AKKERTJE Doopsgezinde Zangkoren. AGENDA. Ver. „Voor de Kunst". Chaja Goldstein. Rijn wast gevaarlijk. Een halve eeuw geleden Ochtendbeurs Amsterdam VRIJDAG 9 FEBRUARI 1940 HAXREEM'S DA"GBEAD 2 (UN/T IN lETItREti MUZIEK In de groote zaal van het Concertgebouw te Haarlem gaf „Doopsgezind Zangkoor" een ge combineerde uitvoering met de gelijknamige koren uit Amsterdam en uit Beverwijk. Na een kort inleidend woord van den eerevoor zitter ds. J. M. Leendertz, opende Jac. Zwaan met het Haarlemsche koor hét concert met een drietal koonverken, waaronder boven al grooten indruk maakte Ada ma van Scheltema's ,X>e Stilte", getoonzet door Hendrik Andriessen. Voor velen zou dit dichterwoord, dat wij heden zoo eeer behoeven, misschien onopgemerkt blijven, ware het niet, dat de muziek het tot ons bracht. Dat hier het gezongen woord liet geschrevene geheel dekt, is bekend, maar de dirigent kan deze eenheid licht verstoren. Jac. Zwaan deed dit niet: met uiterste behoedzaamheid waakte hij In de vertolking zoowel voor een te veel als een te weinig. Ook technisch was het mooi ver zorgd; ik herinner aan de polyfonie aan 't slot van den beginregel, en terugkeerend in „Leer u aan de stilte laven". Al had men den Valerius-zang Iets minder breed gewenscht, het koor maakte toch (ook met Mendelssohn's Hymne) in zijn zang een wel- verzorgden indruk. Corry Bijster, die geheel on verwachts Hélène Ludolph verving, droeg daar toe niet weinig bij. Het Amsterdaimsche koor, waarbij de mannen- Stemmen nog al ten achter staan in kwaliteit bij die der dames, zong onder Joh. G. de Jong Mo zart's Ave Verum. Veel beter slaagde de frissche compositie van Joh. Kneger voor vrouwenstem men. Het tempo, dat bij Mozart leed onder wil lekeur van den leider, was bij Kriegel' ongerept, zoo goed als de zuiverheid. Ook de sfeer van den zang was hier geheel in overeenstemming met den izn van het dichterwoord, ons genoegzaam bekend uit de koralen die Bach gebruikte voor zijn vocale werken. De kennismaking met dit werk was ons hoogst aangenaam. Ook Beverwijk had een prachtig werk op het programma. Aan de zeer hooge eischen, die Sweelinck's „Hodie Christus natus est" stelt aan koor en leider, vermocht men echter niet te vol doen. De volle klankenpracht van dit werk kan slechts worden verkregen, wanneer de stemmen (en hier vooral de mannenstemmen) „blank" klinken. Dit liet te wenschen. Dan vooral ook heeft de dirigent polyfoon te hooren en te diri- geeren; met maatslaan bereikt men het doel niet. Zoo kwam het, dat het overigens lapidaire werk van E. Ruh meer bevredigde dan Swee- linck. Wij mogen echter het streven van Bever- wijk's koor, om betere muziek In studie te nemen, hartelijk toejuichen. Aan een dergelijk werk kan men jaren studeeren, omdat er alles uit is te leeren. Toen na de pauze de drie koren zich op het podium vereenigden tot een ensemble, zooals wij het in de oratoriumvereenigingen gewoon zijn en onder Jac. Zwaan's leiding een koor van Beet hoven en Psalm 42 van Mendelssohn klonken, kon men voor alles bewondering hebben. Een massaal koor, dat geen technische moei lijkheden vindt die niet gemakkelijk worden overwonnen; een zuiverheid van zingen die wel dadig aandoet; een zorgvolle en zinrijke fra- seering onder bezielende leiding; een opmerke lijke attentie voor de aanwijzingen van den dirigent: waarlijk kooreigenschappen die iets schoons kunnen bewerken, Grootsch, machtig klonk „Die Ehre Gottes in der Nabur", en, zooals bij Adama van Scheltema, het woord maakte diepen indrtik. Maar de hoofdaandacht ging toch allermeest ■uit naar het breed geconstrueerde en zeer wel luidende koorwerk van Mendelssohn, Psalm 