Na drie jaar weer naar Canada Verbindend verklaring vanCAO.'s te verwachten. GRIEP Minister v. d. Tempel verdedigt zijn beleid. Lek tot Vreeswijk opengebroken. VRIJDAG 9 FEBRUARI 1940 HASREEM'S D'AGBEXD 3let Canadeesche xatsgeèexqte Schardam niet meer geïsoleerd. Door metershooge sneeuwbergen gangen gegraven Het dorp Schardam is uit zijn isolement ver lost. De bewoners hebben de laatste week geheel afgezonderd van de rest van de wereld geleefd. Het dorp ligt langs den IJselmeerdijk, maar was niet te bereiken. Voetgangers moesten door de landerijen baggeren. Verkeer was niet mogelijk, want aan beide zijden van het dorp had de sneeuw zich metershoog opgehoopt en er was geen door komen aan. Gelukkig is deze toestand thans ge ëindigd. Het hoogheemraadschap Holland's Noor derkwartier heeft een ploeg arbeiders gerequi- reerd en deze hebben zich door de sneeuwbergen, die enorme afmetingen hadden aangenomen, heengegraven. Via lange gangen komt men thans in het dorpje, waar de arbeiders uit den aard der zaak met groote voldoening zijn begroet. Ook de bewoners aan den IJselmeerdijk naar de ge meente Warder zijn thans te bereiken. Ook daar heeft men zich een weg door de sneeuwbergen gegraven. De menschen hebben een benauwden tijd doorgemaakt. Met groote moeilijkheden kon men de afgelegen boerderijen bereiken. Meer dan een week lang kon de melk niet aan de auto's van de zuivelfabrieken worden afgegeven en moest deze noodgedwongen als voedsel aan koeien en varkens worden gegeven. Nu de sneeuw- moeilijkheden vrijwel geëindigd zijn komen er nieuwe moeilijkheden n.l. die van het water. Ver schillende landerijen liggen reeds blank, terwijl het aantal gevallen van lekkage zeer groot is. De grond is nog te hard bevroren om het water te laten afvloeien en het laat zich aanzien, dat deze ongewenschte toestand nog wel een poosje zal duren Vlieland niet meer geïsoleerd. De postboot „Vlieland" is Donderdagmorgen om half acht van Vlieland vertrokken en te 9.45 uur in Harlingen aangekomen. Hedenochtend zou de terugreis worden aanvaard. Consolation Lake (bij Lake Louise), in de gletscherwereld van het Rotsgebergte. Door Dr. W. C. N. VAN DER SLEEN Tusschen de Stille Zuidzee en de groote vlakten van Amerika strekt zich de ruggegraat van dit vasteland uit, dien iedereen uit zijn schooltijd kent als het Rotsgebergte en in Zuid-Amerika de Anden. Beide gebergten zijn tegelijkertijd met en op dezelfde wijze als de Alpen gevormd, maar ze strekken zich uit over vele duizenden kilometers lengte en vele honderden kilometers breedte. Het Canadeesche Rotsgebergte is wat geografische ligging en hoogte betreft geheel met Zwitserland te vergelijken, maar het is grooter en grootscher. Men mist er wei een van de grootste schoonheden van ons Europeesch hooggebergte namelijk de prachtige kerkjes, die zoo heerlijk kunnen oprij zen tegen de berghellingen of in de dalen. Daartegenover echter heeft men in de Cana dian Rockies een groote hoeveelheid wild gedier te, haast meer dan de toerist ergens anders op aarde te zien kan krijgen. Zoo kampeerden wij bijvoorbeeld begin Juni aan Bow Lake, een meer tje, gelegen aan den grooten nieuwen weg van Calgary over Banff naar Jasper en Edmonton. Op de plek waar wij onze boot te water lieten schoot een groot stekelvarken weg. Toen we op het meer dreven te midden der laatste ijsschotsen, kwam een bever kijken wat we daar wel uitvoerden en toen we na een wandeling langs beverdammen en nesten op de helling weer bij onze tent terug kwamen stonden daar vijf herten, die waarschijn lijk nog nooit eerder de Nederlandsche vlag had den gezien. Toen wij in den namiddag langs den autoweg reden stond aan den kant een groote