VRIJDAG 9 FEBRUARI 1940 HSXREEM'S DX'GBEKÖ De beste ouders Een Engelsoh blad publiceerde onlangs een enquête onder een groot aantal schoolkinderen tusschen 3 en 12 jaar. De kinderen moesten opgeven, aan welke eischen volgens hen de ouders moesten voldoen. Als „de beste ouders" werden zij gekozen, die: 1. Nooit ruzie hebben en geen leelijke dingen tegen elkaar zeggen. 2. Niet driftig worden. 3. Op alle vragen weten te antwoorden. 4. Niet veel geld hebben, maar wel den tijd om met hun kinderen te spelen. 5. De een of anderen wagen bezitten, of ten minste een fiets om te gaan picnicken. 6. Kunnen zwemmen, kampeeren, timmeren, koken en allerlei andere nuttige dingen. 7. Je niet bezoeken met overdreven bezorgd heid, maar wel altijd blij zijn als je thuiskomt. 8. Altijd goed vinden, dat je vriendjes of vriendinnetjes te koffiedrinken vraagt, zelfs als er eens geen jam is. 9. Zorgen, dat je dezelfde kleeren draagt en dezelfde dingen bezit als de andere kinderen. 10. Niet vergeten, je 's avonds te komen toe dekken. De uitslag van deze enquête doet je als vol wassene toch wel even vreemd aan, want het eischt niets meer of minder van vader en moe der dan regelrechte volmaaktheid. Gaat u ze maar eens na: nooit ruzie heb ben en geen leelijke dingen tegen elkaar zeg gen, een aannemelijke wensch, maar welk echt paar zou nooit'eens oneenigheid hebben of el kaar een bits woord toevoegen? Misschien had er bij moeten staan „in onze tegenwoordigheid", en dat is dan een toevoeging die, van de zijde der ouders gezien, gerechtvaardigd en billijk is: laten de ouders hun soms onvermijdelijke mee- ningsverschillen oplossen als de kinderen er niet bij zijn, dat maakt hun oplossing gemak kelijker en het komt den vrede in huis ten goede. Ondertusschen is die eerste wensch wel een negatieve; was het niet opwekkender geweest, wanneer deze Engelsche kinderen gevraagd hadden om een opgeruimden en vredelievenden geest in huis? Ook de tweede wensch is nega tief: niet driftig worden en ook daaraan had wat toegevoegd kunnen worden, namelijk „en dan beloven wij, nooit te sarren of te zaniken", want moeten sommige ouders niet hun ziel in de uiterste lijdzaamheid bezitten tegenover hun kinderen En wie zal het dan den driftigen vader of moeder kwalijk nemen, dat zij hun geduld weieens verliezen! „Op alle vragen weten te antwoorden" dit is me even een opgaaf! Herinneren die kinde ren van 12 jaar zich nog, hoe zij in hun allerhevigste vraagperiode van om en nabij vijf, zes en zeven jaar met hun eindelooze gevraag vader en moeder geen seconde met rust lieten? Of misschien waren zij zooals de kleine jongen, ook een vraagal, die den heelen dag de schil der die het huis buiten moest schilderen, met zijn „waarom's" op de hielen volgde. En toen die schilder overigens een zeer vriendelijk man, zeker een zucht slaakte bij zóóveel weetgierig heid, zei de kleine jongen goedig': als je het niet meer weet, dan zeg je maar wat, waaruit bleek dat al zijn vragen meer tot doel had om zijn eigen verwondering over alles om hem heen te spuien, dan zuiver uit weetgierigheid. De vierde wensch is van een kinderlijke wijs heid: in het geld ligt het geluk niet. Maar wel moet je met ons spelen, dus dat wil zeggen: werk maar niet zoo hard, gebruik je tijd liever voor het spel. Wat niet wegneemt dat spelen heel aardig is, als er op zijn tijd hard en met overgave gewerkt wordt voor de omgeving waarin spelen