„Jieiyei"-vfacfit aan Jahannesfyucg naac TlapeCs. In samenwerking met België niets geheims. De kille inval. Ondeiiaifs en aetr DINSDAG 13 FEBRUARI 1940 HAAREEM'S DAGBITAD Alles verliep even vlot als op de heenreis (A.N.P. speciale dienst). Al werd op den terugweg vrijwel dezelfde route gevolgd als op de uitreis, toch bleken er tal van nieuwe ervaringen op te doen en nieuwe bijzonderheden te zien, terwijl in sommige ge vallen het feit, dat men op de uitreis slechts (gelegenheid had om oppervlakkig van iets kennis te nemen, het terugzien op de thuisreis een bij zondere charme gaf Met dezelfde preciesheid waarmee de „Reiger' jveertien dagen tevoren op Rand-airport neer- jsfcrek toen de groote klok van het vliegveld tien uur aanwees, verhief de machine zich nu in de lucht toen het vastgestelde tijdstip van twee uur was bereikt. Maar drie uur later zijn we al weer 700 K.M. van Johannesburg verwijderd en een paar auto's brengen ons door het fantastische landschap van Noord-Rhodesia, bestaande uit rond afge slepen granietrotsen, die soms aan een voor wereldlijk maanlandschap doen denken, naar een der hoogste toppen van het Matopogebergte waar onder een eenvoudigen steen het stoffelijk overschot rust van den veroveraar van dit ge bied, Cecil Rhodes, dicht bij het graf van een Izijner naaste medewerkers, Jameson Den volgenden dag heeft de .Reiger" 2330 K.M. af te leggen naar Nairobi. Te M'Pika drinken we weer thee in het kleine vriendelijke rest.house, en van het korte opont- jhoud weet gezagvoerder Blaak gebruik te maken ;om op passagiers en mede-leden der bemanning liet kampioenschap dart-throwing te behalen, In den loop van den middag passeeren we de hoogste berg van Afrika. Ondanks de ligging op slechts enkele graden Z. B. van den evenaar blinkt de met eeuwige sneeuw bedekte top van de Kilimandjaro in de tropische zon. In Nairobi staan, evenals op de uitreis, alle hier gevestigde landgenooten op het vliegveld om ons te verwelkomen en het wordt een geani meerde gemeenschappelijke maaltijd, gevolgd door een nachtelijken autotocht over het „veld", in de hoop, weer groot wild in het licht der kop lampen te krijgen. Waarschijnlijk tengevolge van de langdurige droogte is het resultaat echter veel geringer dan op de uitreis Den volgenden morgen behoort het Neder- landsche echtpaar, dat met de .Reiger" naar Nairobi is gekomen, weer tot de passagiers. Owars over Kenya en Oeganda naderen we de Zuid grens van de Soedan en wederom wordt in Juba de lunch gebruikt. Het is er iets minder heet dan den vorigen keer. Nauwelijks een half uur na den start uit Juba, in het moerasgebied tusschen Bor en Malakal, waar we laag overheen vliegen, zien we weder om reusachtige kudden olifanten. Links en rechts ctaan verspreide groepen van verscheidene tien tallen en in een kwartier tijds hebben we stellig een paar honderd olifanten gezien Voordat we weer op normale hoogte gaan vliegen, cirkelen we nog eenmaal boven het water van de Blauwe Nijl, wat aanleiding is voor eenige tientallen Nijlparden om snel onder water te duiken. We Volgen nu verder den Nijl tot Khartoum, waar een aantal reizigers een uitnoodiging wacht om een aperritif te komen drinken in de Royal Air Force Club. Een Britsch officier-vlieger komt met Uitgestoken hand op ons toe en verwelkomt ons in het Nederlandsch met een prettig Brabantsch accent. Het is een Britsch genaturaliseerd land genoot, die weldra van hier naar het front In Frankrijk zal vertrekken. Het is pas Maandagavond en het vreemde ge val doet zich met ons voor, dat sommigen van ons nog spreken over: „Eergisteren, toen we in 'Johannesburg zeidenen anderen: „Als we 'overmorgen in Rome zijn Dit frappeert ons toog sterker als we den volgenden Dinsdagmor gen na drie uui vliegen van Khartoum op het woestijnvliegveld van Wadi Haifa staan. We zien idan juist den trein naar Khartoum passeeren. Op vragen van den heer de Visser luidende: 1. Is de regeering bereid de kamer in te lich ten omtrent de oorzaken die hebben geleid tot den gespannen toestand in de tweede week van Januari en mede te deelen, om welke redenen toen is besloten tot het voorloopig niet meer ver- jleenen van periodieke verloven aan militairen? 