Haarlem's Dagblad 300 millioen moet worden opgebracht Mannerheimlinie houdt krachtig stand. Anders staat gedwongen leening te wachten Over een Stadhuis. Suiker op bon 13. Trapcursus. Drie arbeiders gedood. Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17375 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- 'dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 9 FeKruari 1940 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. HET door de regeering aangekondigde leeningsontwerp is bij de Staten-Generaal ingediend. De regeering is, blijkens dit ont werp, voornemens zeer binnenkort een leening aan te gaan van 300 millioen tegen een koers van 100 procent en een rente van 4 De looptijd is 40 jaar. Indien de inschrijvingen het bedrag van 300 millioen niet zullen halen, zal het Rijk een gedwo ngen leening uitschrijven tegen 3 's jaars. Hierop zullen alle binnen het Rijk wonende NATUURLIJKE PERSONEN moe ten inschrijven wier vermogen, volgens den aanslag in de Vermogensbelasting, grooter is dan ƒ30.000; MAATSCHAPPIJEN, FONDSEN EN INSTELLINGEN, die regelmatig gelden rentegevend uitzetten, op termijnen langer dan één jaar, tot een bedrag, dat gelijk staat met twee procent van de gezamenlijke waarde hunner bezittingen volgens de laatstetijk vóór 1 Januari 1940 vastge stelde balans NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN enz., tot een bedrag, gelijk staande met de helft van de over een boekjaar geëindigd in het tijdvak van 1 Mei 1938, tot en met 30 April 1939 gedane uitdeelingen, welke vallen onder de dividend- en tantièmebelasting. De inschrijvers ontvangen voor het bedrag van hun storting voorloopig recepissen aan toonder, benevens een gelijk aantal „bewijzen van storting". Storting op de gedwongen leening kan geschieden door inlevering van deze „bewijzen van storting". Voornaamste bijzonderheden van dit wetsontwerp op pagina 3 De Amsterdamsche gemeenteraad is ook aan een „Marathondebat" bezig. En die heeft op dit gebied een veel vervaarlijker verleden dan de Haarlemsche. Heeft de Haarlemsche Raad het nooit verder dan tot zestien zittingen over de ge- meentebegrooting gebracht het aantal is sinds dien aanmerkelijk gedaald de hoofdstedelijke heeft indertijd de vijftig overschreden. Maar nu debatteert hij over den bouw van een nieuw Stad huis en rekent in uren. De duur van de gedach- tenwisseling is op twintig uur, een zitting of vijf dus, gelimiteerd. En dat mag een heel tijdsbestek heeten voor één enkel agendapunt. Maar eer dat Stadhuis er eindelijk is zullen er nog wel heele etmalen aan verpraat zijn. Zoo gaat het met vele menschelijke vraagstukken. Bij hun ontstaan zijn zij eenvoudig, in hun ontwikkeling „als vraagstuk" compliceeren zij zich steeds meer. Daarom kan ik mij zoo goed begrijpen dat pro fessor Woltjer gisteren in den Amsterdamschen Raad zei, dat men de moeilijkheden niet moest overdrijven en niet opzien tegen de verantwoor delijkheid van een besluit. Uitstel brengt ook ver antwoordelijkheid mee, merkte de professor op en iedereen zou hem bijgevallen zijn als de mensche lijke natuur niet met de neiging behept was, de verantwoordelijkheid van uitstel minder zwaar te voelen dan die van een snel besluit. Ik heb hier boven gezet „Over een Stadhuis" maar niet om te gaan uitweiden over den langen en moeilijken weg dien het Amsterdamsche stad huisplan volgt, maar alleen om het een en ander naar voren te halen uit het frissche betoog, dat de professor over dat onderwerp hield. Hij zei verscheidene gedurfde dingen. Hij zag niet in dat het nemen van een besluit nu meer ver antwoordelijkheid op den Raad zou leggen nu het een stadhuis gold dan als het een politiebureau of een tunnel betx-of. Daar hield hij natuur lijk rekening met de