Financieel-Economisch Weekoverzicht. Toestand aan groote rivieren blijft gespannen, incasso-bank N.V. INCASSO'S STOFZUIGERS 0 Radio Moors LEDENCONCERT. ZATERDAG 10 FEBRUARI 1940 HAAREEM'S DAGBUAD 2 De Beursstemming. Het jaarverslag van de Holland-Amerika Lijn. Tabaksinschrijvingen. Een senii-gedwongenStaatsleening. Houding van den gulden. De clearing niet Duitschland. TERWIJL het economisch leven ons be-' langrijker nieuws geeft dan de beurs, is het toch blijkbaar de beurs, die in haar bijna aanhoudende lusteloosheid het bij het rechte eind heeft en onbewust vooruitloopt op hetgeen in economisch en politiek opzicht te wachten staat. De beurs heeft wel niet altijd ge lijk: dat bleek bijv. uit de plotselinge oorlogs hausse aanvang September, die, op zuivere ge- voelsbasis opgetrokken, geen redelijken grondslag had. De stroom van aankooporders verzandde dan ook zeer spoedig en sindsdien heeft een haast on geëvenaarde matheid, slechts nu en dan door kortstondige hausse- of baissebewegingen onder broken, het beursleven en de goederenmarkten beneerscht. Die matheid is een uitvloeisel van een reeks elkaar tegenwerkende factoren, meeningen en voorgevoelens en vormt in zekeren zin een be vestiging van de beroemde Dow-theorie, die im mers niet zoozeer uit economische of finaneleele factoren, doch meer uit het verloop der beurs koersen -de tendenz in de naaste toekomst meent te kunnen voorspellen. Beurskoersen, in een vrije markt althans en in haar totaal genomen, zijn volgens deze theorie het product niet in hoofd zaak van plaats gehad hebbende economische of financieele gebeurtenissen, doch veeleer van we tenschap, gevoelens, verwachtingen en hoop van velen, waaronder ook zij, die als insiders in be paalde bedrijfstakken meer van het conjunctuur verloop in de naaste toekomst moeten weten dan anderen. Wanneer men met deze theorie voor oogen het verloop der New-Yorksche en ook Am- sterdamsche beurs sinds eind September nagaat, dan moet men wel tot de gevolgtrekking komen dat de koersbeweging sindsdien zich niet door de vele individueele gunstige economische sympto men van de wijs heeft laten brengen, doch hals starrig geanticipeerd heeft op de waarschijnlijk heid van een conjpnctuur-reactie in de Vereenig- de Staten en den, de conjunctuur hoe dan ook ondermijnenden, invloed van oorlog en oorlogs dreiging. De Dow-theorie is verre van volmaakt, omdat van werkelijke vrije markten haast ner gens meer kan worden gesproken en omdat ook hier zooveel afhangt van de kunst van interpre teeren. Niettemin berust zij op een gezonden grondslag en juist in tijden als de huidige, waarin men zich op bepaalde opwekkende dan wel depri- meerenüe economische factoren zou kunnen blind staren, geeft zij naar mijn meening een zeer waar devolle aanwijzing ten aanzien van hetgeen de naaste toekomst op beursgebied voor ons in petto heeft. KRUISWEG 59 HAARLEM Iop binnen- en buiten land. - Tarieven ver krijgbaar. (Adv. Ingez. Med.) ÏÏS het bijv. niet typeer end, dat een uitnemend jaarverslag, zooals door de Holland-Amerika Lijn gepubliceerd, slechts even een rimpeling in den koers van dit fonds en van scheepvaart-aanr deelen heeft te zien gegeven, om direct daarna dé oude lusteloosheid te zien wederkeeren? Een voor- deelig saldo der verlies- en winstrekening van 9.367.000— op een kapitaal van 22.500.000 tegenover een van. 5.599.000 op' een kapitaal van 18.000.000 in het voorafgaande jaar is werkelijk geen geringe verbetering'. Men overweegt echter blijkbaar, dat de directie heeft gemeend, opnieuw ca. 80 pCt. van de winst voor afschrij vingen en reserveeringen te bestemmen, terwijl men tevens niet achteloos de passage in het jaar verslag heeft voorbijgelezen, dat de eerste acht vredesmaanden naar verhouding meer tot de