2. Is het waar, dat in Nederland vertoevende Engelsche en Fransche journalisten berichten hebben verbreid waarin de voorstelling werd ge wekt als zou er sprake zijn van een gezamen- ilijk militair optreden van België en Nederland en steunen deze berichten op eventueele maat regelen, door de regeering genomen? 3. Indien het laatste deel der voorgaande vraag ontkennend moet worden beantwoord, heeft de regeering dan overwogen, of het noodig is. tegen dergelijke berichtgeving van in Nederland 'vertoevende buitenlandsche journalisten afdoen de maatregelen te treffen? 4. Heeft de regeering mede de wenschelijkheid overwogen van het geven, ter geruststelling van het Nederlandsche volk, van volledige openbaar heid omtrent de betrekkingen die er onder de huidige internationale verhoudingen tusschen België en Nederland bestaan. 5. Indien de vragen 3 en 4 in bevestigenden zin moeten worden beantwoord, wat is dan het iresultaat van die overwegingen? Heeft de minister van buitenlandsche zaken, !mede namens de ministers van defensie en van [justitie het volgende geantwoord: De oorzaken, die er toe hebben geleid het ver- jleenen van periodieke verloven aan militairen in ;de tweede week van Januari tijdelijk op te schorten, sproten voort uit eenige min gunstige 'symptomen in de internationale situatie Voor zoover de regeering bekend is, zijn door (In Nederland verblijf houdende Engelsche en (Fransche journalisten geen berichten verspreid lals in de tweede vraag bedoeld. Uiteraard zouden dergelijke berichten, gesteld, dat zij verbreid waren geworden, niet steunen op door de re- geering genomen maatregelen. In verband met het in de vorige alinea opge- merkte, kan de derde vraag onbeantwoord blij ven. In tegenstelling tot het vermoeden, dat in de ivierde vraag ligt opgesloten, als zouden er in jde betrekkingen van Nederland tot België be- paalde feiten bestaan, die niet openbaar zouden Ikunnen worden gemaakt, verklaart de regeering, zij het ten overvloede, nogmaals, dat de verhou ding tot genoemd nabuurland zich bij voortduring ontwikkelt in een sfeer van nauwe samenwer king, waaraan echter ieder geheim karakter, welk dan ook vreemd is. i In verband met de beantwoording der vragen 3 en 4 komt de laatste vraag niet voor beant woording in aanmerking. Hij zal daar over 24 uur aankomen! En we den ken dan nog niet eens aan de hitte en de hoeveelheden zand en stof, die de treinreiziger.' te verduren heeft. Dat het niet waar is, dat de luchtreiziger „niets te zien krijgt", wordt voor de zooveelste maal weersproken door een oponthoud te Luxor van zeven kwartier Met taxi's gaat het van het woestijnvliegveld voorbij de tempels van Karnak, die we op de uitreis bezichtigd hebben, naar de overblijfse len van den prachtigen tempel van Luxor zelf, monument zoowel van Ramses II als van den vorst, die een monotheïstischen godsdienst ver bekenden Ichnaton, den eersten Egyptischen kondigde. Voorbij Luxor wacht ons nog een prachtig schouwspel. Laag cirkelt de „Reiger" over de rotstempels van Abu Simbil, die zijn uitgehouwen in de steil uit den Nijl oprijzende rotsen, waarin de meer dan twintig meter hooge Egyptische godenbeelden zijn gehouwen. Het is verder zand en Nijlwater tot Alexandrië Omdat het ons laatste eingenlijke „vliegavond' is, wacht ons hier het captains dinner, dat wordt voorafgegaan door een cocktail-party ten huize van den K.L.M.