Unox „De (mgeCuksmgeC" wc- "AKKERTJES LD.* Vertel! iiriii SAVOYEKOOL GELDEKSCHE ROOKWORST, DINSDAG 13 FEBRUARI 1940 TI A ARE EM'S DA'GBEAD Communistische Partij van Nederland. Herdenking Lenin, Liebknecht en Rosa Luxemburg. Het district Haarlem van de Communistische Party van Nederland vergaderde Maandagavond in de groote Gemeentelijke Concertzaal ter her denking van Lenin. Liebknecht en Rosa Luxem burg. wier beeltenissen op het podium prijkten. De voorzitter, de heer D. Noordewier, zeide in eijn openingswoord dat de Communistische Partij de eenige partij is, die de arbeiders op juiste wijze inlicht over het karakter van den op het ©ogenblik woedenden imperialistischen oorlog. Voorts deelde spr. mede dat de S.D.A.P. te Haar lem niet geantwoord heeft op de uitnoodiging tot debat op dezen avond. Als spreker trad op de heer Ko Beuzemaker, die begon met te zeggen dat de situatie waarin wij thans leven zeker alle aanleiding geeft om Lenin te herdenken. De menschheid toch is voor het kapitalistisch stelsel opnieuw aan een hel van vernieling blootgesteld. Lenin leerde, hoe de arbeidersklasse zich het socialisme kan veroveren en zoo het imperialisme kan doen on dergaan, het imperialisme dat slechts van bot sing tot botsing gaat. Lenin bond den strijd aan tegen den Czaar en de Russische bourgeoisie en hij wekte op tot de proletarische revolutie. Chamiberlain. Daladier, Hitier geven nu allerlei mooie doeleinden voor den oorlog aan, maar de communisten weten beter: het gaat om kolo niën, belangen sipheren, winsten, de heer schappij in Europa en nergens anders om! Het Russische volk vecht, op het oogenblik voor zijn eigen belangen, voor het socialisme en het heeft geweigerd, zich door Engeland en Frankrijk in den oorlog te laten meesleepen. Want het Russische volk van nu is niet meer dat van 1914. Men hoort nu veel over vredespogingen. Men late zich hierdoor toch niet misleiden en be denke, dat ook Wilson afgezanten naar Europa zond, zooals Roosevelt nu! Over den strijd die thans in Finland wordt gestreden, zeide spr. dat dit is de strijd tusschen het Russisch socialisme en de Finsche bourgeoi sie. Marmerheim is een aarts-reactionnair; hij wordt nu democraat genoemd! De Finsche bour geoisie wilde geen vreedzame overeenkomst met de Sovjet-Unie (wat de Baltische landen wel wilden), omdat Finland het pistool is op de borst van Leningrad, volgens den wensch en het ad vies van de Fransche en Engelsche imperialisten. Had de Finsche bourgeoisie zich toch gespiegeld aan de Poolsche. die ook geen hulp heeft ge kregen van Frankrijk of Engeland. Nu gaan er prinsen naar Finland (om carrière te maken in den strijd tegen het socialisme, zeide spr.), ban kiershuizen steunen Finland financiëel maar het zal niet helpen. Want Rusland heeft geen haast. Er is groot gevaar dat Nederland in den thans woedenden oorlog betrokken wordt. Dat gevaar ligt in Nederland, bij de Nederlandsche bour geoisie. Hoeveel Nederlandsch kapitaal is er niet belegd in Frankrijk en Engeland. De Nederland sche bourgeoisie zal aan den oorlog willen deel nemen als haai- imperialistische en koloniale belangen dit eischen. Er komen nu drie slagkrui sers voor de verdediging van Indië, lees: voor de verdediging van de genoemde belangen. En nu kan er wèl geld komen of geleend worden: het geldt nu immers niet het verschaffen van werk aan werkloozen. Die schuld zal worden afge wenteld op de massaas, op de arbeiders. En dat wil een vegeering waarin socialisten zitting heb ben! Waar is het