Uit Haarlem's Gemeenteraad Op weg naar Helsinki stopt de trein! IN FINLAND. Sirenes klinkenluchtalarm WEK UW LEVER-GALOP AGENDA. ZATERDAG 10 FEBRUARI 194(5 HAAR EEM'S DAGB'CAD 9 Veel onderwijsbelangen besproken. Het college van B. en W. doet alles om zooveel mogelijk school gebouwen voor het ondertvijs beschikbaar te krijgen. Het salaris van de assistenten bij het Voorbereidend Onderwijs werd verhoogd. Het college vecht als foxterriers tegen opgelegde bezui nigingen. Hoe komt een wet tot standEr zijn te Haarlem te veel bouwvakarbeiders. Beschou wingen over liet systeem der werkverschaffing. Misbruik van het recht bij verhaal? (Zitting van Vrijdagmiddag) Vrijdagmiddag werd de behandeling der be grooting voortgezet. Nu was het hoofdstuk ONDERWIJS aan de orde. Mevrouw van Eek—T hi el (V.D.) was blij dat eindelijk de positie van personeel bij het voorbereidend onderwijs wat verbeterd zal wor den. Een teleurstelling was dat de leerlingenschaal Belangstelling verdient een punt voor onder wijsvernieuwing dat aangegeven kan worden als „opvoeding tot democratie". Aan het kind moet, natuurlijk in bescheiden vorm, reeds iets geleerd worden van de groote beteekenis die ge legen is in het behoud onzer democratische staatsinrichting. Is het niet mogelijk om, nu de militairen op verschillende scholen beslag gelegd hebben, ba rakken te bouwen om weer meer ruimte ter be schikking te krijgen voor onderwijs. Onderwijsbezuinigingen zijn verslechteringen zoo stelde de heer Klein (R.K.) vast. Wij zijn overtuigd, dat a 1 s het mogelijk is, de wet houder zal komen met verbeteringen. Een daarvan is al de verbetering van de sala rissen van het personeel bij het voorbereidend onderwijs, die nu ter sprake komt. De regeering kan, in verband met den stand der geldmiddelen, geen subsidie geven aan de R.K school voor middelbaar onderwijs aan meisjes aan de Dreef. Het zou evenwel billijk zijn als de ge meente aan die school subsidie geeft, want door het werk van deze «R.K. school worden aan de gemeente veel uitgaven bespaard. Moedeloosheid en klachten typeeren thans de bespreking van het hoofdstuk Onderwijs, zei de heer Drilsma (s.d.a.p.) De raad kan helaas niet veel doen om daai-in verbetering te brengen, die moet uit den Haag komen. Een lichtpunt is, dat nu eindelijk de salarissen bij het voorbereidend onderwijs wat verbeterd worden. Er kan gelukkig een goede samenwerking tus- schen openbaar en bijzonder onderwijs geconsta teerd worden om de ongemakken door de mobili satie opgelegd, zoo goed mogelijk te dragen. Spreker heeft sympathie voor de gedachte van mevrouw van Eek wat opvoeding tot democratie betreft. Het gemeentebestuur mag wel gepaste reclame maken voor het openbaar onderwijs. Het gaat niet om propaganda, maar om bekendmaking. De quaestie van de oprichting van een imbecil- lenschool hangt al heel lang. Er moeten nu eens resultaten komen, want het belang van het buiten gewoon" onderwijs eischt die. De heer V1 i e g en (s.d.a.p.) schetste de nadeelen die het onderwijs lijdt doordat een deel der scholen niet beschikbaar is. Hoe langer de mobilisatie duurt, hoe grooter de schade voor het onderwijs wordt. Als het eenige jaren aanhoudt, is de achterstand niet in te halen. De moreele en geestelijke weerbaar heid van de jeugd wordt bedreigd. Alles moet daar om gedaan worden om de scholen weer beschikbaar te krijgen voor het onderwijs. Het speeltuinwerk en de onschoolsche cursussen die de speeltuinvereenigingen organiseeren, moeten door de gemeente zooveel mogelijk bevorderd worden. Het college van B. en W. kreeg een woord van lof te hooren voor zijn zorg voor