winst hebben bijgedragen dan de laatste vier oor logsmaanden. Het goud. dat de scheepvaart ver dient, is helaas verre van zuivere uitkeerbare winst: in dit bedrijf met zijn groote wisselvallig heden moet een tot het uiterste doorgedreven conservatief-financieele politiek worden gevoerd. In normale tijden zouden ook de zeer goede resultaten der tabaksinschrijvingen van „Ameri- kaansch" te Medan een aanzienlijk grooteren in vloed op de koersen van aandeelen onzer Suma- tramaatschappijen hebben uitgeoefend. De door de Amerikaansche sigarenfabrikanten betaalde prijzen zijn immers uitnemend te nemen en leve ren een zeer behoorlijke compensatie voor het gebrek aan kooplust van Duitsche zijde, dat, naar men verwacht, op de komende veilingen te Am sterdam aan den dag zal treden. Ook hier echter waren het, om met Dow te spreken, weer de stem mingen, verwachtingen en voorwetenschap van insiders en publiek, die een druk op de markt uitoefenden en koersschommelingen en omzetten binnen enge grenzen hielden. Wanneer men de opbrengst van het effecten-notazegel over Ja nuari bekijkt, die ruim 70.000— bedroeg tegen 379.000.— in Januari 1938, dan zeggen deze cij fers meer dan genoeg ten aanzien van de huidige omzetten aan het Damrak. de deur is van die dikte.dat mag worden aange nomen, dat zij niet te voorschijn zal behoeven te komen. De regeering blijkt derhalve vast beslo ten. zich te vrijwaren voor een tweede mislukte leening. Hoezeer dit ook begrijpelijk is, men moet toch betreuren dat de regeering tot deze methode overgaat, voor en al eer zij een effec tief gebruik heeft gemaakt van alle geëigende middelen tot het propageeren eener zuiver vrij willige leening. Zal het dus wel niet tot een ge dwongen leening komen, zulks neemt niet weg, dat het inschrijven op de „vrijwillige" leening reeds voor velen moeilijkheden kan mede brengen bij het verkrijgen der benoodigde liqui de middelen. Met name kan dit worden aange voerd voor verschillende ondernemingen. Hierin schuilt het gevaar, dat het nieuw verworven obli- gatiebezit spoedig weer zal moeten worden ge spuid met als gevolg koersdruk ter beurse, dan wel dat het gebruik zal moeten worden ge maakt van de beleeningsfaciliteiten der Neder- landsche Bank. Laat ons hopen dat Nederland voldoende be sef toont voor de financieele staatsbehoeften in dit tijdsgewricht, zoodat een ieder naar moge lijkheid op de nieuwe leening inteekent. Dan komt het niet bijzonder groote bedrag van van 300.000.000 zeer vlot bijeen en kunnen dwangmaatregelen achterwege blijven. Zulks zal voorkomen dat de gedwongen inschrijving som migen vermogenden bezitters en ondernemingen ernstige moeilijkheden berokkent. De vaste houding van den gulden, die tegenover den dollar van 1.88 3/8 tot beneden de 1.88 is ver beterd, heeft men toegeschreven aan Nederland- sche dollarverkooping. om gelden voor de komen de leening vrij te maken. Naar analogie van de vaste houding, die de gulden eenige weken gele den aan den dag heeft gelegd en die met leenings- verwachtingen niets uitstaande had, geloof ik, dat deze interpretatie er meer een is om maar een verklaring te vinden voor een overigens vrijwel onverklaarbaar feit. Ten aanzien van de ontwikkeling van onzen buitenlandschen handel moet de schijnwerper één symptoom in het bijzonder belichten: den ach terstand in de Duitsch-Nederlandsche Clearing, die eind Juni 1939 met ca. f 45 millioen den Ne- derlandschen exporteurs den schrik om het hart deed slaan, doch eind December reeds was inge zakt tot f 2.091.000, is gedurende Januari omgezet in een surplus van f 6.831.900. Onze dalende ex port naar Duitschland en onze toegenomen im port hebben dit wonder bewerkstelligd. Wij zijn dus Duitschland's debiteur geworden. Het eenige voordeel er van is, dat