Xaatde B - Het nieuwe hoofdbureau van politie in gebruik genomen Geheime zitting over oplegging door Ged. Staten van vaststelling streekplan. VRIJDAG 9 FEBRUARI 1940 H A SR t EM'S DAG BEAD 9 Neutraliteit in de oogen der oorlogvoerenden. Een uiteenzetting van den Zweedschen minister van buitenlandsche zaken. STOCKHOLM, 9 Februari (Zweedsch Tel. Ag.) Minister van Buitenlandsche Zaken Günther heeft, sprekende over oorlogvoerenden en neutralen ver klaard dat men aan de kleine neutrale landen een houding toeschrijft van buitensporig belang. Hij haalde vervolgens de verklaringen van Churchill van 20 Januari en de reacties in de Duitsche pers daarop aan. Het neutraliteitsstandpunt uiteenzettende zeide Günther dat de Fransche pers beweert dat de neu tralen lafaards zijn, die niet durven vechten. An derzijds streven de Duitschers er naar aan te too- nen dat Italië niet neutraal is, doch zich slechts buiten het conflict houdt. Sommigen zijn zelfs van meening dat de Scandinavische landen niet volko men neutraal zijn, daar zij lid zijn van den Vol kenbond. Men staat tegenover verschillende lan den, die heel andere en vreemde opvattingen heb ben over het begrip neutraliteit. Sprekende over de middelen tot handhaving der neutraliteit herinnerde Günther er aan dat Enge land bij het begin van den oorlog heeft verklaard de neutraliteit van Zweden te willen eerbiedigen, zoolang deze door de vijanden van Engeland zou worden geëex-biedig'd. Dat wil zeggen dat de Engel- schen onze neutraliteit zullen eerbiedigen, zoolang wij tegenover Engeland een neutrale houding wil len en kunnen aannemen. Indien onze neutraliteit bijv. wordt geschonden door Duitschland door een aanhouding van schepen in de Zweedsche territo riale wateren, is het geen Duitsche aanval, welke voor het Engelsche standpunt beslissend is, doch ons gebrek aan goeden wil en macht een schending onzer neutraliteit tegen te gaan. Het is vooral zaak bereid te zijn de neutraliteit te verdedigen met alle noodzakelijke militaire middelen, hetgeen voor een land met een delicate positie als Zweden beteekent een verdediging van zeer grooten omvang en een voortdurenden staat van voorbereiding. De mijnramp in Henegouwen. Het vuur bedwongen. CHARLEROI 9 Februari (Belga). Vanmorgen zijn de laatste lijken der slachtoffers van de mijn ramp te Marchienne, welke zich nog in de schacht bevonden, naar de oppervlakte gebracht. Tevens wordt gemeld, dat men den brand thans bedwongen heeft. Het Duitsche legerbericht. BERLIJN 9 Februari (D. N. B.) Het opperbevel Van de weermacht maakt bekend: „Te Forbach is een eigen beveiligingsafdeeling in botsing gekomen met een tamelijk sterke groep vijandelijke verken ners. De vijand heeft daarbij verscheidene gevan genen verloren. Het luchtwapen is bij de controle in het grensgebied niet in contact geweest met den vijand. Sovjet-critiek op eigen regcering. LONDEN, 9 Februari. Radio Moskou heeft mede- Heeling gedaan van een artikel in de „Prawda", waarin critiek wordt uitgeoefend op de regeering. Volgens dit artikel zouden de meeste departemen ten niet in staat zijn gewichtige beslissingen uit te voeren. De bevelen van de communistische partij worden in de helft der gevallen niet uitgevoerd. In het bijzonder wordt critiek uitgeoefend op de volles- commissarissen voor handel en voor de lichte in dustrie. (United Press.) Zweden's actie voor de Finsche zaak. STOCKHOLM 9 Februari (Zweedsch Tel. Ag.). Steeds komen nieuwe blijken van sympathie van Zweedsche particulieren voor de Finsche zaak tot uiting. Een predikant in Gothenburg heeft gelden verzameld voor de aanschaffing van vijf ambu lanceauto's en is nu begonnen met de inschrijving voor een jachtvliegtuig. Binnen enkele dagen heeft hij reeds 240.000 