Vacantie-verkeer Spreiding van Meer veiligheid voor schepen op zee. Op verschuiving der school- D6pl61t vacanties aangedrongen ieuwe ontwerpen voor i\ Amsterdamsche adhuis. Maatregelen van regeering voorgesteld. Nederlandsche keert 20 uit. Ford ATERDAG FEBRUARI T94Ö RA'ARUEM'S DAGBCSB 3 Land in vier deelen verdeeld Voor Noord-Holland begin der Zomervacanties op 13 Juli gesteld De A. N. V. V., de A. N. W. B., de Nederland- jchc Spoorwegen, Horecaf, alsmede verschei- jene autoriteiten op onderwijsgebied, waarbij tok de wethouders der vijf grootste gemeen- jen, hebben onlangs een commissie gevormd, lie tot taak had zich te beradqn over de wen- jchelïjkheid om voor het zomerseizoen 1940, jventueel ook voor volgende jaren, bepaalde haatregelen te nemen tot verspreiding van iet vacantieverkeer over een grooter aantal feken. Deze commissie is tot bepaalde con fusies gekomen. Zij wil het land in vier leelen verdeelcn en de vacanties op 4 ver killende data doen beginnen. jeze commissie is dezer dagen met haar werk eed gekomen. Het resultaat is vastgelegd in 'rapport, dat thans is verschenen en op ruime aal zal worden verspreid. Hierin wordt aller - 5t betoogd dat het vacantieverkeer in sterke je wordt beïnvloed door den datum, waarop de snties der lagere scholen beginnen, p het zomerseizoen 1939 zoo gaat het rap- verder begon 40,7 pCt. van alle lagere len de zomervacantie in de eerste week van istus en 36,8 pCt. in de vierde week van Juli. gevaar bestaat, dat deze tendenz tot concen- ie op één of twee tijdstippen in de toekomst zal toenemen. Het beginpunt van de vacan- :ek der bouwvakarbeiders bijv. werd in 1939 i het geheele land gefixeerd op den laatsten Erdag in Juli. Het is niet onwaarschijnlijk dat ie toekomst nog andere landelijke regelingen en volgen. Er zal van nature een zekere nel- 5 bestaan om de begindata van al deze vacan- tgelingen te doen samenvallen, it verschijnsel biedt ernstige moeilijkheden r alle ondernemingen, die zich bezig houden i het vervoer en de huisvesting der vacantie- gers. De vervoerondernemingen moeten im- s beschikken over een outillage, die in staat is 'maximum verkeer, dat slechts één of twee in het jaar voorkomt, te verwerken. Dit wa- >ark wordt gedurende alle overige dagen van jaar niet in voldoende mate benut. De N.S. Raad beperkt zich tot Berghoef-Vegter en Duintjer-Komter. De gemeenteraad van Amsterdam heeft sijdag na beraadslagingen, welke twee en en halven dag duurden, zijn standpunt be- ftald inzake den bouw van het nieuwe raad- Uïs. De beide architectencombinaties Berg- pef—Vegter en Duintjer—Komter zullen ieuwe ontwerpen maken. (en herinnert zich, hoe aanvankelijk een vrije svraag werd uitgeschreven, waarop 225 in ningen binnenkwamen, karna volgde een besloten prijsvraag, welke projecten opleverde van de architecten-com- [ties DuintjerKomter en BerghoefVegter. n van beide ontwerpen kwam echter volgens Competente jury voor directe uitvoering in meriting. Toen de plannen in deze impasse pn geraakt, stelde het college van B. en W. t, de genoemde combinaties nog eens projec tor een nieuw raadhuis te laten samenstel- jethouder Boissevain diende als minderheid iet college een voorstel in om een beslissing |e stellen en een nader onderzoek in te stel- temeer, omdat de huidige tijd voor 't bouwen een nieuw raadhuis niet geschikt is. de uitgebreide debatten kwam tot uitdruk- j. dat verscheidene raadsleden gaarne an- jn architecten ook nog een kans zouden En geven. Burgemeester de Viugt verklaarde Berdagavond in zijn antwoord, dat hij tegen uitbreiding geen enkel bezwaar had. Over