Laatste Bedekten BURGERLIJKE STAND DINSDAG 13 FEBRUARI 1940 H A X REE M'S DA GBE'AD 8 Twee nieuwe luchtbases in Alaska. WASHINGTON, 13 Fobr. (Havas). De minis ter van Oorlog, Woodring, heelt medegedeeld dat de plannen voor den bouw van twee nieuwe lucht bases, een te Anchoraje in Alaska en een te Fair banks, eveneens in Alaska, uitgewerkt zijn. Bin nen enkele maanden zal men beginnen met de werkzaamheden te Fairbanks ten behoeve waar van op de begrooting voor 1940 een crediet van vier millioen dollar is uitgetrokken. Van deze basis uit zullen oefen vluchten in de Poolstreken gemaakt worden. Duitsche beschouwing over het „Europa van morgen". 0«de methoden kunnen niet gevolgd worden. BERLIJN, 13 Februari (D.N.B.) - „Allen ter wereld, vrienden en vijanden, neutralen en oor logvoerenden, zijn het er thans over eens, aldus de Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespon- denz, „dat de heropbouw van de wereld volgens andere recepten moet geschieden dan tot dusver, wil hij kunnen standhouden". Aan Engelsche zijde, zoo vervolgt de Diplo, wordt niet verheeld dat men wil vasthouden aan de beginselen en methoden, waarop het oude eco nomische stelsel, dat essentieel Engelsch is, be rustte. Daarentegen weten de landen, die meer geven om een veilig dan om een vrij handelsver keer, waarom zij hun standpunt niet willen prijs geven. De eigen volkshuishouding moet zoodanig harmonisch worden ingericht dat zij rekening houdt met de behoeften van het geheele volk en niet met die van een enkelen kapitalist. Voorts moet ervoor gezorgd worden dat er vaste markten ontstaan, welke den afzet der eigen overschotten waarborgen tegen den invoer der benoodigde producten. En op zijn veiligheid bedacht land kan slechts dan tot vrijhandel besluiten wanneer de internationale verkeerswegen onder alle omstan digheden voor den wettigen handel openstaan. Voorwaarde daartoe zou dan ook de vrijheid der zeeën zijn. Engeland heeft in dezen oorlog ge toond dat het van een vrijen handel van gelijk gerechtigde volken niets wil weten. Wie den totalen economischen oorlog tot door slaggevend beginsel zijner nationale politiek ver heft verwoest daarmede de grondslagen van een vrij handelsverkeer. Daarentegen is autarkie de nationale eigen hulp van hen, die zich in hun be staan en hun nationale onafhankelijkheid onder geen enkele omstandigheid willen laten onder drukken. Keizer van Mandsjoekwo naar Japan. TOKIO, 13 Februari (Domei). Vernomen wordt dat de keizer van Mandsjoekwo op 6 Mei a.s. een bezoek zal brengen aan Tokio om den kei zer zijn gelukwenschen over te brengen ter ge legenheid van het 26e eeuwfeest van de stichting van het Japansche rijk. Op 3 Mei zal de keizei van Hsinking vertrekken naar Dairen, waar hij aan boord zal gaan van een Japanschen oorlogs bodem. De keizer zal een week in de Japansche hoofdstad vertoeven en op 13 Mei naar' Westelijk Japan vertrekken. Op 20 Mei zal hij de terugreis aanvaarden. Evenals bij zijn bezoek van vijf jaar geleden zal de keizer van Mandsjoekwo niet door de keizerin vergezeld zijn. Boodschap van Amerikaansch Jeugdcongres. WASHINGTON, 13 Februari Het Amerikaan- sche Jeugdcongres heeft aan tweeënvijftig landen de volgende boodschap gestuurd: „Wij zullen niet rusten voordat de slachting van onze generatie tot stilstand is gebracht". Eveneens werd aange kondigd dat er op 6 April a.s. in het geheele land massa-vredesdemonstraties gehouden zullen wor den. Sprekers zullen door het geheele land trek ken. De boodschap is niet alleen naar de neutrale landen gestuurd doch ook aan alle beiligerenten behalve Duitschland en Finland, omdat daar geen jeugdorganisaties zijn, welke bij het Jeugdcon gres zijn aangesloten. (United Press). K. L. M. naar de geïsoleerde eilanden. Maandag heeft het KJL.M.