onze exporteurs niet meer in de queue behoeven te gaan staan om op be taling te wachten. P. C. (Nadruk verboden) Padvindsters helpen Finland. Op Woensdag 21 Februari zullen de padvindsters en Kabouters van Haarlem en Bloemendaal, ge holpen door vriendinnen, oliebollen verkoopen door heel Haarlem, ten bate van het Finsche Roode Kruis. Hiervoor heeft zich een werk-comité gevormd, onder eere-voorzitsterschap van mevr. J. baro nesse de Vos van Steenwijkvan Royen, dat reeds van vele kanten groote medewerking met dit plan ontving. De ingrediënten worden door verschillende groote firma's geschonken, terwijl vele Haarlemsche bakkers en de Huishoudscholen de oliebollen zullen bakken. Ook B. en W., de politie eri de Gemeent. Centrale werkplaats voor werkloozen helpen mee om het plan te doen slagen. Er zullen vele duizenden bollen gebakken worden, die tegen een minimumprijs van 5 cent per stuk zullen worden verkocht. Bestellingen kunnen nu reeds schriftelijk worden opgegeven aan het Nederlandsche Pad vindsters Gilde, Middenlaan 75, Haarlem, terwijl giften op postgiro 205349 van het Ned. Padvind sters Gilde, Haarlem, onder vermelding: Voor Finland, zeer welkom zijn. Het werkcomité: Mevr. H. A. HalbertsmaWaller,. presidente. Mevr. C. E. PeereboomKikkert, secretaresse. Mevr. A. Del BaereJiskoot. Mevr. M. S. DuyvendakMoulijn. Mej. L. C. M. Heerkens Thijssen. Mej. H. Kersbergen. Mevr. A KoningsMiddeldorp. Mevr. W. M. KuykSmit. Mevr. M. van de VlugtIdman NOODLOTTIGE AANRIJDING. Toen Vrijdagmiddag de 27-jarige H. Greven, wonende te Gieterveen, zich te voet huiswaarts begaf, had hij het ongeluk ter hoogte van het kruispunt „De Hilte" uit te glijden. De bestuurder van een juist passeerende auto, zag dit en remde uit alle macht om een aanrijding te voorkomen. Daarbij slipte de wagen. Hij draaide achterste vo ren, waardoor Greven een hevigen slag kreeg. De man werd eenige meters over den weg geslingerd en bleef dood liggen. 45 BEKENDE MERKEN Ook m huurkoop DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN, GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 (Adv. ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het noorden: Des nachts helder tot lichtbewolkt met strengen tot matige vorst, overdag toene mende bewolking met kans op eenige sneeuw en matige tot lichte vorst, meest zwakke veranderlijke wind. Voor het zuiden: Helder tot halfbewolkt met strenge tot matige vorst des nachts en overdag matige tot lichte vorst, matige tot zwakke oostelijke tot oordelijke wind. BAROMETERSTAND Stand van gisteren 762 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur 765 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien. KI. Houtstraat 13. Tel. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht 14141. Brandweer 15333. 2 millioen noodig voor bescherming van Kunstschatten In de „wet betreffende bescherming tegen lucht aanvallen" is aan den minister van binnenlandsche zaken o.a. opgedragen het treffen van maatregelen voor de bescherming van schatten van geschiede nis, kunst en wetenschap. De kosten van deze maatregelen, voor zoover het gemeenten betreft, gerangschikt in de tweede en de eerste gevaren- klasse, komen ten laste van het rijk. Ter voorbe reiding van deze maatregelen hebben de ministers van onderwijs, K en W., van binnenlandsche zaken en van defensie een contactcommissie ingesteld Hierbij is er van uitgegaan, dat de uitgaven, benoo- digd voor de verwezenlijking van haar voorstellen, zullen worden gebracht op de begrooting van het departement van onderwijs. Dienovereenkomstig is thans een suppletoire aanvrage tenbedrage van f 2 millioen tot dekking van deze uitgaven bij de Staten-Generaal aanhangig gemaakt. Tram ontving ruim ƒ60.000 meer in één maand. Dat de koude behalve veel