UITKOMST NA BANGE UREN. Strijd om Atlantis door Willy Reese 24 Ook tegen deze verklaringen ging den strijd ver der. Men kwam telkens weer met het vermoeden op de proppen, dat het hier om een geraffineerde vervalsching ging. Juist het feit, dat er nog brie ven van den kapitein over waren, liet de mogelijk heid open, dat de brieven hadden gediend als basis voor de vervalsching. Tot in dit stadium was de strijd slechts gevoerd met drukinkt Maar toen sprong de bom. De schriftkundigen hadden het laatste woord gespro ken. Het onderzoek bewees, dat het bewuste verslag door kapitein Craak was geschreven. De vergelij king met de brieven, waarin men het handschrift van Craak vond, sloot eiken twijfel buiten. HOOFDSTUK XXVII. Op geen enkele wijze had tot nog toe de beurs op de persberichten gereageerd. Op 287 stonden de Atlantis-aandeelen dagenlang onveranderlijk vast Dit feit was echter in de eerste plaats hieraan te danken, dat de geïnteresseerde kringen van Ame rika en Europa dadelijk tegenmaatregelen hadden genomen, om een sterke koersdaling te voorkomen; want als de Atlantis-aandeelen daalden, zou dit niet zonder invloed kunnen blijven op de andere aan de beurs verhandelde aandeelen, die eveneens sterk bij Atlantis-aandeelen geïnteresseerd waren. Maar nu was de catastrofe niet meer te voorko men. 285—2S1—275—268—253—246 Met schrik en ontzetting volgden de mannen op de beurs de regelmatig dalende koersen. Nog één keer sprongen de cijfers weer naar boven steunkoopen maar het was nutteloos, de volgende ineenstorting was zooveel te dieper. In de beurshallen brak een paniek uit. Alles schreeuwde, brulde, woedde door elkaar. Voor millioenen aan waarde werd in een oogenblik ver nietigd. Levens waren geruïneerd, menschen, die zooeven nog rijk geweest waren, stonden plotse ling op straat. Na den eersten verschrikkelijken slag stonden de aandeelen Atlantis nog slechts op 67. De pers begon de gruwelijke lange lijst te publiceeren van al degenen, die door de catastrofe tot zelfmoord waren gedreven. Maar het werd nog erger. De paniek greep nu ook de massa aan. Beambten, handarbeiders, zij allen hadden het in lange, zware jaren moeizaam opgespaarde geld van de banken, uit de spaar banken gehaald, en er Atlantis-aandeelen voor gekocht. Dagelijks hadden zij verdiend, zonder er een hand voor uit te steken. De speculatie-koorts had ze aangegrepen, Sommigen speculeerden op een nieuw slaapkamer-ameublement, anderen op een auto, weer anderen op een buitenhuisje. En nu hadden zij niets meer, hadden alles verloren, hadden zelfs hun inzet niet wefen te redden. Toen was het oogenblik voor de radicale kranten ge komen. In de fabrieken, op de bureaux, op de straat hoeken, in de kroegen, overal vormden zich groe pen, begon men te discussieeren. Eerst was het slechts een ingehouden gemopper geweest, spoe dig echter brak het los, werd een wild gevloek tegen het internationale kapitaal. Wat geschieden moest, geschiedde; de dertigduizend arbeiders op Atlantis legden het werk neer, verlangden, dat ze onmiddellijk van de door gevaar bedreigde drijvende stad weg werden gehaald. Het schrikbarende bericht dat door de wereld ging, droeg tot opschrift: „De terreur op Atlantis". HOOFDSTUK XXVIII. In de groote zittingzaal van Atlantis-City, op 27 verdiepingen boven Broadway, werd een groote conferentie gehouden. Vertegenwoordigers van alle belanghebbende industrieën en zakenkringen uit de geheele wereld waren verschenen. Er viel een uiterst zware beslissing te nemen. Twee par tijen hadden zich onder de arbeiders op Atlantis gevormd. De eene groep eischte een nieuw nauw keurig onderzoek door de wetenschap, of inder daad geen