mogelijk is. „iDe een of andere wagen bezitten, of ten minste een fiets om te gaan picknicken", be hoort, dunkt mij, bij „kunnen zwemmen, kam peeren, timmeren, koken en allerlei andere nut tige dingen" en ook zij zijn geheel gericht op d!e pleziertjes die het kind zich als ideaal heeft gesteld. Vader en moeder moeten overal voor zorgen, zie het timmeren, koken en de andere nuttige dingen en dan zullen wij onze pretjes daar wel omheen groepeeren. „Je niet bezoeken met overdreven bezorgd heid", zegt het eerste deel van wensch nummer zeven, maar wat is overdreven bezorgdheid? Eischen dat je een winterjas draagt als je naar een voetbalwedstrijd gaat kijken, in plaats van een dun regenjasje? Je dwingen om droge kousen en schoenen aan te trekken als je kletsnat thuiskomt? Je naar school sturen met een mantel aan, als je op den eersten, besten voor jaarsdag hebt aangekondigd dat je „stikt van de warmte"? Dat zijn alles heel redelijke eischen die de meeste kinderen echter overdreven bezorgd heid noemen. En het tweede deel van deze wensch spreekt dan nog van: „maar wel altijd blij zijn als je thuiskomt". Als je om half vijf thuis hoorde te zijn en je op slag van zessen komt binnen rennen als het eten al op tafel staat, moeten vader en moeder zich zeker onthouden van billijk commentaar en doen alsof zoo'n gedrag doodgewoon is. Waar blijven orde en regelmaat in zoo'n gezin, die toch beide zoo noodig zijn voor 'n goeden gang van zaken en waar kinderen zooveel houvast aan hebben als ze nog klein zijn! „Altijd goed vinden dat je je vriendjes of vriendinnetjes te koffiedrinken vraagt, zelfs alser eens geen jam is". Of zelfs, zouden wij er aan toe kunnen voegen, als de ouders nu hun gasten eens willen vragen, nee, dat gaat niet, want Jantje of Toosje mogen altijd kin deren meenemen, dat vinden we goed! „Zorgen dat je dezelfde kleeren draagt en dezelfde dingen bezit als de andere kinderen" voor zoover dat bedoeld is om ze te sparen voor bizarre en zoogenaamde artistieke kleeren is het billijk genoeg, want heel wat kinderen gaan gebukt onder hun kleeren, waarmee zij op de meest onbarmhartige manier weerden ge plaagd door andere kinderen en die een stem pel op hun jeugd drukken. Gaat het echter alleen om het bezit van wat anderen, misschien meerbedeelden, ook heb ben, dan zal het niets hinderen om de jongens en meisjes daar maar eens naar te laten hun keren: ook in het leven van volwassen blijft er altijd veel te wenschen over, en dat is maar goed ook. Tenslotte de tiende wensch: „niet vergeten, om je 's avonds te komen toedekken", iets wat de meeste ouders zullen doen. maar wat toch .nooit tot een plicht moet worden. Al die plichten der oudei-s tegenover de kin deren kennen zij van weerskanten heel goed. maar zij zijn vast verbonden aan de rechten; ook om gekeerd hebben de kinderen plichten, met rech ten verbonden, tegenover vader en moeder, en alleen dat kan de grondslag voor een gelukkig gezinsleven vormen. Deze tien wenschen voor de „beste ouders" zijn te eenzijdig, wat wel aan de enquête zelf zal liggen, maar waardoor je dan toch een resul taat krijgt dat alleen maar den indruk wekt van egoïsme, wat van kinderen niet anders te verwonderen is. Zoolang de ouders blijven besef fen, dat op dien grondslag geen gelukkig ge zinsleven mogelijk is. kunnen we zulke vol- maaktheidseischen nemen voor. wat ze zijn: on volledig en slechts van één zijde belicht. E. E. J.