ijftienjarige leening spoedig te wachten A J>.acticuliece veewagens zulten de PieCpt dec gedwongen teening moeten ophengen^ RIJD AG 9 FEBRUARI 1940 HA ARE EM'S DKGBEAD Minister Ie Ceer's jelichting op ijn ontwerp. rN de memorie van toelichting op het nieuwe leeningsoritwerp schrijft de minister van Financiën o.a.: ïooals uit den regelmatig gepubliceerden stand Rijks kas blijken kan, beloopt het totaal vlottende schuld op het oogenblik ruim 800 illioen. Wel staat daar een niet onaanzienlijk rag aan vordering tegenover, maar het saldo verplichtingen is toch van dien aard, dat verdere consolidatie van schuld thans niet iterwege mag blijven. minister stelt zich daarom voor, zeer bin- cort een leening aan te gaan van 300 mil- en, tegen een koers van uitgifte van 100 pCt. een jaarlijksche rente van 4 pCt. laar deze leening nog beschouwd kan worden te zijn aangegaan ter dekking van normale pitaalsuitgaven, zal zij een looptijd hebben 40 jaar. Weliswaar bevindt zich onder de iige vlottende schuld ook reeds een aan- erkelijik bedrag, dat het gevolg is van de enwoordige buitengewone omstandigheden, ir voor 't mereendeel der schuld geldt dit niet, stamt uit normalen tijd en kan op nor- ale wijze worden geconsolideerd. Althans wat den 1 o o p t ij d der leening Sigaat. In een ander opzicht zal de leening ook reeds een abnormaal karakter moeten agen, n.l. in zoover gegrepen zal moeten rorden naar het middel, hetwelk gedurende jen vorigen oorlog perpetueel is toegepast hetwelk hierin bestond, dat de leening rerd uitgeschreven onder de conditie dat, pdien niet voldoende werd ingeteekend, een 'dwongen leening zou volgen. verwachting, welke een oogenblik bestond, ook in oorlogstijd een zuiver vrijwillige lee- ditmaal een voldoende bevredigend resul- jit zou hebben, is niet vervuld. Daarom zal, al «kt de thans aan te gane consolidatieleening dekking van normale kapitaalsuitgaven en jbehoort zij derhalve niet tot de geldleeningen, (doeld in artikel 1 onder b van het ontwerp- ningfonds 1940, de figuur van de semi-ge- ongen leening ook nu reeds gevolgd moet wor- Binnen afzienbaren tijd 15-jarige mobilisatie-leening. it het voorafgaande volgt reeds, dat deze .ling niet de laatste zal zijn en binnen af- ïbaren tijd zal moeten gevolgd worden door leening, als bedoeld in artikel 1 van het ont- >leeningfonds, en af te lossen ih 15 jaar. zal intusschen de huidige leening, inzoover wat lucht brengt in de vlottende schuld- itie van het rijk, er toe bijdragen, dat de gentie van een 15-jarige mobilisatieleening vanzelf iets minder scheip zal doen ge len en dus met de uitgifte van zulk een lee- hg, mede in verband met andere baten welke h den kapitaaldienst van het leeningfonds ten ede komen (art. 5 van het ontwerp-leening- hds 1940), nog een oogenblik zal kunnen worden wacht. De structuur van de semi-gedwongen leening zal dezelfde zijn als in vroeger jaren. Op het eerste plan zal staan een formeel- tTijwillige leening, welke een rente zal dra gen die 1 pCt. hooger is dan de rente van fle gedwongen leening, welke volgen zal, Indien de vrijwillige leening de beoogde som niet opbrengt. Doordat de bedragen, waartoe Inen aan een gedwongen leening zou moeten fleelnemen, reeds nu worden aangekondigd, kan iedereen nauwkeurig nagaan, in welke mate hij op de vrijwillige leening zal moe ten inschrijven om zich te vrijwaren tegen Verplichte deelneming straks aan een leening, die een lagere rente zal opbrengen en door Inkoop beneden pari kan worden afgelost. Die vrijwaring zal absoluut zijn, ook als