kronen ontvangen. Het blad „Dagens Nyheter" juicht het voornemen warm toe om vakkundige werklieden en ingenieurs naar Finland te sturen ter vervanging van de Fin sche werklieden in de vitale industrie-bedrijven, zooals de metaalindustrie, teneinde de gebombar deerde en in brand geschoten huizen weer op te bouwen, alsmede in den landbouw. Gisteren zijn 300 Finsche kinderen en 50 Finsche vrouwen in Stockholm aangekomen. Ongeveer 6V2 millioen man in Frankrijk gemobiliseerd. De kosten een milliard franc per dag. PAiRIJS, 9 Februari (Havas)Leon Bailby meldt in Le Jour dat uit Engelsche bron over het Fransche leger inlichtingen zijn verkregen, welke tot nog toe niet in Frankrijk waren verspreid. Frankrijk heeft ongeveer 6V2 millioen man ge mobiliseerd. Dergelijke geweldige effectleven maken voor de schatkist uitgaven noodig van ongeveer een milliard franken per dag. DF. WAAL BIJ NIJMEGEN NIJMEGEN. 9 Februari. De toestand van de Waal voor Nijmegen was vanmiddag om een uur ten aanzien van de ligging van het ijs onveran derd. Er is evenwel een vrij sterke was. Keulen seinde vanochtend 78 c.M. was en Nij megen had in den ochtend 36 c.M. was, bij een stand van 11.63 plus N.A.P. De Lagekade is thans geheel overstroomd en het water is tot op 1 a 2 Meter de huizen genaderd. Het ijs, dat nu reeds op Lagekade ligt, zal, wanneer het gaat kruien, tegen de huizen schuiven. Het verkeer langs de kade is van het Waalplein bij de electrisohe centrale tot aan de Lindenberg omgelegd, mede op advies van den Waterstaat. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 9 Februari. Bevallen: 7 Febr.: J. .T. M. Goris-de Vrede, z. H. P. M. Boersema-Schoonebeek, d. 8 Febr. A. H. van Huizen-van Gastelen, d. C. van Galen-de Boer, d. G. M. van der Poorte-Bernard, z. S. de Jong-Jonk, z. M. M. Mast-Venema. z. 9 Fèbr. M. Aarts-Comello, z. Overleden: 7 Febr.: A .M., 3 j., d. van A. H. Keijer. Gen. Cronjéstraat. 8 Febr. J. A. Fernim, 60 j.. Kenaustraat. M. E. Alderlieste-van Zan ten. 70 j., Celebesstraat. L. C. 15 m., zoon van J. H. Oostrom, Rozenprieelstraat. J. van Kam pen, 72 j., Kampersingel 9 Febr.: G. Lammers 68 Hazepaterslaan. Daladier over actie der Gestapo. PARIJS 9 Februari. Daladier deed heden in de Fransche Kamer voorlezing van een onlangs bij een huiszoeking in beslag genomen vragenlijst, waarop agenten der Gestapo in Frankrijk antwoord moeten geven. Agenten van de Gestapo moeten zeggen of Daladier geliefd is bij het volk, hoe het met zijn prestige staat, wie zijn tegenstanders zijn, hoe het vertrouwen van Frankrijk in de Arabische wereld is, welke beteekenis. de Fransche politie heeft. Zij moeten de gestelde vragen direct beantwoor den, aldus voegde Daladier hieraan toe. Valsche nmntersinstallatie bij recidivist aangetroffen. AMSTERDAM, 9 Februari. De rechtbank, ge presideerd door mr. J. Boon, behandelde vandaag een strafzaak tegen een 41-jarigen Amsterdam- schen kunstschilder, verdacht van het in voorraad hebben van 'voorwerpen en stoffen, waarvan hij wist dat ze bestemd waren voor het maken van valsch geld. De man heeft reeds zeer veel veroordeelingen achter den rug. Volgens den Officier van Justitie, mr. C. J. van Arkel, stond het vast dat verd. bezig was zich te bekwamen in het maken van valsoh geld. In ver band ook met veróachte's verleden eischtè het O. M. twee jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. W. B. Meyboom was het niet met den Officier eens: z.i. was het inbeslaggeno- mene grootendeels ongeschikt voor het namaken van geldstukken. In ieder geval kan alles ook voor andere dingen gebruikt worden. Pleiter drong op vrijspraak aan. De rechtbank zal op 23 Februari vonnis wijzen. DE COMMUNISTEN EN FINLAND. In verband met het feit dat de communisten in