De voorgenomen reis van Sumner Welles Journaal van de Week Russen op verscheidene plaatsen in den aanval. Instemming te Londen Rein m witten dan wit ZATERDAG ÏO FEBRUARI 1940 HAARCEM'S DAGBCAD 5 Finsche posities echter overal gehandhaafd. Het Finsche legerbericht van Vrijdag luidt: Te land: Op de landengte van Karelië zet de vijand de aanvallen voort. Te Summa hebben de Finsche troepen de Russische aanvallen afgesla gen, de vijand heeft hierbij zware verliezen ge leden. Te Punnusijoki en Pasuri is de vijand tot den aanval overgegaan, gesteund door artillerie, vliegtuigen en tanks. Alle aanvallen werden af geslagen en de vijand heeft 700 man en twaalf tanks verloren. Nabij de Taipale rivier zijn de Russen eveneens tot den aanval overgegaan. Deze aanval duurt nog voort; twee Sovjet-Rus sische tanks zijn vernield. Ten Noord-Oosten van het Ladogameer wordt fel gestreden, de vijand is overal teruggeslagen en hij heeft vele mannen verloren. Een der steun punten van den vijand, dat zeer krachtig ver sterkt was, is genomen. In den loop van den dag heeft de vijand 19 tanks verloren. De strijd duurt nog voort. Te Kuhmo hebben de Finnen de verbetering van hun stellingen voortgezet. Van andere deelen van liet front wordt activi teit van patrouilles gemeld. In de lucht: Donderdag heeft de Finsche lucht macht met succes verscheidene automobiel colonnes en troepenconcentraties van den vijand verspreid. In de operatiezöne heeft de vijand de Finsche troepen met jachtvliegtuigen aangeval len. Uit het binnenland valt niets nieuws te mel den. Ernstige verliezen der Sovjets in Kuhmo. De speciale correspondent van Reuter bij de Finsche troepen in het Poolgebied meldt dat de Russische verliezen bij den feilen strijd in den sector van Kuhmo aan het Noordelijk centrale front worden geraamd op ongeveer 2000. De veldslag in dezen sec- tor heeft reeds een week geduurd en wordt nog voortgezet. Ook wordt vernomen dat Finsche patrouilles doorgedrongen zijn in door de Sovjet-Russen be zet gebied, waarbij zij kwamen tot hét nikkel centrum van Salmdjarvi. Zij vielen de Sovjet- Russische stellingen daar aan. De Finnen verklaren aan het Noordelijke front vele Russische patrouilles te vernietigen. Die patrouilles zijn meestal honderd man sterk en zij bieden meer trefkans dan de kleine Finsohe patrouilles. Soms komen de Russen recht in de Finsche vuurlinie. Uit de bosschen wordt een machinegeweervuur geopend en de Russen wor den weggemaaid. Volgens de Finnen vallen de Russen den laat- sten tijd zoo voortdurend aan omdat zij voor het einde van Februari eenigen indruk op Finland willen maken. Omstreeks dien tijd kunnen de krijgsverrichtingen namelijk door nieuwen sneeuwval belemmerd worden. De gezondheidstoestand der Finsche soldaten Is buitengewoon goed. Russisch legerericht. Het legerberioht van het militaire district' Leningrad luidt: „Op 9 Februari geen gebeurtenissen van be- teekenis aan het front. De herhaalde pogingen van den vijand, de verloren stellingen op de Ka- relische landengte te heroveren werden met' zware verliezen voor den vijand verijdeld. De Sov jet-Russische luchtmacht heeft met succes mili taire objecten gebombardeerd". De vrijwilligers. Van bevoegde zijde wordt te Londen verno- I ZONDAG 4 FEBRUARI. Weer treedt de dooi in. En ditmaal met kracht. Aangezien het al zoo abnormaal lang gewinterd heeft en Februari is ingetreden gelooven wij eigenlijk allemaal, dat het nu wel een duur zame dooi zal wezen. Ofschoon de bewijzen (daarvoor ontbreken. In elk geval is het plezierig dat het vastge vroren sneeuwdek op de straten begint te ver dwijnen. Als het nu maar even door-dooit zullen jwij weer een normale wegenkleur te zien krij- jgen, onze voetstappen en die van anderen weer op het