£aaUte> BcdMen HET VOORJAAR KOMT! Beroep bij de Kroon DINS DAS 6 FEBRUARI 1940 HA'AREEM'S DAGBEAD 8 Geruchten over Duitsclie bemiddeling in het Finsch-Russische conflict. Blücher en Von der Scliulenberg bij Von Ribbentrop. KOPENHAGEN, 6 Februari. De Berlingske Tidende meldt dat de Duitsche gezant te Hel sinki Blücher en de Duitsche gezant te Moskou, Von der Schulenberg, op het oogenblik in Berlijn verblijven ten einde te confereeren met Von Rib bentrop. Officieele kringen leveren geen com mentaar op deze ontmoeting, doch in andere kringen beschouwt men deze conferentie als een bewijs dat Duitschland op een geschikt moment zou willen bemiddelen (United Press.) Negen Duitschers van de „Asama Maroe" vrijgelaten. Japan nog niet voldaan. TOKIO 6 Februari (Reuter). De minister van buitenlandsche zaken, Arita, heeft in den senaat medegedeeld dat de Britsche regeering „gedreven door het verlangen tot een minnelijke regeling te komen" er in had toegestemd, negen van de 21 Duitschers die van de „Asama Maroe" zijn verwij derd, vrij te laten. Arita zeide dat Londen dit aan bod in een gisteren te Tokio ontvangen nota heeft gedaan. De beide regeeringen zouden dan tot over eenstemming moeten komen omtrent plaats en datum van vrijlating. De minister verklaarde dat de Japansche regee ring door dit aanbod niet voldaan is en zal blijven aandringen op vrijlating van alle 21 Duitschers. Roosevelt heeft genoeg van gissingen. President zal te gelegener tijd zijn standpunt inzake een derden regeeringstermijn bekend maken. HYDE PARK, 5 Februari. President Roosevelt heeft op zijn buitengoed in Hyde Park tegenover de pers verklaard, dat hij genoeg had van de gis singen, of hij zich al dan niet candidaat voor een derden regeeringstermijn zou stellen. Hij voegde er aan toe dat hij zijn plannen bekend zou maken, wanneer hij dat zelf verkoos. Voorts daagde hij de critici uit te bewijzen dat het land, zooals zij beweerden, „naar den kelder" ging en bood aan, aan de hand van statistieken te bewijzen, dat de economische positie van de Ver- eenigde Staten onder den „New Deal" aanzienlijk vooruitgegaan was. (United Press). De Zigeuners in het Protectoraat. Tewerkstelling in den landbouw. PRAAG, 6 Februari (D.N.B.) Sands den len October is in het gebied van het protectoraat de verordening van kracht over de nederzetting der tot dusver vrij rondzwervende zigeuner troe pen. De zigeuners moeten hun zwervend leven opgeven, zich een vaste woonplaats uitkiezen en een fatsoenlijk beroep uitoefenen. Voornamelijk zullen zij in den landbouw te werk worden gesteld.. Zigeuners, die geen ge woon beroep willen uitoefenen, zullen in arbeids kampen worden gebracht. De meester zigeuners zijn het vorige jaar geëmigreerd naar Slowakije en Polen. De grootste zigeunerkampen bevinden zich op het oogenblik in het zuiden van Moravië en in de omgeving van Brno (Brünn. Het aantal in het Moravische deel van Slowakije wonende zigeuners bedraagt rond 4000. Duitschers drijven vijandelijke verkenningsaf deeling terug. Overvallen op den Duitschen oever van den Boven Rijn. BERLIJN. 