socialisme gebleven? Er is slechts één klasse, d' kan vechten voor het behoud van den vrede, dat is de arbeiders klasse. Lenin was, evenals Liebknecht en Rosa Luxemburg, een fel strijder tegen de bour geoisie. Zij wilden de krachten scheppen, die voor het socialisme zouden strijden. Zij hebben niet vergeefs geleefd. Na de pauze was er gelegenheid voor het stel len van vragen of debat. Slechts een persoon gaf zich voor debat op en werd door den inleider beantwoord. De bijeenkomst werd opgeluisterd door muziek van het gezelschap onder leiding van Louis Con- tran. Hoofdpijn Laat U den dag toch niet bederven. Neem vlug een "AKKERTJE" en over een kwartier bent U weer 100%. helpen direct (Adv. ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 14 FEBRUARI 1940. Programma I: Hilversum H. Progr. II: Jaarsveld en Hilversum I. Programma III: 8.00 Keulen., 8.20 Parijs Ra dio. 8.35 Engeland. 9.20 Pauze. 9.30 Keulen. 9.50 Deutschlandsender. 10.10 Pauze of diversen. 11.20 Keulen. 11 '50 Pauze. 12.00 Keulen. 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Deutschlandsender. 2.50 Pauze of diversen. 3.00 Deutschlandsender. 3.20 Keulen. 4.20 Pauze of diversen. 4.30 Deutschlandsender. 5.20 Keulen. 5.35 Fransch Brussel. 7.20 Ned. Brussel. 8.20 Fransch Brussel. 9.05 Parijs Radio 10.05 Motala. 10.20 Fransch Brussel. 11.20 Pauze. 11.30 Deutschlandsender. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 En geland. 10.15 Pauze of diversen. 10.35 Engeland. 11.20 Danmarks Radio. 12.20 Engeland. 1.20 Fransch Brussel, 2.20 Danmarks Radio. 3.50 Engeland. 505 Pauze. 5.10 Danmarks Radio. 5.55 Engeland. 6.20 Ned. Brussel. 6.50 Beromunster. 7.05 London Regional. 7.40 Engeland. 9.20 Bero munster. 9.30 Ned. Brussel. 11.05 Parijs Radio. 11.35 Parijs Poste Parisien of diversen. 11,50 London Regional Progr. V.: 8.005.00 Diversen. 5.005.09 ScheveningenBer. Depart, van Justitie. 5.09—7.00 Diversen. 7,008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. 1. Home at Sundown. Organ dance'oand me; 2. Ninepins in the sky. Lew Stone; 3. Them there eyes, Q. du Hot Cl. de Fr.. 4. Hold my hand, Terry Shand; 5è Strange Blues, Nat Gonella; 6. It's D'Lovely. Victor Silvester; 7. The Snoop, The Six Swingers; 8 I let a song go out of my heart, Roy Fox; 9 Who stole the jam. 10. You coldn 't be cuter, Tommy Dorsey; 11. Ten little miles from town. Organ, danceband, me; 12. Deep in a dream. Lew Stone; 13. Swing from Paris. Q. du Hot Cl. de France. 14. Let's break the good news, Terry Shand; 15. Sensation, Nat Gonella; 16. Sweetest song in the world, Victor Silvester: 17. So you left me for the lea der of a swingband. The Six Swingers: 18. You went to my head. Roy Fox: 19. Swinging in the corn. Nat Gonella; 20. Sas my heart. Tommy porsey. L fiDO12.00 Diversen. Itico-mekA op Ao/zü, ee*i waciïJ&üïq vovt JUualifeit i Adv ingez Med.) MAILNIEUW S. Verzending van briefpost naar landen buiten Europa. Nederlandsch Indië, zeepost: 16 Febr. per s.s. Ameland van Rotterdam; 29 Febr. per s.s. Moena van Amsterdam; mail: 19 Febr. per m.s. Chr. Huy gens van Genua; luchtpost 17 Febr. per trein tot Napels. Suriname, zeepost en mail: 17 Febr. per s.s. Helder van Amsterdam; 23 Febr. per s.s. v. Rensse laer van Amsterdam; luchtpost: per transatlanti- schen luchtdienst 1); 18 Febr. per ld. ItaliëZuid Amerika; 15 Febr. per ld. FrankrijkZuid Amerika; 16, 24 Febr. per ld. van New York. Aruba, Bonaire, Curacao, Saba, St. Eustatius, St. Maarten, zeepost en mail: 17 Febr. per s.s. Helder van