Unox '^kt! Dr. i. B. MEENK (^Iboerenkool GELDERSCHE ROOKWORST, )jepfW H.D.» V ertelling Razende Kiespijn 'AKKER'TJES DINSDAG 6 FEBRUARI 194(5 HXXRUEM'S DÏGBEÏD Dansinstituut Scliröder bestaat 15 jaar. Huldigingsavond in het Gem. Concert gebouw. Maandagavond heerschte er een gezellige stem ming in de Haarlemsche Gem. Concertzaal. De leer lingen van het bekende Dansinstituut Schroder wa ren met genoodigden tezamen gekomen en hadden zich rondom den dansvloer aan gezellige tafeltjes ge zet om zoowel van de geneugten van een alleraar digst variétéprogram als van die der danskunst te genieten. In den loop van den avond werden de heer en mevrouw Schroder ter gelegenheid van het feit dat z:j thans reeds 15 jaren hun dansinstituut in Haar lem leiden, gehuldigd, De heer de Nijs, secretaris van de feestcommissie sprak den heer en mevr. Schro der in hartelijke bewoordingen namens hun leer lingen toe en bood het jubileerende echtpaar een haard aan, vergezeld van een fraaie oorkonde in boekvorm. Mevr. Schroder ontving bloemen. Verder spraken no/j de heer de Voogd, de voor zitter van „De Waterratten", die de verdiensten van den heer Schroder voor deze zwemvereeniging memoreerde, de heer Denekamp namens de Over- ijselsche Ontspanningsvereniging e. a. De feestcommissie bestaande uit de heeren H. Cramer, de Nijs en Max van de Waag had eer van haar werk want het werd een zeer geslaagde druk bezochte feestavond, een waardige herdenking van het 15-jarig bestaan van het dansinstituut Schroder. De dansmuziek werd afgewisseld door eenige va riéténummers; de conferencier Max v. Laarhove trad in zijn repertoire op,de Hodlars deden virtuoozen har- monicaklanken hooren, een andere artist speelde viool op één snaar, jongleerde en hanteerde de xylo foon, en een buikspreker zorgde voor den humor. Tot 12 uur speelden „The Rhythm Collegians" onder leiding van Max v. d. Waag, en na middernacht kwam Pi. Scheffer met zijn „Blue Ramblers" dit ensemble versterken; er werd om beurten gespeeld, zoodat de vele danslustigen niet aan afwisseling ge brek hadden. Bij de „Rhythm Collegians" zong een Haarlemsche ladycrooner Anny van Pel op in dit genre voortreffelijke wijze. Zij bezit een natuurlijk gevoel v9or rhythme, een stem die voor de microfoon geschapén is, en de charmante bravour van „hier ben ik en hier zing ik", welke wat het choonette- schap betreft tot succes kunnen leiden. En wanneer 't succes haar niet op hol brengt kan 't Hollandsche jazzminnende publiek in haar een origineele croo- nette erbij winnen. Op dezen avond bleek zij ook op te vallen. En zij vormde één van de vele factoren, die dezen avond in het geheel deden slagen. Zenuwhoofdpijn Gebruikt niets anders dan een hoofdpijnpoeder van Deze werken 5 ets. per p., étui's Alleen echt met de Driehoek E. M. B uitstekend van 6 p. 28 ets. (Adv. ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 7 FEBRUARI 1940. Programma I: Hilversum n. Progr. II: Jaarsveld en Hilversum I. Programma IH: 8.00 Keulen. 8.20 Parijs Radio 8.35 Engeland. 9.30 Keulen. 9.50 Pauze of di versen. 11.20 Keulen. 11.50 Pauze. 12.00 Keulen. 12.20 Ned. Brussel. 2,20 Motala of diversen. 3.20 Keulen. 4.20 Pauze of dviersen. 5.20 Fransch Brussel. 5.50 Pauze. 5.55 Ned. Brussel. 7.05 Fr. Brussel. 7.20 Pauze, 7.25 Beromunster. 9.30 Brussel. 