vertrouwde plaveisel hooren, weer (loopen met lenigen inplaatTvan met strammen ■tred en weer fietsen zonder acrobatische toeren. Iedereen verlangt naar deze voordeelen al is ook ieder zich bewust dat de onvermijde- jlijke massa-smeerboel eerst aan de orde komt. Wij zijn tenslotte Hollanders en geen Scandi- (naviërs. Witte dagen vinden we wel mooi en j Interessant maar op witte weken zijn we niet ge traind. Naturnlijk heb ik iemand gesproken die zegt dat de vorst zal terugkeeren, in nog veel heviger mate, en dan nog minstens een maand duren. „Neen", zeg ik. „Waarachtig", zegt hij. „Volgens mij wordt het twee maanden", zeg ik en dan wordt hij boos omdat zijn sensatie mislukt. „Dat staat zeker in je krant", veronderstelt hij op smalen den toon. Maar ik antwoord: „Neen. Die (Verschijnt trouwens niet op Zondag. Maar ik jheb bedacht dat het een goede tactiek is, som- jbere voorspellingen met nog somberder voor spellingen te beantwoorden", Nu gaat hij heen. En later op den dag hoor ik goede muziek ivan de H.O.V. en vergeet hem geheel tot een van pijn mede-zwartkijkers zich op veel erger maar (eveneens geliefd gebied begevend, mij toemom- belt: „D'r is iemand uit het buitenland ge komen en die zegt dat we op 8 Februari zullen iworden aangevallen". Dooi mag plezierig zijn in deze omstandigheden, maar opwekkend is ze Blijkbaar voor velen niet. Ik zeg: „Je bedoelt 4 Februari". Want dat is vandaag en klinkt dus hog erger. Hij is teleurgesteld. Ik probeer hem te troosten. Ik zeg: „In Januari waren er 31 data voor. In deze maand gelukkig maar 29. En als het nou geen schrikkeljaar was waren er maar •28. Maar in Maart Nu gaat ook hij boos heen. Maar de sport der nare data zal voortleven. Eer de zon ter kimme neigt voorspelt sombere nummer drie mij dat. heel Europa in een nieuw ijstijdperk zal belanden, hetgeen iets te maken zou hebben met die losgebroken zon uit den Melkweg, waarover we onlangs zoo'n aardig rijm men dat het gerucht, als zouden een Poolsche, een Fransche en een Canadeesche divisie naar Finland gaan, onjuist is. De Britsche vrijwilli gers gaan afzonderlijk. Hun reis wordt door de Finsche autoriteiten geregeld. De Britsche autoriteiten werken slechts in zooverre mede, dat zij verlof tot vertrek uit het land verleenen. Duitsche schepen in door Russen bezette haven. ROVANIEMI, 10 Februari. Berichten, die uit betrouwbare bron stammen, melden uit Petsamo dat Duitsche vrachtschepen in Liina- hamari de eenige zeehaven van Finland, die in Russische handen is zijn gesignaleerd. De berichten melden „eenige" Duitsche sche pen zijn in Liinahamari-haven in Januari ge zien. Er worden echter geen aanwijzingen gege ven omtrent het aantal en het type van deze schepen. De berichten, volgens welke sommige van deze Duitsche schepen dezelfde waren, die naar Moermansk waren gevlucht kort na het uitbre ken van den oorlog en die door de Russen ge bruikt waren om manschappen en oorlogsmate riaal naar Petsamo te transporteeren, werden niet bevestigd. Men acht het waarschijnlijker dat de Duit sche schepen zullen pogen de Engelsche blokkade te doorbreken om met ladingen uitRusland 't va derland te bereiken-Sommige Duitsche booten, die in de Witte Zee gezien werden, waren tank schepen. (United Press.) Gevechten van detachementen aan het Westelijk Front. Het Fransche legerbericht van Vrijdagavond luidt: Tusschen Moezel en Baar was aan beide zijden het vuur der artillerie aanmerkelijk meer actief. Een overval van den vijand werd afgeslagen. Don derdag is bij een verkenningstocht een onzer de tachementen in levendig gevecht met den vijand gewikkeld. Het detachement leed eenige verliezen, welke evenwel geringer waren dan die, welke den vijand werden toegebracht". Verloren tonnage. De