terrein kon niet gedebatteerd worden, om- de raad het vorige jaar een voorstel heeft genomen waarin wordt bepaald, dat het wé raadhuis op het Frederiksplein zal wor- gebouwd. Aan de rooilijn behoeven de ont- lers zich niet vast te houden, ijdag nog diende de heer Woltjer een voorstel raarbij zou worden bepaald, dat B. en W. st de architecten-combinaties Berghoef Ier en Duintjer-Komter nog andere bouw- sters zou uitnoodigen om ten derden male 'n I te ontwerpen. De heer van Eek (S.D.) wilde lij erKomter elimineeren. en W. verklaarden Vrijdag bij monde van [Burgemeester, dat zij konden meegaan met voorstel-Woltjer. Zij zouden, bij aanneming jdit amendement, naast de genoemde archi- ;n zeven andere bouwmeesters uitnoodigen, iij de eerste prijsvraag werden uitverkoren. Ijn de heeren Lansdorp, HoltKloos, Sut- id. Beckering Vinckers, v. d. Laan. Zwiers. aal. 'bijv. vervoeren op normale dagen rond 300.000 reizigers. Het spitsvervoer op den laatsten Zater dag in Juli beloopt veelal meer dan 700.000 het welk alleen verwerkt kan worden door al het re- servematerieel in bedrijf te stellen. Een soortgelijke moeilijkheid ontstaat bij het hotel- en pensionbedrijf. Op grond van deze overwegingen is de commis sie dan ook van oordeel dat het thans zeer urgent is om voor het zomerseizoen 1940 maatregelen te nemen tot verspreiding van het vacantieverkeer over een grooter aantal weken, teneinde zoodoen de te vermijden, dat er op bepaalde tijdstippen en tijdvakken een overgroote drukte ontstaat. Grondslagen der te nemen maatregelen. Het vacantieverkeer aldus vervolgt het rap port gaat in hoofdzaak uit van de groote steden en wordt in deze steden practisch bepaald door den datum van aanvang der lagere-school-vacan- ties. De vacanties van middelbaar en hooger onder wijs zijn zooveel ruimer, dat de lagere school-va- canties hier gewoonlijk geheel binnen vallen, De vacanties der middelbare scholen bedragen ongeveer 7 weken, die van de lagere schol°n in den regel 4 weken. Het is dus mogelijk de lagere- school-vacanties op 4 achtereenvolgende data, tel kens met een week tusschenruimte te doen begin nen. Een regeling, waarbij de beginpunten der la- gere-school-vacanties binnen een zelfde gemeente op verschillende tijdstippen worden vastgesteld, lijkt niet wenschelijk, omdat dit leidt tot aller- hand bezwaren in de gezinnen. Veel beter is het om voor eenzelfde gemeente, ja voor een sterk samenhangend gebied eenzelfde datum van aan vang der lagere-school-vacanties te kiezen. Deze regeling behoeft volstrekt niet voor alle gemeenten te gelden; de gemeenten met overwe gend landelijk karakter leveren weinig vacantie- gangers op en kunnen dus buiten beschouwing blijven. De overige gemeenten waren in te dee len in vier groepen met in elke groep een der vier grootste steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. De commissie is van meening dat voor 1940 de volgende groepsindeeling een bruikbare basis vormt: in groep 1 met als aanvangsda tum van de zomervacantie der lagere scholen 13 Juli: Amsterdam met Noord-Holland, Arnhem en Nijmegen met omstreken, Fries land en Zuid-Limburg: in groep 2 met als aanvangsdatum van de zomervacantie der lagere scholen 20 Juli: Rotterdam met Bra bant, Noord-Limburg en Zeeland: in groep 3 met als aanvangsdatum der zomervacantie van de lagere scholen 27 Juli: Den Haag, met Twente en Groningen en in groep 4 met als aanvangsdatum der zomervacantie van de lagere scholen 3 Augustus: Utrecht met om geving en enkele centra in Noord-Brabant, Gelderland en Overijsel. Bij deze indeeling is er zooveel mogelijk naar gestreefd