Finland's dappere vrouwen Belgische regeering treedt op tegen ongewenschte propaganda. DINSDAG 13 FEBRUARI 1940 HAARLEM'S DAGBEAD Jxuuii £uukkoonen, leidster dec £oVa Svacd, te Stockholm. In een exclusief interview met den United Press-correspondent te Stockholm verklaarde Fanni Luukkonen, presidente van de Fin- sche Lotta Svard: „Wij vreezen geen bom bardement of geweervuur. Ofschoon wij niet met de wapens vechten moeten wij in vele gevallen ons leven wagen juist als de solda ten. Tot nu toe zijn 20 Lotta's gedood en verscheidene gewond, meestal bij bom bardementen van hospitalen. Deze Lotta's hebben haar plicht gedaan en wij zijn allen zeer trotsch op hen". Fanni Luukkonen is deze week in Stockholm aangekomen. Zij zal eenigen tijd in Zweden blij ven om de Zweedsche hulp aan Finland te orga- niseeren. Zij is een vrouw van omstreeks 55 jaar. „Ik kon u niet zeggen waar de Lotta's dienst doen, want dat is een militair geheim", aldus mej. Luukkonen, „maar ik kan wel zeggen dat reeds in vele gevallen militaire commandanten tot de Lotta's gezegd hebben: ,Ik moet u zeg gen dat u eigenlijk uit de gevechtszone moet vertrekken, want het wordt te gevaarlijk, maar als u absoluut wilt blijven, dan zal ik dat niet verhinderen, want ik heb u hard noodig. En ik kan er aan toevoegen dat in al deze gevallen de Lotta's op haar post bleven. Vele Lotta's hebben haar man en kinderen verlaten, vaak zijn de imannen soldaat en de kinderen geëvacueerd. De Lotta-organisatie telt thans 86.000 geoefende leden en 22.000 reserves. Ongeveer de helft doet dienst in ziekenhuizen, kindertehuizen e.d. Vele Lotta's werken in de telefooncentrales en voor- raaddepots". Fanni Luukkonen zal eenige lezingen houden in Zweden. Donderdag zal zij in het Stockholm- sche stadhuis het woord voeren op een massa bijeenkomst. Oproeping van Zweedsche vrouwen organisaties. Uit Stockholm: Maandag hebben meer dan dertig Zweedsche vrouwen-organisaties, welke ongeveer een half millioen vrouwen van alle politieke en intellectueele instellingen verte genwoordigen, te Stockholm een massa-verga- dering gehouden, waarin een oproeping, ge richt tot alle vrouwen van de geheele wereld, werd aangenomen. Hierin worden de vrouwen aangespoord goed na te denken over hetgeen een totale oorlog in al zijn wreedheid be- teekent. Verder wordt gezegd: Finland is op het oogen- blik het slachtoffer van een dergelijken oorlog. Zelfs in de meest afgelegen gebieden is de bur gerbevolking iederen dag blootgesteld aan aan vallen uit de lucht en enorme hoeveelheden bom men worden geworpen op niet versterkte plaat sen. Volwassenen en kinderen worden gedood of gewond terwijl zij hun vreedzaam handwerk uit oefenen of wel zijn gedwongen in de felle koude uren en dagen door te brengen in de bossohen of in ijskoude kelders. De woningen van gezin nen en hospitalen worden vernield of onbewoon- Twintig Lotta's lieten reeds het leven bij het vervullen van haar plicht. baar gemaakt, doordat de ruiten springen, wan neer een bom ontploft. De daklooze moeders en kinderen worden van het eene onderkomen naar het andere gedreven. Tegelijkertijd brengt deze oorlog, vooral in het hooge Noorden in dezen buitengewoon strengen winter onuitsprekelijk lijden voor de Russische soldaten, die strijden op onbekend terrein, ver van hun kantonnementen. Laten wij ook protesteeren tegen den onmen- schelijken oorlog ter zee, welke het verlies van schepen veroorzaakt, welke toebehooren aan vreedzame landen, alsmede schuld draagt aan het verlies van menschenlevens. De vrouwen van alle landen der wereld moeten zich vereenigen om gemeenschappelijk te pogen een middel te vinden om een einde te maken aan dit aangrijpend treurspel van lichamelijk en geestelijk lijden, dat zioh voor onze oogen af