-vliegtuig „Patrijs" met Bax als gezagvoerder, van Eelde uit twee vluchten naar de geïsoleerde eilanden Schier monnikoog en Ameland gemaakt. Het toestel was daartoe omstreeks tien uur des morgens van Schiphol naar Eelde gestart. Van het Groningsche vliegveld vertrok de machine met 21 passagiers en een hoeveelheid post naar de eilanden, van waar vier luchtreizigers naar Eelde mee terug werden genomen. Vervolgens maakte het vlieg tuig een postvlucht naar de eilanden met in totaal 1183 K.G. post. Te kwart over vijf keerde de „Patrijs' in de hoofdstad terug. De gesteldheid van het landingsterrein was zoo wel op Schiermonnikoog als op Ameland niet slecht. Wel had Bax op den terugweg naar de hoofdstad door een sneeuwbui moeten vliegen. Donderdag zal de Kl.M. weer naar Ameland en Schiermonnikoog gaan. WEDEROM SNEEUW. Het heeft weer gesneeuwd, maar gelukkig niet in die mate dat het verkeer er overlast van ondervond. De Haarlemsche gemeentereiniging heeft de hoofdwegen goed gepekeld en daardoor het ongerief van den hernieuwden sneeuwval tot een minimum gereduceerd. Nog steeds zijn er onder het trampersoneel een 40-tal zieken, hetgeen een handicap vormt voor de bediening van het materieel. De jongste sneeuwval heeft echter geen vertraging van be- teekenis op het tramnet veroorzaakt. HAARLEM, 13 Februari 1939. Bevallen: 9 Febr.: J. JoostenBunschoten z., 10 Febr.: H. de WitMooiman z., M. M. E. Vos- se—Castien d., 11 Febr.: J. M. van Buuren—van Horsten cl.. A. J. J. Kooijmans—Schambach d.. 12 Febr.: T. M. StienstraVedder d., 13 Febr.: C. Peper—Hevnis d.. A. C. C. Coule—Overdam. Overleden: 10 Febr.: M. M.. 3 d., d. van W. Jansen. Lingestraat: 11 Feor.: J. M. Bouterse 61 j., Hovenplein; J. P. H. Grootendorst 57 j., Per- seusstraat; M. J. Jooren—de Rooij 75 j., Lange Poellaan; 12 Febr. J. C. van Woensel 52 j„ Boe- resteeg; L. Spronk 64 j.. Hagestraat; W. J. van der Mije, 80 j., Hazepaterslaan. „N EELT JE JACOBA" UITGEVAREN. De reddingboot „Neeltje Jacoba" is uit Umuiden uitgevaren om naar een vermisten botter te zoe ken. welke 4 menschen aan boord heeft en heden morgen in IJmuiden verwacht, werd. Tokio verlangt onmiddellijke in vrijheid stelling van negen Duitschers. TOKIO, 13 Februari. (Domei). De vice- minister van buitenlandsche zaken, Tani. heeft vandaag den Britschen ambassadeur Craigie, tot een bezoek aan zijn ambtswoning uitgenoodigd Tijdens het onderhoud, dat anderhalf uur duurde, heeft Tani den ambassadeur verzocht, terstond de neigen Duitschers van de „Asama Maroe" uit te leveren, zooals de Britsche regeering heeft voor gesteld. Tevens deelde Tani mede, dat de Japan sche regeering binnenkort de onderhandelingen met de Britsche regeering zal hervatten voor den terugkeer van de resteerende 12 Duitsche op varenden van de „Asama Maroe". Vernomen wordt dat Craigie den minister ver zekerd heeft, dat de Britsche regeering bereid is de negen Duitschers, die een betrekkelijk ge ringe militaire opleiding hebben gehad, uit te leveren. De nieuwe invoerrechten. 's-GRAVENHAGE. 13 Febr. Zooals reeds ge meld, is in een buitengewone Nederlandsche Staatscourant Van 10 Februari j.l., een Koninklijk Besluit opgenomen, krachtens hetwelk met in gang van 11 Februari 1940 de bepalingen tot in stelling of verhooging van invoerrechten, vervat in het voorstel van wet tot aanwijzing van hef fingen ten behoeve van het Leening-fonds 1940. voorloopig in werking zijn gesteld. Die invoer rechten betreffen'koffie, benzine, benzol en sui kerhoudende goederen. Laatsgenoemd besluit houdt ook voorzieningen in omtrent teruggaaf van invoerrecht. Voor teruggaaf komen in begin sel alleen in aanmerking partijen goederen van bovengenoemde soorten, waarvoor ten genoege van den minister van financiën wordt aange toond, dat het verschil in invoerrecht ingevolge een reeds voor 10 