—P. Wat er aan Tjitske mankeerde Het was een stralend-heldere winterdag en de wijde Friesche wateren wemelden van zwierig schaatsende paren en fel „klauwende" enkelingen, die aan 't oefenen waren voor den een öf anderen wedstrijd. Ook Anne en Tjitske hadden de ijzers onder gebonden en vingen veler bewonderende blikken, toen ze langs de vaart zwierden. Zonder eenigen twijfel was Tjitske de beste partij van het dorp. Als dit verloofde stel honderd jaar geleden had geleefd, dan zouden de stralen van het winter zonnetje geblonken hebben in haar breed gouden oorijzer en in de diamanten spelden op haar blank voorhoofd. Nu echter zijn de Friesche boerendochters allemaal „modern", hetgeen de karakteristieke schoonheid van het winter landschap met schaatsende paren geenszins verhoogt. Tjitske droeg een echt bontjasje uit Amsterdam met bijpassend mutsje en haar vlugge voeten staken in echt Russische laarzen. En onder haar dure bontjas wist Anne een jurk van terra-cotta zijde, zwaar geplisseerd Anne voelde zich niet recht op z'n gemak, 't Leek of z'n handen, die de hare in den kruis- lingschen greep omvatten, gaandeweg zwaarder en onbeholpener werden. Wat mankeerde er dan toch aan Tjitske, zoo vroeg hij zich af. Was ze niet keurig, niet rijk, niet knap en welgebouwd soms? Ja, dit alles was Tjitske. En daardoor kwam het misschien juist, dat haar hemelsblauwe poppenoogen zoo saai en pruilerig voor zich uit keken en dat telkens 't gesprek stokteTjitske was ver wend, je kon haar geen goed doen! Anne zcuhtte eens. En toen gebeurde opeens 't onverwachte. Er was een oploopje op 't ijs. Veel menschen en kin deren stonden medelijdend om een klein, mis schien twaalf-jarig meisje, dat gevallen was. 't Was een zielig, mager, armoedig ding met stijve blonde vlechtjes, een spits gezichtje en in tranen zwemmende oogen. In 't gedrang had ze haar koopwaar een bundeltje schaatsbanden verloren en nu stond ze te snikken en te bibberen van kou in haar veel te dunne man tel. Anne was geroerd tot in 't diepst van z'n trouw jongenshart. Hij hoog zich over 't kind heen, streek haar vaderlijk over 't haaren dan viel z'n blik op z'n verloofde met haar bontjas en haar koud, pruilend gezicht. Heete woede laaide in hem op, bijna had hij haar de jas van 't lijf gerukt en hem het kleine meisje omgeslagen, maar natuurlijk bedacht hij zich en trok z'n eigen duffel uit. Hij zag niet eens meer, dat Tjitske zich met een hooghartig air, haar wipneus in den wind, van hem afwend de Er werd gauw ra^id geschaft in het dorp vcor 't bitter-arme gezin van Klasientje's ouders en toen 't meisje weer goed gekleed ging en de school bezocht, bleek het een pittig, bijdehand ding te zijn. Anne bleef haar trouwe vriend, haar oudere broer om zoo te zeggen. Totdathij eens op een helderen vriesdag 't was precies zes jaar na den strengen win ter met Tjitske aan Klasien's zijde over de ijsbaan zwierde. Haar heldere ocigen straalden in de zijne en haar handen beantwoordden den warmen druk van zijn vingers. En toen dacht Anne opeens terug aan zes jaar geleden en hij wist, scherp en duidelijk wat er aan Tjitske mankeerde. Het hart. ja, dat mankeerde eraan! Hoe we van oud nieuw maken Nu 't zoo koud is en bovendien de tijden zoo duur zijn, gaan we eens peinzen, hoe we een wol len trui van Vader of Moeder, die gedeeltelijk versleten of niet zoo mooi meer is, kunnen gebrui ken voor een kleiner truitje voor