Verliezen der Russen bij Summa, het Ladogameer en Raate. NIEUWS IN 'T KORT. Ifcfesir—-AariuM VRIJDAG 9 FEBRUARI 1930 HXXREEM'S D'A'GB'EKÜ I HET FINSCHE LEGERBERICHT: IxdwuiMes. paxachutesp'Ungets geuangen genomen. Het Finsche legerbericht van Donderdag luidt: „Te land: Op de Landengte van Karelië is de vijand druk blijven uitoefenen op den Summa sec- tor, hoewel op 7 Februari niet zoo hevig als op de 1 vorige dagen. Twee keer is de vijand tot den aanval I overgegaan doch beide keeren werd hij afgeslagen, vier tanks werden vernield. Naar thans is komen vast te staan, hebben op 6 en 7 Februari verscheidene divisies, gesteund door veel artillerie, tanks en vliegtuigen, deelgenomen aan de aanvallen. Naar schatting heeft de vijand op 6 Februari omstreeks duizend man verloren. In het gebied van het Ladogameer hebben de Finsche troepen een aanval van den vijand, welke werd gesteund door artillerie en tanks, afgeslagen. In den loop van den dag is een afdeeling, welke beschikte over vier tanks, een pantserwagen, enkele stukken zwaar geschut en meer dan zestig auto's, vernietigd. In de richting van Kuhmo hebben de Finsche troepen een vijandelijk detachement ter sterkte van ongeveer een bataljon, dat poogde over de grens ten zuiden van Raate te overschrijden, ver- nietigd. De vijand verloor 250 man en de Finsche t troepen maakten veel infanteriewapens en ander materieel buit. Aan de andere sectoren van het front activiteit van artillerie en patrouilles. Ter zee: Aan de oostkust van de Finsche Golf en aan de noord-oostkust van het Ladogameer heb ben de kustbatterijen de operaties te land gesteund. In de lucht: De Finsche luchtmacht heeft ver kenningsvluchten en defensieve vluchten gemaakt. Op verschillende plaatsen werden vijandelijke afdeelingen gebombardeerd, alsmede concentraties van vachtauto's. In het oorlogsgebied kwamen kleine vijandelijke gevechtspatrouilles in actie, zij bestookten de troe- I pen met mitrailleurvuur. I Het achterland: De vijand heeft een aantal dorpen gebombardeerd, alsmede de stad Kajaani, waar verscheidene branden zijn uitgebroken. Volgens tot nu toe ontvangen berichten zijn twee personen ge dood door de bombardementen. Gedurende den dag zijn verscheidene vijandelijke patrouilles gevangen genomen, toen zij met para chutes uit vliegtuigen sprongen. De mannen waren gekleed in Finsche militaire uniformen. Volgens bevestigde berichten heeft de vijand 7 Februari vier vliegtuigen verloren. Verder is het wrak gevonden van een toestel, waarvan eerder was gemeld, dat het vermoedelijk verloren was." Het Russische legerbericht. Het hoofdkwartier van het militaire district Le ningrad maakt bekend, dat de vijandelijkheden Donderdag beperkt zijn gebleven tot bedrijvigheid van verkenners. Botsingen tusschen vooruitgescho ven infanterie-eenheden welke zich de laatste paar dagen hebben voorgedaan op de Landengten van Karelië hebben geleid tot de bezetting door Sovjet troepen van het versterkte gebied van Hotinen, in het district Summa. In den sector tusschen het Ladoga-meer en Su- vantojarvi hebben de Sovjet-troepen vijf uit ge wapend beton opgetrokken artillerieforten ver overd. In beide gevallen leed de vijand groote verliezen. De Russische luchtmacht heeft met succes militaire doelwitten gebombardeerd." De meening van Citrine. Sir Walter Citrine van het Britsche Verbond van Vakvereenigingen heeft over zijn tocht naar Scan dinavië in een interview o.a. gezegd: „Ik heb uit Finland den blijvenden indruk mee genomen van een vastberaden, intelligent en moe dig volk, De intelligentiestandaard onder het volle vormt een van de hoogste, die ik in Europa ont moet heb. Onwillekeurig komt men