11.20 Pauze. 11.30 Deutschlandsender. Pauze of diversen. 9.40 Motala. 10.20 Fransch Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Pau ze. 9.45 Engeland. 10.15 Pauze. 10.35 Engeland. 11.20 Danmarks Radio. 12,20 Fransch Brussel. 1.30 Danmarks Radio. 3.50 Pauze. 3.55 Enge land. 4.20 Pauze of Diversen. 4.35 Engeland. 5.20 Danmarks Radio. 5.50 Engeland. 6.20 Fransch Brussel. 6.50 Beromunster. 7.05 London Regional 7.20 Ned. Brussel. 8.20 Engeland. 9.20 Ned. Brussel. 10.30 Londen Regional. Progr. V.: 8.00500 Diversen. 5.005.09 Scheven ingenBer. Depart, van Justitie. 5.09—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. 4x1 kwartier. Foxtrot - Engelsche wals - Ruba - Tango. Foxtrot. I. Georgia's got a moon. The Six Swingers; 2. You must have been a beautiful baby. Tommy Dorsev; 3. There's a new apple tree. Organ, dance band me; 4. I got love. Ambrose; 5. Stop beating round the mulberry bush. Tommy Dorsey. Engelsche Wals. 6. Dear love my love, Victor Silvester; 7. The girl in the alice blue gown. Billy Cotton; 8. Ma rina Waltz. Debrov Somers: 9. Sweetheart let's grow old together, Victor Silvester; 10. The last waltz is mine. Jack White. Rumba. II. La Sitiera, Lecuona. Cuban Boys; 12. Gombav Rumba Drums. Harry Roy: 13. Ma deira Carioca. Adalbert Lutter; 14. Sin Ti. Lei cuona Cuban Boys; 15. La cucaracha, L.P.A.- Band. Tango. 16. Rio. Arq. Pesenti; 17. Loce my loved one. Billy Reid: 18 My tango dream. Ceraldo. 19. Un baiser. Arq. Pesenti; 20. El Gaucho. Troise aan het Mandoliers. 8.oo12.00 Diversen. DE SCHOENMAKERS VIEREN FEEST. Dertig jaar bestaat de afdeeling Haarlem van 'den Ned. Bond van Schoenmakers-patroons en Srhoenwinkeliers. de „Haarlemsche Schoenmakers- patroonsvereeniging" en ter gelegenheid van dit zesde lustrum was er Maandagavond een feest avond georganiseerd in Brinkmann, waar dan ook een groot gezelschap in de allerbeste stemming bijeen was, toen de heer Spierenburg, voorzitte; van de feestcommissie den avond opende met een woord van welkom tot de vertegenwoordigers van d'verse instanties uit de landelijke vereeniging, tot de afgevaardigden van omliggende afdeelingen en natuurlijk tot de leden der feestvierende afdeeling. De heer Donker, voorzitter van den Ned. Bond bracht de gelukwenschen van het Bondsbestuur over en de heer Teling feliciteerde de afdeeling namens het Departement Noord Holland, waarna de heer Laroy, voorzitter van de afd. Haarlem voor al deze goede wenschen dankte en daarmede het officieele gedeelte sloot. Onnoodig te zeggen, dat het minder officieele gedeelte het grootste deel van den avond vulde. Het duo Van Meurs had daarvoor de zorg op zich genomen. De heer H. van Meurs imiteerde verdienstelijk Peter Pech en zijn duo, J. Westerhoven, hield korte conferenties en zong de gebruikelijke liedjes. En tusschen de bedrijven door kregen de danslustigen gelegenheid, de beenen te strekken, waartoe ..The Willy's Band" de onontbeer lijke medewerking verleende Zoo vierden de schoenmakerspatroons hun feest. »t Was een gezellig, intiem festijn, waarvoor men tot twee uur permissie had en van die permissie zal ongetwijfeld gebruikt gemaakt zijn! MET JUSTE te (Adv. Ingez. Med.) Een fraaie film van bloembol- beplantingen. Maandagmiddag werden in het Rembrandt Theater te Haarlem voor de leden van het Centraal