Broer of Zus. We leggen het patroon op de groote trui en stikken de zij- en schoudernaden 5 of 6 keer op de machine door. Nu kunnen we de tricot gewoon afknippen, zonder dat er ongelukken gebeuren. Met het inzetten van de mouw ook vijfmaal doorstikken. Het patroon van de mouw leggen we op de groote mouw, knippen hem uit en stik ken eveneens flink door. Aan den onderkant van de mouw en aan den hals nemen we de steken weer op en breien er met een vroolijke, afstekende kleur een nieuw manchetje aan en een rechte kraag, die omgerold lekker warm om den hals sluit. Nu nog van dezelfde wol een monogram erop geborduurd en broer is weer 't heertje! Of zus het dametje! Zondag: Kaascroquetjes, Biefstuk. Aardappelen. Busselsch lof, Sinaasappelvla. Maandag: Varkenskarbonaden, Spuitjes, Aardappelen. Rijst met boter en suiker. Dinsdag: Gehakt, Koolraap, Aardappelen Rijstkoekjes. Woensdag: Groentesoep, Kalfslappen, Aardappelen. Savoyekool, Vruchten. Donderdag: Haché van vleesch uit de soep, Bieten, Aardappelen. Wentelteefjes. Vrijdag: Panvisch, Rödgröd met vanillesaus. Zaterdag: Bruine boonen met spek, Uien, Aardappelen, en appelmoes. JUcepten Wist u, dat u oude wollen kousen, waarvan de voet slecht geworden is, of broekspijpen of mou wen van tricot-onderpakken, heel goed als krui- kenzak kunt gebruiken? We nemen den zak flink lang. Er hoeft dan geen bandje in, wat dikwijls in de knoop of wegraakt, maar we leggen een knoop in het einde van de kous. De kruik kan er 'dan I niet uit en zit veilig opgeborgen! Kaascroquetjes. Benoodigdheden (8 a 10 stuks)2YZ dl. melk 4 lepels bloem, 2 lepels boter, 2 blaadjes gela tine, iVs ons belegen kaas, eiwit, paneermeel, zout, frituurvet. Bereiding: De boter laten smelten, de bloem toevoegen en met de melk een dikke saus maken. Hierin de in koud water geweekte gelatine oplos sen, de kaas in blokjes gesneden er door roeren en alles op smaak afmaken met peoer en zout. De massa op een bord uitspreiden en zoolang la ten staan tot het mengsel stijf is. Daarna in 8 of 10 porties verdeelen. Met 2 lepels croquetten vormen, door met de eene lepel het deeg telkens van de andere af te scheppen. Op een stuk pa pier wat paneermeel doen, de croquet er op leg gen en met de hand er door rollen en bijvormen. Daarna door losgeklopt eiwit halen, en nog eens paneeren. De croquetjes in heet frituurvet vlug bruin bakken en op elkaar stapelen op een scho tel, die met een vingerdoekje bedekt is. Garnee- ren met wat peterselie. De croquetjes kunnen heel goed den dag te vo ren gemaakt worden en dan vóór het eten vlug even gebakken. Sinaasappelvla 05 a 6 personen). Benoodigdheden: 4 sinaasappelen, l citroen, 4 eieren, 100 gram basterdsuiker, eenige klontjes suiker. Bereiding: in een gave, geëmailleerde pan de dooiers met de basterdsuiker kloppen totdat het mengsel schuimig is en licht van kleur. De sinaasappelen afwasschen en met de klon tjes suiker afraspen, tot de klontjes oranje zijn. Het gezeefde sinaasappel- en citroensap met de klontjes bij de eidooiers doen en de massa onder goed kloppen laten binden. De eiwitten in een groote kom stijf kloppen en de gebonden vla er zoo heet mogelijk, steeds kloppende bij gieten. De vla overdoen in een glazen schaal, soe zen of biscuits er bij geven. Sinaasappelvla met room (4 personen). Benoodigdheden: 5 sinaasappelen, 1 citroen, 120 gram basterdsuiker. 3 blaadjes gelatine. 