onder den in- j druk van hun subliem vertrouwen. Zij hebben de risico's, die tegen hen zijn, aanvaard en ofschoon de overmacht tegen hen zeer aanzienlijk is geloo- ven zij, dat ze wanneer zij de hulp krijgen, die zij vol vertrouwen verwachten van andere landen, i zooals het onze met succes weerstand kunnen bie- 1 den aan den aanval. De behoefte aan verderen bij- I stand is zeer groot en hoogst dringend". Talrijke Italianen willen in Finland vechten. ROME, 9 Febr. De Finsche gezant alhier, Eero Jarnefelt, heeft een exclusief onderhoud toegestaan aan den correpondent van de United Press. In dit interview heeft de gezant o.a. gezegd dat meer dan I 5000 mannen uit alle rangen en standen en van ver schillende leeftijden de Finsche legatie verzocht hadden om als vrijwilligers in de Finsche lucht macht of het leger te worden opgenomen. Nog steeds blijven de aanvragen binnenstroomen en deze be- I loopen dagelijks meerdere honderden. Het record cijfer was 350 aanvragen in één uur. De gezant ont kende echter dat de Finsche legatie vele visa zou hebben verleend aan Italianen, die naar Finland gingen. Hij zeide dat zulks slechts aan enkele Ita lianen, zooals journalisten, was gegeven, die met speciale permissie van de Italiaansche regeering vertrokken waren. Behalve de legatie ontvangen de Finsche consulaten eveneens een groot aantal aan- Ontploffing in munitiefabriek in Italië. Vijf dooden In de omgeving van Turijn gelegen dynamiet- en kruitfabriek Vallin di Aviglana is een ontploffing ontstaan, waarbij vijf personen gedood en twee ge wond werden. De ontploffing werd veroorzaakt door een weigeren der machine voor de automati sche vervaardiging van patronen. Neder! aiulscli vaartuig redt opvarenden van Franscli scliip. „Marïe Dawn" liep op de Noordzee op een mijn. Het Fransche s.s. „Marie Dawn", groot 2956 ton, is op de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken. De uit 29 koppen bestaande be manning, meerendeels Senegaleezen, werd ge red door een Nederlandsch stoomschip, dat de mannen later op een Engelsch schip overzette. Een der schipbreukelingen overleed aan boord van het Nederlandsche schip. De mannen wer den in een haven aan de Engelsche oostkust aan land gebracht, waar een Senegalees in het ziekenhuis werd opgenomen. Een der opvaren den vertelde, dat voor zij op een mijn waren ■geloopen een Duitsch vliegtuig over hen heen was gevlogen, echter zonder een aanval te ondernemen. vragen. Het aantal aanvragen aan de consulaten gericht overtreft de vijfduizend. Eero Jarnefelt voegde eraan toe dat hij zeer geroerd was door dit bewijs van sympathie van de zijde der Italianen. Hij zeide: „Aangezien de Italiaansche paspoorten sedert het begin van den oorlog, met enkele uitzonderingen, zijn ingetrokken zijn wij niet in staat aan de aan vragen voor visa te voldoen." Jarnefelt voegde tenslotte nog aan zijn verkla ringen toe dat hij uit niet-officieele bronnen verno men had dat een aantal Italianen bij het Finsche leger strijden. „Maar," zoo zeide hij glimlachend, „ik heb geen idee hoe ze daar zijn gekomen. Ik ben bevreesd dat die arme jongens, die aan dit zonnige klimaat gewend zijn, het daar erg koud zullen heb ben." (United Press). Duitsche stemmen over de neutrale scheepvaart. Geadviseerd wordt de oorlogszone om Engeland te vermijden. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft met be trekking tot de neutrale scheepvaart: „Wie zich in de oorlogszone begeeft, te land of ter zee, moet zelf welen, wat hij doet. De Duitsche rechtsopvat ting is zoo overtuigend dat zelfs critische neutrale stemmen er geen zakelijke argumenten tegenover kunnen stellen, doch zich in ergerlijke commen taren op de humaniteit beroepen. In-humaan is, aldus het blad, de door Engeland afgekondigde oorlog tegen vrouwen en kinderen en de willekeu rige contrabandelijst der Engelschen". Het blad raadt daarom den neutralen aan, naar het voor beeld van president Roosevelt, het varen hunner schepen in de oorlogszone om Engeland te ver bieden. De Börsenzeitung betoogt dat de Britsche admi raliteit de neutrale schepen voor de controle zon der rechtsgrondslag naar de oorlogszone sleept. Engeland lokt neutrale schepen naar Britsche con- vooien of neemt ze in Britsche charters zonder den beloofden steun te kunnen garandeeren. Het is volgens dit blad onbegrijpelijk, waarom de Britsche „gruwelpropaganda" over aanvallen door Duitsche duikbooten, niettegenstaande zij herhaal delijk is ontzenuwd, steeds weer wordt overgeno men. Labourpartij zet haar standpunt uiteen. Fransche aanspraken op veiligheid zullen eenmaal in overeenstemming moeten worden gebracht met de Duitsche aanspraken op gelijkheid. De Engelsche arbeiderspartij heeft een verkla ring gepubliceerd over de oorlogs- en vredesdoel einden, waarin o.a, gezegd wordt: De arbeiderspartij is er van overtuigd dat de ge allieerden niet in vredesonderhandelingen dienen te treden dan met een Duitsche regeering, die niet allëen bepaalde daden van herstel toegezegd, doch inderdaad ook ten uitvoer gelegd heeft, waaron der het hergeven van de vrijheid aan het Poolsohe en het Tsjecho-Slowaaksche volk en het terug trekken van de Duitsche strijdkrachten en politie. Aan het Duitsche volk behoort de garantie te wor den gegeven, dat bij de algemeene regeling na den oorlog de rechtvaardige en werkelijke belangen van alle volken, ook die van het Duitsche volk, ge ëerbiedigd zullen worden. Dit zal niet de laatste oorlog zijn, tenzij wij er aan het einde van den oorlog in slagen de Fransche aanspraken op vei ligheid in overeenstemming te brengen met de Duitsche aanspraken op gelijkheid. Tot de Duitschers zegt de verklaring: Zoolang het vervloekte nazi-regime niet omvergeworpen is, bestaat er geen hoop op vrede tusschen ons. Voorts wordt verklaard: De vredesregeling moet een nieuwe associatie of gemeenebest van staten vestigen, welke collectieve veiligheid, over de eigen sfeer heen, moet staan boven de souvereine rech ten der afzonderlijke staten. Tenslotte veroordeelt de Arbeiderspartij het Duitsch-Russische pact en den niet-uitgelokten aanval op Finland. Verloren tonnage van geallieerden en neutralen. Cijfers van Britsche zijde. Gezaghebbende kringen te Londen hebben Don derdag antwoord gegeven op de bewering, vervat in het communiqué van het Duitsche opperbevel, waarbij de verliezen voor de geallieerde en neu trale koopvaardij van het begin van den oorlog tot einde Januari worden geschat op 409 schepen van in het geheel 1.493.431 ton. Reuter heeft van gezaghebbende zij-de verno men dat de juiste cijfers der verliezen van het be gin van den oorlog tot 4 Februari te middernacht bedragen: 143 Britsche schepen met een inhoud van 505.998 ton, 14 geallieerde schepen met 76.689 ton, 117 neutrale schepen met 342.357 ton. in het geheel 274 ton met een inhoud van 925.044 ton. De terechtstelling van Karl Roos. Een Duitsche tegenspraak. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt in verband met de terdoodveroordeeling van den Elzasser Roos door den Franschen krijgsraad, dat officieel het volgende wordt medegedeeld: „De Elzasser Roos heeft op geen enkel tijdstip in contact gestaan met welke Duitsche instantie ook. De bewering dat hij Duitsche lasthebbers voorzien heeft van eenigerlei inlichtingen over Fransche vei ligheidsmaatregelen is derhalve uit de lucht ge grepen." Oproepingen in Engeland. Zij die in 1916 en 1917 geboren zijn moeten zich melden. Het Engelsche ministerie van arbeid en nationalen dienst publiceert een verklaring, waarin er aan herinnerd wordt dat op 17 Februari a.s. de mannen, die geboren zijn tus schen 2 en 31 December 1919 en tusschen 1 Januari en 1 December 1916, ingeschreven moeten worden met het oog op hun oproeping voor den militairen dienst. Munitiefabriek der geallieerden in de V. S. Reeds binnen een half jaar in werking? Naar Associated Press uit Wilmington (Delaware V S.) meldt heeft de president van de Atlas Power Company onthuld dat de Britsche regeering zijn maatschappij het geld voorgeschoten heeft voor den bouw in de Vereenigde Staten van een munitiefa briek, waarvan de totale productie naar de Brit sche en Fransche legers zal worden gezonden. Verwacht wordt dat de productie binnen zes maanden zal kunnen aanvangen. Overstroomingen teisteren het Nabije Oosten. In Beiroet duizenden dakloozen. Het noodweer, dat eenige dagen geleden in Sy rië en den Libanon woedde, heeft daar enorme schade aangericht. De nabij Beiroet in de Middel- landsche Zee uitmondende Beiroet-rivier is buiten haar oevers getreden en heeft groote gedeelten van de Armeensche wijk van Beiroet verwoest, tenge volge waarvan verscheidene duizenden personen dakloos zijn geworden. Vele verbindingen in Syrië en den Libanon zijn verbroken. In een voorstad van Damascus zijn elf huizen weggespoeld. Ook in Palestina heeft het noodweer groote ver woestingen aangericht. Meer dan twintig dorpen of kolonies zijn van de buitenwereld afgesloten. Leider van de I. R. A. gearresteerd? Autoriteiten hullen zich in stilzwijgen. LONDEN, 9 Februari. De ambtenaren van Scotland Yard hechten buitengewoon veel be lang aan de arrestatie van een Ier, die gister avond plaats had. De naam van den arrestant is niet bekend gemaakt. Hij wordt op het oogen- blik aan den tand gevoelt door ambtenaren van een speciale afdeeling. Het is nog niet be kend of de Ier terecht zal staan, maar het is hoogstwaarschijnlijk dat hij naar Ierland ge deporteerd zal worden. Omtrent hoe en wanneer deze deportatie zal geschieden wordt het stil zwijgen bewaard met het oog op demonstraties van personen, die met hem sympathiseeren. Alhoewel de naam niet bekend gemaakt is neemt men aan dat het een van de comman derende officieren van de I.RA. is en dat hij met een plan om wraak te nemen voor de executie van Barnes en Richard naar Engeland is gekomen. (United Press.) Russisch goud in de Ver. Staten aangekomen. Waarde van ruim 5H millioen dollar. In officieelè kringen te Washington weigert men, volgens Havas. iets te zeggen over de lading goud ter waarde van 5.600.000 dollar aan boord van het Sovjet Russische schip .Kim", dat te San Francisco is aangekomen. Volgens bankkringen te New-York is het goud bestemd tot vergrooting van het crediet van de regeering der Sovjet-Unie. dat ernstig heeft ge leden door de jongste aankoopen van oorlogs materiaal. Radiorede van Pierlot. De Belgische minister-president Pierlot heeft gisteravond voor de radio een pleidooi gehouden voor inschrijving op de onafhankelijkheids- leening, bestemd ter dekking van de militaire uitgaven. Hij wees op de voordeelen van een buitenland- sche politiek, die den oorlog buiten de grenzen houdt. Deze politiek, aldus Pierlot, draait om het leger. De neutraliteitswil zou ijdel zijn zonder een militaire organisatie. Ontploffing in Coventry. Niet aan sabotage toegeschreven. Uit Londen: Zondagochtend heeft zich op een bouwwerk in een voorstad van Coventry een zeer ernstige ontploffing voorgedaan, nadat een brand was uitgebroken. Twee brandwachts