zwarte beer met twee half volwassen jongen. Wij minderden vaart en stopten voorzichtig, vlak voor hen. Eén der jongen kwam nader, richtte zich op de achterpooten op en legde zijn lieve voorpootjes naast mij op het raamkozijn, waar schijnlijk om mij eens te besnuffelen. De nagels van het diertje waren net zoo lang en dik als mijn pink, zoodat ik het veiliger vond het raampje maar omhoog te draaien. Een paar dagen later ontmoetten we op een wandeling een bruinen beer met een zwart en een bruin jong, schattige beestjes van slechts een halven meter lang. De boschwachter zei, dat ik gerust nog wat dichter kon naderen met mijn filmtoestel. Ik filmde eerst op tien meter, toen acht, zeven, zes meter en plotseling schoot moeder bruin met, een nijdige snauwgrom een meter naar mij toe. Op hetzelfde moment zaten de beide jongen zes meter hoog in een spar, een verbazend leuk gezicht, vooral toen zij er kalm aan weer uit klauterden om moeder, die zich na den "schijnaanval meteen weer om gekeerd had, te volgen. Helaas loopen ontmoe tingen met beren niet altijd zoo goed af: het laatste wat ik in Canada hoorde was, dat een mijner vrienden, ook een fotograaf, die met een gids een wandeling maakte in het gebergte, zon der het te weten tusschen een grizzly beer en zijn jong was gekomen. De moeder beer viel plot seling aan en heeft beiden zoo gehavend, dat slechts een zich met moeite voort kon sleepen naar een boschwachterswoning. Gelukkig liep het nog goed af evenals met een mijner andere kennissen, die op een kale berghelling nagezeten werd door een grizzly; -hij rende wat hij kon om een alleenstaanden boom te bereiken, maar zag naderbij komende tot zijn schrik, dat de onder ste tak ruim vier meter van den grond af was. De beer hijgde vlak achter hem; er zat niets anders op dan den vertwijfelden sprong te wagen. He laas miste hij den tak bij het opspringen, maar kon hem gelukkig nog net grijpen toen hij weer naar beneden kwam. Dat heb ik echter niet zelf gezien. Wel hadden wij nog een paar aardige avonturen met elanden, die vooral in den herfst talrijk waren rondom Maligne Lake, een bergmeer, dat rondom door hooge, gletscher dragende bergreuzen omgeven Is. Wij woonden er op een schiereiland je in het meer, waar overal sporen van herten en elanden in den oever afgedrukt stonden. Aan den overkant van het water graasden bijna den heelen dag twee groote mannetjes elanden, zoo groot als een paard met een gewei van twee meter middellijn op de berghelling en wanneer zij 's avonds aan het meer kwamen drinken, konden wij hen vaak tot op een meter of tien afstand naderen. Een ander maal besloop ik er een bij een twee meter hooge omheining, waarin vaak de paarden van de boschwachters worden gehouden. Mijn vrouw en ik meenden hem daar langs keurig te kunnen opdrijven naar een zonnige open plek bij het meer, toen het groote dier plotseling zonder aan loop sierlijk over de twee meter hooge schutting sprong, er van door ging en in volle vaart het bosch in galoppeerde. Wanneer wij in zoo'n bosch loopen, moeten we voortdurend links en rechts uitwijken voor boomstammen of takken, maar zoo'n groot beest met een reuzengewei stuift er doorheen zonder ook maar een tak aan te ra ken. Je hoort niets dan het doffe geluid der bree- de hoeven in het mos. Toch ligt de grootste schoonheid van het Rots gebergte In zijn bergtoppen, meren, gletschers en bloemenpracht. Ik weet op aarde geen mooier landschap te vinden dan de omgeving van Lake Louise met de vallei der Tien poppen en zooveel andere meer. Langs den nieuwen weg van Banff naar Jasper zijn deze streken thans gemakkelijk per auto te bereiken, maar wie er volop genieten wil moet de auto