstein zingt Joodsche chansons en danst Joodsche dansen. De pianist Wolfgang Wijdeveld zal haar be geleiden. F 30 F 32 F 35 Het gebied van hoogen luchtdruk in het noord oosten houdt bij voortduring stand. In het maxi mum komen nog steeds luchtdrukwaarden boven 1030 mbar voor. De groote koude houdt in Zweden en in de Baltische staten aan. Het vorstgebied reikt naar het zuiden over geheel Centraal-Europa tot Hongarije en de Balkan staten. Het omvat nog juist de noordelijke provincies van ons land. De Oceaandepressie blijft ver in het westen. Een nieuw gebied van hoogen luchtdruk komt tot ont wikkeling ten westen van Portugal met barome terstanden boven 1020 mbar. In dit gebied heer- schen hooge temperaturen. De strooming uit het zuidwesten, die in een breede bedding warme luchtmassa's van zuidelijke breedten van de Azo- ren over het westelijk Oceaangedeelte naar IJs land transporteert, brengt op de Faroër en op IJs land temperaturen ver boven normaal. In het binnenland van IJsland komen temperaturen tot 9 graden boven normaal voor. Ook in het noordwesten van Spanje heerscht een warmte van 89 graden boven normaal. In het binnenland van Zweden en in de Balti sche staten melden enkele stations nog tempera turen beneden -20 graden. Kaunas (Litauen) meldt -27 graden. In den Balkan is de vorst niet meer dan licht. In het westelijk Middellandsche Zeegebied ligt nog een vlakke depressie. Op de stations in Por tugal vielen gisteren overdag zware regens. Stand van gisteren 754 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur 756 m.M. Neiging; Vooruit. BAROMETERSTAND Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien. KI. Houtstraat 13. Tel. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie 11850. Ongevallendïenst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht 14141. Brandweer 15333. PERSONALIA De heer H. van Workum te Haarlem slaagde te Utrecht voor het examen makelaardij in onroerende goederen. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: In het noorden: Meest matige oostelijke tot zuidoostelijke wind. Betrokken tot zwaarbewolkt met mist. Tijdelijk lichte sneeuw of regen. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. In het zuiden en midden: Zwakke tot matige zuidelijke tot zuidwes telijke wind. Betrokken tot zwaarbewolkt met mist. Tijdelijk lichte regen. Lichte tot matige dooi. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden °'a 1*85, afm. 8-15 m.m. 2.45, afm. 15-22 m.m. 2.80, afm. 22-35 mm. FRANCO HUIS - PER 70 K.G. HARMENJANSWEG 67 a TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) Vereenigiiig van Internationaal Jeugdverkeer. Films over Indië. De afdeeling Haarlem van de vereeniging voor Internationaal Jeugdverkeer had den heer J. Valk bereid gevonden, eenige films te vertoonen over Indië. De heer Valk is 26 jaar employé ge weest op een suikeronderneming op Java en heeft veel op dit eiland gereisd. De films, die hij daarvan heeft gemaakt, werden Zaterdag avond in het Kennemer Lyceum vertoond. En zoo heeft men kennis gemaakt met een gedeelte van midden-Java en de eilanden Madoera en Bali. Het begon met een autotocht door Mage- lang, waarvan de meest typische gedeelten wer den bezocht. Verder werd een bezoek gebracht aan een groote suikerplantage en de daarbij be- hoorende fabrieksgebouwen, waarvan men de heele geschiedenis van stengel tot rietsuiker kon volgen. Op Madoera kwamen de beroemde stieren- rennen aan de beurt. De beroemde Madoereesche Barissan. een mi litair corps, dat de heer Valk vergeleek met de Bijzondere Vrijwillige Landstorm hier te lande, trok aan onze oogen voorbij; niet alleen zooals de Barissan tegenwoordig is. maar ook, hoe zij in vroegere eeuwen was uitgedost. De beide films over Bali waren eveneens zeer interessant. Met een woord van dank aan den heer Valk voor zijn interessante filmvertooning en aan den heer dr. De Vletter, voor het beschikbaar stel len van de aula, werd daarna door een der leden van de vereeniging de goedgeslaagde avond gesloten. (Vervolg van pag. 1.) Zeven trams vielen te