den Haarlemschen gemeenteraad geïnterrumpeerd werden door soc. democratische raadsleden over het optreden der Sovjet Unie tegen Finland, heeft de af deeling Haarlem van de Communistische Partij de sociaal democratische raadsfractie uitgenoodigd op de openbare vergadering te komen die op 12 Februari in het Gem. Concertgebouw gehouden wordt, waar de heer K. Beuzemaker, voorzitter der partij, zal spreken over het standpunt van de com munisten inzake den imperialistischen oorlog en de hulp die de Sovjet Unie aan de Finsche Volksregee- rir.g biedt zal verdedigen. Aan een spreker van de soc. democraten wordt een spreektijd van een uur aangeboden. Het bestuur der soc. dem. raadsfractie had dit ver zoek nog niet ontvangen, maar ons werd medege deeld dat het zeer waarschijnlijk is dat de uitnoodiging niet aanvaard zal worden. Merwedekanaal opengebroken. De als ijsreker ingerichte sleepboot „Wilhelmina Goedkoop" heeft Donderdag met goed succes den strijd tegen het ijs in het Merwedekanaal aange bonden. Om zeven uur 's morgens vertrok de boot naar den ingang van het kanaal, waar eerst de syphon werd opengebroken. Daarna waren de sluiskolken aan de beurt en vervolgens werd twee maal op en neer naar de eerste pont gevaren. Toen daar het ijs los zat onderging het stuk tot de twee de pont eenzelfde behandeling. Dan werd de tocht voortgezet, met het resultaat, dat tot Nigtevecht, nabij de kleine Vechtsluis het Merwedekanaal weer bevaarbaar is geworden. De „Wilhelmina Goedkoop" is daarop naar Am sterdam teruggekeerd. Het plan is hedenochtend om vijf uur van Amsterdam naar Nigtevecht te vertrekken, om het ijsbreken te hervatten. Daar is het ijs minder dik dan bij Amsterdam. Het eerste stuk, dat de boot te breken kreeg, leverde zwaar werk. De „Daniël Goedkoop" is er gistermiddag in ge slaagd de zijkanalen en vaarten, welke naar de tal- looze loodsen en opslagplaatsen van den Zaandam- schen houthandel leiden,, open te breken en weer bevaarbaar te maken. De schuiten, welke het hout van de zeeschepen hierheen brengen, waren door de vorst tot werkloosheid gedoemd, doch kunnen het werk thans heiwatten. Het ijs was zeer dik. Meer dan eens zaten de vaarten tot den bodem dichtgevroren. BEGRAFENIS M. A. VERDEL. Hedenmiddag had op de Algemeene Begraaf plaats te Heemstede de teraardebestelling plaats van wijlen den heer M. A. Verdel, vooraanstaande figuur in den Haarlemschen Melkhandel. De belangstelling was buitengewoon groot; tal rijke organisaties waren vertegenwoordigd. In de aula werd het woord gevoerd door den heer J. Tammes namens den Haarlemschen melk handel en de commissie van bijstand van de Ne- derlandsche Zuivelcentrale. Verder sprak de heer Siewerts namens de Al gemeene vereeniging voor melkvoorziening. De heer Bomda voerde het woord als vriend en de heer Greebe namens het personeel. Ds. H. E. Beker sprak een stichtelijk slotwoord. Aan de groeve bad ds. Beker het Onze Vader. Een zoon van den overledene dankte voor de belang stelling. VERLENGING EXTR A-BRANDSTOFFEN - BIJSLAG. 's GRAVENHAGE, S Februari. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld dat hij termen aanwezig heeft ge vonden den termijn, gedurende welken de extra brandstof fentoeslag wordt verstrekt, met "nog een week te verlengen. BRIDGECLUB HAARLEM-NOORD. Voor de clubkampioenschappen 1940 zijn in geschreven ruim 50 deelnemers. De stand Is tot heden: Mevr. Brave—heer van Alpen 5 gesp., 62 matchp., heeren BrouwerBeijer 6. 55, heeren AppelboomDijkman 6. 54'. 2. heeren KeurVan Es 6. 54; dames WiegminkMulder 552, heer en mevr. Koeyers 5, 51V2, de heeren S. Gaus— Brasser 5, 5IY2 en heeren KlaseboerZijlstra 5. 51. 