ongemak voor de tram toch ook nog wel een aangename zijde heeft blijkt wel uit het feit, dat de N. Z. H. T. M. in Januari van dit jaar f 63.193 meer ont ving dan in dezelfde maand van het vorige jaar. De totaalopbrengst van Januari in 1940 was f318.779; in 1939: f255.586. „Ilaarlem's Bloei". Derde groote loterij. Door den minister van Justitie is toestemming verleend tot het houden van een loterij, ter ver sterking van de geldmiddelen der Stichting „Haarlem's Bloei". Deze loterij zal omvatten 11000 loten, waarvan de prijs 0.60 zal bedragen. Evenals vorige jaren zal een deel der loten tegen halven prijs be schikbaar worden gesteld voor de begunstigers van „Haarlem's Bloei". Duizend loten worden ditmaal gedrukt ad. 0.30. Zij zullen bij tenminste twee stuks tegelijk worden afgeleverd, zoolang de voorraad strekt, tot een maximum van zooveel maal twee stuks loten als het jaarlijksch contri butiebedrag der aanvragers in guldens luidt. Evenals vorig jaar zal een prachtige collectie prijzen worden beschikbaar gesteld. Reeds mocht de stichting „Haarlem's Bloei" de toezegging ontvangen van handeldrijvende middenstanders uit Haarlem voor een aantal fraaie prijzen. De trekking is bepaald op Dinsdag 4 Juni 1940. NEDERLANDSCII BIJBELGENOOTSCHAP. De afdeeling Haarlem van bovengenoemd Genootschap hoopt op Maandagmiddag 12 Fe bruari haar jaarvergadering te houden in een der kamers van de Groote Kerk. In bespreking komen de jaarverslagen der verschillende functionnarissen. benevens een voorstel van het bestuur tot instelling van een propaganda-commissie. VAN HET DAK GEVALLEN. Vrijdagmorgen viel een 34-jarige loodgieter uit Beverwijk, die bezig was met werkzaamheden op het dak van het huis van den heer R. te Spaarn- dam, van het dak. Met eenige gekneusde ribben en een lichte hersenschudding werd hij opge nomen en naar het Ziekenhuis St. Johannes de Deo vervoerd. Leden van de E.H.B.O. verleenden hulp. BEGRAFENIS M. A. VERDEL. Vrijdagmiddag had op de Algemeene Begraaf plaats te Heemstede de teraardebestelling plaats van wijlen den heer M. A. Verdel, vooraanstaande figuur in den Haarlemschen Melkhandel. De belangstelling was buitengewoon groot; tal rijke organisaties waren vertegenwoordigd. Onder de aanwezigen waren de heeren: H. Kui pers, voorzitter der Melkhandelarenvereeniging „Onderling Belang", C. Sievertsen namens de Alg Vereen, voor de Melkvoorziening te 's Gravenhage: J. P. A. M. Huivers, directeur der Consumptiemelk- Centrale; J. J. van Schie, namens de R.K. Veehou ders, aangesloten bij den L. T. B.; dr. C. J. Mieras, directeur van den Keuringsdienst te Haarlem en J. Iioogerduyn, namens het Zuivelbureau te 's Gra venhage. Ook het geheele personeel van het bedrijf der firma M. A. Verdel was aanwezig. In de aula werd het woord gevoerd door den heer J. Tammes namens den Haarlemschen melk handel en de commissie van bijstand van de Ne derlandsche Zuivelcentrale. Verder sprak de heer Siewerts namens de Al gemeene vereeniging voor melkvoorziening. De heer Bomda voerde het woord als vriend en de heer Greebe namens het personeel. Allen prezen den overledene om zijn groote vak bekwaamheid en zijn bereidwilligheid, waar het betrof anderen te helpen. Ds. H. E. Beker sprak een stichtelijk slotwoord. Aan de groeve bad ds. Beker het Onze Vader. Een zoon van den overledene dankte voor de belang stelling. (Is reeds in een deei eener vorige oplage opgenomen). DE TOESTAND VAN HET IJS. Vrijdagmiddag is er korten tijd werking ge komen in de enorme ijsmassa, die de Rijn bij Spijk bedekt. Men kan echter niet van kruien spreken, aangezien er slechts een opschuiving van ijsschotsen plaats vond. Het ijsveld, dat zich uitstrekte van Emmerik tot Spijk, is thans verdwenen en moet onder het voor Spijk liggende ijs geschoven