42. Zonder iets te willen afdingen op het zingen der andere koorpartijen, hebben mij zeer getroffen de bijzonder mooie klank en het gevoelig zingen der altpartij. Corry Bijster's solozang werkte door het bijzonder rijk toonvolume animeerend op koor en leider, zoodat ten slotte de groote slot- fuga een klankenstralend einde vond. Ds. Leendertz herinnerde ons nog aan het vijf '"De beste behandeling iss onder de wol, eens flink transpireeren en drie maal daags'n"AKKERTJE"nemen. "AKKERTJES"bevorderenten zeerste het zweeten, gaan de koorts tegen, verdrijven het ellendige pijnlijke gevoel en bestrijden ae infectie. "AKKERTJES" zijn beroemd om hun snelle, uitstekende ('werking. Vaak nacjemaakt, 7maar nog nooit geevenaard. Op elk "AKKERTJE" staat AKKER-merk: Uw garantie I tegen pijnen, hoofdpijn, "nare dagen" Doos: 13 stuks - 12 stuivers: 2 stuks - 2 stuivers. (Adv. ingez. Med.) Heden: VRIJDAG 9 FEBRUARI Gem. Concertgebouw: H. O. V. Ledenconcert, 8.15 uur. Remonstrantenhuis, Wilhelminastraat: Psychome trische séance, 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Het dierlijke in den mensch" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Goodbye mr. Chips" (geprolon geerd). 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Het uur der vergelding slaat voor iedereen", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Hoera, ik ben papa" (gepro longeerd). Op het tooneel: The four Rythm Aces", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Nonstopprogramma. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur ZATERDAG 10 FEBRUARI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. en twintig eeuwen geleden neergeschreven dich terwoord van den grooten Psalmist en betuigde zich om vele redenen dankbaar tegenover hen die deze uitvoering hadden mogelijk gemaakt. Behalve Corry Bijster mogen wij in dien dank stellig ook betrekken den pianist Gosse Kroese, die als gewoonlijk zich kweet van zijn taak: correct en muzikaal. G. J. KALT. Dans- en Voordrachtsavond" vermeldde het pro gramma. Alles wat Chaja Goldstein, met muzi kale medewerking van den pianist Wolfgang Wijdeveld, Donderdagavond in den Stadsschouw burg tot uitdrukking bracht, wordt door een opschrift als „Dans- en Voordrachtsavond" slechts onvoldoende gekenschetst. Het was een uitbeelding door bewegingen, standen, gebaren, mimiek en stem van de meest verschillende belevenissen en psychi sche toestanden, van impressies en reacties, kortom van al wat leeft in de ziel van een volle, dat, sinds vele eeuwen opgejaagd en vervolgd, schichtig en angstig, zijn heul en vertrouwen in zijn God en in zijn familiebanden gevonden en bewaard heeft. De kunst van Chaja Goldstein is specifiek en exclusief Joodsch, zoowel wat haar onderwerpen als wat hare wijze van uitbeelding betreft. Zij geeft de sfeer van het Ghetto weer. Zij schijnt ons te komen uit een gevoels- en gedachtenwereld, vreemd aan de onze. Zij is exotisch, evenals b.v. de film Dybuk", die eenigen tijd geleden hier ter stede vertoond werd. Ziet Chaja Goldstein's „Meisjes uit het Ghetto": smeekend, de handen tot ontvangst eener Godde lijke of menschelijke gift opheffend, dan als in extase en opstandigheid het licht tegemoet tredend en ten slotte standhoudend als een toortsdragend vrijheidsbeeld. Ziet haar „Chassidische Dans': een rabbijn, die God aanroept, Hem vraagt, het op een acocordje gooit en zelfs vermaant.... Ziet haar „Moeder uit het Ghetto": schuw, ineen gedoken vrouwtje met schrikachtige opengespalkte oogen, een beeld van menschelijk jachtwild Ziet de 3 dansen uit haar „Chassene-cyclus": den „Huwelijksmakelaar", die zich verkneukelt in den mazzel, dien