Haarlem's Dagblad So v j et-offensief Moderne Heerenhuizen Verzoek om onmiddellijke militaire hulp door Zweden afgewezen duurt onverminderd voort. Ook voor ZIJDEN STOFFEN v MOORSEL De Interviewer. Rookhol-land. De „Alkmaar" op een rots geloopen Cheerio - Everybody Hef Belangrijkste 57e Jaargang No. 17382 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groota Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- diensl 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 17 Februari 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regelt ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Eigenlijk heeft die meneer Sumner Welles, die door Roosevelt naar Europa is gezonden om in lichtingen te vragen bij de oorlogvoerenden blijkbaar ook bij sommige neutrale regeeringen, precies zoo'n opdracht meegekregen als journa listen herhaaldelijk van hun hoofdredacteur ont vangen. „Meneer Interviewer, er is zooals u weet een geschil ontstaan tusschen werkgevers er werknemers in de kleedingindustrieof tus schen de gemeente en het Rijk.of tusschen Nederland en België, in vroeger jarenU kent de feiten nauwkeurig? Goed, gaat u dan eens naar Amsterdam (of den Haag, of Brussel en Den Haagen belicht u de zaak eens voor ons van bei de zijden". Waarop de journalist vertrekt, partijen aanhoort en eventueele commentaar op zijn rap port later zal volgen. De vergelijking gaat werkelijk treffend op. Al leen in zooverre heeft Sumner Welles, als inter viewer door zijn hoofdredacteur uitgezonden, het gemakkelijker dan de journalist, dat zijn verslag niet in de krant komt. Hij zal het alleen aan hem en aan den chef der afdeeling Buitenland, Cor- dell Huil, vertrouwelijk verstrekken. Op die wijze worden journalistieke interviews ook wel eens ge houden, maar dan is de taak heel wat eenvoudi ger, want de interviewer is bevrijd van het eeuwi ge en netelige probleem, wat hij in het algemeen belang schrijven moet en wat hij in dat algemeen belang beter verzwijgen kan. Alsook van de be langrijke overweging der nuance. Het komt er erg op aan hóe het geschreven wordt. Gaat hij alleen om zijn hoofdredacteur persoonlijk voor te lichten, dan heeft-ie met „de reactie van de open bare meening" niet meer te maken en het dus heel wat makkelijker. Dit voordeel geniet de interviewer Sumner Welles thans. Aan den anderen kant ondervindt hij weer nadeelen waarmee de journalistieke in terviewer niet te kampen heeft. Het komt er zoo verschrikkelijk veel meer op aan wat hij waar neemt, niet alleen in de woorden van zijn zegs lieden maar ook in hun houding, in de „sfeer" in het algemeen. En dan is er de golf van wantrou wen, die hem via den radio-ontvanger al uit de Europeesche oorlogvoerende landen tegemoet rolt terwijl zijn schip nog tegen de golven van den Atlantischen Oceaan optornt. Die golf moet leerrijk en belangwekkend voor hem zijn. Ik kan mij voorstellen hoe Roosevelt's verslaggever in zijn „state cabin" aan boord zit, in een behagelijken fauteuil met een cigaret scheef in z'n mond, en met een halven glimlach de persuittreksels uit Londen, Berlijn en Parijs leest, ze daarna doorgevend aan Taylor, die met hem meereist en als persoonlijk ambassadeur bij den Paus zal optreden. Ik kan mij voorstellen dat hij zijn wenkbrauwen lichtelijk gefronst heeft toen hij las „dat sceptici in Berlijn eraan herin neren, dat een dergelijke reis van Colonel House, namens president Wilson tijdens den wereldoorlog ondernomen, een paar maanden later werd ge volgd door Amerika's deelneming aan den oorlog aan de zijde der gcalliëerden". Er is geen enkel teeken dat op zulke Amerikaansche plannen duidt, en toen Colonel House zijn reis maakte was dat heel anders. Ik kan mij indenken dat Sumner Welles op nieuw gefronst moet hebben toen hij las dat men in Engeland en Frankrijk van meening is, dat Roosevelt met het oog op de aanstaande presi dentsverkiezing zijn tegenstanders het argument uit de hand wil slaan, dat hij een oorlogszuchtige rol speelt, zoodat de heele zending dus