ng. van Wienen gaat naar nillioenen zoeken. Aspirin In de bij Vigo gezonken galjoenen van een Spaansche zilvervloot. Reiger" op weg naar huis. „Laërtes" op mijn geloopen Inbrekers slaan goeden slag in juwelierswinkel. „Mamura" blijkt ernstig beschadigd te zijn. Syndicaat voor een luchtverbinding met Amerika. Uit de Pers. AANDAG 5 FEBRUARI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 3 )e N V. Hollandsch Engelsche Duik en Ber- g Mij. (Anglo Dutch Diving and Savage npanyi be Amsterdam heeft na langdurige jngen van haar directeur, Ing. W. van Wie- i, een concessie verworven voor het bergen den inhoud van de wrakken van de zilver- ot te Vigo. In Januari 1940 heeft de Spaan- e regeering een concessie verleend, waarover ronder eenige nadere mededeelingen volgen, n 1702 kwam voor het eerst na vier jaren weer zilvervloot uit Amerika naar Spanje. Drie r lang was dit niet mogelijk geweest wegens oorlog met Engeland, in het vierde jaar igde men den overtocht met een lading, die licht viermaal zoo groot en zoo kostbaar was in gewone jaren. >e vloot stevende naar Cadiz, waar ze volgens aan deze haven verleende charter behoorde lossen. Het bleek echter, dat de Engelschen icht hadden gekregen over de aankomst van zilvervloot en nu voor de haven van Cadiz isten om de buit op te wachten. Daarom kreeg vloot bevel tot nader order naar Vigo te gaan. Vigo, in dè baai van San Simon, gingen de ;ansche schepen benevens een eskader van met de Spanjaarden verbonden Franschen r anker. Van de lading werd niets gelost. Los- mocht riJ. alleen plaats hebben met toe- oming van de autoriteiten van Cadiz, die deze toestemming heel niet scheutig waren, vrees, dat ze de belangrijke havenrechten den missen. Buitendien was lossing bij Vigo om een andere reden ongewenshct. Wegen vervoermiddelen waren in dat deel van ,nje nog zeer gebrekkig, vervoer over land buitengewoon moeilijk en kostbaar geweest Aldus gaf men er de voorkeur aan te wach- tot vervoer over zee weer mogelijk zou zijn. ;t Engelsche eskader, dat bij Cadiz kruiste, eg er echter lucht van, dat de zilvervloot in baai van Vigo was binnengeloopen en ste de daar onmiddellijk op af. In de buurt van d ontmoette ze een Hollandsch smaldeel en tmen ging men tot den aanval oxver. Er haartcht waar griap! Dut waabxaamhaid it gabo- dan! Bij da aartta griapvar- tchijmalcn direct ASPIRIN naman. Zorg ASPIRIN bij da hand te haibban. dooit Ul duuS! (Adv. Ingez. Med.) [et K. L. M.-toestel „Reiger" heeft den terug- ht van Zuid-Afrika naar Europa aanvaard, lerdag hebben bemanning en passagiers na een blijf van zestien dagen afscheid genomen van iannesburg en legde het toestel de eerste, korte ppe naar Bulawayo af. iondag werd de reis van Bulawayo via M'pika Dodoma naar Nairobi voortgezet, waar de ehine in de middaguren geland is. Heden zou Ir Khartoem gevlogen worden. rof. dr. J. H. Gunning gehuldigd. Tot Commandeur In de Orde van Oranje Nassau benoemd. MSTERDAM, 3 Februari Zaterdagmiddag is jf. dr. J. H. Gunning Wzn. gehuldigd. Ie Vereeniging tot bevordering van de studie iPaedagogiek heeft prof. Gunning, die dezen ler zijn 80sten verjaardag vierde, bereid ge iden een bundel uit zijn werken samen te stel- terwijl de heer P. L. van Eek daarbij een uit- rige bibliographie gaf. Het eerste exemplaar I dezen bundel werd thans aan prof. Gunning [geboden als blijk van hoogachting aan zijn Eoon en erkentelijkheid voor alles wat hij voor i opvoedkundig leven heeft gedaan in een Ir dan 40-jarigen arbeid. Deze gedachte heeft Voorzitter der vereeniging, prof. R. Casimir, in uitvoerige