gevaar voor Atlantis bestond. Wanneer men hierover bepaalde verzekeringen kon geven, dan waren zij bereid, den arbeid voort te zetten. De meerderheid echter had den eisch gesteld, binnen een week van het bedreigde eiland te wor den weggehaald. Eerst werden nogmaals de mannen der weten schap gehoord. De meesten hunner verklaarden, dat zij zich niet konden aansluiten bij het bericht van kapitein Craak. De zeebodem wees op die plaats in een omtrek van meer dan honderd vier kante mjjlen geen verhooging of verdieping aan, die van vulcanischen oorsprong zou kunnen zijn; het was een vlakte op een diepte van honderd meter. Uit het bericht van kapitein Craak uit het jaar 1867 kon men geen enkele gevolgtrekking maken. Er moest óf een grove fout in de meting en het maken van het verslag ervan zjjn inge slopen, óf het verslag kon in geen enkel opzicht als authentiek worden beschouwd. Als men het verslag van den kapitein las, moest men absoluut tot het inzicht komen, dat de geheele geschiedenis van de kist te fantastisch aandeed, om als een ontwijfelbaar deel van een scheepsdagboek te worden aangezien. In ieder geval bestond er geen enkele oorzaak, te twijfelen aan de veiligheid van de in aanbouw zijnde drijvende stad. Streng wetenschappelijk ge zien, liep New-York zelf nog veel meer gevaar, want het was sinds lang bewezen, dat deze stad op vulcanischen bodem stond. Zoo had de wetenschap gesproken. Na haar kwamen de mannen uit het zakenle ven aan het woord. Het opgeven van het begon nen werk zou een verlies van miljarden beteeke nen. De arbeiders moesten overtuigd worden, dat ze zich volstrekt niet in gevaar bevonden. De ele menten, die de massa's in verzet brachten, moes ten natuurlijk van het eiland worden verwijderd. De eischen van de groote massa moesten in elk geval worden afgewezen. Het werk mocht r.iet worden stilgelegd. Tenslotte kwamen nog de juristen aan net woord. Zij moesten een antwoord geven op de vraag: Was men gerechtigd de arbeiders door dwang vast te houden, doordat men hen niet in de gelegenheid stelde, het eiland te verlaten? De vraag moest door de juristen toestemmend wor den beantwoord, want met eiken arbeider was een contract voor drie jaar gesloten. Slechts in geval van ziekte of bij het optreden van technische sto ringen, die het leven van de arbeiders in gevaar konden brengen, had de werkgever den plicht, den arbeiders de gelegenheid te geven, het drijvende eiland direct te verlaten. De conferentie gaf een kort communiqué aan de pers. Nadat het bericht van kapitein Craak nogmaals aan de wetenschap was voorgelegd en door haar als onhoudbaar was afgewezen, had de conferentie besloten, het werk voort te zetten. Op de beurs stegen op dit bericht de Atlantis- aandeelen tot 96. Ook andere effecten gingen en kele punten de hoogte in Maar 24 uur later orak op het drijvende eiland de terreur uit. HOOFDSTUK XXIX. Ontploffing op Atlantis electriciteitswerken vernield water dringt binnen in de caissons. Dat waren de eerste verschrikkelijke berichten. Vreeselijke uren volgden. Wat was daar buiten op den Oceaan gebeurd? Waren de dertig duizend menschen daar in levensgevaar? Eindelijk kwamen uitvoeriger berichten binnen. Te middernacht had in de turbine-cel van het electrische bedrijf een verschrikkelijke explosie plaats gehad. De geheele verlichting van het eiland was dadelijk uitgegaan. De wanden van twee cais sons waren opengereten, zoodat het water bg groote massa's kon binnen dringen. Een afschu welijke paniek was uitgebroken. Overal hoorde men vertwijfeld geschreeuw en hulpgeroep. Gruw zame tooneelen speelden zich in de donkere gan gen en onderaardsche straten af, waarin