Haarlem uit. Het trambedrijf te Haarlem kon gisteren dade lijk reeds van moeilijkheden meespreken. Het veie water, dat „los komt" en vooral onder de viaducten hoog gaat staan, stroomt het onder deel van den tramwagen binnen en daardoor loo- pen de daar aangebrachte rijweerstanden kans onklaar te geraken, hetgeen kortsluiting ver oorzaakt. Gisteren vielen ongeveer 7 trams om deze reden uit, hetgeen uiteraard vertraging gaf: de defecte trams moesten namelijk opgeduwd worden. De bussen hadden het vooral op de buitenwe gen te kwaad met de gladheid. In het Kleverpark, op de Julianalaan en in Bloemendaal waren vele wagens genoodzaakt aan den kant te gaan staan. Het zag er een tijd naar uit dat het geheele bus- net stilgezet zou moeten worden. Gelukkig kwam het zoover niet. De regen hield aan en mede daardoor weekte de ijslaag van het wegdek los, waardoor de wegen langzamerhand meer berijd baar werden. Tusschen half zeven en negen uur zag het er voor de bussen heel leelijk uit, doch nadien begonnen de diensten zich te herstellen, en tegen tien uur kon weer gezegd worden dat de zaak marcheerde. De gemeentereiniging droeg het hare tot dit herstel bij door de wegen met zand te bestrooien. Doordat men zoo verstandig was het zekere voor het onzekere te nemen kwamen geen ongelukken voor. Hedenmorgen functionneerden zoowel het bus als het tramnet, de grootere drukte in aanmer king genomen, weer tamelijk normaal. Voorzich tig rijden! blijft echter het parool. De kolken bevroren. Men zal zich afvragen waar al het water, dat door den dooi los komt, naar toe moet? Welnu, de dienst van Openbare Werken in onze stad vraagt zich dat ook af. Men staat in dit opzicht voor groote moeilijkheden. Bij bruggen is het wa ter gemakkelijk naar de grachten te leiden. Maar de zgn. kolken in de binnenstad, die voor het overtollige water aansluiting geven op de riolen, zijn zoozeer toegevroren, dat in ieder geval van daag er niet aan gedacht kan worden ze ijsvrij te maken. Er staat in deze kolken een aanzienlijke hoeveelheid water voor afsluiting van den stank, en deze hoeveelheid is geheel bevroren. Al zou INTERNATIONALE SAMENWERKING OP WETENSCHAPPELIJK GEBIED De burgemeester van Haarlem, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, heeft te 's Gravenhage, aan een door de afdeeling 's Gravenhage der Liberale Staatspartij georganiseerde koffietafel, gesproken over het onderwerp: „Internationale samenwerking op wetenschappelijk gebied." AANTAL RADIOLUISTERAARS IN NEDERLAND. Het aantal radioluisteraars, dat blijkens aangifte, een eigen ontvangtoestel bezit, be droeg 31 December :1. 1.025.876. Het aantal aan geslotenen op radio-distributie-inrichtingen be droeg op dienzelfden datum 411.720, zoodat een totaal aantal van 1.437.596 radioluisteraars of 163 op 1000 inwoners is geregistreerd. PERSONALIA. Onze stadgenoot, de heer H. Smink, legde met goed gevolg het Mercuriusexamen Nederlandsche Handelscorrespondentie af De R.-K. Raadsfractie en het Raadslid J. Ph. H. Castricum. Het oordeel van de (R.-K.) Nieuwe Haarlemsche Courant. In ons nummer van Zaterdag hebben wij mededeeling gedaan van het incident dat Vrij dagavond in den Haarlemschen gemeenteraad is voorgevallen tusschen de R.K. Raadsfractie en het R.K. Raadslid den heer J. Ph. H. Castri cum. De Nieuwe Haarlemsche Courant (R.K.) schrijft' daarover o.a.: „Het klinkt paradoxaal, het schijnt een tegen strijdigheid, maar in feite is het de waarheid, en niets dan de waarheid, dat in katholieke kringen met een zucht van verlichting de bijzonderheden omtrent het incident-Castricum in de raadsvergaderingen van Vrijdag zullen zijn vernomen. Er moest tenslotte éénmaal een einde komen aan den ongehoorden toestand, dat een lid dei- katholieke raadsfractie zich jaar in jaar uit de vrijheid veroorloofde geheel een eigen en eigenzinnigen weg te gaan telkens weer een verklaring af te leggen, dat hij niet accoorri ging met de zienswijze der katholieke fractie telkens weer beschouwingen te leveren, waar in eenerzijds onverantwoorde buitenissigheden werden