gedwongen leening doorgaat. Want in dat zal de inschrijver op de vrijwillige ening zich aan de gedwongen leening ïen onttrekken door inlevering van de swijzen van storting", die hij tegelijk met de bligaties van de vrijwillige leening ontvangt, ie op de thans uit te geven leening voor ijn „competente portie" inschrijft, stelt zich ierhalve veilig tegen de eventualiteit van intreden der gedwongen leening. Inwisselen obligaties jongste Staatsleening. aze gedachte, aan de emissies uit de vroegere frlogs jaren ontleend, krijgt thans nog een kleine jtbreiding, inzoover de obligaties van de jongste aatsleening desgewenscht voor 100 pet. in ont- Jngst zullen worden genomen bij de storting b deze nieuwe leening. Of daarvan veel ge- hik zal worden gemaakt, is onzeker. De rente is I beide leeningen dezelfde. De belastingbeta- (gsfaciliteit ontbreekt bij de nieuwe leening. is dus zeer wel mogelijk, dat de deelnemers i de laatste staatsleening in groote meerder- J hun stukken liever zullen behouden en |ans nieuw geld zullen storten. Daar echter ge leken is. dat een aantal kleine inschrijvers zich nmaals met eenige moeite liquide hebben nen maken en uit plichtsgevoel daarvoor een hebben gebracht, komt het billijk voor, althans de gelegenheid te oipenen, ;eleken en in orde bevonden. Hij stelde voce storting in de semi-gedwongen leening te met oude obligaties. Liquidatiemoeilijkheden. tenslotte wordt nog medegedeeld, dat, in ver bid met het bijzonder karakter van de thans uit te geven leening, de Nederlandsche bank zich bereid heeft verklaard om een regeling te treffen welke voor hen, die bij de te verrichten stortingen liquiditgitsmoeilijkheden ondervinden en deze niet uit eigen kracht kunnen overwinnen, het verkrijgen van de nocdige middelen mogelijk zal maken. Zij zullen zich tot de bank kunnen wen den met het verzoek voor hun rekening te storten en de tegen die stortingen te ontvangen obligatiën voor beleening in onderpand te nemen Het surplus zal slechts 10 ten honderd bedragen. Het zal gegeven kunnen worden in contant geld, hetwelk dan in mindering van de beleening kan gebracht worden, of in effecten, voor zoover de bank deze als suppletoir onderpand kan aan nemen en mits deze volgens den laatsten beurs koers tenminste 130 ten honderd vertegenwoor digen van het surplus, dat anders in contanten zou zijn te geven. Art. 1 van het ontwerp luidt als volgt: Er wordt een vrijwillige geldleening aangegaan ten laste van het rijk tot een bedrag van drie honderd millioen gulden tegen een koers van honderd percent en een rente van vier ten hon derd in het jaar, betaalbaar op halfjaarlijksche coupons, met dien verstande, dat dc eerste coupon desvereischt loopt over een door onzen minister van financiën te bepalen tijdvak. De leeningsvoorwaarden, welke niet bij deze wet zijn voorzien, worden door onzen minister van financiën vastgesteld. De coupons zijn betaalbaar te Amsterdam, 's Gravenhage en Rotterdam. Bepalingen omtrent een gedwongen leening. Art. 13 bepaalt, dat indien de inschrijvingen op de vrijwillige leening minder bedragen dan driehonderd millioen gulden, de volgende bepalin gen van toepassing worden. Artikel 14 1. Ten laste van het rijk wordt een gedwongen geldleening aangegaan, waarvan schuldbekente nissen aan toonder worden uitgegeven tot zoo danig bedrag als uit het bepaalde bij de artikelen 16, 18 en 19 volgt, onder aftrek van het bedrag waarvan de storting, overeenkomstig artikel 26, geschiedt door de inlevering van „bewijzen van storting". 