1. slagroom, 2 eiwitten, 2 klontjes suiker. Bereiding: De vruchten afborstelen, met de klontjes afraspen en uitpersen. De klontjes bij het gezeefde sap doen en dit verwarmen. Daarna de in koud water geweekte gelatine en de suiker er in oplossen, het wat af laten koelen en voorzichtig bij de room schenken, die met de eiwitten stijfgeklopt is. Overdoen in een vla- schaal. als de vla geheel koud is en stijf begint te worden. Soezen of biscuits er bij geven. Hongaarsche goulasch. Benoodigdhedeny K.G. malsch runderpoulet 1 ons boter. 2 groote uien. 10 a 12 aardappelen, 10 gr. zout, 1 theelepel paprika (of meer). Bereiding: Het vleesch wasschen en met wat ziut bestrooien. De boter of het vet heet laten worden, hierin de gesnipperde uien doen en de blokjes vleesch. Met de deksel op de pan zachtjes laten smoren. Zoo noodig nu en dan een scheutje water toevoegen. Als het vleesch pl.m. V/2 uur zachtjes gestoofd heeft, de in vieren gesneden aardappelen er bij doen, de paprika >er door roeren zooveel water toevoegen dat de massa bijna onder staat en samen nog pl.m. 'A uur laten koken. Voor het opdoen voorzichtig door elkaar roeren, en het vocht als het te dun is binden met wat aangemengde maizena. Stamppot van savoyekool met rijst en gebraden saucijsjes. Benoodigdheden (4 personen)F/s K.G. kool, y K.G. aardappelen, 200 gr. rijst, 20 gr. zout, 1 pond saucijsjes, 50 gr. boter of reuzel, peper. Bereiding: De kool schoonmaken, snipperen, wasschen en opzetten met wat water en het zout en zoolang laten koken tot ze half gaar is, pl.m. y uur. De aardappelen onder de kool leggen, de rijst er tusschen strooien, maar zorgen dat ze geheel door de kool bedekt is. Zooveel water toe voegen, dat de stamppot zeker half onder water staat. Samen nog een Vz uur laten koken, dan doorstampen en stoven met het vet of de boter en wat peper. Gebraden saucijsjes. Benoodigdheden: 1 pond saucijsjes of versche worst, 40 gr. boter, paneermeel of bloem. Bereiding: De worstjes wasschen met lauw water, inprikken om barsten van het vel te voor komen. De boter of margarine warm laten wor den maar niet te heet.De worstjes er in leggen en op een zacht vuur in pl.m. 20 minuten bruin en gaar bakken. Paneermeel kan men er over strooien als de worstjes in de pan zijn. Ook kunnen ze voor het bakken met wat bloem be strooid worden. De worst uit de pan nemen, en jus afmaken met wat water en er overheen schenken. Deze week enkele minder bekende chocolade-recepten. Chocoladevla (van reepen chocolade). Benoodigdheden (5 personen)5 eieren. 5 reepen chocolade van goede kwaliteit, 30 gr. bo ter, 30 gr. suiker. Bereiding: De chocoladereepen smelten in een kom op de stoom van een ketel of pan en ge heel glad roeren. De boter er door roeren, daar na één voor een de eierdooiers en het laatst, heel luchtig, het met de suiker stijf geslagen eiwit. Vanillewafels of andere droge biscuits er bij geven. Cake met reepen chocolade. Benoodigdheden: 250 gr. boter, 250 gr. zelf rijzend bakmeel, 250 gr. suiker, 6 reepen cho colade, l ons rozijnen, 3 eieren, sap van 1 ci troen. Bereiding: De boter met de suiker tot room roeren, de eierdooiers toevoegen en roeren tot de massa goed gemengd en luchtig is. Het eiwit zeer stijf kloppen, het bakmeel zeven, de rozijnen goed wasschen en uit laten lekken op een zeef. Daarna bij de geroerde massa om beurten een lepel eiwit en een lepel bloem voegen, telkens glad roeren en zoo doorgaan tot alles verbruikt