Februari 1940 gesloten overeen komst van koop en verkoop niet of niet ten volle op den kooper dier goederen kan worden ver haald. In genoemde Staatscourant is tevens een be schikking van den minister van staat, minister van financiën opgenomen waarin o.m. voor schriften voorkomen betrekking hebbende op de bepaling van het z.g. extract-gehalte van koffie- extract en op het watergehalte en het gehalte aan vreemde bestanddeelen van koffie, op de weging van koffie, op de bewerking van koffie in fictief entrepot, op de monsterneming van koffie en op de teruggaaf van invoerrecht voor koffie, benzine, benzol en suikerhoudende goede ren. Arbeiders van steenfabriek in veiligheid gebracht. Tien militairen o.w. twee luitenants, zijn er Maandagmiddag in geslaagd een aantal arbeiders en enkele gezinnen, die zich in twee steenfabrie ken, gelegen op de uiterwaarden te Druten, be vonden, naar een veiliger oord over te brengen. Deze fabrieken zijn sedert Zaterdag door het ijs geheel ingesloten. Van de eene fabriek der Ge broeders Mijnlief konden de zeventien leden van het personeel, van wie er twee met hun gezin in het gebouw gehuisvest zijn, op dien dag het pand niet verlaten. Het gebouw loopt thans groot ge vaar, wanneer het ijs in de Waal gaat kruien. Daarom werd besloten Maandag te trachten de ar beiders en de vrouwen en kinderen, die zich in deze fabriek ophielden, uit hun isolement te ver lossen. Eerst waren de vrouwen en kinderen aan de beurt, vervolgens de mannen. De militairen trokken daarop naar de steenfa briek „Boschoven", welke op korten afstand van die der Gebroeders Mijnlief is gelegen en brach ten ook de zeven gezinnen, die hun huizen nabij deze fabriek hadden moeten verlaten en in de fa briek hun bivak hadden opgeslagen, in veiligheid. 7 ndagmorgen om vijf uur waren deze menschen uit :.un huizen gevlucht. Men had mondvoorraad meegenomen. Allen zijn in Druten bij burgers ge huisvest. En in deze fabriek verblijven thans nog dertien paarden en tien koeien, benevens wat kleinvee. Men zal trachten de komende dagen de beesten van voedsel te voorzien. Wanneer de toestand van het ijs evenwel kritieker wordt, zal dit niet mo gelijk zijn en zullen de dieren den hongerdood sterven. In de steenfabriek der Gebroeders Mijnlief staat het water reeds een meter hoog. De arbeiders, die zich daar bevonden, hebben een paar angstige da gen doorgebracht. Eten was er evenwel voldoende. De Waal voor Druten zit nog steeds, het water valt langzaam. Ook voor Beneden-Leeuwen is het water Maandag tien c.M. gedaald. Voor een waarde van 145 millioen ging in rook op. Nederland heeft in 1939 1678 millioen sigaren 5234 millioen sigaretten en 11 millioen KG tabak tot een gezamenlijke waarde van 145 millioen gulden in rook doen opgaan volgens de juist verschenen Januari-aflevering van het maand schrift voor het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Vergeleken bij vorige jaren is het verbruik van rookwaren zeer sterk toegenomen. Voor si garen bedroeg de toeneming vergeleken bij 1938 bijna 130 millioen stuks, voor sigaretten bijna 470 millioen stuks en voor tabak 1.3 millioen KG Vooral de laatste stijging is opvallend, omdat de omzet van tabak de laatste jaren, behoudens enkele onderbrekingen, steeds verminderd is. Een groot deel van deze stijgingen zal voor rekening van de mobilisatie gebracht moeten worden. De geweldige verschuiving naar de goedkoope sigaret zette zich in het afgeloopen jaar verder voort. Vormde in 1930 de hoeveelheid sigaretten van iy2 en van 2 cent nog ruim 60 procent van de totale hoeveelheid, in 1939 werd meer dan de helft van alle sigaretten voor 3/4 cent (het wet telijke minimum) verkocht. De gemiddelde prijs bedroeg in 1939 1,02 cent. Bij sigaren, waar zich in vroegere jaren hetzelfde verschijnsel voor gedaan