„De aageiuksvogeC" Uit Haarlem's Gemeenteraad Vermijd knagende rugpijn <jtp&*-hadehgeneeskrachtig en verkwikkend! VRIJDAG 9 FEBRUARI 194Ö H A A R E E M'S D A" G B E A' D Dreigt er reeds een woningtekort te Haarlem Neen! zeggen B. en Wmaar zij slaan het verloop van de woningmarkt toch met bezorgdheid gade. Haarlem zou graag nieuwe zweminrichtingen boutvenmaar staativat de financiën betreft, met gebonden handen. Komt er vrij parkeeren voor de eerste uren De kansen voor de verhooging van de spoorbaan staan er niet slecht voor. In de zitting van Donderdagmiddag werd voort-1 gegaan met de behandeling der Begrooting. Aan de orde was het hoofdstuk: VOLKSGEZONDHEID. De voorzitter beantwoordde de Woensdagavond gemaakte opmerkingen. Het college van B. en W. is verheugd dat thans in den Raad zitting genomen heeft iemand die vergrijsd is in het werk voor de volksgezondheid te Haarlem en als deskundige op dit gebied zeer gewaardeerd wordt. Het college zal met de wenken die hij gegeven heeft zeker rekening houden. O.a. zal onderzocht worden of meer ge bruik gemaakt kan worden van de Zanderafdeeling in het St. Elizabeth's Gasthuis. Wat de klachten van den heer Peper betreft zoo lang er zieken en dokters zijn zullen er klachten zijn. Er zijn lastige klanten bij den Geneeskundigen Dienst, maar dat wil niet zeggen, dat zij daarom onbillijk behandeld zullen worden. Er zal steeds naar gestreefd worden gegronde klachten te voor komen. Het is onjuist dat er in het St. Elisabeths Gasthuis een tekort aan verplegend personeel zou zijn. Ook met de wenschen van mevrouw Meyboom zal rekening gehouden worden. Het college van B. en W. is oók overtuigd dat de schooltandzorg noodzakelijk is. Maar de subsidie moest indertijd van de begrooting geschrapt worden op verlangen van de Iiaagsche commissie. Het col lege heeft er geen bezwaar tegen dat de raad alsnog het subsidie van f 1800 op de begrooting zet. B. en W. zullen die uitgaaf dan met kracht tegenover de hoogere .colleges verdedigen. Het college van B. en W. is zoo zeide de heer We ster veld (s.d.a.p.), wethouder, ook overtuigd van het nut der lichamelijke opvoeding. Er is te Haarlem op het gebied der lichamelijke opvoeding veel gedaan. Helaas zijn onder den invloed der be zuiniging beperkingen ingevoerd wat betreft de lichamelijke opvoeding bij het onderwijs. Die maat regelen ongedaan maken kost veel geld en als het op geld aankomt staat het college helaas met ge bonden handen. Er staat op het programma der gemeente de bouw van twee nieuwe badhuizen, één in Noord en één in Oost, maar helaas er bestaan financieele bezwaren om die plannen tot uitvoering te brengen. Dit laatste onderschreef ook de heer R e i n a 1 d a (s.d.a.p.), wethouder. Bovendien moet ook het zwembad aan de Kleverlaan vernieuwd worden. Het college van B. en W. zal onderzoeken of het mogelijk is den. bouw uit te doen voeren in werk verschaffing. De heeren Geluk en Drilsma hebben ons een beeld voor oogen getooverd van een groot stadion te Haarlem, met groote voetbalvelden, groote tri bunes, een wielerbaan, een sintelbaan enz. B. en W. houden zich al lang met deze denkbeelden bezig, omdat veel sportvereenigingen te kampen hebben met terreinnood. Ter wille van de bezuiniging is het groote plan van den Noorderhout verkleind, het wordt nu beperkt tot gronden ten Z. van de Jan Giizenvaart. Er zijn thans besprekingen met het bestuur van „Haarlem" gaande, om aan een heel andere oplossing te wei-ken dan aanvankelijk voor deze vereeniging gedacht werd. VOLKSHUISVESTING. Een goede volkshuisvesting is een eerste voor waarde voor een goede samenleving