SCHINDELER rAkkertje Ochtendbeurs Amsterdam Februari aanbieding Maatcostuums! AGENDA. Komediespelen is geen pretje. Ruiltentoonstelling van moderne kunst. GYMNASTIEK IIMETZCNEEIM /TIKKEN Het Belangrijkste MAAN DAG 19 FEBRUARI 1940 H A A" R L" E M'S D A G E E A D 2 Dc Nederlandsche ambulance voor Finland. Dr. W. J. Roos van den Berg leider. 's-GRAVENHAGE. 19 Februari. De ambu lance-commissie van het Nederlandsche Roode Kruis heeft in haar vergadering van Zaterdag j.l. tot leider der ambulance naar Finland benoemd di\ W. J. Roos van den Berg te Deventer, die deze benoeming bereids heeft aanvaard. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 241 Vó242. AKU 38—38 1/4. Republic Steel 16—161/16. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7.46. Berlijn 75.57/2. Parijs 4.23. Brussel 31.68. Zwitserland 42.23 1/4 New-York 1.88 3/8. 12— uur. Londen 7.44. Berlijn 75.53. Parijs 4.21 3/4. Brussel 31.67. Zwitserland 42.22. Kopenhagen 36.35. Stockholm 44.85. Oslo 42.80. New-York 1.88 1/4. Italië: a. Vrije lire 9.60. b. Relslire 7.95. c. Bankpapier 6.25. DE NIEUWE SNEEUWVAL. De Haarlemsche Gemeentereiniging heeft de asfaltwegen en in het algemeen de hoofdwegen, en de binnenstad gepekeld om den hernieuwden sneeuwval van heden te bestrijden. Sneeuwploegen zijn bezig om de stadsgedeelten, vraar niet gepekeld is, van sneeuw te ontdoen. Extra sneeuwruimers zijn heden niet aangenomen. Naar wij van de N. Z. H. T. M. vernamen heeft het tramnet hedenmorgen zonder groote vertragingen gefunctionneerd. Het aantal 2ieken bij het tram personeel is gedaald tot 37. Tweemaal binnen 24 uur gearresteerd. Vechtpartij en diefstal de aanleiding. Zaterdagnacht omstreeks 1 uur arresteerde de Haarlemsche politie bij een automatiek in den Anegang een Amsterdammer, die een theologisch student eveneens uit de hoofdstad, bij een vecht partij zoodanig had toegetakeld, dat diens elleboog uit de kom was geschoten De handtastelijke Am sterdammer, die van beroep portier is, werd in het bureau Qpgesloten en daar geruimen tijd vast gehouden om wat af te koelen. De student en zijn vriend een officier ook uit Amsterdam vertrokken naar een ziekenhuis waai de student werd verbonden. Per taxi keerden bei den daai-na naar de hoofdstad terug. De gearresteerde portier werd den volgenden morgen weer vrij gelaten. Echter niet voor langen tijd zooals later zou blijken. Zondagmiddag werd namelijk bij de pólitie aangifte gedaan, dat iemand Zaterdagnacht in een automatiek op de Groote Markt zijn portemonnaie was kwijt geraakt. De inhoud bestond uit wat geld, een belastingplaatje en een lommerdbriefje. De politie toog ijlings op onderzoek uit en bij dien naarstigen speurtocht arresteerde men ook den vechtenden portier. De politie kwam te weten, dat er reeds een belasting plaatje te koop was aangeboden en men meende dat de portier wel meer van deze affaire zou weten. Hij werd dus weer aangehouden en opnieuw naar het bureau overgebracht. Dit ging echter niet zoo gemakkelijk daar de arrestant zich nogal flink verzette. Trouwens ook tijdens zijn eerste bezoek aan het bureau was hij eveneens nogal te keer gegaan. Toen bleek, dat het lommerdbriefje al vgeer verkocht was gaf de portier toe, dat hij de por te- monnaie in zijn bezit had. Hij verklaarde echter, dat hij haar gevonden had. De politie die inmid dels ook de Amsterdamsche politie verwittigd had kreeg van haar hoofdstedelijke collega's de mede- deelïng dat de portier daar zeer goed of beter zeer slecht bekend was, zoodat men dus een goede vangst had gedaan. Hij zal hedenmorgen aan de justitie worden voorgeleid. 