hij gemaakt heeft; de „Bruid" in haar blijde overgave; den „Muzikant-Ceremoniemeester in zijn wilde en voor ons gevoel allesbehalve cere- monieele vreugde Ziet dat alles en hoort dan haar Jiddische liedjes: van den Rabbijn, die een jongetje het alfabet leert als eerste schrede op den weg tot kennis der Thora; van de moeder met haar drie jongetjes, van het lekkende dak; van het meisje dat zich zelve zoo mooi vindt; van de blijde vooruitzichten als de Messias gekomen zal zijn, eindigend met de wan hopige kreet: „wanneer zal de Messias komen?"; ar. de weddenschap, wie het eerst lachen zal Dan zult ge mij wel toestemmen, dat in dat alles een volkomen harmonie in de samenwerkffig der uitdrukkingsmiddelen aanwezig was; dat bij de voordracht der liedjes de actie minstens even be langrijk was als de zang; dat omgekeerd in de dansen de beweging niet zelden door vocale of pedale klanken werd ondersteund; dat alles uiterst expressief was, maar ook, dat deze kunst binnen de zelf gestelde grenzen blijft., dat zij niet universeel, doch specifiek Joodsch is. In Wolfgang Wijdeveld had Chaja Goldstein een voortreffelijken medewerker, die alles uit het hoofd begeleidde, op elke nuance, elk gebaar der kunste nares onmiddellijk reageerde en in de nummers, die daartoe aanleiding gaven fijn klavierspel deed hooren. En nu was het merkwaardig, dat deze niet- Joodsche musicus de Joodsche kunst van Chaja Goldstein veel beter bleek aan te voelen dan de muziek van Beethoven en Chopin. Wijdeveld's ver tolking van het Rondo op. 51 no. 2 van Beethoven liet alleen technische vaardigheid bemei-ken, maar miste elk spoor van bloeiend leven. Het was of de pianist er zich onzeker in gevoelde en het déraille ment zijner memorie, kort voor het slot vervulde me eenige oogenblikken met vrees, maar na eenige excapades kwam de zaak gelukkig tei'echt. Nog minder bevredigde me zijn vertolking dei- Mazurka op. 17 no. 4, (in het programma als „Le petit Juif" gekarakteriseerd). Wie dat juweeltje indertijd van wijlen Dirk Schafer gehoord heeft, zal evenals ik Wijdeveld's spel koud en uitdruk kingsloos gevonden hebben. De Mazurka in D gr. t., op. 33 no. 2 kwam er vlot gespeeld af, maar scheen, evenals Beethoven's Rondo eenigszins bui ten het kader van dezen avond te vallen. Het succes van Chaja Goldstein was buitenge woon groot en noopte haar tot het schenken van twee toegiften. Aan het begin van den avond hield de voorzitter van de Ver. „Voor de Kunst" een toespraak, waar in hij op den geldelijken nood der Vereen, wees en een inzameling van vrijwillige bijdragen, noodig voor het voortbestaan der Vereen., aankondigde. Deze inzameling werd terstond gehouden; de op brengst overtrof de verwachtingen. Op 10 April zal een extra-avond gegeven worden. K. DE JONG. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Verder toenemende vorst. Krachtige tot matige oostelijke tot noord oostelijke wind, zwaarbewolkt tot betrok ken. Plaatselijk eenige neerslag, vooral in het Zuiden. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren F 38 Laagste hedennacht F 30 Hoogste heden F 30 Het gebied van hoogen luchtdruk van 1035 xnbar heeft zich aanvankelijk vooral in zuidwes telijke richting uitgebreid. In onze omgeving is de luchtdruk sterk gestegen, en het afzonderlijke minimum, dat gisteren over Nederland en Bel gië was gelegen, is naar het oosten getrokken, waarbij het snel opvulde. De storing bij de noordwest-kust van Spanje verplaatst zich in oostnoordoostelijke richting en ligt nu over de Golf van Biscaye. Zij deed in het zuiden van ons land de luchtdruk weer een weinig dalen. Tengevolge van deze luchtdrukverdeeling nam de