speelt. De Zweedsche vrouwen-organisaties wenden zich tot de individueele vrouwen en in het bij zonder tot de vrouwen-organisaties en spoort hen aan zich te vereenigen, ieder in haar land om invloed uit te oefenen op de regeeringen, op dat deze het initiatief nemen, dat zal leiden tot het beëindigen van den oorlog en het Finsche volk zal toestaan tot zijn vrij en vreedzaam leven terug te keeren. ,Laat ons in actie komen en alle pogingen in het werk stellen om de vernieling te doen staken en de dreigende catastrofe af te wenden welke het geheele menschelijke geslacht bedreigt". J Aanvaring nabij de Engelsche kust. Opvarenden van de ernstig beschadigde „Flandres" in veiligheid. Het Belgische stoomschip „Flandres" metende r 5837 ton is met een onbekend schip in aanva- - ring geweest twee mijl uit de zuidkust van En- geland. Een reddingboot en een aantal motor- booten snelden onmiddellijk te hulp. De bemanning van de ..Flandres" sprong met twee -a drie man tegenlijk in de motorbooten, welke daarop onmiddellijk wegvoeren om te ont- snappen aan het naar boven schietende hout werk, dat onderdeks was opgeborgen. De be- manning van de reddingboot slaagde erin den kapitein en vier officieren te dwingen het schip te verlaten. De „Flandres" liep vol door een gxoot gat aan den zijkant. Het schip werd op sleeptouw ge- nomen en nog juist op het nippertje in een haven gebracht. De .Flandres" was op weg van Antwerpen naar Montevideo met een lading I vischlijm en was juist uit Duins vertrokken, na- dat de contrabandecontrole aldaar had plaats gehad, kort voordat de botsing met een onbe kend schip plaats vond. Dit laatste was slechts licht beschadigd. De bemanning van vijf en veertig koppen is in haar geheel aan wal gebracht. (United Press). Australische en Nieuw-Zeelandsche troepen in Egypte. Eerste contingent aangekomen. Een militaire correspondent van Reuter schrijft dat het eerste contingent Australische en Nieuw Zeelandsche troepen in Egypte is aange komen. De troepen uit de dominions zijn precies op dezelfde manier georganiseerd als het Britsche leger. Zij zijn uitgerust met hetzelfde geweer en beschikken over Bren-mitrailleurs, anti-tank buksen en mortieren. Zij zijn in dezelfde leer stellingen geoefend door stafofficieren, die hun opleiding hebben genoten in het instituut te Camberley (Engeland). Op die wijze zijn vele verschillen, welke in den laatsten oorlog hebben bestaan tusschen de legers uit de dominions en ilit het Vereenigd Koningrijk, opgeheven. De fabrieken in Nieuw Zeeland, Australië en Canada, welke werken voor de vervaardiging van munitie en uitrustingsstukken, produceeren pre cies dezelfde soorten materiaal als de Britsche fabrieken. Te Suez heeft minister Eden de aankomst der troepen afgewacht. Hij begaf zich aan boord met den Britschen ambassadeur te Kaïro, den bevelhebber der Britsche troepen in het Midden- Oosten en andere autoriteiten. De overtocht. Te Sydney zijn thans bijzonderheden bekend geworden over het vervoer der genoemde troe pen zoo meldt Reuter. Hoewel het vertrek ge heim gehouden was stond bij het vertrek een groote menigte langs de kust. toen het eerste deel van het convooi zee koos. Het werd door sterke zeestrijdkrachten begeleid. De transport schepen van Nieuw Zeeland voegden zich bij het Australische convooi, zoodat men van een der grootste troe oen'ren sporten van den moder nen tijd kon spreken. Fskaders van de Austra lische luchtmacht vlogen over een aanzienlijken afstand met het convooi mede Een rede van minister Günther. Tot de sprekers op deze bijeenkomst behoorde de Zweedsche minister van buitenlandsche zaken, Günther. Hij zeide dat de vergadering wilde pro testeeren tegen de barbaarsche mentaliteit, welke het mogelijk maakte dat de Europeesche politiek