verwisselen voor pakpaard, rug zak of vouwboot om dieper door te dringen in de wildernis dan de haastige toerist gewoonlijk doet. Dan zult ge ook verscheidene eekhorensoorten leeren kennen, de leuke prairiehonden, meezen, gaaien, maar ook weer vischarend en andere roofvogelsoorten. Als ge geluk en goede oogen hebt kunt ge genieten van colibri en scharrelaar, van rouwmantel en koninginnepage, terwijl de plantenwereld minstens even rijk en kleurig is als die der veel geroemde Alpenweiden. Als ik ooit van mijn leven nog eens werkelijk met vacantie kan gaan, dan zult ge me kunnen vinden in een kleine tent aan een groot meer te midden van de bergreuzen van Canada. Engelsche kabelballon in de Haarlemmermeer gedaald. Vermoedelijk losgeslagen en naar ons land afgedreven. Donderdag reed een officier over den Rijksweg in Haarlemmermeer en zag op het viaduct over den Vijfhuizerweg een groote hoeveelheid staaldraad liggen. Om ongelukken te voorkomen bond hij het staaldraad aan het aldaar aanwezige hekwerk van het viaduct vast en gaf aan de politie te Amster dam kennis, dat er een staalkabel op den weg lag. De politie te Amsterdam belde de politie te Hoofd dorp op en inmiddels had de opzichter van de Rijks waterstaat, de heer de J., ook de kabel ontdekt en gaf hiervan eveneens kennis aan de politie te Hoofd dorp, met de mededeeling, dat aan dezen kabel ver moedelijk een ballon zat, doch deze was niet te zien wegens het mistige weer. De politie waarschuwde de militaire overheid te Schiphol en weldra was een aantal militairen en politie ter plaatse. Aldaar bleek, dat een flinke lengte staaldraad kabel op den weg lag, terwijl een gedeelte daarvan aan het hekwerk van het viaduct was vastgemaakt, De vastgemaakte kabel liep vrijwel loodrecht om hoog en door de kracht bemerkte men spoedig, dat aan het uiteinde daarvan een ballon moest zitten, hoewel deze nog niet te zien was. Het spreekt vanzelf, dat deze kabel de aandacht van het aldaar passeevende publiek trok. Met behulp van militairen en burgers, onder lei ding van officieren, werd aan de kabel getrokken om den ballon naar beneden te halen. Het kostte heel wat inspanning om het gevaarte naar beneden te krijgen. Nadat de kabel ongeveer 300 meter naar beneden was gehaald, werd de ballon zichtbaar. Een reuze gevaarte, bijna een kleine zeppelin. Nadat men de met gas gevulde ballon, die nu vrij spoedig op den grond was, leeg had laten loopen, is hij opgerold en door de militairen weggevoerd. De ballon is vermoedelijk een Engelsche versper ringsballon, die wellicht is losgeslagen en naar ons land afgedreven. Of de ballon tijdens de reis naar hier nog schade heeft aangericht is niet bekend. Nog een kabelballon gedaald Donderdagmiddag om één is door een landbouwer in een weiland aan der. Molendijk, dicht bij Zuid- Beijerland een kabelballon gevonden. Hij waar schuwde de politie, die op onderzoek uitging. Deze trof de ongeveer vijftig meter lange ballon voor driekwart leeg aan. Vermoedelijk was het gevaarte op zijn langen zwerftocht gescheurd. De staaldraadkabel, waarvan de ballon was voorzien, was naar schatting 500 tot 800 meter lang. Het anker was echter verloren ge gaan. De ballon droeg de initialen LZ C 2299. Men meent met een Engelsohen ballon te doen te heb ben. De militaire autoriteiten zijn van de vondst op de hoogte gesteld. In hoeverre de ballonkabel schade in de omge ving heeft veroorzaakt, kon wegens den zwaren mist niet worden vastgesteld. De kabelballon, welke gisteren in West-Friesland is gesignaleerd, heeft daar wel schade aangericht. Uitvoer van specerijen verboden. Bij Kon. Besluit is ter bescherming van de levensbelangen des rijks de uitvoer verboden