-vertegenwoordiger, den heer Van der Zee. De maaltijd, waarbij o.a. aanzitten de inspecteur van dit traject-gedeelte van de Indië-route der KL.M., de heer Haas met zijn echtgenoote, alsmede de heer Neeb van het K. L. M.-kantoor te Alexandrië, heeft al een bijzon der opgewekt verloop. Nog twee anderen zitten aan. Het is een Engelschman, die op verzoek van Imperial Airways, die geen plaats voor hem had, van Khartoum tot Alexandrië de eenige plaats die in de „Reiger" nog vrij was, heeft be zet, en een Nederlandsch ingenieur, die den vol genden ochtend met oirs mee zal vliegen tot Athene, omdat de Indië-machines geen plaats hadden. Want met de aankomst te Alexandrië hebben we weer het bestaande luchtnet van de K.L.M. bereikt en de geheele bemanning is weer op be kend terrein. Het laatste dagtraject Alexandrië- Napels is dan ook voor hen niet meer dan een stukje Indië-route en we zijn nauwelijks op het Atheensche vliegveld Dekelia geland of de .Torenvalk" komt neerstrijken, bestuurd door Evert van Dijk en vanmorgen met bestemmim Napels vertrokken. Woensdagmiddag kort voor half drie vliegen we dicht langs den rookenden krater van de Vesuvius en even later staat df „Reiger" weer op het Napolitaansche vliegveld Capodichino, terug in het tijdelijke K.L.M.-nest en begroet door den K.L.M.-vertegenwoordiger Meuser en Ivan Smirnoff, die hier sedert enkele dagen op zijn volgende Indië-reis zit te wach ten. De speciale vlucht van de „Reiger" naar Zuid- Afrika is beëindigd Met denzelfden eenvoud en het gemak, waarmee dagelijks de bekende tra jecten van de reeds lang bestaande luchtlijnen worden gevlogen, heeft de bemanning dwars over een hun onbekend werelddeel gekoerst, zonder eenige bijzondere gebeurtenis of moei lijkheid, zonder eenige beperking van het com fort van de passagiers, die slechts hadden te ge nieten van het vele schoons, dat de tocht heeft geboden en die van hier tezamen met de beman ning per trein naar Nederland moeten terug- keeren. De treinreis door Frankrijk moet wegens directe aansluiting te Parijs onderbroken wor den, maar biedt ondanks den oorlogstoe stand elk comfort van de treinreis in nor male omstandigheden. Wie kan het echter den „Reiger"-passagiers kwalijk nemen, dat zij tel kens eraan denken, hoe een Douglas D. C. 3 de onnoozele kilometers, waar de trein eenige dagen voor noodig heeft, in bijna zeven uur zou hebben afgelegd. Dit neemt niet weg, dat de passagiers uitsluitend met voldoening terug kunnen zien op deze reis, die voor hen in elk opzicht is geslaagd. En wat belangrijker is: wij gelooven dat ook de K.L.M. deze reis als een succes kan beschouwen, niet alleen, omdat haar passagiers tevreden zijn, maar omdat zij wellicht door deze tweede „Rei- ger"-vlucht iets dichter is gekomen bij het doel, dat zij zich ermee gesteld heeft. GENOEG ONDERNEMINGSGEEST Maar te weinig gevoel voor eerlijkheid. GESCHIEDENIS VAN TWEE JEUGDIGE AVONTURIERS. In het hoofdbureau van politie te Rotterdam zijn twee Voorburgsche jongens, die te Rotterdam een ma torrijwiel hadden gestolen, in bewaring gesteld. De jongelui, de 15-jarige landbouwersknecht H. de J. en de 17-jarige scholier P. M. waren op 12 De cember j.l. naar Rotterdam gekomen om te trachten daar werk te vinden. Na een langen dag door de stad te hebben gedwaald en nergens emplooi te hebben kunnen vinden, stonden zij des avonds vermoeid en berooid bij den Haagweg te wachten, of een passee- rende automobilist hen misschien naar Voorburg zou willen brengen. Het geluk was echter niet met hen en tenslotte kwam de oudste op het idee te probeeren of ze ergens een motor zouden kunnen „vinden" hij had wel verstand van motoren en zou zijn vriend wel naar Voorburg kunnen terugbrengen. Weer gin gen de jongens op zoek in de stad en ditmaal werd hun geduld beloond. Op den Essenburgsingel stond een motorrijwiel. Met vereende krachten werd de motor naar een vol gende straat gesleept. Daar werd de motor op gang gebracht en binnen een uur waren de knapen in hun woonplaats terug. Zij verstopten daar den motor ergens langs den weg, omdat zij tegenover hun ouders het bezit ervan niet konden verklaren. Meer malen gebruikten zij het motorrijwiel om er toch ten mee te maken en op een van die tochten werden zij door een politieman aangehouden. Papieren kon de bestuurder natuurlijk niet vertoonen en een pro ces-verbaal volgde. De jongens begrepen, dat nu hun ouders in de zaak gemengd zouden worden en daar om besloten zij te vluchten. De motor werd in den Haag aan een handelaar verkocht en met den trein begaven de jongens zich naar het Zuiden. Omdat ze geen papieren hadden stapten zij voor de grens uit. Zij wisten te voet naar België te komen, waar zij in Brussel in een derderangs hotel een kamertje huur den. Vervolgens gingen ze op werk uit en inderdaad duurde het niet lang of ze konden bij iemand in dienst komen. Eenige weken ging alles goed, maar toen hield de Brusselsche politie passencontrole en liepen de jongelui tegen de lamp. Zij werden in een tuchtschool en een gevangenis opgesloten en ver- 'olgens aan de Voorburgsche politie uitgeleverd. Bij hun verhoor bekenden zij den diefstal van den mo tor te hebben gepleegd. De Voorburgsche politie gaf hen daarna over aan de Rotterdamsche recherche, die de twee in bewaring stelde. door MELIS STOKE 't Was in het bar seizoen, dat langs de groote stroomen een kille inval uit het Oosten is gekomen Van dreigend kruiend ijs, tot naar het lage land. Het torende zich op en schuurde langs de dijken, die kreunden onder druk en dreigden te bezwijken, en 't angstig wachtend volk stond langs den waterkant. Een kreet van bovenstrooms, waar andere menschen leven, heeft ons gewaarschuwd, en 't alarmsignaal gegeven, waarop wij wakend naar de dijken zijn gegaan. Van buiten onze grens bereikte ons het teeken: „past op., de stroom stuwt op., de ijsvloer is aan 't breken. „het schuivende geweld komt langzaam op u aan. De grenzen zijn versterkt en de kanonnen dreigen. En Nederland, paraat, houdt in een grimmig zwijgen de wacht op 't eigen erf.En 't blanke wapen klaar... Dan klinkt van ver 't alarm.'t Geweld is losgebroken en over grens en schans zijn handen toegestoken.. Waakt, broedervolken, waakt, voor 't naderend gevaar. Zoo werd van uur tot uur het teeken doorgegeven en wat ons toeging uit het nabuurland beschreven, opdat wij voorbereid en weerbaar zouden zijn. Een band van volle tot volk werd in de bange dagen dwars over prikkeldraad en gracht en schans geslagen Voor het natuurgeweld zijn alle menschen klein. Uit verre steden in een oorlogsland gelegen heeft Nederland de wenk tot waakzaamheid gekregen voor d'inval van het ijs.We waren voorbereid om 't naderend geweld met kracht te overwinnen. Zegt, menschen, thans niet meer dat gij geen huisgezinnen en kinderen in één hand, in deze wereld zijt Vrachtauto zakte op het IJselmeer door het ijs. Moeilijke tocht van Kampen naar Urk. De expediteur Wenting is Maandagochtend, vergezeld van een bediende met een vrachtauto van Kampen over het ijs naar Urk gegaan, 's Avonds om acht uur bereikte hij echter pas het voormalige eiland. De mannen vertelden dat nabij de Ramspol, een zandplaat tusschen Schok land en Kampen, de vrachtauto eensklaps door het ijs zakte. Met een nat pak kwamen de vracht rijders er af, doch de auto was gedeeltelijk onder water verdwenen, evenals een deel van