2. De schuldbekentenissen worden uitgegeven tegen een koers van honderd percent en dragen een rente van drie ten honderd in het jaar be taalbaar op halfjaarlijksche coupons. De laatste zinsnede van het eerste lid van artikel 1, als mede het laatste lid van dat artikel is op deze coupons van toepassing Artikel 15. Telkenjare, te beginnen met het jaar 1941, wordt voor den inkoop of voor de aflossing voor haar nominaal bedrag van krachtens deze af- deeling uitgegeven schuldbekentenissen bestemd een som van ten minste 2.5 ten honderd van het bedrag der leening. Artikel 17. 1. Indien op het tijdstip, waarop de kennisge vingen, in artikel 20 bedoeld, uiterlijk moeten worden verzonden, de aanslag in de vermogens belasting voor het belastingjaar 1939/40 nog niet heeft plaats gehad of niet onherroepelijk vaststaat, doordat daartegen overeenkomstig de wet op de vermogensbelasting, kan worden opge komen wordt het te storten bedrag aanvankelijk bepaald naar het aangegeven vermogen. 2. Zoodra de aanslag onherroepelijk vaststaat wordt het te storten bedrag dienovereenkomstig bepaald. Artikel 18. 1. De binnen het rijk gevestigde, niet in arti kel 1 der beleggingswet genoemde, al of niet rechtspersoonlijkheid bezittende maatschap pijen, fondsen en instellingen, welke in de uit oefening van hun bedrijf of van hun werkzaam heden, in verband met door hen aanvaarde ver plichtingen, regelmatig gelden rentegevend uit zetten op termijnen, langer dan een jaar, zijn, behoudens het bepaalde in artikel 26, verplicht deel te nemen in de in deze afdeeling bedoelde leening door storting van een bedrag, dat gelijk staat met twee ten honderd van de gezamenlij ke waarde hunner bezittingen, volgens de laat stelijk voor 1 Januari 1940 vastgestelde balans. 2. Indien een balans ontbreekt of indien de laatstelijk vastgestelde balans betrekking heeft op een tijdstip, gelegen voor 1 Januari 1940, dient het in het eerste lid bedoelde lichaam alsnog een balans op te maken naar den toe stand op 1 Januari 1940. 3. Voldoet het in het eerste lid bedoelde lichaam niet aan het bepaalde in het vorig lid. binnen den termijn daartoe door den in artikel 20 bedoelden inspecteur gesteld, dan stelt deze het bedrag van de verplichte deelneming ambts halve vast. 4. Het bedrag van de verplichte deelneming wordt naar boven afgerond tot f 100 of een veel voud van die som. 5. De verplichting tot deelneming bestaat niet, indien de gezamellijke waarde der bezittingen van een lichaam, als in het eerste lid bedoeld, blijft beneden f 30.000. 6. het bepaalde in het eerste lid van dit ar tikel is niet van toepassing ten aanzien van boe renleenbanken, middenstandsbanken, hypoteek- banken en ondernemingen, welke de exploitatie van onroerende goederen tot hoofdbedrijf heb ben. 7. In het bijzondere gevallen kan onze mi nister van financiën van de in het eerste lid be doelde verplichtingen ontheffing verleenen Artikel 19. 1. De binnen het rijk gevestigde naam- looze vennootschappen, commanditaire ven nootschappen op aandeelen en coöperatie ve of andere vereenigingen, welke niet in gevolge het voorafgaand artikel verplicht zijn tot deelname voor een bedrag dat gelijk staat met twee ten honderd van de geza menlijke waarde hunner bezittingen, zijn behoudens het bepaalde in artikel 26, ver plicht deel te nemen in de in deze afdeeling bedoelde leening door storting van een be drag, dat gelijk staat met de helft van de over een boekjaar, geëindigd in het tijkvak van 1 Mei 1938 tot en met 30 April 1939, gedane uitdeelingen welke vallen onder de dividend- en tantièmebelasting. 