6 Februari. (D. N. B.) In het frontberichc van het Duitsche Nieuwsbureau wordt het volgende gezegd: Aan de rijksgrens ten zuidwesten van Eppen- brunn werd een vijandelijke verkenningsafdeeling teruggedreven. Aan den Boven-Rijn ondernam de vijand korte overvallen met machinegeweren op den Duitschen oever. De activiteit in de lucht was uiterst gering. Ten noorden van Kehl werden twee Fransche verkenningsvliegtuigen bij de poging om op Duitsch gebied te vliegen, door het luchtdoelgeschut genoodzaakt terug te keeren. De legerberichten. Zoowel het Fransche als het Duitsche leger- bericht had heden niets te melden. Twee ontploffingen op Londensch station. LONDEN, 6 Februari (Reuter). Vanochtend heeft zich in een postzak, die op het station Eustcn te Londen gelost werd. een ontploffing voorgedaan. De man, die met de lossing bfezig was, kreeg slechts lichte verwondingen. Een tweede ontploffing op hetzelfde station werd even voor den middag egmeld. Nieuwe modellen Kinderwagens heden gèëtaleerd! VAN WEERT voor de baby Anegang 46 Haarlem (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 6 Februari 1940. Bevallen: 2 Febr.: J. AndréaDe Jong d., 3 Febr.: S. de Leeuw—Hitman z„ 4 Febr.: G. Teeuwenvan Zanten d., B. H. Rijssemus Lage Venterink H. J. A. Dillen—Vermeulen Z., A. M. van ToorenburgPenninkx d., 5 Febr.: G. ScheelingsViege z. Overleden: 3 Febr.: L. Ch. A. Weetink 54 J„ Middenlaan; 4 Febr.: E. M. Woutersen 63 j.. Wiihelminapark: J. W. Siemers 82 j.. Rijks straatweg; 5 Febr.: E. A. Scheelings 40 j., Archi pelstraat; M. C. 3 m.. d. van W. Bos. Lange Laan; 6 Febr. P. F. Morssink 67 J. Maerten v. Heemskerkstraat. Contrabande via Wladiwostok naar Duitscliland. Engelsche contrölebasis in den Stillen Oceaan? LONDEN, 6 Februari. De Engelsche regee ring houdt een waakzaam oog op de contraban de, die door den Stillen Oceaan via Wladiwo- stock naar Duitschland wordt vervoerd. Goed ingelichte kringen zijn van meening dat En geland gereed is om energiek op te treden indien het vervoer langs dezen weg te groote afmetin gen mocht gaan aannemen. Men wijst er echter op dat de verscheping langs dezen weg tamelijk kostbaar voor Duitscsland is en dat de hooge kosten slechts gerechtvaardigd worden in geval van uiterste noodzaak. Behalve de verscheping van Amerikaansch koper via Mexico en Rusland naar Duitschland wijst men op de berichten, die veertien dagen geleden uit Winnipeg kwamen en waarin werd gemeld dat de Russen trachtten 1000 schepel graan voor verscheping naar Wladiwostok te koopen, hoewel men toen van meening was dat die lading niet voor Duitschland bestemd was. Ofschoon Engeland tot nu toe geen geregelde controlebasis aan den Stillen Oceaan onder houdt is midden-Januari het Russische stoom schip „Selenga". dat van Manilla naar Wladi- wostock onderweg was, door de Britten naar Hon kong voor onderzoek meegenomen. Ook het geval van de 21 Duitsche zeelieden, die van de „Asama Maroe" werden gehaald, wijst er op dat Engeland het oog houdt op de routes in den Stillen Oceaan. Het onderzoek op con trabande mag volgens het internationale recht op volle zee geschieden. De bases dienen slechts om het onderzoek te vergemakkelijken. Bovengenoemde kringen zijn van meening dat Engeland een geregelde contrölebasis aan den Stillen Oceaan zal instellen, indien men van meening is dat er langs dien weg veel contra bande naar Duitschland vervoerd zullen wor den. Men veronderstelt dat Honkong waar schijnlijk indien men daartoe zou overgaan voor een dergelijke basis het meest in aanmer king komt. (United Press). RUSSISCH LEGERBERICHT. MOSKOU, 6 Februari (Tass). Het legerbe- richt van het militaire district Leningrad luidt: ..Op 5 Februari bedrijvigheid van patrouilles en matig geschutvuur in eenige sectoren; ten noor den van het Ladogameer nog steeds botsingen tusschen infanterie-afdeelingen. De Sovjet- Russische luchtmacht heeft verkenningsvluch ten ondernomen". „De Christen in oorlogstijd". Conferentie van het Oecumenisch Jeugd Comité. Het Oecumenisch