om gebieden, welke door forensen- en zakenverkeer onderling sterk samenhangen, bij elkaar te voegen. De sterkte der vier groepen is zoodanig gekozen dat elke volgende groep aanzienlijk kleiner is dan de voorafgaande. Dit is gebeurd omdat aangeno men mag worden dat er nog een sterke tendenz naar den laatsten Zaterdag in Juli blijft bestaan. Wijze van uitvoering. De commissie heeft zich de vraag voorgelegd op welke wijze een dergelijk schema het beste kan worden verwezenlijkt. De wethouders van onderwijs van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Groningen zoo lezen wij in het rapport verklaarden zich bereid elk voor hun gemeente het tot stand ko men van voorgestelde vacantieregeling te willen bevorderen. Ook de vertegenwoordigers van de landelijke organisaties van het bijzonder onderwijs verklaar den zich bereid bij hun hoofdbestuur er op aan te dringen alle bij hun organisaties aangesloten schoolbesturen te willen aanbevelen zich bij de roorgestelde regeling aan te sluiten. De commissie vertrouwt dat een bevredigende regeling kan worden verkregen, indien de minis ter van Onderwijs aan de inspecteurs van het Lager Onderwijs en van het Nijverheidsonder wijs zou willen verzoeken hun medewerking te verleenen, opdat de ontworpen vacantieregeling tot stand kome. De commissie doet tenslotte voor het bedrijfs leven een beroep op de organisaties van werkge vers en werknemers om zich eveneens zooveel mo gelijk naar het aangegeven plan te willen richten. „Lafhartige oplichterijen". Officier van Justitie zeer vertoornd op man, die werkloozen dupeerde. „Het lafhartig misdrijf van dezen welbe- spraakten oplichter moet met een gevoelige straf worden geboet", zeide de Officier van Justitie bij de Amsterdamsche Rechtbank Vrij dag in zijn requisitoir tegen een Amsterdam mer, die een groot aantal werkloozen van hun laatste geld had afgeholpen. Deswege vorder de de Officier anderhalf^jaar gevangenisstraf. De man had in een courant een paar maal een advertentie geplaatst, waarin hij personeel vroeg. Hij kon colporteurs-incasseerders gebruiken voor zijn nieuwe zaak in drukwerken. Vanzelfsprekend meldden zich veel menschen bij hem aan die graag een behoorlijk weekloon wilden verdienen. De aap kwam al gauw uit de mouw. De gega digden moesten vijftig gulden borg storten. Voor een flink aantal sollicitanten bleek dit geen on overkomelijk bezwaar, hun laatste geld, meestal aangevuld door een kleine leening bij vrienden of familie brachten zij in goed vertrouwen naar hun aanstaanden werkgever. Van zaken doen kwam weinig of niets terecht. De gestorte waarborgsommen werden door dezen oplichter niet teruggestort. Het regende te Am sterdam doch ook bij de politie elders in den lan de klachten. De nog betrekkelijk jeugdige ver dachte is reeds herhaaldelijk voor vermogensdelic ten veroordeeld maar ook heeft hij een straf on dergaan wegens poging tot doodslag op zijn vrouw, waarvoor hij vijf jaar kreeg. Het waren zielige verhalen, die de slachtoffers van dezen man deden Latjg waren zij meestal werkloos geweest, tevergeefs hadden zij pogingen aangewend om werk te vinden. Tot de advertentie in de courant en de daarop gevolgde bespreking nieuwe hoop gaven. De verd. hield vol, dat alles in orde gekomen zou zijn, omdat zijn zaak al goed georganiseerd was en geen risico opleverde. De verdediger, mr J. Roemeling, hield een uit voerig pleidooi, waarin hij aanvoerde, dat verd. wel degelijk een zaak dreef, waarin hij personeel kon gebruiken. De rechtbank zal 23 Febr. vonnis wijzen. In de Vrijdag gehouden vergadering van den raad van beheer