eigenlijk in hoofdzaak een Amerikaansche verkiezingsma noeuvre zou zijn. Maar aangezien zijn eigen landgenooten op het oogenblik niet schijnen te kunnen gelooven, dat president Roosevelt op den kruiser Tuscaloosa in de Golf van Mexico ronddobbert met geen ander doel dan een beetje vacantie te houden, zal de Europeesche achterdocht Sumner Welles en Taylor niet als iets nieuws voorkomen. Er moet nu eenmaal achter alles altijd wat anders gezocht worden en zei de Italiaansche staatsman Cavour in de vorige eeuw niet: „Mijn diplomatie is een voudig, steeds de waarheid te zeggennie mand gelooft dat ik dat meen"? Het schijnt belangwekkend en overigens ook hoffelijk jegens een met ons land inderdaad be vriend staatshoofd als president Roosevelt aan te nemen dat hij Sumner Welles inderdaad heeft uitgezonden met de bedoeling die hij heeft aan gekondigd: den toestand te peilen met het oog op toekomstige vredeskansen. Waarom zou dat nou eigenlijk niet waar wezen? De Vereenigde Staten toonen geen neiging om aan den oorlog mee te gaan doen, al is hun sympathie onmis kenbaar aan Engelsch-Fransche zijde omdat zij óók een democratisch land zijn. En dat Roose velt na acht jaar presidium persoonlijk zoo erg gebrand op een derden termijn zou zijn is nauwe lijks aan te nemen. Bovendien: is het doel dat hik voor Sumner Welles' reis heeft opgegeven niet volkomen be grijpelijk en aanvaardbaar. Grdoter ambitie dan den vrede na te streven kan een neutraal staats hoofd in dezen tijd niet koesteren. Als hij dat doel bereikt zal de heele wereld hem dankbaar zijn. Millioenen zullen hem benijden dat hij er ten minste iets aan kan doen, dat hij gewicht in de schaal kan werpen, dat hij directen invloed kan uitoefenen. Maar de achterdocht is een leelijk ding. Ik wensch Sumner Welles sterkte en hoop dat hij iets van den geboren journalist in zich heeft. Want die eigenschappen zal hij toch zeker van nooae hebben. R, P. DE OOSTENWIND is spelbreker geworden en het kwik is dus wer gedaald. Voor morgen verwacht De Bilt matige tot lichte vorst (Het verbruik van rookwaren toonde in 1939 in ons land weder een sterke toeneming.) Pijp. sigaar en sigaretje, 't Wordt van jaar tot jaar maar meer. Als een pretje of verzetje, Als een troost ook menig keer. Er is veel in deze bange Tijden van het menschbestaan, Dat, eens vurig aangevangen, Weer in rook is opgegaan, Maar als wij een wolk bemerken Boven ons klein vaderland, Moge die zich dan beperken, Tot tabak, tot rook verbrand. Sigaret, pijp en sigaren Zijn (rook) spek voor onzen bek, En zij komen door de jaren, Altijd nog maar meer „in trek". Als wij als een schoorsteen rooken, Hopen wij er vurig van. Dat, in andren zin gesproken, Onze schoorsteen rooken kan. P. GASUS. A.s. ZONDAG Cocktail Rh. Club-Jubileum Thé Dansant: La Gaité, 3 u. Entr. 0.50 pl.r. Soirée: De Leeuwerik, 8.15 uur. Entr. ƒ0.40 pl. r. INTERNATIONAAL PROGRAMMA. (Adv. Ingez. Med.) TE KOOP nog enkele prachtige EIEERENHUIZENvoor zien van modern comfort, gelegen aan de Lod. van Deyssellaan, vlak bij station Bloemendaal Ook aldaar nog eenige TE HUUR met centr. verw., ad f 630.— per jaar. Te bevr.: VELDKAMP, Van Dortstraat 90, Telef 16373 (Adv. Ingez. Med.) Thans een verzoek van Finland tot Engeland en Frankrijk? De Zweedsche minister-president heeft gisteren medegedeeld dat Zweden een ver zoek van Finland om directe militaire hulp heeft afgewezen. In een Vrijdagmiddag gepubliceerd communi qué wordt gezegd: De Zweedsche regeering heeft bij verschillen de gelegenheden verzoeken van de Finsche re geering om levering van benoodigdheden ont vangen. In het algemeen zijn deze verzoeken ingewilligd. Het vraagstuk van de verzorging van gewonden en invaliden uit Finland in Zweden en van het overbrengen van burgerarbeiders van Zweden naar Finland heeft geleid tot zekere maatregelen, die reeds zijn genomen. Gedu rende hun bezoeken aan Stockholm hebben le den van de Finsche regeering het vraagstuk van hulpverleening door het beschikbaar stellen van manschappen opgeworpen. Het