van natuurlijke sponsen, van celotex en van specerijen. SPOORWEG JUBILEUM-POSTZEGELS ZIJN NIET MEER GELDIG. Op de postkantoren wordt nog steeds cor respondentie ontvangen, gefrankeerd met de bijzondere postzegels, uitgegeven ter gelegen beid van het 100-jarig jubileum der Neder- 'andsche Spoorwegen. Men verzoekt eraan te herinneren, dat deze zegels sinds 31 December j.l. voor frankeering niet meer geldig zijn. BESCHOUWINGEN OVER DE WERKLOOSHEID. Maandagavond zal dr. W. Steigenga, te Utrecht, voor de leden en genoodigden van de Haarlemsche Studievereniging van Maatschappelijke werk(st)- ers, een lezing over het onderwerp: „Beschouwin gen over de werkloosheid" houden. Bij het behandelen van deze beschouwingen hoopt spreker een uiteenzetting te geven omtrent methode van onderzoek naar de oorzaken van de werkloosheid en de verhouding van het bevolkings vraagstuk tot de werkloosheid. De lezing zal worden gehouden in de Statenzaal aan het Prinsenhof. ALLIANCE FRANQAISE. Donderdagavond 15 Februari zal de bekende Fransche dichter en auteur Henri Ghéon voor de afdeeling Haarlem van de Alliance Francaise. spreken over: La poësie au theatre" met vele lichtbeelden. De lezing wordt gehouden in rest. Brinkmann, Groote Markt. HET GENOOTSCHAP VOOR RECLAME. Jlir. dr. J. C. Mollerus eerelid. In de algemeene vervadering van het Genoot schap voor Reclame, die Donderdag te Amster dam werd gehouden, is den scheidenden voorzit ter, jhr. dr. J. C. Mollerus te Haarlem, het eere lidmaatschap van dit Genootschap aangeboden. Jhr. Mollerus heeft zich als een zeer bekwaam voorzitter bijzonder verdienstelijk gemaakt voor het Genootschap. Onder zijn leiding zijn tal van belangrijke vraagstukken door het Genootschap in studie genomen. Griep is vaak het gevolg van kou vatten. Zoodra U niest vlug een paar druppels Va-tro-nol in belde neusgaten. Het voor- I komt menige ver- I koudheid. VlCKS Va-tro-nol (Adv. ingez. Med.) Wijziging van het Postspaarbank- besluit. Bij Kon. Besluit is wijziging gebracht in ar tikel 13 van het Postspaarbankbesluit. In dit artikel wordt bepaald, dat terugbe talingen geschieden door het kantoor, dat op het spaarbankboekje is aangewezen. Uit overweging dat het wenschelijk is ten behoeve van inleggers van die bepaling te kunnen afwijken, indien zulks ten gevolge van evacuatie of door andere buitengewone om standigheden wenschelijk zou worden, is thans aan dit artikel een tweede lid toegevoegd, waarin is bepaald, dat zoodra en zoolang buitengewone omstandigheden, ter becordeeling van den minister, zulks wenschelijk maken, de minister den diecteur van de Rijkspostspaar bank kan machtigen de terugbetaling te doen geschieden door een ander kantoor. Raadslid zou gefraudeerd hebben. Naar wij vernemen is te Doezum (gemeente Grootegast) een raadslid der gemeente aan gehouden, onder verdenking van fraude en valschheid in geschrifte, gepleegd in zijn hoe danigheid van penningmeester van de plaatse lijke afdeeling van een vakorganisatie. De man is in de marechausseekazerne te Groo tegast ingesloten, waar hij een volledige beken tenis zou hebben afgelegd. 482ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 17de Hjst Trekking van Vrijdag 9 Februari 1940 Hooge Prijzen f 1000.— 20063 met premie van f 30.000.— f 400.— 16049 f 200.— 10569 21689 met premie van f 3000.— Prijzen van 70. 1986 3114 4324 4756 5304 5592 5635 6859 8019 11279 11854 13008 15236 15317 15709 15827 15979 16484 16742 17549 20520 20737 21829 Nieten 1048 1454 1517 2165 2748 2791 3018 3152 3690 4269 4309 4731 4874 4903 5136 5151 5353 5557 5773 6621 6690 7063 7081 773C (939 7983 8510 9425 9510 9921 10022 1007. 