is. Het citroensap en de rozijnen door het deeg roeren. In een langwerpigen cake vorm, die goed met boter vet gemaakt is, een laag deeg doen. Hierop 6 halve reepen chocolade leggen, hierop weer deeg leggen, de rest van de chocolade, en deze bedekken met de rest van het deeg. De cake is een niet te heete oven in 1 uur a 5 kwartier gaar en lichtbruin bakken. De cake af laten koelen en uit het blik nemen. Wil men een gewone cake met chocolade gla zuur bedekken, dan volgt hieronder het recepi van chocolade glazuur: Benoodigdheden: 30 gr. cacao, 150 gr. poeder suiker, 4 lepels water, i theelepel boter. Bereiding: Cacao, poedersuiker en water roeren tot een gelijke massa. 1 a 2 min. door laten ko ken, van het vuur de boter er door roeren en blijven roeren tot de massa zoo dik is. dat ze nog goed over de cake gegoten kan worden. Allereerste luchtreizigster In onzen tijd van onverschrokken vliegsterren en parachutistes, doet een bericht uit een Fransch blad uit 1797 eenigszins vermakelijk aan. Het geeft een verslag van de eerste opstijging van een „vrouwelijke luchtreiziger". De moedige ballonvaarder Gernerin, die op 22 October van dit jaar in het park Manceau te Pa rijs een parachutesprong had gewaagd, kondigde spoedig daarop den Parijzenaars aan, dat hij wel dra een opstijging zou wagen, waaraan een per soon van het vrouwelijk geslacht zou deelnemen. Nog nimmer had een vrouw in een ballon plaats genomen en de heele stad was dan ook in op schudding. Weliswaar was het directoire geen tijdperk van buitengewoon strenge zeden. Maar tochhet denkbeeld dat een man en een jong meisje zich samen, zonder chaperonne, in het schuitje van een ballon zouden bevinden, wekte hevige beroering: zelfs zóó, dat de commissaris van politie Piquemard den heer Gernerin na- drukkeiijk verbood gevolg te geven aan zijn „schandelijk voornemen". De ballonvaarder protesteerde en weldra put ten de kranten zich uit in polemieken, voor en tegen de „vrouw®lijke luchtreiziger". De zaak werd zoozeer op de spits gedreven, dat zelfs ministers erbij te pas kwamen, maar toch vond niemand blijkbaar den moed, de opstijging te verbieden. De groote dag kwam en duizenden menschen hadden zich verzameld in het park Monceau. Na enkele minuten van hoogspanning verscheen „de jonge en schoone luchtnymf aan den arm van haar ridder. Zij heette mademoiselle Henry en ze wandelde verscheidene malen het park in het rond onder laaiende geestdrift van het publiek. Vervolgens reikte de sterrekundige Lalande haar de hand om haar bij het instijgen te helpen, waarbij zij „de grootst mogelijke onverschrokken heid" aan den dag legde. En terwijl de ballon, on der onstuimig handgeklap der Parijzenaars, lang zaam omhoog steeg merkte Lalande op, dat dit staaltje van vrouwenmoed een voorbeeld moest zijn voor iedere Fran^aise. De tocht liep zonder ongelukken af. De ballon bereikte een hoogte van 3000 M. en daalde te Goussainville. Met een korreltje zout Een paar tips voor de zuinige huisvrouw. In de huishouding kan heel wat worden gedaan met behulp van een paar korreltjes zout. Bij voorbeeld: Snijbloemen blijven veel langer frisch, wan neer men een mespunt keukenzout in 't water doet. Eiwit wordt sneller stijf door toevoeging van een klein beetje zout, maar vooral niet te veel! Tegen keelpijn helpt niets zoo goed als even gorgelen met zout water, iederen morgen bij het aankleeden. Mandjes, matjes en allerlei vlechtwerk kunt u niet beter reinigen dan door ze af te borstelen met water, waarin een flinke handvol zout is op gelost. Inktvlekken op houtwerk, b.v. op den keuken vloer? Maak ze flink nat, strooi er zout over, laat intrekken, wrijf stevig en spoel de plek af met frisch water. Wil de kachel niet? 