de lading, welke uit levensmiddelen bestond. Met inspanning van alle krachten gelukte het den beiden mannen na verloop van eenige uren de auto op het ijs te trekken. Het was reeds don ker toen zij met dit karwei gereed waren. De route naar Urk konden zij in het duister moeilijk volgen, doch ten slotte bereikten zij toch de plaats van bestemming. De mannen, die erg vermoeid en koud waren, kregen onmiddellijk na hun aankomst warm eten en droge kleeren, zoo dat zij weldra op verhaal konden komen. Een deel der lading bleek verloren te zijn ge gaan. De beide mannen hebben den nacht op Urk doorgebracht en zouden heden met hun auto de terugreis aanvaarden. HOE MOET VERLIES VAN UITERLIJK SCHOON GETAXEERD WORDEN? Meisje verloor bij operatie twee tanden. PROCES TEGEN MEDICUS. Wordt het uiterlijk schoon van een meisje ge schaad. wanneer zij de twee voorste tanden uit haar onderkaak moet missen en daarvoor in de plaats een brug wordt aangebracht doch ten ge volge van die bewerking haar onderlip iets naar binnen wordt getrokken0 Deze vraag werd Maandag aan de civiele kamer van de Haagsche rechtbank voorgelegd door par tijen in een rechtsgeding, dat zijn oorzaak vond in een chirurgische behandeling van een indertijd achtjarig meisje. Zeven jaar geleden werd het meisje, woonachtig in Schoonhoven, door een Haagschen chirurg voor een keeloperatie behandeld. Per ongeluk werden haar daarbij de middelste twee tanden uit haar onderkaak gestooten. Om deze schade te herstellen werd in haar mond een z.g. brug over vier tan den aangebracht hetgeen een langdurige en kost bare geschiedenis werd, daar het meisje nog in de groeiperiode was. Behalve de kosten van deze be handeling en de reiskosten, die het meisje naai den tandarts te Gouda moest maken, spraken de ouders den medicus in rechten aan voor het ge leden schoonheidsverlies van hun dochter, daar haar onderlip door de bewerking iets naar binnen was gegroeid. In totaal vorderden zij f 13.000. De rechtbank heeft bij interlocutoire vonnissen beslist, dat de medicus in principe aansprakelijk is en over het bedrag der schadevergoeding werden Maandag de pleidooien gevoerd. Mr. G. H. A. Grosheide te Amsterdam, trad voor de eischende partij op. Hij legde eenige foto's van het meisje over en betoogde, dat door het geleden schoonheidsverlies het meisje achtergesteld zou worden, wanneer zij zou solliciteeren naar een be trekking, zooals die van privé-secretaresse. Wat 't gevorderde bedrag betreft, wilde pleiter dit ver minderen, indien de rechtbank dat billijk mocht achten. Mr. Th. Folkers. eveneens uit Amsterdam, voor gedaagde optredend, kon niet inzien, dat het meis je aan aantrekkelijkheid heeft ingeboet. Veel meis jes hebben een iets teruggetrokken onderlip en pleiter vond niet, dat haar uiterlijk schoon daar door werd geschaad. De uitspraak werd bepaald op 7 Maart Staatsloterij wordt vernummerd. Naar men ons mededeelt, zal de 483ste staats loterij vernummerd worden om particuliere lote rijmaatschappijen te verhinderen op de staats loterij te trekken. Het doel is de verkoop van loten der staats loterij, die onder den invloed der tijdsomstan digheden ietwat teruggeloopen is, te stimuleeren. De directie neemt aan, dat de koopers van der gelijke loten thans eerder een staatslot zullen nemen, als zij de trekkingen van de particuliere maatschappijen niet meer kunnen volgen. De vernummering geschiedt door uit de 21.000 loten, die de staatsloterij telt. hier en daar „pluk jes" nummers te halen, die vervangen worden door nummers boven de 21.000. Technisch speelt deze vernummering geen rol, omdat het totaal aantal loten gelijk blijft. Spoor koopt eleetrische locomotieven. De Ned. Spoorwegen zullen overgaan tot de be stelling van vijf