zoo sprak de heer Angenent (r.k.). Spreker heeft waar deering voor de woningpolitiek van de gemeente. Er blijven eenige wenschen. Al staan er bij de Jan Gijzenvaart eenige woningen voor groote gezinnen ledig, dat wil nog niet zeggen, dat er elders in de stad geen behoefte bestaat aan groote huizen. Het is verkeerd zulke huizen bij elkaar te bouwen, be ter is ze in de toekomst over andere complexen te verdeelen. Het gemeentebestuur moet wat de woningvoor raad betreft nauwgezet letten op den gang van zaken op de woningmarkt, om tijdig een tekort te voorkomen. De heer Noordewier (comm.) betoogde dat men bij demobilisatie rekening moet houden met de noodzakelijkheid dat er dan meer woningen be schikbaar moeten zijn om aan de behoeften te vol doen. B. en W. schreven in de memorie van ant woord, dat er nog een behoorlijk surplus is, maar spreker is het daarmee niet eens. Er is nog wel geen nood, maar toch is de keus in arbeiderswoningen die te huur zijn al te klein geworden. Het is noodig dat de gemeente onmiddellijk over gaat tot bouw van arbeiderswoningen die betrok ken kunnen worden door menschen die nu nog in de onbewoonbaarverklaarde krotten zitten. Door de heer B1 o k d ij k (s.d^.p.) werd geklaagd dat er niet voldoende opzicht is bij het uitvoeren van schilderwerk van woningen van gemeente en stichtingen. De aannemingssom moet ook zoo zijn, dat het werk er voor uitgevoerd kan worden. De exploitatie-uitkomsten van het complex Tuin wijk Zuid zijn bedroevend zoo constateerde de heer Klein Schiphorst (r.k.). In 1928 heeft spreker al voorgesteld de woningen (met veel ver lies natuurlijk!) te verkoopen. Het is een blijvende lijdensgeschiedenis geworden. In 1934 was er al f834.000 op de woningen toegelegd. Het was beter geweest als de gemeente de strop maar in 1928 ge nomen had. Wat moet men doen ter verbetering? Spreker heeft in 1934 voorgesteld een aantal wo ningen te sloopen om dan van de overige woning blokken te maken. Nu staan er toch al sinds 1934 30 woningen leeg dus door de slooping derft men toch geen huuropbrengst. Is het ook niet moge lijk meteen de keuken aan den achterkant te bouwen? Dr. Kersbergen (V.D.) waardeerde de wo ningpolitiek der gemeente. Nu de middenstands woningen gemoderniseerd zjjn werden zij gauw verhuurd. Heeft het college van B. en W. kennis genomen van de rede die het Eerste Kamerlid Reinalda over de woningbouwvraagstukken gehouden heeft? zoo vroeg de heer Meijers (s.d.a.p.) Als het col lege zegt dat het die opvattingen deelt, dan heeft spreker niets meer over dit onderwerp te zeggen. De overheid zal in de naaste toekomst weer ge dwongen zijn woningen te gaan bouwen om in de tekorten te voorzien. Particulieren bouwen niet meer. Met het opzetten van bouwplannen moet niet te lang gewacht worden. De heer Reinalda (s.d.a.p.), wethouder, begon met er op te wijzen, dat de gemeente wat de woning voorziening betreft, rekening moet houden met de rijkswet. Het is niet juist, dat B. en W. optimistisch zijn wat den woningvoorraad te Haarlem betreft. Inte gendeel: B. en W. slaan den toestand met bezorgd heid gade, omdat de gemeente overvallen is door den oorlogstoestand. De vraag is: voldoet de woningvoorraad te Haar lem aan de behoefte? Er is wel is waar een behoor lijk surplus,, maar wjj mogen niet werkeloos blijven, want dan komt er spoedig een tekort. Er moet ge rekend worden met het feit dat velen die tijdens de mobilisatie gehuwd zijn, nu nog geen eigen wo ning hebben, maar na de demobilisatie zullen zij een huis zoeken. De regeering heeft thans medegedeeld, dat zij bereid is het indertijd aangevraagde voorschot