Amsterdam; 23 Febr. per s.s. Rensselaer van Amsterdam; luchtpost: als Suriname. Amerika (V. S. v.), Canada, Mexico, Cuba, Ecuador, Columbia, Jamaica, Peru, mail: 16 Febr. per s.s. Noordam van Rotterdam; 24 Febr. per s.s. Leerdam van Rotterdam; luchtpost: per transatlan- tischen luchtdienst 1); 16, 24 Febr. per ld. van New York. Luchtpostcorrespondentie voor Cuba, Ecuador, Columbia, Jamaica en Peru wordt bovendien ver zonden 15 Febr. per ld. FrankrijkZ. Amerika; luchtpoststukken voor Cuba, Ecuador, Columbia en Peru kunnen eveneens op 18 Febr. worden verzon den per ld. ItaliëZ. Amerika. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, mail: 14 Febr. per s.s. Montferland van Amsterdam; 24 Febr. per s.s. Amstelland van Amsterdam; luchtpost: 18 Febr. per ld. ItaliëZ. Amerika; 15 Febr. per ld. FrankrijkZ. Amerika; 16, 24 Febr. per ld. van New York. Barbados, Trinidad, mail: 17 Febr. per s.s. Helder van Amsterdam; 23 Febr. per s.s. v. Rensselaer van Amsterdam; luchtdienst: per transatlantïschen luchtdienst 1); 15 Febr. per ld. FrankrijkZ. Ame rika; 16, 24 Febr. per ld van New York. Venezuela, mail: 17 Febr. per s.s. Helder van Amsterdam: 23 Febr. per s.s. v. Rensselaer van Amsterdam; luchtpost: als Suriname. China (brievenmalen voor Canton, Kunming), mail: 19 Febr. per m.s. Chr. Huygens; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). China (brievenmalen voor Peiping, Tientsin, Shanghai), mail: 15, 19 Febr. via Siberië; lucht post: per Engelschen luchtdienst 3). Philippijnsche Statenbond, mail: 19 Febr. per m.s. Chr. Huygens van Genua; luchtpost: 16, 24 Febr. per ld. van Now Yox-k of per transatlantischen luchtdienst 1). Hongkong, mail: 19 Febr. per m.s. Chr. Huygens van Genua; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). Japan, Jehoi, Mantsjoerije, mail: 15, 19 Febr. via Siberië. Egypte, Cyprus. Palestina, Oost-Afrika, Br. Indië, Birma, Australië, Ceylon, Siam (Thailand) x), Malaya, Saoedï (Arabisch Koninkrijk), mail: 19 Febr. per m.s. Chr. Huygens van Genua; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). x) Luchtpostcorrespondentie voor Siam wordt bovendien per ld. NapelsBandoeng verzonden. Syrië x), Irak, mail: 19 Febr. per m.s. Chr. Huygens van Genua; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). x) Luchtpostcorrespondentie voor Syrië wordt eveneens per Franschen luchtdienst verzonden 2). Madeira, mail: voorloopig als Portugal. Canarische Eilanden, mail: voorloopig als Spanje. Senegal, Ivoorkust, Togo, Dahomey, Kameroen, mail: voorloopig als Frankrijk; luchtpost: per Fran sehen luchtdienst 2). Sierra Leone, Liberia, Goudkust x), mail. voor loopig als Engeland; luchtpost: per Franschen lucht dienst 2). x) Luchtpostcorrespondentie voor Goudkust wordt eveneens per Engelschen luchtdienst verzonden 3). Nigeria, mail: voorloopig als Engeland; lucht post: per Engelschen luchtdienst 3). Unie van Z. Afrika, Mozambique, mail: 14, 17 Febr. via Engeland van Rotterdam; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). Nieuw Zeeland, mail: 16 Febr. per s.s. Noordem van Rotterdam; 24 Febr. per s.s. Leerdam van Rot terdam; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). De correspondentie behoort in het algemeen aan wezig te zijn in den avond voorafgaande aan de data van verzending. De aandacht wordt er noch tans op gevestigd, dat het voorkomt, dat op korten termijn scheepsgelegenheid naar overzeesche landen wordt geboden, waaraan niet steeds tijdig publici teit kan worden gegeven. In