7 Februari j.l. is een onderlinge Scheve- ninger gespeeld. Uitslagen zijn: N-Z-lijn: heeren: F. GausSmn 49V», Bras serZijlstra 47, VeeningsScheaffer 39. Mar tinEvenlaars 39 en SchreuderSchut 26'/s. O—W-lijn: heeren: v. d. WeijdenGroene- berg 47V2; BrouwerBeijer 43, KeusVan Es 42Vs, Van Aakster—Robbé 34V2 en Nieman— Meijboom 301/2. Officiëele opening op 29 Februari tV*v| T -a - H v'." •-' m*- pk ft "r 4r VELSEN Vrijdag In alle stilte is dezer dagen het nieuwe hoofdbureau van politie in gebruik genomen; het Willemsplein heeft als Scotland Yard van IJmuiden afgedaan en het Tiberiusplein is daarvoor in de plaats gekomen. Met de tradi tie, die IJmuiden kende als plaats van het centrale politiegezag is gebroken en niemand heeft daarvan feitelijk iets gemerkt dan al leen degenen, die mee verhuisd zijn. De tijden zijn wel veranderd. Tien jaar geleden zou het denkbeeld, het commissariaat van politie van het Willemsplein naar een plaats, een half uur ten Oosten daarvan gelegen, over te brengen, een storm van protesten hebben doen opwaaien. En heeft het dit ook gedaan, want tegen dit denkbeeld, dat wijlen burgemeester Rambonnet voor het eerst in een reorganisatieplan opnam, is ook inderdaad van vele zijden verzet gekomen. Maar sindsdien is er veel veranderd, wat blijkt uit het feit, dat er feitelijk weinig bezwaren wer den gehoord tegen het plan, een nieuw hoofdbu reau aan het Tiberiusplein te bouwen. Overigens blijft er een bureau met een flinke bezetting op het Willemsplein achter, zoodat het gemis niet al te zeer gevoeld zal worden. Het spreekt vanzelf, dat een belangrijke gebeur tenis als het gereedkomen en ingebruiknemen van een gebouw, dat zulk een belangrijke plaats in het gemeenteleven inneemt, niet zonder meer voorbij wordt gegaan Natuurlijk komt er een officieele opening en deze zal plaats vinden op Donderdag 29 Februari a.s. Dat wordt dus een be langrijke datum in de geschiedenis onzer gemeen te, want de behoefte aan een nieuw politiebureau (dat inmiddels „hoofdbureau van politie is gewor den", omdat Velsen een gemeente van bijna 50000 inwoners werd) is al zoo oud en over de noodza kelijkheid. een nieuw te bouwen is al zooveel ge sproken, dat nu het er eindelijk van gekomen is. er zooveel te meer aanleiding is, de opening met een officieele plechtigheid, al of niet met eerewijn, ieren. Het oude en het nieuwe. We zullen ons niet aan een vergelijking tusschen het oude en het nieuwe gebouw wagen, want dit zou niet minder dan een profanatie zijn: het oude is niets, het nieuwe is alles, het oude is een ver zameling hokken, het nieuwe is een modern ge bouw waar licht en lucht in overvloed is, behalve misschien in enkele kleine vertrekken, die be stemd zijn om als tijdelijk verblijf te dienen voor degenen, die om de een of andere reden niet vrije lijk rond mogen loopen. Er wordt over de architectonische kwaliteiten van het gebouw natuurlijk verschillend geoordeeld en wij kunnen heel goed begrijpen, dat velen slechts met moeite kunnen wennen aan de zeer strakke lijnen van dit groote gebouw. Breedvoerig is er over gediscussieerd en ons standpunt, dat het gebouw een sieraad voor dit deel der gemeente zou worden, heeft heel veel bestrijding ontmoet. Maar nu het gebouw gereed is durven we onze Dorspronkelijke meening met nog meer vrijheid te uiten. Ongetwijfeld kon het mooier. En dan denken we bijv. aan het politiebureau in Alkmaar. Maar als men het gebouw aan het Tiberiusplein met een zuiver oog wil beschouwen en naar waarde schat ten, dan moet men dit doen met een visionairen blik op het krot van het Willemsplein aan den een en en de bijna leege gemeentelijke schatkist aan den anderen kant. En daarbij denken, dat het nieuwe politiebureau van Velsen een product is, niet van de 20e eeuw, maar van het 10e jaar van de crisis, een jaar als vele vorige, waarin