paar jaar voorbereiding die al verloopen zijn. Hij gaf voorts het advies, niet te vervallen in romantiek. Het is te doen om een stadhuis. Het romantische van onze voorouders hoeven wij niet te hebben. De representatieve beteekenis is op den achtergrond gedrongen; het besturen van de stad staat voorop en een burgerzaal heeft nu een heel andere beteekenis dan in de zeventiende eeuw. Dit laatste is zeker waar, al schrikt men toch wel bij de uiting, dat de representatieve beteeke nis van een stadhuis tegenwoordig op den achter grond is gedrongen. Als daar iets van waar is, moet men het dan aanvaarden? Ook voor de toe komst? Dat lijkt zeer aanvechtbaar. Maar men voelt weer voor den overheerschenden gedachten- gang van den professor als hij zegt: Wij moeten doorwerken. Niet uitstellen. Zoo snel mogelijk doorwerken als de tijdsomstandigheden veroor loven. Want het bestaande is een slechte toestand. Daarna kwam prof. Woltjer op de ondeskundig heid Van den Raad en verklaarde, die erkennen de,. dat de Raad daarom toch wel kan besturen. Hij moet zich deskundig laten voorlichten maar besturen dient hij zelf te doen. Bestuurskwaliteit is iéts anders dan deskundigheid. Ziehier nu een onderwerp, waarover verschrik kelijk veel misverstand bestaat en dat al heel wat vei-warring teweeg gebracht heeft. Bestuurs kwaliteit is iets anders dan deskundigheid zegt deze spreker, die in zijn eigen vak als een bij zonder deskundige moet gelden, want hij is er professor in. En met deze uitlating erkent hij, dat er beroepen en ai'beidstaken bestaan die niet gebonden zijn aan studies met omschreven programma's en de daarbij behoorende examens en eventueele titels, maar die, behalve op een bijzonderen aanleg, berusten op maatschappelijk inzicht, menschenkennis en ervaring. Dat is eigenlijk heel eenvoudig. Het staat vast en de voorbeelden liggen voor het grijpen ook waar het de bestuurstaak betreft. Maai- velen kun nen dat maar niet aanvaarden, omdat wij in dit land zoo aan leerprogramma's, examens en titels verslingerd zijn dat men meent dat een stads-, pi'ovincie- of landsbestuurder ook in den examen zin persé een „deskundige" behoort te zijn. Ik heb al eens vroeger gevraagd: hoe zou men dan een minister van Binnenlandsche Zaken of een mi- nister-president moeten opleiden? En ik heb nooit het antwoord gekregen. Men onderschat de in de practijk tot ontwikkeling gebrachte gaven van den tot besturen geborene, van den „regent" in den goeden zin des woords, omdat-ie er geen exa men in gedaan en geen doctoraat in gehaald heeft. En men vergeet bovendien dat een „deskundig bestuurscollege", vanwege de vereischte ontstel lende veelzijdigheid niet te vox-men is en dat des kundigen bovendien als regel wel geschikt zijin om zoo'n college voor te lichten maar allerminst om het onderling eens te worden en zelfc te be sturen. Want besturen is hun vak niet; als zij er zich nooit in verdiept hebben en er den aan leg voor missen zijn zij er onbekwaam toe. Hun taak in de maatschappij is een anidiere. Nu wil ik niet beweren dat de Amsterdamsche Raad een ideaal bestuurscollege zou zijn en dat geen beter in de hoofdstad denkbaar ware. Dat niet. Maar er zitten knappe menschen in, tot be sturen geroepen en met veel ervaring toegerust. En bovendien: het is de taak van een Raad. Hij staat ervoor. Het is zijn plicht. Hij is ertoe geroe pen. En daarom moet hij, na voorlichting gehad te hebben, de knoop durven doorhakken. Ik geloof dat de professor daar glad gelijk in heeft. En het geldt ook voor andere zaken dan Amsterdamsche stadhuizen. R. P. Weer geen Horkov en Korfbal. Alle voor a-s. Zondag vastgestelde wedstrijden van den Kon. Ned. Hockey- en Kon. Ned. Korf- balbond zijn afgelast. De Noord-Oostelijke wind die De