der Nederlandsche Ford Auto mobiel Fabriek N.V. werd besloten aan de jaarlijksche algemeene vergadering van aan deelhouders voor te stellen het slotdividend te bepalen op 14 procent, hetwelk te samen met het in December 1.1. uitgekeerde interimdividend van 6 procent een jaardividend vormt van 20 procent over het boekjaar 1939. Scheepvaartweg Haarlem- Amsterdam open. De „Ijsbeer" breekt het ijs in het Noorder Spaarne. Vrijdagavond heeft de „Ijsbeer", een speciale ijsbreker van de Alg. Vereeniging voor Scheepvaart- belangen te Amsterdam, een vaargeul gebroken in het zware ijs van het Noorder Buiten Spaarne. In den loop van den dag werd reeds een geul ge broken in het ijs van het kanaal van het Noordzee kanaal af naar de Groote Schutsluis te Spaarndam. Een met benzine geladen tankboot van de Kon. Shell was gevolgd en lag met haar neus tegen het dikke ijs, juist door de sluis. Hier moest de „Ijs beer", een speciaal voor het ijsbreken gebouwd schip, dat met een 500 P.K. Dieselmotor, wordt voortgestuwd, weer te hulp komen. Om half acht voer de boot de sluis uit en stortte zich op het ijs, dat 30 tot 35 c.M. dik was. Telkens liep het mach tige schip vast in het ijs. Het voer dan eenige meters achteruit om zich wederom op het dikke ijs te storten. Het vernielingswerk werd door velen op den wal en op het ijs, gevolgd. In ongeveer 2 uren had de „Ijsbeer" het eind doel, het depot van de Kon. Shell aan* den Spaarn- damschenweg, bereikt, onmiddellijk gevolgd door de door een sleepboot getrokken tankboot. De „Ijsbeer" keerde aanstonds terug om een nieuw avontuur te beginnen met het ijs, dat zich voor de sluizen te IJmuiden samenpakt en gebro ken moet worden om het te kunnen spuijen naar zee. De scheepvaartweg AmsterdamHaarlem is hiermede geopend en de kans is groot, dat getracht zal worden een vaargeul te houden. MOTORRIJTUIGEN IN HET BEWAKINGS GEBIED. De minister van Justitie heeft bekend gemaakt, dat de bestuurders van alle (motor) rij- en voer tuigen verplicht zijn in het bewakingsgebied op de eerste vordering van een met de politiaire grens bewaking belast ambtenaar, waartoe mede behoo- ren de grenscontroleurs, het rijtuig te doen stil houden. Bij de uitoefening van hun functie in het bewa kingsgebied zullen de grenscontroleurs als stop- teeken gebruik maken van een vlag in de natio nale kleuren, 35 bij 57 c.M. in de witte baan be drukt met in blauwe letters het woord politie. Ter Landsdrukkerij is thans verschenen het rapport van de bij beschikking van 8 December j.l. door den minister van Waterstaat ingestelde commissie, aan welke is opgedragen, den mi nister op korten termijn van advies te dienen omtrent de vraag of en zoo ja welke maat regelen in deze bijzondere tijdsomstandigheden getroffen zouden kunnen worden ter verhoogin; van de veiligheid van schepen en hun opvaren den in verband met de heerschende gevaren ter zee. Voorzitter van de commissie is de heer P. van 't Haaff, inspecteur-generaal voor de scheep vaart. De commissie adviseert den minister: le. Een permanente commissie in te stellen, waarin naast ambtelijke instanties, zoowel de reeders als de opvarenden zijn vertegenwoor digd, die op korten termijn ten aanzien van de veiligheid ter zee kan bijeenkomen en advies geven aan de regeering of aan regeeringsin stanties Hiertoe zou de huidige commissie, al of niet aangevuld, kunnen worden gehandhaafd In spoedgevallen zou een kern dezer com missie onmiddellijk kunnen bijeenkomen. 