rede nader toegelicht. Prof. Gun- j wordt geacht om zijn fiere, onafhankelijke, izame persoonlijkheid, zijn warme liefde voor en onderwijs. Hij wordt bewonderd om zijn kkracht en jeugdig vuur. Erkentelijk is men voor alles wat hij voor het paedagogisch le- in Nederland heeft gedaan, als hoogleeraar, rijver, redacteur, spreker en bestuurder van misaties en inrichtingen, ireker uitte den wensch dat deze bundel aan nageslacht zal toonen, wat de paedagogiek in erland geweest is. Maar tevens moge het er wijsheid in vinden, die van alle eeuwen is. >reker verzocht aan prof.' dr. G. A. van Poelje, directeur-generaal van onderwijs, die den ïinderden minister van Onderwijs vertegen- rdigde, prof. Gunning het boek te willen over- digen. rof. dr. van Poelje deelde mede, dat het H.M. Koningin heeft behaagd, professor Gunning lenoemen tot commandeur in de orde van Qje Nassau. et een hartelijken gelukwensch, die door luid !aus werd onderstreept, bood spr. den tachtig- ge een fraaie uitgave aan van den ter gele heid van dit jubileum verzorgden keurbundel zijn werken. p zeer bewogen toon dankte de gehuldigde ralle goedheid en vriendelijkheid, die hem de- middag waren geboden. Zijn dank ging uiter- d allereerst uit naar H.M. de Koningin voor hem v-^-nde hooge onderscheiding. Toen de Spanjaarden bespeurden, dat een aanval dreigde, hebben ze nog op het laatste oogenblik getracht, tenminste een deel van de lading in veiligheid te brengen, Eén dag hebben ze daar tijd voor gehad, maar in één dag kon men met de geringe hulpmiddelen van dien tijd niet zoo heel veel uit de schepen lossen, te min der, omdat ze in de baai van San Simon voor anker lagen, waar geen kade en geen lichters aanwezig waren en de lossing met de eigen sloe pen moest gebeuren. Wat er gelost werd, werd naar het dorp Redondela gebracht in afwachting van transportmiddelen, die het verder 'n binnen land in zouden brengen. Daar is nooit iets van gekomen, want den volgenden dag hebben de landingstroepen van de vereenigde Hollandsche en Engelsche vloten het ingepikt.* Dien volgenden dag ging men tot den gTooten aanval over. De ketting, waarmede de Spanjaar den den ingang van de baai van San Simon had den afgesloten, werd stukgezeild en niettegen staande hun dappere verdediging moesten de Spanjaarden en de Franschen het afleggen. De Hollanders en de Engelschen slaagden er in enkele van de galjoenen in handen te krijgen. de overige, een vijftiental, werden door de Spanjaarden in brand gestoken omdat ze de buit niet in handen van den vijand wilden laten val len. Dit zijn de schepen, waarvan men de waar devolle lading alsnog hoopt te bergen. Behalve goud hebben de schepen ook nog een lading zilver aan boord gehad, dat met het oogop de zwaarte gewoonlijk gestuwd werd bij de ballast, dus onder de andere lading, zoodat het niet gemakkelijk gelost kan zijn. Historici hebben de verschillende gegeven na geplozen en zijn daarbij tot de conclusie geko men, dat er nog heel wat in de wrakken aan wezig moet zijn. Houdt men zich aan bedragen, die niet fantastisch zijn, dan moet daar nog in die galjoenen onder de modder een waarde van ministens veertig en waarschijnlijk meer dan twee honderd millioen gulden liggen. Meerdere malen is geprobeerd deze schatten te lichten, maar zooals bij al dergelijke gevallen heeft men geen kans gezien door de modder heen te dringen. De leiding der werkzaamheden, welke nu zullen worden uitgevoerd, zal berusten bij den Direc teur der Anglo Dutch, Ing. W. van Wienen en de uitvoering zal geschieden volgens zijn plan nen en met