zijn Hierdoor is het gedeelte van den Rijn van Spijk tot Dus- seldorf thans ijsvrij, zoodat er reeds een bootje van Spijk naar Emmerik kon varen. De op schuiving deed zich voornamelijk aan de over zijde van de rivier, op Duitsch gebied, voor. Vol gens te Spijk ontvangen berichten zijn te Emme rik een brughoofd van een pioniersbrug en een klein vaartuig door het ijs meegesleurd en wor den deze bij Spijk door het ijs bedolven. Gespannen toestand. Te Lobith blijft de toestand gespannen. De woningen, gelegen in de onmiddellijke nabijheir van de rivier, zijn ontruimd, even als enkele buiten den dijk liggende wonin gen, welke behooren bij de zich daar bevin dende steenfabrieken. Li verband met de groote was van het water te Trier en Keulen, verwacht men ook in Lobith een toenemende stijging van den waterstand. De Spijksohe overlaat werkt thans reeds met een diepte van 75 centimeter. De huizen loopen groot gevaar, als de ijsmassa in beweging komt. Ook de schippers van de ongeveer twee honderd vaartuigen, welke in de vlucihthaven liggen, ma ken zich over den hoogen waterstand bezorgd, omdat het gevaar groot is, dat het ijs deze haven zal binnendringen over de slechts lage kade, welke voor de haven ligt. Kijfwaard door ijs omringd. Heden is de buiten den dijk bij Pannerden gelegen polder, waarin zich het gehucht Kijf- WEER OP DE SCHAATS Vele banen geopend. Nu de vorst zelfs met groote grimmigheid weer is teruggekeerd, kunnen de liefhebbers van schaatsenrijden vandaag en morgen de dunne ijzers weer onder binden, want daarvoor bestaat te Haarlem voldoende gelegenheid. De banen van de IJsclub voor Haarlem en om streken aan de Kleverlaan zijn tot vanavond laat geopend. Dit Is ook het geval met de banen in de tennisparken „Eindenhout" aan den Wagenweg en „Brederode" te Santpoort. Het ijs van de ijsbaan „De Volharding" te Heemstede is opgespoten en zeer mooi. Alleen op enkele plaatsen, waar het water hoog stond, is het ijs niet geheel aangevroren. Deze plekken worden vandaag nog afgezet, zoodat de baan hedenmiddag en hedenavond alleen open is voor leden. Zondag is de baan ook voor het pu bliek geopend. St. Moritz kan haar banen aan de Amster- damsche vaart vandaag nog niet openstellen, omdat het ijs daar te slecht was. Er zuilen heden maatregelen worden getroffen om te probeeren, de banen Zondag open te stellen. Voor liefhebbers van tochten. Het bestuur van de IJsvereeniging voor Haar lem en Omstreken afdeeling IJsbond Holland's Noorderkwartier, deelt, ons het volgende mede: Het ijs in en om Haarlem is nog gevaarlijk, hoewel Rijnland Vrijdag het malen heeft stopge zet. De baan te Broek in Waterland is mooi, maar het ijs in den omtrek van die gemeente is onbe rijdbaar. Het ijs op de Gouwzee naar Marken is berijd baar. We vestigen er echter de aandacht op, dat het bestuur deze mededeeling niel op eigen waar neming heeft kunnen doen, maar op telefonische informatie te Broek in Waterland. Het ijs op den Poel le Amstelveen is prachtig. Men zij echter met nadruk gewaarschuwd le gen het rijden op ijs in de openbare wateren. FRANS HALS-MUSEUM. Wintertentoonstelling oude kunst uit particulier bezit. De tentoonstelling van Oude Kunst, welke zich in een warme belangstelling, zoowel van kunst vrienden als van kunstgeleerden, mag verheu gen, zal met een week worden verlengd, zoodat zij nog tot en met 21 Februari kan worden be zichtigd (dagelijks van 10 tot 4 uur). Onder de kunstgeleerden, die een bezoek aan de expositie brachten, bevond zich o.a. prof. dr. Max J. Mriedlander die met bijzondere waar deering kennis nam van het tentoongestelde. De buslijnen der N. Z. H. T. M. Belangrijke verbeteringen op til? In verband met de mededeelingen van wethouder Reinalda in den Gemeenteraad dat verbeteringen in de