werden gewond. Men verzekert dat er geen sprake is van sabotage of van een aanslag van terroristen. Chamberlain over de jongste bijeenkomst van den oorlogsraad. Belangrijker dan tevoren het geval was". Hulp voor Finland onderweg. Sprekende over den oorlogstoestand, heeft Chamberlain Donderdag in het Lagerhuis ge zegd dat de Maandag te Parijs gehouden bij eenkomst van den Oppersten Oorlogsraad resul taten heeft gehad, welke zelfs nog waardevoller waren dan tevoren het geval is geweest. De verbinding tusschen Groot Brittannië en Frankrijk is inniger dan een bondgenootschap, zeide hij. Chamberlain heeft verder medegedeeld dat thans verdere hulp op weg is naar Finland. Ten aanzien van de vernieuwing van het Balkanpact zeide Chamberlain dat dit feit blijk geeft van de vastberadenheid der regelingen van deze landen alles te oen, wat in haar vermogen ligt om de stabiliteit en veiligheid in Zuid-Oost Europa te handhaven. Chamberlain noemde de tot zinken brenging van het lichtschip ten Oosten van Dudgeon een „weloverwogen barbaarse hen aanval, geen oorlog, doch moord, een daad van gangsterdom". Hij vervolgde: ,De verschrikking en afschuw, welke deze daden bij alle fatsoenlijke menschen ver wekken, maken ons des te vastberadener om voort te gaan met den strijd tot de beschaving gezuiverd zal zijn van dergelijke gemeen heid". Tenslotte zeide Chamberlain: „Wij hebben geen reden onvoldaan te zijn over de eerste phasen van den oorlog en wij zien de toekomst met kalmte, vastberadenheid en ongeschokt ver trouwen tegemoet' Chamberlain heeft o.m. nog gezegd, dat de omvang der successen, welke de Duitschers beweren te hebben behaald, niet in verhouding staat tot de feiten. Op 3 Februari werd bijv. door Duitschland beweerd dat bij de luchtaanvallen, welke dien dag aan de oostkust van Engeland waren ondernomen, niet minder dan 9 koopvaardijschepen, benevens andere schepen, tot zinken waren gebracht en dat de tot zinken gebrachte Britsche schepen alle in convooi voeren. De feiten waren volgens Chamber lain, dat bij deze luchtaanvallen een Noorsch schip tot zinken was gebracht en geen enkel Britsch koopvaardijschip verloren was gegaan. Sovjet handelsvertegenwoordiging genoot geen diplomatieke onschendbaarheid. Fransche raededeeling over de huiszoeking te Parijs. Havas meldt: Het Duitsche Nieuwsbureau heeft in zijn voor net buitenland bestemden dienst een bericht uit Moskou verspreid van het officieele Telegraaf- agentschap der Sovjet-Unie over een huiszoe king. welke door de Fransche politie is verricht in het gebouw van de handelsvertegenwoordi ging der Sovjet Unie te Parijs. Het is juist dat een huiszoeking is gehou den in den zetel der Sovjet-Russische han delsvertegenwoordiging te Parijs, doch in strijd met de bewering van het Duitsche bureau heeft deze instelling nimmer ex-ter ritoriale rechten genoten. Inderdaad hebben drie ambtenaren van de Russische handelsdelegatie, die tegelijkertijd be hoorden tot de diensten van de Russische am bassade te Parijs, bij uitzondering ex-terri toriale rechten genoten op grond van een op 31 December j.l. afgeloopen handelsovereen komst, Sindsdien evenwel heeft geen enkel lid der handelsvertegenwoordiging zelve en nog minder eenige lokaliteit, bij deze vertegen woordiging in gebruik, eenige diplomatieke on schendbaarheid kunnen opeischen. De bewering van het Duitsche Nieuwsbureau is des te verrassender, dat de Duitsche regeering zelve in het verleden heeft laten overgaan tot huiszoekingen bij de Sovjet-Russische handels- vertegenwoordiging te Berlijn. Overigens is er aanleiding te doen opmerken dat het communiqué van het Telegraafagent- schap der Sovjet Unie, waarop