laatst gebeurde dat op 13 Febr., toen de Finsche minister van buitenlandsche za ken over dit onderwerp een bespreking had met den Zweedschen minister-president, minister van buitenlandsshe zaken en van defensie. Bij die gelegenheid sneed Tanner de kwestie van het zenden van Zweedsche troepen naar Finland aan. Het communiqué vervolgt dan met de me- dedeeling dat Zweden het verzoek om di recte militaire hulp heeft afgewezen. Er worde verder aan herinnerd dat de Finsche minister van buitenlandsche zaken van Zweed sche zijde werd herinnerd aan de richtsnoeren voor de Zweedsche hulp aan Finland, zooals die zijn uiteengezet in een rede van den eersten mi nister in den Rijksdag op 17 Januari en daar algemeen werden goedgekeurd. In dit standpunt, aldus 't communiqué is geen verandering geko men. ys&tekeis aan een eeum teiug Bovenstaande prent door H. W. Hoogkamer naar J. H. Koekoek stelt een echt oud-Hollandsch win- tertafereeltje voor in het jaar 1830. Voor koopvaar dijschepen van verschillend type word een vaar geul in het ijs gemaakt om hun reis te kunnen voortzetten. De tijd, dat ijsbrekers door een meter dik ijs met volle kracht heenvaren was nog verre. Wel had men reeds ijsbrekers, die met kloppers het ijs voor den boeg stuk sloegen, doch op deze voor stelling wordt met handenarbeid getracht het vaarwater voor de schepen vrij te maken. Mannen met groote bijlen gewapend, beginnen groeven in het ijs Ie hakken, waarna door anderen met ijs- zagen de groeven werden doorgezaagd. De losge maakte seliotsën worden aan weerszijden onder het ijs geschoven, wat blijkbaar met het oog op de groote dikte niet zoo gemakkelijk gaat. Vlak langs dc vaargeul staan rijen menschen, die de schepen vooruit trekken. Het voorste scheepje is een klein sterk gebouwd binnenscheepje, waarmee al schom melende geholpen kan worden het ijs los te maken. Havas meldde hedenmorgen uit Helsinki: Op de Karelische landengte is de toestand ernstig. De Russische troepen zijn er in geslaagd zich in de eerste linie te nestelen en wel in het westelijk gedeelte van den sector Summa en op twee punten tusschen Muolaajarvi en Vuoksen. Tegelijkertijd hebben zij nieuwe aanvallen op het front tusschen Hatjalandenjarvi en Vuoksen ondernomen. In den Taipalesector werd uiterst hevig gestreden. Het Russische offensief wordt onverminderd voortgezet, zoodat de Finsche soldaten dag en nacht tegen een overweldigen de overmacht moeten vechten. Intusschen behoeft de bezetting der voorpos ten door de Russen niet als een ramp voor de Finnen te worden beschouwd omdat deze stel lingen aan beide flanken onder het Finsche vuur liggen en de Russen daartegen geen vol doende bescherming hebben. In Finsche militaire kringen is men van meening dat de Russen bij de krijgsverrichtingen in Finland twintig procent van de geheele hoeveelheid be schikbare tanks hebben verloren. De indruk, welken men aan de Finsch-Zweedsche grens krijgt na de laatste twee weken van strijd dat de Russen, niettegenstaande hun verwoede pogingen, er niet in zijn geslaagd het Finsche front dat m de diept» is georganiseerd, te doorbreken en zij hebben zich slechts kunnen nestelen in enkele punten van de eerste verdedigingslinie. Zij scnijnei zich thans erop toe te leggen een voor een de steun punten van de Finnen, welke voor hen het meest lastig zjjn, te nemen. De Finsche jachtvliegtuigen zoo zegt men hier worden steeds lastiger voor de Russen. In twee dagen zijn 34 Russische vliegtuigen omlaag ge haald. Dit wordt vooral verklaard door het gebruik van de jachtvliegtuigen, welke Finland uit het buitenland heeft ontvangen, doch de Russen behou den nog een groote superioriteit in de lucht. Wiborg is heftig gebombardeerd en in de stad, welke reeds door vorige bombardementen is geteisterd, woeden vele branden. Russische spoorlijn gebombardeerd. Uit Helsinki wordt voorts gemeld dat Finsche vliegtuigen den spoorweg, die Leningrad ver bindt met de Karelische landengte hebben ge bombardeerd. Men zegt, dat verscheidene stations in brand staan. In de hoofdstad zijn nieuwe plakkaten aangeplakt waarin de mannen, die in 1896 geboren zijn, wor den opgeroepen zich 23 Februari bij de recrutee- rmgscentra te vervoegen. Verder heeft de regeering een commissie in het leven geroepen, welke het vraagstuk van de industrieele behoeften van het land moet bestu- deeren. De commissie moet zich bezig houden met de be schikbare hoeveelheid werklieden en de mogelijk- leid werklieden uit het buitenland te verkrijgen. 