Britsche Admiraliteit heeft een opgave ge publiceerd van de verliezen der Britsche koop vaardij, volgens welke het netto verlies aan ton nage van het begin van den oorlog tot eind Januari 134000 ton bedraagt. Dit cijfer, waarin alle verliezen en winsten voor de koopvaardij zijn verwerkt, is nog geen tiende van het cijfer, genoemd in het Duitsche legerbericht van 8 Februari, volgens hetwelk Engeland 409 schepen, in totaal 1.493.431 registerton zou hebben verloren. De feiten zijn dat in het genoemde tijdvak 110 Britsche koopvaardijschepen, totaal 498000 ton, alsmede 30 kleinere vaartuigen, totaal 9.000 ton, door vijandelijke actie tot zinken gebracht zijn. Het cijfer van het netto verlies, zijnde 134.000 ton, aldus de verklaring, vormt nog geen honderdvijf- tigste deel van de totale Britsche tonnage. Na melding te hebben gemaakt van het Duitsche cijfer der neutrale verliezen, t.w. 339.000 ton, voegt de Admiraliteit er nog aan toe: men zal zien, dat. terwijl de Britsche koopvaardij, welke met inbe,- grip van alle vaartuigen, 21 millioen ton bedraagt, geen noemenswaardige vermindering heeft onder gaan en de verliezen der Fransche koopvaardij zeer gering zijn, wreede verliezen zijn toegebracht aan de neutralen, „in het bijzonder aan die neutrale schepen, welke zich niet hebben aangesloten bij de convooien, waarvoor de geallieerde marines vei-- antwoordelijk zijn". EEN TERUGBLIK van Melis Stoke hadden. U weet wel, met dien schoonen regel: „En door de ruimte gieren con tinenten Ik probeer nu wat anders. Ik zeg: „Dat beticht hebben we nog niet. Ik zal het A.NP. opbellen. Is het officieel?" „Dat weet ik niet", zegt hij ietwat verlegen. „Maar het is een mooi bericht", zeg ik. „Het zou het einde van den oorlog beteekenen, zonder eenig groot offensief of zoo. En de Finnen zou den het winnen". ,Die fantasie van jou weer!", zegt hij en gaat ook heen. Hij is althans niet boos. Hij zal wel aan anderen vertellen dat ik gezegd heb dat de Finnen den oorlog zullen winnen en dat ik dat weet van het A. N. P. Maar het is niet waar, hoor. Het is allemaal niet waar: ook de maand vorst niet, en de twee maanden vorst. Alleen dat deze Februari-maand 29 data telt is on loochenbaar waar, maar als iemand ons op een van die dagen mocht willèn aanvallen zal hij het ons geen van allen tevoren laten weten. Gek hè? MAANDAG 5 FEBRUARI. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht generaal Reynders, blijkt Zaterdag te zijn afge treden en te zijn opgevolgd door generaal Win kelman. Wegens geschil van militair-technischen aard met de regeering is de generalissimus heen gegaan. En nu is hij ineens burger. Dat moet een wonderljik gevoel wezen als je zoo lang in dienst bent geweest. Het moet ook wel raar zijn dat je den vorigen dag nog 400.000 ondergeschikten had, die allemaal voor je in de houding moesten springen en voor het meerendeel nog geweren er bij presenteereo ooken nu ineens geen een meer. Behalve dan de dienstbode thuis en wellicht de daghit, die niet in de houding sprin gen en haar orders trouwens van bevoegder zijde verwachten Maar, nu in ernst: het is niet prettig dat er al na vijf maanden wijziging in het opperbevel komt en dat er „an allerhöchsten Stelle" vrijwat wrijving blijkt te zijn geweest. Laat ons hopen dat de machine, ten beste geolied, weldra weer op volle toeren zal draaien. Verheugender is het bericht dat de Staat, de KJj.M., de Holland-Amerika Lijn en de Fokker fabrieken een syndicaat hebben gevormd om 'n luchtlijn op Amerika is gaan exploiteeren. En dat op de Noordelijke Atlantische route. Er spreekt stoere ondernemingsgeest uit dit besluit en de ontwikkeling van den luchtdienst op Indië doet er ons allen eigenlijk op rekenen dat ook deze onderneming prachtig slagen zal. En als mijn tijdgenooten'en ook ouderen eens worden Uw tandéh ff ff ff indien U poetst met ftVQRIU'L; In tuben van 60. 