het onderwijs van den heer Bakker (A.R.), in het bijzonder voor hetgeen gedaan is voor uitbreiding van het Protes- tantsche u.l.o. De voorgestelde verbetering van de salarissen van het voorbereidend onderwijs is poover, zij komt immers slechts een deel der betrokkenen ten goede, namelijk alleen de assistenten. Het overige perso neel heeft ook in den crisistijd een salarisverlaging van 50 pet. gekregen, terwijl het inkomen der amb tenaren en werklieden met niet meer dan 25 pet. is verlaagd. Hier zit dus een onbillijkheid. Het zou billijk zijn als de salarissen van het overige perso neel met 10 pet. werd verhoogd. Spreker heeft evenwel nagelaten zoo'n voorstel in te dienen, want dan zou er kans zijn, dat de verhooging voor de assistenten in gevaar zou kunnen komen. De onderwijsstatistieken toonen aan dat nog niet de helft van het aantal leerlingen het tot eind examen brengt bij het Gymnasium, de H. B. S.'en en ook de m.u.l.o.-scholen. Daaruit blijkt wel dat het onderwijs-niveau hooger ligt dan het bevattings vermogen van de leerlingen. Dat brengt teleurstel ling. Mr. Bruch heeft er indertijd reeds voor geijverd ook subsidies uit de gemeentekas te geven aan het bijzonder M. O. Als de R.K. Meisjesschool subsidie krijgt is er ook aanleiding subsidie te geven aan het Christelijk Lyceum. Door den heer Peper (comm.) werd ook aange drongen op het bouwen van barakken voor militai ren. In 1914 waren de schoolgebouwen al 4 maan den na het begin der mobilisatie door de militairen ontruimd. Nu duurt het al veel langer. Hoe komt het dat de nieuwe school aan de Pla- netenlaan in September- 1940 niet klaar komt? Als het juist is dat de regeering het aantal kweekelingen-met-akte te Haarlem wil verlagen om daardoor het aantal leerlingen per klasse nog te kunnen opvoeren, moet daartegen stelling geno men worden. Mevrouw Scheltema (liberaal) meende dat de geest die nu bij het ónderwijs geconstateerd kan worden, zeer goed is. Er wordt alles gedaan om het onderwijs onder de buitengewoon moeilijke omstandigheden zoo goed mogelijk te doen zijn. In de toekomst zal ook iets gedaan moeten wor den voor het overige personeel van het voorberei dend onderwijs. Het is verkeerd dat op de centrale scholen voor 't 1. o. kosteloos Fransch gegeven wordt, terwijl de ouders van de kinderen der opleidingsscholen daar voor extra moeten betalen. Voor de opening van een gemeentelijke jeugd bibliotheek zou spreekster veel voelen, maar dan moet de gemeente behalve een lokaal ook een werk kracht beschikbaar stellen. Zou Haarlem financieel voordeel hebben van de uitbetaling van de rijkssubsidie voor M. O., want tegenover die ontvangst zou staan het gemis van het extra schoolgeld van de leerlingen uit de omgeving. De heer Visser (C.H.) vond de verhooging van de salarissen van de assistenten bij het voorberei dend onderwijs niet gering; van f 300 op f 600, dat is toch 100 pet.! De heer Westerveld (s.d.a.p.), wethouder, erkende dat het onderwijs moeilijke tijden heeft doorgemaakt in verband met de bezetting van een deel der scholen door de militairen. Er is door het gemeentebestuur getracht om die zoo oordeelkundig mogelijk te regelen. De burgemeester heeft veel gedaan om dit te bevorderen. In de laatste dagen is er eenige verbetering ge komen. De 6de klassen op alle scholen krijgen nt weer volle dagen onderwijs. Op enkele scholen is dat ook al het geval met de 5de klasse. Het personeel der scholen heeft medegewerkt om het onderwys zoo goed mogelijk te doen loopen. De militaire autoriteiten willen alleen barakken bouwen in gemeenten waar meer dan 50 pet. der scholen bezet is. Zoo erg