een vorm aannam van een aanval op een klein vreedzaam land. „Ik zou willen dat de afschuw over den aanval op het vreedzame Finland, welke de Zweedsche vrouwen bezielt, weerklank vindt bij alle vrou wen in Europa. Ik beschuldig geen enkele per soon. geen enkel land en geen enkel regime. Geheel Europa verscheurt zichzelf en snelt naar den afgrond. Niets zou natuurliiker zijn. dan dat alle vrouwen zouden weigeren deel te nemen aan den terugkeer tot het barbarendom, welke wij thans meemaken. Wanneer wij vergeten dat de oorlog een geesel is voor de volken en de vrede de eenige basis van de permanente orde van de internationale rechtvaardigheid, dan zal een catastrofe over de menschheid komen". 500.000 Finnen hebben van woonplaats moeten veranderen. De Finsche minister van levensmiddelen voorzie ning heeft tegenover het blad „Social Demokraten" verklaard dat in Finland 500.000 personen van woonplaats hebben moeten veranderen. Voorts word ui Helsinki vernomen dat men sedert veertig jaar niet zulk een koude maand Januari heeft gekend als thans. De laagste temperatuur, die in de hoofdstad werd geregistreerd, is 33 graden onder nul. Ook de maand Februari belooft zeer koud te worden. In den nacht van 10 op 11 Februari daalde de temperatuur tot 30 graden onder nul. Gevangenneming beteekent verraad. „Messagero" over op Russen gevonden documenten. De bijzondere correspondent van de Italiaan- sche „Messagero" te Helsinki bericht dat onder de documenten, welke op een gewonden Russi- schen officier werden gevonden, een circulaire van het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad was, waarin werd gezegd dat iedere soldaat, die zich door de Finnen gevangen zou laten nemen, beschouwd zou worden als verrader. Voor dit verraad zouden zijn naaste en verdere familieleden moeten boeten. De correspondent schrijft verder dat men aan dezen maatregel moet toeschrijven dat minder Russen gevangen worden genomen. Bestrijding der communistische propaganda in Belgiö. Wetsontwerp in voorbereiding. Janson, de Belgische minister van justitie heeft een wetsontwerp in voorbereiding tot uit breiding der volmachten aan de regeering vopr de bestrijding der communistische propaganda De positie van Letland. Geen protectoraat van de Sovjet Unie. zegt Munters. De Letlandsche minister van buitenlandsche zaken. Munters, heeft gisteravond voor de uni versiteit van Riga een redevoering uitgesproken, waarin hij uitvoerig de betrekkingen tusschen Letland en Sovjet Rusland behandelde te begin nen bij de sluiting van het pact tot wederzij d- schen bijstand op 5 October 1939. Munters zeide, dat het leggen van Sovjet- Russische garnizoenen op Letlandsch gebied en het onderhoud dier troepen nieuwe taken zonder precedent in het leven heeft geroepen. Alles wordt echter zonder complicaties geregeld, Betreffende buitenlandsche commentaren zeide de minister: „Ik zou willen vragen waar die Sovjetiseering is, waartegen men ons waarschuw de? Is er een enkele inwoner van Letland, die zou kunnen zeggen, dat de Sovjet Unie zich op eenigerlei wijze mengt in onze binnenlandsche zaken? Wat de beweringen betreft, die ons kwa- lificeeren als protectoraat ontbloot van onafhan kelijkheid, de werkelijke toestand toont eveneens hoe ongegrond zij zijn. Wanneer men bovendien nog rekening houdt met de economische en an dere onderhandelingen, die met succes 'gevoerd zijn tusschen de beide regeeringen, kan men de met de Sovjet Unie bestaande betrekkingen zeer bevredigend noemen. Er zijn lieden, die beweren, dat deze toestan den slechts tijdelijk zijn, dat wij vroeg of laat binnenlandschen en buitonlandschen druk van de Sovjet Unie moeten verwachten. Oo wat voor overwegingen berusten dergelijke profeties? De ervaringen van de regeering geven hun geenerlei rechtvaardiging". Voortgaande sprak Munters over de overeen komst tusschen Letland en Duitschland van 30 October 1939 betreffende de emigratie der Duit- schers uit Leriand. De evacuatie van 45.000 emi granten was voltooid op 15 December, de liquida tie hunner in Letland gebleven bezittingen zal afgewikkeld worden vóór 15 MeL KOUDEGOLF SCHEPT VELE MOEILIJKHEDEN IN DUITSCHLAND. Toenemend gebrek aan steenkolen. BERLIJN ZONDER AARDAPPELEN EN GROENTEN. BERLIJN. 