Jeugdcomité heeft te Arn hem een conferentie gehouden over het onder werp: „De Christen in oorlogstijd". De hon derdvijftig deelnemers waren leden van zeer ver schillende jeugdorganisaties in ons land. Na de opening door den voorzitter van het O. J. C., ds. K. Terpstra, werd de eerste lezing ge houden door prof. dr. G. Sevenster uit Leiden over „Oorlog en Bijbel". Spr. ging verschillende plaatsen in het Nieuwe Testament na, waarover oorlog en geweld, over overheid en onderdanen wordt gesproken en kwam langs dezen weg tot de conclusie, dat het Nieuwe Testament het gebruiken van geweld niet uitsluit, het gebruik van geweld hangt samen met het voortbestaan der zonde in deze wereld. Bijbelgedeelten als de Bergrede, waar over een weerloosheid en lijdzaamheid wordt ge sproken zijn bedoeld voor het Koninkrijk dei- Hemelen en niet voor deze bedeeling. Het niet wederstaan van den booze zou op aarde immers anarchie beteekenen. De overheid die het zwaard draagt is onmisbaar, ook Jezus erkent de taak van de overheid. Wel sluit de bijbel iedere vorm van staatsvergoding uit. De con clusie moest dus zijn, dat op grond van het Bij- belsche getuigenis niet elke oorlog in elke si tuatie te veroordeelen is. Des Zondagsochtends preekte ds. J. J. Buskes Jr., over; Math. 25 3146. Ds. P. Fagel uit Veere, heeft gesproken over: „Amsterdam nu". Spr. koos als ondertitel voor zijn lezing: „Teekenen van het Koninkrijk Gods in dezen tijd". Een Christen, aldus spr., is iemand, die van het koninkrijk getuigt door de kracht des Heiligen Geestes. Hierdoor worden teekenen van het ko mende koninkrijk opgericht. Zulk een teeken was de wereldconferentie der Christelijke jeugd te Amsterdam. Het feit. dat 1500 jonge menschen dwars tegen den tijdstroom in daar kwamen om samen Christus te belijden, dit was een teeken van het rijk Gods, niet door ons gezocht, maar ons gegeven. Wanneer wij vragen naar het nut van deze conferentie, na alles wat sindsdien is ge schied, dan blijft niet veel te noemen over. Wij zien echter niet naar het nut, maar naar het teeken. Uit de nederlagen daarna, waar broe ders tegen broeders vechten en leuzen velen meesleepen, blijkt hoezeer dit teeken .Amster dam" boven onze kracht ging. Wie dit teeken ziet in dezen tijd, lacht door zijn tranen en bidt met een heimwee als nooit te voren: „Uw Koninkrijk kome". De laatste spreker was ds. F. M. Kooiman uit Zeist, die sprak over: Christen-zijn in oorlogs tijd. Spr. wees op de verwarrende veelheid van mee ningen over de waarde en beteekenis van onze neutraliteit, alsook over de vraag, welke houding de kerk in dit conflict dient in te nemen. Te midden van de verwarring heeft de Chris ten te leven. Hij zal nauwlettend moeten toezien en zich afvragen hoe deze toestand is ontstaan en welke oorzaken daartoe hebben geleid. Het falen van de democratieën in de afgeloopen ja ren, en ook het falen van de kerk, die zich van het openbare leven heeft afgesloten, moet hij weten te zien. Hij moet doordringen tot de vraag, waarom het in dezen totalen oorlog eigen lijk gaat. Over de toekomst ook van de kleine sta ten wordt beslist. Daarom kan de kerk hier niet neutraal zijn, want zij is mede in het con flict betrokken. De taak van de overheid is de vromen in vrede te beschermen en de boozen in den krijg te bestraffen (naar het woord van Luther). Wanneer de overheid deze taak niet langer vervult, mag de kerk niet zwijgen over datgene wat de overheid onwelgevallig zou zijn. Veel wordt er gesproken over de oorlogsdoel einden der belligerenten. Daarmee komen wij