had, kwam deze verandering tot stand, hetgeen tot uitdrukking kwam in een geringe vergrooting van het aandeel der middenklassen- soorten (5—10 cent), ten koste van de goedkoope sigaren (minder dan 5 cent). In vergelijking tot 1930 daalde de gemiddelde sigarenprijs in 1939 van 6.87 tot 4,20 cent. Voor tabak was de gemid delde prijs resp. 2.36 en 1.83 per K.G. De Nederlander rookte gemiddeld in 1939 191 (in 1938: 178) sigaren, 597 (549) sigaretten en 1.3 (1.2) KG tabak. Het bestede bedrag per hoofd der bevolking aan tabaksfabrikaten bedroeg in 1930 nog 23.25. In 1936 was het gedaald tot 14.50, waarna een stijging volgde tot 16.56 in 1939. Russische luchtaanvallen in Noord-Finland. OSLO, 13 Februari (Noorsche Tel. Ag.) Uit Kirkenas wordt vernomen dat de Finsche posities te Nautsi gistermiddag hevig door Russische bom menwerpers zijn bestookt. Het is niet mogelijk de uitwerking ervan vast te stellen. Na den zwa- ren sneeuwval der laatste dagen, worden de krijgsverrichtingen in dit gebied zwaar belem merd. doordat de sneeuw wel twee meter hoog ligt. Voorts wordt melding gemaakt van groote ac tiviteit in het Russische hoofdkwartier te Sal- mijarvi. De Finsche luchtmacht is den geheelen dag zeer actief geweest. Nederlandsche ambulance zal zes a zeven artsen tellen. STOCKHOLM, 13 Februari (Zweedsch Tel. Ag.) Dr. Winckel is uit Helsinki te Stockholm terugge keerd, waar hij besprekingen heeft gevoerd met het Finsche Roode Kruis. Hij verklaarde dat de Nederlandsche ambulance in Finland gestation- neerd zal worden in het gebied ten noorden van het Ladogameer, en beschikken zal over een zie kenhuis met honderd bedden op eenigen afstand achter het front. Deze ambulance, die zes of zeven artsen, ongeveer vijftien verpleegsters en ander personeel zal omvatten, zal waarschijnlijk begin Maart volledig met haar werkzaamheden aan vangen. Voorts zeide dr. Winckel dat hij tijdens de week, welke hij in Finland doorbracht, geen enkel luchtalarm had meegemaakt. Hij heeft ge legenheid gehad de vernieling te zien welke is aangericht door de bombardementen van Aabo. In Helsinki had hij niet veel teekenen van de bombardementen kunnen vinden. Dr. Winckel sprak tegen dat hij zelf als leider van de ambu lance zou optreden. VERKEERSONGEVAL. Hedenmiddag ongeveer half twee is op den hoek van de Meester Cornelisstraat en Santpoor terplein een jongedame door een auto aange reden, nadat haar fiets tengevolge van de glad heid was uitgegleden. Per ziekenauto werd zij naar de Mariastichting vervoerd, daar gevreesd werd dat zij een been ge broken had. WIJZIGING IN MAILDIENSTEN. Met verwijzing naar het Mailnieuws "men zie pag. 4) wordt medegedeeld, dat het ms. Chr. Huy- gens, hetwelk op 22 Februari as. van Genua zal vertrekken, Colombo niet zal aandoen. In verband hiermede zal de correspondentie voor Britsch-Indië. Birma en Ceylon op 10. 14 en 17 Febr. via Engeland worden verzonden in plaats van op 19 Febr. per ms. Chr. Huygens. GOEDE MAATREGEL VAN DE GEMEENTE- REINIGING. Zoo spoedig mogelijk nadat het Maandag licht begon te sneeuwen, is de gemeentereiniging te Haarlem er op uit getrokken en heeft van 7 uur af de straten in de binnenstad „gepekeld". Ijsbaan op het Sportterrein Kleverlaan. De heer A. H. F. van der Colk zendt ons een stuk, waarin hij mededeelt, dat Zondag vele liefhebbers van schaatsenrijden geprofiteerd hebben van de ijsbaan, die op het gemeentelijk sportterrein aan de Kleverlaan te Haarlem door den dooi, gevolgd door vorst, ontstaan was. Zij deden dit, omdat het ijs in de singels onberijd baar was. Toen men Maandagmiddag weer op het terrein aan de Kleverlaan wilde gaan rij den, bleek het afgesloten te zijn. Uit deze te leurgestelde menschen die meenen dat dit ter rein dat immers voor de lichamelijke ontwik keling bestemd is, ook