2. De verplichting tot deelneming bestaat niet, indien het gezamenlijk bedrag van de uitdeelingen minder bedraagt dan f 5000. 3. het bepaalde in het 4e en 7e lid van het voorgaand artikel vindt ten deze overeenkomsti ge toepassing. Waarvoor particulieren moeten inschrijven Volgens artikel 16 van het nieuwe leeningsont werp zijn: 1. De binnen het rijk wonende natuurlijke perso nen, die voor het belastingjaar 1939/40 zijn of wor den aangeslagen in de vermogensbelasting naar een zuiver vermogen van f 30.900 of meer. behoudens het bepaalde in artikel 26, verplicht deel te nemen in de in deze ^fdeeling bedoelde leening door storting van zoodanig bedrag als voor elk vermogen volgt uit on derstaande tabel: VERMOGENS IN GULDENS 30.000 of meer, doch minder dan 40.000 40.000 of meer, doch minder dan 50.900 50.000 of meer, doch minder dan 60.000 60.000 of meer, doch minder dan 250.000 250.000 of meer, doch minder dan 500.000 500.009 of meer, doch minder dan 750.000 750.000 of meer, doch minder dan 1.000.000 1.900.000 of meer BEDRAG WAARVOOR IS DEEL TE NEMEN IN DE LEENING f 100 f 200 f 300 f 400, vermeerderd met f 100 voor elke f 5000, waar mede het vermogen f 60.000 te boven gaat. f 4200, vermeerderd met f 100 voor elke f 4500, waarmede het vermogen f 250.000 te boven gaat. f 9700, vermeerderd met f 100 voor elke f 4000 waarmede het vermogen f 500.000 te boven gaat. f 15.900 vermeerderd met f 100 voor elke f 3500 waarmede het vermogen f 759.000 te boven gaat. f 22.900 vermeerderd met f 100 voor elke f 3000 waarmede het vermogen f 1.000.000 te boven gaat. 2. Indien echtgenooten in de vermogensbelasting 1939/40 afzonderlijk zijn of worden aangeslagen, wordt het bedrag van hun gezamenlijke deelneming bepaald, alsof de man voor het geheele vermogen was aangeslagen en wordt ieders deelneming ver volgens berekend naar verhouding van ieders zui ver vermogen. 3. Het bepaalde in het eerste lid van dit artikel niet van toepassing indien de belastingplichtige vóór den dag van storting op de vrijwillige leening is overleden of vóór den lsten Januari 1940 het rijk metterwoon heeft verlaten. 4. In bijzondere gevallen kan de minister van fi nanciën van de in het eerste lid bedoelde verplich ting ontheffing verleenen. Minister Bolkestein treedt niet af. De minister van onderwijs, de heer G. Bol kestein, is sedert eenigen tijd ongesteld. Dien tengevolge zijn geruchten ontstaan, dat minis ter Bolkestein voornemens zou zijn af te tre den. Wij vernemen van de meest bevoegde zijde, dat de minister, die voor herstel van gezond heid thuis vertoeft in zijn woning te Amster dam, dit voornemen in geenien deele heeft. De laatste dagen is de gezondheidstoestand van den minister verbeterd. Luchtverbinding met Engeland hersteld. Het vliegverkeer tusschen Nederland en Engeland, dat Dinsdag en Woensdag wegens de slechte gesteld heid van het vliegveld Shoreham is stopgezet, is Don derdag hersteld. Gistermorgen vertrokken van Schiphol naar Engeland twee K. L. M.-toestellen, de eene volgens dienstrooster, de andere als extra vliegtuig, omdat het aantal passagiers te groot was voor één toestel. Onderweg ontvingen de gezagvoerders radiogra fisch de mededeeling, dat zij niet naar Shoreham maar naar Lympne moesten vliegen. Vermiste meisje terecht. In hotel te Brussel opgespoord. De sinds Dinsdagmiddag vermiste 14-jarige I. Heunders is Donderdag in een hotel te Brus sel aangehouden. De recherche te Brussel Heeft haar overgebracht naar het commissariaat, waar haar moeder, die Donderdagmorgen