verband hiermede wordt verzocht voorhanden correspondentie regel matig ter post te bezorgen. Data van aankomst in de verschillende landen kunnen niet worden opgegeven. Onvoorziene wijzigingen moeten worden voor behouden. N.B. Het is dikwijls niet mogelijk met een be paald schip post te vervoeren, zoodat aanduidingen als per s.s. (naam van het schip)" achter wege moeten blijven. Wel kunnen de afzenders op hun stukken naar buiten-Europeesche bestemmin gen, waarmede geheel of gedeeltelijk reebtstreek- sche verbinding met onder Nederlandsche vlag va rende schepen bestaat, vermelden „per eerstvolgend Nederlandsch schip". Correspondentie, welke deze aanduiding niet draagt wordt met de eerstvolgende beschikbare gelegenheid verzonden Buslichting voor nachtposttreinen geven aan sluiting. 1) De uitwisseling geschiedt dagelijks aar Portugal. 2) De uitwisseling geschiedt dageluks aar Frankrijk. 3) De uitwisseling geschiedt dagelijks aai> Engeland. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. V2 mud brandstof, Zonneveld, Oranjeboom- straat 43; Fototoestel, v. Kan, Laan van Rloe- menhove 3 Heemstede: Munt, Cat, Gen. Botha- straat 19; Heerenpolshorloge. Tetterode, Schoter singel 71: Duitsche herdershond, Kennel Haar lem, Amsterdamschevaart 320; Zwarte hond, Wijtvliet, le Zuidpolderstraat 18; 1 Paar dames kousen, Roode, Pijlslaan 122; Mof m, portemon- naie; De Gruyter. Barteljorisstraat 40; Porte- monnaie m.i.; soldaat De Gooy, Mil. Kantonne- ment Duinlust, Overveen: idem, idem. v. d. Kroft Perseusstraat 10 rood; Damesportemonnaie m.i. De Looper, Brouwersvaart 124 rood; Rijwiel plaatje, Willemse, Zuider Tuindorplaan 19; idem in étui, Elzinga, Buitenrust-laan 22; Motorspat- scherm, Vreeswijk, Dietsveld 5; Trechter, Prins. Mermanstraat 4; Actetasch m. schoolboeken, Schooni. Glipperweg 24 Heemstede; Vulpen in étui; Drees, Oranje Nassaulaan 70. Overveen; 1 Zak meel. Politie Spaarndam. Westkolk 6. KINDERVOEDING Door „Kindervoeding" werden in de week v«_ 510 Febr. 1940 verstrekt 5283 porties warm eten, n.l. in lokaal Rijksstraatweg 987, Weltevredenstr. 1163, Zoetestraat 1171. Buitenrustlaan 910, Haarl.- 4iedestraat 824. Voormalig Spaarndam 228. BLOEMKWEEKERSCREDIET. De minister van economische zaken heeft met intrekking van de crisis-bloemkweekerscrediet- beschïkking 1935 een nieuwe beschikking van dien aard gegeven, waarbij onder bepaalde voor waarden uit het fonds voor de credietverleening aan. bij de centrale als georganiseerden aange sloten. bloemkweekers de daarvoor benoodigde bedragen worden beschikbaar gesteld. Het bedrag van elk der aan één aangeslotene te verleenen credieten zal Worden gesteld op ten hoogste 20 pCt. van de bruto-jaaropbrengst van de producten, welke voor hem in het voorgaande jaar zijn geveild over de erkende veiling, bij welke hij zijn aanvrage voor het verkrijgen van het betreffende crediet heeft ingediend, met dien verstande, dat het totaal der credietbedragen, welke aan éénzelfden credietnemer zijn verleend krachtens alle op eenigerlei tijdstip te zijnen name ioopende credietovereenkomsten, voor zoover deze zijn aangegaan krachtens de be palingen dezer beschikking, ten hoogste mag beloopen 4000. N.V. MAGAZIJN „DE BIJENKORF". In den Raad van Beheer en in den Raad van Commissarissen der N.V. Magazijn „De Bijenkorf" had sinds de oprichting eveneens een aantal bui- tenlandsche leden zitting. Eenige dezer heeren zijn enkele jaren geleden overleden, zonder dat in de desbetreffende vacatures werd voorzien. De overige