voor schaatsenrijden ge opend dient te zijn, heeft zich een deputatie ge vormd. die Woensdag naar het Stadhuis wil gaan, om bjj B. en W. tegen de sluiting te pro testeeren en openstelling te verzoeken. Tot zoover dit stuk. Op de afdeeling Lichamelijke Opvoeding ten stadhuize vernamen we, dat Zondagmorgen eenige menschen over het hek geklommen wa ren. om daar te gaan schaatsenrijden. Toen dit voorbeeld door steeds meer anderen gevolgd werd, heeft men van gemeentewege, om ver nieling te voorkomen het hek geopend, maar het Maandag gesloten gehouden, omdat men van ooüdeel was, dat toch eerst behoorlijk een ver zoek moest worden ingediend. Bovengenoemde deputatie is inmiddels al op het Stadhuis ge weest. Wij vernamen, dat het terrein nu voor de liefhebbers van schaatsenrijden is opengesteld. VOORBEIJRSOVERZICHT. De handel op de Amsterdamsche wisselmarkt had hedenmorgen een kalm verloop. De wissel koersen waren, vergeleken met de officieele no teeringen van gistermiddag, niet veel veranderd De omzetten waren van geringen omvang, ter- vijl de fluctuaties van de buitenlandsche munt eenheden zich binnen nauwe grenzen bewo gen. De realisaties van vreemde valuta's, die men gedurende den afgelopen week kon waarnemen zijn vrijwel tot staan gekomen. Dit feit komt tot uiting in den wisselkoers van den Ameri- kaanschen dollar die op het oogenblik weer vrij wel het vroegere hiveau heeft bereikt. Vanmor gen werd het devies fractioneel boven den koers van gisteren verhandeld. De koers schommelde tusschen de 1.88en 1.88 5/16. Het Bitsche pond bewoog zich om en bij de 7.47-14 en 7.48. Fransche francs waren vrijwel onbewogen op 4.23-34. Belga's golden 31.69 a 31.71. Zwitsesche francs 42.19 tot 42.21 en Duitsche marken 75.50 tot 75.55. Voor de Scandinavische deviezen werden de volgende koersen genoemd: Oslo 42.75, Kopenhagen 36.37%, Stockholm 44.82%; voor het Duitsche bankpapier was de koers heden iets lager. Tegen een noteering van 18.75 van gisteren, werd heden gehandeld op 18.50. Duitsch zilver werd afgedaan op 19 tegen 20 gisteren. Voor re gistermark en was de noteering 14.50. BLOEMENDAAL WERKLOOZENREGELING 1939. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan een wijziging van de artikelen 69 van de Werkloozenregeling 1939. Het betreft hier een redactieverduidelijking. R. K. MEISJESSCHOOL. B. en W. stellen den Raad voor, naar aanlei ding van het adres van het R. K. Parochiaal Kerkbestuur te Overveen, voor de R. K. Meisjes school aan den Korten Zijlweg medewerking te verleenen voor de vervanging van een taal methode In het 4e, 5e en 6e leerjaar, hiervoor f 120 beschikbaar te stellen. Duurtebijslag aan werkloozen. Ook gedurende Maart nog ƒ0.50 per week? B. en W. schrijven o.a. aan den Raad: In de vergadering van 18 Januari jl. werd be sloten aan de werkloozen over de maanden Januari en Februari een bijslag ten bedrage van f 0.50 per week toe te kennen, in afwachting van een nader advies inzake het voorstel tot toekenning van een duurtebijslag van 5 pet. Het is ons uit overgelegde gegevens gebleken, dat de toekenning van dezen duurtebijslag in het algemeen tengevolge heeft dat de bekende marge van 10 pet. tusschen het werkloozenloon en het loon in het vrije bedrijf mede door de ver strekking van brandstoffenbons en goedkoope le vensmiddelen geheel of gedeeltelijk teniet gaat. Deze conclusie wordt bevestigd door een uit be staande gevallen samengesteld overzicht, waaruit blijkt dat in de meeste gevallen zelfs het loon in het vrije bedrijf zal worden overschreden. Slechts zij, die de hoogste loonen genieten, zooals de bouw vakarbeiders, welke dus ook dezen bijslag het minst noodig hebben, behouden een zekere marge tegenover het loon in het vrije bedrijf en zullen derhalve 5 pet. duurtebijslag kunnen genieten zon der dat daardoor