SCHINDELER Fa. KLINKSPOOR AGENDA. Februari aanbieding Maatcostuums! Ochtendbeurs Amsterdam KEUKENMEISJE TEGEN GRIEP EN VERKOUDHEID LEVERTRAAN t> I X S D A G 13 FEBRUARI 1940 H A" A R i: E M'S D A" G B E A B 2 Koopman zal onder drankinvloed achter het stuur. Voor liet Hof nu acht maanden gevangenisstraf gccischt In den avond van 23 Juli keerde de familie Van Eyk, bestaande uit vader, moeder en drie dochtertjes, per fiets van een uitstapje naar Gel drop naar hun woning in Eindhoven terug. Het oudste dochtertje, de zevenjarige Henrica, zat bij imoeder achterop, de twee andere meisjes, An- tonia en Matthia, mochten met vader meerijden. Nabij hel kasteel Burgh, onder de gemeente Eindhoven, reed hen een auto achterop. De be stuurder reed zigzag over den weg. De heer Van Eyk en de beide meisjes werden gegrepen en in een sloot geslingerd. Vervolgens reed de auto de moe der aan. Zij werd met haar dochtertje tegen den grond geworpen. Het kind was op slag dood, juf frouw Van Eyk ernstig gewond. Haar man en dochtertjes waren eveneens gewond. De slachtof fers werden naar een ziekenhuis vervoerd, waar heen ook het stoffelijk overschot werd ge bracht. Een onderzoek naar de schuldvraag werd in gesteld. Tegen den vijftigjarigen bestuurder van de auto, den koopman C. M. van de V. uit Eind hoven, werd proces-verbaal opgemaakt. Op 26 October veroordeelde de rechtbank te *s-Hertogenbosch v.d. V. wegens het veroorzaken van dood door schuld tot zes maanden gevange nisstraf en een jaar intrekking van het rijbe wijs. Tegen dit vonnis heeft evenwel de officier van justitie hooger beroep aangeteekend. Maandag werd de zaak voor het Bossche Hof behandeld. De Advocaat-generaal kon zich met de door de rechtbank opgelegde straf niet vereenigen, te meer niet, omdat de verdachte onder invloed van sterken drank den wagen had bestuurd. Hij eischte acht maanden gevangenisstraf en ont zegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. Amsterdam heeft meer dan 800.000 inwoners. Het bureau van de statistiek der gemeente Amsterdam meldt: Eind 1939 telde Amsterdam 800.306 inwoners, tegen 793.526 bij den aanvang van het jaar. Dit is dus een vermeerdering met 6780 zielen (tegen 5151 in 1938'. Het accres is echter niet geheel als normaal te beschouwen, daar 4595 vluchte lingen. die in het „verblijfsregister voor vluchte lingen" stonden ingeschreven, ingevolge een be sluit van den minister van binnenlandsche zaken, met ingang van 1 December naar het bevolkings register werden overgeschreven. Als gevolg hier van heeft de hoofdstedelijke bevolking thans geheel onverwacht de 800.000 overschreden. Het aantal levend geborenen, 12427. verschilde Blechts weinig met de voor 1938 (12207), evenals het geboortecijfer per 1000 inwoners (resp. 15.6 en 15.4). Er stierven 6654 personen of 8.3 per 1000 Inwoners tegen 6427 of 8.1 per 1000 inwoners in 1938. Daar zoowel geboorte als sterfte ongeveer evenveel hooger waren als in 1938, was het ge boorte overschot vrijwel gelijk (5773 tegen 5780) Tengevolge van bovengenoemde extra-vesti ging van 4595 personen overtrof het aantal ge vestigde personen dat der vertrokkenen met 1007. Er vestigden zich 38159 personen, terwijl 37152 de stad metterwoon verlieten. Zonder dezen extra-aanwas zou dus een aanzienlijk vertrek- overschot te constateeren zijn geweest en wel 3588. In 1938 