oostelijke tot noordoostelijke wind in kracht toe. Onze omgeving bevindt zich thans weer ge heel in de strooming van koude continentale lucht. In de randstaten is de temperatuur onge woon laag. Een waarnemingsstation in Estland aan de Finsche Golf had hedenmorgen een mini mum-temperatuur van -38 graden. Ook in De nemarken vriest het zeer streng. Blaavanshuk (aan de Noordzeekust) meldde -17 graden. Aan de kust van Noorwegen is de temperatuur iets gestegen, maar de vorst is daar nog licht tot matig. De Oceaan-depressie bij IJsland vult op. Ten westen van de Azoren nadert een nieuwe storing, welke de barometers daar snel doet dalen. In het Middellandsche Zeegebied is de luchtdrukverdee ling vrij vlak. Zware regens vielen nog in Portugal en Noord- Span je. BAROMETERSTAND Stand van gister 757 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur 762 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien. KI. Houtstraat 13. Tel. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht 14141. Brandweer 15333. STORMWAAR SCHUWIN GSDIEN ST Geseind van de Bilt vanochtend 10.55 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede". De uitbreiding van de M. T. S. Aanbesteding met groot aantal inschrijvers. Namens het bestuur van de Vereeniging voor Nij verheidsonderwijs te Haarlem heeft ax-chitet J. C. Slagter, B. N. A., hedenmorgen in het gebouw der M. T. S. aanbesteed: Het uitbreiden met 5 lokalen c. a. van de Middelbare Technische School tc Haarlem. Ingeschreven werd door: N.V. „Cupido" te IJmui- den f 68.450; M. Joustra, Haarlem f 69.100; N.V. Berghoven, Amsterdam f 64.580; H. J. v. d. Aardweg en Zn., Haarlem f 69.987; G. en J. Broertjes, Heem- stede-Bloemendaal f64.747; W. Broere, Am sterdam f 65.300; C. Roozen, Haarlem f 84.130; N. Cobelens, Haarlem f 69.450; C. Boel, Voorburg f 69.950; H. V. en J. de Vries, Haarlem f 65.640; G. Metselaar en Zn., Haarlem f 64.765; N.V. Gebrs. Schiphorst, Haarlem f 72.656; Philips' Bouwbedrijf, Haarlem f 65.620; G. J. Evex-s, Bloe- mendaal f 66.900; C. Deerenburg, Alphen a. d. Rijn 1 69.950; G. P. v. Hoek, Delft f74.480; F. de Bruin, Amsterdam f74.447; H. Roodt, Deventer f70.400; J. v. d. Meer, Bussum f 72.250; J. Wittebrood, Beemster f 64.800; A. W. J. ten Den, Deventer £70.250; Roelofs, Haase en Marnhorst, Rijssen f 70.150; J. N. Kranenburg, Deventer £70.750; v. d. Wal, Vlaardingen f67.150; M. H. Brink, Leeuwarden 66587; M. Ebbing, Haarlem £75.190; Gebrs. v. d. Putte, Heemstede f 65.900; H. J. W. van Sambeek, Heemstede f 66.775; D. Bruin, Haarlem f 69.320; A. van Vax-ik, Haarlem f 72.150: J. F. Handgraaff, Sant poort £61.199, (laagste inschrijver); H. J. Oppen kamp, Haarlem f 66.700; J. Ti-omp, Caslx-icum £67.750; J. N. Schuyt, Alkmaar f 67.600; E. Bellaart, Haarlem f67.970; W. Keldex-man, Enschedé 73.573; J. Reijnders, Dieren f66.650; Miel en Schreuder, Almelo f 74.450; N.V. Wormerveersche Aanne- mingsmaatschoppij, Wormerveer f 71.600; N.V. Gebx-s. Joustx-a, Haarlem f 74.600; Menno Fokkens, Arnhem £66.985; H. Fokkens, Naaiden f68.300; A. Romeyn, Haarlem f 68.100; Lammers en Kok, Enschedé f 75.750. De begi-ooting was f 5000 hooger dan de laagste inschrijving. ONGELUK BIJ DEN ARBEID. Een 56-jarige monteur is Donderdagmiddag, toen hij op een loods achter een fabriek aan den Spaarn- damscheweg te Haarlem werkzaamheden verricht te, bij een misstap van het dak gevallen. Hij brak zijn linker sleutelbeen. Leden van den Ongevallen- dienst verleenden hem de eerste hulp, waarna zij hem per taxi naar het Diaconessenhuis vervoerde, waar hij voor verdere behandeling is opgenomen. De Haarlemsche straten. De Reiniging werkte heden nog met 100 helpers. De