4S.00 50.00 55.00 HEeren Kleeding Onderneming Gen. Cronjéstr. 1 b, Tel. 16045, Haarlem Wat Schindeler biedt, Vindt x'n weerga niet! (Adv ingez. Mea PERSONALIA. Te 's Gravenhage slaagden voor het examen voor costumière de dames N. Gozeling en M. Niezen, leerlingen van Ensaid's Mode-Vakschool, Heemstede. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor het cand.-ex. theologie: de heer J. Dijk te Amsterdam DR. J. F. M. SCHUTTE 23 FEBRUARI 70 JAAR. Vrijdag 23 Februari a.s. hoopt een bekend stad genoot, tandarts dr. J. F. M. Schutte, 70 jaar te worden. Dit feit is daarom ook merkwaardig, omdat het in deze maand juist 40 jaren is geleden, dat dr. Schutte aan de Amsterdamsche Universiteit pro moveerde op het proefschrift: „De fracturen van boven- en onderkaak" en zich toen tevens als tand arts in onze stad vestigde. Vele jaren was dr. Schutte mede-redacteur van het Tijdschrift voor Tandheeikunde en nam in de door hem opgerichte Maatschappij voor Tandheelkunde vele jaren een vooraanstaande plaats in. Ongetwijfeld zal de 23e Februari voor hem niet onopgemerkt voorbij gaan, al is het ook, dat een sombere schaduw daarover valt, aangezien hem voor drie jaren zijn echtgenoote ontvieL OVERIJSELSCII-GELDERSCH-DRENTSCHE VEREENIGING. De Overijselsch-Geldersch-Drentsche Vereeniging „De Oosthoek" (afd. Korfbal) geeft Zaterdag 24 Februari a.s. een feestavond in de Kroonzaal van café-restaurant Brinkmann, Groote Markt, Haar lem, ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan, met medewerking van het Duo Smal en Van Norde. Tot 2 uur zal gedanst worden op muziek van „The Rhythm Boys". BEJAARDE VOETGANGSTER GEVALLEN. Zaterdagmiddag half een is een 85-jarige voet gangster op de Jan Gijzenkade door de gladheid gevallen. Ze brak haar linkerdijbeen. Na door O. D. te zijn verbonden is ze naar net St. Elisabeths Gast huis overgebracht. DOORTASTENDE BUURMAN DOOFT EEN BRANDJE. De bewoonster van het huis, Schalkwijkerstraat 37 had een driedeelig kapok bedstel tegen den haard gezet om te drogen. Tijdens haar afwezigheid is het bedstel tegen den haard gevallen en in brand ge raakt. De brand werd ontdekt door een buurman, den heer H. J. van Luyken die zich door het inslaan van een ruit van de keukendeur toegang tot de woning verschafte. Hij trok het brandende bedstel naar buiten en bluschte het vuur met eenige em mers water. De staf van de brandweer was aanwezig doch behoefde niet handelend op te treden. INSTALLATIE MR. B. v. d. BURG. Dinsdagochtend om 11 uur zal de nieuwe subst. oJficier van justitie bij de Arr. Rechtbank te Haar lem mr. B. v. d. Burg, geïnstalleerd worden. LUCHTBESCHERMINGSDIENST HAARLEM. Proefalarmeering-sirenes ten behoeve van scholen. Het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst maakt bekend, dat de sirenes op Dinsdag 20 Fe bruari 1940, op een onverwacht oogenblik voor een proefalarmeering in werking zullen worden gesteld. Deze alarmeering dient om na te gaan of de sirenes in de scholen, welke in eventueelen oor logstijd in gebruik zullen blijven, gehoord wor den. De betreffende schoolhoofden brengen rap port uit over het resultaat. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING Zondagmorgen 25 Februari a.s. zal voor- het Instituut voor Arbeidersontwikkeling Mr. J. in 't Veld, burgemeester van Zaandam, spreken over het onderwerp „Internationale perspectieven". De bijeenkomst vindt plaats in Restaurant Brinkmann, Groote Markt. HET TQONEEL. Lusteloos Aeem 'n (Adv. Ingez. Med.) „Faust" Heden: MAANDAG 19 FEBRUARI Stadsschouwburg: Ned. Opera Ensemble: 8.15 uur. Soc. Vereeniging: Harold Berna over: Handschrift kunde. 8.15 uur. Wilhelminastraat 51: Dirk van der Stam over het Vioolconcert van Beethoven, 8.30 uur. Rembrandt Theater: Stanley and Livingstone. Op het tooneel: 6 Brox, accordeon-sensemble. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Ouverture" en „Niets is heilig" 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „La Béte Humaine", van Emile Zola. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De avonturen van Marco Polo" 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: Nonstop-programma. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. DINSDAG 20 FEBRUARI Stadsschouwburg. Wilsonsplein: „Ik ben zeventien jaar" door Het Nederlandsch Tooneel. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avond' Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. TOURNEE LOUIS CIMBERC Het is toch wonderlijk gesteld in onze tooneel- wereld. Niemand zal zeker durven beweren, dat onze eerste gezelschappen nog niet eenige sterke krachten zouden kunnen gebruiken en toch zijn er zoo vele prominente acteurs buiten emplooi, dat men met deze tooneelspelers alleen aan gevuld dan met actrices misschien wel het sterkste gezelschap van Nederland zou kunnen vormen. Ik noem hier alleen maar Jan Musch, Eduard Verkade. Paul Huf. Jules Verstraete, Nico de Jong, Henri Eerens. Elias van Praag en Louis Gimberg. Enkelen van deze toch onge twijfeld prominente acteurs, werken voor de radio, anderen houden voordrachten of geven regie aan dilettanten, maar allen staan zij buiten onze eerste gezelschappen, waar zij toch zulke eervolle plaatsen zouden kunnen innemen. Wat de oorzaken hiervan zijn? Ze zijn voor allen verschillend en hoe betreurenswaardig ook, wij hebben er ons bij neer te leggen. Maar het is toch wel teleurstellend, wanneer wij een acteur als Louis Gimberg, die toch tot de zeer geliefde tooneelspelers in Nederland behoort, in een milieu en in een stuk zien, dat hem toch eigenlijk on waardig is. Het gezelschap dat met hem in het Leidsche- Plein Theater te Amsterdam „Komediespelen is geen pretje" opvoert, telt niet minder dan 18 personen. Van die 18 op het program voorko mende namen waren mij alleen die van Gimberg, Coen Hissink, Corry Roozendaal, Hélène Vink en Julie Meijer bekend; van de andere dertien had ik, die toch wel meen de tooneelwereld in ons land eenigszins te kennen, zelfs nooit gehoord: Onder de spelers herkende ik nog den lieer Haas Sr., die niet op het programma vermeld stond. „Komediespelen is geen pretje" van Teo van Drieberg wordt geannonceerd als een „blijspel met zang en dans". Blijspel is wel wat een te mooie benaming voor dit stuk, dat blijkbaar 'n kijkje achter de schermen van het tooneel wil geven en ons enkel een vergadering van acteurs en actrices, de repetities en de opvoering van een fragment van .De drie Musketiers" door een Schmiere-gezelschap laat zien. Het is eigenlijk niet veel meer dan een aanloop voor een stuk, zonder eenige intrige en zonder slot; een schets voor een blijspel, waarin de schrijver halfweg is blijven steken. Gimberg weet, dat het publiek er van houdt n kijkje achter de schermen te nemen