Bloembollencomité films vertoond be staande uit opnemingen in natuurlijke kleuren van de bloemboibeplantingen op de twee greote Amerikaansche tentoonstellingen „The world of to-morrow" in New York, en „The Golden gate" te San Francisco. Op buitengewoon fraaie wijze gaven de bewegende prentjes om een idet van de schoonheid, waarmede het Hollandsche bloembolproduct deze tentoonstellingen opsier de. De naam van Haarlem, in de Vereenigde Staten uitgedragen, keerde in den vorm van de film tot onze stad weer. En wij mogen, allen immers trots meevoelend met hetgeen de pro ducten van onzen bodem, in het buitenland toonen, ingenomen zijn met hetgeen de men- schen van het bloembollenvak aan den overkant van „de grocte vijver" tot stand brachten. De schoonheid der natuur kwam, in banen geleid door menschenhanden, daar op de Amerikaan sche tentoonstelling prachtig tot haar recht, ook als ondersteuning van de producten der moderne menschelijke techniek en bouwkunde. De films vielen bij de aanwezigen dan ook blijk baar zeer in den smaak. JEUGDBOND VOOR ONTHOUDING. Zaterdagavond hield de Jeugdbond voor Onthou ding afd. Haarlem en O. een goed geslaagden pro- paganda-avond in het gebouw Odeon. Er werd een aardig bont programma afgewerkt, terwijl de af- deelingsleider de heer Klaas Leijenaar een kort pro pagandistisch woord sprak, waarin hij de aanwe zigen opwekte om, ondanks de moeilijke tijds omstandigheden, trouw te blijven aan het blauwe ideaal. PERSONALIA. Bij Koninklijk Besluit van 30 Januari is toege kend de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan den heer J. de Graaf, leider van de afdeelingen „distributie" en „expe ditie" der N.V. Kremer's Koffie- en Theehandel, te Haarlem. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Per 1 Februari is ir. J. E. J. Ankersmit, adj. ingenieur der Ned. Spoorwegen, van Leidschen- dam naar Haarlem overgeplaatst. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Het Comité, dat bovengenoemde bijeenkomsten, welke iederen Donderdagavond in de Begijnhof kapel aan het Begijnehof te Haarlem worden ge houden, organiseert, deelt mede, dat het program ma voor de maand Februari als volgt is vastge steld: Donderdag 8 Februari: de heer J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam; 15 Februari: Lezing over net Boek Openbaring door den heer J. A. Bruyn te Wassenaar; 22 Februari: de heer J. Kits, leider van de „Openlucht-Evangelisatie" te Zeist; 29 Februari: Ds. W. Dubbeldam te Rotterdam. MAILNIEUWS. Verzending van briefpost naar landen buiten Europa. Nederlandsch Indië, zeepost: 17 Febr. per s.s. Baarn van Amsterdam; mail: 19 Febr. per m.s. Chr. Huygens van Genua; luchtpost: 10 Febr. per trein tot Napels. Suriname, zeepost en mail: 9 Febr. per s.s. Crijns- ser. van Amsterdam; 15 Febr. per s.s. Helder van Amsterdam; luchtpost: per transatlantischen lucht- dienst 1); 11 Febr. per ld. ItaliëZ. Amerika; 8 Febr. per ld. FrankrijkZ. Amerika; 9 Febr. per ld. van New York. Aruba, Bonaire, Curacao, Saba, St. Eustatius, St. Maarten, zeepost en mail: 9 Febr. per s.s. Crijnssen van Amsterdam; 15 Febr. per s.s. Helder van Am sterdam; luchtpost: als Suriname. Amerika (V. S. v.), Canada, Mexico, Cuba, Ecuador, Columbia, Jamaica, Peru, mail: 9 Febr. per s.s. Volendam van Rotterdam: luchtpost: per transatlantischen luchtdienst 1); 9 Febr. per ld. van New York. Luchtpostcorrespondentie voor Cuba, Ecuador, Columbia, Jamaica en Peru wordt bovendien ver zenden 8 Febr. per ld. FrankrijkZ. Amerika; luchtpoststukken voor Cuba, Ecuador, Columbia en Peru kunnen eveneens op 11 Febr. worden verzon den per ld. ItaliëZ. Amerika. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, mail: 10 Febr. per s.s. Alwaki van Rotterdam; luchtpost: 11 Febr. per ld. ItaliëZ. Amerika; 8 Febr. per ld. FrankrijkZ. Amerika; 9 Febr. per ld. van New York. Barbados, Trinidad, mail: 9 Febr. per s,s. Crnijs- sen van Amsterdam; 15 Febr. per s.s. Helder van Amsterdam; luchtpost: per transatlantischen lucht dienst 1); 8 Febr. per ld. FrankrijkZ. Amerika; 9 Febr. per ld. van New York. Venezuela, mail: 9 Febr. per- s.s. Crijnssen van Amsterdam; 15 Febr. per s.s. Helder van Amster dam; luchtpost als Suriname. China (brievenmalen voor Canton, Kunning), mail: 19 Febr. per m.s. Chr. Huygens van Genua; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). China (brievenmalen voor Peiping, Tientsin, Shanghai), mail: 8, 12 Febr. via Siberië; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). Philippijnsche Statenbond, Japan x), Jehol x), Mantsjoerije x), mail: 8, 12 Febr. via Siberië; lucht post: Philippijnsche Statenbond: 9 Febr. per ld. van New York of per transatlantischen luchtdienst 1). x) Naar deze landen kan geen luchtpostcorres pondentie worden verzonden. Egypte, Cyprus, Palestina, Oost-Afrika, mail: 19 Febr. per m.s. Chr. Huygens van Genua; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). Br. Indië, Birma, Australië, mail: 7 en 10 Febr. via Engeland van Rotterdam; luchtpost: per Engel schen luchtdienst 3). Ceylon, Siam (Thailand) x), Malaya, Saoedi (Arabisch Koninkrijk), mail: 19 Febr. per m.s. Chr. Huygens van Genua; luchtpost per Engelschen luchtdienst 3). x) Luchtpostcorrespondentie voor Siam wordt bovendien verzonden per ld. NapelsBandoeng. Hongkong, mail: 7, 10 Febr. via Engeland van Rotterdam; luchtpost: p. Engelschen luchtdienst 3). Syrië x), Irak, mail: 19 Febr. per m.s. Chr. Huy gens van Genua; luchtpost: per Engelschen lucht dienst 3). x) Luchtpostcorrespondentie voor Syrië wordt eveneens per Franschen luchtdienst verzonden 2). Madeira, mail: voorloopig als Portugal. Canarische Eilanden, mail: voorloopig als Spanje. Senegal, Ivoorkust, Togo, Dahomey, Kameroen, mail: voorloopig als Frankrijk; luchtpost: per Fran schen luchtdienst 2). Sierra Leone, Liberia, Goudkust x) mail: voorloo pig als Engeland; luchtpost: per ld. FrankrijkZ. Amerika 2). x) Luchtpostcorrespondentie voor Goudkust wordt eveneens per Engelschen luchtdienst ver zonden 3). Nigeria, mail: voorloopig als Engeland; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). Unie van Z. Afrika, Mozambique, mail: 7, 10 Febr. via Engeland van Rotterdam; luchtpost: per Engel schen luchtdienst 3). Nieuw Zeeland, mail: 9 Febr. per s.s. Volendam van Rotterdam; luchtpost: per Engelschen lucht dienst 3). De correspondentie behoort in het algemeen aan wezig te zijn in den avond voorafgaande aan de data van verzending. De aandacht wordt er noch tans op gevestigd, dat het voorkomt, dat op korten termijn scheepsgelegenheid naar overzeesche landen wordt geboden, waaraan niet steeds tijdig publici teit kan