het bericht van het D.N.B. is gebaseerd, geen beroep doet op diplomatieke ex-territorialiteit. Oud-Volkenbondsfunctionaris verzocht Zwitserland te verlaten. Sokolin vertoefde nog te Genève. Het Zwitsersche telegraaf-agentschap deelt mede dat Sokolin. de voormalige Sovjet-Russi sche vice-secretaris-generaal van den Volken bond. die in December van het- vorig jaar zijn functie heeft opgegeven, nadat zijn land uit den Bond was gestooten, zijn woning in Genève had gehandhaafd. De kantonale raad van Genève heeft Donder dag. in overeenstemming met de federale auto riteiten, Sokolin verzocht voor het einde van deze maand Zwitserland te verlaten. De Deen moet zijn bad missen. Gebrek aan brandstoffen dwingt tot ingrijpende maatregelen. KOPENHAGEN. Maandag aanstaande zal de regeering de maatregelen tot beperking van het ko- lenverbruik uitbreiden met de verordening dat warmwatergeysers buiten werking moeten worden gesteld en dat geen baden meer mogen worden ge bruikt. De Kopenhaagsche Universiteit zal van Zaterdag af tijdelijk gesloten zijn. De temperatuur in woonhuizen zal tusschen des morgens 7 en 's avonds 10 achttien graden Celcius mogen zijn en buiten dat tijdsverloop slechts 10 graden. In restaurants en scholen zal de tempera tuur 18 graden mogen zijn, in bioscopen, café's en kerken is tien graden het maximum. Restaurants moeten te middernacht sluiten. Gevallen van onmatige verhooging van gas- en electriciteitsverbruik voor verwarmingsdoeleinden zijn strafbaar. Verwacht wordt dat door bovenom schreven maatregelen tien scheepsladingen steen kool per maand bespaard zullen worden. (United Press). Fransch legerbericht. Het Fransche legerbericht van Donderdag luidt: „Activiteit van onze patrouilles aan verscheidene deelen van het front". Huurverlaging in onverwarmde huizen. Decreet van den Duitschen prijzen- commissaris. BERLIJN 9 Februari. De rijkscommissaris voor de prijzen heeft bij decreet bepaald dat huis eigenaren „die niet in staat zijn verwarming te ver schaffen in die maanden, waarin verwarming noo- dig is" hun huren met twintig procent moeten ver lagen. Huiseigenaren, in wier huizen de verwar ming tusschen 's morgens acht en 's avonds tien geen temperatuur van achttien graden Celcius geeft moeten hun huren verlagen in overeenstemming met het verschil tusschen de temperatuur in hun huizen en achttien graden. (United Press). De Japansche troepen in de provincie Kwangsi hebben de stad Woeming bezet. Woe- ming is een strategisch punt 400 KM ten noor den van Nanning. In dit gebied hebben de Ja pansche troepen, volgens Domei, thans een op pervlakte van 14.500 vierkante kilometer be zet. Daladier heeft Donderdag Zaleski. den mi nister van buitenlandsche zaken der Poolsche regeering. ontvangen. Sir Arthur Salter, de parlementaire secre taris van het Engelsche ministerie van koop vaardij, heeft medegedeeld, dat sedert het uit breken van den oorlog 431 zeelieden der koop vaardij door het optreden van den vijand gedood en 235 gewond zijn. De Sloveensche politie heeft 35 commu nistische Joego-Slavische agitatoren gearres teerd. Allen zullen binnenkort naar het concen tratiekamp te Biletsje worden gezonden. Het van Britsoh Oost-Afriika komende s.s. ..Durham Castle" heeft te Genua 162 Duitschers ontscheept, die in Kenya van Tanganyika waren geïnterneerd, doch daarna vrijgelaten zijn. Zij zullen terstond naar Duitschland doorreizen. De Engelsche minister van binnenlandsche zaken, Anderson, heeft medegedeeld dat tot 27 Januari j.l. na een onderzoek door de recht banken van de omstandigheden van Duitschers en Oostenrijkers 25100 mannen en 36.600 vrouwen zijn vrijgesteld van interneering en