3725 11091 11149 11371 11378 11604 12226 12371 2623 12654 13135 13453 13541 13656 14806 1483b 15092 15285 15608 16371 16387 16397 16674 17183 17896 18174 18410 18938 19001 19146 19849 19896 9931 20003 20429 20470 20878 20952 21080 21367 21573 (Adv. Ingez. Med.) EERSTE KAMER DEN HAAG Donderdag. De tegenwoordige minister van Sociale Zaken ls niet alleen een knap man, maar ook een hard en ernstig werker. Wat hij doet en wat hij zegt, pleegt in den regel zeer degelijk te zijn, terwijl hij geens zins behoort tot het genre van sprekers, die zich aan rethoriek te buiten gaan. Al deze goede -eigenschappen kon men ook vandaag weer ontdekken in zijn beantwoor ding van de door een reeks van senatoren ge maakte opmerkingen ter gelegenheid van de be handeling - ci zijn begrooting. Uitvoerig ging minister v. d. Tempel op aller lei in, na eerst even den heer De Bruyn (r.-k.) te hebben toegevoegd, dat deze zich wel wat wrang over hem had uitgelaten in tweede instantie gaf deze afgevaardigde te kennen, dat hij het ze ker niet zoo bedoeld had en dat er z.i. niets te ontdekken viel, wat op een verzwakking van des ministers streven tot het verrichten van goed so ciaal werk kon wijzen, kwam hij eerst aan het vraagstuk van de arbeidende vrouw. Vrouwen arbeid kennen we hier te lande al sinds jaar en dag. Dat er ten opzichte van de daarmee samen hangende problemen nog geen nadere oplossing tot stand is gekomen sinds 's ministers optreden, dat wil zeggen, sinds niet langer dan slechts een half iaar, kan men hem, vooral ook als men bedenkt nder welke moeilijke omstandigheden we verkee- ren, toch heusch niet kwalijk nemen. Aldus de be windsman, die verder nog meer dan eens de tijds omstandigheden kon aanvoeren ter verdediging van het feit, dat zekere sociale wenschen niet of niet terstond en ten volle verwezenlijkt zijn. Dit gold b.v. met betrekking tot verkorting van den arbeidstijd en insgelijks ten aanzien der vacantie- reg'1 mg. Betere bescherming van fabrieksmeisjes is een punt, dat door de Arbeidsinspectie ernstig wordt bekeken, evenals het eventueel treffen van maat- e gelen in verband met den arbeid aan den loo penden band. Voorts vernamen we nog in verband net het voorontwerp in zake de vacantie-regeling dat bij den Hoogen Raad van Arbeid in studie is, dat tengevolge van kinderbijslag- en vacantierege- ling tenslotte slechts zeer matige nieuwe lasten (ten hoogste 1 pet. van het loon) op het bedrijfs leven zullen komen te drukken. De tijdsomstard;gheden aldus kreeg de heer de la Bella te hooren weerhouden den minister den bedrijfsraden verordenende bevoegdheid te schenken. Na te hebben toegegeven, dat het aantal verbindend verklaarde collectieve arbeidscontrac ten niet groot is uit de lange rede van minister v. d. Tempel moge hier volstaan worden met slechts enkele hoofdpunten te vermelden deelde de minister mee, dat er waarschijnlijk binnenkort een belangrijke uitbreiding op dit gebied zal zijn waar te nemen. Mr. v. .Bönninghausen's beschouwingen over ar beidsverhoudingen in de Twentsche industrie ga ven den minister aanleiding er op te wijzen, dat de toestanden daar inderdaad niet bevredigend zijn, doch dat door den, Directeur-Generaal van den Arbeid met de fabrikanten gevoerde bespre kingen tot aanvankelijke resultaten hebben geleid. Maatregelen zijn getroffen om de al te groote wis selingen in de loonen (naar hoeveelheid arbeids prestatie) van de wevers tegen te gaan. Binnen kort zal er een regeling komen tot waarborging van een minimum-loon, als de praestatie, buiten de schuld van den arbeider gering zou zijn. Het is dus niet waar, dat men hier alleen met registratie van misstanden te doen heeft, neen, het Departe ment zorgt er ook voor dat er ernstige