voornaamste straten in de binnenstad en ook de groote verkeerswegen in de buitenwijken, zijn nu al eenige dagen vrij van sneeuw. Enkele verbindingswegen met de buitengemeenten die nog niet alle aan de beurt gekomen waren, zijn de laatste dagen onder handen genomen.' Er waren heden door de Reiniging nog 100 sneeuw ruimers aangenomen om nog enkele „vergeten" wegen op te knappen o.a. de Slaperdijk die de verbinding vormt tusschen Santpoort en Spaarn- dam. In tusschen is het vannacht weer gaan vriezen, zoodat het op 'enkele punten weer glad gewor den is. De Reiniging heeft dan ook al weer zand aangevoerd om in staat te zijn de gladheid te be strijden. Verder kijkt men aan de Reiniging weer met angst naar de grijze lucht en vraagt zich af: zou het weer gaan sneeuwen? Moeten wij weer opnieuw beginnen? Nijmegen ligt tusschen twee ijsdammen in. De toestand van den Rijn wordt met het uur gevaaxiijker. Vanochtend om half elf bedroeg de was 15 c.M. per uur, de rivier zit nog steeds vast. Dondei-dagavond om negen uur was de toestand van de Waal te Nijmegen nog steeds onveranderd. Het water steeg heel langzaam en had een hoogte bereikt van 11.40 Meter N.A.P. VOORREI JRSOVERZICHT. De handel op de Amsterdamsche wisselmarkt stond hedenmorgen geheel en al onder invloed van het bekend worden van het nieuw ingediende leeningsontwerp. Het méést opvallende verschijn sel was in dit verband de opmerkelijk vaste stemming voor den Nederlandschen gulden, hetgeen blijkt uit een vrij aanzienlijke daling van de voornaamste buitenlandsche munteen heden. Evenals gedurende de laatste dagen ligt de oorzaak voor dit feit opgesloten in vrij om vangrijke realisaties van vreemde valuta's ten einde beschikking te kunnen krijgen over gul dens in verband met de benoodigde bedragen voor inschrijvingen op de wel binnenkort ver schijnende nieuwe leening. Vrijwel zonder uitzondering waren de no teeringen hedenochtend lager dan de officieel vastgestelde koersen van gisteren. De Ameri- kaansche dollars waren evenals eergisteren wederom aan belangrijk aanbod onderhevig, en moesten zich eenig verlies getroosten. De no- teering daalde beneden het niveau van 1.88 en werd omstreeks 1.87 7/8 verhandeld. Waar alle valuta's zich tegenwoordig naar den dollar regelen, en de verhoudingen vrij nauw keurig in een zeker verband worden gehouden, brengt een daling van het Amerïkaansche devies meer of minder automatisch een inzinking van de andere deviezen met zich mede. Het Britsche pond werd bij opening vernomen tusschen 7AVA en 7.47-H. tegen een officieele noteering van 7.49^ van gisteren. Ook de Fransche francs kwamen iets lager te liggen en golden 4.2314 a 4.24. Belga's waren eveneens wat lager en werden verhandeld tusschen 31.57 a 31.58 tegen een officieele noteering van gisteren op 31.66. Zwitsersche francs deden 42.11 tot 42.13. Duitsche marken 75.25 a 75.35. Voor de Scandinavische deviezen werden de koersen ais volgt geadviseerd: Kopenhagen 36.30, Stockholm 44.75, Oslo 42.70. Op de termijnmarkt waren de verhoudingen vrijwel onveranderd. Het disagio voor het Brit sche pond voor 1 maand was omstreeks 1/8 cent en voor 3 maanden 5 cents. Het agio voor dol lars was zoowel voor 1 maand als voor den 3 maandstermijn onveranderd op resp. 1/8 cents en 11/16 cents. De effectenhandel op de Amsterdamsche vroegbeurs was iets levendiger dan in de laatste dagen. Locale fondsen werden vrij algemeen op een iets hooger niveau verhandeld. Voor scheep- vaartaandeelen bestond eenige belangstelling, zoodat de koersen meerendeels iets boven de no teering van gisteren kwamen te liggen. AANBESTEDINGEN. Hedenmorgen werd door den Rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteed het onderhoud der Rijks zee- en havenwerken op Marken gedurende 1940. Het laagst werd ingeschreven door IJ. Dikker- boom Jzn. te Den Oever voor f 5780. Verder werd aanbesteed het onderhouden van de werken der Rijkszeehaven „Het Nieuwediep" gedurende 1940. De laagste inschrijving was van J. de Vries te Den Helder voor f 16.264. Tenslotte volgde de aanbesteding van het ver- breeden der brug van gewapend beton No. 52 In den weg No. 9 (gedeelte AlkmaarStolpen) oveï de Damsloot te Schoorldam met bijkomende wer ken. onder Schoorldam en Wannenhuizen. A. K. Pik te Barsingerhorn met f 6483 schreef het laagst in. Het kaartje geeft een goed beeld van de kritieke punten bij het kruien van de rivieren Rijn en Waal, o.a. Lobith, Dx-iepolder, Spijk, Millingen enz. De Spijksche overlaat werkt op volle kracht, het Rijnwater stroomt met hevig lawaai en in groote hoeveelheden de oude Rijnbedding in. Er ligt een geweldige ijsdam, aan den Landsdijk, „De Driepol der", op de kaart aangegeven met de plaatsen Aart, Pannerden en Herwer. Dit gedeelte is een eiland ge worden. Voor Nijmegen deed zich de ongewone omstan digheid voor, dat er zich tusschen de Waalbrug en het fort Sprokkelenburg een wak gevox-md had van ongeveer een K.M. lengte. Daar achter ligt de Waal muurvast en bevindt zich zeer waarschijnlijk een ernstige ijsverdikkïng, waarachter de rivier 1.50 meter hooger staat dan in Nijmegen. Boven dien is al het ijs, dat gisternacht Nijmegen is ge passeerd, vastgeloopen op een ijsverdikking te Beuningen met het gevolg, dat Nijmegen nu eigen lijk tusschen twee ijsdammen in zit. De verant woordelijke autoriteiten houden zich thans bezig met de vi*aag: of de Waal beneden of boven Nij megen los zal komen. Komt zij op drift in Beu ningen, dan ontstaat er voor Nijmegen geen groot gevaar, maar de kans op loskomen van de rivier beneden is niet groot, daar deze tot Zaltbommel vast zit. Komt de rivier boven los, dan krijgt Nij megen de volle laag van het ijs en bovendien een bijzonder groote massa water, dat weer kan vast- loopen op de verdikking in Beuningen. Met dit voor oogen worden in Nijmegen zooveel mogelijk voorzorgsmaatregelen getroffen. De positie van de vier nog niet gezonken schepen van de N.V. Nijmeegsche Stoomboot Maatschap pijen is er daardoor niet beter op geworden en bovendien is het gevaar niet denkbeeldig, dat zware ijsschollen op de lage kade tusschen Lage- markt en Grootestraat tegen de huizen zullen op kruien. De politie heeft dan ook maatregelen genomen, dat niemand dit gedeelte van de kade, waar vroe ger de pont aanlegde, passeert. Naar wij vernemen zijn er onderhandelingen met een bergingsmaatschappij gaande om den d rij venden aanlegsteiger van de Rotterdamsche reederij, welke gisternacht is losgeslagen en on der de spoorbrug door tot bij de haven is afge dreven, uit het ijs los te maken. AANRIJDING OP DEN ZIJLWEG. Donderdagmiddag half twee had op den Zijlweg te Haarlem een aanrijding plaats tusschen een Brockwaybus en een melkbakfiêts, waardoor laatst genoemd voertuig over den kop sloeg. Vijftig ledige melkflesschen braken. De oorzaak van de aanrij ding was, dat de bestuurder van de bus bij het pas- seeren van een wielrijder vermoedelijk niet vol doende naar links uitweek. De politie maakte van 't gebeurde proces-verbaal op. J. VAN DAALE 70 JAAR. Ook op het verdere gedeelte van den dag mocht de heer J. van Daale, voorzitter der af- deeling Haarlem van den Chr. Nat. Werkmans bond, Donderdag ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag nog vele blijken van belang stelling ontvangen. "Mondeling kwamen geluk- wenschen het