is het te Haarlem nog niet. Het college van B. en W. blijft intusschen aan dringen op het bouwen van barakken. De lagere school is niet de plaats voor onderwijs in democratie. De kinderen zijn nog niet rijp voor het bespreken van vraagstukken als gewetensvrij heid. Wel is er veel voor te zeggen dit onderwijs te geven in de hoogere klassen bij het M. O. De kennis van de staatkunde is wel zeer gering. Op een examen van een cursus voor het midden standsdiploma werd gevraagd „hoe komt een wet tot stand?" Het antwoord was: „De minister maakt een wet en dan gaat hij op de fiets naar den Raad van State" (gelach). Als men aan een R.K. school voor M. O. subsidie geeft, moet men dat ook doen aan het Christelijk Lyceum. Wij kunnen deze zaak wel eens onder oogen zien, maar het zal onze financieele draag kracht wel te boven gaan. Spreker is voorstander van het L. O. maar de ge lijkstelling van het onderwijs verbiedt de gemeente propaganda te maken voor het openbaar onderwijs. (De heer Wolzak (A.R.): ik dank u!) Voor de oprichting van een imbecillenschool is een gbouw noodig en dat hebben wij niet. B. en W. zullen met een voorstel komen zoodra dit slechts mogelyk is. Het is moeilijk uit te maliën welke kinderen ge schikt zijn voor het onderwijs aan H. B. S. of Gym nasium. Maar al krijgen de leerlingen geen eind diploma zij doenin de jaren dat zij de scholen volgen toch wel algemeene kennis op. Er zijn evenwel ouders, die hun kinderen op de school laten ook al is gebleken, dat zij daar niet thuis hooren. Vroeger hadden de onderwijzeressen bij het voor bereidend onderwijs een salaris van f1700 tot f 2000. Nu zullen zij f 600 krijgen, dus betrekkelijk nog weinig. Er is geen geld beschikbaar voor de uitvoering van de plannen voor de stichting van een jeugd bibliotheek. Het zou voor den heer Peper zoo goed zijn als hij eens drie maanden in het college van B. en W. zat. (geroep: probeer het eens). Dan zou hij op vele za ken een anderen kijk krijgen en neit zooveel klagen. B. en W. vechten al lang tegen den eisch van dén Haag om het aantal kweekelingen-met-akte te moeten verlagen. Wij houden vast als foxterriers (gelach). Er wordt kosteloos les in een vreemde taal ge geven op de centrale school, omdat dit eind onderwijs is. Haarlem zou wel eenig voordeel hebben van rijkssubsidie voor het M. O., maar groot is dat niet. Het voorbereidend onderwijs. Het voorstel van B. en W. om de salarissen van de assistenten bij het openbaar voorbereidend onder wijs te verhoogen werd zonder stemming aange nomen. Dit houdt ook in een verhooging van de subsidie van het bijzonder voorbereidend onderwijs. Financieele hulp aan de H. O. V. Het was met schroom dat de heer Drilsma (s.d.a.p.) weer aandrong op meer steun voor de H. O. V.. B. en W. hebben beloofd, na afsluiting van het seizoen, te zullen overwegen of aan de H. O. V. nog een gift gegeven kan worden uit het potje dei- Frans Halstentoonstelling. Spreker hoopt dat die overweging goed zal afloopen. ARMENZORG EN STEUNVERLEENiNG. De algemeene beschouwingen over dit hoofdstuk werden geopend loor den heer Meyers (s.d.a.p.). Hij had waardeering voor de wethouder wat betreft de behartiging voor de materieele belangen der werkloozen. Er zijn evenwel ook geestelijke belan gen en daaraan moet meer aandacht gegeven worden. Acht dagen moest een inwoner van Spaarn- dam 's morgens vroeg naar de Delistraat in het Schoterkwartier gaan om te hooren, dat hy 1 keer kon gaan sneeuwruimen om iets extra's te ver dienen. De vestigingswet heeft tengevolge gehad, dat de kansen dat een werklooze arbeid krijgt in de be drijven die onder die wet