worden gegeven. In verband hiermede wordt verzocht voorhanden correspondentie regel matig ter post te bezorgen. Data van aankomst in de verschillende landen kunnen niet worden opgegeven. Onvoorziene wijzigingen moeten worden voor behouden. N.B. Het is dikwijls niet mogelijk met een be paald schip post te vervoeren, zoodat aanduidingen als per s.s. (naam van het schip)" achter wege moeten blijven. Wel kunnen de afzenders op hun stukken naar buiten-Europeesche bestemmin gen, waarmede geheel of gedeeltelijk rechtstreek- sche verbinding met onder Nederlandsche vlag va rende schepen bestaat, vermelden „per eerstvolgend Nederlandsch schip". Correspondentie, welke deze aanduidmg niet draagt wordt met de eerstvolgende beschikbare gelegenheid verzonden Buslichting voor nachtposttreinen geeft aan sluiting. 1) De uitwisseling geschiedt dagelijks aan Portugal. 2) De uitwisseling geschiedt dageliiks aan Frankrijk. 3) De uitwisseling geschiedt dagelijks aan Engeland. Vastenavond door H. STIFKER. IJ merkten er niets van. De deelnemers aan den cursus niet, en de collega's niet, de hotelgasten niet en het personeel niet. Misschien merkte Huguette het zelfs niet. Maar hijzelf, Leonhard, kunstschilder, inaar nu ski-leeraar in hotel Balace", hij merkte het. Ook daaraan, dat hij 's nachts wakker lag. Niet tot het morgenkrieken, daarvoor was hij te jong, de lucht te gezond en de nacht te lang. Maar toch, bij iemand, die anders slaapt vóórdat hij de de kens goed over zich heen getrokken heeft, betee- kenen twee en drie uren wakker liggen bijna een slapeloozen nacht en 'n gestoord innerlijk even wicht. Nu was Leonhard al voor den derden win ter skileeraar; den eersten winter in „Bellevue", den tweeden in het „Parkhotel" en nu in „Palace" hij had meisjes en vrouwen, heertjes en heeren van bijna iedere nationaliteit en ieder kaliber in de witte kunst onderwezen, in het zweet van zijn donkerbruin, scherp geziofrt en met de onpartij digheid en strengheid van den zakelijken en driftigen sportsman, een ware ski-apostel. Tot twee maanden geleden Huguette gekomen was en nu sedert drie weken zijn cursus volgde. Van de vier cursussen, den zijne. Hij vroeg zich af of dat toevallig was. Huguette de Ronsart. Uit Aurillac. Hij had bij zijn vriend, den onderwijzer, den atlas doorgebla derd en Aurillac gezocht en gevonden, in het hartje van Frankrijk. Hij had in 'n lexicon gele zen, welke fabrieken daar stonden en welke ko ningen de stad belegerd hadden. Op een nacht had hij zelfs in zijn droom met een zekeren Lode- wijk Aurillac bestormd, aan de rechterzijde van zijn koning, de vlag in de linkerhand en hij had een dame door vuur en vlammen heen gedragen, een vrouw van het Fiorentijnsche lieflijke type, bij wie het smalle ovaal van het gezicht sterk uit kwam door het diepe zwart van het haar en be zield werd door het blauw der oogen, die hij toch al eens ergens gezien had De directie van het hotel stelde Leonhard 'dan de andere ski-leeraren ten voorbeeld: niemand gaf zulke goede lessen, „skide" zoo voorbeeldig. „Een modelcursus", prees de directeur Caretti, en Leonhard „een Leeraar, die met liefde werkt" Ei ja, sign are Carretti. De deelnemers aan zijn cursus zouden het moe ten toegeven, de zoo vlug als een wezel voorschie tende, bijna gewichtlooze „Miss" evenals