dienstregelingen der buslijnen van de N. Z. H. T. M. te wachten zijn, vernemen wij dat er plan nen bestaan voor een combinatie der buslijnen B en C. Er zou dan om de 7'/2 minuut worden gereden en wel over de volgende route: Van het tegenwoor dig eindpunt van lijn B te Overveen (bij den Zee weg) over den Korten Verspronckweg, Verspronck- \yeg, Kleverparkstraat, Kleverparkweg, Ostade- straat, Schotersingel, St. Bolwerk, Kennemerplein, Jansweg, Stationsplein, Kruisweg, Kruisstraat, Sme- destraat, Groote Marqt (langs Brinkmann), Koning straat, Ged. Oude Gracht, Raaks, Raaksbrug. Zijlsingel, Zijlweg en vervolgens Bloemendaalsch gebied (Korte Zijlweg) naar de Ramplaan (thans eindpunt lijn C). In omgekeerde richting over de Ged. Oude Gracht, Verwulft, Groote Houtstraat, naar de Groot,' Markt en vervolgens langs Jansstraat en Jansweg naar het Stationsplein, waarna dezelfde route als op de heenrit naar den Zeeweg gevolgd wordt. Lijn A zou ook eenigszins veranderd worden en zou gaan rijden van de richting Station komende' Smedestraat., Koningstraat, Ged. Oude Gracht. Raaks en verder zooals nu. Terug van Raaks over Ged. Oude Gracht, Ver wulft, Groote Houtstraat, Groote Markt, Jansstraat en verder zooals nu. Intusschen zij er de aandacht op gevestigd dat over deze plannen besprekingen worden gevoerd tusschen B. en W. en de directie der N. Z. H. T. M zoodat er met zekerheid nog niets over te zeggen valt. In ieder geval zullen er, als er iets van komt met de nieuwe routes en dienstregelingen eerst proeven genobmen worden. Voor de bewoners van het Ramplaankwartier zouden de combinatie van de lijnen B en C, en de 7 '2 minutendienst een groote verbetering betee- kenen. En het vermijden van de bocht Groote Markt Zijlstraat zou zeer aan te bevelen zijn waard bevindt, onder water geloopen. De twea steenfabrieken en de twintig woningen waaruit deze plaats bestaat, zijn hierdoor van de buiten wereld afgesloten. De ijsschotsen liggen tegen de huizen aan. Eenige gezinnen hebben nog kans gezien met een beetje weg te trekken, doch thans is het onmogelijk op deze vlakte van ijs en water te varen. Een boerderij ligt als een eiland temidden van de ondergeloopen omgeving. In geval de polder zou volstroomen, zullen de be woners zich op de steenovens moeten in veilig heid stellen. Het vee zal echter niet te redden zijn. Het Berghoofsche veer is Donderdag stopgezet, terwijl het Aardsche veer vandaag uit de vaart wordt genomen. Het water bij Nijmegen blijft wassen, De Waal vertoonde om half acht gister avond een was van ongeveer een centimeter per; uur. Men verwacht daardoor tegen midder nacht een stand van 11.75 meter 4- N.AP. Er was op genoemd tijdstip echter geen beweging in het ijs. Het gevaar voor kruien blijft echter onverzwakt bestaan, ondanks de vorst, als ge volg van den hoogen waterstand. Den bewoners van de Waalkade is derhalve van officieel© zijd© medegedeeld, dat zij hun huizen moeten ontrui men. Bij de oude aanlegplaats van de pont staat het water thans ongeveer één meter van de huizen af. Er wordt dan ook dag en' nacht van wege den Rijkswaterstaat gewaakt. De schepen van de N.V. Nijmeegsche Stoomvaartmaatschappij, welke voor de kade in het ijs bekneld zitten, zijn zoo hoog opgeschoven, dat zij boven de kade uit steken. KRUISSTRAAT S8 - TELEF. 