en heeft daarom waarschijnlijk deze „grap" want meer dan een „Spielerei" is het feitelijk niet op het repertoire genomen. Heel ln de verte doet het denken o.a. in de scène van de familieleden op het balcon aan Jean III van Sacha Guitry, maar de Franschman wist er veel meer van te maken en was ook veel geestiger. Gimberg vat dit geval nog al luchtig op en was zelf wel vermakelijk als de vrijmoedige acteur en als Lodewijk XIII in De Drie Musketiers, waarvan hij volop een parddie maakte. Coen Hissink had natuurlijk weinig moeite met een tooneelspeler ,voor te stellen en legde het er bewust, want de opvoering was bedoeld als erap lekker dik op als de kardinaal De Richelieu De overigen hadden niet veel anders te doen dan cliché-werk te leveren. Zij deden het niet slecht, maar serieux kan men deze opvoering toch nioplllik nemen. Wij honen Gimberg spoedig in een beter stuk en ook in een hem meer waardig I milieu te zien. J. B. SCHUIL. I Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Des nachts strenge tot matige vorst, des middags lichte vorst, tot om het vriespunt, tijdelijk opklarend, geen neerslag van be- teekenis, matige tot zwakke oostelijke tot noordoostelijke of noordelijke wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren F 35 Laagste hedennacht F 30 Hoogste heden F 30 Over Europa liggen thans vele storingen, zoodat mede tengevolge van de toegenomendepressie activiteit op den Oceaan de luchtdrukverdeeling zeer gecompliceerd is geworden. Een minimum, dat gisteren over Engeland werd vermoed, is naar België getrokken. Zijn kern van 1Ö00 mbair lag he< denmorgen iets ten zuiden van Vlissingen. Onder invloed van dit minimum is de wind ten onitzent weer naar het oosten gedraaid, en het storings- front heeft heden over het zuidelijk gedeelte van ons land sneeuw en plaatselijk zelfs regen ver oorzaakt. Over Zuid- en Midden-Scandinavië stijgt de luchtdruk weer en er komt daar een hooge druk gebied tot ontwikkeling, dat Vermoedelijk voor het weer in onze omgeving van de grootste beteekenis zal zijn, al wordt het dan ook reeds in het noorden weer aangevallen door een IJszee depressie. Over Spanje heeft zich een maximum van 1027 mbar ontwikkeld, dat thans door de depressie op den Oceaan wordt aangetast.Achter den lagen druk die sinds Zaterdag van Frankrijk naar Italië is getrokken ontwikkelde zich ook over Centraal Europa nog een hooge drukking van 1020 mbar, die thans weer afneemt. Over Centraal Europa blijft het nog buitenge woon koud. Ook over de randstaten en Denemar ken vriest het nog streng, terwijl over Noorwegen weer zeer koude arctische lucht wordt aangevoerd. BAROMETERSTAND Stand van gisteren 752 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur 754 m.M. Neiging; Vooruit. Opgave van CAREL v. HUIZEN. Opticien. KI Houtstraat 13. Tel. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht 14141. Brandweer 15333. Het achterhouden van watten voor militaire uniformen. Zandvoortschc kleermaker volmaakt onschuldig. Op verzoek van de Militaire Overheid heeft de' Haarlemsche politie assistentie verleend bij een onderzoek in de werkplaats te Haarlem van een Zandvoortsche kleermaker, daar het vermoeden bestond, dat deze betrokken was bij het achter houden van watten voor militaire kleeding. Dit vermoeden bleek echter niet juist te zijn, zoodat in dit geval van misdrijf geen sprake is. JACOB VAN LENNEP. De Haarlemsche Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" heeft