toepassing van Van Wienen's slib en zandduikinrichting, waarmede, zooals men zich zal herinneren, het herstelwerk aan den gaszinker in den bodem van het Noordzeekanaal bij Velsen met veel succes werd verricht. Deze duikinxichting is inmiddels ook door de Spaan sche nationale regeering gepatenteerd. De onderhandelingen met de Spaansche regee ring, die natuurlijk een belangrijk deel van de te bergen goederen opeischt en met de Galvigo hebben er toe geleid, dat de positie nu aldus is, dat de Anglo Dutch iets minder dan een kwart van het geborgene zal krijgen en dit in vrije deviezen zal mogen uitvoeren. Het deel, dat de Anglo Dutch zal krijgen is iets grooter, ingeval weinig geborgen zal worden en iets kleiner, als veel wordt geborgen. De heer Van Wienen is in Vigo geweest en heeft daar verschillende gunstige omstandig heden geconstateerd. Om te beginnen is de baai van San Simon omringd door bergen, ligt dus zeer beschut, omstreeks 25 Kilometer land inwaarts. Verder bleken in Vigo zelf behoorlijke werven te zijn, zoodat aldaar een groot deel van het benoodigde materiaal te krijgen is. De ge middelde waterdiepte in de baai van San Simon is omstreeks vijf meter, de meeste wrakken lig- enkele meters onder het slib, en zijn gezonken tot ze op den rotsbodem stuitten. De meeste lig gen dus niet op groote diepte. De heer Van Wienen laat een duiktoren maken, waarmede tot een maximum diepte van 25 meter kan worden gedoken. Spaarndam gedeeltelijk zonder leidingwater. Inwoners kunnen tweemaal per dag water halen. Door de aanhoudende vorst is de hoofdleiding van de waterleiding welke naar den Spaarndam- merdijk leidt ter hoogte van de Woerdersluis be vroren. Hierdoor is dit deel geheel zonder water geraakt. Door het waterbedrijf is thans een standpijp geplaatst, waar 2 maal per dag gelegenheid wordt geboden water af te halen. Met de gladde wegen is dit zeer moeilijk en ver schillende menschen komen dan ook vaak met hun vrachtje te vallen en loopen daarbij nog een nat pak op. Zou het geen uitkomst zijn wanneer van gemeen tewege eens met een tank elke woning per dag van water voorzag? Deze onaangename situatie heeft zich ook in 1929 vorgedaan, ook toen was ter zelfder plaatse de hoofdleiding bevroren. Hoewel men meende, dat toen maatregelen wa ren getroffen, die een dergelijk euvel zouden voor komen, is dit toch niet het geval. Beschadigd maar niet gezonken. Bemanning ongedeerd gebleven. Het Nederlandsche stoomschip „Laërtes" is Zaterdagnacht om half twaalf in het Kanaal vier mijl beoosten het lichtschip „Royal Sovereign", dat bij Zuid-Voorland niet ver van Dover ligt, op een mijn geloopen en ernstig be schadigd. Het schip is echter niet gezonken en de bemanning is ongedeerd gebleven. Na de mijnontploffing heeft het een oogenblik erg gespannen, want er ontstond brand aan boord Tegen 2 uur was deze evenwel gebluscht en waren ook de machines weer zoover op gang, dat men langzaam kon opstoomen naar Londen, waar men 134 mijl van verwijderd was. Het Noorsche tankschip „Buccaneer" was op de noodsignalen „full speed" naderbij gekomen en was gereed om als het mis mocht gaan, de bemanning van de „Laërtes" over te nemen. Het telegram, dat de kapitein van het schip, de heer C. Koningstein uit Haai-lem, aan zijn reederij zond, luidde: „Door een mijn getroffen. Ruim zes vol water. Probeeren Londen te bereiken". De zeesleepboot „Zwarte Zee", van L. Smit's Internationalen Sleepdienst, die was uitgevaren om zoo mogelijk redding te bieden, keerde op dit radio telegram terug, want in scheepvaartkringen nam men toen algemeen