vroeg naar de Belgische hoofdstad was gereisd, om naspeuringen te doen, haar van de politie heeft overgenomen. Zwaar gehavend tijdens een luchtaanval door Duitsche bommen werpers op de Noordzee wist de .Royal Crown" uit Newcastle nog de Engelsche kust te bereiken. Verschillende leden der bemanning hadden tijdens het gevecht den dood gevonden Lichtpunten in het Zakenleven. Invloed van de mobilisatie op Bioscoop en Schouwburg. Is ge tijdens de voorstelling de zaal van het Cinema Palace doorloopt springen de beelden van het witte doek u uit een schuinen hoek tegemoet. De lieftallige filmster met den charmanten glimlach staat plotseling levensgroot voor u en ge zoudt haar bijna hartelijk toegeknikt hebben als de stem van den heer G. van Toorn u niet deed af schrikken. „Het is een heele reis", zegt-ie en hij opent de deur die de zaal van een lange, steenen gang scheidt. Nóg twee deuren liggen er tus schen ons en het privé-kantoor maar dan zit ten we ook tegenover elkaar: de directeur achter en de naar lichtpunten sipeurende ver slaggever voor het bureau. Kijkt u niet naar den rommel, alles wordt nog veranderd, glimlacht de directeur veront schuldigend, maar achter die glimlach voelt ge dat hij met dat „veranderen" niet alleen zijn kantoor bedoeld. Nu, de heer van Toorn is voi plannen en mobilisatie noch internationale toestand hebben daar een domper op kunnen zetten. Door de mobilisatie zijn natuurlijk vele van onze vaste bezoekers naar andere plaatsen verhuisd, zoo verteld hij, maar och. er zijn weer andere voor In de plaats gekomen en reden tot pessimisme is er dus geen enkel opzicht. Daarbij komt dat de militairen beneden den rang van onderofficier een gretig gebruik maken van de gelegenheid, die hen wordt geboden om de avondvoorstellingen tegen matinée-prijzen bij te wonen. Ik geloof, dat de bioscopen In dit opzicht er zeker toe medewerken voor de nocdige ont spanning van de gemobilïseerden te zorgen. Er zijn mehschen, die altijd klagen, ook als het heelemaal niet noodig is. Zeker heeft het bios coopbedrijf in de eerste maanden van de mobi lisatie een lichten terugslag ondervonden. Thans kan men echter van een vrij bevredigenden toestand spreken. Juist in dezen tijd hebben veel menschen behoefte aan ontspanning en ver strooiing. Daaraan komen de bioscopen te gemoet en zoo is het ook te begrijpen, dat wij de toekomst niet ta somber behoeven in te zien Hebt u nog moeilijkheden met het huren van films? Bijna niet. Dat gaat vrijwel normaal. Wel iswaar komt het voor, dat de verhuurkantoren niet precies weten wanneer ze een bepaalde film in bezit krijgen, vooral met de Amerikaansche films gebeurt dit nog al eens ten gevolge van de controle in de „Downs", maar voor de rest is er van een nijpend tekort nog geen sprake Als voorzorgsmaatregel heeft de Nederland sche Bioscoopbond verzocht geen oude films weg te gooien en daar houden we ons natuurlijk aan. Voor een groote reprise-campagne be hoeft men voorlooplg echter nog geen vrees te hebben. Hebt u nog toekomstplannen? „Natuurlijk", is het enthousiaste antwoord. „De gevel zal binnenkort in een zee van licht baden, zooals dat heet. Hoe frieer licht in deze tijden, hoe beter, nietwaar". Ook een inwendige verbou wing staat op het programma, ik ben voorts van plan een enquête onder 't publiek te houden wat men nu liever wenscht één avondprogramma met twee hoofdnummers of twee programma's met een uitgebreid voorprogramma en één hoofd nummermaar dat is allemaal nog toekomst muziek. En met die toekomstmuziek in de ooren