overtrof het aantal vertrokken personen dat der gevestigden met 620, waarbij echter moet worden opgemerkt, dat toen 646 vreemdelingen, die in dat jaar in het bevolkings register waren ingeschreven, eveneens in egvolge een ministerieel besluit, naar het „verblijfs register voor vluchtelingen" werden afgeboekt. Het aantal huwelijken was, vooral ten gevolge van het groobe aantal „mobilisatiehuwelijken", belangrijk hooger (7977 tegen 7151); het aantal ingeschreven echtscheidingen, dat in 1938 718 bedroeg, steeg in 1939 tot 747. Toeristentoclit op de schaats. Van Amsterdam naar Uithoorn. Het bestuur van de IJsvereeniging voor Haar lem en Omstreken, afdeeling IJsbond Holland's Noorderkwartier, verzoekt ons te melden, dat de mededeelingen over het ijs in ons vorig nummer ook voor heden gelden. Het kon er echter aan toevoegen, dat voor Woensdag 14 Februari een mooie toeristentocht over den Amstel van Am sterdam naar Uithoorn en terug is uitgeschre ven. De totale afstand bedraagt 36 K.M. Volgens mededeelyingen uit Uithoorn zijn er zestig man aan het werk gezet om de baan zoo goed mo gelijk te maken. Het bestuur van de IJsclub „Zijdelmeer" zal aan iedereen, die den tocht vol brengt, een herinneringsmedaille uitreiken. Weer een O. en O.-avond voor de militairen. Finale wielerkampioenschap op hometrainers voor militairen. Het Centraal Burgercomité „Ontwikkeling en Ontspanning" (subcommissie Sport en Ontspan ning) in het Kantonnement Haarlem heeft weer een gezellige bijeenkomst voor militairen geor ganiseerd op Woensdagavond 14 Februari in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat te Haarlem. O a zal de finale om het wielerkampioenschap op 'hometrainers voor militairen plaats hebben. 'Aan de Haarlemsche Wieier Federatie is de tech nische verzorging hiervan opgedragen Welwillende medewerking wordt verleend dooi de keurkorpsen van den Kennemer Turnkring. De avond wordt opgeluisterd met muziek door de Beiersche Kapel onder leiding van den heer G. Kwaks. DINSDAG 13 FEBRUARI Frans Hals Theater: „Het dierlijke in den mensch' 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Goodbye mr. Chips (geprolon geerd). 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Het uur der vergelding slaat voor iedereen", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Hoera, ik ben papa (gepro longeerd). Op het tooneel: „The four Rythm Aces 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Nonstopprogramma. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur WOENSDAG 14 FEBRUARI Stadsschouwburg: Dansavond Harald Kreutz'oerg, 8.15 uur. Proveniershuis: Weldadigheid naar Vermogen. Alg- Verg. 3 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. DE ARBEIDSMARKT TE HAARLEM. Aantal werkloozen gedaald door ziekte-ge vallen, ONGEVEER 300 VORST-WERKLOOZEN. De gang van zaken op de arbeidsmarkt te Haarlem is de laatste weken eenigszins eigenaar dig. Het aantal werkloozen is verminderd, maar dat is niet een gevolg van het feit dat er veel mensch en werk gekregen hebben. De vermin dering is voornamelijk een gevolg van de om standigheid dat er nog al veel ziektegevallen onder de werkloozen voorkomen; de gewone voor jaarskwaal griep. Als een werklooze ziek wordt behoeft hij daarvan wel geen mededee- ling aan de /^beidsbeurs te doen, maar hij ver nieuwt zijn irachrijvirtg als werklooze