er echter niet. Het gaat de kerk steeds om den rechtvaardigen vrede, en hieraan hebben de Christenen in alle landen hun bijdragen te leve ren. De kerken moeten opkomen voor een nieuwe moraal onder de volkeren. De conferentie werd gesloten door den heer M. Kok. ZWEEDSCHE HULP VOOR FINLAND. Oproeping van Prins Willem. ACTIE TOT VERSTERKING DER NATIONALE VERDEDIGING. STOCKHOLM, 6 Februari (Zweedsch Tel. Ag.) Prins Willem, een zoon van den Koning, heeft in een radiorede de Zweden opgewekt Finland financieel met een maandelijksch bedrag te hel pen en de uitgewekenen op te nemen. Reeds de blik alleen van een uitgeweken kind, aldus de Prins, moet het wereldgeweten wakker schud den. Gisteren zijn in Stockholm groote betoogingen gehouden ter nagedachtenis van den grootsten Finschen dichter in de Zweedsche taal. Rune- berg, wiens meesterwerk gewijd is aan den oor log tegen Rusland van 18081809. In tal van steden worden inschrijvingen open gesteld voor het aanschaffen van luchtdoelge schut. Zoo heeft de bevolking van Malmö de vorige week een bedrag van een millioen kronen bijeengebracht. In alle lagen der bevolking is sinds eenigen tijd een beweging ontstaan om de nationale verdediging te versterken. Er worden schietvereenigingen opgericht en talrijke studenten hebben zich opgegeven voor het houden van oefeningen met geweren en lichte mitrailleurs. Ook uit de arbeidersxangen meldt men zich bij de vrijwillige schietvereenigingen aan. Sedert de Zweedsche vakorganisatie op 17 December een anti-communistische oproeping heeft uitgevaardigd, wordt de anti-communis tische actie voortgezet. De communisten worden verwijderd van leidende posten in organisaties van arbeiders e.a. Weer een slachtoffer van kolendampvergiftiging. ZAANDAM, 6 Februari. De 77-jarige N. F. aan het Ameland alhier, is het slachtoffer ge worden van kolendamp. Vanochtend vergoede zich een metselaar aan haar woning om een reparatie aan den schoor steen, welk niet goed trek, te verrichten. Men vond de weduwee op den vloer liggen. Zij was door kolendamp om het leven gekomen. De ge neeskundige dienst- heeft nog geruimen tijd ge tracht de levensgeesten op te wekken. SPAANSCH STOOMSCHIP GEZONKEN. Het Spaansche s.s. ,X>elfina", 2200 ton groot, is ter hoogte van San Lucar Barrameda gezon ken. Het ongeluk geschiedde tengevolge van den zwaren stroom der Guadalquivir. De op varenden werden gered. VLIEGTUIG AHA IS TER DAMMALMÖ HEFT PECH. Het Zweedsche lijnvliegtuig Amsterdam Malmö heeft tengevolge van een motorstoring die zich boven de Noordzee had geopenbaard, een tussohenlanding moeten maken te Esbjerg. De passagiers zijn verder vervoerd met een uit Malmö ontboden Zweedsche machine. GEEN ONTVANGDAG VAN BARONESSE RöELL. Mevrouw A. A. baronesse Röell-baronesse De Vos van Steen wijk zal a.s. Woensdag 7 Februari wegens een lichte ongesteldheid niet ontvangen. Bijna alle opvarenden van de „Beaverburn" gered. (Men zie ook pag. 5.) LONDEN, 6 Februari (Reuter). De Cana dian Pacific Company verklaart dat 76 mannen van de „Beaverburn" gered zijn. De bemanning bestond uit 77 koppen. VEERTIGJARIG JUBILEUM JAC. DE GRAAF. Zondag was het 40 jaar geleden dat de heer Jac. de Graaf, chef van de afdeeling pakkerij bij de N.V. Kremer's Koffie- en Theehandel te Haar lem, bij genoemde firma in dienst trad. Zaterdagmiddag had een huldiging ten kantore van de N.V. plaats. Allereerst sprak de directeur, de heer G. D. van Wengen, die den jubilaris in hartelijke bewoor dingen als voorbeeld stelde van trouwe plichts betrachting en namens de firma een