40 en 25 ct. en doozen van 20 ct. (Adv. Ingez. bied.) HERNIEUWDE DUITSCHE LUCHT AANVALLEN AAN DE ENGELSCHE KUST. Verscheidene schepen gehom bardeerd. DÜITSCH TOESTEL NEERGESCHOTEN. Uit Londen wordt gemeld dat Duitsche vliegtui gen, die Vrijdag een aanval op de Britsche kust deden, verscheidene schepen hebben gebombar deerd. Het verongelukte Duitsche toestel is bij de stad Northberwick neergekomen. Het leek een Heinkelmachine te zijn. Men gelooft dat nog twee andere Duitsche vlieg tuigen door gevechtsmachines ernstig beschadigd zijn. Des avonds werd vernomen dat buiten de aan vallen, die Duitsche vliegtuigen ter hoogte van de Noord-Oost kust en de Firth of Forth hebben ondernomen, andere vliegtuigen nog aanvallen hebben gedaan op verschillende punten tot Peter head in het Noorden. Britsche gevechtspatrouilles bonden den strijd met de aanvallers aan en kwa men een tankschip te hulp dat nabij Peterhead werd gebombardeerd. Volgens een in een stad in het Noorden opge vangen bericht zijn S.O.S. seinen uitgezonden door twee Engelsche stoomschepen tijdens de aanvallen van de Duitsche bommenwerpers. Het zouden de ,Clintonia" 3100 ton en de „Lord Darling" zijn. Men weet nog niet of de schepen beschadigd zijn. Buiten Arboath hebben Britsche jachttoestel- len drie Heinkelvliegtuigen achtervolgd, die op ge ringe hoogte boven zee vlogen. Het Britsche schip „Sea Ranger" heeft draad loos medegedeeld dat het schip beschadigd is en water maakt, het bevindt zich ongeveer 600 mijl van Sint John. Aan alle schepen in de nabijheid werd verzocht zich gereed te houden hulp te bie den, wanneer dit noodig mocht blijken. Voorts is het te Glasgow thuis behoorende s.s. „Chagres" (5.046 ton) door vijandelijke actie voor de Noord-West kust van Engeland tot zinken ge bracht. Twee der 64 leden tellende bemanning worden vermist. De overigen zijn in een haven aan de Noord-West kust aan land gebracht. Duitsche lezing. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Op 9 Februari zijn Duitsche vliegtuigafdeelingen uitgezonden voor het verrichten van gewapende verkenning boven de Noordzee. Hierbij werden zes Britsche of in Britsch convooï varende schepen tot zinken gebracht, of zoo ernstig beschadigd dat zij als verloren moeten wonden beschouwd. Niettegenstaande het krachtige vuur van de luchtdoelartillerie en van de vijandelijke jacht vliegtuigen wordt slechts een Duitsch vliegtuig vermist. Boven Sylt 150 toestellen gezien. Van het eiland Sylt, een der Duitsdie luchtvaart bases, wordt groote drukte in de lucht gemeld. Om zes uur gisteravond zag men ongeveer 150 vliegtuigen tegelijk in de lucht. Een uur later zag men vijf escadrilles in westelijke richting vliegen. OVEREENSTEMMING BIJ DE BRITSCHE SPOORWEGEN. De besturen der drie Britsche vakvereenigingen van spoorwegarbeiders hebben het voorstel der maatschappijen, die een loonsverhooging ter com pensatie van de stijging der kosten van levenson derhoud willen geven, aanvaard. De verhoogingen welke varieeren van 18 pence tot vier shilling per week, gelden van 1 Januari 1940 af. even terugdenken aan dien ouden stillen tijd van voor 1914 zullen zij moeten erkennen, dat m die dagen zulk trotsch zelfvertrouwen in Neder land niet bestond. In een kwart eeuw van oor log, onrust en ontwrichting is in elk geval het zelfvertrouwen van den Hollander niet vermin derd, maar veeleer gestegen. En met reden, want wat is er in dien tijd niet allemaal op industrieel en ook op waterstaats-gebied onder nomen, dat de bewondering van" de heele wereld heeft gewekt! Trouwens ook op cultureel gebied, op koloniaal terrein en op dat der volkshuisves