niet. Veel werkloozen kwamen nu niet opzetten voor hun inschrijving en toen men aan de beurs hier en daar naar de reden ging informeeren bleek al spoedig dat ziekte in de meeste gevallen de oor zaak was. In de laatste week verminderde het aantal werkloozen met 74, zoodat er nu nog 5145 inge schreven zijn. Als de werkloozen weer van hun ziekte hersteld zijn kunnen zij zich weer als werkloos laten in- schi-ijven. Er zijn thans nog 1023 werkloozen minder dan in 1939. Bij deze werkloozenstatistiek is geen rekening gehouden met de vorstwerkloozen, de menschen die t ij d e 1 ij k werkloos zijn wegens de vorst. Dat zijn er ongeveer 300, meest bouwvakarbei ders. ALGEMEENE NEDERLANDSCIÏE BOND VAN G EPENSIOXN EERD EN. De afdeeling Haarlem van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Gepensionneerden hield Maandagmiddag een drukbezochte verga dering in het gebouw „De Nijverheid", onder voorzitterschap van den heer H. Plant. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom aan de leden en aan den heer Carrière, lid van het Hoofdbestuur, terwijl spre ker tevens de leden herdacht die de afdeeling wegens overlijden zijn ontvallen. Uit het jaarverslag van den- secretaris bleek, dat de saamhoorigheid van de gepensionneerden toeneemt en dat het ledental der afdeeling flink vooruit gaat terwijl het aantal leden van den Bond thans 6000 bedraagt. Aan de afgetreden penningmeesteresse, Mej. H. M. M. Pols. die wegens haar vertrek naar Zwolle deze functie moest neerleggen werd dank gebracht voor hetgeen zij voor de afdeeeling heeft Voor het nazien van de boekhouding werd een commissie van drie leden benoemd n 1. de heeren Krelage, Scheffer en van Rosmalen die van hun bevinding nader rapport zullen uitbrengen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden. Mevrouw Hendrikse—v. d. Mije en de heer H. Plant bij acclamatie herkozen, terwijl voor de vacature Mej. Pols werd gekozen de heer H. Se- meijn te Haarlem. Tot lid van den Bondsraad werd herkozen de secretaris h. Bunt en tot plaatsvervangend lid de heer H. Plant. Eenige voorstellen bestemd voor de aanstaande vergadering van den Bondsraad lokten een levendige discussie uit: besloten werd een voor stel te steunen van het Hoofdbestuur om te be vorderen dat een duurtetoeslag op de pensioenen zal worden toegekend. Op de vergadering werd een aantal nieuwe leden ingeschreven. Na de rondvraag en een opwekking zich bij den Bond aan te sluiten sloot de voorzitter de verga dering. HET H.O.V.-CONCERT VAN WOENSDAG. Aan het concert, dat Woensdag a.s. door de H.O.V. zal worden gegeven, verleent de harpiste der H.O.V. Rahel Mengelberg haar medewerking met „Introduction en Allegro voor harp en orkest" van Maurice Ravel. Het concert wordt geopend met „Largo en Allegro" van Henk Badings, na de pauze wordt de vierde Symphonie van Brahms uitgevoerd. OECUMENISCH JEUGD COMITé. Het Oecumenisch Jeugd Comité, afd. Haarlem, houd: Woensdagavond een bijeenkomst, i&aar haar voorzitter, de heer W. Nijenhuis. zal spre ken over de Wereldconferentie der Christelijke Jeugd, die den vorigen zomer te Amsterdam ge houden werd met jonge deelnemers uit alle dee- len der wereld. De heer Nijenhuis heeft deze conferentie mee gemaakt als afgevaardigde van de Federatie van Hervormde Jongeren. De bijeenkomst wordt gehouden in de ge meentezaal van de Doopsgezinde