leden, die niet de Nederlandsche nationaliteit be zaten, zijn voor kort uitgetreden. In verband met de bijzondere omstandigheden werd het wensche- lijk geacht de vennootschap, ook wat de colleges van beheer en toezicht betreft, een geheel Neder landsch karakter te doen hebben. Als nieuwe leden van den Raad van Beheer zijn heden gekozen de heeren E. Emmer, mr. G. H. A. Grosheide en prof. G. A. P. Weyer, als ook de heer H. Loeb, tot dusver lid van het college van com missarissen. Overeenkomstig het bepaalde in de statuten is de Raad van Commissarissen, die na het uittreden van laatstgenoemde geen leden meer telt, opgeheven. n Ideaal Laxeermiddel vormen Foster'» Maagpillen, doordat zij zoo zacht en toch zoo afdoend werken. Geen last meer van verstopping en slechte spijs vertering. of van de- eruit voortkomende hoofdpijn, humeurigheid, lusteloosheid, maag- stoornissen, enz. Alom verkrijgbaar a f 0.65 FOSTERs MAAGPILLEN (Adv. Ingez. Med.) Ik red 9n mensch. IE man tegenover me is wanhopig, die manIk weet het opeens met ont stellende zekerheid: die man wil er 'n eind aan maken. Ik ben geen onbekende in de roerselen der ziek. Ik heb twee maal een cursus Psycho analyse gevolgd en met Sint Ni- colaas gaf Marja me vier deeltjes Adler die ze op het Waterlooplein had opgediept. Nauwkeurig neem ik den jongeman nogmals op: een hand die zoo doelloos open ligt, 'n mensch die zich geen raad meer weet. Donker haar, blauwe oogen die niets om zich heen zien, zelfs niet het kwieke meiske aan den overkant dat zoo zicht baar zTi aandacht probeert te trekken. Oogen die in de verte staren, ontegenzeggelijk 'n verte als 'n nachtmerrie! De tram stopt op de brug van de Keizersgracht, de man stapt uit Ik moét hem volgen, het zal me 'n uurtje overwerk op kantoor kosten, maar ik moet. 'n Mensch in dezen toestand alleen laten, nee, hooit! Daar gaat hij voor me uit. Natuurlijk dicht langs het water. Het groene lokkende water, waarvoor hij hier is uitgestapt. Het waoer dat straks Oh mensch, oh arme radelooze mensch. Z'n handen bewegen alsof hij tegen zich zelf getuigt nu staat hij stil en staart naar beneden, maar hij is nog te dicht bij het stadsgewoel. Verder. I11 mijn zak heb ik nog een tientje, het laat ste van deze maand en de maand duurt nog ta melijk lang. Het is niet veel, gister dacht ik nog hoe komen wij er van rond? Nu is het opeens 'n kapitaal geworden. Ik kan er 'n mensch mee redden! Hij zal wel 'n tijdje geleden al z'n baas zijn kwijtgeraakt, de tijden zijn slecht, waar vindt hij zoo gauw wat anders? Eerst ging z'n gouden horloge, toen het bronzen beeldje dat hij van z'n voetbalvereeniging kreeg. Z'n Zondagsche pak, z'n beste schoenen. Nu is het eind gekomen, nu sjokt daar '11 mensch en kan niet verder. Op zolder hebben we nog dat kleine kamertje en waar twee eten kan ook 'n derde nog wel meedoen. Marja zal mopperen, nijdig zijn; dat gaat wel weer over. dat gaat wel voorbij. Misschien is hij 'n artist, zoo'n blij en vroolijk menschenkind, die kleuren en lijnen weergeven wilde, zoo mooi en warm of de zon er in scheen. Maar niemand wilde z'n schilderijen, z'n warmte en zon. En er is toch al zooveel narigheid in de wereld: nu heeft hij er genoeg van. Zoo stil en rustig is het water van onze grachten, daar zal hij straks.... Maar nee, straks zal hij voor Marja de deur van de keuken bijschilderen, dan zal ze weer goed worden en mij veel vergeven. Au fond heeft ze 'n goed hart. Ze is alleen niet zoo gauw getroffen als ik. Ze weet ook niets van