vakhoofd en de wijkhoofden van Wijk VII van den Luchtbeschermingsdienst: de predikanten Ds. G. J. Waardenburg en Ds. W. J. van Elden; het hoofdbestuur van den Chr. Nat. Werkmansbond en het Provinciaal Comité van dien bond; de commissie voor O. en O. in het Leidsche kwartier. Schriftelijke felicitaties kwamen nog binnen van dr. M. F. van Len- nep, den eersten-eerevoorzitter der afdeeling Haarlem van bovengenoemden bond; van den Chr. Besturenbond, van Patrimonium en van de Federatie van Haarlemsche Woningbouwver- eenigingen, enz. Ook werd nog een groot aantal bloemstukken gezonden. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 253%—254. H.V.A. 390. Vergde Vorstenl. 100. Amst. Rubber 192%193 !/2. Philips 119—120. AKU 39 1/4. Ned. Scheepvaart Unie 110%1111/4. Koninkl. Ned. Stoomvaart Mij. 109 3/4—110. HollandAmerika Lijn 101%103. Beth. Steel 58—58 1/4. U.S. Steel 44 3/4—44 7/8. Republic Steel 16 5/8—16 3/4. Anaconda 217/8—22. Tidewater Ass. Oil 8 11/16. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7.48 1/4. Berlijn 75.35. Parijs 4.241/4. Brussel 31.61%. Zwitserland 42.15. New-York 1.87 15/16. Londen 7.47%. Berlijn 75.30. Parijs 4.23 3/4. Brussel 31.57%. Zwitserland 42.12. Kopenhagen 36.30. Stockholm 44.75. Oslo 42.70. New-York 1.87 7/8. Italië: a. Vrije lire 9.55. b. Reislire 7.95. c. Bankpapier 6.25. 12.— uur. Uit Haarlem's Dagblad van I 890. 9 Februari: Door J. Schreijers is aan het gemeente bestuur vergunning gevraagd tot oprich ting van een sïgarendrogerij in het perceel aan den Burgwal no. 56. EERSTE NEDERLANDSCllE SOLDATEN CABARET. Uit de leden van het IVe Legerkorps heeft zich zooals bekend, een cabaret-gezelschap gevormd. Woensdagavond werd door hen afscheid geno men van het Kantonnement Santpoort met een welgeslaagden avond in de J. P. Coenschool aan de Gijsbr. van Aemstelstraat te Haarlem-Noord. Het humoristische gedeelte onder leiding van de heeren Siem Vos en Joep Kops was uitstekend verzorgd. Tot de meest geslaagde nummers behoorden ,De Zieke", „Romeo en Julia" en in het bijzonder het „Don Kozakkennummer". Als welkom-intermezzo bracht de heer F. v. d. Ven eenige zangnummers, Ab. van Loon een viool- en Aart van Veluwen een xylophoonsolo ten gehoore. De Bandleider Jack Goldwing bracht op veel vuldig verzoek een vioolsolo ten gehoore en speelde op voortreffelijke wijze, onder bekwame pianobegeleiding van den heer Jan Coolen, enkele Roemeensche volksmelodieën, De heer Jo de Heer droeg op boeiende wijze een sprookje van Andersen voor. Na een dankwoord van den kapitein werd be sloten met het zingen van het Wilhelmus. NIEUWE UITGAVEN. Bij den uitgever J. Philip Rruseman te Den Haag verschenen de volgende nieuwe boeken: „Uit den band gesprongen", door Ruby M. Ayr es (geaut. vertaling van C. Dumoulin—Goed koop) „De verdwenen speler", door Henry Weiner (vertaald dcor J. A. W. van Hacht); „De vrouw van duizend droomen", door Denise Robins (vertaald door Jeanne KloosReyneke van Stuwe); .Huiten de Wet" door Frank C. Robertson (uit het Amerikaansch vertaald door J. A. W. van Hacht) en „Roy de paardendief' door Franck C. Robertson (vertaald door Geert Venema) Een alleraardigst en goed boek is: Het talent van Fie Binnendijk, door Willy Strijt, een uit gave van denzelfden uitgever als het voorgaande. Het behandelt de groote vriendschap tusschen twee meisjes uit zeer verschillende milieus, die voor beiden een groot geluk in hun leven be- teekent. Het is aardig geschreven en geeft on ze meisjes nog weer eens een kijk op iets anders dan de sfeer van school, kantoor of studentenle ven. Het is zeker een van de beste meisjesboeken van den laatsten tijd. Bij de