haar pendant, het „suikerbrood", welken bijnaam men aan den Braziliaan gegeven had, niet alleen om zijn fabrieken, die hij bezat, maar meer nog, om zijn naar boven toe wonderlijk smal toeloopende figuur. Huguette skide al heel zeker, alleen bij de steile helling nog wat geremd. Hoe lang nog? De derde week was om, de cursus over een week ten einde en Huguette de ski-school ontgroeid. Zoo kwam het, dat Leonhard na de middag-oefening nog wat alleen er op uittrok, de schemerige bosschen in, door de smalle woudgleuven naar boven, waar hij geen levende ziel ontmoette. Daar ontstonden voor zijn geestesoog op het witte vlak schilderijen, zooals hij ze nog nooit gezien had, zooals hij ze nooit maken zou zonder Huguette. Hij stormde tegen de hellingen op, zoodat hij zijn hart boven alles uit hoorde kloppen. Toen stond hij op de hoogte, en beneden lag Balace" al in den glans van zijn lichten, als een reusachtig schip op donker wordende zee. Eén van die lichten brandde voor haar. Toen stoof Leonhard naar beneden, sneeuw opjagend en vliegend, als een schaduw, een vogel, een jonge god in een wolk. De lichten kwamen met sprongen op hem af. En toch merkte iemand het. Eerst het dal door, dan den weg af en om den voet van de Waldalm heen, ligt het kleine stadje. Als Marie in de gelagkamer komt spuwen de vrachtrijders niet meer op den grond, en de krui denier speelt niet meer valsch; de slager slikt de gewaagde mop weer in, en de waard, de vader, glimlacht breed door den tabaksdamp heet. Marie zegt „Grüss Gott" en praat wat met dezen en ge nen, eenvoudig en begrijpelijk, zooals ieder per soonlijk het noodig heeft. Zoo doet ze iedereen goed en de smid had misschien gelijk, toen hij in den langsten zin van zijn leven bromde: „Vroeger was ze vast een heilige geworden, juf fer Marie". Maar nu was ze onderwijzeres en dacht te veel aan Leonhard. Ze had zijn tijd in „Bellevue" door staan en in het „Parkhotel". Nu moest ze „Palace'' nog doorstaan. De roem van Leonhard als leeraar en skilooper drong ook tot haar door. Maar dat hij deze Kerstmis niet, zooals anders, met haar naar de Middernachtmis was gegaan, maar met de laatste auto terug naar het hotel ze oegreep wel dat het goed voor hem was, erbij te zijn, maar ze geloofde niet, dat er niet ook nog een andere reden was. Het was slechts een bewijs meer. Maar haar groet klonk niet minder warm dan ooit te voren. Ze merkten er niets van. Geen dag en geen uur had Huguette zijn cur sus verzuimd, geen tocht overgeslagen. Zeker, ze sprak niet meer en niet minder met hem dan de Een agent zag de acrobatische toeren, maar voor hij kon ingrijpen, had Dinges zich al omhoog gewerkt en zjjn beenen over de balustrade gezwaaid: hij was gered. In de verte zag hij een zwarte stip naderen: Een trein, wist Dinges meteen. Kon hij daar maar in komen! Speurend gingen zijn oogen langs de spoorbaan, op goek qaar iets q&t hjj brooinQodjg had. Juist, daar zag hy iets liggen, dat hy kon gebruiken: een lange stok, een pracht van een polsstok. Daarmede zou het hem gelukken, boven op den trein te springen en eventueele achtervolgers op een dwaal spoor te brengen. De trein kwam snel naderbij. Dinges berekende zijn kansen, nam precies op het juiste oogenblik een aanl°pg.jL«. Day zwaaide hg omhoog. Vlak boven den trein kwam hij uit en nog