2e. De noodige maatregelen te nemen, waar door de regeeriig zich de bevoegdheid verschaft een tijdelijk uitvaarverbod uit te vaardigen indien de omstandigheden daartoe aanleiding zouden geven. Gevaarlijk gebied. De commissie heeft gemeend, dat thans tot het gevaarlijke gebied gerekend moeten worden de Noordzee, de Oostzee en de Atlantische Oceaan beoosten 20 gr. w. 1. en benoorden 40 gr. n. b. Voorgestelde maatregelen. De commissie acht het gewenscht, dat aan boord van vrachtschepen, waar de schroeftunnel een lengte van 25 M. of meer tusschen het ach- terpiekschot en de tunneldeur heeft, een vlucht- koker op de tunnel wordt voorgeschreven. Voor gesteld wordt daartoe een nieuw lid 3 van artikel 36 van het schepenbesluit. Voor passagiersschepen bestaat een dergelijk voorschrift reeds zonder eenige restrictie. Bij de behandeling van dit onderwerp kwam tot uiting, dat het gewenscht is de voortstuwings- ruimte meer uitgangen naar het dek te geven door middel van klimtreden. Bij de rampen ter zee als gevolg van het loopen op mijnen is het reeds eenige malen voorgekomen, dat de uitstroomende brandstofolie tot bijzondere moeilijkheden heeft geleid. Dit is een gevolg van het feit, dat de schade, in tegen stelling met vroeger, toen zij bijna altijd het voorschip betrof, thans dikwijls midscheeps dus ter plaatse van de machinekamer, wordt veroor zaakt. De commissie verkeerde aanvankelijk dan ook in de meening, dat het misschien raadzaam zou zijn, de olievoorraden meer naar het achterschip te verplaatsen. In verband met hetgeen haar be kend werd omtrent het gedrag van de z.g. mag netische mijn, kwam zij echter tot de conclusie dat indien zich olievoorraden in het voorschip bevinden het juist verkeerd zoude zijn deze naar het achterschip te verplaatsen. De commissie meent wel, dat de plaats van de olievoorraden in het algemeen zooveel moge lijk beperkt moet blijven tot vóór- en achter schip, al is zij zich ervan bewust, dat verschil lende technische en economische bezwaren zich verzetten tegen een dwingend voorschrift daar omtrent. Een aanbeveling aan de gezagvoerders kan echter de aandacht op deze aangelegenheid vestigen. Hoe Indië inet de Finnen meeleeft. De diepe indruk dien de strijd in Finland ook in Indië heeft gemaakt, blijkt, behalve uit het ruim vloeien van financieele bijdragen, ook uit de vele aanvragen tot dienstneming in het Finsche leger. Zooals men weet aldus het Bat. Nieuwsblad staat de regeering dat niet toe, en dus hebben deze pogingen geen succes. Als een symptoom van de belangstelling voor de Finsche zaak zijn zij echter teekenend. Niet alleen Europeanen van allerlei huidskleur zouden naar het barre Noorden willen vertrekken, ook een aantal onzer inheemsche broeders hebben daartoe pogingen aangewend. Men heeft hen 'voor gehouden dat zij zich toch wel slecht op hun plaats zouden gevoelen, in de barre kou. Meestal had dit argument weinig effect en schoot er niets anders over dan hen te wijzen op het officieele verbod. Het kan onder deze omstandigheden geen ver rassing zijn, dat de geldinzamelingen door Finsche comités een zeer aanzienlijk resultaat beloven. Van heinde en verre komen lijsten binnen, en zeer kleine plaatsjes die niet in aanmerking kwamen voor een georganiseerde inzameling, doen nu spontaan van hun belangstelling blijken. Onder die spontane zendingen is er één opgevallen van een bedrag van f 1.40, bijeengebracht door een dessa- uitvoerige besprekingen evenwel verwierp schooltje, waar 47 kinderen van hun armoede dat laad het voorstel-Woltjer met 27 tegen 16 Imen. Het voorstel Boissevain kon evenmin Ide vinden. it voorstel van B. en W. werd aangenomen 40 tegen 3 stemmen, zoodat de combinaties poefVegter en Duintjer—Komter opnieuw terpen voor het Amsterdamsche Raadhuis b maken. sommetje hebben verzameld om te getuigen van hun gevoelens. Zij lieten het daar niet bij, maar zonden daarenboven twee toepasselijke teekenin- gen, vervaardigd door de „keien" van de school, en een aantal postzegels, speciaal bestemd voor de Finsche schooljeugd, als een daadwerkelijk be wijs, dat aan den evenaar kleine menschen wonen die met het lot .der Finnen meeleven. Vliegdienst op Londen niet normaal uitgevoerd. De drie K. L. M.