eleetrische locomotieven. Deze zullen in hoofdzaak moeten dienen ter vervanging van stoom tractie, omdat de stoomtreinen van thans hoogstens met een snelheid van 100 K.M. per uur kunnen rijden en deze „geringe" snelheid op baanvakken welke door eleetrische treinen worden bereden een beletsel kunnen zijn voor een frequent verkeer. Naar wij meenen, was het oorspronkelijk de be doeling, het in normale tijden groote aantal stoom treinen van en naar het buitenland, die op de ver schillende baanvakken tusschen de met grootere snelheid rijdende treinen loopen met eleetrische locomotieven te doen vervoeren. Blijkbaar wil men thans nog verder gaan en ook de eleetrische be weegkracht uitstrekken tot de goederentreinen. Eens zou men toch moeten overgaan tot vernieu wing van goederentrein-locomotieven en dan kan men blijkbaar beter eleetrische nemen. KRACHTVOEDER VOOR WOONWAGEN- PAARDEN. Het ingang van 27 Februari 1940 zal voor woonwagenbewoners een speciale regeling ge troffen worden, waarbij op vertoon van een door den provincialen voedselcommissaris afgegeven kaart bij den plaatselijken bureauhouder een krachtvoedertoe wij zing kan worden verkregen. Na genoemden datum is het niet meer moge lijk, dat aan woonwagenbewoners, die niet in het bezit zijn van een dergelijke kaart, voeder wordt toegewezen. AUTO KWAM OP DEN BERM VAN DEN WEG TERECHT. SEMARANG, 12 Februari (Aneta-A.N.PJ - Gistermorgen is op den weg naar Kaliwoengoe nabij Semarang, een ernstig auto-ongeluk voor gekomen. Een auto. bestuurd door "den chef machinist van de Vereenigde Vorstenlandsche Cultuur Maatschappijen, den heer Dijkstra, kwam door het uitwijken voor een wielrijder op een berm van den weg terecht. In dc auto zaten voorts nog mevrouw Dijkstra, zijn twee zoontjes en een inlandsche chauffeur. De heer Dijkstra brak een rib. mevrouw Dijkstra kreeg een ern stige dijbeenbreuk, terwijl haar zoontje van 2VL jaar een ernstige hersenschudding kreeg. Het 12-jarig zoontje van den heer Dijkstra sprong uit de auto en bleef ongedeerd. De slachtoffers zijn naar het Juliana-zieken- huis overgebracht VOORRANGSWEG. Bij beschikking van den minister van water staat van 9 Februari 1940 is bepaald, dat het einde van den voorrang op den weg Leiden— Haagsche Schouw nabij laatstgenoemd punt 250 M. oostwaarts zal worden verlegd. Aantal ïniltvuurgevallen neemt af. Naar wij vernemen gaat het met de bestrijding van het miltvuur den goeden kant op. In de pro vincie Noord-Holland nam het aantal ziektege vallen geleidelijk af. Zoo kwamen de vorige week nog slechts drie nieuwe gevallen voor. Ook in de andere deelen van het land geeft de ontwikkeline der ziekte thans een voor de boeren gunstig beeld te zien, zoodat mag worden aangenomen dat de epidemie spoedig tot het verleden zal behooren GEEN IJSVACANTIE IN AMSTERDAM MEER Naar wij vernemen, hebben burgemeester en wethouders in verband met het opnieuw inval len van de vorst aan de hoofden der openbare onderwijsinrichtingen medegedeeld, dat naar him meening thans geen ijsvacantie meer be hoort te worden gegeven. Burgemeester en wethouders hebben derhalve den hoofden dier inrichtingen verzocht, van de hun verleende machtiging tot het geven van vrijaf voor schaatsenrijden dezen winter geen gebruik meer te maken. VERDERE UITVOERING VAN HET BOSCnPLAN. B. en W. van Amsterdam verzoeken den Raad een bedrag van 2.324.000 beschikbaar te steden tot het uitvoeren van werken, als onderdeelen van den aanleg van 't bosch, vormende het werk programma 1940. Veertig maal donor. Record bij bloedtransfusiedienst. Maandag is in het Sint Ignatiusziekenhuis te Breda de zilveren Landsteiner-medaille van den bloedtransfusiedienst uitgereikt aan zuster Cres- centia als waardeering voor haar