de ge meente alle vrijheid om over haar middelen te be schikken mist. Het gebouw draagt het stempel van dit alles in zooverre, dat het elke architectonische buitenspo righeid mist. Het is strak van lijn, maar deze strakheid van lijn wordt door het torengebouw en de enkele boogvensters voldoende gebroken om er alle stijfheid aan te ontnemen. En bovendien en dit is een zeer voornaam ding vindt men achter de ongeveer 60 ramen in vóór- en zijgevel dienst- lokalen, die met al hun eenvoud rijk zijn, verge leken bij die van het Willemsplein. De buitengewoon goed geslaagde foto, die we '•.ierbij plaatsen is van zeer recenten datum. Raad Heemstede. Raad gaat niet in hooger beroep bij de Kroon. Vergadering van den Raad der gemeente Heem stede op Donderdagmiddag, onder leiding van den burgemeester, jhr. J. P. W. van Doorn. Afwezig de heeren Kamerbeek en Stomps. Sluiting van kapperszaken Ingekomen is een adres van 18 Januari 1940 van de besturen der afdeelingen Haarlem van den Nederlandschen Kappersbond en den RK. Bond van Kapperspatroons St. Franciscus van Assisië, houdende verzoek namens de overgroote meerder heid in de Gemeente Heemstede gevestigde kap pers, te willen bevorderen, dat er te Heemstede komt een verordening in afwijking met art. 2, tweede lid, onder c der Winkelsluitingswet 1930, waarbij wordt bepaald dat kapperszaken in deze gemeente gesloten moeten zijn op Zaterdag vóór 5 uur des voormiddags en na 9 uur des namid dags, voor zoover het betreft het verrichten van kappers- en barbierswerkzaamheden. Naleving bestcksvoorwaarden Voorts is Ingekomen een adres van 26 Januari 1940 van de afdeeling Heemstede van den Alge- meenen Nederlandschen Bouwarbeidersbond: waarbij wordt medegedeeld, dat de besteksvoor- waarden voor den bouw van een zestal schuilkel ders wat betreft de naleving van de Landelijke Collectieve Arbeidsovereenkomst niet zijn na geleefd. B. en W. stellen voor. dit adres voor kennis geving aan te nemen en aan adressante mede te deelen dat het in hun bedoeling ligt. in het ver volg in de bestekken van de gemeente de vol ledige bepalingen van het collectief arbeidscon tract voor de bouwbedrijven van toepassing te verklaren. Wordt goedgekeurd. Ontheffing eischen dranklokaliteiten B. en W. stellen voor, ontheffing van de eischen voor dranklokaliteiten te verleenen ten behoeve van de cantine aan de Heemsteedsche Dreef en van het R.K. Militair Tehuis (verlof A.) De heer von Meyenfeldt (A.R.) vindt niet dat de bijzondere omstandigheden hier het maken van een uitzondering wettigen. De voorzitter meent dat er geen bezwaar tegen kan zijn. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aan genomen, met aanteekening dat de heer von Meyenfeldt tegen is. Streekplan Kennemerland-Zuid B. en W. adviseeren den Raad. geen beroep in te stellen tegen het besluit van Ged. Staten van 10 Januari j.l. waarbij zij aan Heemstede de ver plichting opleggen, gezamenlijk met de andere betrokken gemeenten te komen tot vaststelling van een streekplan voor Kennemerland-Zuid. Verder adviseeren B. en W., hen te machtigen de noodige maatregelen te treffen tot uitvoering van genoemd besluit. Ter behandeling van dit punt der agenda gaat de Raad op verzoek van den heer Bakhuizen van den Brink in geheime zitting. Na heropening der openbare zitting deelt de voorzitter mede, dat de Raad zich vereenigt met het advies van B. en W. De Raad gaat dus niet in hooger beroep. Verkoop grond „Valkenburg". B. en W. stellen den Raad voor, hen te mach tigen voor de gemeente te verkoopen aan den heer J. Jonge Poerink te Heemstede een oouw- terrein groot 420 M2., aan de Westzijde van de Zomerlaan, bij de Lentelaan, voor 9.