1460» DCTCDE CEPWICP (Adv. ingez. Med.) MUZIEK. Haarlemsche Orkest Vereeniging Willem Landré, die nu zoo zoetjes aan tot de oude generatie der Nederlandsche musici is gaan behooren zijn zoon Guillaume behoort tot de jonge heeft zijn geboortestad Haarlem nog niet uit het hart verloren. Hij heeft zijn kort geleden gecomponeerde „Stemmingsstukken" aan onze H. O V. opgedragen en zich de in de huidige om standigheden moeizame en omslachtige reis van, Doetinchem naar hier te maken getroost om de eerste uitvoering bij te wonen. Een zeer werkzaam leven als componist en vooral als muziekrecensent der N. R. Ct. heeft Willem Landré reeds achter den rug en nu het hem toekomt om zijn verdere jaren in otio cum dignitate te slijten, is voor hem dignitas sine labore ondenkbaar. Zijn geest en zijn pen zijn vaardig gebleven. Toch schijnt over deze „3 Stemmingsstukken" een waas van vermoeidheid te liggen, een waas dat slechts een gedempt licht doorlaat. Sterke accen ten, heftige of uitbundige .stemmingen brengen ze niet tot uiting. Het eerste der drie, in d kl. t. schijnt een elegie, waarin, als uit de verte, de rythmus eener marei a funebre zich mengt en waarin alleen het middendeel wat sterker bewo genheid toont. Het tweede, het „Grazioso", is als de goedige glimlach der grijsheid, die zich nog vermeien kan, maar die de dingen der wereld meer bespiegelend beschouwt, dan dat zij zich er door j laat opwinden of uit haar evenwicht laat brengen. En uit het derde, m.i. het minst sterke der drie, j spreekt een onmiskenbare moede stemming. De I muzikale factuur der stukken doet geen concessies aan moderne richtingen: zij blijft binnen de richt- 1 lijnen eener rijke chromatiek zooals die in hoofd- I zaak door César Franck en Max Reger aangege- j ven zijn. Toon Verhey behandelde deze stukken met zijn gewone toewijding en liet den componist in den bijval deelen. Het Concert vbor Piano en Orkest van Willem Pijper heeft heel wat moderner makelij dan de stemmingsstukken van W. Landré. Het in 1927 geschreven stuk is hier voorheen reeds driemaal ten gehoore gebracht, achtereenvolgens met den componist, met Henriette Bosnians en met Willem Andriessen als solist. Voor dit werk zou kunnen gelden, wat ik enkele dagen geleden naar aanlei ding van Bruckner's 7de Symphonie waagde op te merken: hier een te veel aan inspiratie en een te kort aan construeerende kracht, bij 'Pijper het om gekeerde. Pijper heeft volgens zijn eigen in het programma afgedrukte toelichting, ongeveer een half jaar noodig gehad voor de constructie van zijn Pianoconcert, dat 16 minuten speeltijd eischt. Handel schreef zijn oratorium „The Messiah" in een paar weken tijds, Schubert componeerde in en kele maanden een half dozijn of meer groote standaardwerken; Max Reger had voor de compo sitie der groote dubbelfuga van zijn Mozart-varia- ties niet meer dan een etmaal noodig: zou men niet geneigd zijn hierin het verschil tusschen talent en genie te zien? Een groot talent en groote scherp zinnigheid bezit Willem Pijper ongetwijfeld. Maar de vierde auditie van zijn cerebraal geconstrueerd Pianoconcert verschafte mij al even weinig ver kwikking als de eerste, hoewel de jonge pianist Jacques de Monchy de lang niet gemakkelijk speelbare solopartij met veel verve en naar het mij voorkwam met algeheele technische beheer- sching voordroeg en Verhey en het orkest hem uit stekend ter zijde stonden. En ik breng den pianist gaarne hulde voor de zekerheid van zijn geheu gen. want dit heeft in al die gecompliceerde rythmen en dissonante combinaties wel een zeer lastige taak. De pianist mocht dan ook een van groote erkentelijkheid blijk gevend succes ver werven. Ik hoorde de opmerking maken dat Pijper'S Concert al niet meer „modern" klinkt. Een teeken dus hoe snel tegenwoordig de modes veranderen en het moderne door sommigen verouderd geacht wordt. Maar Beethoven's Tweede Symphonie, die den avond besloot is welhaast 140 jaar oud en toch nog springlevend We hebben er in den afgeloopen zomer ach, was 't maar weer zomer, denken we bij al deze koude! onder Verhey's leiding een zeer mooie vertolking van gehoord: de herha ling deed er niet voor onder. Ik zou dus kunnen volstaan met een herhaling van den toen aan Ver hey en het orkest toegezwaaiden lof. Maar ik acht het billijk nu ook eens dank uit te spreken voor de les in muziek-Nederlandsch, die de programma toelichting ons gaf. We leerden daaruit, dat een ..nasatz" een onderdeel van een deel van een ..satz" o nazaten van Pieter Corneliszn. Hooft dat Coda onzijdig is; dat alles in wilde vaart naar het slot toe kan zetten en zoo meer. Ik heb het in m'n geheugen geprent en zal beproeven mij ook deze schoone taalkennis eigen te maken. Zoodra ik er voldoende in bedreven ben zullen mijn lezers er van kunnen profiteeren. K.