N.V. Uitgevers Mij. „Eigen Volk" te Haarlem is een universumeditie verschenen: „Dé tragische zomer van '39" door John Gunther. Van denzelfden auteur zijn verschenen „Europa; in de branding" en „Azië in de branding". Dit nieuwe boek van Gunther bestaat uit ra dioreportages, die door medewerking van de National Broadcasting Company gedurende den j.l. zomer tot aan 'het uitbreken van den oorlog van verschillende plaatsen in Europa tot de Ver* eenigde Staten werden gericht. HILLECOM PROTESTANTSCH ZIEKENFONDS. j Donderdagavond hield bovengenoemde vereeni ging in het Nutsgebouw haar jaarvergadering on der leiding van den heer J. Veldhuyzen van Zan ten Gz. Uit het jaarverslag van secretaris en penning- meesteresse klonken sombere klanken, omdat de tegenwoordige tijdsomstandigheden hun terugslag op de vereeniging hebben uitgeoefend. Het leden tal liep terug tot 680, waardoor ook de geldmid delen terugliepen,- zoodat. het batig saldo met ruim f 100 achteruitging en daalde tot f 904.14. De re serves worden langzaam ingeteerd. Met dankbaar heid werd melding geiriaakt van een gift van f 100. op Oudejaarsavond van een onbekende(n) weldoe ner (ster). Uit het batig saldo van den bazar van eenige ja ren geleden werden twee hoogtezon-apparaten aan geschaft, terwijl ten huize van de wijkzuster Ter horst gelegenheid zal worden gegeven tot bestra ling. Door zuster Terhorst werden bij 60 patiënten 1866 bezoeken afgelegd; in 23 gezinnen aan t.b.c.- patiënten 350 bezoeken en voor zuigelingenbe scherming 189 bezoeken. Aan 115 patiënten wer den 147 maal verplegingsartikelen uitgeleend, ter wijl 58 bestx-alingen werden verricht. De onder-afdeeling Moederschapszorg, in 1936 als proefneming en met eenige pessimisme opge richt, blijkt echter een succes te zijn geworden. Er zijn nu 58 leden, er werd geassisteerd bij 16 be vallingen waarvoor f 322 werd uitgegeven. Bij de oprichting werd een bedrag van f 500 door het be stuur ter beschikking gesteld ter bestrijding der noodzakelijke onkosten. Van het afdeelingsbestuur is nu bericht ingekomen dat dit voorschot bijna geheel weder aanv/ezig is, nl. f 496.47. In verschillende gevallen werd de kraamverple- ging door de verschillende hier gevestigde zusters waargenomen. Voor 1940 werd tot medisch adviseur benoemd, dr. v. d. Kaaden, terwijl aan den aftredenden dr. Ten Hoopen hartelijk dank werd gebracht voor zijn medewerking in 1939. De aftredende bestuursleden J. Veldhuyzen van Zanten Gz., B. Frijlink en mej. G. Engel weiden bij accllamaüe hei-kozen; in de vacature-mevr. Steen- wijk weid gekozen mevr. wed. Verloop. Op voorstel van een der leden zal het bestuur overwegen de vergaderingen meer attractief te maken, teneinde het bezoek te stimuleeren. SPAARNDAM SLAPERDIJK NOG NIET BERIJDBAAR. Hoewel de dooi groote massa's sneeuw heeft doen verdwijnen is toch de weg Spaarndam— Santpoort nog niet voor autoverkeer mogelijk. De bus rijdt nog steeds langs het Spaarne. Nu het weer op vorst begint te lijken zal dit traject waar de sneeuw op sommige plaatsen nog meer dan een halven meter hoog ligt nog wel een poosje gestremd blijven. GEDEELTE IJDIJK NOG GEEN DRINKWATER. Nog steeds moeten de bewoners van den IJdijk twee maal daags water halen uit de stadspijp. Daar de vorst nog te diep in den grond zit heeft men nog niet de buizen kunnen ontdooien. De betrokken bewoners zullen zich deze lastige situatie nog een poosje moeten getroosten. ZEER GEVAARLIJK IJS. Daar Donderdagmiddag het stoomgemaal te Spaarndam weer is begonnen te draaien is het ijs op het Spaarne zeer gevaarlijk. Men waga zich dus niet meer op het Spaarne.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2