nemen we afscheid Van de bioscoop naar het tooneel. dat is niet één pas maar dat zijn er een heele reeks en in den stroomenden regen is dat verre van pleizie- rig. Geen nood, het kantoor met het moderne, zakelijke schrijfbureau van den jeugdigen direc teur van den Stadsschouwburg is behaaglijk warm en de heer H. Deinum is een vriendelijk gastheer. .Jk kom juist van een uwer concurrenten, van de biscoop;; „En hoe was het daar", vraagt de di recteur van den Stadsschouwburg glimlachend, want och, tooneel en film zijn thans aan elkaar gewend en ieder bestrijkt zijn eigen gebied. Als hij hoort, dat het bioscoopbedrijf bijna geen last van den toestand heeft gehad, verzucht hij: „Nu. wij hebben het wel degelijk gemerkt, vooral September en October waren ontzaglijk slecht. En juist in die maanden viel de inschrij ving voor de abonnementsvoorstellingen. Dat de animo veel en veel geringer was dan vorig jaar, wiit u wel aannemen. Bovendien zijn ook ver schillende uitvoeringen, jubilea en feesten in dien tijd uitgesteld en van dit uitstel is inder daad meestal afstel gekomen. Dat was een groote strop voor ons. die we niet meer kunnen inha len. „En thans?" Od het oogenblik gaat alles vrijwel weer nor maal. Van half October af bewoog het be zoek zich gelukkig in stijgende lijn. ofschoon ik u eerlijk moet zeggen, dat het schouwburgbezoek in Haarlem me ontzettend tegenvalt. De verkoop van consumpties in de pauze moet veel goed ma ken Wat mij ook verwondert is, dit: Er is hier een zeer bloeiend dilettantentooneel en toch ziet men de dilettanten slechts sporadisch in den schouwburg wanneer een beroepsgezelschap een opvoering verzorgt. En waar kan men als ama teur nu eigenlijk meer van leeren? Haarlem heeft zoo'n mooien schouwburg, 't zou toch jammer zijn als er geen behoorlijk loo- nende exploitatie mogelijk was. zegt de heer Deinum en ieder zal dat ten volle beamen. Worden er nog speciale maatregelen genomen om het bezoek te stimuleeren? Natuurlijk, we doen alles wat mogelijk is en ik heb nog veel plannen, is het enthousiaste antwoord. Allereerst hebben we een „Stads schouwburg bulletin" uitgegeven. Daarin worden de voorstellingen uitvoerig aangekondigd en het wordt op aanvraag gratis toegezonden. Ik redigeer het zelf weet u. dat ik ook journalist ben geweest? en we hebben nu al een oplaag van 1000 exemplaren. Hier hebt u er een, kijkt u zelf maar. Het zit ongetwijfeld goed in elkaar, denkt de verslaggever, maar de directeur heeft al weer een ander boekje met een fraaie omslag t© voorschijn gehaald. Dit is het nieuwe programma, ziet u wel, ik heb een nieuw omslag laten ontwerpen: Hoe vindt u het? Het ziet er aantrekkelijk uit. Dat is nog niet alles, ik zou er zoo graag een soort magazine-programma van maken zoo als men in Londen heeft, met nieuwtjes over de acteurs en de actrices. Verder heb ik ook nog een klein formaat bespreekplan laten maken, zoodat degenen, die telefonisch bespreken zelf pre cies kunnen zien welke plaats ze krijgen en dan zijn er onderhandelingen gaande om de arbei dersbeweging in te schakelen zoodat ook de ar beiders van verschillende richting voorstellingen zullen kunnen bijwonen. Op dat oogenblik komt een tooneelknecht ver tellen. dat iemand den directeur wenscht te spreken. Ja, het is wel een druk leven, zegt de di recteur, die vroeger in Kampen leeraar in En- gelsch was. bekend regisseur van dilettanten voorstellingen en bovendien correspondent van een krant. Deze stille wenk mag ik niet negeeren en even later drupt de regen weer op mijn hoed en soppen