-DE JONG, Het koersverloop der locale waarden te Am sterdam onderging in de afgeloopen week den invloed van een nieuwe staatsleening. Reeds voor de aankondiging dier leening deden tal van ge ruchten de ronde, die een neerdrukkenden in vloed op de markt uitoefenden. Het ingediende leeningsontwerp heeft de sombere verwachtin gen dienaangaande ten volle bevestigd. De re geering blijkt inderdaad bij de door haar uit te geven vrijwillige 4 pet. leening van 300 millioen gulden a pari een zeer zwaren knuppel achter de deur te hebben gezet. Slaagt namelijk deze uitgifte (die een looptijd van 40 jaar heeft) niet, dan volgt een gedwongen leening met een rente voet van 3 pet. Daarop zullen behalve natuur lijke personen, die voor het loopende belasting jaar met een zuiver vermogen van 30.000 gulden of meer onder de vermogensbelasting vallen, ook moeten inschrijven naamlooze vennootschap pen en „maatschappijen, fondsen en instellin gen. die in de uitoefening van hun bedrijf of hun werkzaamheden regelmatig gelden rentege- vend uitzetten op termijnen langer dan 1 jaar". Laatstgenoemdecategorie voornamelijk, de zoo genaamde institutioneele beleggers zal. ver plicht worden in te schrijven voor een bedrag gelijk aan 2 pet. van de waarde hunner bezittin gen volgens de laatstelijk vóór 1 Januari 1940 opgemaakte balans. De naamlooze vennoot schappen zullen worden gedwongen deel te ne men voor een bedrag gelijk aan de helft der onder dividend en tantièmebelasting vallende winstaiitdeelingen over het boekjaar eindigend ln het tijdvak 1 Mei 1938—30 April 1939. Voor vele ondernemingen zal dit dus de uitkeering over het kalenderjaar 1938 zijn. De stok achter AUTO VERBRAND. Vrijdagavond ongeveer tien uur was een garage houder in de Jan de Braystraat te Haarlem bezig met het repareeren van een auto, waartoe hij voor de verlichting gebruik maakte van een petroleum- toestel. Waai'schijnlijk is door de tocht wat benzine in dit toestel terecht gekomen, waardoor de auto terstond vlam vatte. De garagehouder duwde zijn wagen naar buiten, waar die geheel is uitgebrand. De brandweer heeft het vuur met een straal op de waterleiding gebluscht. De auto was niet tegen brandschade verzekerd. DE AMBACHTSSCHOOL. Het is aan den directeur van de Ambachtsschool te Haarlem gebleken, dat verschillende bewoners van de omliggende gemeenten, die hun zoon als leerling voor de ambachtsschool hadden willen doen inschrijven, dit tengevolge van het abnor maal strenge winterweer nog niet konden doen. Het is dan ook daarom, dat besloten is den inschrijvingstijd met één week te verlengen, zoodat dus ook de volgende week de gelegenheid tot aangifte nog open staat. EEN VOORBEELD TER NAVOLGING! Het bestuur van den Armenraad heeft met hartelijken dank ontvangen van iemand die over een centraal verwarmd huis beschikt en ook iets voor anderen wilde doen, een gift van f 20 voor het verstrekken van brandstof aan behoeftige ge zinnen. De gever sprak daarbij den wensch uit, dat zijn ■.•oorbeeld navolging zal mogen vinden. Wij vesti gen gaarne de aandacht op dezen wensch! BEICKC 3CKÏIL.C door VAKMENSCHEN. PHILIPS nieuwste serie v.a. ƒ92.50. Ook op conditiën.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2