namens de Commissie voor Ont spanning en Ontwikkeling voor de Militairen te Bloemendaal in de tooneelzaal van het gebouw Domi te Overveen onder regie van Jan van Don gen opgevoerd het vroolijk detectivespel in twee bedrijven „Voor de Derde-maal" door P. J. Dorren- bosch. De voorstelling had evenals die te Haar lem een groot succes. Aan het slot werden de dames bloemen aangeboden. Namens de Com missie werden door den heer J. Bierens de Haan hartelijke dankwoorden gesproken. Luitenant kolonel Quarles van Ufford. dankte namens de militairen voor dezen feestavond, waarna een ge animeerd bal volgde. De dansmuziek werd ver zorgd door „La Lehuas" Hawaiian Serenaders. VOORBEURSOVERZTCHT. Het zakenverkeer op de wisselmarkt te Amster dam was hedenmorgen zooals bij het begin van de week gebruikelijk, van bescheiden afmetingen. Voor den Nederlandschen gulden bestond een vaste stemming. De buitenlandsche munteenheden wer den algemeen beneden de koersen van Zaterdag afgedaan. Voor het pond sterling werd bij de ope ning een prijs genoemd van 7.46, maar reeds dade lijk bleek dat hiermede te hoog was gegrepen, want rc-eds spoedig werd afgedaan tegen 7.45, terwijl niet lang daarna gehandeld werd in de omgeving van 7.44. op welk peil goed weerstand werd gebo den. In het verdere verloop werden geen groote mutaties meer waargenomen. Getrouw aan het pond zakten de Fransche francs mee naar beneden en waren omstreeks 4.21 1/44.22 1/4. De Arneri- kaansche dollars werden aanvankelijk geadviseerd tegen 1.88 3/8, doch in de open markt was tot dezen prijs behoorlijk materiaal beschikbaar, en het duur de niet lang, of de koers stelde zich op 1.88 1/4, waarbij slechts een geringe spanning tusschen bied en laatprijzen bestond. Belga's waren 31.6531. Zwitsersche francs 42.2042.24, Duitsche marken 75.5075.55. Duitsch bankpapier werd verhandeld tegen circa I8V2. Het Duitsche zilvergeld werd thans lager afgedaan dan het bankpapier. Reeds Zaterdag kon een nivelleering tusschen de prijzen van het Duitsche bankpapier en het Duitsche zilvergeld worden geconstateerd. Hedenmorgen werd het Duitsche zilvergeld verhandeld tegen omstreeks 18 1/4. Voor de Scandinavische deviezen werden de koersen ais volgt geadviseerd: Oslo 42.80, Kopen hagen 36.35, Stockholm 44.85. Op de termijnmarkt was het disagio voor het pond sterling iets grooter geworden en dit bedroeg thans omstreeks 11/8 cents voor 1 maand en 4 1/8 cents voor 3 maanden. Voor het overige waren de termijnnoteeringen zoo goed als onveranderd. De niet-officieele effectenhandel op de ochtend beurs was van beperkten omvang. De locale aan- deelen waren niet noemenswaardig gewijzigd. Amerikaansche shares waren prijshoudend zonder meer. Vlieland uit isolement verlost. De postboot Vlieland is er Zondag in geslaagd van Harlingen uit Vlieland te bereiken. Het eiland was sinds Donderdag geïsoleerd. DE POSTVERBINDING MET DE WADDEN. Zondagochtend om tien uur is een postboot uit Harlingen. in de haven van Terschelling aange komen. Deze postboot en de postboot Vlieland zouden hedenochtend om tien uur trachten van Terschel ling en Vlieland naar Harlingen terug te keeren. In Amsterdam en Brussel. Naar wij vernemen zal er op initia tief van onzen minister van onderwijs en van zijn Belgischen ambtgenoot, een ruiltentoonstelling gehouden wor den in het Rijksmuseum te Amsterdam en in het Koninklijk Museum van mo derne kunst te Brussel. Er zal een