enveloppe met inhoud overhandigde, alsmede een persoon lijk geschenk als bewijs van erkentelijkheid voor de prettige samenwerking. Namens den heer A. F. Kremer, die om gezondheidsredenen verhin derd was aanwezig te zijn, werd het woord ge voerd door den heer J. C. Tadema, die enkele woorden tot den heer de Graaf richtte, welke getuigden van groote waardeering. Spr. overhan digde een brief, waarin werd medegedeeld dat het H.M. de Koningin behaagd heeft den jubilaris de eeremedaille in zilver in de Orde van Oranje Nas sau toe te kennen. Namens het reizigers-, kantoor- en pakhuis- personeel sprak de heer F. Bijlsma en overhan digde een geschenk, terwijl bovendien door mej. M. Schrama namens het damespersoneel op de pakkerij, met wie de jubilaris dagelijks samen werkt. een cadeau werd aangeboden, 's Avonds bood de jubilaris aan het gezamenlijke personeel een feestavond aan, terwijl hij in de gelegenheid werd gesteld den Maandag in huiselijke kring door te brengen. Posen wordt Rijksgouw Wartheland. BERLIJN, 6 Febr. (D.N.B.) Het Staatsblad publiceert het volgende decreet van den Führer en Rijkskanselier: „Mijn decreet over inlijving en bestuur dei- oostelijke gebieden van den 8sten October 1939 wijzig ik aldus dat de Rijksgouw Posen in de toekomst genoemd wordt „Rijksgouw Warthe- land". TAFELTENNIS H. T. T. C. „SHOT". Clublokaal: Hatel Vreeburg, Kerkplein 16, Bloemendaal. Secretaris G. J. Waanders, Boschlaan 29, Bloemendaal. Wedstrijduitslagen T.O.G.2—Shot 1 5—5 T.O.G. 5—Shot 2 3—7 Barna 2Shot 5 82 Shot 6Meerlebosch 1 l9 Het eerste team speelde een zeer spannende wedstrijd tegen T.O.G. 2. Bij T.O.G. moest het vooral van A. Nunnink komen. Deze won alle drie zijn partijen, Traksel en v. d. Giezen wonnen voor Shot van Beek en Moser; Waanders won allyeen van Beck in drie kames. Het dubbel, dat de beslissing moest brengen ging in drie kames naar T.O.G. Het gelijke spel gaf de verhouding goed weer. Het 2de team klopte T.O.G. 5. Kolk won zijn 3 enkelspelen. Het 5de moest in Barna 2 zijn meerdere erkennen en het 6de in Meele- bosch 1. Hier wist Vogel de eer te redden door van Zijlstra te winnen. Brug door dooiwater vastgeklemd. AMSTERDAM. 6 Februari. De dooi berok kent evenals de vorst, het verkeer, en daarmede de verschillende gemeentelijke diensten, die de verkeerswegen moeten onderhouden, veel over last. Vanmorgen omstreeks elf uur bleek de brug. welke de Piet Heinkade met de Oostelijke Han delskade verbindt, door het dooiwater uitgezet te zijn, waardoor zij niet meer kan worden ge opend en gesloten. Zoowel het rijverkeer als de scheepvaart, moest hierdoor, gedurende ongeveer twee uur deze brug mijden en dat gaf in ver band met het feit, dat deze brug voor het vracht- autovervoer naar de verschillende kaden aan het LI van groot belang is nog al een hinderlijke stagnatie. Om ongeveer één uur vanmiddag waren de moeilijkheden opgeheven, doordat het wegdek afgehakt was en de klemming werd opgeheven Tekort aan brandstoffen in Denemarken. KOPENHAGEN 6 Februari (Ritzau). In ver band met een tijdelijk tekort aan brandstoffen heeft het ministerie van handel de bevoegde com missie gemachtigd over te gaan tot onteigening van den brandstoffenvoorraad van importeurs en gas fabrieken. De onteigende brandstoffen zullen wor den verdeeld onder huiseigenaars en huurders, die anders niets zouden kunnen bekomen. Beperkingen voor brandstoffen- gebruik in Noorwegen. IJMUIDEN VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdag- of Don- derdagmarkt: Caroline IJM. 26. Vangst: 80 m. schelvisch, 