vallen, verminderd is. Die maatregelen waren voor het gezond maken der be drijven noodig. Maar de ovérheid gaat intusschen voort met het kweeken van nieuwe bouwvakarbei ders, door het uitvoeren van werken in werkver schaffing. Niet-bouwvakarbeiders denken als zij slechts een poosje in werkverschaffing als bouw vakarbeider hebben gewerkt, dat zij nu ook bouw vakarbeiders zijn geworden. Dat is een gevaar van het systeem werkverschaffing, want er is al een te veel aan bouwvakarbeiders te Haarlem. Het zou beter zijn aan die werken alleen bouwvakarbeiders aan het werk te zetten. De werkverschaffing wordt zoo opgezet, dat het niet veel meer is dan een werken voor den steun Het is typeerend, dat dit jaar voor het eerst de werkloozen zorg behandeld moet worden bij het hoofdstuk Arme nzorg en dat ook de soc. dem. fractie dit goed vindt. Dat is vernederend voor de werkloozen. Spreker zal nauwlettend toezien hoe de houding van zijn fractiegenooten in de toekomst is ten opzichte van het vraagstuk der werkver schaffing. Ook de heer Van der Veldt (r.-k.) had hulde voor den heer v. Liemt als wethouder. Spre ker heeft waardeering voor de» opvatting van den heer Meyers over de werkverschaffing. Er wordt te Haarlem te veel werk in werkverschaffing uit gevoerd. In 1940 zal het voor meer dan Zy2 ton zijn. Arbeid is een voorwaarde voor het leven, maai- de arbeid moet aan verschillende voorwaarden vol doen. En dan valt het werk in de werkverschaf fing er in veel gevallen buiten. De werklooze heeft den indruk dat hij werkt voor den steun, dat hij ook al werkt hij toch een gesteunde Is. Dat heft hem niet moreel op. Het college van B en W. kan hierin helaas niet veel veranderen, in veel is men afhankelijk van Den Haag. Laat men toch meer aandacht geven aan de denkbeelden van Ir. Westhoff. In het ver volg zal spreker in het algemeen zijn goedkeuring onthouden aan voorstellen om objecten in werk verschaffing uit te voeren. In de avondzitting zei Mr. Drilsma (sd.a.p.) dat het verhaal op bloedverwanten in den loop der jaren sterk uitgedijd is, langs omwegen wordt het zelfs toegepast waar de wet het nooit bedoeld heeft. Toen spreker een juridische uiteenzetting gaf vroeg de voorzitter; heeft dit college practi- sche waarde?. Mr Drilsma: ja, vele Haarlemmers voelen het aan den lijve. Het is waar de rechter geeft die beslissingen, maar Maatschappelijk Hulpbetoon be hoeft die niet in zoo'n vorm toe te passen. Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem haalt alle mogelijkheden die in de wet zitten er volko men uit. De tarieven van Haarlem zijn wat het verhaal betreft dubbel zoo hoog als die van Am sterdam. Men heeft van een arbeider te Haarlem f 3400 willen verhalen var. steun die zijn vrouw genoten had voor haar huwelijk. Dè rechter heeft beslist, dat hij 3400 weken lang 1 gulden moet betalen. (Geroep: levenslang dus!) Bij overlijden gaat de schuld over op de erfgenamen. Prof. Scholten, de redacteur van het Weekblad van het Recht heeft dit misbruik van het recht genoemd. Het verhaal heeft plaats over tijdperken van jaren, waardoor het groote sommen worden. Dit leidt tot krakeelen in gezinnen. Laat de wethouder aan den raad de garantie ge ven dat het verhaal op deze wijze niet zal door gaan, want werkelijk het is moreel niet verant woord. Krijgen wij niet deze garantie, dan wil spreker een beroep doen op den raad. Er moet in de ambtenaren die het verhaal toepassen een an dere geest varen. De huisvesting van Maatschappelijk Hulpbetoon moet, zoo zei de heer Peper (comm.) verbeterd worden. Ook in het belang der gesteunden. In andere gemeenten zijn soepeler