- per M2. Goedgekeurd. Het sneeuwruimen. Dr. M u 1 d e r (Vrijz.) wil geen verwijten richten tot O. W., maar klaagt er over, dat de trottoirs in de vorstperiode in zeer slechten toestand wa ren en zijn. De burgerij heeft zich weinig ge stoord aan de Politieverordening, die het strooien van zand, asch of turfmolm op de trottoirs tegen de gladheid voorschrijft De politie behoort de burgerij daartoe te dwingen, Spr zou willen voor stellen in de Politieverordening een bepaling op te nemen, waarbij de burgers verplicht worder te zorgen dat in dagen van sneeuwval over een breedte van één meter vóór hun perceel de sneeuw onmiddellijk nadat die gevallen is. wordt opgeruimd. De voorzitter zegt dat inderdaad de bur gerij zich weinig aan de Politieverordening en aan sprekers oproeping aan de burgerij tot mede werking heeft gestoord. Een toevoeging aan de Politieverordening als dr Mulder zou willen, kan worden overwogen. De heer v. d. Linden (RE.) wijst op het ge vaar van het zich laten vervoeren met sleden die aan rijdende auto's zijn verbonden De voorzitter zegt dat dit door de politie verboden is en dat zelfs een keer een slede in zulk een geval in beslag is genomen. De heer D e T e 11 o (S.D uit er zijn voldoening over, dat de politie in de moeilijke vorstperiode soepel tegenover de burgerij is opgetreden. De heer Van der Erf (R.K.) brengt lof aan O.W., maar zegt dat men op hoofdwegen niet- hinderlijke sneeuw, die op hoopen lag wegruim de. terwijl men in nauwere straten waar de sneeuw zeer hinderlijk was (b.v de Indische buurt) deze liet liggen. Wethouder Jonckbloedt (R.K.) vestigt er de aandacht op, dat eerst gezorgd wordt voor de hoofdstraten De zaak van het sneeuwruimen is een zeer moeilijke in een uitgebreide gemeente als Heemstede. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. (Versche visch). Tarbot 245—225 ct. per K.G. Tong' 225130 ct. per K.G. Heilbot 170 ct. per KG Groote schol f 26f 22 per 50 K.G. Middel schol f 25—f 21 per 50 K.G Zetschol f 36—f 26.50 per 50 K.G. Kleinschol f 30—f 15.50 per 60 K.G. Bot f 20—f 10 per 50 K.G. Schar f 14—f 7 per 50 K.G Groote schelvisch f 39 per 50 K.G. Middel schelvisch f 38 per 50 K G. Kleinmiddel schelvisch f 35f 30 per 50 K.G Kleine schelvisch f 30f 17.50 per 50 K.G Groote gul f 27 per 50 K.G Heine gul f 23—f 17 50 per 50 K.G. Vyting f 12—f 8 per 50 K.G Kabeljauw f 118—f 61 per 125 K.G. Leng f 1.80 per stuk. Koolvisch f 1.20f 0.53 per stuk. besomming trawlers: Alma IJM 44 190 manden f 3530. Loggers: KW 162 f 3780. Kotters: HD 25 f 530. TX 29 f 460. De heer Disselkoen (S.D.) vraagt, hoeveel menscheu in tijdelijken dienst aan het sneeuw ruimen zijn gezet Wethouder Jonckbloedt (R.K.)Voortdu rend 50 man met de noodige wagens. De voorzitter herinnert er nog aan. dat op den Zondag, toen de wegen zoo ontzettend glad waren, 3 a 4 wagens zand zijn gaan strooien in de gemeente, waarbij geen straat overgeslagen werd en wethouder Jonckbloedt deelt mede, dat door O. W. zelfs in den nacht en in den vroe gen morgen aan de gladheidsbestrijding is ge werkt. Nieuwe Burgerwacht? De heer Rijkes <Lib.) heeft in Haarlem's Dagblad gelezen dat Heemstede een nieuwe Bur gerwacht zal krijgen en dat aan die Burgerwacht subsidie zal worden toegekend. Spr. vraagt of dit juist is. De voorzitter: Dat bericht Is juist. De heer Rijkes: Wij zullen hier dus spoedig meer van hooren? De voorzitter antwoordt bevestigend. Hierna wordt de vergadering gesloten. De bevolking neemt toe. De vestiging was in de laatste maanden vrij groot. Op 1 Januari 1939 bestond de bevolking uit 9291 mannen en 10.227 vrouwen, totaal 19.518 In den loop van het jaar werden geboren 175 jongens en 167 meisjes, totaal 342. Er overleden 59 mannen en 81 vrouwen, tGtaal 140. In de gemeente werden inge schreven 1256 mannen en 1854 vrouwen, totaal 