60 m. braadschelvisch, 120 m. wijting, 160 m. radio, 40 m. haring, 520 m. koolvisch en gul. 20 m. varia. Totaal: 1000 m. benevens 100 st. stijve kabeljauw. Marktberichten en besommingen. IJmuiden, 6 Februari 1940 Tong 245—145 ct. per K.G. Kleinschol f 40f 30 per 50 K.G. Bot f 17 per 50 K.G. Schar f 25—f 18.50 per 50 K.G. Aangevoerd aan den afslag: Geconsigneerde kleine haring: 6.756.00 per 50 Kilogram. Besomming logger: KW 35 f 180. Besomming kotter: KW 94 f 380. Raad Bloemendaal. tegen besluit van Ced. Staten inzake streekplan. OSLO, 6 Februari. (Noorsch Tel. Ag.) Wegens een tijdelijke vermindering in den aanvoer van brandstoffen hebben de autoriteiten besloten, be paalde beperkingen op de verwarming van huizen toe te passen. Zoo mag de temperatuur in kamers niet hooger zijn dan 18 graden en in kantoren en vergaderzalen niet hooger dan 15 graden. Boven dien zal in vertrekken met warmwatervoorziening het warme water slechts op twee achtereenvol gende dagen in elke periode van drie weken ter beschikking mogen zijn. Groote wegen om Amsterdam goed berijdbaar. 's GRAVENiHAGE, 6 Februari. De groote wegen rondom Amsterdam zijn weer goed be rijdbaar, zoo meldt de A.N.WB. De binnenwegen zijn glad. De A.T.O.-bus over den afsluitdijk rijdt nog steeds niet. De dienst van de N.Z.H.T.M. hersteld. De dienst van de N.Z.H.T.M. naar Edam en Volendam is heden weer normaal. NEDERLAND IN DE NRAAD VAN HET INT. ARBEIDSBUREAU. In zijn laatste bijeenkomst heeft de Raad van beheer van het Int. ArbeidsBureau België en Nederland aangewezen om resp. het uittredende Italië en het uitgesloten Sovjet-Rusland in dan raad te vervangen. De eerstvolgende zitting van het IA.B. zal in de eerste dagen van Juni te eGnève worden gehouden VOORBEURSOVERZICHT. De wisselmarkt te Amsterdam had een kalm verloop en de koersfluctuaties waren van geringe afmetingen. De prijzen van de toonaangevende de viezen waren niet veel veranderd. Het pond ster ling, dat na de ultimo evem inzakte, vertoonde daarna reeds spoedig teekenen van verbetering en ook hedenmorgen liep het wederom een kleinig heid naar boven, waarbij in hoofdzaak werd ge handeld tegen 7.51 a 7.513^. Fransche francs wer den vanzelfsprekend door het pond lichtelijk mee naar boven getrokken en waren omstreeks 4.26. De Amerikaansche dollars golden onveranderd 1.88 3/8, waarbij niet kon worden nagegaan of met het Nederlandsche egalisatiefonds transacties werden afgesloten. Op de open markt was echter zoo weinig te doen, dat gemakkelijk de gevolg trekking kon worden gemaakt, dat op het egalisa tiefonds zeker geen groot beroep werd gedaan. Belga's waren 31.82 a 31.85, Zwitserséhe francs 42.21 a 42.25, Duitsche marken 75.55 a 75.60. Voor de Scandinavische deviezen werden de volgende prijzen genoemd: Oslo 42.80, Kopenhagen 36.40, Stockholm 44.87J4. Op de termijnmarkt was het disagio voor het pond sterling iets geslonken en dit bedroeg thans omstreeks 1 5/8 cents voor 1 maand en 6 1/8 voor 3 maanden. Overigens vielen geen mutaties van beteekenis op te merken. De effectenhandel op de niet-officieele och- tendmarkt was zeer stil. De locale fondsen waren vrijwel onveranderd. De Amerikaansche waar den waren eveneens zoo goed als ongewijzigd. Raad Zandvoort. De Raad van Zandvoort kwam Maandagmiddag onder voorzitterschap van burgemeester H. van Alphen voor het eerst in 1940 bijeen. De voorzitter sprak een rede uit. De nestor van den Raad, de heer Kuiper (Lijst Molenaar) beantwoordde den voorzitter en hoopte dat hij en zijn gezin dit jaar voor ziekte en onge mak gespaard