stempelrege- lingen dan te Haarlem. De gemeente Haarlem heeft in dezen strengen winter zeer weinig gedaan om den nood der ge- steunden te verlichten. Het stelsel der werkverschaffing veroordeelen de communisten nog erger dan de heeren Meijers en v d. Veldt. De heer Mars (sxi.a.p.) heeft met voldoening vernomen dat het gemeentebestuur, in verband met de koude, het stempelen voor één week tot één keer per dag beperkt heeft. Hoe komt het evenwel dat Den Haag niet wil goedkeuren dat de gewone stempelregeling ten gunste van de werkloozen vergemakkelijkt wordt, terwijl dit wel aan andere gemeenten is toege staan? In Haarlem weet een werklooze slechts één dag vooruit wanneer men moet stempelen, terwijl werkloozen in andere gemeenten de stempeluren weken of zelfs maanden vooruit weten. Zijn de Haarlemsche werkloozen slechter? Laat het college van B en W. zich opnieuw tot den minister van Sociale Zaken wenden. Het is waar dat de gemeente in de koude maan den meer B-steun heeft gegeven, maar het is noo dig dat het bedrag dat Haarlem besteden mag verhoogd wordt. Er is in de gezinnen behoefte aan kleeding en aan schoenen. De heer Visser (C. H.) bestreed de opvattin gen van den heer Meyers inzake werkverschaffing. Als men geen werkverschaffing meer wil komen ele niet-vakarbeiders nooit meer aan den arbeid. Door den heer A 1 b r ec h t (S. D. A. P.) werd er op gewezen, dat ook een probleem is de geestelijke zorg voor de werkloozen. Ontwikkeling en ontspan ning van de werkloozen moet ons aller aandacht hebben. Daardoor blijven de werkloozen „fit" en wordt voorkomen dat er beroepswerkloozen komen, De gemeente geeft f 7000 voor dit doel. Spreker gaf eenige wenken over de besteding van het geld. Men let hier te veel op het intellectueele, terwijl men bij veel werkloozen meer succes zou hebben als men zich aanpaste bij vele liefhebberijen die er onder de arbeiders gevonden worden. De heer Bakker (A. R.) waardeerde het werk an het college van B. en W. wat de werkloozen zorg betreft. Er zijn werkloozen die liever in de werkverschaffing hun brood verdienen al zijn de verdiensten slechts weinig hooger dan het steunbe drag. In werken ligt een zegen. Aan herscholing van arbeiders moet men alle aan dacht geven. De mogelijkheid bestaat dat er na de zen oorlog een opleving komt. De heer H a p pé (V.D.) pleitte voor een sociale gemeentepolitiek ook ten bate van de werkloozen en armlastigen. Waar de druk het zwaarst is moeten de lasten het eerst verlicht worden. Dit moet o.a. be- bedacht worden bij het verhaal. Hoewel er wel eens bezwaren gehoord worden, kan toch gezegd worden, dat de wijze waarop de armlastigen en werkloozen te Haarlem gesteund worden zeer humaan is. De voorzitter zei, dat het werkloozen waag stuk door hem bij dit hoofdstuk aarf de orde gesteld is uit zuiver practische overwegingen. Ten onrechte heeft men daarin een onjuiste qualificatie gezien. De heer van Liemt (R.K.), wethouder, dankte voor de woorden van waardeering die jegens het college en de diensten zijn geuit. Op zijn beurt bracht hij hulde aan den directeur en de ambte naren. Den heer Meyers kan spreker toezeggen, dat het college van B. en W. ook niet wil medewerken om het aantal bouwvakarbeiders te vergrooten via de werkverschaffing. Zoo mogelijk zullen maatregelen genomen worden om zulks in het vervolg te voorko men. De gemeente is evenwel niet alleen baas. Veel in Haarlem uitgevoerde werken zouden niet mogelijk zijn geweest als niet een deel in werkver schaffing was uitgevoerd. B. en W. hebben tegenover den Haag steeds getracht het aantal objecten ii werkverschaffing zooveel