geen onderdeel van een seconde later kwam hij op het dak van één der wagens terecht. Helaas, dit was niet op een der gelijk gewicht berekend en Dinges plofte er doorheen, waarna hij bij den kok in de keuken van het restauratie-rijtuig terecht kwam, daarbij gevolgd door zand, jgruia en stpföge planken* Doe dan twéé dingen. Neem 'n "AKKERTJE" om rustig zon der pijn te kunnen slapen en ga morgen naar Uw tandarts. (Adv. Ingez. Med.) anderen, hij ook niet met haar. Toch sloeg haai stem, dat wat donkere Fransch, als een vlam dooi hem heen, brak uit de diepte van zijn hart er kwam toch lokkend en glanzend uit de verre groote wereld. En 's avonds bij het dansen, toer hij ook haar vragen mocht „Volontiers" had ze glimlachend gezegd. Dal achtervolgde hem dagen en nachten. Ze deed ir gezelschap overal mee en scheen toch altijd al leen; op een afstand, met vriendelijke terughou dendheid. Wachtend. Waarop? De 6de Februari bracht een grootsch program ma. Ook het weer hield zich prachtig: 's nacht: had het gesneeuwd en nu glinsterde de witte poe der in het winterzonnetje. De vlaggen staker scherp af tegen de blauwe lucht en van de ijs baan op het meer klonk muziek. De dag braeh' den kunstrijwedstrijd op de schaats, de avonc het ijsfeest. De ski trad voor een dag op der achtergrond. Bovendien kwamen er nieuwe gas ten. Carretti wreef in zijn handen en schonk eer platina-broche als „Palace"-prijs. Leonhard was eerst met de sprlngschanseom missie op de springterreinen geweest, was toer ook naar de ijsbaan geslenterd. Geen Huguette. Kon ze dan ook weten dat hi, daar was? Leonhard verdreef zich den tijd op di „Langlaufstrecke", stug trainend. Bij het inval len van de schemering volvoerde hij weer zijr dollen tocht door het bosch, stormde den berg oj en jaagde er af. Daarna veranderde hij zich ir een uit de film weggeloopen captain van di bergmarine. De zwartharige Schotsche was Huguette. Hi zou haar alleen al aan haar stap herkend heb ben. Nu stond ze weer bij dien Zweed in zijn bui: met splitmouwen en den blikken stormhelm: eer nieuwe gast. Wel had ze Leonhard als altijd vriendelijk te ruggegroet, hem ook vroolijk toegelachen in di wederzijdsche vermomming. Maar altijd met dier Zweed. Martin, „het inlichtingenbureau", kend- ook hem: een kersversch aangekomen Brit, si Charles Warbley, een hooge Piet in de wol er naar men fluistert, in de politiek. Dat was Leon hard toch een pak van het hart. Nu wierp hij zich in het feestgewoel. De door het licht der schijnwerpers overgoter ijsvlakte bij het hotel geleek in haar rusteloo bonte beweging op een kaleidoscoop. Het zes ver diepingen hooge „Palace"-hotel keek er naar ui met honderden oogen. Maar alle vroolijke drukti en alle muziek werd gebroken tegen den rand c:e: dichtbije bosschen. Dan stierf het spoedig weg het werd stil en grootsch en van boven af za; al dat gedoe er uit als een heel kleine, lichte viel in de wijde, eenzame, donkere ruimte der bergen Nu kwam de kinderoptocht uit het hotel. Al di dreumessen en kleuters, ieder gecostumeerd, doo de ouders al lang met den eersten prijs bedacht De muziek speelde kinderliedjes. Een kleine Kerst roos, met een glinsterend sneeuwmutsje gekroond werd als winnares toegejuicht. Nu rijden ze allemaal door elkaar, groot ei klein, ijssterren en krabbelaars, in