ting, al heeft dit laatste veel geld gekost, is ont zaglijk veel tot stand gebracht. Laten wij de credit-posten op onze balans niet uit het oog verliezen in weeklacht over dezen tijd. Die posten zijn talrijk en hoog. DINSDAG 6 FEBRUARI. Het dooit voort. Na de gladde wegen-plaag, al zoo overbekend, treedt de smeerboel met volle kracht in. En tusschen Hoorn en Purmerend heb ben ze na achtenveertig uur zwoegens den trein bevrijd, die daar ingesneeuwd was geraakt. Wat een seizoen! Het valt mij op dat velen der auto mobilisten, die nu sneeuw- en modderfonteinen opjagen, zich niet in het minst om hun loopende en fietsende medemenschen bekommeren. Ook dames worden door die lieden van top tot teen bespat. Zij nemen zelfs niet de moeite wat meer uit te wijken bij het voorbijrijden, als daar alle gelegenheid toe bestaat. En aan snelheid vermin deren wordt heelemaal niet gedacht. Dit is, rondweg gezegd, grof en ongemanierd. Ik heb onlangs gelezen dat de Hollandsche restaurant-keuken, die altijd meer uitgeblonken heeft door groote porties en goede bereiding van eenvoudige spijzen dan door verbeeldings kracht en raffinement, in de laatste jaren veel meer verfijning gaat toonen. Het zal wel waar wezen, maar eenige verbetering van manieren zou voor een aantal Hollanders van oneindig veel meer belang wezen. Op dit gebied kan Nederland de vergelijking met andere West-Europeesche landen altijd nog niet doorstaan. Als alleen de onhebbelijkheid-in-het-openbaar maar eens met succes bestreden werd zou men al een stuk verder wezen. Ook de malle vechtpartijen bij het beklimmen van trambalcons hebben daar weer treurige staaltjes van gegeven. Ei- is op de spits uren te weinig rollend materieel bij de N.Z.H.T.M maar dat geeft niemand het recht te gaan boksen en worstelen. Kan hij zonder dat geen plaats bemachtigen, laat-ie dan gaan wandelen. Het is erg gezond. Merkwaardig is dat de bedoelde automobilisten en de bewuste vechtersbazen deze dingen blijk baar doen omdat het eenvoudig niet in hen op komt, eenige égards jegens anderen te toonen. En dan zien sommigen hunner er nog wel zoo ..duur" uit. Daar ligt een aardig stukje opvoe- digs-terrein braakMaar dan moet men bij de kinderen beginnen en hen op school zoowel als thuis uitleggen dat het niet flink is baldadig te zijn en dan hard weg te loopen, maar alleen vlegelachtig en laf. i Officieele kringen te Londen hebben vol gens Reuter vernomen, dat Sumner Welles een bezoek aan Londen zal brengen. Naar in gezaghebbende kringen wordt vernomen kan Sumner Welles er zeker van zijn, dat hij hartelijk zal worden verwelkomd en dat hij alle inlichtingen zal ontvangen, die de Britsche regeering hem kan verschaffen, teneinde Roosevelt in staat te stellen, zich een duidelijker beeld te vormen van den Europeeschen toestand. Ook is met belangstelling kennis genomen van de mededeeling van Huil dat met de neutralen vredesbesprekingen worden gevoerd. De Britsche en Fransche regeeringen hebben volkomen duidelijk de omstandigheden uiteenge zet, waaronder naar haar oordeel een einde zou kunnen komen aan de vijandelijkheden. Even eens hebben zij de beginselen duidelijk gemaakt, waarvoor zij vechten, beginselen, welke naar zij meenen, het volk der Vereenigde Staten niet minder dierbaar zijn dan die der Europeesche democratieën, welke de wapens hebben opgeno men om ze te verdedigen. De „Daily Telegraph" schrijft: Er heeft nooit eenige twijfel bestaan over de voorwaarden waarop Engeland en Frankrijk vrede zouden sluiten. Verleden jaar heeft onze koning de Duitsche leiders gewaarschuwd dat het Britsche rijk de wapens niet zou neerleggen voor Europa bevrijd zou zijn van de vrees voor agressie. De president der Fransche republiek heeft hieraan toegevoegd