Kerk. Franke- De heer Henk Schouten verzorgt dezen avond de pianomuziek. DE WEDERKOMST VAN CHRISTUS. Hiertoe uitgenoodigd door het Comité voor Opwekkingssamenkomsten zal de heer J. A. Bruyn uit Wassenaar op Donderdag 15 Februari een lezing houden over het Boek der Openbaring in de Begijnhofkapel aan het Begijnhof te Haar lem. Het onderwerp voor dezen avond zal zijn- ..Zie, Ik kom haastelijk". AANBESTEDING. Te Haarlem zal Woensdagmorgen 28 Februari te 11 uur in de Dr. Huetschool, Prinsen Bolwerk door den eerst aanwezend ingenieur van den Dienst der Genie in het openbaar worden aanbe steed: Het bouwen van een kazernement te IJmui- den (le gedeelte: Het maken van werken in ge wapend cementbeton). GEEN POST AAN BOORD VAN DE „BITRGERDI.TK". Op het vrachtschip „Burgerdljk" van de Hol- land-Amerika Lijn, dat Zaterdag j.l. nabij de En- gelsche kust verloren is gegaan, bevond zich, naar wij vernemen, geen post aan boord. WISSELKOERSEN. Amsterdam 10.15 uur. Londen 7.4714 Berlijn 75.52}4 Parijs 4.23 3/4 Brussel 31.70 Zwitserland 42.20 New-York 1.88 1/4 Amsterdam 12 uur. Londen 7.47 7/8 Berlijn 75.52J4 Parijs 4.23 3/4 Brussel 31.70 Zwitserland 42,20 Kopenhagen 36.37)4 Stockholm 44.82^4 Oslo 42.75 New-York 1.88 1/4 Italië: vrije lire 9.55 reislire 7.95 bankpapier 6.50 45.00 50.00 55.00 NU Uw voorjaarscostuum te laten ver vaardigen, beteekent niet alleen een belangrijke besparing, doch tevens bent U gevrijwaard tegen een langen levertijd in het seizoen. Komt U eens op de hoogte stellen van de solide kwaliteiten en beschaafde dessins van onze nieuwe voorjaarsstof- fen. Het loont beslist de moeite HEeren Kleeding Onderneming Gen. Cronjéstr. 1 b, Tel. 16045, Haarlem Wat Schindeler biedt, Vindt x'n weerga niet! (Adv. Ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Strenge tot matige vorst. Betrokken tot halfbewolkt. nu en dan sneeuw, vooral in de kuststrook. Meest matige veranderlijke wind. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren F 24 Laagste hedennacht F 19 Hoogste heden F 19 Het maximum van 1034 mbar over IJsland, de Faroër en Schotland verandert weinig van be- teekenis en plaats. De depressie over de IJszee heeft zich verder opgevuld. Kaar storingsfront bracht aan de noordkust van Noorwegen nog eenigen neerslag, 't Gebied van hoogen luchtdruk over Scandinavië en Finland heeft zich aanvanke lijk nog in zuidelijke richting uitgebreid, doch de barometers beginnen nu in Denemarken weer langzaam te dalen onder invloed van een nieuw minimum van 1015 mbar over de Oostzee, dat langzaam in westelijke richting doordringt. Een storing, welke gisteren in den loop van den dag ons land passeerde is in zuidelijke richting weggetrokken. Zij heeft in den avond plaatselijk weer sneeuw gebracht. Opnieuw ontwikkelde zich in den nacht over onze omgeving een vlak gebied van hoogen lucht/druk. waarin de bewolking op loste. Door de nachtelijke uitstraling is de vorst in de oostelijke provincies tot een voor ons land ongekende strengheid toegenomen. De koude lucht stroomt thans verder naar het zuiden, ook over Frankrijk moet het zeer koud zijn en over Noord-Span je is de temperatuur tot om het vries punt gedaald. De depressie over de Golf van Ge nua is na-ar Midden-Italië getrokken en zij geeft plaatselijk aanleiding tot zware stormen en on weer. Een storing over den Balkan bracht in Zuid- Slavië en Hongarije veel sneeuw bij matige tot strenge vorst. In Spanje en Portugal daal de luchtdruk onder invloeid- van een oceaandepressie, die zich lang zaam in oostelijke richting beweegt. BAROMETERSTAND Stand van gisteren 765 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur 766 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien. KI Houtstraat 13. Tel. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht 14141. Brandweer 15333. 0H ONDANKS DE JAREN TOCH "IN V0RH" TE OUWEN is het onvermijdelijk zoowel de zwaar lijvigheid als het urinezuur in Uw or- Banisme te bestrijden. Voor dat doel is rodonal het aangewezen middel. Het verwijdert overtollig vet en zuivert Uw organisme van het urinezuur. Urodonal houdt U [ong en veerkrachtig, voorkomt rheumatiek en zwaarlijvigheid en be schermt U tegen vroegtijdige ouder- domsbezworen. Eiken dag een koffie lepel Urodonal zal ook bij U veel goeds verrichten. Bij apothekers en drogisten. Het is een product Chatelain. (Adv. Ingez. Med.) Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 246 1/2—248 H.V.A. 379 Philips 38 1/4 U. S. Steel 43 3/4 Republic Steel. 16 l'/8 Anaconda 21 5/821 11/16 HAARLEMMERMEER GEVONDEN. Ten raadhuize te Hoofddorp is aangifte gedaan dat in deze gemeente zijn gevonden: een jekker, een doos en een pak met inhoud, een portemonnaie, een paar schaatsen, een tennisschoen, een fiets pomp, een reservewiel, een partij tegels en riool buizen, een blik met inhoud. HILLECOM TERAARDEBESTELLING PASTOOR J. J. A. M. KROOK. Hedenmorgen werd op de R.K. begraafplaats te Hillegom ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den ZeerEerw. heer J. J. A. M. Krook, rus tend pastoor der parochie St. Martinus te Hille gom die den laatsten tijd te Heemstode woonde Maandagavond werden in de R.K. Kerk aan het Valkenburgerplein te Heemstede de Metten ge lezen. Hedenmorgen had de plechtige Mis van Re quiem plaats, welke gecelebreerd werd door den ZeerEerw. heer A: J. C. Melchers, Deken van Haarlem. In het kerkgebouw waren vele oud-parochianen uit Hillegom aanwezig. HEEMSTEDE ONGELUK OP HET IJS. Maandagmiddag was een militair aan het schaatsrijden op de Leidschevaart. Hij had het ongeluk te vallen; hij kreeg een ernstige wond bij zijn linker oog. De man werd binnengebracht in een perceel aan den Leidschevaartweg. Door een lid van den Ongevallendienst werd de eerste hulp verleend, waarna hij op doktersadvies is overgebracht naar het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem voor verdere verpleging. VOETBAL PLENTER NAAR H.F.C. Wij vernemen dat de bekende Be Quick-speler Pienter, die als sergeant in de omgeving van Haarlem gemobiliseerd is, overschrijving naar H.F.C. heeft aangevraagd. Evenals dit met Lagendaal het geval is, geldt deze overschrijving alleen gedurende de mobili satie. BILJARTEN OM HET GEWESTELIJK KAMPIOENSCHAP. Het drietal van D.E.S. is er in geslaagd, even eens beslag te leggen op het kampioenschap; het komt nu in de volgende ronde tegen de andere kampioenen voor de klasse F. Ook aan deze ploeg onze gelukwenschen met dit fraaie resultaat. De vijf Haarlemsche kampioenen zijn als volgt: ingedeeld: B.V. D.E.S., klasse D, tegen 's Gravenhaagsche B.C. (Den Haag) en Plan Zuid (Amsterdam) om één plaats in de finale. B.V D.E.S. klasse F. tegen B.V. Amsterdam, B.C. Java en B.V. Benoorden 't