pogingen worden aangewend om ze weg te nemen. Dat er kwestie zou wezen van Nederlandsche arbeiders, die door de democratie verbannen zijn naar een vreemd land, noemde de heer v. d. Tem pel een avereehtsche voorstelling van zaken van den nat. soc. afgevaardigde. Zeer lang stond hij stil bij de kwestie van het niet met behulp van gelden uit het werkloosheids- subsidiefonds door werkloozen laten ruimen van sneeuw. Dit fonds dient niet voor een dergelijk doel en het zou tot verkeerde consequenties leiden, indien het Departement van de ook vroeger ten aanzien van deze aangelegenheid ingenomen hou ding zou afwijken. De minister die op dit punt met een zoo groote uitvoerigheid inging, dat hij bijkans den indruk wekte behoefte aan veel argumentatie te hebben ter verdediging eener zwak schijnende zaak. kon overigens nog aanvoeren, dat een be trekkelijk zeer gering aantal gemeenten voor het sneeuwruimen de hulp van het werkloosheids- subsidiefonds hadden ingeroepen. De heer De Bruyn die gevraagd had of het waar is, dat de leiding van den dienst voor de werkverruiming ondoelmatig zou wezen, gelijk de ontslagen Ir. v Weezenbeek had beweerd, mocht vernemen, dat minister v. d. Tempel voor de door die leiding aan den dag gelegde energie en be kwaamheid, de grootste lof heeft en dat genoem de ingenieur, wiens bekwaamheden bovendien te wenschen hadden overgelaten, ontslagen was we gens een ongepaste beleediging zijn er ook ge- Post voor Urk per ijsvlet over gebracht. Donderdagmorgen om acht uur zijn zes man nen met een ijsvlet, geladen met 900 KG post over het ijs naar Urk gegaan. Halverwege ont moette men de vlet, die met de post van Urk was vertrokken. Nadat de pakketten waren over geladen, aanvaardde men den terugtocht. Eerst om half zes kwam het zestal in Lemmer aan Het ijs, dat de mannen op him weg hadden ontmoet, was niet altijd even goed geweest, Hier en daar vertoonde zich een laagje water. Des ondanks is Donderdag weder een auto met enkele personen, die in Urk op ziekenbezoek wilden gaan, over het Ijs naar het voormalige eiland vertrokken. Men heeft daartoe een andere route moeten nemen dan die, langs welke de vrachtdienst werd onderhouden. Thans reed men door het toe komstige poldergebied. In den middag keerde de bestuurder van de auto met zijn wagen terug. De passagiers waren op Urk achtergebleven. paste beleedigingen? van een der boven hem geplaatste ambtenaren. Van de werkverruiming kom ik op de verkla ring van den bewindsman, dat hij er voor zal zorgen, dat, waar het eenigszins kan, de arbeiders in werkverschaffingskampen 's Zondags naar t huis kunnen. Tenslotte vermeld ik nog, dat de minister aan het slot zijner rede in verband met het werk- j loosheidsprobleem, de ongewisheid in het bedrijfs- leven het ergste kwaad noemde. Z.h.st., met aanteekening van het „tegen" der nat.-socialisten ging de begrooting er door. E. v. R. De vier ijsbrekers, die Woensdag van Rotter- dam zijn vertrokken om te trachten de Lek tot Vreeswijk open te breken, zijn in hun poging geslaagd. Woensdag waren de vier schepen tot Lexmond gevorderd. Laat in den avond keerden zij terug naar Schoonhoven, waar men heeft overnacht. Don derdagochtend omstreeks half zes trok men er op uit om het gedeelte van Lexmond tot Vreeswijk te breken. Tegen half zeven gisteravond bereikten de ijsbrekers na een zwaren strijd tegen het Ijs Vreeswijk. Koningin aanschouwt het breken van het ijs. H. M. de Koningin heeft gistermiddag, vergezeld) van jonkvrouwe Van Tets en den adjudant gene- raal-majoor jhr. de Jonge van Ellemeet, aan de Lek bij Vianen het breken van het ijs bijgewoond. Daarna heeft de Koningin op de brug bij Zalt- bommel den toestand van