dat Frankrijk moet voortgaan te strijden voor een vrede, gegrond vest op rechtvaardigheid, voor sterstel van het Oostenrijk, Tsjecho Slowakije en Polen aange dane onrecht. Iedere staatsman en elke partij in de twee landen hebben zich niet alleen verbonden maar willen vurig die doeleinden ten uitvoer leg gen, wat het ook moge kosten. Politieke waarnemers te Washington ver gelijken volgens United Press de missie van Sumner Welles met de rol, die wijlen kolonel Edward House heeft gehad toen hij door Wilson's regeering werd uitgezonden om de oorlogvoerende regeeringen te polsen. Het is duidelijk dat Roosevelt en Huil de informaties, die Welles zal verzamelen, zul len gebruiken om te bepalen of de tijd reeds dichterbij is gekomen waarop de Ver. Staten in staat zouden zijn om vredesvoorstellen te doen ,zoo zegt men ln deze kringen. In verband hiermede wijzen sommige waar nemers erop dat Mussolini en andere neutra len met de Ver. Staten zouden kunnen samen werken aan de pogingen van de Ver. Staten om den oorlog te liquideeren. Sumner Welles zal, zoo als gemeld, 17 Febru ari naar Italië vertrekken. Met hetzelfde schip zal Myron Taylor naar Rome vertrekken om zich naai' het Vatikaan te begeven waar hij als per soonlijken vertegenwoordiger van president Roosevelt bij den Paus zal optreden. De president waarschuwde de journalisten tn de officieele verklaring dat zij vooral aan de officieele verklaring niet te breeden uitleg moes ten geven. Er wordt verwezen naar Roosevelt's Kerstbrief aan den paus, waarin het verlangen van de Ver. Staten om mede te werken aan het herstel van den vrede tot uitdrukking wordt ge bracht. De autoriteiten alhier evenals de H. Stoel heb ben verklaard dat zij op het oogenblik niet veel vooruitzichten zagen voor het slagen van vredes voorstellen. Ten slotte wees de president erop dat hij om- WOENSDAG 7 FEBRUARI. Dit blijkt een week te zijn van binnenlandsch nieuws. Dat is tegenwoordig een zeldzaamheid. Het nieuws-kenmerk is zoo overwegend buiten- landsch geworden. Maar ditmaal gebeurt er veel in ons land dat zelfs de belangstelling voor den oorlog in Finland, waar de Russen een nieuw verwoed offensief op de Mannerheim-linie heb ben ingezet, verdringt. Helaas staat ook ons nieuws in de nauwste be trekking tot den oorlogstoestand in Europa. Van daag antwoordt de regeering het Kamerlid Max van Poll. Hij heeft gevraagd waarom generaal Reynders is afgetreden. En de regeering zegt dat er geen geschil met hem was over onze neutrali teitspolitiek. En dat de aanleiding tot zijn altre den ook niet lag in de punten, in de „organen dei- publieke opinie" uit het Haagsch vertaald: de Pers —.opgesomd, maar in een militair-technische aangelegenheid, welks enkele aanduiding 2elfs het staatsbelang zou kunnen schaden. Dit sluit de discussie. Tegelijkertijd blijkt dat de ministerraad zich uitgesproken heeft vóór den bouw van drie slag kruisers voor Indië. Dat is het duurste van twee plannen. Het andere, dat van vice-admiraal Fer- werda, met lichtere kruisers „aan den top", zou aanmerkelijk minder kosten. En de dans der honderden millioenen gaat anderen en mij ietwat bezorgd stemmen, omdat er in den lande zoo wei nig meer aan financïëele grenzen gedacht schijnt te worden. Want de onafhankelijkheid van kleine volken is meermalen in het gedrang geraakt door dat zij financieel niet meer op eigen beenen kon den staan en dan buitenlandsche hulp moesten aanvaardenonder voorwaarden. Als men aan neemt dat de beveiliging van Indië in de toe komst nu ook weer honderden millioenen ver- eischt, mag men toch ook wel eens de vraag stel len: waar ligt eigenlijk onze financiëele grens? De Staatsschuld bedraagt nu al zesendertighon derd millioen (in 1914 was zij ruim elfhonderd mil