Bilt voor morgen verwacht, vooi-spelt weinig goeds. De vorst zal toe nemen en de hemel zal weinig blauw vertooncnwant er is kans op neerslag. Geheime zitting van de Fransche Kamer. PARIJS 9 Februari (Havas). Volgens in de wandelgangen van de Kamer ontvangen aanwijzin gen zou het Huis van Afgevaardigden zich met 262 tegen 227 stemmen hebben uitgesproken ten gunste van het houden van een geheime vergadering. Gedurende het tijdvak van Vrijdag 9 Februari tot en met Donderdag 29 Februari a.s. zal bon 13 der Rijksdistributiekaart recht geven op het koopen van één K.G. suiker. Ondanks de groote opoffering van menschen en materiaal door de Russen, houdt de Man- nerheim-linie nog steeds krachtig stand. De Russische verliezen aan de verschillende fron ten worden hier alleen reeds over de laatste twee dagen geschat op 3000 tot 4.000 man, zoo meldt Reuter uit Stockholm. Het is mogelijk dat zich nog een andere Russi sche divisie aan het centrale noordelijke front in moeilijkheden bevindt. Ruim een week lang reeds hebben de na de overwinningen van Suomussalmi en het Kiantameer afgeloste Finsche troepen ge tracht deze divisie ten noorden van Kuhmo te om singelen. De aankomst van buitenlandsche vlieg tuigen schijnt een afschrikkende werking op de Russen te hebben gehad, want de laatste dagen hebben zij slechts een paar bombardementen uit gevoerd. Volgens een bericht uit Helsinki hebben de Russen Woensdag op een gegeven oogenblik zich werkelijk een weg gebaand tot in de IVIannerheim-linie. Er werd hier man tegen man gevochten, maar na enkele minuten dre ven de Finnen de Russen weer uit de linie. De Russisehe reserves aan menschen en mate riaal schijnen bijna onuitputtelijk, te oordeelen naar de roekeloosheid, waarmee zij worden ver spild. Volgens een Donderdag gepubliceerde schat- (In New York is in een school een cursus in het trappenloopen ingesteld voor kinderen, die in huizen iconen, waar alleen maar lij ten zijn.) Een cursus in het trappenloopen Voor kindren die dit niet verstaan. Omdat ze steeds in liften kropen, Die maklij ker en sneller gaan 't Is moeilijk zich dit voor te stellen Voor onze jeugd die, op en neer Ook weieens in een lift mag snellen, Maar dan toch slechts een enkle keer. Men mag die kindren niet verguizen Om luiheid of om snelheidsdrift. Er is zoo vaak in New York's huizen Niet anders dan een snelle lift. Ik wed dat, als ze konden kiezen. De lift het van de trap voortaan, In alle standen zou verliezen, Althans voor 't naar beneden gaan. Een lift is maar een kabinetje, Waarin je staat opeengepakt, En nooit eens kans hebt op een pretje, Terwijl je naar beneden zakt. Een trap, daar kun je fijn op rijden, Al bonzende van trêe op trêe, Je kunt zelfs langs de leuning glijden, Sneller dan liften naar benêe. Een trap, daar kun je op probeeren, Met twee, drie treden tegelijk. De cursus trappen loopen leeren, Gaf daarvan stellig spoedig blijk.... Die kindren kunnen nu ervaren, Dat alles niet vanzelf maar lukt, Dat heel het leven, als het ware Niet glijdt, als j' op een knopje drukt. Geen levenswijsheid is te ki-ijgen Per lift, die snel gaat en gedwee, Daarvoor moet je een trap bestijgen, Met krachtsinspanning, trêe na trêe. P. GASUS. Niet zoo maar een bril! Een van K E IP de beste GR. HOUTSTRAAT naasi Luxor 'Adv. Ingez Med.) ting hebben de Russen sedert den aanvang van den oorlog 308 vliegtuigen verloren. 600 tanks, drie kleine oorlogsschepen, een duikboot. 