voor den bouw van 40 „woningen met lage huren" te verleenen. Maar nu zijn in dien tijd, tengevolge van den oorlogstoestand, de materiaalprijzen sterk ge stegen. Nu moet de gemeente een nieuwe begrooting laten maken, zoodat het de vraag is, of de bouw nog kan doorgaan. Voorts wil de gemeente nog 2 a 3 complexen woningen voor ouden van dagen laten bouwen. De menschen die deze woningen noodig hebben zitten nu nog in normale huizen, zoodat die dan open zul len komen voor andere bewoners. De indruk bestaat, dat er te Haarlem nog geen gebrek is aan huizen voor groote gezinnen. B. en W. zullen evenwel ook het oog op deze behoefte houden. De ervaring is, dat men huizen voor groote gezinnen niet bij elkaar moet bouwen. Als er tien tallen gezinnen met veel kinderen bij elkaar wonen, blijft er van een nabijgelegen grasveld geen halmpje over. Wil men voldoende krotten kunnen opruimen, dan zal de regeering weer bijslagen op den bouw moe ten geven. Woningnood moet voorkomen worden, want dan zou de overheid weer (als in 1920) gedwongen wor den tot massa-bouw. En daaraan hebben wij droeve herinneringen, o.a. van de middenstandswoningen, die ons 70 of 75 jaar een blok aan het been zijn. De erfenis van de annexatie, Tuinwijk-Zuid, is ook een blok. Maar er is veel gedaan om de huizen te verbe teren. De heer Klein Schiphorst heeft een boodschap van het raadslid Hooy overgebracht dat hij heel ge lukkig en gezellig in een huis van Tuinwijk woont. Spreker wordt daardoor gesterkt in zijn overtui ging, dat op den duur nog eens alle huizen bewoond zullen zijn, ook al heeft het complex natuurlijk veel te lijden van de concurrentie van Heemstede, een bloeiende randgemeente, maar die in veel op Haar lem teert. Afbreken van het complex zou nog veel duurder zijn dan de exploitatie zooals die nu geschiedt. Toezicht op schilderen is dringend noodig, daar om moet men zich bij een aanbesteding niet alleen laten leiden door de vraag wie de laagste inschrij ver is. OPENBARE WERKEN. Bij dit hoofdstuk kwam de heer Klein Schip horst (R.K.) met zijn jaarlijksche bezwaar, dat de gemeente hoewel er verbetering is te constateeren nog te veel werk in eigen beheer uitvoert, ter wijl toch aanbesteding mogelijk en gewenscht was. Door den heer van Kessel (R.K.) werd weer de groentemarkt ter sprake gebracht. B. en W. heb ben nu wel eenige verbeteringen ingevoerd, maar er blijft behoefte aan een grooter en beter ingericht marktterrein. Moet in het thans gemaakte streekplan ook geen bebouwingsplan opgenomen worden, anders is er immers kans, dat de eene gemeente gaat bouwen aan den rand van de andere. De heer Visser (C. H.) verheugde er zich over dat vrijwel de geheele raad bekeerd is tot de op vattingen die spreker al vele jaren geleden verkon digd heeft over werkverschaffing. Alleen de heer Castricum is consequent in zijn verzet gebleven. Toch meent spreker, dat er nog meer gedaan kan worden om objecten voor werkverschaffing te krijgen. Mevrouw Scheltema (liberaal) wees er op, dat het een algemeen belang is, dat automobilisten htm wagens niet in de straten laten staan, maar naar de parkeerterreinen rijden. M§ar dan is er ook veel voor te zeggen voor de eerste parkeeruren geen geld te eischen. Het is jammer dat de trottoirs op de Ged. Oude Gracht tijdens marktdagen gedeeltelijk bezet wor den door kramen. De bewoners klagen terecht. Is er iets bekend over het bestaan van onder- aardsche gangen te Haarlem die gebruikt zouden kunnen worden voor de luchtbescherming? Er is veel voor te zeggen voor het Paviljoen in den Hout een mooie waterpartij aan te leggen. De heer Me ij ers (S. D. A. P.) zei, dat alles ge daan moet worden om aan de werkloozen zooveel mogelijk arbeid te geven om daardoor geestelijke in zinking te voorkomen en dan niet steeds in werk verschaffing, want dit deprimeert verschillende menschen. De heer v. d. S t o r m had het beter gevonden als niet de Houtmarkt, maar de Hooimarkt was aange wezen voor het opslaan van fusten van de groen temarkt. Verjaag die slapte van Uw l zenuwen met SAN AT OGEN! „Tegenwoordig heb ik weer dat pret tige gevoel van onvermoeibaarheid, en zenuwstoornissen, die schadelijk op den bloedsomloop werken, zijn sedert het gebruik van Sanatogen uitgebleven", schrijft een bekend kansel redenaar uil N. Holland. Meer dan 25.000 doktoren spreken eveneens hun lof uit over Sanatogen en bevelen het aan als middel ter versterking van Uw zenuwen. (Adv. Ingez Med.) Het aanzien van de gemeente zal verhoogd wor den als bij het afbreken van huizen de in het ge zicht gekomen muren behoorlijk worden afgewerkt. Men moet maar eens in de Jansstraat er. op de Ged. Oude Gracht bij de Raaks gaan kijken. Kan op het middenterrein van de Papentoren- vest geen plantsoen gelegd worden? Hoe staat het met 'de plannen van de verhooging van de spoorbaan? zoo vroeg de heer v. d. V e 1 d t (R.K.). Als het nog lang duurt voor met de uitvoe ring van de plannen begonnen kan worden, moet bij de spoorwegovergangen een tunnel of overbrug ging gemaakt worden Ook de heer Geluk (V.D.) was nieuwsgierig naar den stand van zaken wat de spoorwegplannen betreft. Knnen de Spoorwegen het rangeeren niet zoo inrichten dat het sluiten der boomen tot het uiterste minimum beperkt wórdt. De heer van der Wall (C. H.) wees er op dat Openbare Werken in de laatste jaren veel werken heeft uitgevoerd. Spreker heeft respect voor de manier waarop de heer Reinalda zijn veel omvat tende taak uitvoert. De heer Bijvoet (R.K.), wethouder, deelde mede, dat B. en W. bereid zijn de quaestie van het kosteloos parkeeren gedurende de eerste uren nog eens nader te overwegen. De wethouder van Openbare Werken, de heer Reinalda (S. D. A. P.), wees de hulde aan hem gebracht terug aan het corps ambtenaren van Open bare Werken. B. en W. zijn bereid in overleg te treden met de Spoorwegen om den overlast bij de overwegen door het rangeeren zooveel mogelijk te beperken. Het is evenwel een terrein, waarop alleen de Spoorwegen zeggenschap hebben. Het is niet goed een tunnel bij de spoorwegover gangen te maken, want daardoor zou het werk der ophoog ing van de spoorbaan vermoedelijk ver traagd worden. Er is nog geen beslissing gevallen over deze ver hooging, maar het college van B. en W. heeft goeden moed. Het technische project is klaar, maar het moet aangevuld worden met een financieel project. Daarover wordt met de regeering overleg gepleegd. Bij de algemeene beschouwingen is voldoende gesproken over het vraagstuk der werkverschaffing Haarlem voert in verhouding niet veel werken in werkverschaffing uit. Alleen bepaalde werken leenen zich daartoe. Er is nog geen streekplan, met de bestudeerdng moet nog begonnen worden. Er is nog verschil van meening over de vraag of zoo'n streekplan ge wenscht is. Bloemendaal ging zelfs in beroep tegen het voornemen van Ged. Staten om de ver plichting aan de gemeente op te leggen mede te werken om tot zoo'n plan te komen. De groentemarkt wordt voorloopig nog niet van den Koudenhorn verplaatst. In de toekomst moet een markthal komen in de nabijheid van het ha ven. en industrieterrein. Reeds jaren van te vo ren moeten de particulieren die belang hebben bij de markt op den Koudenhorn er op rekenen, dat in de toekomst de markt