mogelijk te beperken en Onze bijzondere medewerker is thans in Helsinki, de Finsche hoofdstad, van waar hij ons dezen brief deed toekomen. De foto geeft een overzicht van de stad, welke al zoo vaak door de Russische luchtmacht is gebombardeerd! Eerste indrukken. (Van onzen bijzonderen medewerker). HELSINKI 1 Februari. Na een voorspoedige reis ben ik in de Finsche hoofdstad aangeland, en nu zit ik in hotel „Socïe- tetshuset", recht tegenover het twintig jaar geleden door den in Amerika levenden Finschen architect Saarinen gebouwde hoofdstation. Voorspoedig was mijn reis om twee redenen. De belangrijkste: ik deelde mijn slaapcompartiment met den Finschen schilder Ragnar Ekelund en wij praatten den hal ven nacht over zijn land, zijn werk en het leven hier. De minder belangrijke: wij hadden maar één luchtalarm onderweg. Toen wij vanmorgen tien uur in Rühimaki binnenliepen, waar wij eindelijk tij dens vijf minuten oponthoud een kopje koffie bemachtigen konden koffie, suiker en benzine zijn de eenige gerantsoeneerde artikelen hier stond ik naast een Finschen soldaat,, die een praatje begon. Hy sprak, als velen, beide talen: Finsch en Zweedsch. Of ik van Tammerfors kwam? Nee, van Wasa. En van Tammerfors, waar ik van nacht voorbij kwam, heb ik niets gezien. „Ik kom er vandaan", zegt de soldaat, „een mooie stad". Dan vraagt, hij of wij alarm hadden vanochtend. Neen. zeg ik, en dat zal met dit weer het sneeuwt hard wel niet komen ook. Daar mengt zich een tweede soldaat in het gesprak: ,,'t Is geen Molotofweer van daag", zegt hij ironisch. Sinds begin December heet helder weer hier „Molotofweer", en verduisterings gordijnen noemen de Finnen „Molotofgordijnen" Dc twee soldaten zijn net van het front op de Kare- lische landengte gekomen: de „Karfelische Neus" (Rarelska Naset) heet die in het Zweedsch. Ze gaan vier dagen verlof houden en zijn van plan die goed deels slapende door te brengen. Mijn reisgenoot Ekelund en ik moeten verder. Nog goed één uur, en wij zullen in Helsinki zijn. Maar ik zei in een vori- gen brief al: hier in een oorlogvoerend land is niets zeker. Wij rijden uit Rühimaki weg. Ekelund en ik hervatten ons gesprek over Sillapaa, wiens boeken Ekelund grootend eels in 't Zweedsch heeft ver taald. „Nu hij den Nobelprijs gekregen heeft, is de belangstelling voor zijn werk nog veel grooter ge worden dan ze al was. Maar eigenlijk zijn zijn boe ken niet te vertalen. Hij heeft een hoogst persoon lijken stijl en woordenkeus. Bij de vertaling gaat daarvan altijd veel verloren. Maar hij Tuuuuut! Tuuut. Tuuut! Tuuuuutl Luchtalarm! Dus tóch Ekelund schudt het hoofd. Oef! Die Russen! Wij pakken ons haastig in pelsjassen en nemen een laken mee over den arm. De trein rolt langzaam nog een eindje door. terwijl de machinist uitkijkt naar een plek, die wat dekking belooft. Stop. De conduc teur opent ijlings de wagons. Alle reizigers haasten zich naar buiten, in licht gekleurde jassen of ge wapend met een laken. Naast de spoorbaan is een greppel. Tot over de knieën zakken wij in de sneeuw en de een helpt den ander om er door te komen. Dan hollen wij het bosch in. De order is: gaan lig gen ineen greppel, tegen een dikken boom, of naast een steenhoop. Ieder zoekt iets van zijn gading. Ik vind een zwaar rotsblok, draai mij in mijn pelsjas en ga liggen. Dan trek ik het laken over mij heen. En nu maar afwachten. Ekelund ligt naast mij. „Hoor, daar komen ze!" Ik hoor nog niets, maar even later, jawel: daar bromt iets in de verte. „Voor bommen liggen we hier goed", zegt Ekelund, „Maar als ze kunnen, komen ze laag en geven mi- trailleurvuur. Dat is erger". Maar