aangeprezen, anderzijds geen middelen werden genoemd om een en ander te bekosti gen, telkens weer te coquetteeren met de communisten in den Raad, daarbij den indruk wekkend, alsof zijn mederaadsleden, de katho lieken incluis, dan minder-bedeelden het brood in den mond niet zouden gunnen. Jarenlang hebben de katholieke kiezers en de katholieke raadsleden den heer Castricum in zijn gedragingen als raadslid geduld, aller eerst. omdat zij ervan overtuigd waren, dat de heer Castricum, die, als vroom katholiek voor velen een voorbeeld mag heeten. met eerlijke en onbaatzuchtige bedoelingen een ideaal meen de te moeten nastreven en vervolgens omdat zij een conflict met het katholieke raadslid, dat zich zoo uitzonderlijk gedroeg, zoolang mogelijk wilden uitstellen, gedachtig de spreuken: „Komt tijd, komt raad" en Alles sal reg kom". Jarenlang is vooral de katholieke raadsfractie uiterst lankmoedig geweest en deze lankmoedig heid zou misschien nog langen tijd beoefend zijn, als de heer Castricum zelf het proces van zijn ondergang als katholiek raadslid niet had uitgelokt en bespoedigd". Na een uiteenzetting te hebben gegeven van het verloop van het incident vervolgt het blad ,De heer Castricum heeft overigens geen suc ces beleefd met zijn katholiek beroep op den liberalen burgemeester tegen de katholieke en sociaal-democratische wethouders: de burge meester verklaarde nadrukkelijk, dat hij zich door niemand wilde laten stellen tegenover de wethouders, met wie hij in het volste ver- trouwen in elkanders eerlijkheid en capacitei ten gaarne samenwerkt. Het spijt ons zeer. dat wij eindelijk! - de waarheid omtrent de „politiek" van den heer Castricum moeten openbaren. Het spijt ons zeer, omdat ook wij er voor alsnog van overtuigd zijn, dat de heer Castri cum de eerlijke meening en bedoeling heeft, het algemeen en het katholiek belang, ja, het be lang der universeele samenleving te dienen. Het spijt ons zeer, omdat ook dit conflict weer eenige verwarring zal veroorzaken in de hoof den van enkelen. De heer Castricum heeft de raadsfx-actie en ons echter gedwongen tot deze beoordeeling van zijn geval enzuivering moet er komen! In dien zin, dat de katholieke raadsfractie zich verder niet mag laten tegenwerken door een mede-lid. dat wellicht de beste bedoelingen heeft, dcch door zijn gedragingen in den raad de openbare katholieke zaak ernstige schade toebrengt, daarbij in communistischen geest ageerende. blijkbaar blind voor wat het com munisme op den dag van heden presteert en voordien gepresteerd heeft". Tot zoover de N.H.Ct. Men weet. dat de R.K. raadsfractie verklaard heeft, dat zij den heer Castricum niet meer als een harer leden erkent. Vrijdagavond vergadert de R.K. Kiesvereeni- ging te Haarlem om de quaestie te bespreken. men pogen deze laag stuk te stooten. dan blijft nog het bevroren water achter het zgn. „stank- scherm", waar men niet bij kan. Het water zal dus niet dadelijk afgevoerd kunnen worden, te meer daar de vorst tot een diepte van ongeveer 60 cm. in den grond zit, zoodat ook langs dien natuurlijken weg vooreerst geen heil te verwach ten is voor het wateroverschot, waar Koning Win ter ons mee opscheept. Om schoone straten te krijgen. Wij herinneren aan het verzoek dat de Burge meester van Haarlem aan de ingezetenen gericht heeft om, als het zou gaan dooien, de sneeuw van de trottoirs te vegen en in hoopjes te verzamelen langs de trottoirs, opdat de mannen van de Rei niging die dan gemakkelijk zouden kunnen ver wijderen. Het dooit thans, zoodat nu op aller medewerking wordt aangedrongen om zoo spoe dig mogelijk weer schoone straten te krijgen. Gemeentewerklieden aan den arbeid. Zondagmorgen zijn in Haarlem eenige motor- ploegen van de Gem. Reiniging uitgerukt om de hoofdwegen begaanbaar te houden. Zondagmid dag te 2 uur zijn de strooimachines uitgezonden, welke tot 1 uur des nachts hebben gewerkt. Van morgen te 7.30 uur zijn ze opnieuw uitgerukt. Hedenmorgen is het eigen personeel met de beschikbare menschen van Openbare Werken en het Havenwezen in de binnenstad aan het werk