IJ allen te Am sterdam om één plaats in de finale. B.C. Insulinde, klasse E, afdeeling I tegen B.C. De Roemer II. Sarphati en B.C. De Ruyter allen Amsterdam, om één plaats in de finale. B.C. Insulinde n klasse E, afdeeling II tegen B.C. De Roemer I, B.V. Remibrandt en B.C. Onder Ons, allen te Amsterdam. B.C. Insulinde, klasse F, tegen B.V. De Alge- meene (Amsterdam), De Peperbus (Zwolle) en B.C. Apeldoorn (Apeldoorn) op een nader te be palen Zondag te Utrecht eveneens om één plaats in de finale om het landskampioenschap. Kampioenschap van Haarlem 2e klasse klein biljart cadre. Onder auspiciën van D.E.S. wordt op Vrijdag 23, Zaterdag 24 en Zondag 25 Februari a.s. in haar clublokaal Rest. Bolwerk aan het Kennemerplein te Haarlem de finale gespeeld onx bovengenoemd kampioenschap. De deelnemers zijn: v. d. Water en Hasselmeyer (Insulinde), de Zwart (B.C. Haarlem) en v. d. Hoek, Osterthun, Slot en Strijbos (DES.) De sterkte van de deelnemers waarborgt een fraai en spannend verloop 'van het tournooi. GYMNASTIEK JUBILEUM BIJ CONCORDLA Heden is het 20 jaar geleden, dat de heer C. Boeré tot de Haarlemsche Gymnastiekvereenging .Concordia" toetrad. Deze vereeniglng heeft al dien tijd van den heer Boeré veel steun ont- van, waardoor hij langzamerhand een der vooraanstaande Concordianen is geworden. Concordia-zal hem a.s. Vrijdag huldigen. TAFELTENNIS. DEMONSTRATIEWEDSTRIJD VOOR MILITAIREN. Onder groote belangstelling van militairen werd Maandag in de cantine aan den Koudenhorn te Haarlem een demonstratie stedenwedstrijd ge speeld tusschen twee teams uit Haarlem en Am sterdam. Er werd gespeeld volgens Davis-Cup systeem Haarlem behaalde een 32 overwinning. WIELRIJDEN Het U. C. I.-congi-es. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN 1942 IN IT,,LIS Uit Milaan: Zaterdag is alhier het congres van de Union Cycliste Internationale begonnen in te genwoordigheid van afgevaardigden der volgende aangesloten landen Italië, België. Frankrijk, Luxemburg, Nederland, Zwitserland, Vereenigde Staten en Duitschland. Voor ons land was aanwe zig jhr. I. L. van den Berch van Heemstede. On der meer werd vastgesteld, dat de wereldkampioen schappen in 1942 in Italië zullen worden gehou den, in verband met het niet doorgaan der kam pioenschappen in 1939. Op het congres van de U. C. I. is Zondag de inter nationale wedstriidljalender als volgt vastgesteld. 19 Maart Milaan—San Remo, 23 Maart Ronde van Vlaanderen, 5 Mei Pariis—Tours, 15—19 Mei Ronde van België. 17 Mei—9 Juni ronde van Italië. 19 Mei Parijs—Rennes. 26 Mei Luik—Bastenaeken. Me» ParijsNice. 215 Juni Ronde van Duitschland. 2 Juni ParijsCaen. 9 Juni ParijsReims. 16 Juni Pa rijsLimoges, 16 Juni Criterium van Antwerpen, 21 Juni groote prijs van Walenland. 57 Juli Monaco- Milaan. voor amateurs, 14 of 21 Juli Criterium van Frankrijk op baan en weg. 8 September Groote Prijs der Naties. 