verplaatst wordt. Zelfs moeten zij schade in de toekomst voorkomen. De belanghebbenden bij de groentemarkt heb ben om de Houtmarkt gevraagd voor* het plaatsen van fusten. In de praktijk moet blijken of dat goed gezien is. Spreker gelooft dat er op den duur geen klach ten meer zullen blijven bestaan over de inrichting van de markt op de Ged. Oude Gracht. Er is niets gebleken over het inderdaad bestaan van onderaardsche gangen, die aangewezen zouden zijn door een wichelroede-loopster. Eenige borin gen die Openbare Werken heeft uitgevoerd heb ben geen resultaat opgeleverd. Het bestaan der gemeene muren (gemeen in dubbele beteeken is) is een lastige zaak. Het zou de gemeente veel geld kosten om het aanzien te verbeteren. Meestal is het ook slechts voor enkele jaren. B. en W. zijn intusschen bereid dit vraag stuk nog eens te bekijken. Ook spreker zou graag in de stad eenige water partijen maken. Het moet evenwel betwijfeld wor den of er een voor het Paviljoen gemaakt moet worden. Er ligt een plan klaar om de Papentorenvest te verbeteren, maar.... er is geen geld voor, althans voorloopig niet. Er is een boekdeel wenschen en daar kunnen wij af en toe maar eens iets uit te voorsohijn halen. Bij de behandeling der posten drong de heer Visser (c.-'h.) er op aan om op het veld voor het Paviljoen te verfraaien. De heer Reinalda, wethouder, zei, dat dit terrein vooral gebruikt wordt door de kinderen uit het Rozenprieel om er te spelen. Zij hebben nu geen speelterrein, maar krijgen er binnenkort een aan den overkant van 't Spaarne bij de Buitenrust- brug. Dan kan het terrein voor het paviljoen op geknapt worden. BENOEMING. Tot onderwijzer aan de Linnaeusschool (Wilgen straat) werd benoemd de heer J. de Brie te Haar lem. Heden, Vrijdagmiddag wordt de behandeling der begrooting voortgezet. Dan is Onderwijs aan de beurt. Opstaan 's nachts, rheumatische pijnen, verllM van energie, gezwollen voeten, blazen onder de oogen, spit, pijn in de beenen. ittlon goed werken. At* 'oldoende uit het lichaam in zuurglften zien op, die Zorg. dat de afvi vloeibare afvalstoffen verwijderd wordon. ha zuurglften moeten uit Haal nog heden een flacon Foster'» Rugpijn Nieren Plllon. het middel dat speciaal op de betreffende organen werkt. Duizenden menschen. dia aan dergelijke verechljn- telen leden, getuigen, dat hun goede baat geschonken werd door FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN Dit modern, wetenschippell|k middel ver- krljgbasr In drie verpikklngen f I.-, f 1.75 en t 2— (Adv. IngezMed.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 10 FEBRUARI 1940. Progr. I. Hilversum II. Progr. II. Jaarsveld en Hilversum I. Progr. III. Keulen 8.00; Parijs Radio 8.20; Keulen 8.35; Pauze 9.20; Keulen 9.30; Pauze of diversen 9.50; Keulen 11.20; Pauze 11,50; Keulen pl.m. 12.00: Ned. Brussel 12.20; Keulen 1.50; Ned. Brussel 2.25; Motala 5.20; Ned. Brussel 6.05 Keulen 7.35; Deutsch- landsender 8.359.50; Ned. Brussel 9.20. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00; Engeland 9.20; Fransch Brussel pl.m. 1.00 Danmark Radio 1,50; Pauze of diversen 2.40; Engeland 2.50; Oslo of diver sen pl.m. 4.30; Danmark Radio 5.20; Pauze 5.35; Beromunster of diversen 5.40; Boedapest 6.15; Be- romunster 6.35; London Regional 7.05; Ned. Brussel 7.50; Engeland 8.20; Beromunster 9.20; Boedapest 9.30; Motala 10.05; Fransch Brussel 10.20; Pauze 10.30; London Regional 10.35. Progr. V. 8.00300 Diversen; 3.003.09 Scheve- ningen, Ber. Dep. v. Justitie; 3.097.00 Diversen; 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verzoek programma; 8.0012.00 Diversen. Per pak van 