't Kan zijn, dat u vergat bijtijds uw kachel of haard bij te vullen en dat het vuur nu bijna.uitgaat. Probeert u eens, het nog te redden door er wat zout in te strooien! Vetvlekken op heerenkleeding staan afschuwe lijk. Flink afwrijven met zout vergemakkelijkt deze taak aanmerkelijk. Tin en koper zijn niet gemakkelijk schoon te houden. Vooral het koper poetsen neemt veel tijd. Maakt u er echter een gewoonte van. tinnen en koperen voorwerpen met een vochtig doekje met keukenzout op te wrijven, dan behoeft, u bij na nooit uw toevlucht te nemen tot „drastische" maatregelen. MEISJESBOEKEN. VOOR OUDERE MEISJES. Philip Kruseman gaf uit ,De zeven Perikelen van Jocarda Schijfsma", geschreven door Jose van Utrecht. Jop, officieel genaamd Jocarda. gaat in betrekking als gouvernante bij een ge- brekkigen jongen, om haar ouders in staat te stellen een zwak zusje naar Zwitserland te stu ren Voor ze weg gaat noteert ze in een klein boekje haar zeven perikelen, slechte eigenschap pen waarmee ze terdege rekening zal moeten houden. Het werk valt niet mee. de moeder van haar leerling blijkt een zeer eigenaardig iemand te zijn. en de jonger, zelf blijft lang stuk en moeilijk te winnen. Jop slaat er zich flink doorheen, met behulp van den grooten broer Jaap overwint ze alle bezwaren. Rokje met lichterljes Van een gebreid rokje kan een kleine meid veel plezier hebben: ze. kan het dragen bij truitjes en blousjes met korte of lange mouwen en ze groeit er niet gauw uit Bijgaand rokje is gebreid van donkerblauwe wol voor een meisje van 46 jaar We hebben noodig 200 Gr. wol, pennen no. 2y en een patentsluiting van 10 c.M. Voor het halve rokje zetten we op 218 st. en breien eerst 10 pennen recht, dat is 5 ribbels en daarna 1 pen recht 1 pen averecht. Na 4 pennen boven de ribbels breien we 1 pen: 8 st. recht, minderen, vervolgens om de 23 st. min deren en de laatste 8 st. recht. Dan 9 pennen zon der minderen. De volgende pen 7 st. recht, minde ren om de 22 st., 7 recht. Als we dit 15 toeren hebben overgebreid, be ginnen we met 6 recht, minderen om de 21 st., 6 recht. Tusschen de pennen met minderingen komen telkens' 15 pennen tot we hebben gebreid: 3 recht, minderen om de 18 st., 3 recht. Deze pen breien we 9 toeren over, de volgende minderingen breien we ook 9 toeren over, dan krij gen we 1 recht, minderen om de 16 st., 1 recht. Na 5 toeren volgt nu: minderen, 15 recht; min deren, 15 recht; enz. Dit breien we weer 5 toeren over, waarna de laatste minderingpen volgt: 14 recht, minderen om de 14 st Het boordje breien we 1 recht, 2 averecht te zamen, we hebben dan 86 st op de pen. Na 12 toeren kanten we af. De tweede helft van het rokje is gelijk aan de eerste. De liahtertjes zijn 12 st breed en worden 1 recht 1 averecht gebreid, 140 toeren lang. De 2 helften van het rokje worden aan elkaar geregen en op de machine gestikt, aan den linker kant laten we 10 c.M. open, waar de patentsluiting tusschen wordt genaaid. Sp. Th. Tips voor de zuinige huisvrouw Hoe we een smakelijke en goedkoope stamppot bereiden. Het is een heele kunst om smakelijken stamp pot te koken, vindt u niet? Maar