1ie eventueel over de industrie dei landsverdedi ging moeten worden verdeeld. (Voor de legerberichten zie men elders in dit nummer). Om twee divisies gevraagd. Naar het Zweedsche „Aftonbladet" meldt heb ben de Finnen medegedeeld, dat zij niet meer zeer lang alleen stand zullen kunnen houden. Of zij moeten vragen om een vrede op voorwaar den, die de belangen van Zweden evenzeer als de hunnen zullen benadeelen, óf zij moeten de beschikking hebben over hulp van Zweedsche vrijwilligers tot een sterkte van twee operatie' eenheden, d.w.z. twee divisies. Het alternatief is, dat de Finnen zich om hulp tot de westelijke mogendheden wenden. De Zweedsche regeering, aldus .Aftonbladet", heeft de kwesctie vier dagen in overweging gehad: Tanner werd Dinsdag van de definitieve Zweed sche weigering in kennis gesteld. Gemeld wordt dat het Zweedsche kabinet ten deze eensgezind was. Een woordvoerder van het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft tegenover den United Press correspondent de categorische verklaring afgelegd, dat Zweden geen toestemming kan verleenen aan vreemde troepen om door Zweden te trekken om Finland te berei ken. Op de vraag wat Zweden zou doen indien de geallieerden ertoe zouden besluiten militaire hulp aan Finland te zenden, ant woordde genoemde woordvoedrer dat geen vreemde troepen van de Westerschen mo gendheden ooit toestemming van Zweden zouden krijgen om hun troepen door Zweden te laten trekken. De Zweedsche regeering heeft dit wellicht ln haar verklaring niet aangehaald, omdat de Zweedsche positie in zulk geval volkomen hel der is. De Zweedsche neutraliteitspolitiek kan op geen enkele wijze in verband staan met het toestemming geven aan vreemde troepen om door het land te trekken teneinde een ander land aan te vallen en Zweden zal zich nooit tegenover een andere mogendheid verbinden om een dergelijke toestemming te verleenen. Geen vervoer van vreemde troepen, wel van vrijwilligers via Zweedsch gebied toegestaan? Goed ingelichte kringen te Londen zijn echter van meening dat, alhoewel Zweden niet zal toestaan dat vreemde troepen over Zweedsch grondgebied trekken, de Zweed sche regeering wel zal toestaan dat vrijwilligers via Zweden naar Finland reizen. Heden sluiting van overeenkomst met de Westelijke mogendheden? STOCKHOLM, 17 Februari (D. N. B.) Het sociaal-democratische „Folkets Dagblad", dat gisteren het eerst de Zweedsche weige ring tot het verleenen van mililtairen steun aan Finland meldde, verneemt thans uit Hel sinki dat Finland vandaag met de Weste lijke mogendheden een overeenkomst be treffende militairen bijstand zou teekenen. (Dit laatste bericht, waarvan wij nog geen en kele bevestiging hebben ontvangen, geven wij onder het grootste voorbehoud weer. Red.) VORMING VAN NEUTRALE CONVOOIEN OVERWOGEN. KOPENHAGEN. 17 Februari. Men hecht hier groot belang aan de officieele aankon diging dat de ministers van buitenlandsche zaken van de Scandinavische landen aan het einde van de volgende week in Kopen hagen bijeen zullen komen ten einde de gemeenschappelijke politiek te bespreken in verband met de zware verliezen van de Scandinavische scheepvaart. Men gelooft dat zekere Scandinavische landen samen zullen werken om hun essentieele economische belangen, welke meer van dezen oorlog te lijden hebben gehad dan alle bellige- rente mogendheden tezamen, te verdedigen. Het voornaamste onderwerp van de besprekingen, waarbij Nederland waarschijnlijk later betrokken zal worden, zal naar verluidt de vorming betref fen van neutrale convooien over de Noordzee voor Scandinavische schepen, welke voor den directen handel tusschen neutrale havens ge bruikt worden. Naar verluidt zal tevens compensatie ge vraagd worden voor alle verliezen, welke de zuivere Scandinavische handel in de afgeloopen maanden heeft geleden, door middel van ge zamenlijk demarches in Berlijn. (United Press). Extra brandstoffentoeslag aan kleine boeren en tuinders. 