lioen) en daar zullen de mobilisatieleeningen plus de kosten van het Indische plan nog allemaal bij komen. Het nationaal vermogen is nu nog maar vijfmaal zoo groot als de staatsschuld. Wij behoe ven nu nog niet in afhankelijkheid van buiten- landsehen steun te geraken, maar hoe laat de toe komst zich aanzien? Natuurlijk zal een man als minister de Geer dit scherp onder het oog zien. Maar er zijn er dan ook veel die behoefte aan zoo'n toelichting hebben! DONDERDAG 8 FEBRUARI. Het binnenlandsch nieuws vindt nu zijn zwaar tepunt in de semi-gedwongen staatsleening van 300 millioen. Dat is een vreemd-klinkende term, maar men weet er blijkbaar geen betere voor. Het komt neer op een leening tegen 4 pCt.. die als zij niet volteekend wordt gevolgd zal worden door een gedwongen leening tegen 3 pCt. Particulieren zoowel als bedrijven kunnen dus. als zij zich van de eerste inschrijving onthouden, voorzien dat zij tot de tweede genoopt zullen worden en dan 25 pCt. minder rente krijgen. Zoodat men wel eieren, anders gezegd 4 pCt. staatsobligaties, voor zijn geld zal kiezen. Tijdens den vorigen oorlog is dit middel ook meermalen toegepast. Maar toen was Nederland nog welvarend en had het veel geld te beleggen. Nu is de toestand veel gunstig geworden. trënt Welles' missie geen overleg gepleegd had met de leiders van het Congres aangezien de reis uitsluitend bedoeld ls om de regeering in lichtingen te verschaffen. Bovendien wordt er den nadruk opgelegd dat er zich geen ontwik kelingen hebben voorgedaan in zake vredesvoor stellen, die Let besluit om Welles naar Europa te zenden hebben verhaast. De informaties, die thans van de Amerikaan- kaansche ambassades uit Italië, Frankrijk, Duitschland en Engeland worden ontvangen zijn bevredigend, maar aangezien deze uit zoo ver schillende bronnen komen was men tot de over tuiging gekomen dat het wenschelijk was om één persoon naar Europa te zenden om de vier betreffende hoofdsteden te bezoeken en dus een rapport te ontvangen dat van eenzelfde stand punt uit opgesteld is. Senator Hiram Johnson (Californië) heeft op Welles' reis critiek uitgeoefend Hij zeide: „Wij moesten ons liever met onze eigen zaken be moeien". De democratische leden van de senaats commissie voor buitenlandsche aangelegenheden echter hebben hun goedkeuring aan de reis gege ven. Zoo verwelkomde bijv. Thomas het besluit met de woorden „dat elke regeling, die authentieke informaties uit de eerste hand en langs den snel- sten weg mogelijk maakte welkom waren". De besprekingen met de neutralen. De door Huil gedane mededeeling dat met de neutralen diplomatieke besprekingen zijn geopend over de kwestie van een toekomstig internationaal economisch stelsel en beperking der bewapening, heeft eenige verbazing gewekt in de kringen der neutrale diplomatieke vertegenwoordigers te Washington, die blijk geven, van deze besprekin gen niets te weten Men veronderstelt dat deze on derwerpen door de Amerikaansche diplomaten in de hoofdsteden der neutrale landen zijn behan deld. Het staatsdepartement weigert te zeggen met welke landen deze besprekingen zijn geopend en langs welken diplomatieken weg. Belgische politieke kringen te Brussel verklaar den gisteravond niets te weten van „diplomatieke besprekingen van officieuzen aard", waarop Cor- dell Hull had gezinspeeld. Het schijnt dus. zoo zegt Havas. dat het hier een zeer recente diplomatieke actie betreft, die nog niet den tijd heeft gehad, tot alle rechtstreeks betrokkenen door te dringen. WILLIAM DODD OVERLEDEN. NEW YORK 9 Februari William Dodd, de vroegere Amerikaansche ambassadeur in Duitsch land, is overleden. (Reuter). De bevolking van Duitschland. In Mei 1939 bedroeg het aantal inwoners 79.364.408. Het Duitsche rijksbureau voor