ana, dat de „Laërtes" Londen zou bereiken. Het telegram werd afgezonden van de plaats waar de ramp plaats had. Het was toen drie uur in den nacht van Zaterdag op Zondag. De „Laërtes" heeft 52 man aan boord. Het schip kwam uit Batavia met een belangrijke lading regeeringsgoederen en een flinke partij Deli-tabak en was, na een betrekkelijk kort oponthoud in een der Engelsche controlehavens, op weg naar Am sterdam. De „Laërtes" meet 5825 bruto en 3613 netto reg. ton. Het schip is in 1919 gebouwd bij The Taikoo Dockyard and Engineering Comp. of Hongkong te Hongkong. Het behoort aan de Nederlandsche Stoomvaart Maatschappij „Oceaan" te Amsterdam. Lid van reddingsploeg bezweken. De redding van de zes op het ijs der Groninger Wadden verdwaalde Groningers heeft indirect een slachtoffer geëischt. De 51-jarige M. Fenenga uit Schiermonnikoog, die Vrijdagavond medeging met de reddingsploeg, voelde zich aan het einde van den dijk onwel worden. Hij keerde terug, doch is onderweg ineengezegen. Een jongetje vond hem, toen hij reeds gestorven was. Fenenga was schipper van de reddingboot der Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschap pij. Omtrent den toestand van de zes wandelaars kunnen wij nog melden, dat vijf van hen den avon tuurlijken tocht zonder ernstige gevolgen hebben doorgemaakt. Een der heeren echter heeft een ernstig bevroren been. KRIJGSRADEN TE 's GRAVENHAGE EN UTRECHT. Bij Koninklijk Besluit van 3 Februari 1940 zijn benoemd voor den tijd, dat de tegenwoordige alge- meene mobilisatie voortduurt en Nederland niet in een oorlog wordt betrokken, bij den krijgsraad voor de landmacht te 's Gravenhage: tot president: mr. B. G. A. Smeets, kantonrech- ter-plaatsvervanger, advocaat en procureur te Nijmegen; tot auditeur-militair: mr. D. J. Vee- gens, kantonrechter-plaatsvervanger, advocaat en procureur te 's Gravenhage. te Utrecht: tot president: mr. J. W. U. Doornbos, kantonrechter-plaatsvervanger, advocaat en procu reur te Arnhem; tot auditeur-militair: mr. P. Kap- teijn, kantonrechter-plaatsvervanger, advocaat en procureur te Zwolle. Voor ruim een halve ton buitgemaakt. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een brutale inbraak gepleegd in de puwe- lierszaak van de firma A. Siebel Jr., ge vestigd aan den Binnenweg 6 te Rotter dam. Toen in den vroegen ochtend de chef dei- firma naar de centrale verwarming in het pand zou gaan kijken, ontwaarde hij tot zijn verba zing dat het slot van het rolluik geforceerd was en dat inbrekers zich op deze wijze toe gang tot den winkel hadden weten te ver schaffen. Reeds bij den eersten aanblik ontwaarde hij, dat vrijwel alles wat zich in den winkel aan waarden bevond tot goeden prijs was verklaard. Bij onderzoek bleken te zijn vermist 675 gouden verlovingsringen, 150 gouden hor loges, 250 ringen met brillanten, 250 gouden polshorloges, 1200 gouden zegelringen, 100 gouden horlogekettingen, 150 a 200 gouden armbanden en 100 gouden colliers. Naar ruwe schatting bedraagt de waarde van het gestolene tusschen de vijftig en zestigduizend gulden. Twaalf jaren geleden is bij dezelfde firma eveneens inbraak gepleegd. De firma Siebel is tegen inbraak verzekerd Onder groote belangstelling is Zaterdag op de begraafplaats Westerveld" de asch ven wijlen Anthony Fokker bijgezet De urn wordt op het graf geplaatst Toezicht van huitenlandsclie vertegenwoordigers. Londensche reactie op voorstel der Nederlandsche regeering. In handelskringen te Londen is, volgens United Press, het bericht dat de Hollandsche regeering een wetsvoorstel heeft ingediend vol