het beginsel van de Werkloozen regeling wordt aangetast. Ook bij toekenning van een duurtebijslag van f 0.50 per week wordt, naar onze meening, het verschil tusschen werkloozenloon en loon in het vrije bedrijf, veelal te gering om den prikkel te blijven vormen tot het zoeken van werk. Wij meenen daarom dat een duurtebijslag in beginsel niet verantwoord kan zijn en in strijd is met het principe dat aan de marge van 10 pet. ten grondslag ligt. Wel komt het ons met het oog op de harde winterperiode gewenscht voor ,om nog gedu rende de maand Maart aan de werkloozen een bij drage van f 0.50 per week, boven het hen toege kende werkloozenloon, te verleenen. Wij stellen u daarom voor in dien zin te be sluiten. RAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal gehouden op 15 Februari 1940, des namiddags 2 uur. ten Raad- huize te Overveen. De agenda luidt: 1. Vaststelling notulen raadsvergadering van 23 November 1939. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming lid der Commissie van Onder wijs. 4. Verpachting gedeelte strand aan P. Witkop en K. Paap. 5. Vaststelling 12e suppl. begrooting. dienst jaar 1939. 6. Verzoek R.K. Par. Kerkbestuur te Overveen om medewerking, als bedoeld in artt. 72 e. v. der L. O. Wet 1920 voor vervanging van een taal methode meisjesschool aan den Korte Zijlweg. 7. Voorstel wijziging der Bouwverordening. 8. Voorstel wijziging Verordening bouwrijp maken van gronden. 9. Vaststelling huren ddr vaste goederen voor 1940. 10. Toekenning voorschot aan de besturen der bijzondere lagere scholen, als bedoeld in art. 103 6e lid der L.O. Wet 1920 en vaststelling gemid deld bedrag per leerling, dat aan de openbare scholen aan belooning voor vakonderwijzers is uitgegeven. 11. Voorstel om aan de werkloozen ook voor de maand Maart a.s. een toeslag toe te kennen. 12. Voorstel wijziging artt. 6—9 van de „Werk loozenregeling 1939". 13. Verzoeken om ontheffing bepalingen der bebouwingsvoorschriften. VERPACHTING STRAND. B. en W. stellen den Raad voor, aan besturen 1940 tegen een pachtsom van f 800 te verpachten aan P. Witkop te Overveen en K. Paap te Zand- voort een deel van het Bloemendaalsche strand van de zee tot den duinvoet, ter lengte van 250 meter, nabij de strandtrap aan het eind van den Zeeweg. BOUWRIJP MAKEN VAN GRONDEN. Naar aanleiding van eenige amendementen van den heer Prinsenberg, ingediend op het in de vorige Raadsvergadering aangehouden voor stel tot wijziging en aanvulling van de verorde ning op het bouwrijp maken van gronden, bieden B. en W. den Raad thans een gewijzigd ontwerp ter vaststelling aan. WIJZIGING EN AANVULLING BOUW VERORDENING. Naar aanleiding van een voorstel van den heer Prinsenberg stellen B. en W. voor, in de Bouw verordening bepalingen op te nemen om te voor zien in een behoorlijke afwatering, zoowel voor elk bij een gebouw behoorend terrein als van den bodem onder elk gebouw, in dier voege, dat de eigenaar van het gebouw verplicht is, zorg te dragen voor een behoorlijke afwatering van het terrein. In verband met de terreingesteldheid of den tuin aanleg kan vrijstelling worden verleend. De bodem onder het gebouw moet zich in zoodanigen toestand bevinden, dat daaruit niet op hinderlijke wijze vocht kan optrekken, dan wel gassen of dampen kunnen uitwasemen. WIJZIGING GEMEENTEREKENING. Ged. Staten van Noord-Holland hebben de Gemeente rekening 1937 teruggezondenl, met het verzoek: uit de rekening te nemen het op post 2 „Achterstallige inkomsten van vorige dienstjaren" voorkomende bedrag van f 40 we gens van de Prov. ontvangen bijdrage over 1936 in de kosten van verpleging van een armlastige krankzinnige en naar den dienst van 1938 over te brengen een bedrag van f 44.15. betrekking heb- bijde op de verrekening der uitkeering uit het Gemeentefonds over het