keuze van ongeveer 420 schilderijen en teekeningen uit de tentoonstelling „Onze Kunst van Heden" naar Brussel worden gezonden, terwijl door de zorgen van den hoofdconservator van het Museum van Schoone Kunsten te Brussel een collectie Belgische kunst van levende meesters voor het Rijks museum te Amsterdam bijeengebracht zal worden. Deze tentoonstellingen zullen, wanneer de omstandigheden medewerken, in het begin van Mei worden geopend. Nieuwe Britsche lichtingen moeten zich melden. Officieel wordt uit Londen medegedeeld dat de volgendedatum van registratie van recruten 9 Maart zal zijn. Dan zullen de mannen geboren tusschen 1 Januari 1915 en 9 Maart 1920 zich moeten melden. Op dien datum zullen nog wel niet alle eerder geregistreerden onder de wapenen zijn geroepen, doch het zal toch noodig zijn nieuwe lichtingen te registreeren. Zaterdag zijn, volgens de voorloopige cijfers, 257.802 man geregistreerd. Relaas van den commandant van de „Altmark". OSLO, 19 Februarie (D.N.B.) De kapitein xan de „Altmark" heeft den vertegenwoordiger van het Duitsche nieuwsbureau aan boord van de „Altmark" in de Joesingfjord een onderhoud verleend, waarin hij betoogde dat zijn schip zich tijdens den geheelen tocht langs de Noorsche kust binnen de Noorsche territorale wateren heeft bewogen. De afstand van het schip tot de kust heeft niet meer bedragen dan V/2 zeemijl. Toen de Britsche oorlogs bodems het signaal „stuur west", gaven, heeft het Duitsche schip dezen eisch niet opgevolgd, omdat deze onrechtmatig geschiedde met schen ding van de Noorsche territoriale wateren. Toen een torpedojager het eerste schot loste, bevon den de Britsche marineschepen zich onmisken baar in het Noorsche territoriale gebied. De overval geschiedde op een- zeemijl buiten- de kust. Het enter-commando begon in. het wilde weg te schieten op elkeen, die "zich op dek be vond. Ook de torpedojager deed 'aan de schiet partij mee. Onze eerste officier werd gewond. Zes Duitsche zeelieden werden neergeschoten. De „Altmark" had geen wapens aan dek. De kapitein zeide bewust van tegenweer te hebben afgezien. Daarentegen heeft het enter-comman do en de kruiser geschoten op alle Duitschers, die zich over het ijs of zwemmend wilden red den. Ook de zeelieden die reeds op het land in veiligheid waren, werden beschoten. Een lid van het enter-commando viel in het water. Een officier van het enter-commando werd blijkbaar door een Engelsche kogel zwaar ge troffen. De Duitsche scheepsarts verleende hem eersten hulp. De vierde officier van de .Alt mark" werd, toen hij voor den gewonden Engelschman verband haalde, door een Engel sche kogel aangeschoten. Leden van het enter commando plunaerden de verblijven van offi cieren en manschappen der „Altmark" en hiel den de bemanning met de wapens in bedwang. Huldiging C. Boeré. Een groot aantal leden van Concordia was tegen woordig bij de huldiging van den heer C. Boeré. die zich 29 jaar geleden bij zijn vereeniging aansloot. Concordia's voorzitter, de heer F. Jansen, stelde de verdiensten van den jubilaris in 't licht en over handigde hem het insigne voor 20-jarig lidmaat schap. Mevr. Boeré ontving een bloemenmand. Kringenwedstrijd. De jaarlijksche driekringenwedstryd tusschen den T. K., Allernaar e.o. en N. H. Zuiderkwartier zal niet kunnen doorgaan, daar laatstgenoemde kring zich wegens gebrek aan goede gymnasten moest te rugtrekken. De Kennemer Turnkring heeft evenwel reeds maatregelen getroffen, dat een kringen wed strijd in anderen vorm zal kunnen worden gehouden Uitvoering B. G. V. „Turnlust". Donderdag 29 Februari geeft Turnlust te Bever wijk in het Kennemer Theater een uitvoering, waar aan ongeveer 200 dames, heeren, jongens en meisjes zullen medewerken. Het programma vermeldt 15 nummers. HAARL. KORFBALBOND. H. K. C. „Haarlem". Secretariaat: H. R. Arends, Nic. v. d. Laanstr. 