ze komen niet. Het brommen wordt sterker, dan ineens zwakker. Weggejaagd? Neergeschoten? Koers veranderd? Wij weten het niet. Rustig liggen we in de sneeuw. Ekelund heeft cigaretten, en ik myn goede vrienden zullen niet weten hoe ze 't hebben ik heb.... lucifers. Ergo kunnen wij een cigaret op steken. Het is koud. Wij liggen op dikbesneeuwde steenen. „Het kan uren duren", zegt Ekelund be rustend. Maar het duurt niet langer dan een goed half uur. „Alles veilig!" zeggen de signalen. Wij strompelen het bosch uit en den trein in. De machi nist geeft een fluitstoot: daar gaan wij weer. Langs de spoorbaan zien wij af en toe tot ruïnes gebom bardeerde huizen, en van tallooze gebouwen zijn de ruiten gesprongen. „Het eerste bombardement van Helsinki op 30 November heeft zoowat alle ruiten van de Sovjetlgatie gekost", vertelt Ekelund droog jes. Maar intusschen zijn de bombardementen voor de burgerbevolking het ergst van alles. De hoofd redacteur van „Vasabladet". mot wien ik gister middag zat te praten, vertelde, hoe de menschen na 4 uur 's middags, als het donker begint te worden, opleven: sommigen brengen de uren van 104 dagelijks in schuilkelders door, omdat het heen- en weernollen hen enerveert. In Helsinki moet soms van vier tot acht keer per dag alarm geslagen worden. Wat dat voor werkende menschen zeggen wil is licht te begrijpen. Wij evenwel komen er op onze reis met één alarm af. Om elf uur stoomt de trein Helsinki binnen. Daar er geen kruier is te vinden sleept Ekelund een deel van mijn bagage. In de hall van „Socïetets- huset" is een groot bord neergezet. Het vermeldt het eenige Finsche woord, dat iedere vreemdeling kennen moet: Vaestonsuojaan! „Naar den schuil kelder!" (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden). en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal Inuw ingewanden doen vloeten. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende Is, verteert uw voedsel niet. net bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER S LEVER-PILLETJEi» nemen om deze liter lever-gal vr»j te doen vloeier. en u zult u een geheel ander menseh voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vlooien. Eischt Carter s Lover-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. (Adv. Ingez. Med.) om te zetten in objecten voor werkverruiming o£ Werkfonds. Met den heer v. d. Veldt zouden B. en W. ook graag zien dat de werkverschaffingen in de toekomst meer gingen in de richting van het Plan Westhoff. De heer Drilsma heeft felle critiek doen hooren op het verhaal. Dit oordeel van den heer Drilsma valt mij tegen. Elk geval is steeds voorgelegd aan de commissie van Maatschappelijk Hulpbetoon. Het waren er 1500. Nu kunnen er wel enkele gevallen zijn die als typeerend aangevoerd kunnen worden, maar in het algemeen kan gezegd worden dat Haar lem soepeler is dan andere gemeenten. Men houdt zich natuurlijk aan de wet, als men dat niet zou doen, zou het onbillijkheden scheppen. Het is on aangenaam als er steun over een langen tijd wordt verhaald, maar dat is niet altijd te voorkomen. Er is een tijd geweest dat de af deeling verhaal te weinig personeel had. Garantie kan gegeven worden dat in het vervolg achterstand zooveel mogelijk voorkomen zal worden. Spreker wil gaarne eens met Mr. Dril sma eenige door hem genoemde gevallen bespreken. B. en W. willen de heele zaak van het verhaal nog eens bezien. Juist is, dat de behuizing van Maatschappelijk Hulpbetoon verbeterd moet worden. Het kan niet langer wachten. Binnenkort zullen eenige tijdelijke ambtenaren bij Maatschappelijk Hulpbetoon een vaste aanstel ling