psycho-analyse. Daar heb je het al, daar staat hij stil en staart in de diepte. Nu moet ik er bij zijn voor het te laat is. Weg met m'n verlegenheid. Wat verlegenheid? Hier roept 'n mensch. Schreeuwt om hulp. Niemand begrijpt het, maar ik die de raadselen der ziel „Mijnheer, u moet niet zoo dicht bij het water staan, dan wordt u duizelig". Hij staart me verwezen aan. Omdat ik z'n ge heim raadde? „Kom", zeg ik vriendelijk, „la tan we samen wat opioopen Rookt u? Ik ben ook alleen. U zoudt mij zoo'n plezier doen. Ik Maar hij kijkt me opgewekt aan: gelukkig om dit- uitel? Ik steek m'n arm door den zijne. Misschien is dat gek in Amsterdam. In Parijs is het dat zeer zeker niet. Hij heeft behoefte om te spreken, z'11 lippen bewegen koortsachtig dan stoot hij er uit „Mijnheer, houdt u van soep?" Arme, arme stakker, heb je zoo'n honger? „Zeker houd ik van soep", troost ik hem en met een loods ik hem naar dat kleine chique restau rant, waar ik met Marja had willen eten als het ons eens erg, erg goed ging. Ik bestel soep. heete soep zoo gauw mogelijk. Wat eet hij haastig, wat kijkt hij begeerig naar de gehaktballetjes in mijn bord. Ik diep ze er uit en deponeer ze in het zijne. Hij ziet me verbaasd aan. Arme. hon gerige stakker, eet jij maar. eet je buik maar vol. „Toen ik straks bij dat water stond", be gint hij, maar ik val henj in de rede. „Kom daar moet u niet meer aan denken. Ik beloof dat ik het ook vergeten zal". .Maar ik ben 'n artist Ook dat maar coupeeren, geen herinneringen nu, niets dat aan het ontzettend verleden denken doet. Had ik dat eventjes goed gezien? Artist!?! Zoo iets voel ik nou altijd aan. Samen bestudeeren we de spijskaart. Als ik met den kellner afgerekend heb en we weer bui ten staan is er van het tientje niet veel meer over. Maar als ik den warmen gloed in z'n oogen zie, het herboren leven, wat is dan 'n tientje? Marja zal het ook begrijpen. Nu loopt hij toch alweer naar den walkant! Koppig, onverzettelijk. Maar ik laat hem niet los. Ik houd hem stevig vastAls we daar even maar gestaan hebben vraagt hij plotseling. „Waar doet u dat water eigenlijk aan denken?" Nu wil hij terug naar straks, maar om de toe komst voor hem te openen zeg ik opgewekt: „Zeker tijdens een der marschen ver loren?" vroeg de commissaris. „Ja, ik weet, wat zooiets beteekent. Het is lastig en ongerieflijk." Agent 18 maakte, met de grootste bereidwilligheid eveneens zijn riem los. Iemand met een eere-medaiüe «9 1M* bureau Dinges paste de riemen om z'n omvang rijk middel. Die van den commissaris deed het best. die van agent nummer 18 was veel te kort. Iets dat vooruit te zien was Vriendelijk dankte Dinges de beide heeren voor hun medewerking, waarna vlug de deur sveer uit wipt* Trotsch stapte htj nu over straat, de medaille op zijn borst, de pas in zijn hand en een broek aan. die niet meer kon afzakken. He. wie kwam daar aan Nee maar. warempel zijn vrouw. Geluk kig dat hij haar mocht weerzien, liep hjj IBat uitgebreid» armee op haar toe..