het ijs op de Waal be zichtigd. Motorboot bevrijd. Ter hoogte van Leksmond lag in de Lek een mo torboot in het ijs vastgevroren. De Kraanvogel, af komstig uit IJmuiden en op weg van Amsterdam naar Rotterdam, had het er in de laatste dagen voor dat de rivier was gaan zitten, nog op gewaagd, maar op 12 Januari was het bootje vast komen te liggen en van dien datum af was het op dezelfde plaats blijven liggen. Het had het ongelukkiger getroffen dan twee andere booten, die bij Jaarsveld in het ijs beklemd waren geraakt en reeds vroeger door ijsbrekers kon den worden bevrijd. Nu was echter ook de Kraan vogel aan de beurt. Te tien minuten voor twaalf Donderdag hadden de ijsbrekers het ijs zoover stuk, gevaren; de motor werd aangezet en met het be kende tokkende geluid, dat den opvarenden wel als; muziek in de ooren geklonken zal hebben, voer het schip langzaam stroomafwaarts, te midden der over al drijvende ijsblokken, naar Rotterdam, waar het| ongeveer een maand latei- dan gehoopt was, is aan gekomen. Toestand op Ameland is ernstig. Gebrek aan levensmiddelen en brandstof. Sedert Zaterdag is Ameland volkomen geïsoleerd. Men heeft sindsdien geen post ontvangen, en ook! ontbreekt de mogelijkheid om van of naar het eiland te komen. Zoo bevinden zich thans in ver-i scheidene deelen van het land zeelieden, die van,' Zaterdag toen het K. L. M.-vliegtuig voor Ame land hen niet kon medenemen reeds op een ge legenheid wachten om naar huis te kunnen gaan. Een bewoner van Ameland is overleden. Zijn kinderen kunnen niet naar hier komen om de begrafenis bij te wonen. De afgeloopen dagen was de mogelijkheid uitge sloten, dat een K.L.M.-vliegtuig het eiland uit zijn1 isolement zou verlossen, aangezien de bodemgesteld-( heid van het strand op Ameland zich hiertoe thans niet leent. In 1929 was men er op Ameland minder ernstig aan toe, dan dezen winter. Toen immers kon men een tocht over het ijs naar den vasten wal maken' om de benoodigde levensmiddelen te halen, doch dit is nu niet mogelijk. Eenige malen heeft men een poging ondernomen om de wadden over te steken, doch het ijs bleek on betrouwbaar voor een dergelijk experiment. Dat een en nder zijn invloed op het eiland doet gelden, spreekt vanzelf. Zoo zullen verscheidene bakkers heden geen brood kunnen bakken, omdat zi gebrek aan gist hebben. Groenten zijn reeds nie meer te verkrijgen, evenmin als fruit. Bovendiet beschikken enkele handelaren zelfs niet meer ovei veevoeder. Het meest nijpende van alles is evenwel, dat ei groot gebrek aan brandstoffen bestaat. Dit heeft me- nigen bewoner van het eiland doen besluiten zijn eigen huis te sluiten en bij anderen in te gaan wonen De hoop, dat de dooi zou doorzetten, is inmiddels weer vervlogen. De noordoostelijke wind doet da eilandbewoners het hart vasthouden. Geweldige ijs massa's aan de zuidkust van Ameland leveren eei groot gevaar op voor de schepen, die daar gemeerd liggen. Extra-loon voor spoorwegpersoneel. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft in verband met de jongste periode van vorst en sneeuw in een dienstorder haar waardeering uitgesproken voor de bijzondere opofferingen die een groot deel van het personeel zich heeft moeten getroosten, ten einde een zoo goed mo gelijke dienstuitvoering te bereiken. In verband hiermede is besloten aan hen,; wier taak in deze vorstperiode belangrijk ver zwaard is geworden, een gratificatie toe te kennen en wel twee dagen loon aan hen, die' die tenminste zeven dagen gewerkt hebben in den rangeerdienst op de goedeo-enemplacemen- ten en van een dag loon aan bepaalde catego rieën van personeel in den buitendienst.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10