mijn schoenen door de laatste restjes van de bij elkaar geschepte sneeuw. Het deert me niet. Ik heb twee jeugdige menschen leeren kennen, die beiden aan het hoofd van bedrijven staan en die, ondanks de moeilijkheden, die ook hun niet bespaard blijven, toch met enthou siasme nieuwe plannen ontwerpen en verder kijken dan vandaag. Het waren opbeurende ge sprekken. Lichtpunten B. K. Besprekingen in Vredespaleis afgeloopcn. Dr. Colijn en Avenol zullen overleg plegen over de samenstelling van het Centrale Comité. Nadat de conferentie in het Vredespaleis ge ëindigd was, is Donderdagavond om 8 uur het of- ficieele communiqué over de besprekingen uitge geven. Wij ontleenen er het volgende aan: Het door de Assemblée van den Volkenbond in gestelde comité, dat tot opdracht had het Cen trale Comité voor sociale en economische vraag stukken te constitueeren, in overeenstemming met de voorstellen vervat in het Bruce-rapport, is op 7 en 8 Februari te 's-Gravenhage in het Vredes paleis in de localiteiten van het Permanente Hof van internationale justitie bijeen geweest. Bij den aanvang van zijn zittingen heeft het organisatiecomité door coöptatie dr. H. Colijn aangewezen als lid van het cqntrale comité a titre personnel. Vervolgens heeft het comité dr. H. Colijn tot zijn voorzitter benoemd. Het comité begonnen met een algemeene en inleidende bespreking, die betrekking had op de samenstel ling van het toekomstige Centrale Comité en eveneens op de werkzaamheden, die dit centrale comité zal verrichten. Het organisatiecomité heeft besloten dat zijn president en de secretaris van den Volkenbond overleg zullen plegen met betrekking tot de uït- noodigingen tot de staten en tot de individucele personen, die zouden kunnen worden aangewezen als leden van het Centrale Comité. Op grondslag van dit overleg zullen de president en de secre taris-generaal vervolgens een voorstel indienen bjj het organisatiecomité. Terzelfdertijd is besloten niet alle plaatsen, die door de Assemblée voor beide categorieën leden voorzien zijn, te vervullen, maar er voor het oogenblik eenige open te laten. Het organisatiecomité, dat aldus uitgebreid het Centrale Comité zal constitueeren, zal de eerste zitting houden zoodra zijn leden op de hoogte zijn gesteld van den arbeid door verschillende orga nen van den Volkenbond op economisch en so ciaal gebied verricht. De moord in Leidscliendam. Voor-onderzoek spoedig gesloten? Naar wij vernemen, loopt het voor-onderzoek in de moordzaak te Leidschendam ten einde. Donderdagmidag heeft weer een reconstruct!# van het misdrijf plaats gehad, echter een re constructie op kleine schaal, welke zich heeft bepaald tot het onderzoek bij de Smltsbrug, hoe de auto waarin, de dader(s) heeft (hebben) gezeten over de brug is gereden en of de sluis wachters IJzinga en de Hoog op de brug staande in de auto hebben kunnen kijken.. Te ongeveer twee uur arriveerden bij het huis van burgemeester Keizer de rechter-commis- saris. mr. Borgerhoff Mulder, de substituut-offi cier van justitie mr. N. S. Hoekstra, eenige leden van de rijksrecherche en de verdediger mr. R. Kokosky. Verdachte R.A. was bij deze reconstructie niet aanwezig. De auto, waarin het slachtoffer ls vervoerd, een vier-persoons Chevrolet was voor deze ge legenheid uit de garage te Leidschendam waar hij den heelen winter had gestaan, gehaald. Men liet de wagen verschillende malen de brug op en af rijden waarbij nauwkeurig werd nagegaan waar de sluiswachters hebben gestaan.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5