14 of 21 September Groote Prijs van Ferrario voor amateurs. Duitschland handhaafde zijn candidatuur voor het wereldkampioenschap in 1941: België liet zijn rech ten voor 1942 vervallen ten behoeve van Italië welk land de kampioenschappen wil organiseeren tegelijk met de wereldtentoonstelling te Rome. Tot vice-voorzitter werd de Engelschman South- copp gekozen: de Italiaan Mario Ferretti werd bii acclamatie tot toegevoegd secretaris benoemd. Zoolang de internationale toestand niet normaal is, zal het bureau van de U. C. I. de loopende zaken waarnemen. Het congres bekrachtigde tenslotte het Brusselsche besluit, waarbij werd bepaald in 1940 geen wereldkampioenschappen te organiseeren. MOTORWÏELRÏJDEN. HET MOTOR SPORTPROGRAMMA DER K. N. M. V. In een Zondag jl. te 's-Gravenhage gehouden vergadering van de sportcommissie der K.JJ.M.V. met de organisatoren van terreinwedstrijden, baan- en wegraces, is de motorsportkalender voor 1940 opgesteld. Natuurlijk hangt het doorgaan der ver schillende evenementen ten nauwste samen met de ontwikkeling van de internationale situatie. 25 Maart: Terreinkampioenschap van Zuid-Hol land (Duinrell). 6 April: K.N.M.V. 500 K.M. rit. 28 April: Terreinkampioenschap van Gelderland (Eerbeek). 5 Mei: Terreinkampioenschap van Drente. (Norg). 13 Mei: Terreinkampioenschap van Utrecht. 19 Mei: K.N.M.V. 150-cc rit. 2 Juni: Terreinkampioenschap van Noord-Hol land. (Zandvoort). 9 Juni: Terreinkampioenschap van Noord-Bra bant. 16 Juni: Nationale wegraces Limburg. 20 Juli: Nationale wegraces Assen. 28 Juli: K.N.M.V.-junioresrit. 11 Augustus: .Nationale wegraces Zandvoort 18 Augustus: Terreinkampioenschap van Gronin gen. (Eenrum). 25 Augustus: Terreinkampioenschap van Limburg (Horn). 7 September: Terreinkampioenschap van Neder land der K.N.M.V. 15 September: Nachtrit provinciaal bestuur Zuid- Holland K.N.M.V. 4 en 5 October: Kampioensrit der K.N.M.V. Worden de moeilijkheden, die de organisatie van le nationale wegraces nog in den weg staan, over wonnen, dan zal een competitie om het kampioen schap van Nederland in deze wedstrijden worden verreden. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1890. 13 Februari: Ter gelegenheid van haar zestigjarig bestaan zal door de liedertafel „Zang en Vriendschap'' den 20en Februari een feest- concert worden gegeven, in de Muziekzaal der sociëteit „Vereeniging" met medewer king van het symphonle-orkest uit Utrecht. Als solisten zullen optreden: Mej. J. M. H. S. (sopraan) van Rotterdam, de heeren Arnold Spoel (bariton), leeraar aan de Kon. Muziekschool te Den Haag, en Johan Snoer (harp), van Groningen. SCHAKEN Het Witte Paard. De onderlinge competitiepartijen hadden het vol gende resultaat: Eerste klas: A. HablousJ. Reeuwijk 1O.J. dq LangeTh. de Looze 01. A. v. KesterenB. Spoor 10, M. VermeerJ. Reeuwijk 01, J. de Lange—. B. Spoor 1/2H. StolvoortJ. de Lange 01, B. SpoorA. Hablous VaVa en M. VermeerA. v.l Kesteren afgebr. Tweede klas: R. HartochN. Hoogland 01, P, v. Deyzen—G. v. d. Stoop 0—1, W. Vosse—P. Cas-i tenmiller 01 en P. Castenmiller—J. Kortekaas 0—1 WANDELSPORT i „DE VTERDAAGSCHE" TE HAARLEM. Evenals vorige jaren organiseert bovenge noemde vereeniging ook dit jaar weer serie- en trainingsmarschen, te beginnen op Woensdag 14 Februari te 8.15 uur n.m. van „Olympia" te Haarlem, afstand 10 K.M. en vervolgens iederen Woensdagavond. Op 10 Maart wordt weer des Zondags gewan deld. Het secretariaat is gevestigd bij D. Annot.i Kolkstraat 13 rood te Haarlem. SCHAATSENRIJDEN JOHANSEN VERBETERDE WERELDRECORD. Uit Bergen: Tijdens wedstrijden in het hardrij den op de schaats te Bergen noteerde de Noor- sche rijder Aage Johansen op de 5.000 Meter een tijd van 4 min. 14.8 sec. Hiermede verbeterde hij het wereldrecord op dezen afstand, dat met 4 min. 17.2 sec. op naam staat van zijn landgenoot Ivar Ballangrud, gevestigd op 18 Januari 1936 te Oslo. Dit record zal echter niet erkend worden, omdat de prestatie op een 250 Meter baan werd gele verd en de I.E.V. heeft bepaald, dat een record slechts erkend kan worden, indien het op een 400 Meter baan is gemaakt. 