-vliegtuigen, die Vrijdag om 12.20, 12.40 en 13.30 uur van Schiphol naar Londen zijn vertrokken, hebben hun bestemming, het vlieg veld Lymphe, niet kunnen bereiken. Zij waren reeds vrij ver gevorderd, toen opdracht kwam den steven te wenden en naar Schiphol terug te keeren. Onge twijfeld bestaat hiervoor een goede reden, die ge zocht kan worden of in de weersomstandigheden, of in den toestand van 't vliegveld of in de inwer kingtreding van het veiligheidssysteem, die plaats heeft, wanneer vijandelijke vliegtuigen op de route worden gesignaleerd. Van Londen naar Schiphol is één dienst uitge voerd. Het verkeer met Scandinavië en met Brussel is normaal verloopen. Op de route naar Kopenhagen werd een extra-vliegtuig ingelegd in verband met het groote aanbod van passagiers. Waterdichte afsluitingen Een open shelterdekschip zinkt veel sneller dan een normaal vrachtschip. Zoodra het hoofd- dek onder water komt het vrijboord tot het hoofddek is gering loopt het water uit het lekke ruim over naar de andere ruimen. Men kan het zinken aanzienlijk vertragen, indien de ton nage-openingen in reeds bestaande tusschen- schotten van het shelterdekruimte worden sloten met stalen platen. De commissie adviseert zoodanige hulpmiddelen in de voroschriften voor het varen in het gevaarlijke gebied op te nemen Het is in het algemeen van groot belang, dat de waterdichte deuren tijdens het verblijf in de gevaarlijke zóne gesloten zijn. Op passagiersschepen moeten de branddeuren in de gevaarlijke zóne gesloten zijn, indien dit naar het oordeel van den kapitein niet door andere omstandigheden wordt belet. Gesloten houden van patrijspoorten. In een bepaald gedeelte van de huid onder het schottendek van een passagiersschip mogen de de patrijspoorten onder de verantwoordelijkheid van den kapitein open blijven. De commissie is van oordeel, dat het gedeelte van de huid. waar de poorten gesloten moeten blijven, voor het ge vaarlijke gebied uitgebreid zou moeten worden terwijl een en ander mede op vrachtschepen zou kunnen worden toegepast. Zij zou het gesloten houden van de patrijspoorten in de gevaarlijke zóne willen voorschrijven, zoowel onder het schottendek bij passagiersschepen en onder het vrijboorddek bij vrachtschepen als.van daar boven in de huid gelegen patrijspoorten. Paravanen. Er kan gezegd worden, dat schepen met een bruto inhoud van 4000 ton en grooter met vol doende snelheid en vermogen, in het belang van de beveiliging tegen verankerde mijnen, van pa ravanen zouden moeten zijn voorzien. De propaganda, welke sedert 1937 door de scheepvaartinspectie en de Kon. Marine voor paravanen is gemaakt, heeft tot resultaat gehad dat 62 stel paravanen werden besteld, die nog Wél acht zij het gewenscht en zij stelt als voorschrift voor dat de middelen, waarmede deze booten voldoende gesjord buitenboord ge houden kunnen worden, aanwezig zijn. Oefeningen. De commissie acht het van zeer groot belang, dat, behalve de in het schepenbesluit voorge schreven oefeningen, vóór het vertrek voor een reis, die door het gevaarlijke gebied voert, een sloepoefening gehouden wordt