eigent stamppot zich niet juist bijzonder goed voor het groote ge zin! De bereiding vraagt weinig tijd, men maakt maar één pan vuil en men heeft maar één goed vuur noodig. Doch van meer belang dan al deze bijomstandigheden is de voedingswaarde van den stamppot. Wij willen stamppot in den winter graag zoo voedzaam mogelijk hebben. Voor heel wat gezin nen met een bescheiden beurs valt dit echter niet mee, daar vleesch en spek nogal in de papieren loopen en zeker in dezen tijd. Het is daarom van groot belang te weten dat boonen en erwten juist in stamppot zoo goed het vleesch, de worst of het spek kunnen vervangen. Wel moeten we in dat geval wat minder aardappelen nemen, daar erw ten en boonen door hun groot meelgehalte een gedeelte van de aardappelen kunnen vervangen, maar daarnaast ook nog die voedingsstoffen be zitten, waardoor zij vleesch kunnen vervangen. Het spreekt vanzelf dat we wel wat vet aan dezen stamppot moeten toevoegen. Een paar smakelijke recepten laten wij hier volgen. Als u ze niet kent is het zeker de moeite waard, het eens te probeeren. Stamppot uien met witte boonen (4 personen) 3 pond aardappelen, 2 pond uien. l'.o pond witte boonen. 5 lepels vet, zout, peper, azijn. De gewasschen boonen één nacht weeken en opzetten met het weekwater. Na pl.m. 1 uur de gesneden uien en aardappelen toevoegen met het zout. Als alles gaar is, stampen en op smaak af maken met azijn en peper. Een tweede smakelijke stamppot ls: Stamppot wortelen met groene erwten. 2 K.G. aardappelen, l pond uien, 1 K.G. worte len, 1 pond groene erwten, 4—5 lepels vet, zout. Ook hier wasschen we de erwten en weeken ze een nacht in ruim water We zetten ze op met het weekwater. Al naar dat de erwten nieuw of over jarig zijn moeten de erwten 1—2 uur voorkoken. Hierop worden de gesneden wortelen, uien, aard appelen en het zout toegevoegd. Ais alles gaar is, stampen en afmaken met het vet. Een stamppot die u misschien meer bekend I Stamppot van snijboonen uit het zout met witte boonen. Hiervoor heeft u 1 Va K.G. aardappelen, 1 1/2 pond snijboonen uit het zout, 6 ons witte boonen en 5 lepels vet noodig. Evenals bij de vorige stamppotten de boonen weer een nacht weeken. Het lijkt wat meer moeite maar gaat u maar na. Ze zijn reeds gezwollen, zijn dus eerder gaar, omdat het gaarworden nu direct kan beginnen en men bespaart hier brandstof door. Zet u de snijboonen liefst ook een nacht van tevoren in koud water weg. U behoeft ze dan min der vaak af te koken. Ook weer een brandstof besparing. Nadat men de boonen 1 uur voorge kookt heeft, voegt men de afgekookte snijboonen met de aardappelen en het vet toe. Denkt u er om dit is juist het voordeel van deze stamppot, geen extra zout toe te voegen en bovendien de snijboo nen iets zouter te laten dan anders, daar de witte boonen wel zorgen dat de stamppot niet te zout wordt. Drie kwartier tot een uur nadat men de aardappelen en de snijboonen toegevoegd heeft is deze stamppot klaar. Vooral doordat in groenten uit het zout zoo goed als alle belangrijke voedingsstoffen verloren zijn gegaan, verhoogen de boonen hier in groote mate de voedingswaarde. Als u het eens geprobeerd heeft, zult u bemer ken, hoeveel smeuïger deze stamppotten door de boonen geworden zijn. Wilt. u er wel aan denken de boonen zonder zout gaar te koken, daar zout het gaar worden van de boonen tegenhoudt? Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 13