1 Kg.: 20 ct. - Per pak van 3 Kg.: 45 ct. De trein was juist bij 't station tot stil stand gekomen, omdat de deelnemers aan den Vlerdaagschen Afstandsmarscb uit Nijmegen meegekomen waren en hier moesten uitstappen. Dinges noch de man, die aan de noodrem had getrokken, wis ten, dat de trein hier toch zou stoppen. Voor het station was het een drukte van belang: men wachtte op het uitreiken der verschillende medailles, Dinges wist niet beter te doen dan zich bij de deelnemers aan den Vierdaagsche aan te sluiten. Trouwens, dat kon best, omdat hij er uitzag alsof hg zeer ver moeiende dagen achter den rug had. Het werd echter gekker toen de voorzitter van de commissie van ontvangst zich tot hem richtte en hem eens extra-lof toe zwaaide voor de kranige prestatie, welke hg geleverd had. De spreker vond dat Dinges, op zg'n leeftgd, aan iedereen ten voorbeeld ge steld mocht worden. En hg herhaalde voortdurend, dat het hem zoo'n groot ge noegen deed den heer Dinges, die niet alleen gevorderd in jaren was. maar die ook zijn extra-gewicht had mee te sleepen, de eerste medaille van den Vier- daagschen Afstandsmarscb te kunnen opspelden. Tivee heeren in de trm door JAAP STIGTER. ANNEER de tram 's middags omstre 12 uur van een der buitenwijken n het hartje van de stad toeging, dan men den stormloop op dit open! vervoermiddel steeds sterker worden. Al vrij sj dig deed zich een nijpend ruimtegebrek gev lenI De twee heeren van middelbaren leeftijd, in dit verhaal op den voorgrond zullen sta kwamen iederen middag weer met strakke onbewogen gezichten uit al deze roerselen te vt schijn: in een buitenwijk hadden zij hun plaa veroverd en zij stonden het aan niemand meer Al nam de stormloop nog zulke dreigende aft tingen aan; al waren sommige gezichten wrongen en wanhopig.... het tweetal, met r pels in hun voorhoofden en voorts toegerust i snorren, garibaldi's en wandelstokken was ernstig en te zeer in gedachten verdiept om maar aan deze kleine bewogenheden des da lijkschen levens het geringste aandeel te hebt Zij namen hun kaartje van den conduct bromden „dank-u" en staarden vervolgens v naar hun schoentoppen of naar het plafc Soms zaten zij tegenover elkaar; soms naast kaar, maar tusschen hen was steeds de leegte „elkaar-niet-opmerken". De een „deed" in hu! en zag in gedachten niets anders dan bouws! nen en visioenen van stalen vensters en re ningen de ander was boekhouder bij een briek in machine-onderdeelen en liet zijn dachten dwalen langs reeksen cijfers. Op een middag deed een van hen dicht v een halte, waar altijd een klein legioen met terhammenpapier frommelende jongelui insta datgene, wat de oogen van den ander van plafond af deed kwalenmet een stekem blik bleven zijn oogen op iets in lager regio: gevestigd. En dit warende sokken van i .anderen man aan den overkant. Het moge w derlijk klinken, maar het is toch zoo. De au had n.l. de beenen over elkaar geslagen, waard de eene broekspijp iets omhoog gegaan was een teer getinte sok in lente-blauw met een e gevoelig als smaakvol gestyleerd ruitje vrij lie Met een doffen blik werd naar deze heereni gestaard. Maar dit duurde slechts heel even: to doofde de bijzondere glans in de oogen van 4 ander en keek hij weer naar het plafond. Met o zekere trage gemoedelijkheid sloeg hij ook zijn beurt de beenen over elkaar en stak wat t dagend den eenen voet naar voren: boven bruine en royaal afgewerkte heerenschoen precies dezelfde sok zichtbaar. Datzelfde len blauw datzelfde ruitje Sedert dien tijd zag het tweetal elkaar wel. een bemerkte soms, dat de ander hem met f vlugge, wat stekende blik opnam en omgekee