gens hetwelk het aan Nederlandsche maat schappijen verboden wordt de supervisie van vertegenwoordigers van buitenlanasche regeerin gen te aanvaarden, als een bom ingeslagen. De eerste reactie is dat dit de Nederlandsch- Engelschen pogingen om den doorvoer van Neder landsche import naar neutrale landen uit te voeren zou bemoeilijken, terwijl de tweede reactie was dat het de vestiging in Nederland van een „handelscommissie" onmogelijk zcai maken. Dergelijke handelscommissies waren ge durende den wereldoorlog in Nederland, Zwit serland en Zweden gevestigd ten einde te ver zekeren dat importen uit 't Britsche empire niet naar den vijand doorgevoerd werden. Dergelijke „handelscommissies" zijn voor dezen oorlog nog niet voorgesteld, hoewel er in commercieele kringen reeds particulieree besprekingen gevoerd zijn in hoeverre er stappen gedaan moeten worden om tot het opnieuw instellen van der gelijke commissies te geraken. Volgens de Engelschen waren deze commissies in den wereldoorlog een groot succes. Onder anderen werd er aan herinnerd dat zij de neutrale la-n- schen de Vereenigde Staten en de neutrale lan den anderzijds stimuleerden. Verondersteld werd dat de Nederlandsche regeering aan druk toege geven heeft en in handelskringen gelooft men dat de Britsche regeering om uitlegging zal ver zoeken. Man onder 40 ton steenkool bedolven. Noodlottig ongeluk te Nijmegen. Zaterdagmiddag is de 40-jarige Ariaans, em ploye aan de gemeentelijke electriciteitswerken te Nijmegen op noodlottige wijze om het leven komen. De man, die assisteerde bij het bunkeren van steenkool, merkte, dat de inlaat van den koker ver stopt was door een laag sneeuwijs. A. trachtte deze l2ag door te steken en slaagde hierin ook, doch ver loor daarbij het evenwicht en viel in den veertien meter diepen koker. Niemand had het ongeval opgemerkt en zoo kon het gebeuren, dat de kraandrijver zijn grijper boven de koker ledigde en bleef ledigen. Ariaans werd op deze wijze onder veertig ton steenkolen bedolven. Toen men hem miste ging men op onderzoek uit. Ten slotte vond men het lijk van het slachtoffer in den koker. De man laat een vrouw met twee kinderen achter. Een monument voor Fokker? Naar wij vernemen is de bijzetting van de asch van Fokker. Zaterdag op de begraafplaats Wes terveld, slechts voorloopig geweest. Het ligt in de bedoeling de asch op den duur over te brengen naar een plaats op Westerveld waar dan ook de vader van Fokker zal rusten, wiens stoffelijk over schot thans rust in een familiegraf. Voorts be staan er plannen, gelden te verzamelen voor een op die plaats op te richten monument voor Fokker. Sneller dienst over den Oceaan. Tusschenlanding der Pan American Airways op de Azoren vervalt. De dienst van de clippers der Pan American Airways over den Atlantischen Oceaan is ver sneld. Door het laten vervallen van de tusschen landing op Horta (Azoren) duurt thans de vlucht 24 uur in plaats van 27 of 30 uur. In de 7 maanden welke de clipperdienst thans heeft gefunctionneerd, zijn 1800 passagiers en vele tonnen post vervoerd. In de afgeloopen week is de honderdste overtocht volbracht. Gedurende den winter zullen de vliegtuigen van Miami vertrekken, aangezien de havens van Washington en Baltimore niet ijsvrij zijn. Te Pernis aangekomen. Aan rand van mijnenveld geankerd? In den loop van Zondag is het Nederlandsche motortankschip „Mamura" van de maatschappij Le Corona, dat in de middag van Zaterdag 27 Januari j.L in de Engelsche wateren in de nabijheid van Duins door een explosie was beschadigd, aan de kade van de Shell te