moge blijven. Het voorstel tot het verleenen van een subsidie van f 50 aan de Gemeentelijke Landstormcommissie „Kennemerland", waarover bij de behandeling der begrooting van 1940 de stemmen staakten, werd aangenomen. Tegen stemden de heeren Molenaar (Eigen Lijst), Elffers (Gem. Bel.), Kerkman (S. D. A. P.), Suerink (S. D. A. P.. Wethouder v. d. Moolen (S. D. A. P.) was tijdens deze stemming afwezig. De heer Bolwidt (Gem. Bel.) had nogal bezwa ren tegen de benoeming in vasten dienst bij de gemeente van de heeren F. van Deursen als hulp- fitter en Jb. de Muinck als meteropnemer-geldop- haler. Waar blijven wij, zoo zei spreker, als wij steeds maar menschen in vasten dienst gaan aan stellen? Er is bovendien ander personeel in lossen dienst, dat evenzeer een vaste aanstelling verdiende. De heer Bolwidt verdedigde nog eens zijn mee- p.ing, waarna de heer Molenaar (Eigen Lijst) vond, dat Zandvoort geen behoefte meer had aan een meteropnemer-geldophaler. De voorzitter merkte op, dat deze zaak niet nieuw is en hoopte, dat men de voordracht van B. en W. zou aanvaarden. Na stem mïng werden beide heeren in vasten dienst be noemd. Over het voorstel den gemeente-deurwaarder een toelage te geven van f200 voor de administratieve werkzaamheden die hij ten kantore van de ge meente-ontvanger verricht voerden de heeren Mo lenaar, Bolwidt en Joustra het woord. Deze laat ste stelde voor den gemeente-deurwaarder in een hoogere loonklasse te plaatsen. Hiertegen had wet houder v. d. Moolen (S. D. A. P.) bezwaar daar de Minister dat waarschijnlijk niet goed zou keuren. De heer Molenaar stelde tenslotte voor den deur waarder in ieder geval over dit jaar de toelage te verleenen. Daartoe werd besloten. Het verzoek van den Nederlandschen Kappersbond eo den R.K. Bond van Kapperspatroons St. Fran- ciscus van Assisië te bevorderen, dat te Zandvoort een nadere winkelsluitingsregeling wordt getroffen in dien zin, dat de kapperszaken op Zaterdag des avonds om 9 uur zouden sluiten, zal op voorstel van den heer Kerkman in een volgende raadszitting worden behandeld. Vergadering van den Raad der gemeente Bloe mendaal op Maandagmiddag, onder voorzitter schap van den burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex. Afwezig de heeren Posthumus Meyjes en En schedé. Gelukwensch voor den burgemeester Onmiddellijk nadat de zitting is geopend krijgt de heer Noorman het woord. Namens den Raad wenscht spr. den voorzitter geluk met zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Spr. biedt den burgemeester een in het midden van de Raadszaal prijkende fraaie bloe menmand aan als uitdrukking van de vreugde die de Raad bij deze onderscheiding gevoelt. De voorzitter dankt hartelijk voor deze at tentie. De vele onverwachte bewijzen van sym pathie door hem dezer dagen naar aanleiding van zijn onderscheiding ontvangen maken deze voor hem nog kostbaarder. Het streekplan voor Kennemerlaml-Zuitl B. en W. stellen den Raad overeenkomstig het advies der Commissie voor de strafverordening voor, bij de Kroon beroep in te stellen tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij op grond van artikel 46, lid 2 der Woningwet, aan de gemeenten Haarlem, Velsen, Heemstede, Bloemendaal, Zand voort, Haarlemmerliede en Spaarnwoude en Ben- nebroek de verplichting wordt opgelegd om met overeenkomstige toepassing van artikel 45 der Woningwet, te geraken tot vaststelling van een streekplan voor Kennemerland-Zuid. De heer Van Till (C.H.) zegt dat het besluit van Ged. Staten hem zeer bevreemd heeft. De Raad heeft immers