tijdvak 1936-1937. In verband met een en ander stellen B. en W. voor de rekening 1937 volgens den wensch van Ged. Staten te wijzigen, evenals de begrooting 1939, zooals in een 12e suppletoire begrooting is aangegeven BIJZONDER ONDERWIJS. G. en W. stellen den Raad voor, aan besturen van verschillende bijzondere scholen voor 1940 voorschotten te verleenen als bedoeld in art. 103, 6e lid der wet op het L. O. HEEMSTEDE De Heemsteedsche Sportparken. Het nadeelig saldo wordt op ƒ22.166. begroot. De begrooting van de Heemsteedsche Sport parken, die door het stichting-bestuur aan Bur gemeester en Wethouders ter goedkeuring is voorgelegd, wijst een nadeelig saldo aan van f 22.166, ter dekking waarvan een bijdrage uit de gemeentekas voor het volle bedrag noodig zal zijn. Het tekort wordt in hoofdzaak veroorzaakt door de exploitatie-rekening van het terreinencomplex aan de Sportparklaan die een nadeelig saldo aangeeft van f 20.914 ontstaan doordat de uit gaven f 26.099 zullen bedragen terwijl de baten op niet meer dan f 5.185 geraamd kunnen wor den. Van de voornaamste huurder dezer terreinen, de voetbalclub R.C.H. zal ingevolge het bestaande contract f 800 worden ontvangen, terwijl de' overige voetbal- en hockeyclubs tezamen f 2.225 aan huur zullen voldoen. Wat R.C.H. betreft, moefc bij deze cijfers bedacht worden dat uit de com petitiewedstrijden ook vermakelijkheidsbelasting voortvloeit, die evenwel niet in de rekening van de sportparken wordt verantwoord daar zij rechtstreeks in de gemeentekas vloeit. De opbrengst van het parkeerterrein en van de rijwielstalling gaat jaar op jaar terug. In 1935 werd uit dezen post nog f 2700 ontvangen, voor het loopende jaar kan op slechts f 515 worden ge rekend. Het onderhoud van de terreinen en de gebou wen zal een uitgave van f 1225 vergen; aan ar- beidsloonen zal f 2397 worden betaald: de on kosten worden op f 1282 geraamd De voornaam ste uitgavenpost bestaat uit het verschuldigde wegens rente en aflossing van de leeninzen waar uit de aankoop en de aanleg van de terreinen is gefinancierd. Deze aflossing bedraagt dit jaar f 9.960, de rente f 10.084. Naarmate de aflossing vordert zullen de rentelasten natuurlijk vermin deren, waardoor tenslotte, d.w.-z. over enkele tientallen jaren een exploitatie-rekening ontwor pen zal kunnen worden die er heel wat gunsti ger zal uitzien, terwijl de terreinen hun volle waarde dan zeker nog behouden zullen hebben. De tennisbanen in Groenen daal zullen dit jaar voor het eerst een batig saldo afwerpen. Moest over 1939 nog on een verlies van f 286 worden ge rekend, voor 1940 kon een winst van f 305 worden geraamd. Voornameliik doordat de huèr, die de verschillende clubs betalen, f 500 hooger kon worden geraamd, waardoor het bedrag op f 3.500 kon worden gesteld. Het onderhoud van de banen zal f 302 vergen terwijl aan loonen f 1.397 zal moeten worden betaald. Ook bij de tennisbanen maken rente en aflossing naar verhouding nog een groot bedrag uit, er zal rèsp. f 292 en f 750 voor benoodigd zijn, terwijl bovendien aart de ge meente nog f 75 moet worden betaald als huur van den ondergrond. De onkosten, aan drukwer ken e.d., worden op f 235 geraamd. Het derde onderdeel, dat bij de stichting in beheer is. is de Jachthaven. Hiervoor konden voorheen geen baten worden geraamd doch alleen uitgaven. De eenige bate. die er tot nu toe was, bestond uit liggelden, maar deze werden admi nistratief verantwoord als precario-rechten; ze kwamen dus wel aan de gemeente ten goede zonder dat hun bedrag de exploitatie-rekening van de Jachthaven gunstig kon beïnvloeden. De opbrengst is gewoonlijk ongeveer f 800 per jaar. Thans wordt bovendien een ontvangstpost ge raamd uit den verkoop van benzine, uit de ver huur van bergkasten 'en uit verkoop van drink water. Een en ander houdt