bijzondere beperkingen. De Fransche marine heeft een aantal Duit schers van dienstplichtigen leeftijd, die aan boord van het Portugeesche s.s. ..Carvalho Arraujo" op weg waren van Madeira naar Lis sabon. gevangen genomen. Het Britsche ministerie van oorlog deelt mede dat wederom een contingent Canadeezen in Engeland is aangekomen en zijn kantonne- ment heeft bereikt. Volgens de Britsche Admiraliteit ls vastge steld dat het motorschip .Munster" Woensdag is gezonken, nadat het op een vijandelijke mijn was geloopen. Een woord tot het kind. Hoe houd ik mijn tanden. De Ned. Maatschappij tot bevordering der tandheelkunde verzoekt ons het volgende te plaatsen. Meisjes en jongens, nu je nog jong bent, luis tert eens naar mij Jullie weet evengoed als ik. dat de een betere tanden heeft dan de ander, ja sterker nog, jullie zult misschien wel eens hebben gemerkt, dat een jongen uit je klas. die nooit zijn tanden poetst, nog nooit naar den tandarts is geweest en dat al zijn tanden en kiezen nog gaaf zijn. Hoe komt dat? Ik ken dien jongen niet. maar wellicht is zijn gebit sterker, dan dat van jullie. Ook kan het zijn, dat hij altijd tarwebrood eet inplaats van het weeke, versche wittebrood. Jullie moet namelijk weten, dat het bruine brood gezonder is, dan het witte, vooral voor het gebit. Wit brood wordt bij het kauwen kleverig en blijft tus schen je tanden en kiezen zitten, en bederft daar het gebit. Misschien eet die jongen veel zure appels, knol len en wortels en jullie weeke en zachte bananen. Wat die jongen doet ls veel beter voor het gebit. Misschien eet die jongen een appel na zijn avondeten en gaan jullie met een snoepje naar bed. nadat eerst heel vlijtig alle tanden en kiezen, gepoetst zijn. Wat die jongen, die zulke goede tanden heeft, doet ,is voor het gebit, veel beter, 's Avonds vóór het gaan slapen, de tanden en kiezen goed poetsen, is prachtig, maar dan niet meer snoepen, als je slaapt, het gebit moet nog prachtig schoon zijn! Het kan ook zijn, dat de tanden van dien jon gen regelmatig staan en nog volledig aanwezig zijn. terwijl die van jullie kris en kras door elkaar staan, met hier en daar tusschenruimten, doordat er kiezen zijn getrokken. Als kiezen te vroeg worden uitgetrokken, staan de andere later niet meer netjes naast elkaar, en zoo komen er hier en daar schuilhoekjes, waar gemakkelijk etensres ten kunnen blijven zitten! En toch heeft die jongen, met dat goede ge bit nog meer te doen, dan bruin brood, appels en wortels te eten! Hij moet natuurlijk ook zorgen, dat zijn gebit goed schoon is, vooral vóór hij gaat slapen."Maar hij moet. even als jullie, ge regeld elk half jaar zijn mond laten nazien door een tandarts. „Wat moet een tandarts nu doen aan een goed gebit?" zullen jullie vragen. In de eersie plaats kan hij de gaatjes in de tanden en kiezen veel eerder ontdekken dan jullie. Met een spiegeltje kan hij een heel klein gaatje vinden en door dit te vullen een groot gat voorkómen. Hoe grooter het gat wordt, hoe kleiner de kans. dat de kies nog goed kan worden gevuld! Maar weet je, wat nog veel erger is? Als jullie te lang wacht, krijg je pijn aan die kies en dan is het meestal t© laat, om de tand of kies nog goed te kunnen her stellen PROERAMMA ZATERDAG 10 FEBRUARI 1940. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Berichten A. N. P., hierna: Gramofoonmu- ziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu-bedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12.45 Berichten A. N. P.). 2.00 Esperanto- ultzending. 2.00 Orgelspel. 2 30 Muzikale causerie met illustraties door het VARA-orkest. 3.00 Repor tage „Werkloosheid". 3.30—4.00 Verzoekconcert. (gr.pl.) 4.05 Pianoduo, zang en verbindende tekst. 