de statistiek maakt thans de voorloopige resultaten van de in Mei 1939 gehouden volksstemming in Duitschland bekend. Volgens deze resultaten telt de bevolking 79,364.408 zielen. Daarbij is de bevolking van Me- .mel, Dantzig en de in Polen ingelijfde streken niet inbegrepen. Sedert 1933 is de bevolking met 3.8 procent toegenomen. Het mannelijke deel der bevQlking is in aanzienlijk poelier tempo dan het vrouwelijke toegenomen. Tegenover 1000 man staan 1048 vrouwen (in 1933 1061 vrouwen). Het aantal inwoners per vierkan ten kilometer bedraagt 136: in het oude rijksge bied is het van 140 tot 147 gestegen. Te Berlijn zijn 4.339.000 menschen geteld, te Weenen 1.920.000, te Hamburg 1.713.000. Vandaag begint het weer te vriezen en de weer- voorspellers in de Bilt zien er geen spoedig einde aan. Wel hebben wij wat gewonnen bij den dooi: begaanbare hoofdwegen buiten de steden en be gaanbare hoofdstraten erin. Heemstede hëftt bij zonder veel bereikt met zijn opruiming. De on bruikbaarheid van de meeste fietspaden heeft evenwel het oude gemengde verkeer op de mid denwegen «doen herleven en het is vooral niet minder benard dan vroeger. Buitenlandsch nieuws is beperkt. De Russen schijnen wat gevorderd te zijn bij Summa, op de Karelische landengte, maar blijkbaar ten koste van groote verliezen. En in het Britsche parle ment deelt Chamberlain mede dat er nu voldoen de gedaan is voor levering van vliegtuigen aan de Finnen. Zesduizend Deensche vrijwilligers hebben zich aangemeld om in hun leger te dienen. En die mogen het doen. Ook tweeduizend Amerikanen hebben zich bereid .verklaard. Maar die mogen het niet van hun regeering. De Franschen hebben een huiszoeking gedaan bij de Russische handelsvertegenwoordiging te Parijs en een aantal documenten in beslag geno men, tot grooten toorn van Moskou, dat dit in strijd acht met het internationaal recht. Waar voor het zich zoozeer interesseert. Ook zijn bijna alle Fransche communistische Kamerleden van hun mandaat vervallen verklaard. De communis- ten-bestrijding in Frankrijk ls erg levendig. VRI3DAG 9 FEBRUARI. De Natuur blijft met dat al onrustig. Terwijl het doorvriest beginnen onze rivieren, die al aan het ijs-kruien zijn geweest, nu gevaarlijk te wor den. Het peil van den Rijn stijgt maar het ijs breekt niet. Dit deel van Nederland is vrij van zulke toestanden, maar daarom kunnen wij wel belangstelling hebben voor het lot van de velen, die nu weer op deze wijze hun have en goed be dreigd zien. Gelukkig is er vandaag ook eindelijk weer eens een blij bericht omtrent internationale toenade ring. Ik bedoel daar niet mee dat het Volken bondscomité, dat in den loop dezer week in het Vredespaleis bijeen is gekomen, zijn voorloopige besprekingen over economisch en sociaal overleg heeft beëindigd. Dat Comité-van-32, in wording, is vooralsnog een te vage belofte om al van blijde tijdingen te spreken. Maar vandaag deelt Cordell Huil, de Ameri kaansche minister van Buitenlandsche Zaken, de wereld mede dat. de V.S. met de overige neutra len in informeel overleg zijn getreden omdat zij alle den vrede wenschen op een gezonde duur zame basis. De besprekingen, gegroeid op een ge zond internationaal economisch stelsel en op ver mindering der bewapening, kunnen zich ook tot de oorlogsvoerenden uitstrekken. Moge, met Gods hulp, deze poging niet ver- geefsch zijn. De meeste menschen, verreweg de meesten, ook in de oorlogvoerende landen, zullen de werkelijkheid nu nog genoeg zien om te besef fen, dat een vrede-door-overleg de redding zou beteekenen. En dat het ons aller menschelijke plicht is dien te wenschen en hem te helpen be reiken, als ook maar de geringste hulp in ons vermogen ligt. R.P.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9