12 Februari. Opnieuw daalde van daag het kwik in de thermometers nadat sneeuw stormen den geheelen Zondag de koude, die nu al van Kerstmis over geheel Duitschland heerscht, nog intenser had gemaakt. Het toenemende gebrek aan steenkolen heeft tot gevolg dat vele woningen en kantoren onver warmd zijn. terwijl het stijgende aantal in- fluenza-gevallen het personeel van talrijke kan toren ten zeerste heeft verkleind. De spoorweg verbinding tusschen Berlijn en Kopenhagen staat stil, omdat de spoorponten tusschen War- nemünde en Gjedser den dienst hebben gestaakt. Daardoor wordt de aanvoer van boter, eieren spek en andere producten uit Denemarken be lemmerd. De spoorwegen nemen nog alleen pas sagiers aan, die kunnen bewijzen dat zij drin gende redenen hebben om te reizen. Alle kanalen zijn bevroren en naar verluidt is de Rijn ge blokkeerd door het pakijs. Tengevolge van deze koudegolf kan men in Berlijn geen aardappe len meer krijgen en ook groenten zijn niet meer verkrijgbaar. Al deze onaangenaamheden wor den nog verscherpt door het feit dat men ner gens meer „Schnapps" of zelfs de Duitsche roode wijn vindt. Hoewel officieel bekend is gemaakt dat iedere Duitscher recht heeft op dertig gram thee heb ben de winkeliers aan hun klanten bericüht dat dit niet mogelijk zal zijn omdat alle voorraden boven tien pond aan het leger moeten worden afgestaan. Duizenden dieren vriezen in de bosschen dood ondanks pogingen van de autoriteiten op hout vesterij gebied deze dieren te beschermen. Ir sommige deelen van Duitschland Is het zelfs on mogelijk de dooden te begraven tengevolge den bevroren grond en moet men tijdelijke be graafplaatsen inrichten in kelders of lij ken- huisjes. (United Press). Esflandsch schip getorpedeerd of op mijn geloopen. Veertien opvarenden gered. Machinist omgekomen, kapitein zwaar gewond. Het Zweedsche schip „Birgitta" heeft veertien opvarenden van het Estlandsche schip „Linda". dat op weg van Blyth naar Gothenburg, getorpe deerd of op een mijn geloopen is, te Kopervik aan land gebracht. Onder de geredden bevond zich een vrouw. De tweede machinist van het Estlandsche schip is aan boord van de „Linda" overleden: de kapitein is zwaar gewond en de 'jeredden hebben lichte kwetsuren opgeloopen. Sommige beweren een torpedo te hebben gezien, even voordat de ontploffing onder het voordek rich voordeed. Noorsch schip tot zinken gebracht. Het Nootrsche s.s „Nidarholm" groot 3482 ton, is Maandag tot zinken gebracht volgens een telegram, dat in Oslo door de reeders is ont vangen. De bemanning is door een ander Noorsch schip gered. Het ls nog niet bekend of de „Nidarholm" tengevolge van een mijn of van een torpedo vergaan ls. Het schip was van Amerika onderweg naar Liverpool Opvarenden van de „Theresa Boyle" in veiligheid. De uit tien koppen bestaande bemanning van den Engelschen trawler „Theresa Boyle". groot 224 ton. die Zaterdagochtend door een Duitschen bommenwerper op 120 mijl van de kust was aangevallen en tot zinken gebracht, is Maan dagavond in een haven aan de Noordoostkust van Engeland aan land gegaan, nadat zij ruim 50 uur in een open boot had rondgezwalkt. Toen het schip zonk gingen de mannen in een kleine boot en zetten koers naar land. Zij waren op enkele mijlen van de kust aangekomen, toen zii gisteren