's GRAVENHAGE, 17 Febr. De Ministers van sociale zaken en van economische zaken hebben besloten den termijn, waarover de extra-brand stoffentoeslag aan kleine boeren en tuinbouwers mag worden uitgekeerd, nogmaals met één week te verlengen. De „Oranjepolder" redt de opvarenden van Noorsch schip. HOEK VAN HOLLAND. 17 Februari. Het Nederlandsche Stoomschip „Oranje polder" uit Rotterdam naar Londen, heeft op een halve mijl ten Zuiden van Schouwen- bahk de bemanning aan boord genomen van het Noorsche s-s. „Koernaas", dat ver noedelijk op een mijn is geloopen. De geredden, van wie eenigen ïicht ge wond, werden door de „Oranjepolder" te Hoek van Holland aan land gebracht. Het woord is aan Milion: De oorlog is in 't kort: het bruut ge weld, dat 't Recht verworgt waar rede faalt. Geen gevaar voor de bemanning AMSTERDAM. 17 Februari. De directie van de K.N.S.M. deelt mede: De gezagvoerder van het Nederlandse^ s.s. .Alkmaar" metende 6982 ton, dat op 5 Fe bruari van hier is vertrokken, op weg naar La Plata om een lading graan voor de regee ring te halen, seint draadloos, dat hij is ge strand op een rots van South Cima Island (Santosgrocp, O.N.O. van Madeira, 33.3 gr. N. 16.16 gr. W.) t De gezagvoerder seint hierbij, dat hulp drin gend wordt verzocht. Voor de bemanning blijkt geen gevaar tc bestaan. Sumner Welles scheep gegaan. NEW YORK. 17 Februari. (Reuter.) Sumner Welles heeft zich heden ingescheept op het Italiaan sche mailschip „Rex". Ook Myron Taylor, Roose velt's persoonlijke vertegenwoordiger, bij het Vaticaan, reist met dit schip naar Europa. Sumner Welles heeft de berichten tegengespro ken, volgens welke hij tijdens zijn reis ook een be zoek zou brengen aan Den Haag en Brussel. Voorts zeide hij dat hij in Napels aan land zou gaan en voor zijn terugkeer uit Europa geen enkele verkla ring meer zou afleggen. Sumner Welles heeft gisteren nog en onderhoud gehad met Cordell Huil. A.s.Zondag3-6 uv»»h.k.b."; TheWeller's Noise Mongers (13 m. bez.)m. Adelaide (Adv. Ingez. Med.) NAAK GROOTE HOUTSTR. 31 BIJ ANEGANG (Adv. Ingez. Med.) CENTRALE RADIO ONTVANGST. Hedendaagsche menschen willen alles billijk en toch goed; Daarom roemen de modernen Wat Centrale Radio doet. HAARLEM, TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING 1 De Haariemsche Raad heeft heeft de gemeente- begrooting afgehandeld. BINNENLAND De „Alkmaar" van de K. N. S. M. is op een rots geloopen. Berlijn verdedigt dc torpedeering van de „Bur- gerdijk". Bü knoeierijen met militaire goederen in de Bilt blijken zeven personen betrokken te zijn. De rijksmiddelen laten de schatkist nog niet in den steek. Mutaties in de legerleiding. BUITENLAND Zweden heeft een Finsch verzoek om militaire hulp afgewezen. Het Sovjet-offensief duurt onverminderd voort. De Noorsche regeering diende drie protesten te Berlijn in. Twee Deensche en een Engelsch schip werden getorpedeerd. De „Völkische Beobachter" geeft zijn meening over den Finsch-Russischen oorlog ARTIKELEN, enz. R. P.: De interviewer. P. v. d. Hem: Het sprookje van Blauwbaard Van onzen Parijschen correspondent: Ontspan ning voor de F.ngelsche soldaten in Frankrijk. v. H.: Ontd^kkingsgeschiedenis herleeft. Filmschouw. Dr. P. H. Schroder: Boeken die bleven. Van onzen bijzonderen medewerker in Finland: Bezoek aan geëvacueerde kinderen. J. H. de Bois: Litteraire Kanttcekeningen. Financieel Ecohomisch Weekoverzicht: De ver scherping van den economischcn oorlog. B. Schuil: .Als het je tijd is" Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op LAATSTE BERICHTEN

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1