„M MET pf nJtJST£- 1/6 3V01O1 (Adv. Ingez. Med.) „Aan mijn warme kamer thuis, aan mijn vrouw's gezicht onder de lamp, aan „Wat kamer thuis!" valt hij me ongeduldig in de rede. „Onzin! Aan erwtensoep!" Heeft hij nog honger? Hoe is dat mogelijk? En wat dan? Nog veertig cent tel ik vlug. Maar daar komen ook al de andere complexen naar boven: „Ik ben 'n artist, ik componeer". „Dat u 'n artist bent kon ik zoo wel zien, maar ik dacht 'n schilder". Hij kijkt me laatdunkend aan. Schilderen? Knap als je daar tegenwoordig nog 'n cent mee verdient! Ik werk op 'n groote conservenfabriek. Ieder blikje dat u koopt is om zoo te zeggen door mij gecomponeerd. Ik zoek de samenstelling uit, ik keur, ik „En nu hebben ze je ontslagen?" opper ik hoopvol „Ontslagen?" stomverwonderd ziet hij mij aan. „In 'n tijd als deze, nu er juist zoo'n groote vraag naar blikjes is? (Fluisterend: „Hamste-j ren, begrijpt u?") Vandaag, de heele week trou wens al, speelde me door het hoofd, dat ik weer eens iets nieuws bedenken moest, iets anders. Het liet me maar geen rust, ik werd er baloorig van. Tot straks langs het water daar had ik het opeens: Erwtensoep met kluif en.... Gehakt-j balletjes!" Ademloos kom ik thuis, Marja maakt zelf de deur open. Ik vertel het haar maar meteen, nieti geheel naar waarheid, maar zoo als het had kun nen zijn. „Je begrijpt, Marja, die arme stakker kon ik daar zoo maar niet bij dat water laten! staan? Bij dat lokkende water, dat lijkt opi erwte.op.op den dood!" En Marja begrijpt Alleen zegt ze spijtig ,Dat moet volgende maand dan maar; ik had juist wat blikjes in willen slaan. Want erwtesoep met kluif, daar houdt jij zoo van. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehou den.) GEMEENTERAAD VAN HAARLEM. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Vrijdag, 16 Fe bruari a.s. des namiddags om 2 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds om 8 uur, in de Sta tenzaal. De agenda luidt: Ontwerp-begrooting van inkomsten en uitga ven der gemeente voor den dienst van 1940 (met nota van wijzigingen). Hoofdstuk VI (inkomsten)Wijziging haven-, kade- en bruggeldverordeningen. Hoofdstuk XII (inkomsten) Opcenten hoofd som gemeentefondsbelasting. Wijziging verordening vermakelijkhedenbe- lasting. M4BKT riiiin. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 12 Februari. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 465 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 8090 ct„ 2e kw. 68—76 ct., 3e kw. 5264 ct. per K.G. slachtgewicht. 30 melk. en kalfkoeien f 180f 260 per stuk. 31 vette kalveren 2e kwaliteit 7278 ct., 3e kwaliteit 6470 ct. per K.G. levendgewicht. 127 nuchtere kalveren f 6-f 11 per stuk. 54 schapen f 17-f 27 per stuk.543 varkens: 6972 ct. per K.G. slaeht gewicht. Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Runderen ruime aanvoer handel traag en moei lijk prijshoudend. Vette kalveren korte aanvoer, handel vlug, en prijshoudend. Nuchtere kalveren ruimere aanvoer, handel kalm, prijzen lager. Schapen korte aanvoer, handel stug, en prijs houdend. Varkens ruime aanvoer, handel kalm, prijzen lager, afloop traag. VEEMARKT ROTTERDAM. Rotterdam. 12 Febr. 1940. Aanvoer totaal 2391. Vette runderen 847, Vette kalveren 161. Nuchtere kalveren 20, Schapen en lammeren 716. Varkens 647. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kwal. 84. 2e kwal. 70, 3e kwal. 4850. Vette ossen resp. 80. 70, 4858. Vette kalveren resp. 145 12-5, 95105. Var kens (levend gewicht) 63 62, 60. Schapen 55, 50, 45. Lammeren 58 53 48. Prijzen per stuk: Schapen le kwal. 32, 2e kwaL 25, 3e kwal. 20. Lammeren resp. 22. 18. 14. Vette koeien en ossen: aanvoer grooter, handel redelijk, prijzen onveranderd. Vette kalveren: aanvoer iets ruimer, handel tamelijk, prijzen als vorige week. Schapen en lammeren- aanvoer kor ter. handel vlot prijzen hooger Varkens: aanvoer als vorige week. handel stroef, prijzen iets lager. Eenige partijen schapen werden voor export verkocht.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6