verband met enkeli verbeteringen, die het vorige jaar aan de Jacht haven zijn aangebracht en die den bezoekers een betere accomodatie waarborgen. Ook hier is de post voor rente en aflossing weer de voornaamste uitgave. Aan rente zal aan da gemeente f 437 moeten worden vergoed, en aai} aflossing f 750. Het onderhoud zal niet meer dai» f 125 vergen terwijl geen arbeidsloonen betaald behoeven te worden. Het nadeelig saldo van d« exploitatie-rekening wordt op f 1.557 geraamd. Aan algemeene lasten, bestaande uit admi nistratiekosten, telefoonaansluitingen e.d. zal tenslotte nog ruim f 1.400 moeten worden uitge geven. Het totale kapitaal, dat voor den aankoop en den aanleg van de sportparken en de jachthaven, alsmede voor den bouw van de tribunes, de ten nisbanen enz. enz. benoodigd is geweest, be draagt f 315.000. IJSVEREENIGING „DE VOLHARDING". Na bijna acht weken onafgebroken ijssport, heeft het bestuur der IJsvereeniging „De Vol harding" te Heemstede besloten de banen aan de Wagnerkade open te stellen op Woensdag, Zaterdag en Zondag wegens te geringe belang stelling. Het bezoek bleef zelfs beneden aller verwach ting. Het bestuur heeft dus gemeend, de open stelling der baan te moeten beperken daar openstelling bij te gering bezoek te groote kos ten met zich mede brengt, zooals voor verlichting, muziek] kassa, controle, baanvegers, enz. BEHANDELING GEMEENTE-BEGROOTING. Ten behandeling en vaststelling van de ge meente-begrooting voor 1940 zal de gemeente raad in openbare zitting bijeenkomen op Don derdag 22 Februari des voormiddags om 10 uur Er zal 's morgens, 's middags en 's avonds ver gaderd worden, waarna de beraadslaging indien noodig, des Vrijdags zal worden voortgezet. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: Th. v. Kesteren en F. v. d. Lubbe. Dr. A. J. Verhage en W. J. Kruijmel. S. Paap en M. Meijer. Getrouwd: A. A. J. C. Reeders en M. Th. Leuven J. v. Keeken en H. K. Timmers. C. Th. Juf fermans en C. Schoenmakers. Bevallen: L. W. de Ruig-Avis, z. A. Velde- Pellenbarg z. R. Plantïnga-Lischka, z. Overleden: J. A. Rosier, 76 j. geh. IJMUIDEN Ernstig verkeersongeval bij de tunnels. Beverwijker aangereden door een vrachtauto. Maandagmorgen heeft op den Stationsweg bij de Spoorwegtunnels een ernstig ongeluk plaats gehad. Een inwoner van Beverwijk, de heer M. v. d. B. werd aangereden door een vrachtauto, met het gevolg dat de heer v. d. B. een gecom-- pliceerde beenbreuk bekwam. Nadat de heel? Bakker van het Roode Kruis het been had ge spalkt verleende dokter de Jonge verdere hulp en werd het slachtoffer naar het Antonius-Zie- kenhuis overgebracht. De auto is door de politie in beslag genomen. VERWACHTE VISCHAANVOER Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Gerberdina Johanna IJM. 38. Vangst: 10 mandeii tarbot en heilbot, 80 m. wijting, 50 m. poon, 80 radio en braadschelvisch, 50 m. schelvisch, 100 m* gul en blanke koolvisch, 470 m. koolvisch, 20 m. ha ring, 50 m. rog. Totaal 910 m. benevens 80 st. stijv€} kabeljauw. Marktberichten en besommingen. Tarbot 140 ct. per kg. Tong 170130 ct. per kg. Heilbot 140—116 ct. per kg. Groote schol f 20 per 50 kg. Middelschol f 19 per idem. Zetschol f 25 per idem. Kleinschol f 2321 per idem. Bot f 9.50 per idem. Schar f 13.5011 per idem. Poontjes f 10.507.50 per idem. Groote schelvisch f 3834 per idem. Middel schelvisch f 3521 per idem. Kleïnmïddel schelvisch f 2823 per idem. Kleine Schelvisch f 2214.50 per idem. Groote gul f 18.5015 per idem. Wijting f 9.507.50 per idem. Makreel f 1211.50 per idem. Versche haring f 8.207.90 per idem. Kabeljauw f 8052 per 125 kg. Vleet f 4.251 per stuk. Leng f 2.301 per stuk. Koolvisch f 1.320.18 per stuk. Rog f 1512 per koop. Haringaanvoer 12 Februari: 1032 kisten.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10