met alle passa giers en alle leden der bemanning. Zwemgordels. De commissie is van oordeel, dat de passa giers hun zwemgordels in het gevaarlijke ge bied steeds bij de hand behooren te hebben, ook gedurende de maaltijden. Het zelfde geldt ten aanzien van de bemanning, van wie men, evenals van de passagiers, niet kan eischen. dat zijde zwemgordels steeds dragen de bemanning zou er al te zeer door in haar arbeid worden ge hinderd. Aangezien de gezagvoeder moet zorgen, dat passagiers en bemanning de zwemgordels steeds bij de hand hebben, is dit als een verplichting voor den kapitein opgenomen. Voor alle passagiersschepen in het gevaarlijke gebied zou de commissie willen voorschrijven, dat boven hetgeen reeds in het schepenbesluit wordt geëischt. voor tenminste 25 procent van het aantal opvarenden, aanvullende reddings middelen (vlotten e.d.) aanwezig zijn. Daarenboven lijkt het der commissie ge wenscht, dat passagiersschepen nog een aantal ..zware" vlotten meevoeren voor tenminste 10 procent van het aantal opvarenden. Voor de vrachtschepen in het gevaarlijke ge bied beveelt de commissie een aantal zware vlot ten aan. De commissie vestigt nog de aandacht op de waande van kapokmatrassen als drijvend toestel. Radiotelegrafie-inrichting. Het zou de veiligheid zeer ten goede komen, in dien alle schepen van een radiotelegraafinrichting voorzien zouden kunnen worden. De commissie heeft gemeend als alternatief van de radiotelegraafinrichting een telefooninstalla tie te moeten stollen. Radiorichtingzoeker. Nu in de huidige omstandigheden vele kust lichten gedoofd zijn. doch de regeering een aan tal radiobakens heeft behouden, die goede leiding bij bepaalde routes kunnen geven, is de radiorich tingzoeker een veiligheidsmiddel van bijzondere beteekenis. De commissie meent, dat in dien tot de enkele reederijen wier sche pen niet van een radiorichtingzoeker zijn voor zien, het verzoek wordt gericht tot de aanschaf fing van dit veiligheidsmiddel over te gaan, daar aan wel onverwijld gevolg gegeven zal worden. Uitkijkpost. Ofschoon de huidige redactie in de schepenweb den kapitein niet van den plicht ontslaat om in het gevaarlijke gebied een uitkijkpost te plaatsen, acht de commissie het toch zeer gewenscht. dat een direct voorschrift daartoe in het schepenbe sluit wordt gegeven. Instructie voor het machinekamerpersoneel. Ingeval van een ontploffing moet het voortstu wingswerktuig steeds dadelijk gestopt worden, ook indien daartoe niet een order van de brug werd gegeven. Het verdient aanbeveling voor te schrij ven, dat de wachthebbende machinist zich in het gevaarlijke gebied niet van het aanzettoestel ver wijdert en ingeval van een ontploffing in elk geval het voortstuwingswerktuig tot stilstand brengt. In verband met de handhaving' van de neutra liteit acht de commissie het noodig een voor schrift op te nemen, waarbij het verboden is van het zien of het'aanhouden door een oorlogsschip of militair vliegtuig, ook van niet-oorlogvoerende landen, radiografisch of telefonisch aan wien ook, Kennis te geven. Het voorschrift is als instructie voor den ka pitein opgenomen. De commissie acht het voorts in het belang van de algemeene beveiliging van de vaart ter zee, dat zooveel mogelijk „radiostilte" in acht wordt ge nomen. Gezamenlijk varen. De commissie acht het gewenscht, dat de re geering zich thans reeds de bevoegdheid verschaft om het gezamenlijk varen van twee of meer sche pen door het gevaarlijke gebied dwingend te kun nen voorschrijven. Het voorstoomen door een sleepboot met para vanen heeft vooral beteekenis voor schepen, die