Pernis gemeerd. Van eenigen dei opvarenden hebben wij het relaas van de ont ploffing gehoord. Bij het ophalen van het anker heeft dit een mijn geraakt, waardoor een geweldige ontploffing naast het schip plaats had. De „Mamura" heeft door deze ontploffing belangrijke schade opgeloo pen, maar noodseinen zijn, in tegenspraak met in dertijd verschenen berichten, niet gegeven. De drinkwatertank in het voorschip was lek geslagen en het water stroomde er met een snelheid van vijftien ton per uur binnen, zoodat de tank, welke honderdtwintig ton kan bevatten, spoedig vol ge loopen was. Ook de drinkwatertank achter in het schip werd lek geslagen, evenals de laadtank, waar uit de ruwe olie langzaam wegvloeide. In het voordek werden de spanten ontzet, doordat een tweede watertank omhoog gedrukt werd Voorts werden het echolool en het kompas onbruikbaar In het volkslogies werd een geweldige ravage aan gericht. De kooien van de matrozen werden in de hoogte geworpen en het meubilair werd gekraakt. Doordat de brandbluschapparaten vernield werden, begonnen deze schuim te spuiten, waardoor de klee- ren van de matrozen werden aangetast en ver nield. De ankerspil werd op drie plaatsen gebro ken en het anker verdween met vijftien vadem ket ting in de diepte. In Duins hebben Britsche marine- offiiceren de schade onderzocht. Zij kwamen tot de slotsom, dat de ontploffing door een verankerde mijn veroorzaakt moest zijn. De „Mamura" zou dus geankerd hebben aan den rand van een mijnenveld. Wanneer deze veronder stelling juist is, dan is het schip ook na de explo sie door het oog van een naald gekropen, toen het het de reis voortzette om op te varen naar Duins. (Adv. Ingez. Med.) De StaatK. L. M., H. A. L'. en Fokker-fabrieken nemen eraan deel. In het jaarverslag van de Holland Amerika Lijn over 1939 wordt medegedeeld, dat de directie van de Holland Amerika Lijn zich in beginsel bereid heeft verklaard, deel te nemen aan een syndicaat, dat een rechtstreekschen vliegdienst naar de Vereenigde Staten langs de Noord-Atlantische route ten doel heeft. Voor dit syndicaat, waaraan in samenwer king met de K.L.M., ook de Staat der Nederlan den en de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker zullen deelnemen, zal de Holland Amerika Lijn haar passagiersorganisaties in Europa en Amerika ter beschikking stellen. Verder wordt in het verslag medegedeeld, dat de Nederlandsche regeering door haar ge zant te Washington bij de regeer ing der Ver eenigde Staten reeds een concesssie voor het openen van een vliegdienst tusschen Nederland en Amerikta heeft laten aanvragen. BRAND IN ASFALTEERIXRICHTING VAX DE HAAGSCHE GASFABRIEK In de asfalteerinrichting van de Haagsche gasfa briek aan den Trekweg is vannacht omstreeks kwart over twee een brand uitgebroken, die zich aanvan kelijk ernstig liet aanzien. Om des ochtends dadelijk met het werk te kunnen beginnen, wordt het asfalt des nachts warm gemaakt. Vermoedelijk is daarbij vannacht het asfalt overge kookt, oi vellicht bevond zich ergens een lekje, in ieder geval is vloeibaar asfalt in brand geraakt en in weinig tijd stond de heele inrichting in lichter laaie. De materieele schade is niet onaanzienlijk. Vele te asfalteeren voorwerpen zijn door het vuur ver nield, terwijl de inrichting eveneens vrijwel geheel verwoest is. Met de blussching en nablussching is geruime tijd gemoeid geweest. De kosten der defensie en het economisch beleid. Mr. J. Bierens de Haan schrijft in het orgaan der Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid en Handel een artikel over bovengenoemd