vele verdiensten voor den bloedtransfusiedienst. Zuster Crescentia heeft niet minder dan veertig keer haar bloed ge geven voor een patient. Dit is het eerste bekend geval in ons land, van iemand, die veertig maal als donor is opgetreden. Een beklemmende overpeinzing Ik ben koopman, koopman in vet Ik ben ge woon te betalen, maar dan ook te weten waarvóór ik betaal. Nu sta ik plotseling voor het geval een schuld te moeten voldoen zonder precies te we ten wat ik ervoor terug krijg. Ik zeg: te moeten, want het is schoolgeld, moei u weten, schoolgeld voor mijn zoon Henk. en dat is net zooiets als be lasting. Ik heb namelijk een aanslagbiljet van de schoolgeldheffing ontvangen. Dat is niets bijzon ders. Maar wat wel bijzonder is: ik ben he: gaan lezen. Waarom ik dat deed weet ik niet; uit verveling, geloof ik; of uit baioorigheid omdat ik zooveel moet betalen. Maar goed dan, ik las; dat bleek dom te zijn, heel dom. Ik cieed nog meer- ik ging over het gelezene nadenken Dat was erger dan dom: het was roekeloos. Want nu oen ik heelemaal de kluts kwijt. Ik heb altijd gedacht: ik koop vet, ik weet wat voor vet ik in de pan heb, goed ik betaal; Henk krijgt onderwijs, op school leeren ze hem wat, voor wat hoort wat, goed ik betaai. Zoo was het. Maar na het lezen van dat aanslagbiljet is het anders: wat leeren ze Henk nu eigenlijk, wat? Ik dacht dat ik het wel zoowat wist en nu begrijp ik er eerlijk gezegd niets meer van. Dat zit zoo: ik heb gemerkt dat een kind 10, zeg ge en schrijve tien soorten van lager onderwijs kan genieten („genieten" nu ja): bijzonder ge woon, bijzonder uitgebreid, bijzonder vervolg, bij zonder buitengewoon, bijzonder voorbereidend, openbaar uitgebreid, openbaar buitengewoon, openbaar gewoon, openbaar vervolg en openbaar voorbereidend. Op het aanslag biljet staan er „maar" zeven, maar een man die het weten kan zei: Zeven? Dat dacht u maar het zijn er tien! Nu heb ik altijd geredeneerd: vet is vet, onder wijs is onderwijs, en me er verder geen kopzorgen over gemaakt. Ziet u, ik ben koopman. Tien soorten.Niet dat Henk daarbij is, maar wat is nu bijvoorbeeld bijzonder gewoon? Het gewone is niet bijzonder en het bijzondere is ongewoon zoo heb ik altijd gedacht en me er wel bij bevon den. Mis, merk ik nu, heelemaal mis: cr bestaat iets dat bijzonder en buitengewoon tegelijk is: onderwijs. Is dat onderwijs nu bijzonder gewoon, dat wil zeggen heel gewoon? Of is het bijzonder lager, dus heel laag? Het is lager, dat staat vast. Maar wat leert men dan bij het lage onderwijs? Ik heb zoo geredeneerd: het lager moet lager zijn dan het hooger. Dat klopt toch. Goed. maar wat is dan hooger? Hooger is hooger dan hoog. Is er dan ook hoog onderwijs? Of heet dat alleen maar zoo omdat er ook lager bestaat? En dat lager wordt zoo genoemd omdat er ook hooger is! Was dat nu maar alles! Och, meneer, het lijkt er niet op. Deze verwarrende overpeinzingen waren voor mij ik beken het eerlijk al verontrustend; zooiets komt in zaken bijna niet voor en in vet heelemaal niet. Verbijsterend werd de puzzle voor me toen ik het ongeluk had nog verder door te denken Ik geef toe, dat had ik met moeten doen; maar ik deed het. Er wordt namelijk ook bij zonder buitengewoon gegeven. Bijzonder buiten gewoon lager denkt u zich dat nu eens in. Is dat anders laag dan het gewoon lager (afgezien dat geen sterveling weten kan. hoeveel lager het is) zoo ja, waarom is het dan bijzonder buitenge woon? Weet u dat? Dat moet toch wel een grie zelig soort onderwijs zijn. Of is het misschien bij zonder laag? Dat zou ik bijna nog erger vinden. En nog wat: kan iets wel bijzonder en buitenge woon tegelijk zijn? Enfin, mij gaat het niet aan, Henk is er niet bij. Ik heb tegen m'n vrouw al de verzuchting