36. Op Zondag 18 Februari alles afgekeurd wegens de vorst. Te spelen op Zondag 25 Februari. Programma nog niet bekend: eventueele aanschrijvingen volgen. Woensdag 21 Februari Adspirantenbyeenkomst te 7 uur in café „Flora", Pretoriaplein. Oefenen op de bekende tijden. 2 Maart fkeestavond van Oosterkwartier. Kaarten voor belangstellenden a f 0.60 kunnen bij het secre tariaat besteld worden tot uiterlijk Woensdagavond a.s. (21 Februari). Sport Vereent. Bloemendaal-Santpoort. Seer.: Bruno Klauwersstraat 5 Santpoort (s.) Te spelen: Zondag 25 Februari: IndoS.V. 2 12.15 uur. S.V. 2Indo 3.154.30 uur. Terrein is gelegen aan de Mauritskade naast Kol. Instituut te Amsterdam. Te bereiken met tramlijnen 3. 10. 11, 14 Vertrek per trein van Santpoort af kwart vóór 12 uur. Voor de overige twaalftallen zie H.K.B.-nieuws Van Oosthoek en Oosterkwartier ontvingen wij ieder twee uitnoodigingen voor haren feestavond resp. op 24 Februari en 2 Maart. De jaarlijksche feestavond in hotel ..Vreeburg" te Bloemendaal heeft plaats op Zaterdag 16 Maart a.s. Kaarten werden event, per post toegezonden I door ons secretariaat. Geallieerden versnellen de wapen transporten naar Finland. Kwestie van rechtstreekschen bijstand vormt een punt van studie. LONDEN. 18 Februari. De aandacht der Engelsche leiders en der openbare meening in den loop der vorige week was hoofdzakelijk ge richt op de ontwikkeling der operaties in Fin land. Het is onbetwistbaar zoo zegt men hier dat. hoewel de weerstand der Finnen voort duurt, de Sovjet Russische opmarsch bewezen heeft dat met opoffering van een voldoende aantal manschappen en na een ontzaglijke op- eenhooping van materiaal, het Roode Leger ma terieel de Finsche defensie heeft kunnen aan tasten. De Scandinaviërs hebben hun standpunt doen kennen, dat kan worden samengevat als •bepei-kte deelneming en voortzetting van de tot dusverre gevoerde politiek. De kwestie van ver voer van gewapende troepen door Scandinavië wordt uitgesloten. Blijft de vraag of men door het zenden van vrijwilligers voldoende aanvul ling kan geven voor de onvermijdelijke verzwak king van den Finschen weerstand. Tegenover deze kristallisatie van den toe stand hebben Londen en Parijs besloten, zeer aanzienlijk de zendingen van materiaal te versnellen. Wat de vliegtuigen betreft, in plaats van ze per schip te sturen, wat een langzame weg is, stuurt men ze thans direct door de lucht. In dit op zicht is er reden om te gelooven, dat de Finnen weldra in staat zullen zijn op doeltreffende wijze te reageeren op de Sovjet-Russische lucht aanvallen. Wat het materiaal der artillerie, anti-tankgeschut, etc. betreft, is de verzending door de Scandinavische landen heen versneld, terwijl de zendingen bijzonder talrijk waren, sedert twee weken en meer in het bijzonder in de afgeloopen week. Het tweede vraagstuk, dat opgelost moet wor den is de vraag, of, ingeval de bijstand in dezen vorm onvoldoende mocht blijken en de Finsche weerstand mocht dreigen in te storten, de toe stand ernstig genoeg is om een rechtstreeksche