duizenden door het binnenstroomende water werden be dreigd. De volledige duisternis bemoeilijkte de po gingen, om den omvang van de catastrofe direct vast te stellen en tegenmaatregelen te nemen. Daardoor werd het gevaar ook veel grooter ge acht dan het in werkelijkheid was. Eenige barak ken en een zes verdiepingen hoog gebouw In de onmiddellijke nabijheid van het electriciteitsbedrijf zijn ingestort. Toch laat zich nog niet met zeker heid zeggen, hoeveel dooden en gewonden onder de puinhoopen liggen. Met den reddingsarbeid it dadelijk een aanvang gemaakt. De in de haven liggende schepen zijn dadeïgk weggevaren, om niet door de massa's bestormd te worden. Een maatregel, die absoluut noodzakelijk was. Hij werd trouwens pas genomen, toen geble ken was. dat er geen enkel gevaar bestond voor de zich op het eiland bevindende menschen. Toch werd de maatregel door hen met groote verhitte ring vernomen. Met woest gebrul keerden zich enkele groepen arbeiders tegen ingenieurs en opzichters. Ook de meer bezonnen arbeiders, die probeerden de rust te handhaven, werden aangegrepen. Het kwam tot wilde vechtpartijen en er moest zelfs naar de wa pens worden gegrepen. Tegelijkertijd werd ge tracht, het verder doordringen van het watei in de nog niet vernielde caissons te voorkomen. Het geheele eiland was gevuld van vertwijfelde kreten, wilde vloeken en het steunen van gewonden. Waar een straal van de noodverlichting een gezicht treft, is het vertrokken van woede, de oogen sta ren wild de mensch is tot beest geworden. Een ander gezicht zit vol bloed en vuil. In weer een ander gelaat staat een lach, de lach van een waanzinnige. En over dit alles hangt de duister nis van den nacht en der onzekerheid. Men hoopt, dat het zal lukken de massa nog tot het aan breken van den dag in toom te houden. Velen moe ten zich reeds in zinnelooze vertwijfeling in zee geworpen hebben. iWoi'dt vervolgd). Eenige steenfabrieken te Druten in het overstroomde gebied van Maas en Waal loopen ernstig gevaar, door het kruiend ijs verwoest te worden. Een overzicht van de situatie Ijlings wordt het huisraad in veiligheid gebracht, waar de was der groote rivieren de omliggende huizen met overstrooming bedreigt Z. K.H. Prins Bemhard heeft Maandagavond indan Haag d. v.rtooning vande inatrocti.lilm Een huis aan den Waaldijk te Dreumel is slechts via het dak te betreden. De over de luchtmacht en den verdedigingsdienst bijgewoond. De Prins wordt begroet door generaal H. G. Winkelman, den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht ingang beneden IS door water en ijs versperd Slachtoffer van den oorlog ter zee. Een neutrale koopvaarder, die bij de monding van de Theems op een mijn liep en een prooi der golven werd. Deze foto werd genomen uit een der Engelsche patrouille-vliegtuigen .Alles veilig". Ergens in het Noorden van Finland; de Russische bommen werpers hebben hun vernielende last uitgestrooid en de bevolking van het kleine dorpje kan haar schuilplaatsen weer verlaten Een aantai arDeiaers van een steenfabriek te Druten beleefde angstige uren, daar de fabriek gevaar liep, door het kruiend ijs verwoest te worden. Na een langdurige onvrijwillige gevan genschap werd den werklieden door mili tairen hulp en uit komst gebracht Als de ijsbrekers de scheepvaartroutes openmaken. Met onstuimig geweld tornen de schotsen tegen den voor steven op, om, door de stuwende kracht der booten gebroken, weer neer t« ploffen Aan de Rijnkade te Arnhem, nadat het ijs is afgedreven en de onmiddellijke bedreiging daar ter plaatse is weggenomen. Het grootste gedeelte van de rivier is weer open

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8