onder werp Hij becijfert daarin dat, nu alleen de kos ten der defensie 1.7 millioen per dag bedragen, aangenomen kan worden dat de oorlogsuitgaven voor Nederland een verdubbeling beteekenen van de gewone uitgaven van den Staat, Per jaar dus extra 800 millioen gulden. Het stelsel om voor die extra uitgaven te lee- nen is wat al te eenvoudig. Dan worden de moei lijkheden verschoven naar latere jaren. En die zullen reeds zeer zwai-e zorgen brengen daar aan genomen moet worden dat na den oorlog een tijd van verarming zal intreden. „De beschikking over kapitaal zal dan hoog noodig zijn om het hoofd te kunnen bieden aan een economische crisis, die na den oorlog ver wacht kan worden; om de gemobiliseerden werk te verschaffen; om de mogelijkheden die zich dan op het gebied van handel en productie zullen voordoen, te kunnen benutten; om. kortom, in een veranderde en verarmde wereld te kunnen stand houden en weer op slag te komen. Naar mate wij thans meer van ons kapitaal hebben ingeteerd en nieuwe kapitaals-vorming minder mogelijk hebben gemaakt, zullen wij meer onbe schermd bloot staan aan de gevaren van het na- oorlogsche tijdperk, die (afgezien van de directe militaire dreiging), in economisch, sociaal cn po litiek opzicht grooter zullen zijn dan de gevaren van thans. Wij hebben dus thans meer dan ooit voort t te zien en vooruit te zorgen. Een zorge- looze politiek van kapitaal interen door leenen moet zooveel maar eenigszins mogelijk Is ver meden worden". De schrijver betoogt verder dat de meest ge- wenschte wijze om de extra uitgaven voor de defensie te betalen is, thans maatregelen te ne men om de overige consumptieve uitgaven zoo veel mogelijk te beperken. „Het duurder worden van allerlei goederen is reeds een automatisch werkend middel dat tot be perking dwingt: het is de automatische reactie op een schaarscher worden der goederen. Het zou een volkomen verkeerde, maar ook een onmoge lijke politiek zijn, die zou willen trachten aan de gevolgen van dit duurder worden tegemoet te komen door duurtetoeslagen en loonsverhoo- gingen, opdat de massa toch evenveel zou kunnen blijven verbruiken van hetgeen in mindere mate aanwezig is. Het zou zijn alsof men een vermin dering van een beschikbare hoeveelheid pap zou willen te niet doen door aan de pap-eters grootere lepels te geven. Een dergelijke politiek zou alleen een verdere prijsstijging tengevolge hebben f.n niemand baten. Het zou de methode zijn om door toenemende duurte het economisch leven steeds verder te ontwrichten en de lasten te laten neer komen op hen wier inkomens niet verhoogd kun nen worden. Het vraagstuk waarom het hier gaat is dat van het verzekeren van het leven van ons volk als ge heel; het is niet de vraag hoe aan individueele en groepsbelangen tegemoet kan worden gekomen ten koste van het geheel. Zullen wij niet ons ra tionale vermogen, de basis van ons bestaan, op teren, dan zullen wij tegenover de uitzetting on zer consumptie eenerzijds, de vermindering daar van aan de andere zijde, moeten stellen". Naast vermindering der consumptie is het twee de middel: verhooging der productie van kapi taal-goederen. De schrijver besluit: „Een dergelijke politiek vereischt Inzicht en een vooruitziend beleid. Zij vereischt bovendien in hooge mate doortastendheid en regeerkracht, om de offers en lasten die voor de handhaving van ons volksbestaan noodzakelijk zijn, zoo spoedig als dat mogelijk is en in alle zwaarte die nood zakelijk is, aan alle groepen onzer bevolking op te leggen"

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5