4.30 Vragenbus. 4.50 Residentie-orkest, en solist (opn.). 5.30 Filmland. 5.50 Orgelspel. 6.15 Zeeuw- sche uitzending. 6.45 Kinderleesclub. 7.00 VARA- Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojour naal. 7.30 Cyclus „Hoe werkt de kerk?" 8.00 Her haling SOS-Berichten. 8.03 Berichten A. N. P. 8.15 Puzzle-uitzending. 8.30 De Ramblers. 9.10 Toe spraak „Hoe bestaat het!" 9.15 Radiotooneel. 9.30 VARA-Harmonie-orkest. 9.55 VARA-Varia. 10.00 „En nuOké!" 11.15 Berichten A. N. P. 11.25— 12.00 VARA-Strijkorkest, en soliste. HILVERSUM n. 301.5 M. KRO-Uitzending. 8.00 Berichten A. N. P. 8.05—9.15 en 10.00 Gra mofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Musiquette. 12.45 Berichten A. N. P. en gramofoonmuziek. 1.10 KRO-Melodisten. en solist. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoon muziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 KRO-Melodisten en solist. 5.15 Internationale sportrevue. 5.30 Gramofoonmnuziek. 5.45 KRO- Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Jour nalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Letterkundige causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Be'richten A. N. P.f KRO-Mededeelingen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 9.00 Uitslag luisterwedstrijd No. 4, hierna: Luisterwedstrijd No. 5. 9.20 KRO-orkest. 9.45 Rococo-octet. 10.00 KRO- koor en KRO-orkest. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 12.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND, 391 en 449 M. 12.20 Sweet Rhythm-orkest. 1.00 Declamatie. 1.20 Berichten. 1.30 Lichte muziek 2.00 Fabrieksorkest. 2.35 Causerie „Spring among the Bees". 2.50 le acte opera „Carmen". 3.35 Leon Cortez' Coster Pals. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.35 Reportage. 5.20 Voor de kinderen. 5.50 BBC-Harmonieorkest. 6.20 Berich ten. 6.34 Uit Frankrijk: Nieuws v. h. Britsche Expeditie-leger. 6.50 Vragenbeantwoording. 7.05 EBC-orkest. 7.50 Radiotooneel. 8.20 Variété-pro gramma. 9.20 Berichten. 9.35 Avondgebed. 10.50, Pianovoordracht. 11.20 Jack Payne en zijn Band, 12.10 Declamatie. 12.20 Berichten. RADIO PARIJS, 1648 M. 12.05 Zang. 12.20 Raymond Legrand's jazzorkest. 1.05 Pianovoordracht. 1.35 Zang. 2.00 Gramofoon muziek. 2.05 en 2.30 Vioolvoordracht. 4,50 Zang. 5.45 Trioconcert. 6.20 Radiotooneel. 9.50 Pianovoor dracht. 10.20 Giardino-orkest. 11.05 Chansons, 11.2Q Radiotooneel. 12.0512.20 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 7.408.20 Amusements sextet. 9.05 Gramofoonmuziek. 9.309.50 Sopraan, viool en piano. 10.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Leo Eysoldt's orkest.1.15 Tusschenspel. 1.35 Gramofoon muziek. 3.20 Bont programma voor de soldaten. 5.45 Het Westduitsche strijkkwartet. 6.00 Gramofoonmu ziek. 6.50 Concert. 7.35 Otto Dobrindt's orkest. 10.05 A. Lutter en E. Schneidewind met hun orkesten, 1.3012.20 Nachtconcert. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroep orkest. 1.50 en 3.10 Gramofoonmuziek. 3.20 Omroep- symphonieorkest, het Wigy-strijktrio en soliste. 5.05 Gramofoonmuziek. 6.05 Omroeporkest en soliste, en gramofoonmuziek. 9.55 Gramofoonmuziek. 10.30 Pianokwartet „Caecilia". 11.1012.20 Gramofoon muziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Radio orkest. 1.50 en 2.55 Gramofoonmuziek. 3.20 Radio tooneel. 4.20 Sarba-orkest. 5.55 Gramofoonmuziek, 6.00 Zang. 6.35 Piano en viool. 7.05 Gramofoonmu ziek. 8.20 Voor de soldaten. 8.50 en 9.35 Radio-orkest en solist. 10.3012.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLAXDSENDER, 1571 Ni- Geen opgave ontvangen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9