203 zware ka nonnen, 1.924 machinegeweren, 552 motorvoertui gen, 1.560 paarden en twee versperringsballons. In welingelichte Finsche kringen te Haparanda wordt tegengesproken, dat de Russische troepen Kajaani zouden hebben bereikt, zooals van bepaal de buitenlandsche zijde werd beweerd. Men ver haast zich er over dat een dergelijk gerucht heeft kunnen onstaan, aangezien Kajaani meer dan 80 KM van Kumoniemi ligt, waar de Finnen de laat ste weken vooruitgang hebben geboekt. Kajaani ligt 100 K.M. van Suomussalmi, waar de Finnen einde December de Russen een gevoelige neder laag hebben toegebracht. Het is niet mogelijk dat de Russen tusschen deze beide plaatsen zoo ver het land konden binnen dringen, want de bodem is hier bedekt met dichte wouden zonder wegen. De eenige mogelijkheid is, dat men de berichten over de bombardementen op Kajaani verkeerd heeft overgebracht. De grootste macht ontplooien de Russen op de landengte van Karelië, doch de berichten over vijf aanvallen op een dag worden in militaire krin gen met wantrouwen gezien. In de eerste plaats duurt het daglicht slechts vijf tot zes uur, terwijl bovendien de Russen niet over voldoende trans portmiddelen beschikken om de aanvallende troe pen te doen aflossen. STOCKHOLM, 9 Februari. Volgens berichten van de grens zijn nog steeds verscheidene Russi sche ski-patrouilles in actie. Zij opereeren ergens in de omgeving van Kemi-vallei. Men gelooft dat de Russen een drievoudig doel hebben: ten eerste verspreide spionnen te krijgen, welke tevens pro paganda achter de Finsche linies moeten voeren, om het moreel te verzwakken; ten tweede eenhe den, wier doel het is speciale verbindingen en mi litaire punten op te blazen en vervolgens te trach ten naar de eigen linies terug te skiën; ten derde een nieuw element in den .zenmv-oorlog" in te schakelen, hetgeen mogelijk juist in Noord-Fin- land in het bijzonder effect zou kunnen hebben, waar zoovele geïsoleerde plaatsen zijn, waar men aanvallen van goedgewapende patrouilles vreest. Dat de Finsche regeering ook belang aan deze nieuwe wijze van oorlogvoering hecht blijkt uit het feit dat niet alleen aan de pers het bericht werd gegeven dat Maandag vele parachute-patrouilles zijn neergelaten, maar tevens heeft men gisteren, gelijk gemeld, door middel van radio en pers een waarschuwing tot alle Finsche burgers gericht, waarin er op gewezen wordt dat het noodzakelijk is dat de burgerbevolking met de militaire autori teiten samenwerkt ten einde het gevaar, dat der gelijke patrouilles voor de toekomst zouden kun nen opleveren te kunnen uitschakelen. Het Finsche leger stuurt zoodra men parachutisten heeft zien neerkomen onmiddellijk naar deze punten snelle ski-patrouilles, die tot taak hebben, iederen man onschadelijk te maken. Volgens onofficieele be richten zijn de parachutepatrouilles voornamelijk neergekomen in de omgeving van drie belangrijke verbindingslijnen met de Finsche noordelijke en noord-oostelijke fronten; ten eerste bij de Ounas- joki-rivier en den spoorweg uit Kitela naar Enare aan het westelijke eind van het meer Enare, ten tweede bij de vallei van de Kitinen-rivier en den spoorweg van Kangas naar Ivalo aan den ooste lijken oever van het meer Enare; ten derde de vallei van de Kemi-rivier en den spoorweg tus schen Kemiljarvi en Rovaniemi. (United Press). (Verdere berichten over den toestand aan het front vindt men op pag. 5.) Het woord is aan A. S. C. Wallis: Velen vertellen gaarne van den berg der opoffering, dien zij voor U zouden willen beklimmen, maar vergeten de trap op te gaan en de kleinigheid te halen, die gij juist noodig hebt. Tusschen tram en vracht wagen bekneld geraakt Toestand van vierden arbeider zorgwekkend. ROTTERDAM 9 Februari. Vanmorgen te kwart voor acht is op den WestzeedUk alhier een ernstig ongeluk voorgevallen, waarbü drie dooden te betreuren zijn. Een motorwagen der R. E. T. kwam in botsing met een vrachtwagen, welke door eenige arbei ders met steenen werd geladen. Vier mannen werden gegrepen en raakten bekneld tusschen de tram en den vrachtwagen. Twee werklieden waren op slag dood, de twee anderen werden ernstig gewond. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is een der gewonden bezweken. De toestand van den vierden man is zorgwekkend. Verkeerde wisselstand. De oorzaak van het ongeval moet worden gewe ten aan een verkeerden wisselstand. Bij de Parksluizen liggen de tramrails in een lus, zoodat wanneer een van de beide bruggen geopend is, de trams over de andere brug, die ongeveer hon derd meter verder ligt, kunnen rijden. Toen vanmorgen een motorwagen van lijn tien uit de richting van de binnenstad over den West zeedijk de brug naderde was deze brug vrij. De be stuurder van de tram reed derhalve met onvermin derde vaart vei-der. Doordat echter de wissel daar ter plaatse verkeerd stond zwenkte de tramwagen plotseling naar rechts en reed den 's Gravendijk- wal op. In verband met de werkzaamheden aan de Maas- tunnelwerken waren daar eenige arbeiders bezig met het laden van steenen op een vrachtauto. Deze stond midden op de tramrails, omdat de werklieden verwachtten, dat er, zoolang de brug gesloten was, toch geen tram over dat weggedeelte zou komen. De tramwagen naderde plotseling met zoo'n groote vaart, dat de arbeiders, die het voertuig niet tijdig zagen aankomen, geen tijd meer hadden weg te komen en dientengevolge tusschen wagen en tram bekneld raakten. De auto werd aan de achterzijde gegrepen en met kracht vooruit geduwd. Zij schoot over een vlucht heuvel, vernielde een verkeerszuiltje en kwam aan den kant van den weg tot stilstand. De omgekomen gemeentewerklieden zijn de 51- jai-ige ondeibaas H. Broere, van den Mathenesser- dijk, de 49-jarige D. van de Velde van het Weena- plein en de 39-jarige metselaar J. P. Langerak uit de Joost van Geelstraat. Duitsche schepen in Zuid- Amerikaansclie havens. Een drietal op weg naar het vaderland. RIO De JANEIRO, 9 Februari. Het officieele persagentschap Agencia Nacional deelt mede dat. het aantal Duit-sche schepen ln de haven van Recife veel grooter is dan gewoonlijk. Meestal liggen er drie, thans echter tien. Het Duitsche vrachtschip „Uruguay" ligt onder stoom om te vertrekken. In de havens langs de Braziliaansche kust bevindt zich een dertiental Duitsche schepen, waarvan inmiddels een drietal den terugtocht heeft aanvaard, met name de „Wolfsbrug", de „KÖnigsberg" en de „Coruna". (United Press). HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING Pag. Volgens B. en YV. van Haarlem dreigt er nog geen woningtekort. 4 BINNENLAND De regcering schrijft een lecning van f 300 mil lioen uit. 1 en 3 Te Rotterdam zün drie arbeiders door een tram gedood. 2 De Rjjn wast gevaarlijk. 2 Een Nederlandsch vaartuig redt de bemanning van een Fransch schip, dat op een mijn liep. 5 Er zijn verbindend verklaringen van C. A. O.'s te verwachten. 6 BUITENLAND Chamberlain over de bijeenkomst van den Oor logsraad. 5 De Finnen nemen patrouilles Sovjet-parachu tisten gevangen. 5 SPORT. Sport in 't Kort. 7 Schulte-Boegen hebben de Zesdaagsche te Ant werpen gewonnen. 7 ARTIKELEN, enz. R. P.: Over een Stadhuis. 5 13. K.: Lichtpunten in het Zakenleven. 3 H. D. Vertelling: Twee heeren in de tram. 4 Dr. W. G. N. v. d. Sleen: Na drie jaar weer naar Canada. g Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. 12 Van een bijzonderen medewerker: In Finland. 13 Van onzen correspondent te Genève: Een be wind van nationale eenheid in Zwitserland? 13 K. de Jong: Chaja Goldstein. 2 G. J. Kalt: Doopsgezinde zangkoren. 2 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op g LAATSTE BERICHTEN KOSTBARE EADING IN VEILIGHEID.^In allerijl werden de schepen gelost, die te Nijmegen door het kruiende ijs van de Waal gevaar Liepen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1