costuum, h 's lands kleederdracht en in civiel. Dat is de uit- smijter. Iemand geeft een gil en wijst over de afzetting naar de witachtig-grijze, besneeuwde vlakte vai het meer. Daar loopt een kind. Het hart der ingewijden staat stil. Het loop- naar het eind van het meer, waar de afvloeiing de ijskorst zwakker en zwakker doet worden. Opeens wordt het gewoel stil. De muziek speel' krampachtig door. Daar komen ze al met stokker en ladders aanloopen. De captain spring over het touw, een paar an deren hem na. Hij is de eerste. Hij suist over he: ijs. De anderen blijven achter. Leonhard maakt zich licht, heel licht. Het ij; houdt. Het kind kijkt om, roept vroolijk, loopt verder Leonhard heeft geen stem. Licht zijn, zweven. De sneeuw ligt overal even dik. Ligt ook ever dik als het ijs hem niet meer kan dragen. Nu hebben ze een schijnwerper op hem gericht Leonhard voelt hoe het licht om hem heen is het kind wordt aan het donker ontruikt. Het is ir korenbloemblauw gekleed. Het ijs draagt het kind nog. Dichter, nog dichterbij, nu grijpt hij het, trekl het naar zich toe. De ruk was te hevig, de rechter schaats snijd! door het ijs. Leonhard slingert het kind met allt kracht terug. Het valt en glijdt ver over 't ijs naar waar het kwam. Hij zelf laat zich vallen verdeelt het gewicht. Het ijs ki*aakt, maar hel breekt niet. Dan ziet hij dat het kind veilig is, hij grijpt de toegestoken ladder. Hij zakte niet door. De schijnwerper blijft op hem rusten. Nu sleepl hij zich terug. Nu pas voelt hij, hoe op hij is. „Daar heb je 'n borrel, bravo Dat is Martin en daar zijn ze allemaal, allemaal en dringen om hem heen en de muziek speelt: Lang zal hij leven Een vlam slaat door hem heen: Huguette hangt aan zijn hals, kust hem, kust hem: „Omdat je mijn kind gered hebt" Langzaam begrijpt Leonhard. Hij lacht het in zichzelf weg, hij weent 't in zichzelf weg. Hij heeft de uniform afgerukt, het skipak aangedaan, Hij loopt naar den stal: „Ja moet me den Bruin leenen". Christoph lacht: „Nou, vooruit, om het kind!" Het paard rent het dal door, den weg af. Ach ter Leonhard, die met ski's en paard vergroeid schijnt, stuiven wolken sneeuw, Dat is jöring, dat is jöring, dat moesten ze eens zien! Zoo dreunt het in hem. Hij vlucht, hij vlucht. Uit de vreemde, de groote, de valsche wereld, terug naar zijn eigen, de kleine, de ware wereld, Nu stuiven ze om den voet van de Waldalm, reeds blinken de moede lichten van de kleine stad. Hoe heette ze? Huguette, zeker. Maar niet de Ronsart, en ze kwam niet uit Aurillac; en de Zweed was geen Sir en heette ook anders. Want de gouverneur-generaal van British B. reist even min onder zijn eigen naam als zijn vrouw. En dan zijn ze opeens bij elkaar en hebben een kind, dat op het meer wegloopt. „Hooo Dampend staat het paard stil, „Marie" Ze blijven niet in de rookerige gelagkamer, ook niet in de huiskamer boven. Ze binden aan en trekken naar de Schweigeralm en klimmen naar boven in de kolkende nevels, welke een hardnek kige Zuidooster over de hellingen drijft. Hoe hoo- ger ze komen, hoe lichter het wordt. Als ze dan op het „KÖpfl" staan trekt de neve] weg naar om laag. Ver is het uitzicht over de witte bergen en de donkere bosschen. En de hemel wordt helder door de sterren verlicht.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6