geslaakt: had ik hem maar bij het openbaar uitgebreid lager gedaan, dan was ik nu niet zoo in de penarie geweest. Want dat begrijp ik zoo ongeveer (ja, ook niet heelemaal: want ik weet niet of het uitgebreid laag is (en dat kan ook verschrikkelijk zijn) dan wel uitgebreid onderwijs, dat wil dan zeker zeggen uitgebreid lager, dus niet zóó laag). Maar ala, na over zooveel onbe grijpelijkheden gepiekerd te hebben stap je over zoo'n klein vraagteekentje gemoedereerd heen. Nu is er ook nog gewoon lager en dat is het nu juist: daar is Henk bij. Gewoon lager ik begrijp na dit alles gewoonweg niet meer dat het be staat: dat moet vergeleken met al dat buitenge wone al heel gewoontjes zijn. En nu pijnig ik me af met deze vraag: kan ik mijn Henk zooicts met goed fatsoen laten geven? Hij is nou wel geen hoogvlieger, maar dom ls hij ook niet en ik dacht dat hij wel wat meer aan kon dan gewoon lager, dat per slot toch maar lager is, net als het bijzonder buitengewoon (dat bestond nog niet in mijn tijd als ik het wel heb). Mijn dilemma is nu- ben ik als vader verant woord, als ik Henk bij het gewoon lager laat? Zou ik er nog ander kwaad mee kunnen dan dat ik ervoor moet betalen? Ik kan hem natuurlijk ook, om maar iets te noemen, bij het bijzonder uitge breid doen. Dat lijkt me wel; dan krijg ik meer waar voor mijn geld. Maar. ziet u, lager blijft het; en dat vind ik nou net zoo'n vervelende gedachte. Als het nu maar gowoon-laag was soit, Ik be grijp het wel: u kunt zich al die kwellingen niet indenken, maar u heeft ook dat aanslagbiljet niet gelezen. Ik wel. Een troost heb ik: als dit stukje in de krant komt, ben ik het niet meer al leen die piekertApropos: openbaar voorbe reidend zou misschien ook wel iets zijn, ofschoon het altijd minder zal voorbereiden dan het on derwijs dat bijzonder voorbereidt. Neen, een mensch moest over zulke dingen niet nadenken. Hij moest zelfs zulke dingen niet lezen; dat ontneemt hem zijn argeloosheid. Ik kan me beter bij vet houden. Vet Ls eenvoudig, vind ik; en onderwijs is ingewikkeld, blijkbaar. Betalen moet ik toch: en veel, heel veel, te veel. Bij nader inzien geloof ik maar dat ik Henk laat waar hij is. Dat gesleep met zoo'n jongen is, dunkt me, ook niet goed Dan maar lager, al is het geen bier. Gewoon lager. LUCIANUS REUZEL Kind in auto doodgevroren. Een firma te Amersfoort had aan een lid van haar personeel in den nacht van Zondag op Maandag toegestaan met een auto van haar van Borne naar Amersfoort te verhuizen. In de laadbak van de vrachtauto, die daarbij werd gebruikt, hadden twee vrouwen, een jongetje van tien maanden en een meisje van drie jaar plaats genomen. Af en toe werd gecontroleerd hoe zij het maakten en steeds bleek alles In orde. Bij aankomst in Amersfoort kwam men echter tot de ontdekking, dat allen door de koude waren bevangen en dat het meLsje van drie jaar ten gevolge daarvan was overleden Aan de Oostkust van Engeland werd de pier voor een der steden, zwaar be schadigd door een drijvende mijn, die tot ontploffing kwam. Wat er vernield werd door de zware explosie Chauffeur raakte de macht over het stuur kwijt. Autobotsing het gevolg. Maandagavond is een personenauto, bestuurd door den heer K. uit Bussum, op den rijksweg on der Naarden in botsing gekomen met een mili taire vrachtauto, die hem uit de richting Bussum tegemoet kwam en waarvan de bestuurder blijk baar de macht over het stuur was kwijt geraakt. De militaire auto kantelde. De chauffeur werd be wusteloos opgenomen en naar de Gerardus Ma- je 11 a stichting te Bussum vervoerd, waar hij nog niet kon worden gehoord. De auto van den lieer K. werd zwaar gehavend doch de heer K. kreeg geen letsel.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5