gezien werden door een Engelscb vliegtuig, dat een mijnveger naar hen toezond Ofschoon zij lijden van de doorgestane emoties en de ontbering, is niemand hunner gewond. NIEUWS IN 'T KORT. World Telegram meent te weten dat Far ley, de Amerikaansche minister van de poste rijen, in een candidatuur voor het president schap zou hebben toegestemd, nadat hij van Roosevelt de verzekering had ontvangen, dat de president zich niet voor een derde ambtsperiode candidaat zou stellen. Maandag zijn in het mijnbekken van Char leroi enkele stakingen uitgebroken naar aanlei ding van de toepassing van het Koninklijk be sluit inzake de herziening der werktijden in de mijnen. Wanneer de rantsoeneering van vleesch op 11 Maart in Engeland van kracht wordt zullen de restaurants 40 procenit minder vleesch krij gen dan op het oogenblik. Uit Londen wordt vernomen dat een aantal vrouwen van den territorialen hulpdienst thans in Frankrijk dienst doet. Het juiste aantal is niet bekend, maar men gelooft dat het slechts een gedeelte is van het aantal dat tenslotte overzee dienst doen zal. Het Britsche ministerie van oorlog maakt de namen bekend van acht officieren en min deren, behoorende tot de bemanning van Duit sche duikbocten. die krijgsgevangen zijn ge maakt. Twee Duitsche vliegtuigen hebben Maandag langs den rand der Orkaden gevlogen. Zij heb ben geen bommen uitgeworpen. De toestellen hebben slechts boven een smalle strook van de eilanden gevlogen. Maandagavond zijn bijzonderheden medege deeld over acht lijken van Duitsohers die zijn aangespoeld of waren gestorven, nadat zij uit neergeschoten vliegtuigen waren gehaald. Een der mannen was drager van het ijzeren kruis Ook zijn de namen bekend gemaakt van vier andere Duitsche vliegers, wier lijken nog niet gevonden zijn. De Parijsche politie heeft achttien personen gearresteerd, die in het dertiende arrondissement gepoogd hebben een communistische organisa tie op te richten. Arrestaties, huiszoekingen en inbeslagneming van persorganen. Onze Brusselsche correspondent schrijft: SINDS het tweede „alarm" hebben de regee ring en de militaire autoriteiten strenge maatregelen genomen tegen allen en alles wat de eenheid en veiligheid van het land in gevaar brengt. Voor dien tijd was er een zekere aarzeling te bespeuren. Vrijheid van drukpers, vrijheid van vereeniging, daarmee is de Belgische staat groot geworden. Aan de rechten, die den Bel gischen burger in zijn grondwet zijn gegaran deerd, raakt men slechts met groote schuchterheid en in zeer bijzondere omstandigheden. Tot het tweede alarm bleef het bij een waarschuwing van hoogerhand tegen een blad, dat zijn boekje te bui ten ging, een enkele maal werd een persorgaan en dan nog slechts korten tijd verboden. Er is hier dan ook in de eerste oorlogsmaanden heel wat ge zegd en geschreven dat lijnrecht in strija was met de officieele neutrale houding van de regeering, zonder dat deze ingreep. Maar sinds het tweede alarm heeft het gevaar een concreter vorm aan genomen en wijst het in een bepaalde richting. Hebben de „uit de lucht gevallen" documenten ook gegevens bevat, gelijk sommigen beweren, waaruit blijkt dat Belgische „insiders" kwistig zijn met het verstrekken van militaire inlichtingen aan buienlandsche mogendheden? Sinds half Januari waait hier een andere wind. Dagelijks kan men lezen van het in beslag nemen van bladen, van strooibiljetten, van huiszoekingen bij leden der extremistische partijen, arrestaties van spionnen. Beroep op de Perswet van 1916. Bij haar optreden tegen de pers ontleent de re geering haar bevoegdheid aan een oude wet van 1916, op grond waarvan opruiend geachte ge schriften kunnen worden verboden en tot drie maanden gevangenisstraf kan worden gegeven aan allen die bij het drukken of het