3110, terwijl naar elders vertrokken 928 mannen en 1433 vrouwen, totaal 2361. De bevolking bestond op 31 December uit 9735 mannen en 10.734 vrouwen, totaal 20.469. De totale toeneming bedroeg 444 mannen en 507 vrouwen, tezamen 951. Deze vermeerdering met 951 is belangrijk grooter dan die van de voorafgaande jaren. Van 1934 tot en met 1938 nam het zielental resp. toe met 690, 773, 790, 598 en 259. Ook procentueel was de stijging van het inwonertal zeer bevredigend, zij bedroeg over 1939 n.l. 4.87 pet., tegenover in de voorafgaande vijf iaren 4.04, 4.33, 4.23, 3.10 en 1.34 pet. Een aanmerkelijk deel van den bevolkingsaanwas moet aan administratieve oorzaken worden toege schreven, maar daarnaast is toch ook de vestiging in de laatste maanden van het jaar vrij groot geweest. Uit Haarlem's Gemeenteraad. BEGROOTING VOOR 1940. (Zitting van Vrijdagmiddag) Hedenmiddag werd de behandeling der be grooting voortgezet. Nu was het lioofstuk Onderwijs aan de orde. Mevrouw van Eek—Th iel (V.D.) hoopte dat eindelijk de positie van personeel bij het voorbereidend onderwijs wat verbeterd zal wor den. Een teleurstelling was dat de leerlingenschaal bij het L.O. nog niet verbeterd is. Spreekster hoopt dat de regeering alsnog op haar afwijzend besluit zal terugkomen. De uitgaven die daarvoor noodig zullen zijn staan gelijk aan een of twee dagen mobilisatie. Belangstelling verdient een punt voor onder wijsvernieuwing dat aangegeven kan worden als „opvoeding en democratie". Aan het kind moet, natuurlijk in bescheiden vorm. reeds iets geleerd worden van de groote beteekenis die ge legen is in het behoud onzer democratische staatsinrichting. Is het niet mogelijk om, nu de militairen op verschillende scholen beslag gelegd hebben, ba rakken te bouwen om weer meer beschikking te krijgen voor onderwijs. Onderwijsbezuinigingen zijn verslechteringen zoo stelde de heer Klein (R.K.) vast. Wij zijn overtuigd, dat als het mogelijk is. de wet houder zal komen met verbeteringen. Een daarvan is al de verbetering van de sala rissen van het personeel bij het voorbereidend onderwijs, die nu ter sprake komt. (De zitting duurt voort.) VERBETERING VAN HET LOT DER BLINDEN. Donderdag 7 Febr. hield de Vereeniging tot verbetering van het lot der blinden in Neder land en koloniën, afdeeling Haarlem en om streken, haar jaarlijksche leden-vergadering ten huize van haar voorzitter, den heer Joh. Wild schut. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mej. C. A. Doorn, sprak een gevoel van groote dankbaar heid voor de medewerking die de vereeniging van zoovelen ondervindt, waardoor zij in staat is licht te brengen in het leven van de blinden. Groote bedragen werden uitgegeven voor klee ding, levensmiddelen, brandstoffen, hulp in de huishouding, enz. Mevrouw E. E. JonkheidPeereboom bedankte als bestuurslid; haar werd dank gebracht voor het werk dat zij gedaan heeft. Tot haar opvolg ster werd benoemd mevrouw J. H. G. Vitringa. Het financieel verslag van mej. A. I. Cool was met groote zorg vastgesteld en door een kas- commissie nagezien en accoord bevonden; het le dental is iets achteruit gegaan. Vol goeden moed gaat het bestuur het nieuwe jaar in. BLOEMENDAAL Burgerlijke Stand. Bevallen: H. P. van der Mooren—van der Mije d.; A. BolsenbroekKossen d.; A. BeersPoen z J. A. WaasdorpRolvers z. Ondertrouwd: D. Matzer en A. M. van Vliet; G. de Vries en M. C. B. van der Bijl Getrouwd: Geen. Overleden: M. van den Berg, echtge. van H. Beekman 60 j.; W. Boer 81 j.; G. de Lang 78 j.; E. M. Roozen 67 j. VOOR HET ROODE KRUIS. De In deze gemeente gehouden collecte ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis, heeft opgebracht f 1607. Een mooi bedrag.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7