gezet om de goten vrij te maken voor het water. Hiertoe zijn voor de buitenwijken alle losse sneeuwruimers, welke zich hebben aangemeld, in totaal 220 werklieden, aangenomen. Deze zijn zoo verdeeld, dat in iedere buitenwijk een ploeg bezig is de goten vrij te maken. De rioolzuigers zijn in bedrijf voor het weg zuigen van het water onder de viaducten en andere laag gelegen plaatsen, waar het zich ver zamelt. In Heemstede. De Heemsteedsche Dreef, de Heerenweg en de Binnenweg, Bronsteeweg en Raadhuisstraat wa ren nog eenigszins begaanbaar, doordat het zout, dat reeds eerder gestrooid was, zich nu oploste, waardoor de ijslaag spoedig zacht werd. Anders was dit met de lanen en straten die niet zoo doeltreffend met zout bewerkt waren. Reeds in de middaguren trokken eenige ploegen uit om zout te strooien, hetgeen tot omstreeks middernacht geschiedde. Met veel tact moesten de chauffeurs de auto's besturen. Langs de Leid sche Vaart was dit bijna ondoenlijk. De directie der tramwegmaatschappij had in den middag personeel uitgestuurd om zout te strooien bij de tramhaltes. Keuring van materialen ten dienste van de luchtbescherming. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft goedkeuring gehecht aan het voorstel, de keuring van materialen ten dienste van de luchtbescher ming op te dragen aan een kerncommissie uit het centraal instituut voor materialen onderzoek. De kerncommissie zal den naam dragen: „Ma terialen Commissie Luchtbescherming" (M. C. L. B.). Zij maakt deel uit van de inspectie luchtbe scherming en is gevestigd Javastraat 32 te 's-GiH- venhage. De M. C. L. B. zal zoo noodig en zoo mogelijk: 1. De keuringseischen vaststellen voor mate rialen en hun toepassing, alsmede voor voorwer pen ten einde van de luchtbescherming; 2. De mogelijkheid scheppen een oordeel over de geschiktheid van deze materialen enz. uit te spreken; 3. Den weg wijzen om tot goede producten tö geraken. Aangezien voor enkele onderdeelen van dit werkprogramma reeds enkele commissies werk zaam zijn, zal op die gebieden slechts coördi- neerend worden opgetreden. Geruchten over spionnage-af faire tegengesproken. Naar aanleiding van loopende geruchten als zou den door de Nederlandsche politie in verband met de spionnage-af faire in Nijmegen, waarbij, zooals door ons gemeld, twee burgers zijn gearresteerd, ook 3 tot 5 officieren en onderofficieren in arrest zijn ge steld, vernemen wij, dat noch bij de politie noch bij defensie van zoodanige arrestatie iets bekend is. De geruchten worden dan ook ten stelligste tegenge sproken. HEEMSTEDE DOOR DEN GLADDEN WEG. Hedenmorgen wilde de heer J. Kijne, hoofd der Chr. School zich per rijwiel naar zijn school in de Bosboom Toussaintlaan begeven. In de Bosboom Toussaintlaan, even voor hij het eindpunt zou bereiken, kwam hij door de gladheid van den weg te vallen, en brak daarbij zijn lin kerbeen. Op advies van Dr. Laijendekker werd hij per ziekenauto naar het Diakonessenhuis overgebracht. BLOEMENDAAL ONGELUKKEN BIJ HET SLEDEN. Zondagmiddag kwam het 17-jarig meisje N. N., wonende te Haarlem, bij het sleden op het Kopje bij „Kijkduin" met het hoofd tegen een andere slede terecht. Zij viel en bleef bewuste loos liggen. De leden der Bloemendaalsche Red dingsbrigade brachten haar op een draagbaar naar den wagen. Dokter Immink werd gewaar schuwd. Deze liet het meisje met een ziekenauto naar haar woning vervoeren. Des avonds half acht was zij nog steeds bewusteloos. Een 17-jarige jongen, M. W. uit Beverwijk, werd eveneens door een slede aangereden en kreeg een diepe snede boven het linkeroog. Hij werd door leden der Reddingsbrigade verbonden en per auto naar huis vervoerd. AERDENHOUT FAAL OMVERGEREDEN. Te Aerdenhout reed een auto, die slipte, tegen een verkeerspaal aan, die bij den grond afknapte. DIEFSTAL VAN VLEESCH TE AERDENHOUT. Ten nadeele van een slager uit Heemstedé werd uit een mand op de fiets die enkele oogen- blikken voor een perceel op den Mr. Enschedé- weg had gestaan, 3 pond ossenlaptjen ont vreemd.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2