verspreiden er van medewerken. Deze wet geldt slechts voor oor logstijd en vooral van liberale zijde is hier de critïek losgekomen dat de regeering een oud wetje voor den dag heeft gehaald, dateerend uit een tijd toen er geen parlement was en hét land oorlog voerde. Het Hof te Luik heeft reeds uitgemaakt dat de oorlogstoestand begint met den dag der mo bilisatie en eindigt met de demobilisatie en dus wel onder de huidige omstandigheden geldig is. De regeering past deze wet toe in afwachting van de uitspraak van het Hof van Cassatie en heeft allereerst alle communistische bladen en later ook strooibiljetten verboden. De strijd is niet gemak kelijk. Voor het ééne blad dat verdwijnt, ver schijnt er morgen weer een ander onder nieuwen naam. De propaganda geschiedt onder de leus van het imperialistisch kapitalisme van België's oude bondgenooten. die in het Waalsche land vooral, waar de communisten hun grootste activiteit ont wikkelen. veler sympathie hebben behouden. Daar naast heeft natuurlijk ook het Fransche commu nisme een uitlaatklep gezocht, sinds de partij in Frankrijk ontbonden is. Vele publicaties, die in Frankrijk verboden zijn, worden nu in België ge drukt: voor menig Fransch communist Ls België een nieuw Mekka geworden, vanwaar uit hij zijn land tracht te bewerken. De regeering is dus reeds gedwongen hiertegen op te. treden om diplomatieke incidenten te vermijden. De Brusselsche „Soir" gaf eenige dagen geleden verslag van een enquête naar de communistische propaganda in het Waalsche land. Het is trouwens niet altijd nauwkeurig uit te maken uit welke bron die propaganda voortkomt. Onder gesloten enveloppe, die als afzender een willekeurige, in de telefoongids gevonden naam vermeldt, werden voor de geallieerden beleedigen- de propagandageschriften in het leger verspreid, die dan nog meestal als opschrift hebben: „Laat lezen en circuleeren". Sinds de waakzaamheid van het parket is verscherpt is in plaats van de schrif telijke propaganda de mondelinge propaganda sterk toegenomen, zoowel bij de gemobiliseerden als in de arbeiderscentra, op de markten, bij de fabrieken en de mijnen. De propagandisten gooien dan terloops in hun gesprek leuzen, die ze op ge heime bijeenkomsten, die door 't geheele land ge organiseerd werden, van hun leiders ontvangen. Een nieuwe verschijning is ook de mooie vrouw, die den soldaat in zijn vrije uren komt opzoeken en hem cadeautjes en versnaperingen brengt. Toe vallig zijn die geschenken in anti-Fransche of anti- Finsche tractaten gewikkeld! Er gaan hier nu heel veel stemmen op, die de regeering verwijten dat ze het kwaad niet in den wortel aantast, zoolang ze de extremistische par tijen niet ontbindt en hun vertegenwoordigers in het Parlement naar huis stuurt. Reeds heeft een liberaal Kamerlid een wetsontwerp gedeponeerd, waarin hij de ontbinding der communistische par tij voorstelt. Men is hier echter niet in oorlog zoo als in Frankrijk, en er zijn ook wettelijke be zwaren. Maar zelfs al waren die er niet, dan nog is men het er hier niet over eens of men zich op dezen gevaarlijken weg beperking van het vrije recht van vereeniging, waarvoor men zoo lang heeft gevochten, moet begeven. In de socialisti sche partij heerscht een ware „zuiveringswoede" tegen de communisten. De huiszoekingen bij het V. N. V. Wat de eisch tot ontbinding der Vlaamsch-Na- tionalistische Partij betreft, die zullen we voor- loopig nog wel als een politiek agitatiemiddel mo gen beschouwen. De regeering heeft weliswaar een groot aantal huiszoekingen laten doen bij Vlaam- sche Nationalisten, bij den zetel van het V.N.V. in diverse plaatsen, in het „VTaamsche Huis" te Brus sel, maar al is er reeds een enkele spion, uit deze kringen voortgekomen, gearresteerd, over de re sultaten