Het is niet precies uit te pluizen, hoe er tusscl twee menschen zonder woorden en zonder da; een zekere antipathie kan groeien. Of de gel! sokken hier de overheerschende rol gespeeld h ben, zal wel altijd duister blijven, maar het was er. Men stelde van elkaar in stilte vast dat ander een onmogelijken hoed droeg en zijn zicht het stempel droeg van een zeker misda element. Het liefst had men elkaar nimmerm teruggezien. Toen gebeurde dat, wat de maat volmaakte de daad kwam op de stille sfeer van vijandseh de kroon zetten. Het zij hier in het midden ge ten in hoeverre de omstandigheid dat men f ander op de teenen trapt een „daad" genoei kan worden, doch gezien de onderlinge verh( ding en het feit, dat het verzachtende „pardc in het geheel niet gesproken werd, had het beurde in elk geval de uitwerking van een da De geblesseerde partij plaatste koeltjes de opm king: „Is u een gentleman?" en toen zon u aan beide kanten op bittere wraak. Men reed weer naar het. centrum der stad en tram werd al voller en voller. Ineens stapte e schoone jonge vrouw binnen met dun-gestyleei wenkbrauwen en een uitdagenden trotse! mond. Gehuld in een nauw-sluitenden groer mantel en een coquet hoedje op glanzende blon krullen dit geheel „omzweefd" door een tei en idyllische seringengeur kwam zij in de tr: van boterham-kauwende jongelui, twee elk: hatende heeren en nog wat menschen als e wezen uit andere wereld. Zij vond nog ergens e plaatsje en een der heeren maakte het vaste p! op iedere totnogtoe gevolgde gedragslijn t spijt bij een volgende gelegenheid, indien di d'ame weerom mocht komen en de tram geh bezet zou zijn, haastig op te staan en zijn pla: aan te bieden Deze gelegenheid kwam reeds den volgend dag. De tram zat zoo vol, dat er bij wijze vi spreken geen kip meer bij kon. Doch bij dezelf halte als gisteren verscheen weer de moder fee die misschien als typiste ergens in de but op een kantoor werkte en keek uit naar e plaats. Nauwelijks had zij den neus om den hoek g stoken of de eene heer sprong onmiddellijk ove eind.doch zijn tegenstander volgde even sn De twee heeren boden bereidwillig hun plaats af. De een maakte een soort theatraal gebaar i zijn arm en zei: „Mag ik u mijn zitplaats aa bieden?" En de ander zei niets, maar stond w voorovergebogen met hoopvol wachtende oog op de vrijgekomen ruimte wijzend. Zij liep langzaam naar voren. Achter haar ve scheen een keurig gekleede jongeman met ei klein snorretje en een bamboestok. De schoone draaide zich half om. „Er is ook voor jou plaats, Herman", zei ze n een stem waaruit warme genegenheid sprak, zijn namelijk twee heeren opgestaan (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehoudei BIJZONDERE COLLEGES VOOR GEMOBIt SEERDE AMSTERDAMSCHE JURIDISCHE STUDENTEN De faculteit der rechtsgeleerdheid van de un versiteit van Amsterdam deelt ten 'behoeve ve alle gemobiliseerde Amsterdamsche juridiscl studenten mede, dat haar hoogleeraren bereid zi één dag per veertien dagen bijzondere coileg voor gemobiliseerde studenten te geven, indii hiervoor voldoende belangstelling blijkt te b staan. Zij noodigt derhalve diegenen onder de. studenten, die dergelijke bijzondere colleg (waarvoor geen collegegeld verschuldigd ls) zoi den willen en kunnen bijwonen, uit, zich ten spoi digste bij het bureau der universiteit aan te me den, onder mededeeling in welke vakken zij de gelijke colleges zouden wenschen te volgen. H ligt in de bedoeling der faculteit, dat a' deze bi zondere colleges op één en denzelfden dag, eet maal in de twee weken, zullen worden gegeven.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6