krijgen. Wij willen zoo vervolgde de wethouder nog-_ maals aan den Minister van Sociale Zaken vragen* verandering in de stempelregeling te mogen maken. Er is reden om aan te nemen, dat Haarlem een hooger bedrag krijgt voor den B-steun. In Januari is al veel uitgegeven in verband met de koude. B. en W. hebben ook veel waardeering voor de ontwikkeling en ontspanning van de werkloozen. Het werk der centrale commissie is zeer goed. Aan het intellectueele deel daarvan wordt door zeer veel werkloozen deelgenomen. Het is helaas gebleken dat er onder de werkloozen niet veel belangstelling is voor de herscholing. De heer R e i n a 1 d a (S. D. A. P.). wethouder, gaf nog een uiteenzetting van het college van B. en W. over de vraag werkverschaffing of normaal werken. B. en W. achten het gewenscht dat de Haarlemsche werkloozen niet naar de rijkswerkverschaffingen worden uitgezonden, omdat dit het gezinsleven der werkloozen niet bevordert. De Haarlemmers zullen dus in de gemeente werken of bij de werkverschaf fing die door de provincie Noord-Holland geopend is. Wat de Haarlemsche werkloozen aan loonen ver dienen wordt slechts 10 pet. in werkverschaffing verdiend. Een klein percentage dus! Het is dus niet waar dat wij in Haarlem verzeild raken in de werk verschaffingen. Men kan niet het abstracte standpunt innemen dat alleen werklooze bouwvakarbeiders in de werkver schaffing moeten te werk gesteld worden, want dan zouden de niet-bouwvakarbeiders onder de werkloozen nooit een kans krijgen, daar 9/10 van de werkverschaffingsobjecten in dengrond wor den uitgevoerd. Werk dat alleen gemaakt kan worden door vak kundige bouwvakarbeiders zullen B en W. nooit in werkverschaffing brengen. Hierna werd de zitting verdaagd tot Vrijdag a.s. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor het cand. examen rechten de heeren W. Veeger en A. Zeegers en voor het doctoraal examen rech ten mej. M. v. d. Pol en de heer R. Messcraert. (Adv. ingez Med.) ZATERDAG 10 FEBRUARI Frans Hals Theater: „Het dierlijke In den menseh" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Goodbye mr. Chips" (geprolon geerd). 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: ..Het uur der vergelding slaat voor iedereen". 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Hoera, ik ben papa" (gepro longeerd). Op het tooneel: „The four Rythm Aces", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Nonstopprogramma. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 7—9 uur ZONDAG 11 FEBRUARI Stadsschouwburg: Centraal Tooneel: „De ver stoorde bruidsnacht", 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Gezelschap Mie en Ko: „Er gens in Nederland". 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Tusschen vuur en ijs", 11.30 uur. Cinema Palace. „Sneeuwwitje", 11.30 uur. Luxor Theater: „Moederleed". 11.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds MAANDAG 12 FEBRUARI Stadsschouwburg: Het Ned. Tooneel: „Phaedra", 8.15 uur. Haarl. Hulpbank, Lange Margarethastraat.: Jaar- lijksche Alg. vergad. 4 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend oehalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming gevraagd nebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster opgemaakt. Van Zaterdag 10 Febr. 8 uur tot en met Vrijdag 16 Febr. zijn de volgende apotheken op Zondag des avonds na 8 uur en des nachts geopend. Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, Tel. 10378. IFa. Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30. TeL 10043. Marnix Apotheek, Marnixstraat 65. TeL 23525i J

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7