niet van eigen paravanen zijn voorzien. De commissie meent, dat het landsbelang hier door zou worden gediend, indien de financieele be zwaren werden opgeheven. Aansluiten bij eenig convooi van een der oor logvoerende partijen. Een schip, dat zich bij een convooi van een der oorlogvoerende partijen aansluit zal door de an dere partij niet meer als neutraal schip worden behandeld en stelt zich derhalve bloot aan het gevaar van oorlogshandelingen. De commissie meent, dat den reeders zou moeten worden ont raden hun schepen bij eenig convooi van een der oorlogvoerende partijen te doen aansluiten. De commissie heeft gemeend, dat het rapport niet volledig zou zijn, indien geen melding werd gemaakt van de kosten van uitvoering der voor gestelde maatregelen, welke in het belang van de veiligheid van schepen en opvarenden in de hui dige bijzondere tijdsomstandigheden strikt nood- wederom verschillende reederijen tot overgegaan tot een totaal van 72 Terschelling en Vlieland hadden weer verbinding met den vasten wal. De verbinding tusschen Vlieland en Terschelling en den vasten wal is weer geheel hersteld. De post boot „Noord Nederland" is Vrijdagmorgen om elf uur zonder noemenswaardige vertraging uit Har- lingen op het eiland aangekomen. De „Vlieland" had van Harlingen naar Vlieland een betrekkelijk gemakkelijke reis. De postboot had een groote hoe veelheid post, talrijke passagiers en een groote lading aan boord. De eilandbewoners waren sedert 1 Februari vol komen geïsoleerd geweest. Hedenmorgen om half acht zou de „Vlieland" op nieuw naar Harlingen vertrekken. In^verband met _de thans weer ingetreden vorst verwacht men dat 'deze reis wel moeilijkheden zal opleveren. uau oz öi/ci uaiavttueii weiuen oedueiu, cue huk voor den oorlog geleverd konden worden. Sinds I ,J h t pacht en op grond hier- - - van in het concept-besluit zijn opgenomen. Uiteraard zullen de kosten voor de verschil lende schepen uiteenloopen en varieeren met de grootte, het type en de inrichting. Naar een zeer globale schatting zullen de gemiddelde kosten per schip echter een bedrag van ongeveer f 6000 uit maken. dien zijn bestelling stel. Indien, zooals verwacht mag worden, deze pa ravanen vóór Juni a.s. afgeleverd zullen zijn, dan zullen op enkele uitzonderingen na, alle pas sagiersschepen met een bruto inhoud van 4000 ton en meer met paravanen zijn uitgerust, ruim honderd vrachtschepen met een bruto inhoud van 4000 ton en meer blijven er dan over, die niet over para vanen beschikken. De commissie is van oordeel, dat een reductie van de molestpremie voor schepen, die met pa ravanen zijn uitgerust, alleszins gemotiveerd zoude zijn. Reddingbooten. De commissie heeft zich beraden omtrent de wijze waarop de booten, die vóór het te water laten buitenboord gedraaid moeten worden, in het gevaarlijke gebied opgesteld behooren te zijn. Zij kwam tot het inzicht, dat de beoordee ling hiervan aan den kapitein moet worden over gelaten. Rijk koopt kunstwerken. Als vervolg op de reeds vroeger vermelde aan- koopen van rijkswege op de tentoonstelling „Onze kunst van heden", heeft de minister van onder wijs. alsnog aangekocht op voorstel van de cen trale commissie der samenwerkende kunste- naarsvereenigingen de navolgende schilderijen* B. A. van Beek, Winterstemming; D. den Exter, Zee; K. Stikvoort, Stalinterieur; een aquarel van Jaap Gidding. Winter; teekeningen van D. Bout, Paardenstal; Nola Hatterman. Negerjongetje* Saüm. Borinage; Gerard van Vliet, Straatje be nevens een gouache van T. van Ham, Huis de Charcenne.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5