van dit onderzoek tast men nog in het duister. Men weet dat het orgaan der VTaamsche Nationalisten „Volk en Staat" reeds eenige dagen na het „alarm" op grond van de perswet van 1916 is verboden. Na een reeds maanden durende syste matische separatistische actie in dit blad, had de „leider" der partij, Staf de Clercq de militairen er van beschuldigd een militaire „Putsch" voor te be reiden, waarvoor het alarm als afleidingsmanoeu vre diende. In de Kamer hebben de VTaamsche Nationalisten getracht dit verbod te doen opheffen en er zich op beroepen dat toch ook andere bladen de militairen er van beschuldigden de dekens te veel naar zich toe te trekken. De regeering is zeer discreet wat de mededeelingen over haar eigen gestes betreft en in de moeilijke weken, die achter ons liggen, heb ben de meerderheidspartijen daar genoeger. mee genomen. Nu heeft zij echter de interpellatie van den VTaamsch-Nationalistischen senator van Die ren aanvaard, voor zoover het haar eigen politieke handelingen en de reorganisatie van het kabinet betreft. Over de militaire maatregelen wenscht zij zich echter niet uit te laten en het is dus niet ge lukt haar uit haar tent te lokken over het gewraak te artikel van den heer De Clercq. Heeft men wer- :eli;k compromitteerende documenten gevonden bij de diverse huiszoekingen, gelijk hier verteld wordt? Weliswaar heeft het Parket opheffing van de immuniteit van het parlementslid De Clercq ge vraagd. maar het zal niemand verwonderen dat deze geweigerd werd. omdat het slechts gevraagd werd krachtens de Perswet van 1916 op grond van één artikel en verder voor alles wat nog tijdens het onderzoek zou komen vast te staan. Dat is vrij vaag en men vraagt zich dar. ook af waai'om men zich niet op de wet van Juli 1939 beriep, die de financiering van Belgische bladen met buitenlandsche gelden strafbaar stelde. Wilde de regeering liever een openbaar debat vermijden of ontbreken bewijzen? Men doet dus goed eerst de resultaten van het onderzoek van het Parket af te wachten. Dan pas zal ook blijken in hoeverre de leden van het V.N.V. zich met den leider soli dair verklaren. Ondertusschen gaat de regeering voort met het treffen van maatregelen tegen de nazi-propaganda in het VTaamsche land en in de kantons van het Oosten met zijn roerige Duitsche minderheden. Maar ook in het andere kamp vallen de slagen, gelijk blijkt uit het verbieden van de „Flambeau", het Franschtalige geesteskind van de liberalen, terwijl de bevolking nog eens nadrukkelijk op merkzaam werd gemaakt op de in 1939 afgekon digde wet tegen de spionnage en het oprichten of medewerken aan bureaux, die militaire inlichtin gen ten gunste of ten nadeele van een oorlogvoe rende mogendheid verstrekken. Wat in vredestijd een groot voorrecht is: knoop punt te zijn van twee culturen, waar de geestes- stroomingen uit alle richtingen vrij samenvloeien, blijkt thans zijn groote moeilijkheden mee te bren gen voor een klein neutraal land te midden van drie groote oorlogvoerende mogendheden. A. RAEH) PROGRAMMA WOENSDAG 14 FEBRUARI 1940. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 6.307.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Ber ANP., gram.muziek, 8.15 Orgelspel. 8.45 Gramofoonmuziek 9.30 Keukenpraatje "0.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Con tinubedrijven. 11.30 Voor de vrouw. 12 00 Sylvia Amusementsorkest en solist. 12.45 Berichten ANF.. gramofoonmuziek. 1.00—1.45 Orgelspel en zang. 2.00 Handwerkles. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Rosian-orkest. 6.15 Gramofoonmuziek 6.30 Lezing „Het confessio- nalisme". 7.00 VARA-kalender. 7.05 Felicitaties 7.10 Volkszangkoor. 7.30 Bijbelvert-ellingen. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten A. N.. P.. 8.15 De Ramblers 8.45 Radio-tooneel. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 VARA-Varia. 10.10 De Stem des Volks (Rotterdam R. M.). Utr. Stedelijk orkest en solisten (opn.) 10.40 Me dische vraagbaak. 11.00 Berichten ANP., li.io- 12.00 VARA-orkest en soliste. HILVERSUM II, 301,5 M. NCRV-uitzending. (5.30—7.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Bei\ANP„ 8.05 Schriftlezing, meditatie, 8.20 Gramofoonmuziek. (9.30—9.45 Gelukwenschen) 10 30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Ensemble v. d. Horst. 12.00 Berichten. 12,15 Gramofoonmuziek. (Om 12.30 Berichten ANP.. 12.45 Cithersoli (12.55—1.10 Gramofoon muziek.) 1.25 Gramofoonmuziek. 1.45 Ensemble v. d. Horst en gramofoonmuziek. 3.00 Christ, lectuur. 3.303.55 en 4.00 Gramofoonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gra mofoonmuziek. 6.00 Causerie .De boer in het spoelingsdistrict". 6.20 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en technisch onderricht. 7.00 Berichten. 7,15 Voor de postzegelverzamelaars. 7.45 Gra mofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. herhaling SOS berichten. 8.15 Arnhemsche Orkest Ver eeniging en solist. 9.00 Declamatie. 9.30 Gra mofoonmuziek. 10.00 Berichten A. N. P., ac tueel half uur. 10.30 Marcando-er.semble. 11,15 Gramofoonmuziek. Ca. 11,50—12.00 Schriftle zing. ENGELAND, 391 en 449 M. (Na 6.20 nam. ook 342 M.) 12.20 Het Blackhall Collliery-orkest. 12.50 Va riété. 1,20 Berichten. 1.30 BBC-Schotsch or kest. 2.05—2.20 Causerie „The Highlander in arms". 3.20 Pantomime-uitzending. 3.50 BBC- Northern orkest. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.35 Cello en piano. 5.05 Filmpraatje. 5.20 Kinder halfuur. 5.50 Variété. 6.20 Berichten. 6.35 Ac- tueele uitzending. 7.05 Zang. 7.20 Mededee lingen. 7.40 Populair programma. 8.20 BBC- symphonie-orkest. 9.20 Berichten. 9.35 Actueele causerie. 9.50 Populair concert. 10.10 Revue programma. 10.50 Pianovoordracht. 11,20 Radio toneel. 11.50 Jack Hylton en zijn Band. 12.20 Berichten. RADIO-PARIS. 1648 M. 12.05 Pianovoordacht. 12.20 Het Félix Raugel- koor. 1.05 Zang. 1.35 Pianovoordracht. 2.00 Gra mofoonmuziek. 2.05 en 2,30 Vioolvoordracht. 3.20 Zang. 3.35 Pianovoordracht. 3.50 Radio-tooneel 4.50 Zang. 5.20 Chransons. 5.35 Trio-concert. 6.35 Pianovoordracht. 7.20 Orkestconcert. 7.50 Radiotoneel. 9.05 „La jolie fille de Perth", opera. 10.05 Volksliederen met toelichting. 10.35 Zang. 11.05 Het trio Jean Manuel. 12.0512.20 Gra mofoonmuziek. KET'T EN 15G M. 5.50 Gramofoonmuziek. 7.40 Herman Hage- stedt's orkest en de „Drei MusikanteiT' (opn.) 9.30—9.50 Zang en piano. 10.50 Gramofoonmu ziek. 11.20 Concert. 12.20 Militair orkest. 1.15 Muzikaal tusschenspel. 1.35 Populair concert. 2.45 Muzikaal tusschenspel. 3.20 Voor soldaten. 5.10 Gramofoonmuziek. 6.30 Radiotooneel met muziek. 7.35 Gramofoonmuziek. (8.058.20 Ra diotooneel). 9.50 tot sluiting: Zie Deutschland- sender lie. .dohaat&hrtw;,iuZct BRUSSEL. 322 en 484 M. 12,20, 1.302,20 en 5.55 Gramofoonmuziek. 6.20 Zang en gramofoonmuziek. 7.20 Gramo foonmuziek. 8.20 Voor de soldaten. 8.50 Gramo foonmuziek. 9.20 en 10.30 Omroepsymphonie- orkest en solisten. 10.5011.20 Gramofoonmu ziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Max Alexy's orkest. 1.50 2.20 en 5.35 Gramofoon muziek. 6.00 Pianovoordracht. 6.35 Gramofoon muziek met toelichting. 7.05 Zang. 8.20 Variété programma voor soldaten. 10.3011.20 Gramo foonmuziek. OEI TM Hl ANDSENDER 1571 !\L 7.35 Radiotooneel. 8.35 Barnabas van Gèczys orkest. 9.20 Berichten. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.20 Politiek overzicht. Hierna: Omroeporkest. 1120 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. 12.50—1.20 Militair programma.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7