ook bezwaren van formeelen aard uitgebracht, die door Ged. St. geheel worden genegeerd. Zij zijn blijkbaar niet gemakkelijk te ontzenuwen. Ged. Staten zijn in hun initiatief te ver gegaan. Spr. zal dus stemmen voor het gaan m hooger beroep. De heer Rohling (R.K.) wil gaarne een uit spraak van de Kroon zien, omdat Ged. Staten op de juridische bezwaren van den Raad niet zijn ingegaan. Het opleggen van de verplichtingen door Ged. Staten is niet gegrond op de wet. Het is van groot belang dat hierover een uitspraak van de Kroon komt. De heer Noorman (S.D.) wil ook een uit spraak van de Kroon uitlokken. De heer S c h u 1 z (S.D.) ziet niet in, dat een streekplan voor de duinstreek van belang kan zijn voor alle genoemde gemeenten, zooals b.v. Haarlemmerliede en Spaarnwoude. De voorzitter vreest dat een schikking zoo als wel gewenscht zou zijn, niet tot stand zal ko men. Het ongeluk is geweest, dat hier dadelijk het stemmencijfer op het tapijt is gebracht. Was dit niet geschied, dan waren er geen moeilijkhe den ontstaan. Kwam er nog een compromis, dan zou spoedig een streekplan tot stand kunnen ko men. Spr. kan zich overigens geheel aansluiten bij de juridische bezwaren van de Commissie voor de Strafverordeningen. De Raad besluit z. h. s. in beroep te gaan bij de Kroon. Betreden van het strand Voorts besluit de Raad, op voorstel van B. en W. naar aanleiding van opmerkingen van Ged. Sta ten, tot intrekking en opnieuw vaststellen van een verordening op het verbod om het strand te betreden of daarop te verblijven. De voorzitter deelt mede dat de verorde ning a.s. Woensdag in werking treedt. Er zijn dan schietoefeningen. Toezicht bij bobsleden. De Raad verleende een crediet van f 290 voor vergoeding voor het houden van extra-toezicht bij het bobsleden op den Hoogen Duinendaal- schenweg. (De Voorzitter zette uiteen dat van ae 36 politie-agenten 7 ziek zijn. Dit gaf moeilijk heden bij het zeer noodige toezicht bij het bobsleden. Militairen konden worden uitgenoo- digd, maar konden niet worden gerequireerd. Nu hebben eenige manschappen a f 5 per man zich voor Zaterdag en Zondag voor dit werk beschikbaar gesteld.) Ophalen huisvuil Mevr. D a 1 m e y e r (V.D.) vraagt verbetering van de primitieve wijze waarop tegenwoordig het huisvuil wordt opgehaald. Wethouder Ouwehand (C.H.) antwoordt dat de nieuwe exploitant voor de omgeving gebruik heeft gemaakt van paardentractie, wat aanleiding gaf tot moeilijkheden. Het gemeentebestuur heeft hem medegedeeld, dat het zóó niet ging. De ex ploitant heeft toegezegd in den kortst mogelijken tijd voor verbetering te zullen zorgen en niet meer gebruik te zullen maken van paarden-, maar van autotractie. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. EEN TACHOTYPISTE IN DEN RAAD. Maandagmiddag was er een tachotypiste in den Bloemendaalschen Raad, voor het textueel op nemen van het gesprokene onmiddellijk in ge schreven schrift. Dc voorzitter zette uiteen dat het hier een proef geldt, ten einde te zien of het de moeite loont, het voor een dergelijk verslag benoodigd vrij kostbaar toestel aan te schaffen. Natuurlijk zou deze wijze van verslaggeven tijdwinst voor den stenograaf beteekenen. HEEMSTEDE Burgerlijke Stand. 5 Febr. 1940. Ondertrouwd: Chr. J. Vreeswijk en E. LeH- mann. Getrouwd: E. A. Ch. Weber en J. E. v. Tin te ren. Bevallen: Th. RabenbergMoosel d.. W. Til- lemansSchoonenberg d„ E. M. Tel—Keijzcr zoon. Overleden P. de Raadt 70 j., geh., J. A. Ro sier 76 j. geh., C. P. Slot 1 maand.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10