0—2 20 2o! M DAMMEN. Haarl. Damclub „Kijk Uit". Gespeeld voor de 3e klasse competitie Noord-Holland: Kijk Uit 2—H.D.C. 5 8- Onderlinge competitie eerste tiental W. v. LeuffenP. Byrij H. v. d. LindenF. Kraaijenhage Tweede tiental: W. de VinkS. Kaandorp Derde tiental: B. Zure!W. Forbgens A. BakkerC. J. Ros Het jubileum van J. W. van Dartelen Zooals wij reeds hebben medegedeeld, hoopt onze damredacteur, de heer J. W. van Dartelen, op Donderdag 15 Februari den dag te herdenken, waarop hij zich 25 jaren geleden bij de Haarlem sche Damclub aansloot. Het was op Maandagavond 15 Februari 1915, dat de gebroeders Van Dartelen (de jubilaris J. W. ei zijn broer, de latere „meester" P. J.) een clubavont van de Haarlemsche Damclub bezochten en zii als lid dezer vereeniging lieten inschrijven. Reeds spoedig constateerde het bestuur, dat deze| beide jeugdige' spelers over meer dan gewone damtalenten beschikten en dank zii de gopde oefe ning met spelers als F. Timmer. M. ten Brink. W. B. J. Pippijn, A. Zijlstra en P. ,T. Eype, nam hun spelkracht spoedig in beteeken is toe. zoo zelfsj dat toen in het najaar van 1915 het eerste tiental voor de competitie van den Ned. Dambond moest worden samengesteld, beide gebroeders bij keuzes In het eerste tiental werden opgenomen. Op 18 September 1916 werd hij als secretaris der Haarlemsche Damclub gekozen. Toen in het seizoen 191719-18 de Haarlemsche kampioenswedstrijden werden georganiseerd, be haalde hij het kampioenschap van Haarlem en omstreken en ziin broer P. J. den 2den prijs. Op 27 April 1920 werd Van Dartelen gekozen in het hoofdbestuur van den Ned. Dambond. welke functie hij tot 5 Augustus 1923 bleef vervullen. In 1921 speelde Van Dartelen mede in den wed-I striid om het persoonlijk kampioenschap van Ne derland en eindigde op een eervolle plaats. In 1927 leidde hii de oprichtingsvergadering van) derf Districtsbond Haarlem on omstreken de la tere Districtsbond Noord-Holland doch kon we-4 gens drukke werkzaamheden in dezen bond geen! bestuursfunctie aanvaarden. De Haarlemsche Damclub erkende zijn verdien-j sten voor de vereeniging door hem in 1932 het eere-lidmaatschap aan te bieden. Doch niet alleen het practlsche spel had zijne belangstelling, want ook als probleem-componist heeft hii naam gemaakt. Vele honderden fraaie composities' werden door hem samengesteld: die behaalden in nationale en internationale proble- mistemvedstriiden bekroningen. Gedurende ziin dammersloopbaan gaf hij reeds meer dan 300 simultaanséances met een totaal van ruim 7000 partijen. Van zijn hand verschenen enkele bekende dam- werkjes, o.a. de Inleiding tot het damspel, welke juist dezer dagen haar vierden druk beleefde. i gevraagd te Bloemendaal (park) op de hoogte fijne keuken, loon 50 plus verval 1 of half Maart. Br. no. 3170 bur. van dit blad Aspirinetabletten Bayer, Wyberfc tabletten, Tonicum Noury, Ther- mogenewatten, Formamint, Anijszaad, Anijstabletten KAMPERSINGEL hoek Kamperstr. Telef. 16074 HAARLEM Turgo's Winterhandentablet

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2