actie in een of anderen vorm tegen Rusland te rechtvaardigen. Het eenige, dat categorisch op dit oogen blik gezegd kan worden, is dat de Engelsche en Fransche leiders op die vraag niet ont kennend hebben geantwoord, dat de kwestie openblijft en het voorwerp vormt van bijna voortdurende raadplegingen tusschen Parijs en Londen met heel het technische onder zoek, dat een dergelijk onderwerp van zor gen met zich mede kan brengen van den kant der specialisten en generale staven. Ten aanzien van het incident in de Noorsche wateren wordt hier nog gezegd, „dat de geal lieerden niet veel langer meer zullen kunnen toestaan, dat op eenigerlei wijze de eerbied, welke steeds door de geallieerden is getoond voor de rechten der neutralen, wordt geëxploiteerd door Duitschland". Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet ge plaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. HEDEN: 12 PAGINA'S. BINNENLAND Pag. De „Alkmaar" is verloren gegaan. Het s.s. „Ameland" is bij Schouwenbank ver gaan. 1 en 3 Te Amsterdam en Brussel zal een ruiltentoon stelling van moderne kunst worden georga niseerd. BUITENLAND Een Engelsche torpedojager is getorpedeerd. 1 Een Engelsch oorlogsschip heeft in dc Noorsche wateren een Duitsch schip overmeesterd en dc Britsche gevangenen aan boord bevrijd 1 en 5 Na het incident in de Noorsche wateren protes teerde Noorwegen te Londen, Duitschland te Oslo en Engeland eveneens te Oslo. 5 De Duitsche regeering zou thans tot den onbe- perkten duikbootoorlog besloten hebben. 5 Weer zijn verscheidene schepen tengevolge van den oorlogstoestand verloren gegaan. 5 Het Sovjet-offensief op de Karelische landengte is tijdelijk stopgezet. 6 ARTIKELEN, enz. R. P.: Noorsch Incident. 1 Van een specialen verslaggever: Nederland ver zorgt zijn verdediging. 3 J. H. V.: Het instrument, dat de eeuwen trotseerde 3 Melis Stoke: Militaire wachtdienst. 3 Dr. E. van Raalte: Eenige volkenrechtelijke kantteckeningen bij het gebeurde in het hooge Noorden. g m een bijzonderen medewerker in Finland: Een interview met generaal Sihvo. 6 B. Schuil: Tournee Louis Gimberg. 2 H. de Bois: J. E. ten Klooster overleden. 4 de Jong: Zondagmiddagconcert H. O. V. 4 Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op i LAATSTE BERICHTEN g Werk voor bouwvakarbeiders. HAARLEM 14 Februari 1940. Geachte redactie, Onlangs is hier gegund het werk der Industrie haven. Nu is dit werk in twee werknormen ge plaatst n.L werkverschaffing en werkverruiming (z.g. werkfonds). Nu zijn er ook wat dit laatste be treft voorwaarden voor den aannemer wat het te werkstellen van arbeiders aangaat. Ben ik goed in gelicht dan komen zij, die dus maanden of langer zonder werk zijn, in aanmerking. Nu is al een paar keer hier ter stede een dergelijk werk geweest, maar aan die bepaling over het aannemen van ar beiders werd niet voldaan, daar. de aannemer dispensatie had verkregen op grond dat hij anders geen geschoolde vaklieden kon krijgen. Nu hoop ik dat de bevoegde instantie (Openbare Werken) thans scherp toeziet op het naleven der bepalingen, daar deze toch gemaakt zijn om nagekomen te worden. Wordt dit gedaan, dan krijgen zij die niet zoo gelukkig waren werk te vinden ook weer eens wat te doen en kunnen ook zij weer eens een weekloon verdienen want ook onder hen zijn bekwame vak- leden genoeg. Met dank voor de plaatsing. EEN WERKLOOS BOUWARBEIDER.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2